LEIDEN REGIO Bouw rondom Leiderdorps zwembad De Does begint eind dit jaar 1Cinderboekenweek is mijn hoogtepunt van het jaar' Gele kaart voor een obstakel op de stoep 'Het is zo indrukwekkend, bouwtechnisch een wonder' lianente jrlijn tussen "linieer en land bepleit i vrijlating ton-zaak door Janneke Dijke leiderdorp - Leiderdorpers die huil fiets midden op de stoep parkeren of met hun weelderig groeiende tuin het halve trottoir in beslag nemen, kunnen vol gende week een gele kaart in de brievenbus verwachten. Wie zijn auto voor een rolstoelafrit parkeert, treft misschien wel een waarschuwing onder de ruitenwisser, en ook het te lang buiten laten staan van de vuil container kan tot een vriende lijke reprimande leiden. Zo'n dertig rolstoelers toeren van maandag tot vrijdag, onder be geleiding, door de wijken van Leiderdorp. Ze maken een lijst van alle obstakels en geven de ergste hindernissen een gele prent. De patrouille is een onderdeel van de Landelijke Week van de Toegankelijkheid, een thema- week waarin aandacht wordt gevraagd voor mensen die zich niet zo makkelijk bewegen. Het gaat hierbij niet alleen om on handige hobbels of een ver keerslicht dat het niet doet. Za ken waar in de Week van de Toegankelijkheid aandacht voor wordt gevraagd, zijn bi bliotheken en bushaltes die verdwijnen uit woonwijken, kaartjesautomaten die een ver koper achter een loket vervan gen en het ontbreken van bank jes, waarop ouderen even kun nen uitrusten. De bedoeling van de toer is dat het dorp rolstoelvriendelijker wordt. De inspecteurs zijn be woners, bezoekers en vrijwilli gers van activiteitencentnim Gading, zorgcentrum Dillen burg, verpleeghuis Leythenro- de, gezinsvervangend tehuis Nieuw Buitenzorg en de Woon vorm Leiderdorp. Gewapend met een lijst met spelregels, een schema waarin ze hindernissen op kunnen invullen en een pak gele kaarten gaan ze de wijken in. Ook plekken als Winkelhof. en De Houtkamp worden niet y vergeten. Maandagochtend om tien uur gaan de eerste onder zoekers op pad. Later die week duwen ook burgemeester en wethouders een keer een rol- stoel. Het Platform voor Gehandicap tenbeleid en ouderenorganisa- tie Pluspunt, organisatoren van de stoepenpatrouille, gaan er van uit dat ze aan het eind van de week een lijst met aanbeve lingen kunnen maken voor de, gemeente. „De schuine drem- j pels in stoepen zijn redelijk goed geregeld. Maar er liggen in Leiderdorp veel stoeptegels los 11 en er wordt door mensen met een rolstoel ook veel geklaagd over De Houtkamp", zegt Ma rijke van Pernis van Pluspunt. Het begaanbaar maken van de stoepen is niet alleen de verant woordelijkheid van de gemeen te, vindt ze. Daarom kunnen ook bewoners volgende week een gele kaart verwachten. „Misschien dat mensen van te- voren alvast hun tuin kunnen snoeien. We willen met dezec actie mensen ervan doordrin gen dat ze ook zelf iets kunnen doen." s J (advertentie) rijnland KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN DUIVEN Dit weekeinde vlogen de duiven vanuit Peronne. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1, 6; Straat- hof/v.d. Berg 2, 5, 8, 10; P. de Mooy 3, 4, 9; G. v.d. Blom 7. P.V. Leiderdorp W. Tolboom en zn. 1, 4, 10; W. de Roode 2, 3, 5. 6, 7, 9; A. de Meij 8. P.V. De Rijnklievers N. de Groot en zn. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10; F. Ladan 9. C. Kroes van \schap Wilck en Wie dat er een permanente comt tussen het Rijn iet IJsselmeer. De dijk- kt daarbij aan een vas- erbinding in de vorm kanaal of een pijplei- sche maatregelen zijn le dijkgraaf nodig om imen dat het Groene toekomst opnieuw te rijgt met een gebrek ippervlaktewater. üeggen van kleinscha- waterbekkens in de iet de dijkgraaf geen zijn noodoplossingen ten bovendien bakken Denk daarbij aan het van grond en het n beheer. Ik zie meer tructurele oplossingen rerder perfectioneren maatregelen bij der- lamiteiten die we de zomer met succes ïgevoerd." mt met zijn plannen permanente waterlijn IJsselmeer en de Tol- in Nieuwveen, mede >og op het zogeheten t voor de Haringvliet- Daarmee keren eb en ig in het Haringvliet ollandsch Diep. Alle- chtig voor het zout- i-beheer rond de maar een ramp voor •d. Dit betekent een rzilting van de Hol- IJssel en een bedrei- de zoetwaterbuffer in e Hart", aldus Kroes. leiden - Een 30-jarige in de moordzaak van )zon blijft achter de e Haagse rechtbank ren een verzoek afge- i de advocaat om zijn ijheid te stellen, dammer wordt ver- t s> hulp aan de huur- jar, die de 60-jarige i Jan van der Krieke in erij om het leven |e verdachte van de eft belastende verkla- (elegd over de rol van i ejge. Deze zegt echter ne moord te maken te 1 wil de illegaal in riaferblijvende man ech- vrije voeten stellen ing van de behande- n strafzaak op 16 de iezien de belastende van de verdachte van en afgeluisterde tele- jiekken bestaat er vol- bifechtbank een zware wtegen de Rotter- e Van der Krieke 0 mei vermoord op ikein Roomburg. Er brerdachten aangehou- wie de 38-jarige Al- tele de wasserette over- rcjet slachtoffer. Justitie Wiem ervan opdracht gegeven voor de AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Maandag 29 september om 19.00 uur begint een nieu we Alpha-cursus, een kennis makingscursus over het christe lijke geloof, in Diaconaal Cen trum De Bakkerij, Oude Rijn 44 b/c in Leiden. De cursus be staat uit tien avondenbijeen komsten en een weekend. Meer informatie en opgave: 5323850. Voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar begint donderdag van 16.00 tot 18.00 uur een kook- en bakcursus in buurt centrum Matilo aan de Zaan- straat 126 in Leiden. Niet alleen de Hollandse pot wordt klaar gemaakt, maar ook exotische gerechten. Twaalf kooklessen voor 51,60 euro. Informatie bij het buurtcentrum, telefoon 5412515. In de lezingencyclus 'Haal meer uit je leven' wordt mor gen van 20.00 tot 22.00 uur een lezing gegeven over 'Intuïtie in het dagelijks leven' in buurthuis Stevenshof, TrixTerwindtstraat 4. De entree is 9 euro. In de kantine van Turnvereni ging Cronesteyn aan het Boe- renpad 1 in Leiden begint vrij dag om 20.00 uur een dialezing over wilde bijen en hun huis vesting. De toegang is gratis. In het Ommedijkse bos, Maal drift 6 in Wassenaar, kunnen vrijwilligers zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur helpen met het schonen van sloten en sloot kanten. Vanuit het MEC in Leiderdorp begint zondag om 14.00 uur een polderfietstocht langs de mooiste plekjes. Iedereen kan gratis mee en een verrekijker wordt aanbevolen. In het clubgebouw van wijk- vereniging Aktief aan de Berla- gestraat 2 is vrijdag om 19.30 uur een algemene kaart- en sjoelavond. Vanuit het clubhuis van Toer club Avanti aan de Westkanaal- weg in Alphen aan den Rijn kan zaterdag vanaf 8.00 uur begon nen worden aan een fietstocht richting de Vechtstreek van 30, 60 of 100 kilometer. Deelname kost 2 euro. De fietsers krijgen een duidelijke routebeschrij ving mee. Meer informatie bij Ton van Vuureh van Tdirclub Avanti: 0172-422363. Dit weekeinde is er een grote boekverkoop in de Centrale Bi bliotheek aan de Nieuwstraat 4 in Leiden. Naast romans (1,50), jeugdboeken (0,50) en informa tieve boeken worden ook vi deobanden (voor twee euro) te koop aangeboden. De ope- ningsuren zijn vrijdag en zater dag van 11.00 tot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Van zondag 28 september tot en met zondag 28 maart is de bibliotheek weer elke zondag van 13.00 tot 17.00 uur open. De oecumenische geloofsge- 1 meenschap De Regenboog ver zorgt donderdag om 20.00 uur een bijeenkomst over de spiri tualiteit in de gedichten van Ida Gerhardt. Ds. Karin van der |S Broeke, studentenpastor in de Leidse Studentenekklesia, gaat in het stiltecentrum van De Re genboog, Watermolen 1, Leiden met de deelnemers op zoek naar de werkelijkheid achter de werkelijkheid. dinsdag 23 september 2003 door Janneke Dijke leiderdorp - Het gebied rondom zwembad De Does in Leiderdorp gaat vanaf december op de schop. Vol gend voorjaar moet de entree van het zwembad verplaatst zijn naar de hui dige achterkant van het gebouw, zo dat op het parkeerterrein aan de Hoogmadeseweg de bouw van dertig huurappartementen kan beginnen. Vanavond vergadert de raadscom missie ruimtelijke ordening over het plan en de financiering ervan. Wethouder Molkenboer presenteerde de tekeningen voor de inrichting van het gebied rondom het zwembad gis termiddag. Het zwemhadterrein is het eerste project in hti W4-gebied waaraan wordt gewerkt. In tegenstel ling tot de andere onderdelen uit het W4-plan levert dit plan feeen geld op, maar moet de gemeente Leiderdorp er de portemonnee voor trekken. Hoewel er op het terrein enkele be drijfsgebouwen komen te staan, leve ren die niet genoeg geld op om de Brede School en de sociale-huurap- partementen te kunnen bekostigen. Dat hoeft ook niet, besloot de ge meenteraad al eerder. Molkenboer noemt het bebouwen van het gebied rondom het zwembad een positief gevolg van W4, het plan waarbij de randen van de rijksweg in Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude worden bebouwd om de snelweg verdiept te kunnen aanleggen. „Het gebied is nu helemaal niets. Behalve het zwembad groeit er alleen maar een hoop on kruid. Dankzij W4 kun je zulke kwali tatief slechte gebieden goed invullen: een kwaliteitsimpuls voor het oude dorp", aldus de wethouder. In december of januari wordt het speelpark langs de Ericalaan tijdelijk weggehaald. De skatetoestellen staan in de weg voor de Brede School, waarvan de bouw in voorbereiding is. In het voorjaar keren ze, hoewel tijde lijk, aan de andere kant van het zwembad terug. Rond die tijd is het parkeerterrein aan de achterzijde van het zwembad kLar en komt daar de nieuwe zwembadingang. Of het zwembad tegelijkertijd verder wordt gemoderniseerd, moet de politiek la ter dit jaar nog bepalen, aldus Mol kenboer. Vervolgens moet de bouw van de appartementen aan de Hoog madeseweg snel beginnen. Huurders van de sloopflat aan de B.G. Cortslaan moeten er eind 2004 te rechtkunnen. Een bijzonder onderdeel van het zwembadwijkje wordt de dijk tussen het gebied en de verdiepte snelweg. Een vijf meter hoge dijk met daarop een geluidsscherm van twee a drie meter moet het snelweglawaai tegen houden. Er komen twee wandelpa den door dit groene gebied: een op de dijk met een uitzichtpunt en een langs de onderkant. Volgens Molken boer kost dit de gemeente geen geld. „Wij krijgen van Rijkswaterstaat het geld dat het anders aan de geluids schermen was kwijt geweest. Dat is genoeg om dit plan uit te voeren." Of alle plannen kunnen doorgaan, hangt af van het ministerie van ver keer en waterstaat, dat het Ontwerp Tracébesluit (OTB) ier visie moet leg- gen. Dit plan, waarin de nieuwe loop van de A4 is vastgelegd, ligt al sinds begin vorig jaar in een la. Molken boer verwacht, op basis van bronnen bij Rijkswaterstaat, dat het in oktober wordt gepubliceerd. „Met tiet om klappen van het zwembad en het aanleggen van een parkeerterrein kunnen we voor die tijd wel begin- i nen, maar de Brede School en de ap partementen kunnen we zonder het OTB niet bouwen. Als dat er tegen die tijd nóg niet is, is het niet best." Rolstoelers 'keuren' Leiderdorp Maria Rademaker: „Het boekje wordt veel op scholen gebruikt, omdat de werkstukken met goedkope materialen gemaakt worden." Foto: Hielco Kuipers worden." Niettemin is samen werking voor haar toch erg be langrijk. Als je respect hebt voor ieders inbreng, kun je sa men mo oie dingen maken. De schrijfster beeldt allerlei thema's uit in haar boekjes. Vorig jaar was het thema van de Kinderboekenweek 'Aye Ka pitein'. Ze ontwierp het knut- selboek Schip Ahoi, over het knutselen van schepen. Ze maakte boeken over het maken van ansichtkaarten, envelop pen en schreef een boek over het alfabet. De rode draad in al die boeken Was echter de na tuur. Met 'het bos' als thema kan ze daar natuurlijk goed mee uit de voeten. Het bos in, knutselen tiatuurlijk is voor kinderen geschreven. Voor de knutselwerken ge bruikt ze vooral goedkope of gratis materialen, zoals oude dozen, bladeren en takjes. Vo rige week werd het nieuwste knutselboekvan Rademaker als tip vermeld in het tijdschrift Wereld van het jonge kind'. „Dat wordt veel gelezen door mensen in het onderwijs. Juist omdat ik goedkoop materiaal gebruik, kunnen grote groepen kinderen mijn werkstukken maken." Tijdens de Kinderboekenweek reist Rademaker door heel Ne derland. Met haar koffer vol gaat zij van bibliotheek naar boekwinkel om haar nieuwe boek te promoten. Meestal zijn er ongeveer veertig kinderen met wie ze samen gaat knutse len. Rademaker neemt al het materiaal zelf mee. Zo weet ze zeker dat ze goed voorbereid aankomt. „Ik moet er niet aan denken dat ik ergens kom en er is geen lijm of de scharen zijn bot." Rademaker schrijft niet alleen boeken, ze geeft ook les in na- tuurtekenen aan de volksuni versiteit K&O in Leiden. „Ik vind het gezellig om les te ge ven en mijn enthousiasme te delen." Het lesgeven sluit aan bij het karakter van haar boe ken, omdat die didactisch van opzet zijn. „De lesopbouw kan ik letterlijk uit mijn boek Na- tuurtekenen in vier seizoenen halen." Een keuze maken tussen haar activiteiten kan Rademaker niet. „Ik vind het allemaal leuk. Als ik een half jaar heb gete kend, ben ik blij als ik weer mag knutselen. En andersom." Wat er wel uitschiet is de Kin derboekenweek. Het reizen door het land vindt ze avon tuurlijk. „Ik pak mijn koffer in en ga lekker pierewaaien. Dat is voor mij hét hoogtepunt van het jaar." Mascha Welling Ruim zevenhonderd mensen stonden gisteravond om zeven uur bij het informatiecentrum in Leiderdorp in de rij om een kaartje te bemachtigen voor een rondleiding in de on dergrondse tunnel van de hogesnelheidslijn. Slechts 190 mensen konden gelukkig worden gemaakt. Zij zaten er al vroeg in de middag. Foto: Henk Bouwman door Saskia Stoelinga vervolg van voorpagina leiderdorp - De chauffeur die tegen zessen had gelost op het HSL-terrein was verbijsterd. Zijn vrachtwagen stond binnen een kwartier volledig ingeklemd tussen wel 400 auto's afkomstig van HSL-fanaten. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Die mensen willen allemaal de tun nel in?" „Ja", zegt machinist Ype van Akker uit Voorschoten, die in middels zijn trofee in de zak heeft. Hij rijdt dagelijks op de Thalys en zal straks als alles klaar is met zijn snelle trein door de tunnel gaan. Ook voor hem geen vrijkaartje. Gewoon in de rij. „Om vier uur ben ik gaan zitten. Als ik straks met 300 kilometer hier onderdoor ga, zie ik niets. Je rijdt op je in strumenten. Niet alleen be roepshalve, maar omdat ik zo nieuwsgierig ben volg ik dit project op de voet. Ik moet die tunnel gewoon van binnen zien." Van Akker krijgt bewonderende blikken van omstanders. Opa Boers uit Zoeterwoude-Rijndijk voelt zich aangesproken. Hij staat voor zichzelf en zijn klein zoon, die treinbestuurder wil worden. „Die jongen is gefasci neerd en ik ook. Die trein gaat bijna door mijn achtertuin." „Hemelsbreed ja", roepen de mannen die rond Boers staan. Ze raken niet uitgepraat. „Het is zo indrukwekkend. Bouwtech nisch gewoon een wonder. Je ziet van de buitenkant veel ge beuren, maar wij willen naar binnen." Ook hen lukt het om kaarten te bemachtigen voor de open dag op 5 oktober. De hogesnelheidslijn bindt, dat is duidelijk na een dag zitten. Voormalig Leiderdorper Eric Lythen uit Amersfoort ver woordt het zo: „Van bouwvak ker tot professor, van weten schapper tot chauffeur, ieder een heeft het over supertech niek, een knap staaltje werk dat gezien moet worden. Dat is fan tastisch voor ons eergevoel. Juist hier moet Nederland iets mee doen. Interesse in tech niek." Daarom is het zo droevig, zegt Leiderdorper Jacq Wulms, dat niet iedereen erbij kan zijn. Hij wordt bijgestaan door een grote groep afvallers, die hun teleur stelling ternauwernood kunnen verwerken. „We maken geen herrie hoor, maar ik vind dit wel een enorme sof. We wonen allemaal rondom dit project, hebben er allemaal ook hinder van, maar als er iets moois te zien is, kunnen we niet naar binnen. Dat zit ons niet lekker. Ze moeten dit beter organise ren." Het bleef gisteren nog lang on rustig rond de terreinen van de HSL in Leiderdorp. Pas tegen negenen kon de laatste zijn au to keren om richting Woubrug- ge te gaan. Ook de chauffeur kon toen net de draai maken naar zijn huisadres. Voor deze twee voorlopig geen tunnel meer. nijaria Rademaker (41) is leve duizendpoot. In eef ze haar eerste t s er het maken van nmiddels heeft ze tien knutsel- en te- ht es over allerlei onder - emaakt. „Ik ben de tel 1 q)or het derde jaar dit jaar een boekje kinderboekenweek, oensdag 1 tot en met 11 oktober plaats thema van de Kin- aweek is 'Diep in het idemaker maakte een knutselboek: Het bos in, knut selen natuurlijk. Tien jaar geleden begon Rade maker een avondopleiding aan de Koninklijke Kunstacademie in Den Haag. Hoewel ze de op leiding niet afmaakte - 'Het was niet wat ik verwachtte' - gebruikt ze de kennis die ze opdeed voor het ontwerpen van boeken. Dat wil ze niet uit handen geven, omdat ze 'erg perfectionistisch' is. „Ik heb het ontwerp voor een omslag één keer uit handen gegeven. Toen moest het over gedaan De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redacbe van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 071 -53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15