REGIO 'Altijd bezig met dingen die je niet kuil Leidenaar, maar al acht jaar niet in de binnenstad geweest Non-opmerkingen van Witteman en Molken! Beperking Beiden kunnen niet zonder elek trische rolstoel. Ook gezinshulp Mirella Kleijn, die onlangs haar eer ste lustrum vierde bij het gehandi capte paar, is onmisbaar. Ze komt elke werkdag. Meijerink: „In het weekeinde moeten we het helemaal zelf doen. Dat is flink aanmodderen. Arme Mirella heeft het op maandag altijd extra druk, want dan moet ze orde scheppen in de chaos die wij hebben veroorzaakt." Ritme Integratie Geluk NAVRAAG Van de circa dertig kortebaandraverijen die er elk seizoen in Noord en Zuid-Holland worden gehouden, zijn er vier onmiskenbaar het grootst: Beverwijk, Santpoort, Heemskerk en Lisse. Een goede graad meter voor de publieke opkomst en de betrok kenheid van de dorpe lingen bij de draverij, is de spelomzet bij de to- talisator. Nu al een jaar of acht is die in Lisse het allerhoogst, ook al scheelt het met Heemskerk vaak niet veel. RENÉ STEMBERT, penning meester van de Harddraverijver- eniging Lisse en omstreken, vindt dat geweldig. Lisse gaat meer dan 63.619 euro inzetten' Waarom is het zo belangrijk om een hoge spelom zet te scoren. „We willen een hoge omzet in Lisse omdat dat ten eerste veel zegt over de po pulariteit van de draverij in je dorp. Verder ben ik als penningmeester ermee in mijn nopjes omdat de vereniging er de revenuen van krijgt. Een bepaald deel van de omzet, gemiddeld zo'n 23 procent, vloeit in de kas van de organiserende vereniging. Dat is een belangrijke in komstenbron voor ons." Maar waarom wil je dan ook nog eens de hoogste van allemaal hebben? Ach, dat is meer een dolletje tussen de verenigingen onderling. Vroeger ging het altijd tussen Beverwijk en Santpoort wie de hoog ste omzet had en het bestuur dat Verloor' moest dan een fles jene ver aan de winnaar geven. De laatste jaren gaat het steeds tussen Heemskerk en Lisse. Heemskerk, dat begin september koerst, haalt steevast een hogere omzet dan Lisse een jaar eerder en wij gaan daar dan een paar weken later weer overheen. Daar worden altijd veel geintjes over en weer om gemaakt." Hoeveel moet er donderdag worden gegokt door de Lissenaren? „Heemskerk had dit jaar 63.619 euro. Aan Lisse de schone taak om dat te overtreffen. En het leeft echt hoor, hier in het dorp. Als we aan het einde van de middag op de baan de omzet omroepen, gaat er altijd een groot gejuich op. En toen het vorig jaar er naar uitzag dat we Heemskerk nét niet gingen passeren, heeft een aantal lief hebbers de koppen bij elkaar gestoken en voor de vierde omloop nog een paar honderd euro extra ingezet. Achteraf bleek trouwens dat we het zonder die extra inzet ook hadden gered." Gaat Lisse weer winnen, denkt u? „Ja, daar heb ik alle vertrouwen in. Belangrijk is wel dat het over morgen niet stortregent, maar wat dat betreft zijn de voorspellin gen oké. Als bestuursleden onderling doen we altijd een gokje wat de omzet is en degene die daar het dichtst bij zit, krijgt een prijsje. Ik heb mijn voorspelling nog niet ingeleverd, maar mijn bedrag zal zo om en nabij de 64.500 euro liggen." tekst: Paul de Vlieger foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 23 September LEIDEN - In verband met het bouwrijp maken van een terrein langs 't Philosophenpad, ten behoeve van de voorgenomen uitbreiding van de St. Lidwinastichting alsmede in verband met de tegenover de De Sit- terlaan te maken overweg in de trambaan, gepaard gaande met de ver breding van de Lammenschansweg over de gehele lengte, stellen B. en W. van Leiden de Raad voor van de NZHVM enkele stroken grond aan te kopen tussen de Zoeterwoudse singel en de spoorbaan Leiden- Utrecht en gelegen langs de trambaan Leiden-Den Haag. In totaal is hiermede een bedrag van f. 31.660 gemoeid. LEIDEN - Hoogtepunt in de viering van het 40-jarig bestaan van de Woningbouwvereniging 'Ons Belang' was de onthulling van een monu ment in het plantsoen aan de Marnixstraat. Wij aarzelen niet dit monu ment, dat een vrouw voorstelt met een kind op haar schoot, als een fraaie aanwinst te beschouwen niet alleen voor deze buurt doch voor onze gehele aan dergelijke beelden arme stad. De vervaardiger, de heer H. Petrie uit Dordrecht, heeft met dit beeldhouwwerk op waar achtige wijze het menselijk geluk gesymboliseerd. Een woningbouw vereniging zou zich geen waardiger monument kunnen denken. ANNO 1978, zaterdag 23 september LEIDEN - Het einde van de renovatie in het Haagwegkwartier komt in zicht. De graafwerkzaamheden voor de vernieuwing van de riole ring in de Van Lennepstraat zijn in volle gang. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, teL 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS Op intermet (LD 8/9) zag ik een ar tikel over parkeergarages in Leiden. Dit was voor mij de aanleiding om eens te reageren op het parkeerbe leid in deze stad. Ik woon nu bijna 14 jaar in deze stad en zag mij acht jaar geleden genoodzaakt de beslis sing te nemen om nooit meer in de binnenstad te komen. Dit kwam door de razzia-achtige manier waarop de parkeerpolitie in deze stad functioneert. Helaas is de eni ge manier om aan parkeerboetes te ontkomen de binnenstad te mij den. Ik kom er dan ook al jaren niet meer. Ook al woon ik in Leiden, de stad is mij net zo onbekend als Pe king of Vladiwostok. Regelmatig krijg ik bezoekers uit andere delen van Nederland en ook uit het buitenland op bezoek (eind deze maand nog weer acht Fransen). Maar het komt al hele maal niet meer bij me op om ze Leiden te laten zien. Die stad heb ik al jaren geleden afgeschreven. Zo breng ik die Fransen onder in een hotel in Rotterdam en heb ik voor het diner een restaurant gereser veerd in Delft. Het beleid van de gemeente om mensen uit de stad te weren, heeft in mijn geval dus in ieder geval ge werkt. Martin Mulder, Leiden. Kort voor de wellicht fatale sluitings datum van het Marinevliegkamp Valkenburg menen een paar lokale gemeentebestuurders (de wethou ders Witteman en Molkenboer van respectievelijk Hillegom en Leider dorp, red.) uit onze regio nog enige volstrekte non-opmerkingen via de voorpagina van het Leidsch Dagblad (12 september) te moeten maken. Zonder enig doorslaand militair ar gument, we praten toch over een onderdeel van onze defensie, den ken deze lieden met emotionele uit spraken, de politieke haalbaarheid te ondersteunen, door vóór de sluiting en vóór de bebouwing van de basis te pleiten. En dat wordt dan gezegd door een wethouder uit Leiderdorp alwaar men de heter wordende adem van de Leidse moloch in de nek voelt en van die aardig in de picture komen de Witteman uit Hillegom. Hij be stond het om in het Leidsch Dagblad van 18 ferbruari te beweren dat de Hillegomse starters (ik neem aan dat hij daar jongeren mee bedoelde) blij kunnen zijn, want Hillegom gaat op termijn 400 tot 500 woningen voor eigen volk bouwen. Had Witteman toen het vliegkamp soms al op de korrel? Zou best kun nen, want stel dat de sluiting toch niet doorgaat, dan kan hij altijd zeg gen: ja, die good old Joop van der Reijden met zijn overdreven acties, heeft ervoor gezorgd dat ik m'n toe zegging niet kan waarmaken. En zo zijn er wel meer van die be stuurlijke grappenmakers in de Duin- en Bollenstreek die, voldoen de op de hoogte van de mogelijkhe den in de eigen parochie, toch door gaan met hun plannen voor de bouw van winkels en/of kantoren, waar in het geheel geen geb is. De heren Molkenboer en W wilden blijkens genoemd ai graag partióiperen in het vo nemen van de bebouwing vliegkamp. Mag ik hen erop dat zij in deze de vazallen v meente Leiden zullen word 5 uiteraard hun eigen inwont veel beter van zullen worde g kenboer en Witteman zijn f weg deze discussie er blijke overtuigd geraakt, dat de vc men sluiting van het vliegk; oplossing voor de woningte de regio betekent. Gelukkig nog anderen die het met de wijze niet eens zijn en er ge ceerder over denken. Ni Noordw DINSDAG 23 SEPTEMBER De Europese Unie heeft 2003 uit geroepen tot het jaar van de ge handicapten. In alle Europese lan- aan de positie van mensen met woorden een beeld geschetst van een handicap. Deze krant blijft het dagelijks leven van mensen niet achter. In een serie interviews met een lichamelijke en/of ver den wordt extra aandacht besteed wordt aan de hand van steek- standelijke beperking. In de eerste aflevering staat het Alphensijj echtpaar Peter Termeer en N ie Meijerink centraal. „Het is hi k lamme helpt de blinde'." si Beperking, integratie, ritme en geluk haar echtgenoot Peter Termeer: „Met een Foto: Mark Lamers Boodschappen doet Meijerink graag zelf.Als ik veel nodig heb, rijd ik wel vier keer heen en weer. In de su permarkt kan ik niet achter een kar lopen. Dus scheur ik in mijn wagen met zo'n mandje op schoot langs de schappen." „Het is hier 'de lamme helpt de blin de'. We zijn beiden eerder met een ander getrouwd geweest en hebben elkaar ontmoet in 1993. Toen was Peter nog niet zo gek als nu." „Ja", beaamt Termeer. „Ik ben ach teruit gehold nadat ik Marjan had le ren kennen. Zegt dat nu iets over haar of over mij?" Zij vult de leem ten van zijn geheugen op, hij draait de pot appelmoes open als dat haar weer eens niet lukt. „We zijn de hele dag bezig met dingen die we niet kunnen", aldus Meijerink. Hun benedenwoning in de Alphense bomenbuurt is voor duizenden eu ro's 'handicapproof gemaakt. „Moet je al naar het toilet", vraagt Meijerink na een tijdje. „Een echte aanrader, dat bezoek. Ik heb vrou wen horen giechelen op mijn wc. Die pot spoelt niet alleen zichzelf maar ook jou schoon. En hij föhnt ook nog, anders zou je de hele dag met een natte muts blijven zitten." Iets simpels als je eigen kont afve gen, is al een onmogelijke opgave voor Meijerink. Het is even wennen bij Peter Termeer (1946) en Marjan Meijerink (1952). Honden die luid blaffend aandacht opeisen; de zwarte humor van het echtpaar die de huiskamer vult; gezinshulp Mirella Kleijn die overal tussendoor onverstoorbaar haar'werk doet en de absurde tics van Termeer. Totaal onverwacht krijgt hij een aanval en kan hij zijn lichaam niet meer stilhouden. Dan begint hij met zijn benen te schoppen of buigt hij onophoudelijk flink gestrest met zijn hoofd naar zijn knieën. Met zijn kop tegen de muur bonken, dat wil ook wel eens gebeuren. door Nancy Ubert Marjan Meijerink over een bijzondere band." \T olgens zijn vrouw roept een verstoring van het da- V gelijks ritme extra aanvallen op. „Hij kent je niet. En het is spannend, zo'n interview. Als het zo door gaat, krijgt hij over vijf minuten een erge aanval en is hij een poosje van de wereld. Hebben wij het lekker rustig." Tegen haar echtgenoot zegt ze: „Laat het er nou maar gewoon uitkomen, Peet. Anders zit je de hele dag met de gebakken peren." Termeer lijdt aan conversiestoornissen. „Kortsluiting in mijn hersenpan." Lichaamsdelen kunnen zomaar tijdelijk verlamd raken. Ook verkrampen zijn spieren willekeurig, dat zijn die tics. Soms komt hij 'bij' in een rare houding. De verschijnselen doen een beetje den ken aan het syndroom van Gilles de la Tourette, al vloekt Termeer vandaag geen enkele keer. „Zeg geen lelijke dingen over hem als hij een aanval heeft, want hij hoort alles", waarschuwt Meijerink met een knip oog. De twee hersenbloedingen die Peter Termeer heeft gehad, lieten hun sporen na. Zijn kortetermijngeheu- gen is aangetast en hij heeft moeite met logisch den ken. „Maar de laatste tijd gaat het beter, dan wil ik Marjan wel eens verbazen met een fantastische op merking. Zo'n stoornis van het geheugen is ook wel makkelijk, trouwens. Ik kan twintig keer naar dezelfde lachfilm kijken en de grappen blijven nieuw." „Maar ik verveel me dan te pletter, Peet." Marjan Meijerink is reumapatiënte. Ze lijdt al meer dan tien jaar aan de meest progressieve vorm van reu- matoïde artritis (RA). Bij RA is het afweersysteem van het lichaam ontregeld, waardoor ontstekingen in de gewrichten ontstaan. Haar enigszins vervormde vin gers verraden haar ziekte. Net als de speciale schoe nen die ze draagt. Voor Meijerink geen sexy muiltjes. Sterker nog, ze kan amper lopen. Een wekelijkse che- mokuur zorgt ervoor dat ze nog redelijk kan functio neren. 's Morgens is ze op haar best, dus voor die tijd van de dag plant ze belangrijke afspraken het liefst. Na de lunch slaan de pijn en de extreme vermoeidheid toe. „Voor Peter en voor mij is het belangrijk dat we vol gens een strak ritme leven. Regelmatig moeten we een rustpauze inlassen. Alleen dan halen we het beste uit een dag. Er zijn dikwijls zoveel dingen die moeten ge beuren. Naar fysiotherapie, bijvoorbeeld. Dus leven we vrij schematisch. Maar het verveelt niet, hoor. Er gebeurt nog genoeg. We dutten nog niet in." gezonde partner zou ik me dag en nacht schuldig voelen. Wij Marjan Meijerink is voor veel Alphenaren geen onbe kende. Al tien jaar zet zij zich in voor het plaatselijk platform gehandicapten. Tegenwoordig als voorzitter. Ze heeft zich ontpopt tot een bevlogen ambassadrice van de gehandicapten in Alphen aan den Rijn. „Vandaar dat ik het gevoel heb, dat ik volwaardig deel uitmaak van de maatschappij. Ik ben meer aan het werk voor het platform dan dat ik thu^s zit." Voor haar man is het moeilijker om deel te nemen aan het sociale leven. „Mijn aanvallen beangstigen de men sen die me niet kennen. Bovendien willen mijn herse nen wel eens uitvallen, dan weet ik niet eens meer waar ik ben. Als dat in een winkelcentrum gebeurt, heb je de poppen aan het dansen. Reken maar dat voorbijgangers denken dat ze met een idioot hebben te doen. Ik begrijp dat wel. Mijn eigen schoonmoeder vindt het al lastig om met me om te gaan. Soms is het gewoon moeilijk om je tussen de mensen te begeven, gaat Meijerink weer verder. „Neem nu de jaar markt waar heel Alphen onlangs weer voor uitliep. Ik ga expres zo vroeg mogelijk langs de kraampjes. Dan is het nog niet zo druk. Maar ook dan zijn er nog mensen die het schandalig vinden dat je in een rolstoel komt aan zetten. 'Ik neem mijn hond toch ook niet mee', heeft ie mand me eens toegebeten." En dan spelen financiën een ongewenste rol. „De mees te gehandicapten zijn arm", weet Meijerink heel zeker. „We moeten drie keer nadenken voordat we ons geld uitgeven. Een uitje komt al snel op de laatste plaats. Daardoor kom je ook minder snel onder de mensen." Het echtpaar moet rondkomen van 1300 euro. De huur van het huis, waarvoor het niet langer huursubsidie krijgt, kost 600 euro. Van de overgebleven 700 euro moeten de vaste lasten worden betaald en de bood schappen worden gedaan. „We houden ons hart vast, nu we moeten gaan betalen voor elk recept bij de apo theek. En wij hebben nog geluk. Mijn broer en schoon zus sponsoren ons. Die komen wekelijks een bood- schappenkar brengen vol dure levensmiddelen. Door mijn werk voor het platform weet ik hoeveel armoede verstopt zit onder de gehandicapten. Om wanhopig van te worden." Als we geld zouden hebben, dan weet ik het wel", klinkt Termeer. „Dan zouden we in een boerderijtje wo nen met een heleboel dieren om ons heen. Dan kwa men kinderen bij ons de dieren verzorgen en schonk ik limonade." Ondanks alle beperkingen e blemen proberen Marjan 1( ring en Peter Termeer er 'iets 1 van te maken zeggen ze. Meije „De honden zijn onze psychiaei beesten geven ons zoveel plez heeft dat nog maar nauwelijks of haar man krijgt een aanval, schuddend zit hij op zijn stoel brador gaat onmiddellijk aan ten zitten. Als de aanval voorb e de hond zijn kop op de schooi baas en kijkt hem aan. „Dat bf ei nou. Prachtig toch. Gaat het w beetje, Peet? Ga anders even e tje slapen, daar knap je altijd 2 op." Ook de kooi met degoes verzare problemen van het paar en brBI zier in de huiskamer. „Een de milie van de eekhoorn", verte e rink. „Voordeel is dat ze overc e ker zijn en 's nachts slapen. WP< ben er drie. Drie meiden. Nee 1 len er beslist geen mannetje b gewip in zo'n kooi. Nu is het 1 dat ze urenlang spelen. Een Ir naar te kijken." Volgens Meijerink biedt het v< dat zij en haar man beiden ge capt zijn. „Wanneer ik thuisk( een vergadering en ik ben tot< begrijpt Peet dat als geen and< verwijt me niet dat ik wat min maar dwingt me om rust te n< u Met een gezonde partner zou i< dag en nacht schuldig voelen, ten in hetzelfde schuitje, dat s ei een bijzondere band." Met hun galgenhumor die doi met cynisme, kunnen de echt y het best overleven, zeggen ze. rink: „Je kunt extreem lijden e 10 'ik ben zo ziek en zo zielig' of 'ik ben ziek maar ik maak er w ir Dat laatste doen wij. We willei o nog veertig jaar samen verder I] zitten in hetzelfde schuitje, dat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14