Tuberculose gevaar voor West-Europa BINNENLAND! Amsterdam noemt Schiphol voor rechtbank 'onbetrouwbaar' De zege van de minister die nooit kandidaat was Verdachte moord op Kumral 'stabiel, rustig en intelligent' Epidemie in Baltische staten Drijvende weg naar de Toekomst Gehandicapte mishandeld in Hilversum Vrijgesproken vuurwerkbaas eist miljoen Proef dubbele WAO-keuring in Alkmaar wil kluis =)is leeghalen - Omdat een medewerk- 6 verzorgingshuis Hors- li in Obdam hard begon staakte een onbekende termorgen zijn poging van het bejaardente- l te roven. Hij sloeg op edit. Een zoekactie in de ba ig leverde niets op. De ne am tegen de middag orgingshuis binnen met od op een vuurwapen leek. ~n eigde een medewerk- is (iste dat zij de deur van idi toor opende waar de ti bevindt. In plaats begon zij te schreeu- dinsdag 23 september 2003 voor 'ooier 5 zijAM - Het gerechtshof ünjerdam heeft een 28-jari- :onform de eis veroor- een boete van 250 eu- let gooien van een zak- iterverf naar de Gou- op 2 februari 2002. toerde die dag met het kroonprins Willem- •r en Mdxima Zorre- r Amsterdam. Het irdeelde een andere m tot een voorwaardelij- van 100 euro, omdat itgemaakte tampon iets had gegooid. leraren nsterdam ge[ g^AM - Het lerarentekort i "jsisonderwijs in Am- ten opzichte van i tyalveerd. Momenteel 5 ijl vacatures onvervuld A vacatures vorig jaar. jortgezet onderwijs let aantal vacatures van =27. Amsterdam heeft is nog veel meer vaca- n de andere drie grote to blijkt uit twee onder- Het streven is dat in j tekort is opgelost. I dood, vrouw rensgevaar om - Een bejaarde it Amersfoort verkeert Igevaar, sinds zondag- I hond die ze uitliet Igevallen door een fer. De 76-jarige vrouw dat ze op straat in el- Ze is met een ambu- r het ziekenhuis ge- e Rottweiler was van En gesprongen toen hij je hondje van de vrouw ji. Het hondje raakte zo ond, dat een dieren- log dezelfde avond naken. eling in tndaal In een plantsoen laai is gisteren een :n oude baby gevon- .eisje ligt in het zie- Ede en maakt het politie zoekt met vijf- naar de moeder. Een roonster trof de baby is vroeg aan bij het an haar honden. Het tl een doos in een tegenover haar huis. ilitiebureau heet de rlopig Noortje Ellen. w vermoord tterdam im - Een 36-jarige eklgistemiiddag in haar [e$tterdam-West door om het leven ge- nJ}e politie heeft in de chide avond een 42-jarige aangehouden, laijvrouw werd 's middag ;nji door haar 13-jarige gejvrouw is vermoedelijk [afsteken om het leven atj Het kind is opgevan- bureau. sr Godett Uederland - De Antilliaanse na Godett komt f Nederland. Volgens Ir Anthony zal ze in de f derde week van okto- liegen om het Neder- ilk te leren kennen en ën te bespreken. „Zo- fland begrijpt dat wij E willen.De Antilli- imier liet vorige week n dat ze dit jaar niet r Nederland zou rel inks een uitnodiging tter Balkenende. tz: vragen treinkaartje i- Staatssecretaris a Haegen van Ver deer weten over de af- issen de Nederlandse ïen en reizigersorgani- [r extra tariefverhogin- 1 voor betere dienst- i Dit zei de bewinds- iteren in antwoord op n WD'er Hofstra. Op i het akkoord uit juli NS de prijzen vanaf 1 104 twee keer verho- een bepaalde punc- preiken. haarlem/anp - De gemeente Amsterdam vindt dat er veel te veel vliegtuigen over de stad vliegen. Dit is in strijd met een 'herenak koord' uit 1994, zo vindt de hoofdstad. Meest al kan een meningsverschil met praten wor den opgelost, maar gisteren moest de rechter eraan te pas komen om een geschil tussen Schiphol en Amsterdam te slechten. Een zogeheten 'Letter of Intent' behelsde de afspraak dat het aantal keren dat vliegtuigen recht op de Kaagbaan en de Schiphol Oost- baan afvliegen beperkt blijft tot een procent, omdat deze routes overlast veroorzaken voor de inwoners van Amsterdam. Bij onder houdswerkzaamheden of harde wind zou dat percentage mogen verdubbelen. In de meeste jaren is dit 'absolute maximum' van twee procent echter fors overschreden, betoogde de gemeente Amsterdam voor de rechtbank in Haarlem. „In het jaar 2002 lie pen die overschrijdingen in sommige maan den zelfs op tot acht en negen procent', aldus raadsman E. Minderhoud. Dit schoot in het verkeerde keelgat van de hoofdstad. Toen Schiphol en de Luchtver keersleiding (LVLN) vorig jaar besloten de overeenkomst van hun kant te beëindigen, stapte Amsterdam naar de rechter. 'On spea king terms' waren ze toen allang niet meer. Minderhoud: „Schiphol is geen betrouwbare contractpartner." Amsterdam wil dat de luchthaven de afspraken nakomt, op straffe van een dwangsom. Schiphol en LVLN zeggen dat hun niks te ver wijten valt én beroepen zich op overmacht. „Er zijn factoren, vooral weer en wind, die het onvermijdelijk maken dat uiteindelijk gebruik gemaakt moet worden van rechte naderin gen", stelde advocaat Th. Douma van Schip hol. Maar dit argument leidde ongeloof bij Amsterdam. „Tijdens het huwelijk van Maxi ma en Willem Alexander in februari 2002 was het een stralende dag. Ook toen vlogen vlieg tuigen boven de binnenstad." Bovendien, be toogde Schiphol, wordt de overlast van het vliegverkeer afgewenteld op andere gemeen ten als toestellen niet meer boven Amsterdam mogen vliegen. „De gemeente overschat haar rol en invloed", aldus Douma. Ook KLM mengde zich in het geschil, uit vrees dat het vluchtschema in de war wordt geschopt door afspraken tussen de gemeente Amsterdam en Schiphol. Bij een straffe zuid westenwind tijdens piekuren zegt de lucht vaartmaatschappij in de problemen te ko men. Als een van de banen wordt gesloten om de afspraak met de gemeente na te ko men, leidt dat volgens de KLM tot een capaci teitsbeperking van 50 procent. Hierdoor lo pen vluchten vertraging op en missen passa giers hun aansluiting. De rechter, die zich afvroeg waarom Schiphol en de Luchtverkeersleiding ooit hun handte kening hebben gezet onder het contract met Amsterdam, doet uitspraak op 5 november. dem haag/gpd - De uitbreiding van de Europese Unie dreigt te leiden tot toename van het aan tal tuberculosegevallen in Ne derland en bedreigt de volksge zondheid. In een brandbrief aan de media spreken de vereniging van Gemeentelijke Gezondheids Diensten, het Tuberculosefonds en het Aids Fonds van 'een tu- bercu losetijdbom'. Als volgend jaar de Europese Unie wordt uitgebreid mogen onder andere inwoners van Est land, Letland en Litouwen vrij door Europa reizen. Dat leidt naar verwachting tot een forse toename van het aantal men sen uit die landen die in West- Europa komen werken. In Oosteuropese landen komt niet alleen de traditionele tbc voor, die - mits tijdig ontdekt- goed te genezen is, maar ook zogenaamde multiresistente tbc. Die reageert niet of nauwe lijks meer op medicijnen en leidt in het voormalige Oost blok in negentig procent van de gevallen tot de dood. De Nederlandse 'dijkbewaking' tegen van tuberculose is nu nog voor een belangrijk deel gega randeerd. Asielzoekers en im migranten van buiten de Euro pese Unie worden verplicht ge screend op tbc. Jaarlijks worden op die manier zo'n 250 buiten landse tbc-lijders tijdig ontdekt, op een totaal van de 1400 geval len die jaarlijks worden opge spoord. Vijf keer per jaar gaat het om multiresistente tbc. Ondertussen is in het meest oostelijke deel van Europa (zo als Rusland, de Baltische staten, de Oekraïne, Wit-Rusland en Bulgarije) sprake van een alar merende toename van tbc en, al dan niet in combinatie daar mee, een snelle groei van hi- v/aids. Menig Oost-Europeaan- se hiv/aidspatiënt overlijdt uit eindelijk aan tbc. Voor hen ver valt dus de verplichte screening op tbc, terwijl die ziekte in de voormalige Baltische staten in middels epidemische vormen heeft aangenomen en er net zo hevig heerst als in Nederland na de Tweede Wereldoorlog. Het is, vinden de briefschrij vers, hoog tijd dat de EU-minis- ters van volksgezondheid maat regelen nemen om te voorko men 'dat we over enkele jaren met een groot probleem wor den geconfronteerd'. denhaag/gpd - Sinds twee we ken zit een 20-jarige verdachte van de in 1995 gepleegde moord op de 7-jarige Kumral Bagci vast. Ook zijn 48-jarige moeder is aangehouden. Het zag er naar uit dat de zaak on opgelost bleef, maar justitie lijkt nu te beschikken over nieuwe aanwijzingen. Toch is er verba zing over de aanhoudingen. Mensen die de familie van de verdachte redelijk goed bewe ren te kennen, zeggen hem vanaf zijn zestiende niet of nau welijks te hebben gezien of ge sproken. Hij trok op met een groepje Turkse jongeren en viel nauwelijks op. Een zoektocht langs de moskeeën, theehuizen en verenigingen en langs zijn buren levert slechts een be scheiden hoeveelheid gegevens op. De hoofdverdachte zou een zachtaardige en rustige jongen zijn die nieit snel kwaad wordt. Hij wordt beschreven als koel bloedig, stabiel van karakter en intelligent. Er zijn in zijn omge ving geen gevallen bekend van wangedrag. En als hij al ont spoord zou zijn, dan ligt het volgens mensen die hem ken nen meer voor de hand, dat hij een kleine dief zou zijn in plaats van een moordlustig monster dat in staat is een 7-jarig meisje te vermoorden en in stukken te hakken. Zijn strafblad vermeldt inderdaad een diefstal: vier jaar geleden kwam de hoofdver dachte met justitie in aanra king, nadat hij in Scheveningen een bromfiets had gestolen. Ook zijn moeder, die sinds vori ge week eveneens wordt ver dacht van de moord, wordt als ongevaarlijk en aardig gety peerd. Zij zou behulpzaam en zorgzaam zijn. Nadat haar man zo'n dertien jaar geleden het gezin verliet en terugkeerde naar Turkije, zorgde zij alleen voor de kinderen. Wel kreeg ze hulp van andere familieleden, onder anderen van een oom die vorige week eveneens is ver hoord. Mohammed, een prominente imam van de Azerische Turken in Den Haag, kent zowel de fa milie van de verdachte als die van Kumral Bagci vrij goed. Hij weet te vertellen dat Kumrals moeder een direct familielid van de verdachte is. Beide fami lies komen uit verschillende dorpen, maar wel uit dezelfde streek in Turkije. Leden van de families kennen elkaar al gene raties en leefden vreedzaam met elkaar. Ook zijn er over en weer diverse huwelijken gesloten. „Conflic ten, jaloezie, wraakgevoelens of andere vormen van wrijving zijn mij nooit ter ore geko men", zegt imam Mohammed. Hij kan zich helemaal niet voor stellen dat de moeder of haar zoon Kumral van het leven heeft beroofd. De imam: „Ik durf er gif op in te nemen dat deze jongen Kumral niet kan hebben gedood. Op 12-jarige leeftijd kan hij psychologisch noch lichamelijk in staat zijn geweest om het meisje in stuk ken te snijden. En dan zou hij er ook nog eens jarenlang over hebben gezwegen?" Bovendien zou Kumral erg ge liefd zijn geweest bij de familie van de verdachten en zou zij geregeld bij hen over de vloer zijn gekomen. De verdachte en het meisje zouden op de dag van haar verdwijning samen op straat zijn gezien. Zijn moeder zou Kumral op die dag zelfs geld hebben gegeven om snoep te kopen. De oom van de verdachte ge looft eveneens dat zijn zus en zijn neef onschuldig zijn. Ook hij is verhoord door het recher cheteam. Hij weigert vragen te beantwoorden, maar denkt dat de politie de daders in de ver keerde hoek zoekt. Zijn zus en zijn neef kunnen naar zijn over tuiging nooit de daders zijn, omdat Kumral een nichtje van de hoofdverdachte was. Hij denkt dat hun onschuld snel zal worden bewezen. heedel - De Weg naar de Toekomst ligt in Heedel klaar om morgen door staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer te worden geopend. Het is een drijvende weg, die door Bayards Aluminium Constructies is gebouwd. Auto's kunnen over de aan elkaar gekoppelde aluminium pontons over stroomde gebieden en waterwegen passeren. De losse bakken wegen 2000 kilo en blijven drijven door een vulling van piepschuim. Via een kliksys- teem worden ze aan elkaar gekoppeld. Er kan met 80 kilometer per uur overheen worden gereden. Foto: ANP/Ton Borsboom. Hilversum - Een dertienjarige verstandelijk gehandicapte jon gen is zaterdagavond in Hilver sum ernstig mishandeld, zo heeft de politie vandaag be kendgemaakt. De mishandeling vond rond ze ven uur plaats na een partijtje voetbal op de Kolhornseweg. De jongen had daaraan deelge nomen. Volgens de politie is het slacht offer door een groep van acht tien jongens tussen de 16 en 17 zo ernstig in elkaar geslagen, dat hij er onder andere een dubbele armbreuk bij heeft op gelopen. Wat de aanleiding hiervoor was is onduidelijk. De politie is op zoek naar mogelij ke getuigen. enschede/gpd - De van brand stichting bij het ontplofte vuur- werkbedrijf S.E. Fireworks vrij gesproken Enschedeér André de Vries eist van de Nederland se staat een miljoen euro scha devergoeding. De Vries heeft 2,5 jaar vastgezeten. Zijn advo caat, A. Moszkowicz, heeft de schadeclaim bij het gerechtshof in Arnhem ingediend. „Ik zie die één miljoen nog als een relatief laag bedrag", aldus De Vries. „Geen enkele geld som kan het leed vergoeden dat politie en justitie mij hebben aangedaan. Ik heb het er nog steeds moeilijk mee en volg een nazorgprogramma om m'n le ven weer op de rij te krijgen. Ik kan nog steeds niet bevatten wat er allemaal met me is ge beurd." De Vries is op 12 mei in hoger beroep door het gerechtshof vrijgesproken van brandstich ting bij Fireworks. De brand bij het vuurwerkbedrijf leidde tot de ramp waarbij 22 doden en 1000 gewonden vielen en een woonwijk werd verwoest. Het hof kon onvoldoende bewijs vinden. In augustus vorig jaar achtte de rechtbank in Almelo de brandstichting met fatale ge volgen wel bewezen en werd De Vries conform de eis veroor deeld tot 15 jaar cel. De Vries heeft altijd ontkend dat hij met de vuurwerkamp te maken had. Alleen tegenover een underco veragent, die zich in de bajes als gedetineerde voordeed, en enkele gevangenen zou hij iets over zijn betrokkenheid hebben verklaard. Het hof betitelde die verklaringen echter als vaag en onsamenhangend. Het is nog altijd niet bekend wat zich voor de fatale explosies bij Fireworks op het bedrijfsterrein heeft af gespeeld. alkmaar/anp - Vrouwen onder de 36 jaar die in de regio Alk maar in aanmerking willen ko men voor een WAO-uitkering, worden vanaf 1 oktober bij wij ze van proef tweemaal gekeurd. De keuringen worden door twee verschillende artsen ver richt. Volgens Uitvoeringsinsti tuut Werknemersverzekeringen (UWV) is tot de nieuwe aanpak besloten omdat relatief veel jonge vrouwen in de WAO te rechtkomen. Vaak spelen naast lichamelijke ook psychische klachten een rol. Door de dubbele keuring hoopt het UWV beter inzicht te krijgen in de risico's die jonge vrouwen lopen. 'Hij heeft, bij wijze van spreken, prettig de boter doorgegeven' door Jaco van Laimbalgen den haag - Vooral niet zeggen dat je graag wilt. Dat bleek uit eindelijk de beste strategie om een internationale topbaan in de wacht te slepen. Minister Jaap De Hoop Scheffer ontken de de afgelopen weken in alle toonaarden, dat er zelfs maar een Nederlander kandidaat zou zijn voor de post van secretaris generaal van de NAVO. De Ca nadese vice-premier John Man- ley liet openlijk merken dat hij wel trek had in die baan. En zie: de Hoop Scheffer gaat Lord Ro bertson opvolgen irt Brussel. „Naar bepaalde functies sollici teer je niet," zegt Kees Homan, NAVO-deskundige van instituut Clingendael. „De stille diplo matie heeft hier absoluut resul taat gehad." De Nederlandse regering wilde niet dezelfde fout maken als in 1995. Toen was oud-premier Lubbers in de race voor het leiderschap van de NAVO. Hij ging openlijk op sollicitatiegesprek in Washing ton en keerde grijnzend terug. Toenmalig premier Kok en mi nister van buitenlandse zaken Van Mierlo waren bijna zeker van zijn benoeming. Die nog geen week later niet door ging. „De Amerikanen schijnen Lub bers te wollig te hebben gevon den", zegt Homan. Deze keer pakte de regering het anders aan. Tijdens de NAVO- raad in Madrid op 3 juni dook de naam van De Hoop Scheffer voor het eerst op. Hij stond op het lijstje van mogelijke secreta rissen-generaal. De woordvoer der van de minister reageerde direct: „Er is geen Nederlandse kandidaat." Maar natuurlijk voerde Nederland achter de schermen heel stilletjes cam pagne voor de eigen minister. De hele zomer deden specula ties over de opvolger van Ro bertson de ronde. De hele zo mer ontkende De Hoop Schef fer dat hij kandidaat was. Toen kwam september. Hij en pre mier Balkenende gingen op ge sprek bij president Bush. Offici eel was er van een sollicitatie geen sprake. „Natuurlijk heb ben de Amerikanen goed naar hem geluisterd," zegt Homan. Onverwacht was de hele bui- tenlandtop van de Amerikaanse regering bij het werkontbijt aanwezig. Behalve Bush en vei ligheidsadviseur Rice zaten ook minister van buitenlandse za ken Powell en vice-president Cheney aan de cornflakes. „Je kunt nu wel constateren dat De Hoop Scheffer daar geen grote fouten heeft gemaakt," concludeert Homan. „Hij heeft, bij wijze van spreken, prettig de boter doorgegeven." Toen ging het snel. De Poolse regering fiet op 6 september weten dat president Kwasniew- ski, in NAVO-kringen als een serieuze tegenkandidaat be schouwd, niet in de race was. Op 8 september was Lord Ro bertson zelf in Den Haag en prees De Hoop Scheffer als 'een zeer goede kandidaat'. Die bleef er bij dat er geen Nederlandse kandidaat was. Dit weekend trok Manley zich terug en was het pleit beslecht. De ambassa deurs van de NAVO kondigden aan dat De Hoop Scheffer aan het eind van dit jaar de politie ke leiding over het bondge nootschap krijgt. „We hebben het goed ge speeld", constateerde premier Balkenende tevreden. „Pas over 25 jaar weten we in hoeverre het aan de Nederlandse cam pagne heeft gelegen", zegt Ho man. „Dan komen de memoi res van al die lieden uit." Derde Nederlandse secretaris-generaal De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Jaap de Hoop Scheffö wordt de elfde secretaris generaal sinds de oprich ting van de NAVO in 1952 en de derde Nederlander in die functie. Een overzicht 1952-1957: Hastings Lionel Ismay (Groot-Brittannië) 1957-1961: Paul Henri Spaak (België) 1961-1964: DirkUipko Stik ker (Nederland) 1964-1971: Manlio Giovan ni Brosio (Italië) 1971-1984: Joseph Luns (Nederland) 1984-1988: Peter Carring- ton (Groot-Brittannië) 1988-1994: Manfred Wör- ner (Duitsland) 1994-1995: Willy Claes (Bel gië) 1995-1999: Javier Solana (Spanje) 1999-2003: George Robert son (Groot-Brittannië) 2003-?:Jaap de Hoop Schef fer (Nederland)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3