ECONOMIE Actie tegen Eneco even opgeschort 50-plusser: Van 'ouwe taart' tot trendsetter Brussel alsnog akkoord met reddingsplan Alstom ALSTOM belfort i f |Ad ri Vaker op herfstvakantie Nieuwe ondergrondse gasopslag in Groningen Princess gaat naast mixers ook 'familie-cd's' verkopen Bondgenoten uit malaise Geen doorbraken bij IMF teur stapt bij Interpay Topman Willem Stol- irtrekt aan het eind van bij Interpay, de organi- verantwoordelijk is it elektronisch betalings in Nederland. Het komt twee dagen voor ïy details bekendmaakt i samenwerkingplan met Italië en Banksys uit Stolwijk kreeg de leiding i, een jaar na de fusie van Lrd, Beanet en de Bankgi- rale. Hij was eerder di van Beanet en Euro- ijnppvolger is Ben Haas- e sinds 1999 in de direc- ngere eisen 90 ontwerper ij- Auto's moeten zo ]9ö i ontworpen dat voet- oo en fietser minder letsel 3a n bij een aanrijding. Dat !ö6(i de Europese ministers •g° eme markt gisteren be- ;65 Er wordt een lijstje tech- .66 voorzieningen verplicht I®die de fabrikanten en ,85eurs twee jaar geleden al ■O' g hebben aangeboden. het Europees Parlement ,35 sn niet-bindend aanbod genoeg gaan en eiste ',62ing. De lijst wordt bin- .451 mogelijk uitgebreid. '•|g staat vrijwel zeker dat de ,33lr\ het stoere hekwerk ■•^voorkant van terreinwa :rboden wordt. '.10 |ps geprezen duurzaamheid 'en - Philips is door nes in de VS onder n op het gebied van im ondernemen. In de :onjunctuurgevoelige )'3^n en diensten' werd 1,7! eerste. Het concern J! algens de Dow Jones in andere uit op het ge- 8; 1 corporate governance, code, mensenrechten, s!4ëeleid, milieu-rapportage >•2 ne', energiezuinige en >are producten. In to- den meer dan 300 be- n 18 verschillende 3^6: beoordeeld op duur- 6jidernemerschap. Unile- 1 bekroond in de cate- sicrnedingsmiddelen. raankopen liternet 3.9(ndam - Zo'n 2,8 mil- anders hebben in s'.oe helft van dit jaar voor 8 °pen euro spullen via in gesteld. Dat is 36 procent 7!5p in de eerste helft van ^ndanks deze stijging, 4^0 et groeipercentage af. 5,o[k uit de gisteren gepre- 2 He Thuiswinkel Markt 4I0!. In het reissegment Mmeeste omzet geboekt, 5$ 235 miljoen euro. li-telefoonlijn 1 reïntegratie 4.4 ,c - WAO'ers die weer iverk willen, kunnen aandag bellen met de atietelefoon. Zo wil het ■°°ngsinstituut Werkne- 06pkeringen (IJWV) ar- ,84geschikten stimuleren ggi te ondernemen. Een [41 [Limburg heeft volgens •00f aangetoond dat de 'ygtóetelefoon werkt. In ,03itijd hebben in Limburg ®®ïisen de speciale lijn ;37pn hen zei ruim drie- ,33ser aan het werk te wil- •ggielft is inmiddels be- ,25bet een reïntegratietra- ,94lr bellers start binnen ^gten een reïntegratietra- .49lijn is bereikbaar via |m gevaar «Afghanistan gïconomische stabiliteit kan niet tot •°4ien zolang het land produceert. De gewas worden vernietigd J'^orkomen dat het land postaat' wordt, geleid '.stessmokkelaars. Dat Mone- in een rapport over economie. De i'ocport levert 2,5 miljard L3f jaar op en is goed vor |'7|procent van de econo- in de produc- is de laatste tijd gtlaaid. dinsdag 23 september 2003 Si groei in - Het toeristisch de 'paradepaardjes Nederland' is in vijf toegenomen van 3500 '■543.000. Dat maakte de 'Verisme Recreatie Ne- bekend. Rot- in 1997 een proef 3;g^trieel toerisme. De )!8Ü telde het jaar erop j'^ekers en uiteindelijk ongeveer 8500. Het jverd twee jaar later jterdam opgepikt. De 8 heeft van 1999 tot en de belangstelling zien udigen tot ruim 4200 insen. amsterdam/anp - Dit jaar gaan meer Nederlanders in het na jaar op vakantie. „Er lijkt sprake van een kleine inhaalslag. Veel mensen besluiten hun uitge stelde zomervakantie alsnog te vieren", aldus directeur Eilan der van NFO Trendbox. Het bu reau ondervroeg de afgelopen drie weken 3000 Nederlanders over hun vakantieplannen in september en oktober. Door gaans gaat 5 tot 6 procent in de herfst. Dit jaar is dat 9,5 pro cent. Deze zomer werden veel reizigers afgeschrikt door de oorlog in Irak, longziekte SARS en de economisch onzekere tij den. Reiskoepel ANVR maakte half augustus nog bekend dat het aantal boekingen 4 procent achterliep in vergelijking met vorig jaar. Volgens berekenin gen van Trendbox is de achter stand nu 2 procent ten opzichte van 2002. Van de ondervraagden is 28 procent van plan in het winter seizoen op vakantie te gaan. Evenveel als vorig jaar. „Wel gaan mensen minder op win tersport en zoeken er steeds meer de zon op in de donkere maanden." groningen/gpd-anp - Akzo Nobel, Gastransport Servi ces en Nuon beginnen in 2005 met de bouw van on dergrondse opslag voor aardgas in Veendam. Het moet fungeren als flexibele aardgasbuffer voor 180 miljoen kuub en vergt een investering van 300 miljoen euro. De buffer kan in 2010 volledig operationeel zijn. Er wordt een extra gasreserve aangelegd waarmee on geveer 1 miljoen huishoudens enkele dagen van vol doende aardgas kunnen worden voorzien. De buffer is vooral bedoeld om kortstondige pieken op te vullen. De opslag wordt een aanvulling op bestaande opslag installaties in Alkmaar, Langelo en Grijpskerk. Die slaan voornamelijk in de zomer gas op om daarmee de voorraden voor de winter op peil brengen. Deze opsla gen vangen seizoensschommelingen op en zijn minder geschikt om kortdurende tekorten weg te werken. In Veendam bevinden zich zeer geschikte zoutholtes in de bodem. Het zoutgesteente begint al op 200 meter diepte en is bijna drie kilometer dik. Het aardgesteente is voor gas volstrekt ondoordringbaar en zeer stabiel. Het ondergrondse deel zal bestaan uit vier ruimten die worden gecreëerd door gecontroleerde pekelwinning. Deze ruimten komen te liggen op 1000 tot 1500 meter. "Het gas zit daardoor onder een dak van ruim 1000 meter gesteente opgesloten", aldus projectleider Breu- ning. Bovengronds wordt een pompstation gebouwd vergelijkbaar met andere installaties op het Groninger gasveld. Opslag van aardgas in zoutholtes is een bewe zen technologie. In met name de Duitse grensstreek, maar ook in Polen, Frankrijk, Engeland en Denemar ken, wordt het al sinds jaar en dag toegepast. Ook Gas unie liep al sinds de jaren tachtig met plannen rond. Er stond echter nooit echt druk op de ketel om a buffers in zoutlagen ook te realiseren. Het grote Gro ningen gasveld was altijd op afroep beschikbaar en kon bij toenemende vraag zo een tandje bijzetten. Nu 'Groningen' voor de helft leeg is - de productie is overigens nog zeker voor 25 jaar gegarandeerd - lukt dat minder. Compressoren, een miljardenproject waaraan nu volop wordt gewerkt, moeten een handje helpen om het gas boven de grond te krijgen. Voor gasleveranciers is voorraad op directe afroep be langrijk en ook interessant. Niet alleen moeten de klanten ten alle tijde worden bediend, in tijdens van schaarste kan het ook financieel erg interessant zijn. De handel in gas neemt sterk toe, voorspellingen over vraag- en aanbod en planning zijn steeds moeilijker te maken. Personeel van de Alstom-fabriek in Belfort legden gisteren silhouetten neer met cijfers. Ze symboliseerden het aantal personeelsleden dat werkloos zou worden als 'Brussel' het reddingsplan had afgewezen. Foto: EPA/Meigneux brussel/anp - De Europese Commissie kan zich vinden in een aangepast reddingsplan voor het Franse machinebouw- concem Alstom. De steunope ratie geeft de Franse staat geen rechtstreeks belang in het con cern en voorziet in een pakket van 3,2 miljard euro. Eurocommissaris Monti prees gisteren de constructieve hou ding van de Franse overheid: „Het plan voldoet nu aan onze voorwaarden.". 'Brussel' ver zette zich hevig het oorspron kelijke plan en gaat nog onder zoeken of het nieuwe plan de concurrentieverhoudingen niet schaadt. De banken leveren 2,4 miljard. De Franse overheid komt met een lening van 800 miljoen op de proppen. Daarvan kan in een later stadium en alleen-als Brussel het goedkeurt, 300 mil joen worden omgezet in aande len. Monti gaf toe dat de commissie onder zware druk stond, omdat het gigantische bedrijf waar we reldwijd 118.000 mensen wer ken, zonder hulp direct failliet zou gaan. Maar hij benadrukte dat 'geen enkel onderdeel in het steunpakket al is goedge keurd'. Zolang het onderzoek van Brus sel duurt, kan Alstom, fabrikant van TGV-treinen, turbines en schepen, van het steunpakket gebruik maken. Het onderzoek is mogelijk in zes maanden klaar, al noemde Monti dat wel heel ambitieus. Sinds vorige week woensdag, toen de Commissie haar keihar de standpunt bekendmaakte, is koortsachtig overlegd, waarbij zowel Monti als de Franse mi nister van financiën Mer hun buitenlandse reizen afzegden. De banken stemden gister avond in met het nieuwe plan. .Alstom is gered", aldus de Franse premier Raffarin. door Sylvia Marmelstein haarlem - De bios voor 50-plus- sers. Een steeds breder assorti ment steunkousen. Fietsen met een lage opstap. En tientallen soorten haarverven die niet lan ger het grijze haar verstoppen, maar juist oplichten. In de win kel zijn steeds meer artikelen te koop die inspelen op de oudere consument. Niet zo gek, want de 'baby boomers' die net na de oorlog zijn geboren beginnen flink te 'verouderen'. Een groot deel is inmiddels de 50 gepasseerd en binnen 10 jaar zijn ze dat alle maal. De groep is in aantal ver reweg de grootste generatie in Nederland. Met 4,5 miljoen in dividuen maken ze 30 procent uit van de bevolking. „Nederlandse bedrijven en re clamebureaus spelen echter nog heel weinig in op de oude re consument", zegt Arjen He- melaar, organisator van het Na tionaal Babyboomermarketing Congres dat morgen in Utrecht wordt gehouden. Nederland heeft speciale producten voor ouderen, maar in vergelijking met andere Europese landen en de VS zijn dat er veel minder. In Amerika worden veel voor werpen afgestemd op ouderen zoals knoflookpersen die zon der kracht te bedienen zijn. Frankrijk heeft speciale metro plattegronden die simpeler zijn in het gebruik dan de 'jonge- renversie'. En terwijl Neder landse reclamebureaus zich nog steeds vooral richten op jongeren is het in de VS heel normaal als een vrouw op leef tijd op een modeposter staat in plaats van een 18-jarig topmo- De 50-plussers bepalen steeds vaker welke producten trends worden. Daarom worden speciale beurzen voor deze leeftijdsgroep georganiseerd. Archieffoto: GPD/Cees Zorn del met maatje 36. Hemelaar noemt het doodzon de dat bedrijven hier de baby boomers links laten liggen. „Jongeren hebben minder te besteden en hebben minder tijd. Babyboomers daarentegen hebben een flink inkomen, overwaarde in hun huis en heb ben in tegenstelling tot hun ou ders niet de behoefte geld op te potten voor de oude dag. „Daar ligt voor bedrijven dus een gro te uitdaging. Ze onderschatten de economische macht van de babyboomers." Pieter-Paul Verheggen van on derzoeksbureau Motivaction denkt dat bedrijven ook een beetje bang zijn om reclames op die groep af te stemmen. „Ze vrezen een oude-lullenima- go waardoor ze niet langer sexy zijn voor jongeren." Bovendien zijn mannen en vrouwen die bij de reclamebureaus werken veelal zelf jong. Bedrijven en reclamebureaus die wel een poging wagen, slaan vaak de plank volkomen mis. Babyboomers hebben een speciale gebruiksaanwijzing nodig. Verheggen: Ze willen niet benaderd worden als groep maar als individu en ze willen vooral niet worden aangespro ken op 'het ouder zijn omdat velen zich nog kerngezond en levenslustig voelen. De reclame van de treintaxi waarbij een vrouw op leeftijd met een ang stige blik in het donker op straat loopt en haar handtas te gen haar üjf klemt, vinden veel babyboomers gênant. Ze zien zichzelf niet als zielig en ban gig" Numico die bij reclame voor vi taminepreparaten benadrukt dat ouderen gezondheidspro blemen krijgen maakt zich hier mee volgens Verheggen ook niet populair bij deze generatie. De grote vraag is hoe baby boomers wel gestimuleerd kun nen worden om producten aan te schaffen. Verheggen die jaar lijks onderzoek doet onder 50- plussers heeft een paar gouden tips: speel in op wat baby boomers belangrijk vinden. Vi- fit, het zuivelmerk dat mikt op het verlagen van het choleste rolgehalte, doet het goed onder- deze generatie. „Het bedrijf be nadrukt in reclames het belang van een gezonde levensstijl zonder te praten over aftake- ling." Zo kan ook de kwakkelende biermarkt weer opgepept wor den denkt Verheggen. „Nu drinken ouderen massaal wijn omdat bekend is dat het ge zond is om er een glaasje per dag van te drinken. Bier heeft het predikaat ongezond, terwijl bier van nature -afhankelijk van het brouwproces- net als rode wijn allerlei anti-oxidanten en vitamines bevat. Daar moeten fabrikanten op inspelen. Op het congres wordt daarom een nieuw speciaal babyboomer- bier geschonken. „Bier met de gist er nog in, gebrouwen met groene thee en fruit. Een andere manier is om bij nieuwe producten de nadruk te leggen op de voordelen, zonder erbij te zeggen dat het handig is voor ouderen. Zo heeft een fietsfabrikant een extra lage fiets ontwikkeld. Maar de fabrikant benadrukt dat het opstappen makkelijker gaat en dat de gewrichten zo min mogelijk worden belast. Ouderen voelen zich dan wel aangesproken. Bijkomend voordeel is dat jonge mensen met rugklachten die fiets ook aanschaffen." den haag/anp - De Consumen tenbond heeft de actie tegen energieleverancier Eneco voorlo pig stilgelegd. De consumenten organisatie begon vrijdag een actie onder de slogan „Eneco energie, niet mijn energie", om dat de leverancier dubbele reke ningen stuurde aan afnemers van groene stroom. Eneco Netbeheer verstuurde facturen naar klanten die ge bruik hadden gemaakt van de diensten van het failliete Ener- gyXS voor het krijgen van groe ne stroom van energieleveran ciers Evolta en GreenPoweR. Door dat faillissement kreeg Eneco geen vergoeding voor het gebmik van zijn kabels. Het bedrijf probeerde de schade te verhalen op de stroomverbrui kers, die al een rekening had den gekregen van hun eigen stroomleverancier. Afgelopen vrijdagavond kon digde Eneco aan te stopppen met het innen van de incasso's. De netbeheerder had besloten eerst een kort geding af te wachten dat de aanbieder van groene stroom Evolta tegen En eco heeft aangespannen. Dat kort geding dient morgen. Mocht Eneco toch weer dubbe le rekeningen versturen dan hervat de bond de actie. Minister Brinkhorstfeconomi- sche zaken) wil met wetgeving voorkomen dat consumenten een 'dubbele' stroomrekening krijgen. In het tv-programma Radar zei hij gisteravond te willen voor komen dat de consumenten in de toekomst hun gelijk via de rechter moeten krijgen. Hij kondigde aan dat in de wetge ving wordt opgenomen dat de betaling van de consument aan de stroomleveranciers een 'vrij warende betaling' moet zijn. 1 De minister wil vasthouden aan zijn voornemen om de elektri citeitsmarkt voor de consumen ten op 1 juli volgend jaar hele maal vrij te maken. Nu is die al leen vrij voor de consument voor de groene stroom, niet voor de gewone 'grijze' stroom. Brinkhorst vindt dat de grote stroombedrijven er een potje van maken bij het versturen van rekeningen en eist dat ze daarover morgen in zijn minis terie tekst en uitleg geven. breda/gpd - Aad Ouborg heeft gisteren zijn bedrijf in huishou delijke apparatuur als mixers, fruitpersen en broodroosters uitgebreid met het platenlabel Princess Records. De Bredase ondernemer wil cd's en dvd's uitbrengen met een 'familiege voel'. Volgens Ouborg is het na drie jaar dalende cd-verkopen 'tijd voor een nieuwe aanpak in de muziekindustrie', zo zei hij gisteren bij de lancering in het Mediapark in Hilversum. Volgens miljonair Ouborg kan de cd-verkoop aantrekken als je 'in nieuwe concepten' denkt. De zakenman bedoelt daarmee dat je bij de aanschaf van een krultang of friteuse een cd ca deau krijgt. Ouborg wordt steeds dieper de showbusiness ingezogen. De ondernemer verklaarde gisteren dat hij in gesprek is met Joop van den Ende over een mogelijk samenwerkingsverband: Prin cess Records gaat zich met ar tiesten als Maaike Widdersho- ven, Tony Neef, en Leah Mc- Crae - dochter van George Mc- Crae, bekend van de discosoul- klassieker Rock Your Baby - richten op een breed publiek. Ouborg: „Mensen krijgen meer behoefte aan nostalgie, daar haken wij op in." Vertaald naar het platenlabel houdt dat in dat de cd's en dvd's vooral door musicals, Nederlandstalige liedjes en soul-ballads worden gevuld. De Bredanaar werd vier jaar ge leden voorgesteld aan Maaike Wïddershoven. Hij was zo on der de indruk van haar zang kwaliteiten dat hij het een aar dig idee vond om samen rpet de musicalster. Gisteren kon Ouborg zijn belofte nakomen met de uitrieking van de eerste cd. den haag/gpd - FNV Bondge noten is na jaren weer uit de fi nanciële malaise. De balans is op orde en de grootste vakbond van Nederland heeft over het eerste halfjaar van 2003 een winst geboekt van 5 miljoen eu ro. Vorig jaar werd nog 32 mil joen verlies geleden in die pe riode. Volgens penningmeester Willem Noordman is de omslag vooral te danken aan de flinke kostenbesparingen. Ruim 200 banen zijn geschrapt en een aantal investeringen zijn uitge steld. Ook de beurs werkte het afgelopen jaar mee. De vak bond behaalde een winst van 2 miljoen euro op beleggingen. Dat geld gebruikt de bond om het eigen vermogen weer wat aan te vullen. Dat slonk mede door financieel wanbeleid van 350 naar 89 miljoen euro. Het hoofdbestuur wil dat alle win sten op de beleggingen voort aan rechtstreeks aan het eigen vermogen worden toegevoegd. dubai/anp - De jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank in Dubai heeft geen doorbraken opgeleverd. Over extra ontwik kelingshulp werd bijvoorbeeld geen overeenstemming bereikt. De vergadering stond vooral in het teken van de Millennium doelen, afspraken die drie jaar geleden in VN-verband werden gemaakt. Ze beogen voor 2015 de armoede fors te verminde ren en onder meer de gezond heidszorg en het onderwijs in ontwikkelingslanden te verbe teren. IMF en Wereldbank heb ben zich aan de doelen gecom mitteerd. Om de doelstellingen te halen is veel meer geld nodig dan de rijke landen beschikbaar heb ben gesteld. De jaarvergadering leverde echter geen concrete toezeggingen op. Nederland is tegen het plan omda het geld toch moet worden terugbetaald en bovendien komt er ook nog rente bij. Ander obstakel vormden de stemverhoudingen. De arme landen willen meer invloed om dat ze zo een zwaarder stempel kunnen drukken op hun eigen ontwikkeling. Afgesproken is deze kwestie volgend jaar op nieuw te bespreken. I c'°ntrk Vï-yf!'\ C0TOSUMNT RHlRtZ vos plans de CASSEl L iimi mk0,sez'es SUPPRESSIONS d'ïmplois!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9