School moet dokken voor elk deuntje Uren in de rij voor toegangskaartje HSL-tunnel ■w m SETS 7|TI verkopen? Stekelenburg: strijdbaar zonder drammerigheid De Hoop Scheffer: Amerika en Europa bijeenhouden Zoeterwoudenaar verongelukt Buma/Stemra opent jacht Marten Fortuyn roept op tot boycot musical Doop Leidsch Dagblad J ^Ëk f, adste resten oderne mens Europa •vaar tbc eigt voor èst-Europa fastudenten ngvoor nniseconomie tijd bezig et dingen die niet kunnen' 1 slyn E. Smith jaat het wanneer je nieuws ontdekt; ireen denkt datje bent )EDE DOELEN Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NP 43347 IOS dinsdag 23 SEPTEMBER 2003 SPRINTERS NR. 43342 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 wassenaar - Een 74-jarige Zoeterwoudenaar is gisteren om het leven gekomen bij een verkeersongeval met een tractor in Was senaar. De man fietste rond het middaguur op de Oosterdor- perweg toen hij werd ingehaald door de tractor met aanhanger, die werd bestuurd door een 56-jarige Wassenaarder. Door nog onbekende oorzaak is de Zoeterwoudenaar bekneld geraakt tussen de tractor en de aanhanger. Hij is met zijn hoofd op straat gevallen en met ernstige hoofdverwondingen door een traumahelikopter vervoerd naar ziekenhuis LUMC in Leiden. Daar is de man overleden. De politie is nog op zoek naar getui gen die het ongeluk hebben gezien. e miljoen per jaar voor van medisch specialis- 6,5 euroton voor lbond. Menigeen zal ;rsid hebben opgekeken bij ijst van 'goede doelen' ifgelopen jaren subsidie van het ministerie van ondbeid, welzijn en röf^ bepaald niet alleen de irmlastige en kansarme I die mee-eten uit de lif. Minister Hoogervorst n ook het gelijk volledig zijde te hebben met zijn de subsidie van 131 lappelijke organisaties ekken. Want de achter- de golffederatie behoort de 'verdrukten der aar de bewindsman met oor retoriek. Toch is dat te gemakkelijk, verheid met kwistig ver subsidies tot een soort elenloterij was verwor- s bekend. De bezuini- van Hoogervorst de omvang ervan nog nlijk duidelijk. Dat de diep het mes zet in de- Hnale traditie, valt toe te Grote sportbonden bij- Id moeten worden ge- a eigen broek op te kun- luden, hoe belangrijk Ik is voor de individuele conditie en het maat- lijk welzijn. De overheid moet ontluikende initia te maatschappelijk van ijn een financieel steun- t rug geven. Maar dat is ers dat blijvend meebe- in bondskantoren. Enig rk in dat subsidiebos 1 kwaad. ;etroffen organisaties di st ubrd en brand schreeu- r. (B voorspelbaar. Zij zien inïct in hun voortbestaan len' 1 nu de geldkraan dicht jelij kertijd moet worden iteerd dat Hoogervorst wel zeer radicaal han- iddfok organisaties als bij- ian-d het Rode Kruis, het rdmds Kankerinstituut en raptenorganisaties zien isidie verlagen of ver- 5.) kletter kan dan ook niet met de algemene op- dkaidat de subsidiecultuur and is gelopen. Hij zal beslissingen stuk voor ïten motiveren, al is het n duidelijk te maken y 17 de overheid in de toe- at. jjel in de geldbuidel tast eer niet. 1. li: d; 3yries den haag - Buma/Stemra heeft de jacht geopend op basisscho len, die geen auteursrechten be talen voor het draaien van mu ziek tijdens verjaardagen, fees ten en pauzes. De organisatie stuurde in mei duizenden scho len een rekening en schakelde daarna voor wanbetalers de deurwaarder in. Veel scholen hebben bij hun bestuur geklaagd over de harde aanpak. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) vindt de maatregel van Buma/Stemra 'vreemd' en 'onverstandig' en zal haar leden ook niet advise ren wat wel of wat niet verstan dig is, als reactie op de aanma ning. Scholen in het basisonderwijs moeten auteursrechten betalen voor het gebruik van muziek voor niet-educatieve doelein den. Het gaat om een jaarlijks bedrag tussen de 66 en 132 eu ro, afhankelijk van de hoeveel heid muziek die een school draait. Volgens Buma/Stemra houden middelbare scholen zich goed aan de regels. Volgens de Buma/Stemra blijkt dit jaar uit een inventarisatie, dat zo'n 5500 basisscholen niet voldoen aan hun verplichting. De belangenorganisatie stuurde de scholen in april daarom een brief met het verzoek hun mu- utrecht/anp - Marten Fortuyn, broer van de vermoorde politi cus Pim Fortuyn, is woest over de musical Doop, die op 28 sep tember in Amsterdam in pre mière gaat. Op basis van kran tenberichten noemt Fortuyn het stuk van het gezelschap Zep 'walgelijk en smakeloos'. Hij roept iedereen op het stuk te boycotten en er protest tegen aan te tekenen. Een in zijn op dracht opgestelde protestbrief aan de theaterdirecties circu leert al op internet. Zelf gaat hij vanavond bij een try-out in Utrecht tegen de voorstelling demonstreren. „Tijdens deze vertoning wordt de moord op een ander mens als een heldendaad beschouwd en krijgt de dader een heuse ode toegezongen. Dit alles om- 'Ik heb het eerste transport bovengronds voorbij zien komen, nu wil ik ondergronds' door Saskia Stoelinga leiderdorp - Toen Jacq Wulms uit Leiderdorp tegen half zeven 's avonds op zijn fiets stapte, stond Anton Buikstra uit Oegst- geest al negen uur te wachten voor het HSL- informatiecen trum in Leiderdorp. Het ver schil: Buikstra bemachtigde drie kaartjes - meer mocht niet - om zondag 5 oktober een kijk je te nemen in de Groene- Harttunnel. Wulms keerde on verrichter zake naar huis. Hij had nummer 683 en kwam nimmer aan de beurt. De eerste open dag in de tun nel, een jaar geleden, was al heel druk. Maar dit overtrof al les. Ruim 700 mensen uit alle windstreken stonden gister avond in de rij om een droom in vervulling te laten gaan: on der de grond kijken naar de tunnelboormachine en de tun nelschacht Achthoven, speciaal aangelegd voor de hogesnel heidslijn. „Dit maak je anders nooit meer mee", zegt Hennie Wassenberg uit Hoogmade. „Ik heb het eerste transport voorbij zien komen bovengronds en nu wil ik ondergronds." Zij had zich met zeker veertig mensen 's middags om drie urn- al geposteerd voor het informa tiecentrum in de Bospolder. Op een klapstoel met puzzelboek, broodjes en koffie. Gijs de Haas uit Hazerswoude zat toevallig naast haar. Hij heeft ooit zijn kinderen voor gek verklaard, toen zij in de rij zaten voor Bru ce Springsteen. „En nu doe ik het zelf. Voor de techniek. Het boren, het in elkaar schuiven van elementen. Dat is hoog staand, in die tunnel." Toen om zeven uur na een enorme plensbui de deuren van het centrum open gingen kon den er niet meer dan 187 men sen worden blij gemaakt. Voor de Hazerwoudse Jopie Groene- wegen (dik in de zestig) een on verteerbare zaak. „Ik sta hier al meer dan anderhalf uur in de rij en in de regen. Dit kan niet. Ik zie de HSL-lijn ontstaan. Ik hoor elke dag het getik van het heien. Ik wil het nu zien. De vo rige keer ben ik ook niet aan de beurt gekomen." Het pleidooi van Jopie om veel meer tunnel- dagen te organiseren, vindt geen gehoor bij de organisatie. „Voorlopig zal dat niet lukken. We kunnen niets toezeggen", zegt Annemarie Hoogendoom van het HSL-infocentrum. Pagina R3: 'Het is zo indrukwekkend, bouwtechnisch een wonder' ziekgebruik door te geven. Een maand later zijn op grond van deze opgaven facturen ver stuurd. Scholen die niet hadden gereageerd, ontvingen een re kening met het maximale be drag. „Scholen moeten niet ver geten, dat het wettelijk ver plicht is om auteursrechten te betalen. In 1993 zijn daarover al afspraken gemaakt tussen ons en de Vereniging van Neder landse Gemeenten." Volgens een woordvoerster van de Besturenraad in Voorburg (overkoepelende organisatie van protestants-christelijk on derwijs) zijn er bij de organisa tie al talrijke verontruste reac ties binnengekomen. De Bestu renraad beraadt zich nog hoe te reageren. De VOO vindt de actie van Bu ma/Stemra onverstandig, hoe wel ze, wordt erkend, wél in haar recht staat. „Die school feestjes zouden ertoe kunnen leiden, dat er juist meer muziek wordt verkocht. Daarom vinden wij het nogal vreemd van Bu ma/Stemra. Je onthoudt een bepaalde doelgroep je pro duct." Volgens de VOO is het voor scholen ook ondoenlijk om precies bij te houden welke muziek en hoeveel er wordt ge draaid. „De administratieve kosten zullen hoog oplopen. Een contraproductieve regeling dus." dat men het niet eens was met de politieke ideeën van het slachtoffer van deze laffe daad", aldus de brief aan de theaterdirecties. De makers van de musical hebben weinig res pect voor de democratie, vindt Marten Fortuyn, zich baserend op een interview met de makers in het dagblad Trouw. „Volkert (de moordenaar van Pim For tuyn, red.) wordt gepresenteerd als een soort redder des vader lands. Dit kent zijn weerga niet", zegt Marten Fortuyn. Zep heeft voor de try-out van vanavond een aantal vrienden van de vermoorde politicus uit genodigd, zodat ze zelf een oor deel kunnen vellen. Volgens de groep behandelt het stuk in de eerste plaats de teloorgang van het linkse idealisme. Kort na de bekendmaking gistermiddag van het overlijden van Tilburgs burgemeester Johan Stekelenburg legden inwoners bloemen op de trap van het stadhuis. Foto: ANP/Jeroen van Eijndhoven tilburg/gpd - Geschokt, verslagen en be droefd is maandag gereageerd op het overlijden van burgemeester Johan Steke lenburg (61) van Tilburg. Hij overleed aan de gevolgen van slokdarmkanker. Steke lenburg wordt alom geroemd om zijn to meloze inzet en vechtlust. Een overzicht van de reacties. Lodewijk de Waal, voorzitter FNV: Vakbondsman van het zuiverste water, strijdbaar zonder drammerigheid. Een working class hero die graag burge meester was van Tilburg. Wim Kok, voormalig premier, voorma lig FNV-voorzitter, partijgenoot en vriend: Ik heb veel dierbare herinnerin gen, Ik heb zondagavond afscheid van hem genomen, bij hem thuis, dat was onbeschrijflijk. Wouter Bos, PvdA-leider: Een groot sociaal-democraat. We zullen hem enorm missen. Zijn hartelijkheid, zijn rijke en wijze adviezen, zijn oprechte zorg voor de minder bedeelden in de sa menleving, zijn loyaliteit. Een uiterst be minnelijk mens. Jan Peter Balkenende, premier: Een charismatische persoonlijkheid die van uit zijn hart kon praten. Groot respect voor de wijze waarop hij met zijn slo pende ziekte is omgegaan. Thom de Graaf, vice-premier: Bewon dering voor de manier waarop hij zijn ziekte droeg en de openheid die hij heeft betracht. Een dynamisch en geënga geerd burgemeester. Jacques Schraven, voorzitter werkge versorganisatie VNO-NCW: een voor treffelijk voorzitter van de FNV, een uit stekend burgemeester van Tilburg. Een redelijk en billijk mens die bruggen tus sen mensen kon slaan. Jaap Broekmans, directeur van het Nederlands Tuberculose Fonds: Door zijn eigen ervaringen met tbc - als kind was hij opgenomen in een kindersana torium - wist hij als geen ander de nood zaak van onderzoek over te brengen. Frank Houben, Commissaris van de Koningin in Brabant: Een krachtig man. De bindende factor in het grote steden- overleg in Brabant. Hart voor de men sen, met name de zwakkeren in de sa menleving. Wilbert Paulissen, districtschef politie Midden-en West Brabant: Hij stond tus sen de politiemensen. Ik heb zijn wor steling meegemaakt na de dodelijke steekpartij. Hij wilde zuiver opereren, ook naar de Antillianen toe. Hij wilde de nuance aanbrengen. Jan Vullings, voorzitter Willem II: De club is een geweldig grote supporter kwijt. Hij en zijn vrouw zaten altijd naast me op de eretribune. Henk Kesler, directeur betaald voetbal KNVB: Een échte vriend van het voetbal en van de KNVB. Pagina Binnenland 2: Meer over het overlijden van Johan Stekelenburg Kofi Annan, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, feliciteert Jaap de Hoop Scheffer op het hoofdkantoor van de VN in New York met zijn benoeming bij de NAVO. Premier Jan Peter Balkenende kijkt glimlachend toe. Foto: AP door Jaap van Wesel new york - Jaap de Hoop Schef fer ziet het als zijn taak om als secretaris-generaal van de NAVO Europa en Amerika bijeen te houden. Dat zei hij in New York, nadat zijn benoeming officieel bekend was geworden. Hij woonde daar gisteren met pre mier Balkenende een internatio nale anti-terreur conferentie bij. Persoonlijk is de benoeming voor De Hoop Scheffer een tri omf. Twee jaar geleden, toen hij door het CDA als fractieleider aan de kant werd gezet, ging hij door een diep dal en leek zijn rol in de politiek uitgespeeld. „Dit gaat natuurlijk met emo ties gepaard", zei hij. De Hoop Scheffer was officieel geen kandidaat, dat hebben alle Nederlandse zegslieden volge houden. Hoe is de NAVO dan toch bij hem terechtgekomen? „Dat is een goede vraag. Ik was geen kandidaat en we hebben niet gelobbyd", hield de Hoop Scheffer vol. „Op een zeker mo ment wordt je naam genoemd en dan kom je op een lijst." Premier Balkenende was iets duidelijker. „Hij is het gewor den omdat Nederland een bruggenbouwer is." Het bezoek van hemzelf en De Hoop Schef fer aan president Bush, begin september, was volgens Balke nende geen 'sollicitatiegesprek'. Nederland heeft de zaak opzet telijk 'low key" gespeeld, in ver band met het fiasco van voor malig premier Lubbers in 1994, die toen kandidaat was en door de Amerikanen werd afgewe zen. „Wij hebben het goed ge speeld", aldus Balkenende. De eerste minister ziet in de be noeming van De Hoop Scheffer een erkenning van de rol van Nederland als bruggenbouwer tussen de Verenigde Staten en Europa. Balkenende zei gewel dig blij te zijn. „Deze benoe ming is een erkenning van de Nederlandse reputatie. Neder land heeft goede contacten ge houden met alle partijen in het conflict over Irak. Ik had hem graag als minister van buiten landse zaken gehouden, maar dit is natuurlijk geweldig." In houdelijk wilde De Hoop Schef fer nog weinig zeggen over zijn nieuwe baan. Lord Robertson blijft in functie tot 1 januari 2004, en het is ongepast hem voor de voeten te lopen. Moet de NAVO een grotere militaire rol krijgen, ook buiten Europa? „De NAVO is al in Irak door middel van de Poolse troepen", zegt de Hoop Scheffer, maar hij wilde er verder niet over uitwei den. Wel zei hij dat de Europea nen meer moeten gaan uitge ven aan defensie. Pagina Binnenlandi: Meer over De Hoop Scheffer Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere informatie Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1