Woede over korting op subsidies BINNENLAND 2 jdett loopt mee in stille tocht Sterfkans bij prostaatkanker in Nederland daalt fors lekeienburg was verknocht aan het leven f VANAF 23 TOT EN MET 27 SEPTEMBER Plannen Hoogervorst vallen slecht Foto's zien met handen Altijd in de schaduw van Wim Kok dinsdag 23 september 2oo3 dam - Een blinde voelt in Amsterdam aan jndere foto. Twintig foto's uit de expositie Be vanuit de Hemel' zijn voor blinden en slechtzienden omgezet in reliëfafbeeldingen. De expositie van Yann Arthus-Bertrand is te zien langs de Amstel bij de Stopera. Foto: ANP/Koen Suyk. den haag/gpd/anp - Maat schappelijke organisaties en in stellingen hebben gisteren met verbazing en woede gereageerd op het besluit van minister Hoo gervorst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) om per 1 januari 2004130 subsidies te schrappen. Bijna eenderde van de driehonderd gesubsidieerde instellingen verliest zijn toelage. Bestaande subsidies gaan alle maal 10 procent omlaag. De maatregel moet bijna 130 miljoen euro opleveren. Nu geeft het ministerie van VWS 470 miljoen euro aan subsidies uit. De getroffen organisaties krijgen nog twee jaar een af bouwtoelage, daarna is het af gelopen met de subsidie. De Nederlandse fysiotherapeu ten zijn verbijsterd. Hun be roepsorganisatie KNGF moet 4,4 miljoen euro inleveren, een derde van het totale budget. „Wat wil dit kabinet nou", briest bestuurslid Visser. „De fysiotherapie is al uit het zie kenfonds en nu bezuinigen ze ook nog op de organisatie die de kwaliteit bewaakt. We kijken of we naar de rechter kunnen stappen." „Dit is de dood in de pot voor de scouting in Nederland", zegt directeur van Scouting Neder land Louwerse. Hij moet een miljoen inleveren - zijn volledi ge subsidie. De Nederlandse zwembond vreest forse proble men nu bijna zes ton aan subsi die verdwijnt. „Dat geld krijg je niet terug met hogere contribu ties. Zwemclubs hebben het al moeilijk met hogere huren." NOC*NSF biedt de Tweede Ka mer vandaag namens de sport bonden een petitie aan. CDA, WD en LPF staan in prin cipe positief tegenover de plan nen van Hoogervorst. Daarmee is een meerderheid van de Tweede Kamer voor de ingreep. Zij vinden het huidige woud aan subsidies moeilijk te con troleren. Wel willen ze per orga nisatie nagaan of de korting te recht is. Wat de PvdA betreft, blijft de subsidieregeling intact. Als er dan meer geld moet binnenko men, ziet de partij liever de AWBZ-premie stijgen. „Jeugd zorg en welzijnswerk zijn de dupe", oordeelt PvdA-kamerlid Smits. „Hoogervorst maakt hiermee veel kapot." Kant van de SP vindt dat de minister met zijn plannen het 'cement uit de samenleving' haalt. Hoogervorst zet het mes in het subsidiebeleid om een eind te maken aan de 'ongezonde ver vlechting' tussen het ministerie dat de subsidie verstrekt en de instellingen in het veld. De een miljard euro die ge meenten ontvangen voor onder meer amateursport, versla vingszorg en jeugdwerk blijft ongemoeid. De instellingen kunnen de korting opvangen door bijvoorbeeld de contribu tie te verhogen. Volgens staats secretaris Ross levert dat nau welijks problemen op. Leden van een grote bond als de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond betalen dan 88 eu rocent per jaar meer. Voor de kleine bonden betekent het een verhoging op jaarbasis van maximaal tien euro per lid. Ross: „Dit kan voor niemand een belemmering zijn om zijn sport te beoefenen." Clubs en instellingen kunnen straks wel aanspraak maken op subsidies voor projecten. De helft van het bedrag dat Volksgezondheid op jeugdorganisaties en sportbon- Top-15 bezuinigingen Van de 131 instellingen, stich tingen en sportbonden die geen subsidie meer van het ministerie van VWS krijgen, leveren onderstaande vijftien het meeste in: -Genootschap fysiotherapie 4.3788.051 euro; Orde van medisch specialisten 3.400.000; Organisatie van verloskundigen 2.663.326; Schorerstichting 2.020.628; Nederlands huisartsen ge nootschap 1.576.550; Gym- nastiekunie 1.345.569; Neder lands paramedisch instituut 1.169.449; Scouting Nederland 1.056.675; Zwembond 887.505; Tennisbond 786.701; Organisatie speeltuinwerk en jeugdorganisatie 763.069; Bo de-Kruis 673.203; Watersport- verbond 663.297; Voetbal bond 657.235; Hockeybond 638.689. den bespaart, wordt geïnves teerd in plaatselijke projecten. De subsidies worden in twee jaar afgebouwd. Van de instellingen, stichtin gen en sportbonden die tien of dertig procent minder over heidssteun krijgen, leveren de volgende tien het meeste in: Nederlands instituut voor zorg en welzijn 4.266.351 eu ro; Stichting Fonds patiënten, gehandicapten en ouderenor- ganisaties 2.727.996; Censis (voorheen schippersinterna- ten) 2.225.553; Landelijke in dicatiestelling gehandicapten 1.025.136; Nederlands kanker- instituut 978.637; Nationaal instituut voor gezondheidsbe vordering en ziektepreventie 553.193; Verwey-Jonker insti tuut 502.970; Stichting ambu lante hulpverlening 502.618; Trimbos instituut 488.891; Al gemene vergadering verpleeg kundigen en verzorgenden 459.000. ier/gpd - Anthony Go- Ier van de grootste par- Nederlandse Antillen, in Den Helder een stille tocht die volgt g dood van Nishmael ™ia. De 17-jarige Antilli- td zaterdagavond dood ss op bezoek in Neder- rjjn komst naar Den Hel- 2tt geen politieke lading, jkt hij. „Ik kom om de familie van die jongen te steu nen." De politie heeft inmiddels vier jongeren van 14 tot 17 jaar aan gehouden die bij de vechtpartij betrokken waren. De hoofdda der zit daar niet tussen, stelt politiewoordvoerster F. de Maar. „We zijn nog op zoek naar twee verdachten." Volgens De Maar is bij de politie bekend wie de fatale messteken moet hebben toegebracht. Het zou gaan om een 22-jarige jongen uit Nieuwediep. De dood van de jongen heeft binnen de Antilliaanse gemeen schap in Den Helder grote be roering veroorzaakt. Tientallen Antillianen herdachten de jon gen gisteren bij het station. Ook de moeder van Nishmael kwam langs. Ze schetste haar zoon, die vaak met de politie in aan raking kwam, als een 'rustige jongen'. door Harm Harkema den haag/kopenhagen - Het aantal Nederlanders dat sterft aan prostaatkanker is sinds midden jaren negentig sterk ge daald. Twee jaar geleden stier ven 25 procent minder oudere mannen aan de ziekte dan in 1994. In de decennia daarvoor was juist sprake van een gesta ge toename van het aantal do den door prostaatkanker. De ontwikkeling in Nederland komt overeen met die in de VS - waar de daling enkele jaren eer der begon - en enkele andere Europese landen. De gegevens werden vanochtend bekendge maakt tijdens de jaarlijkse Eu ropese conferentie van kan kerspecialisten in Kopenhagen. Van alle kankersoorten maakt prostaatkanker onder de Ne derlandse mannen de meeste dodelijke slachtoffers. De opzienbarende daling van het aantal sterfgevallen is het gevolg van vroegtijdiger ont dekking, sneller operatief ingrij pen en hormonale behandelin gen, aldus professor Sir Richard Peto van de Universiteit van Oxford. Otilia Dalesio van het Nederlands Kanker Instituut: „Bij prostaatkanker kunnen een vroege diagnose en hormonale behandeling de kans op overle ving, tien jaar na ontdekking, verhogen. Hetzelfde geldt voor borstkanker bij vrouwen." Behandeling met hormonen is vaak succesvol, omdat daarmee in het lichaam verspreide kan kercellen worden aangepakt. Ook na een geslaagde operatie waarbij de tumor is wegge haald, kunnen namelijk kanker cellen in het lichaam zijn ver spreid. Radiotherapie wordt vaak met succes toegepast op kankercellen in de buurt van de prostaat. Hormonale behande lingen werkt ook tegen kanker cellen elders in het lichaam. Gebleken is dat bij borst- en prostaatkanker lichaamseigen geslachtshormonen bij vrou wen en mannen kankercellen aanzetten tot kwaadaardige ontwikkeling. Bij hormoonthe rapie worden geslachtshormo nen weggehaald. Bij vrouwen met borstkanker wordt daar voor vaak tamoxifen gebruikt. (advertentie) iphan Jongerius De dood van burge- Johan Stekelenburg van u wam sneller dan hijzelf lasten hadden kunnen „Ik ben in fysieke zin g voor de dood, ik zou tig zoveel willen doen", llangs nog. fêi twee maanden gele gde Stekelenburg tij- gi interview in zijn ach- dat hij wilde blijven zijn levenskansen. It gesprek kwam ook op rsie. Nee, hij zag zichzelf bn bed achter het raam naar het einde gaan. tiet het type dat mak- Jen en pijn ondergaat". 79 veel slechter met hem '«rilde toegegeven. Na de aan slokdarmkanker succesvolle M behandeling van uitzaaiingen in de lever, was er toch weer een tumor in de keel opgedo ken. Wat hij zei over de dood - „ik ben er in fysieke zin niet bang voor, ik zou alleen nog zo veel willen doen" - en over eu thanasie, wilde hij uiteindelijk niet in de krant hebben. Dat was allemaal veel te somber. We konden daar later toch nog over spreken? Van dat gesprek is het niet meer gekomen. Na de korte vakantie met echtgenote Heieen stond zijn hoofd er helemaal niet naar. Hij had net een chemo- kuur ondergaan, zwaarder dan alle vorige. Voor steeds meer officiële verplichtingen moest hij zich afmelden. Maar het zou er nog van komen... Zijn laatste optreden in de me dia was tragisch genoeg de aan kondiging van een offensief te gen de plaatselijke misdaad. Gezien en gekend was Johan Stekelenburg juist vanwege zijn hartelijkheid, zijn vermogen partijen te binden en met wer kelijk iedereen te communice ren. Toen de Hasseltse Kerk in juli goeddeels afbrandde, stond hij met zijn zieke lijf om drie uur 's nachts nog met de voeten in het bluswater en sprak troos tende woorden voor omwonen den. Nu dreigde hij bijna verbeten welzijnsclubs te korten op hun subsidie als ze niet meewerkten aan zijn strijd tegen de mis daad. Sluitstuk van een drama tische zomer, waarin een jonge Tilburger werd doodgestoken. Een storm van kritiek daalde op hem neer omdat hij te soft zou zijn geweest. Stekelenburg sleepte zich nog naar de raads commissie om zijn plan te be spreken. Op de valreep toch nog hardliner? Zijn allerlaatste publieke optreden was, geluk kig misschien, er letterlijk een tussen de mensen van zijn stad: hij loste het startschot van een atletiekwedstrijd. Johan Stekelenburg was ver knocht aan het leven. En leven en werken was voor hem een twee-eenheid. Hij wist dat als hij zijn werk als burgemeester van Tilburg nóg eens staken, de weg terug was afgesneden. De genen die hem in werk en per soonlijk het meest nastonden hebben hem er vorig weekein de van moeten overtuigen dat het wijs was om te stoppen. Daags daarna belde hij zelf naar de krant, moegestreden en in tranen. Hij zou zijn werkzaam heden neerleggen. Voorlopig, zo wilde hij het per se vermeld zien. Zelf een moment kiezen om te overlijden is niet eens meer een optie geweest, zó stevig en snel heeft zijn ziekte Johan Stekelen burg in zijn greep genomen. Maar afgelopen weekeinde heeft hij van allen die hem het meest dierbaar waren nog af scheid kunnen nemen. IN MEMORIAM )lleyballen was de gisteren overle- 11 Stekelenburg spelverdeler, en eigenlijk zijn hele leven gebleven, Dede vriend ooit over hem. Johan >urg was zowel als politicus, bur- ;r en als vakbondsleider de perso- van het overlegmodel. Met kwaad iiad hij grote moeitfe, overleggen en raten had zijn grote voorkeur, rd Johan Stekelenburg (Maarssen, er 1941) bekend als stakingsleider '70. Kersvers van de sociale aca- id hij direct voor de vakbeweging l Uit overtuiging, nadat hij had ge- jr welke barre omstandigheden die ook actief was voor de vak- rkte als omwalser in een staalfa- 1 de welbespraakte en beminne- lelenburg steeg snel binnen de In- bnd FNV, waar de NVV waar hij elijk voor werkte in was opgegaan, bekende hij dat hij stakingen nooit itig had gevonden. „Het is geen lol- i hij later. „Het is heel ingrijpend [en die jarenlang samen hebben door een staking tegenover elkaar I m mét* j 1 te carrière in de tijd dat de FNV stond van Wim Kok. Toen hij jpstapte naar de vakcentrale FNV, y(jal bijna weg. Hij klom er op tot vi- itter en volgde in 1988 Koks opvol- op als voorzitter van de FNV. toonde hij zich een van de latere PvdA-premier. begin jaren '80 stak Stekelen- 11nek uit om loonstijging uit te rui- %erkgelegenheid, waarmee hij jbasis legde voor de economische 1 de jaren '90. De akkoorden die burg sloot met de werkgevers wer- er nimmer zo legendarisch als bord van Wassenaar, ckon Stekelenburg er om lachen werd verward met zijn Johan Stekelenburg 1941-2003 tweelingbroer Jan, destijds presentator van het televisieprogramma Studio Sport. Meer dan eens verweten medewerkers hem dat een vakbondsbestuurder niet diende bij te beunen voor de televisie. „Ze vonden dat ik andermans baan inpikte!" Onder Stekelenburgs leiding groeide de vakbeweging weer in populariteit. Bij zijn aantreden als voorzitter liepen de leden massaal weg. Veelvuldig kreeg hij de vraag gesteld of de vakbond het jaar 2000 wel zou halen. Stekelenburg zorgde echter voor een cultuurverandering binnen de FNV en bij zijn vertrek in 1997 had de FNV weer zo'n 1,2 miljoen leden. Hij vertrok omdat hij na dertig jaar vak bondswerk iets anders wilde. Het werd, net als bij Kok destijds, de PvdA. Hij werd na mens die partij burgemeester van Tilburg. Hij ontpopte zich als een populair burger vader die zich mengde ond^r de bevolking en die met zijn natuurlijke charme altijd compromissen kon sluiten in het soms ver deelde college. De boel bij elkaar houden, was altijd zijn motto. Twee jaar later werd hij tevens lid van de Eerste Kamer. Voor de buitenwacht was dat het teken dat de populaire Stekelenburg warm werd gedraaid om in de nabije toe komst het stokje over te nemen van Kok als partijleider. Iedereen verwachtte dan ook dat hij Bram Peper zou opvolgen als minis ter van binnenlandse zaken in Paars-2, maar Kok wilde hem in Tilburg houden. Nadat Kok Ad Melkert had aangewezen als zijn kroonprins en die weer moest vertrek ken na een smadelijke verkiezingsneder laag, kwam de ervaren Stekelenburg weer bovendrijven. Met overweldigende meerderheid werd hij door de PvdA-achterban gekozen tot lijst trekker van de Eerste-Kamerverkiezingen en Melkerts opvolger Wouter Bos zocht hem aan om (mocht de verkiezingen van januari 2003 dat mogelijk maken) namens de PvdA premier te worden. Stekelenburg had net die dag van zijn dokteren te horen gekregen dat hij ernstig ziek was, en be dankte voor de eer. Uiteindelijk bleef de politicus Stekelenburg altijd een belofte voor de toekomst. De laatste maanden van zijn leven stonden in het teken van zijn gevecht tegen kanker. Hij weigerde ziek thuis te blijven zitten en bleef zich als burgemeester inzetten tegen de verloedering van zijn stad. In een af scheidsbrief aan zijn partijgenoten in de Senaat, schreef hij dat hij er alles voor over had om het woord nog een keer te voeren tijdens de algemene beschouwingen van 21 en 22 oktober. Vorige week dinsdag, toen hij zijn werk zaamheden in Tilburg 'tot nadere datum' neerlegde, was al duidelijk dat hij dat niet meer zou halen. Hans van Soest

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5