'Jokeren met blokjes' op gletsjer GESPREK VAN DE DAG pAGEUj^s L E y E NOudste resten van 'moderne mens' in Europa gevonde Nederlandse kampioen eindigt als zesde op wk Rummikub Vaarverbod DINSDAG 23 SEPTEMBER 2( (K. PEA4K. NIET PH~T Z£. \PHhYZ. VAM GE.PIBN P IS,lHEO MENSELIJK Een Mexicaanse ACTEUR heeft tij dens een filmopname een collega DOODGESCHOTEN nadat hij een pistool met echte kogels in plaats van losse flodders had gekregen. In de scène moest de man zes mensen neerschieten. Na twee keer te heb: ben gevuurd realiseerde hij zich dat een collega-acteur gewond was ge raakt. Hij overleed korte tijd later in het ziekenhuis. De acteur, die vooral in low-budgetfilms speelt die alleen op video verschijnen, werd na het incident gearresteerd op verdenking van doodslag. De producent en de decormanager zijn sinds het inci dent spoorloos. De Amerikaanse zangeres MELISSA ETHERIDGE (rechts) heeft afgelo pen weekeinde met haar vriendin, de actrice Tammy Lynn Michaels, een gelofte afgelegd om de rest van hun leven samen door te brengen. Dat heeft een woordvoerder van de rockzangeres bekendgemaakt. Vol gens de woordvoerder ziet het paar zichzelf nu als GETROUWD, hoewel homoseksuelen volgens de Califor- nische wetgeving niet in het huwe lijk kunnen treden. De 41-jarige Etheridge en de 28-jarige Michaels hebben sinds twee jaar een relatie. Uit een eerdere relatie, met Julie Cypher, heeft Etheridge een zoon en een dochter. De vader van de kinde ren is rockzanger en gitarist David Crosby, die zich als spermadonor beschikbaar stelde. Foto: Reuters Zangeres TRUUSJE KOOPMANS is OVERLEDEN. Ze stierf in de nacht van zaterdag op zondag in haar woonplaats Marbella in Spanje. Dat heeft haar collega Herman Emmink bevestigd. Ze is 76 jaar geworden. Koopmans trad in de jaren vijftig en zestig veelvuldig op voor de radio. Ze schreef en zong onder meer de nog altijd bij velen bekende intro 'Tjatjatja, Wat zullen we eten' van een populaire radiorubriek, waarin een groenteman recepten verschaf te. Ze had ook veel succes met het zelfgeschreven 'Eén recht, één ave recht', dat ze maakte op de muziek van 'Op de grote stille heide'. Verder vervaardigde ze de hymne aan de koffie waarmee wijlen Rita Corita beroemd werd: 'Kofie, koffie, lekker bakkie koffie'. Truusje Koopmans trad behalve met Emmink op met onder anderen Dick Doorn en het duo De Spelbrekers. Ze was te horen in radioprogramma's als 'Negen heit de Klok' en 'De Bonte Dinsdagavond Trein'. Ze was als een van de Drie Marketensters te horen met het 'Or kest zonder Naam' en met 'de Wind molens' onder leiding van Johnny Holzhuyzen (John Woodhouse). De Belgische weerman ARMAND PIEN is gisteren op 83-jarige leef tijd OVERLEDEN. Pien was een pio nier op het gebied van de weersvoor spelling op de vroegere Belgische radio- en televisiezender BRT en ge noot ook in Nederland veel bekend- hejd vanwege zijn flamboyante wijze van presenteren. In 1953 debuteer de Pien, die overleed aan de gevol gen van een hartinfarct, met een weerpraatje op de televisie. De Vlaamse zender was daarmee de eerste zender na de BBC die ruimte maakte voor een kort apart weerpro- gramma. Hele generaties Vlamingen zijn opgegroeid met Armand Pien. De weerman met het sappige Gent se accent begon zijn dagelijkse weerpraatje met de woorden 'goei- enavond beste mensen', gebruikte meer dan eens lippenstift om iets op de weerkaart te markeren en sloot steevast af met een mopje of een kleine kwinkslag. ,,Een herfstzon der storm, is als een vrouw zonder vorm", luidde een van zijn zélf ver zonnen weerspreuken. Pien bleef ook na zijn pensioen in 1985 regel matig weersvoorspellingen doen op de radio en hij presenteerde diverse tv-programma's. Prins WILLEM-ALEXANDER ziet voor de tweede keer binnen een jaar af van een reis naar VIETNAM. De prins zou daar volgende maand wa terprojecten bezoeken en over wa termanagement praten. Hij heeft zijn reisplannen uitgesteld om bij zijn zwangere echtgenote Maxima te kunnen blijven. Vorig jaar moest de prins zijn trip afzeggen vanwege het overlijden van prins Claus. Een nieuwe datum voor een bezoek aan Vietnam is niet vastgesteld. De art sen hebben Méxima voorlopig ontra den om publieke taken op zich te nemen. Ze is thuisgebleven terwijl Willem-Alexander in Sint Petersburg namens Nederland de 300-jarige stad een 'nationaal geschenk' aan biedt. Nederland heeft betaald voor de restauratie van de kazematten van de Petrus- en Paulusburcht. PRINS HARRY, de jongste zoon van de Britse kroonprins Charles, gaat deze week voor drie maanden naar AUSTRALIË. Dat heeft de BBC ge meld. Hij heeft na zijn eindexamen een jaar vrij genomen, voordat hij naar de militaire academie Sand hurst gaat. Australië is de favoriete bestemming voor Britse studenten die een jaar vrijaf nemen. Naar ver wachting brengt prins Harry, die de ze maand 19 jaar is geworden, er een groot deel van zijn tijd door met sporten. Hij zou naar de Rugby World Cup gaan kijken en polo gaan spelen, waarschijnlijk in het team van de Australische tycoon Kerry Packer. Met de prins, de derde in de lijn van troonopvolging, reizen twaalf gewapende functionarissen van Scotland Yard mee om hem te beschermen. In de pers is al ophef gemaakt van de ongeveer 600.000 pond (871.680 euro) die de be scherming gaat kosten. Foto: AP van monumentenzorg in de vincie Umbrië spreekt van et 'sensationele vondst'. Op ba van de huidige vondsten me de onderzoekers dat het zoo een voorvader is van de moe baardwalvissen. Meer inforn kunnen de deskundigen pas ven als de rest van de beendi opgegraven is. Voetafdrukken dino's In het Zwitserse Juragebergt zijn naam heeft gegeven aan periode waarin dinosauriërs men met vliegende reptielen vogels de aarde bevolkten, z vijftig voetafdrukken van dinB riërs gevonden. c De versteende afdrukken we aangetroffen bij de aanleg v: weg bij Chevenez, in het nooy westen van het gebergte. Vo voorlopige metingen is het steente waarop zij staan 150 1 joen jaar oud. De afdrukken duiden op de c wezigheid van drie of vier di sauriërs met een lengte van tot vier meter. Waarschijnlijk waren het Sa poden, de soort waarvan voi jaar in het nabijgelegen Cou doux ook al voetafdrukken z gevonden. Sauropoden zijn plantenete i een kleine kop op een lange en een stevig lichaam met g spierde staart, die destijds w u schijnlijk in kuddes leefden, j De dinosauriërs beleefden h bloeitijd tussen 180 en 13511 joen jaar geleden. ANP-DPA- 5 Er was een vaarverbod. Op alle grachten lag ijs, de stad was van de schaatsers. Ik besloot op de schaats van mijn huis naar mijn werk te gaan, in elk geval tot het Amstelstation. Over de Prinsengracht toerde ik naar deAmstel, kluunde bij Carré over het hobbelige ijs en lag opeens tussen de schotsen in het ijskoude water. Niemand kon mij zien, vanwege de hoge mu ren rondom. Minuten gingen voorbij. Ik besefte dat ik nu snel zou gaan zinken en gaf me al bijna over. Een vreemde rust. De verlammende kou voelde ik opeens niet meer. Toen werd mij vanaf de sluis een ladder toegestoken. Met mijn laatste krachten kwam ik bo ven, werd uitgekleed en in een deken gehuld. Omdat niemand mij op een brancard over de sluisdeuren durfde te dragen moest ikzelf over dat smalle randje lopen. Bij elke stap vroren mijn blote voeten vast aan de sluisdeur. Diezelfde avond stond ik -geschokt, maar wonderlijk gezond- met Erik van Muiswinkel te cabaretten in theater Bellevue. Erik kon het niet laten grappen te tnaken over mijn bijna-dood in het zicht van 's lands beroemdste cabaret-tempel. Tevens vond hij dat ik zo gauw mogelijk de ijzers weer moest onder doen, want L anders blijf je in je angst hangen. Dus twee weken la ter krasten wij gebroederlijk over de Vinkeveense plassen, toen Erik zich afvroeg waarom in de verte nu toch een bord stond. Ik zei dat ik dacht dat er op dat bord 'wak'stond geschreven. Pas toen Erik rechtstan dig naar beneden ging geloofde hij me. De goede grap schoot mij niet direct te binnen, en tijd om na te denken was er niet. Erik leek vast van plan mij zijn wak binnen te trekken, en ik liet direct los. Plat op mijn buik, met zo gestrekt mogelijke arm, stak ik hem van maximale afstand mijn schaatsbe- schermer toe. Erik vond een randje ijs dat hield en kroop uit het wak. Hij had in zijn paniek zo hard ge- watertrapt, dat hij vanaf zijn borst nog droog was. Ik dacht even aan mijn arme zelf, eenzaam in de sluis bij Carré, zonder vriend die mij kwam redden. ]e hebt sukkels en zondagskinderen, zo is het nu eenmaal. Erik had het koud, maar gelukkig was op tweehon derd meter afstand een restaurant. Geopend. Hij mocht in de keuken bij het fornuis gaan zitten. Be halve André Hazes en een vriend van hem waren er geen gasten. André bood ons, schaatsers zonder con tanten op zak, een drankje aan en leende ons geld Het is even stil geweest rond de zoektocht naar ons verre verleden, maar de afgelopen dagen zijn an tropologen, paleontologen en an dere wetenschappers naar buiten gekomen met belangwekkende ontdekkingen. Het wereldkampioenschap Rummi kub. Het bestaat echt. Cijferpuzze- laars uit 26 landen streden afgelo pen weekeinde in het Zwitserse Sankt Moritz om de titel. Nationaal kampioen Cor Burgers verdedigde de Nederlandse eer. Hij werd zesde, Japan won. Na de enorme rage in het begin van de jaren tachtig, is het stil ge worden rond het gezelligheidsspel Rummikub, ook wel het 'jokeren met blokjes' genoemd. Toch gaan er er alleen in Nederland jaarlijks nog steeds ruim 120.000 dozen Rummikub over de toonbank. In het rijtje bestverkochte 'blijvertjes' nestelt Rummikub zich met Mo nopoly en Scrabble comfortabel in de top-3. Wereldwijd zijn er zo'n veertig miljoen spellen van verkocht, waarbij Nederland met zijn zes miljoen een opvallend ho ge dekkingsgraad kent. Dat er een Nederlands kampioenschap be staat, hoeft dus niemand te verba zen. Een wereldkampioenschap waar bij de deelnemers van over de he le wereld naar een 5-sterrenhotel worden gevlogen, wel. Want Rummikuppen is toch van de eet tafel, de borrelnootjes en een glaasje cola, en niet van mondai ne ski-oorden, sauna's en culinai re uitspattingen? De deelnemers lijken aanvankelijk dan ook weinig op hun gemak tussen alle luxe. Schuchter schud den ze handen met de inmiddels schatrijke distributeurs, die voor een paar dagen persoonlijke vrienden lijken, en laten ze zich gewillig een sjerp met de naam van hun land omhangen. Niets is aan het toeval overgelaten. Zelfs de chocolaatjes bij het dessert hebben de kleur en vorm van Rummikub-steentjes en worden gepresenteerd op Rummikub-rek jes. De hele entourage van 120 mensen wordt tussen de spelron- des door zelfs in Rummikub-over- gooiers gehesen en schildert tien tallen houten Zwitserse koetjes in hun nationale kleuren: van Hon garije tot Zuid-Korea, en van Oudste dinosaurus Oudste Europese mens In Roemenië zijn de oudste resten van de 'moderne mens' in Europa gevonden. Het vorig jaar ontdekte onderkaakbeen van een Homo sapiens zou 34.000 tot 36,000 jaar oud zijn. Dat schrijven weten schappers in de jongste internet- uitgave van het Amerikaanse tijd schrift Proceedings of the National Academy of Sciences. De botresten werden in het zuid westelijke deel van de Karpaten in een grot gevonden. Volgens de onderzoekers, een groep antropo logen uit de Verenigde Staten en Europa, geven ze inzicht in het ontstaan en de verspreiding van de mens in Europa. Mogelijk heeft de toenmalige mo derne mens met Neanderthalers gepaard, zo denken de weten schappers. Dat zou kunnen ver klaren waarom de onderzochte botten qua omvang en grootte vergelijkbaar zijn met die van Ne anderthalers. De oudste tot nog toe gevonden resten van de Ho mo sapiens zijn 160.000 jaar oud en zijn gevonden in Ethiopië. Walvis van 3 miljoen jaar Wetenschappers hebben in Italië overblijfselen gevonden van een drie miljoen jaar oude walvis. De vondsten werden gedaan in de buurt van de stad Orvieto in Um brië. Het gaat onder meer om kaakbeenderen, zo zeiden de pa leontologen gisteren. Het bureau Een internationaal team van pale ontologen heeft in het Atlasge bergte in Marokko het gefossili seerde skelet van de oudste op aarde bekende dinosaurus ont dekt. Dat heeft het Marokkaanse ministerie van energie en mijn bouw gisteren bekendgemaakt. De negen meter lange dinosaurus, die lijkt op een neushoorn met een lange nek en staart, is 'Tazou- dasaurus Naïmi' gedoopt, naar het plaatsje Tazouda waar hij werd gevonden. De Tazoudasaurus zou 180 mil joen jaar geleden geleefd hebben. Hij is daarmee ouder dan de eer der in Marokko gevonden 'Atias- aurus Imelakei', die met zijn 160 miljoen jaar tot nu toe de oudst bekende dinosaurus was. De oudste resten van de 'moderne mens' zijn in Roemenië gevonden. Foto: Reuters voor de bus. We moesten ongeveer richting Ab coude, waar de auto stond. De bus die na tien minuten voorreed ging niet ongeveer richting Abcoude, maar bleek een kaarsrechte route af te leggen, van het restaurant naar de auto. Het was ook de enige busverbinding in de verre om trek en hij reed eens in de tivee uur, maar Erik vond dit goddelijke toeval de vanzelfspre kendste zaak van de wereld. Ik begrijp daar, bijna twintig jaar later, nog steeds niets van. Vorige week was er in Carré een bene fiet-avond voor het Medisch Co mité Nederland Vietnam. Voor het eerst in mijn leven betrad ik het heilige podium en besefte dat als de man met de ladder destijds twee minuten later was gekomen ik daar niet gestaan zou hebben. In alle rust las ik mijn betoog voor. Pas toen ik - best wel blij met mijzelf- met de bloemen buiten stond bedacht ik dat ik natuurlijk dit verhaal had moeten vertellen. Van het gezelligheidsspel Rummikub gaan alleen al in Nederland jaarlijks ruim 120.000 dozen over de toonbank. Foto: ANP Zuid-Afrika tot Zweden. Micha Hertzano, de Israëlische fa brikant van de Rummikub-steen tjes, verklaart de driejaarlijkse uit spatting in termen als het samen brengen van volkeren. Zijn vader, die het spel al in de jaren dertig bedacht en die in de verhalen van de Rummikub-familie een wel haast mythische figuur is, zou het vast zo gewild hebben. Trots pre senteert Hertzano, op de tonen van "We are the champions' zo waar een Iraakse deelnemer aan het kampioenschap. Het bewijs is wederom geleverd: Rummikub draagt zijn steentje bij aan de we reldvrede. Cor Burgers uit Wijchen, Neder lands kampioen, laat alles gelaten over zich heenkomen. Overwel digd door alle luxe en het reizen trekt hij weinig aandacht. Anders is het met de Japanse oud-wereld kampioen. Elk verloren moment tovert de semi-prof een spel te voorschijn en speelt hij bloedseri eus een potje met wie maar wil. De afgelopen twee kampioen schappen moest hij de eer welis waar aan een Nederlander laten, zijn faam is hem vooruit gesneld. Het zingt al snel rond: hij brengt je van je stuk met zijn priemende ogen, en hij speelt vol risico pas op het laatste moment al zijn steentjes uit. Burgers loot de favoriet al in de eerste ronde, en blijkt niet onder de indruk: beiden winnen twee van de vier potjes. Een enorme prestatie vindt hij het niet: je moet met het trekken van steentjes toch maar geluk hebben. Een aantal spelers valt duidelijk door de mand. Ze blijken als ken nis van een distributeur gewoon tot 'nationaal kampioen' te zijn gebombardeerd. De Amerikaanse deelneemster moest in de gau wigheid zelfs nog oefenen tegen een computer, omdat ze in haar land niemand kon vinden om mee te spelen: 'Rummikub is for grandmothers', zegt ze lacherig. Dat is niet helemaal waar. De Ne derlander is met zijn 66 jaar de oudste deelnemer. De Zwitserse deelneemster is nog maar 12. Terwijl de aanhang zich vermaakt in de dure winkels van Sankt Mo ritz, of een wandelingetje rond het meer maakt, worden de spelron- des in alle kalmte afgewerkt verliezers gaan zondag allerf* als toerist, wanneer de firialP 3300 meter hoogte op de nae legen gletsjer Piz GorvatschP afgewerkt. De Nederlands/P sche distributeur Ardi Golaf zichtbaar plezier heeft, genP zich niet voor de tentoongej1 de rijkdom: ,,Het idee is da?s een hier iets meemaakt dat| nooit zullen vergeten." Nee?' trots Burgers zit bij de recre op de berg. Japan, Nieuw-4 land, Polen en Zuid-Korea 1 sen zich voor de eindstrijd f tent in de sneeuw. Cor wort eindelijk zesde. De Japann^ wederom het sterkst. Leo Klaassen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2