stap naderbij Supermarkt Zoeterwoude 'Geen dag zonder plezier naar school gegaan' REGIO Katwijkse slager Krijn Hoek stopt na vijftig jaar werken 'Wat doen die kinderen zo laat nog op straat?' Celstraf voor ontucht en bezit kinderporno rie jaar cel geëist voor ftdrugs in kokosnoten itomobiliste >tst op tiener =3 $enaar - In Wassenaar is ftavond om acht uur een rvefer gewond geraakt doordat botsing kwam met een bij. De 12-jarige jongen fietste (e kruising van de Groene- scpan en de Starrenburglaan ;se |een 39-jarige vrouw hem /eneed. De jongen raakte lmjgewond. veif in| ïkstra spreekt 'Wassenaar ~tENAAR - De bekende Leid- ycholoog en auteur René stra houdt op donderdag 2 jer een lezing in cultureel urn De Warnar in Wasse- Hij spreekt er over zijn e boek 'Als leven pijn Toegangskaarten a zes zijn verkrijgbaar bij de fili- van boekhandel De Kier in ichoten en Wassenaar en bibliotheken in deze twee sen. De lezing in het cultu- entrum begint om 20.00 sselfeest Lange Voort rcEEST - Winkelcentrum e Voort in Oegstgeest t zaterdag 27 september 1.00 tot 16.00 uur de jaar- mosselparty en niet zater- september, zoals eerder evelijk in het Leidsch Dag stond. In de editie van dit ereiden Visgilde Hugo van leij en een aantal restau- uit Oegstgeest (Beuken- rtoerbei, China House, de re en Petit Oase) aan de an de nieuwe mosselen :igen recept. De mosselen en voor slechts 1 euro per verkocht. De verkoopop- ;st gaat traditioneel naar ikaal goed doel. De mos- n en het mosselbier ont- nniet. il moet cel in slaan baas Iaac/noordwijk - Een 31- iman uit Polen die op een ling in Noordwijk een jenoot molesteerde, is de rechtbank in Den Haag irdeeld tot acht maanden ïgenisstraf waarvan vier y-iden voorwaardelijk. De -Mvas naar Nederland geko- pm hier illegaal huizen te Ijeren. Toen het salaris uit- lijk minder bleek te zijn lem was beloofd, kreeg hij met zijn baas. Hij sloeg ,jneerdere malen in het ge- en gaf hem een knietje, de, eveneens uit Polen af- Üge, baas op de grond lag, Q man nog een paar trap- terdia. De officier van justitie de feiten bewezen en jicht maanden cel waarvan laanden voorwaardelijk, ihtbank besloot om een 2-i deel voorwaardelijk op te enP- nd in >ppand 14 ciOwijk - Een leegstaand \tan de Klei in Noordwijk is aajadigd door een brandje in m^nkstel. Een automobilist njigs het pand reed, zag zeffookwolken uit het al 3ysjden leegstaande huis ko- aaPe gewaarschuwde :helweer was het vuur binnen artier meester. Deson- het hele huis zwart- rsjkerd, vertelt de Noord- op) brandweercommandant "Mer. Het vermoeden be et jlat het om brandstichting aupen van de ruiten van het gesloopt wordt om iste maken voor het bedrij- Klei-Oost, was kapot. Jan Alink: „De meeste kinderen zijn ontzettend aardig. En dat er geen respect meer zou zijn voor leraren is absoluut niet waar. Dat hangt van jezelf af." Foto: Dick Hogewoning Wiskundeleraar Jan Alink na 35 jaar weg bij Rijnlands Lyceum door Judy Nihof oegstgeest - Met de stelling dat het van daag de dag niet leuk meer is om voor de klas te staan, hoefje bij Jan Alink niet aan te komen. Als dat waar was, had de 6i-ja- rige wiskundeleraar van het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest er al veel eerder de brui aan gegeven. „Nog niet zo heel lang geleden dacht ik zelfs nog: ik ga door tot mijn 65ste. Maar ik kon gebruik maken van een zeer gunstige regeling. Ik zou gek zijn geweest om dat niet te doen." Alink stond tot aan de zomervakantie voor de klas. Volgende maand neemt hij officieel afscheid van de school waar hij 35 jaar aan verbonden was, waarvan twintig jaar als conrector. Al die tijd had Alink een volledige baan. „Vanaf je 52ste jaar is het mogelijk om een aantal uren minder les te geven, maar daar had ik geen enkele behoefte aan. Ik vond het onderwijs veel te leuk. Dat ik 35 jaar op het Rijnlands ben ge bleven, zie ik heus niet als een verdien ste. Ik had gewoon geen zin om weg te gaan. De sfeer op het Rijnlands is bui tengewoon goed. Ik ben geen dag zon der plezier naar school gegaan." Toch begrijpt hij best dat sommige lera ren afknappen op het onderwijs. Ook Alink heeft moeite met de vernieuwin gen die om de haverklap van bovenaf worden opgelegd. „Dan weer krijg je te maken met bezuinigingen, dan weer worden lesprogramma's veranderd. Op de invoering van de tweede fase zijn ontzettend veel collega's afgeknapt. Ze konden hun ei niet meer kwijt. Hoe het komt dat het mij niet is overkomen? Dat is een moeilijke vraag. Ik denk dat het komt doordat ik me niet zo gauw druk maak of nerveus. En ik probeer er altijd het beste van te maken." Iri 35 jaar tijd heeft de leraar de mentali teit van leerlingen zien veranderen, maar zijn kijk op de jeugd is er niet som berder op geworden. „De meeste kinde ren zijn ontzettend aardig! En dat er geen respect meer zou zijn voor leraren is absoluut niet waar. Dat hangt van je zelf af. Er zijn collega's die het goed vin den om bij de voornaam te worden ge noemd. Daar is niks op tegen, maar je moet het wel aankunnen, je moet wel overwicht hebben. Ik denk dat leerlin gen mij behoorlijk streng vinden. Het is belangrijk dat je consequent bent, dat kinderen weten waar ze aan toe zijn. Dat vinden ze prettig." Alink ziet ook dat kinderen het tegen woordig druk hebben, minder tijd vrij maken voor school. Een slechte zaak, vindt de leraar. „Het hockeytoernooi gaat voor. Je ziet het ook met de school vakanties. Ze hebben twaalf weken va kantie per jaar, maar dat is voor sommi gen nog niet genoeg. Een paar weken voor de schoolvakanties worden opval lend veel leerlingen ziek gemeld. Kinde ren zijn ook slordiger geworden. Elk jaar houden we hier op school een tentoon stelling van spullen die achtergebleven zijn. Daar zitten jassen bij, broeken, re kenmachines, noem maar op. De berg wordt elk jaar groter. Er zitten soms de duurste sportschoenen bij, maar nie mand die ze komt afhalen." Vergeleken bij sommige scholen in de grote steden vallen de problemen op het Rijnlands erg mee. De meeste kinderen komen uit een behoorlijk milieu. „Wat dat betreft is het Rijnlands een makkelij ke school. Maar aan de andere kant is het ook wel een moeilijke school. De kinderen zijn buitengewoon mondig. Je moet stevig in je schoenen staan om on plezierige dingen te kunnen uitleggen." Het heeft even geduurd voordat Alink ontdekte dat lesgeven zijn grote liefde is. Na de middelbare school ging hij schei kunde studeren, maar dat bleek een ver keerde keus. ,,je moest de hele dag in het laboratorium staan, voortdurend mengsels analyseren. Dat vond ik toch zo vervelend. Je kwam amper met men sen in contact." Hij brak zijn studie af, ging in militaire dienst en pakite een avondstudie wis kunde op. In dienst kwam hij bij toeval met het lesgeven in aanraking toen hem werd gevraagd lessen te verzorgen in krijgstucht en. discipline. Het lesgeven beviel zo goed dat Alink besloot er zijn beroep van te maken. Hij solliciteerde bij het Rijnlands Lyceum waar hij in 1968 werd aangenomen. In 1969 verh uisde de school van een noodgebouw aan de Tromplaan naar het huidige onderkomen aan de Apollo- laan. „Die verhuizing was een hele leuke operatie. Iedere leerling moest een tafel en een stoel naar het nieuwe schoolge bouw brengen. Dat was één grote op tocht door Oegstgeest." De afgelopen weken heeft Alink gemerkt hoe heerlijk het eigenlijk is om 'de tijd aan jezelf te hebben'. Onlangs heeft hij een caravan gekocht. Hij heeft net zijn eerste reis buiten de schoolvakantie achter de ru g. Eindelijk kan dat. „Het was heerlijk. Wat is het overal lekker rus tig! En het is ook veel minder duur. Echt een verademing." PPC veegt alle bezwaren van tafel door Marieta Kroft ZOETERWOUDE-DORP - De boUW van een nieuwe supermarkt, nieuwe winkels en appartemen ten in de dorpskern van Zoeter- woude-Dorp is een stap dichter bij. De provinciale planologische commissie (PPC) verklaart don derdag hoogstwaarschijnlijk alle bezwaren ongegrond of niet- ontvankelijk. Dat blijkt uit het advies dat ambtenaren van de provincie Zuid-Holland hebben opgesteld voor de PPC. Wethouder Ates, die vlak voor haar vakantie het advies onder ogen kreeg, is blij. „Het is sneu voor de mensen die bezwaren hebben, maar voor ons bete kent het dat we verder kunnen met de ontwikkeling van de dorpskern." De burgers krijgen nog wel de mogelijkheid hun bezwaren toe te lichten tijdens een hoorzitting op 31 oktober. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland nemen op 17 decem ber op grond van het PPC-ad- vies en de hoorzitting een defi nitief besluit. Wanneer de eer ste schop de grond in gaat, hangt vervolgens af van of de bezwaarmakers in hoger be roep gaan bij de raad van state en hoe snel de gemeente twee woningen kan verwerven. Uit het advies aan de PPC blijkt dat de gemeente nog wel een bodemonderzoek moet verrich ten. Als de resultaten niet voor eind oktober bekend zijn, kan de provinciale adviescommis sie, alsnog het plan afkeuren. „Maar zover komt het niet", zo is Ates' overtuiging. „Wij ko men op tijd met de gegevens." De wethouder is blij met het oordeel van de provincieamb tenaren dat de financieel-eco- nomische haalbaarheid van de plannen voldoende is aange toond. De PPC-adviseurs verklaren het bezwaar van A. Hilgersom die zijn huis en bedrijf niet wil ver laten, ongegrond. Na een aantal studies en een belangenafwe ging door de gemeenteraad is de locatie voor de nieuwe su permarkt als enige mogelijke naar voren gekomen, motive ren de ambtenaren. De bezwaren van L. Kortman worden niet-ontvankelijk of on gegrond verklaard. Hij vreest onder meer dat het aanzicht van de dorpskern wordt aange tast, de verkeersdrukte toe neemt en de bestaande kleine winkeliers het moeilijk gaan krijgen als er een grote super markt is. Het echtpaar Hopman ageert vooral tegen de voorgenomen sloop van drie historische pan den, de toenemende verkeers drukte, de geluidsoverlast en de luchtverontreiniging. Maar al die bezwaren worden onge grond verklaard. De panden staan niet op de monumenten lijst en de rijksdienst voor de monumentenzorg heeft ook nooit aangegeven dat de pan den waardevol zijn, aldus de PPC-adviseurs. Inmiddels hebben drie archi tecten bij de gemeente Zoeter- woude schetsen gepresenteerd voor de geplande nieuwe su permarkt. Het staat volgens Ates dus nog niet vast dat de gemeente met een van de drie in zee gaat. Maar enthousiast is ze wel. „De schetsen tonen aan dat de supermarkt in de Dorps straat een kleinschalige uitstra ling kan hebben. De winkel hoeft geen vierkante blokken doos te worden." wassenaar/den haag - Een 38- jarige man uit Wassenaar is gis teren veroordeeld tot 28 maan den gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, voor, on tucht met een 9-jarig jongetje, het bezit van kinderporno, twee pogingen tot ontucht en het to nen van zijn geslachtsdeel aan kinderen. De man, die de misdrijven gro tendeels ontkent, heeft van no vember vorig jaar tot zijn aan houding op 14 januari dit jaar in Den Haag en Rijswijk zeker twintig jongens en meisjes las tig gevallen en hun zijn ge slachtsdeel getoond. De politie trof op de computer en de lap top van de man ruim 16.000 pornografische foto's aan, die soms zeer schokkend waren. :e griAAG/ALPHEN - Tegen twee ieÊhten van een in Alphen elljen Rijn onderschept me- Erisport van marihuana zijn bij de Haagse recht- injcelstraffen van drie jaar v, De 3.740 kilo marihuana in een partij ko msten uit n, die via e drpen ooigevoerd. nam k softdrugs 9 maart ordt jaar in d tijdens ie inval in tittpds op de Euromarkt. zilden de twee verdachten, >6-jarige zakenman uit biimeer en een 32-jarige is tdammer, weinig losla- rtie>e twee mannen zeiden sic) het plan te hebben op- enDm samen met de kokos- enkele honderden kilo's IsRiana te importeren. De nfdammer zei hooguit hebben geboden bij het zo! van de vracht. De op ing voor de bestelling zou peizaak van de Zoetermeer- /eifr gegaan. Verdachten laten weinig los over achtergrond van smokkel De zakenman maakte wel dui delijk niet de financier van de softdrugs te zijn geweest. Hij had zich met de transactie in gelaten omdat het niet goed ging met zijn zaak. De Zoeter- meerder zei 50.000 euro aan openstaande rekeningen te hebben ter wijl onder tussen de vaste kosten van zijn han del doorlie pen. De werkelijke geldschieters achter de in voer van de marihuana wilden beide mannen niet noemen. Dat bracht officier van justitie E. Schuijer tot een hoge strafeis. „De raadsels moeten voor eigen rekening komen", zei de offi cier. De geëiste straffen zijn aanzien lijk hoger dan de vonnissen van twee mannen die in verband met deze zaak al werden ver oordeeld. Zij kregen een werk straf van 240 uur en een maand voorwaardelijke celstraf opge legd. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Personeel tevreden met verhuizing Hovak naar Utrecht katwijk - Werken bepaalt het leven van slager Krijn Hoek, ei genaar van Hovak in Katwijk. Hij doet het al vanaf zijn der tiende. Maar ook hij heeft het eeuwige leven niet. Gezien zijn leeftijd, 63, is het de hoogste tijd om het stokje van zijn vleesbedrijf over te geven. Maar aan wie? Opvolging is er niet. Er zijn wel kinderen, maar die hebben geen ambitie hun vader op te volgen. Hoek tastte vervolgens de 'markt' af om te kijken of er een bedrijf geïnteresseerd was in een overname. Daarbij ging Hoek niet over een nacht ijs. De banen van zijn personeel moes ten gewaarborgd blijven. Uit eindelijk bleek Ruitenburg uit Utrecht bereid om Hovak over te nemen. Voor Hoek was dat een grote opluchting want hij kon het niet over zijn hart ver krijgen om zijn personeel in het diepe te gooien. „Het is hier een grote familie. Er zijn men sen die al bijna dertig jaar bij mij werken", zegt Hoek. Met directeur I. van Miltenburg heeft Hoek een goede regeling getroffen: de reistijd van de Kat- wijkers naar Utrecht wordt be schouwd als werktijd. De in Katwijk geldende arbeidsvoor waarden gelden ook in Utrecht. De Katwijkers die hebben aan gegeven 'verder in het bedrijf te willen', krijgen bij hun nieuwe werkgever een andere functie. Op werkdagen rijden er busjes tussen Katwijk en Utrecht. Bert van der Plas, een van de slagers in dienst van het Katwijkse be drijf, kan zich dan ook wel vin den in de arbeidsvoorwaarden. „Er is een goede regeling ge troffen. Daar heeft het perso neel vrede mee." Ruitenburg is een onderneming met meer dan honderd vaste krachten in dienst. Het bedrijf levert vlees en vleeswaren aan ziekenhuizen, bejaardencentra, scheepvaart en catering. De oorsprong van het bedrijf is de zelfde als van Hovak. Beide op richters zijn begonnen als sla ger. Krijn Hoek begon na zijn diensttijd in Katwijk in een klei ne winkel. Hij nam, samen met zijn vrouw Willie, een klein sla gerijtje in het dorp over. In 1969 veranderde hij van strategie: hij begon met zijn toenmalige compagnon Varkevisser een bedrijf dat aan horecabedrijven ging leveren. De naam was snel gevonden. De eerste twee let ters van de beide achternamen plus de k van Katwijk: Hovak. Die naam blijft voorlopig be staan, al wordt binnenkort de naam Ruitenburg eraan toege voegd. Krijn Hoek kan niet inschatten wat hem vanaf maandag 6 ok tober te wachten staat. Dan komt er een einde aan een hal ve eeuw hard werken. Hij had nog wel even verder gekund want hij heeft geen lichamelijke gebreken. Alleen had hij dan veel geld in het bedrijf moeten investeren om aan de steeds strengere milieueisen te vol doen. Die kar wilde Hoek niet meer trekken. Vandaar zijn be sluit om er een punt achter te zetten. Binnenkort krijgt hij zeeën van vrije tijd. Zijn vrouw werd in 1995 betrokken bij de winkel. Ze blijft voorlopig nog werk zaam in de winkel aan de Meeuwenlaan. Maar als dat al lemaal op de rails staat, trekt ook zij zich terug. Krijn Hoek van Hovak: „Het is hier een grote familie. Er zijn mensen die al bijna dertig jaar bij mij wer ken." Foto: Dick Hogewoning Meer aangiftes na 'slooptocht' langs auto's in Leiderdorpse straten door Peter Groenendijk leiderdorp - De drie jongens die afgelopen weekeinde een slooptocht hielden langs auto's in diverse straten in Leiderdorp, blijken nog meer schade te hebben aangericht dan gisteren werd aangenomen. Inmiddels hebben veertig mensen aangif te gedaan van vernieling; de po litie verwacht dat dat aantal zal stijgen tot minstens zestig. De jongens, die 13, 14 en 15 jaar oud zijn, hebben inmiddels bekend verantwoordelijk te zijn voor de tientallen beschadigin gen. In de nacht van zaterdag op zondag trokken ze tussen half twee en drie uur per fiets door de Vossiuslaan, de Gallas laan, de Jacoba van Beierenlaan en de Korenmolen. Daarbij schopten ze de spiegels van tientallen geparkeerde auto's en liepen de meeste wagens ook lakschade op. Een meisje dat in de Vossiuslaan woont en schrok van de herrie, keek naar buiten en herkende de jongens. Mede op basis van haar aanwij zingen kon de politie de drie vandalen nog dezelfde nacht aanhouden. In de Vossiuslaan, waar de meeste auto's beschadigd wer den, is de slooptocht nog altijd het gesprek van de dag. „Na tuurlijk ben ik kwaad", zegt An drea Cancel, wier auto werd vernield. „We kwamen zondag ochtend naar buiten en zagen het meteen. Wat een ontzet tend nare streek. Wij zijn er de dupe van." Gedupeerden zijn kwaad op de jongens, maar ook op hun ou ders. „Wat doen die kinderen zo laat nog op straat?", vraagt een bewoonster van de Vossi uslaan zich af. „Het is ook een beetje die schuld van hun ou ders. Als wij de schade kunnen verhalen op die mensen, zullen we dat zeker niet laten." Het is echter nog maar de vraag of dat zal lukken. De politie gaat binnenkort met de officier van justitie overleggen of de schade kan worden verhaald op de ouders van de jongens. Zo niet, dan zullen de verzeke ringsmaatschappijen de schade niet vergoeden. De meeste ge dupeerden verwachten een schadepost tussen drie- en zes honderd euro. De drie jongens hebben nog geen verklaring gegeven voor hun gedrag. De politie houdt het vooralsnog op pure balda digheid. De 14-jarige verdachte heeft inmiddels bekend ook een papierbak in brand te heb ben gestoken tijdens de sloop tocht. In dezelfde nacht zijn ook in de nabijgelegen Winkelhof ernsti ge vernielingen gepleegd. Zo werd de onlangs aangebrachte noodverlichting in het open ge deelte van de parkeergarage ge sloopt. Het is vooralsnog on duidelijk of de drie aangehou den jongens ook daar iets mee te maken hebben.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17