LEIDE Buurt: Kolos schaadt karakter Lange Mare Alfastudenten bang voor kenniseconomie REGIO Vliegenplaag teistert Roomburgh torhuis gaat Daewoo's verkopen Ise WD ontvangt 'walgelijke' e-mails inscentrum leienwijk nt cursussen Bezoek uit Juigalpa GGD in regio noteert toename van soa's Inbraken in vier huizen Het Motorhuis Leiden ewoo's verkopen. Een mogelijk geworden autofabrikant General forig jaar de Koreaanse ek heeft overgeno- een duidelijk onder- maken tussen Dae- b1 en de Amerikaanse die Motorhuis Leiden oopt, krijgt het bedrijf ondellaan een nieuwe ïentree. Die krijgt een itrale' uitstraling. Een het gebouw gaat de collectie huisvesten, e zijde blijft kenmer- r de Opelstijl. Voor de nse merken creëert f een apart deel. van Daewoo is moge lijk geworden door nieuwe Eu ropese regels. Om meer con currentie tussen automerken mogelijk te maken, wilde de Europese Commissie af van de exclusieve band die traditiege trouw bestaat tussen auto-im porteurs en fabrikanten ener zijds en dealers anderzijds. Op het eerste gezicht lijkt het Mo torhuis niet aan die eis te vol doen. Alle auto's zijn immers afkomstig van General Motors. Toch is dat schijn, aldus direc teur R. Schut. „Elk merk heeft zijn eigen marketing", legt hij uit. „General Motors, dat is Opel, Saab, Subaru, Chevrolet, Cadillac. Dat zijn zelfstandige organisaties binnen het con cern. Opel kon ons volgens de oude regels verbieden om Dae woo te verkopen. Nu niet meer, zij het dat wij aan veel voor waarden moeten voldoen." Met de inlijving van Daewoo verwacht het Motorhuis Leiden een nieuwe klantenkring aan te boren. Opel en Amerikaanse merken zijn vooral populair bij de 'bovenkant van de markt'. Daewoo is juist in trek bij men sen die meer op de aanschaf kosten letten. Het Motorhuis had het geluk dat er in de Leid- se regio op dit moment geen Daewoo-dealer is. Volgens de verkoopregels van General Mo tors mag er geen overlap zitten in het werkgebied. Auto Home Leiderdorp heeft de verkoop van het merk gestaakt. Walgelijk. Een ander leeft raadslid Frederik [gen niet over voor de an de e-mail die hij en re fractie- en bestuurs- p WD Leiden zondag- üntvingen. Behalve de en volk eerst!' en een 1de Nederlandse vlag het bericht ook een I naar de site bMeemrechts.nl. Gister- aljirerd de site door toe- 1 Zevenbergen uit de 1; kald. ipöhet mailtje ontvangen sjm, speurde Zevenber gen het register van de Stich ting Internet Domeinregistratie na op de extreemrechtse inter netsite. Deze bleek onderge bracht te zijn bij internetprovi- der Digitalus in Veendam. Eén telefoontje van Zevenbergen was voldoende om de site uit de lucht te halen. „De provider wist niets van deze site. Hij vond de inhoud net zo walgelijk als wij." Hoewel de WD een groot voor stander van de vrijheid van me ningsuiting is, overschreed de inhoud van de e-mail duidelijk een grens, aldus Zevenbergen.' „Deze mening is zo ontzettend fout. Je kunt gewoon niet toe staan dat mensen dit soort za ken verkondigen. Bovendien is het nog strafbaar ook." Waarom uitgerekend de voltal lige Leidse WD-fractie door het e-mail 'bombardement' getrof fen is, weet raadslid Zevenber gen niet. „Ik vermoed dat onze adressen van het internet ge plukt zijn", zegt hij. „Dat is niet zo heel moeilijk. Je kunt daar zo een programmaatje voor schrij ven. Nee, ik denk niet dat er sprake is van een doelgerichte actie." dinsdag 23 september 2003 R1 'Overheid wil alleen nog investeren in opleidingen die economisch interessant zijn' eidse schrijft itselboek r kinderen d eri Met een klein cursus- ïma is het 'gezinscen- :epi de Merenwijk dit sei- eeiht van start gegaan. Co- ei>r Marjan de Jonge be- lelirzichtig, maar is tevre- :r de belangstelling in jgere pand van Lokaal gefe- naaicursus is inmiddels ;htlijst en de meiden- loijoor twaalf- tot veertien- loopt ook uitstekend. )ep van ongeveer 25 heeft zich aangemeld, organiseert De Jonge e themaochtenden, llij een kookcursus voor Lei i en mannen, peuter- EHBO-cursus en ;n voor vrouwen. „Die ieon lopen nog niet zo aldus de coördinator, daar toch een voor." inscentrum is bedoeld erenwijkbewoners, die met de opvoeding van leren. Uit contacten die en Daadwinkel heeft, in dat veel Merenwij- weten hoe ze hun kin- ïoeten opvoeden. Veel alleenstaande |zouden daarnaast in isolement leven. Met en koffieochtenden gezinscentrum hierin ig brengen, stelt dat het niet een- om de doelgroep te en te verleiden naar nscentrum te komen, voor de zomer al met itenden en heeft nu ^liddelde opkomst van I negen personen. „Je ft vertrouwen van de winnen en dat kost jmen hier vrouwen die i. ïauwelijks buiten de men. Óver het alge- n ik heel tevreden over nst. Je moet wel heel "\erid zijn om ze hier te *rg veel kan ik er nog zeggen, want we zijn weken bezig." )e Jonge zijn het zowel ie als autochtone Lei- r lie de weg naar het ge- um vinden. „Ook veel "nen zitten niet lekker vel. Je ziet dat beide in de opvoeding van deren tegen dezelfde a aanlopen, zoals ze niet onder contro- fkomst hoopt de coör- een Marokkaanse va- I en een moeder-doch- Jop te zetten. „Je wüt k zo veel mogelijk maar je moet het ook bemannen. Er moeten bwilligers bij. Ik heb nu h Turkse mevrouw die toe helpt." door Wilfred Simons leiden - Het debat over kennis economie maakt Leidse alfastu denten bang. Zij vrezen dat de rijksoverheid erop aanstuurt om alleen nog te investeren in oplei dingen die economisch interes sant zijn. Meer geld voor de bè ta-opleidingen kan betekenen dat er nietsover blijft voor oplei dingen die in de kenniseconomie geen rol zouden spelen, zoals politicologie, taalwetenschap of theoretische bestuurskunde. Dat bleek gisteravond in een bomvol Academiegebouw, waar leden van zes Leidse politieke jonge renorganisaties discussieerden met vijf Tweede-Kamerleden en met GroenLinks-wethouder Rab- bae. In het hoger onderwijs is het zo geregeld dat opleidingen die meer studenten trekken, ook meer geld krijgen. Dat leidt er volgens CDA-kamerlid C. Jon- kersma toe dat HBO-opleidin- gen steeds vaker 'pretparkstu dies' aanbieden. Ze trekken veel studenten, maar bij de overheid en in het bedrijfsleven wil nie mand de gediplomeerden heb ben. Dat is ongewenst, vindt Jonkersma. „De overheid moet Studenten in debat in het Academiegebouw. Foto: Henk Bouwman sturen op kwaliteit." Maar hoe moet dat? De Leidse studenten vrezen een systeem waarbij studenten die een eco nomisch interessante opleiding volgen, geen of weinig college geld betalen, terwijl de alfastu denten voor het volle pond worden aangeslagen. Aange zien zo'n opleiding 10.000 euro per jaar kost, betekent dit dat de animo er snel vanaf gaat. Weinig studenten voelen ervoor om hun carrière te beginnen met een torenhoge schuld, ze ker als zij gediplomeerd zijn in een vak waar de Nederlandse economie niet op zit te wach ten. Volgens WD-kamerlid S. Blok hoeft het zover niet te komen. „Ik vind dat je, net als in de Verenigde Staten, moet publi ceren waar de afgestudeerden terechtkomen en wat hun sala rissen zijn. Dan komen de stu denten er vanzelf wel achter welke opleiding wat oplevert en welke niet. Dan kies je die." Zo kan een dure 'topopleiding', waaraan de overheid amper meebetaalt, toch goed bezocht worden. Als voorbeeld gaf hij de opleiding Latijn van Oxford University. Veel latinisten ein digen in de top van he^ Britse bedrijfsleven. „Dat zijn gewoon superslimme jongens en meis jes en dat weet iedereen daar." De Leidse hoogleraar J. Bruijn, die het debat voorzat, zei dat hij de vrees van de alfastudenten niet deelt. „Nederland verliest meer markten in het buitenland omdat er te weinig mensen zijn die buitenlandse talen spreken dan door het tekort aan bèta's en technici." Ook rector magnificus Breimer is niet somber. „Kennisecono mie gaat niet alleen over na tuur, techniek en gezondheids zorg. Talen en cultuurstudies zijn net zo belangrijk voor ons land." Ook wijst hij erop dat de Leidse studenten wellicht eco nomisch interessanter zijn dan zij zelf denken. Zo is op het be drijfsterrein De Leeuwenhoek in Leiden ook ruimte voor ver taalbureaus en juridische be drijven, die zich met bijvoor beeld octrooirecht bezighou den. Reinigingsdienst ingezet door Rody van der Pols leiden - Ze slaapt er al weken slecht van en ook het eten smaakt haar niet meer. De boosdoeners: grote zwermen zwarte vliegen. Al de hele zo mer teistert het vliegend onge dierte de kamer van JA Heij- koop (83). En ze is niet de enige die er last van heeft. Een groot aantal bewoners van de zeven de verdieping van Zorgcentrum Roomburgh in Leiden zucht onder het voortdurende ge zoem van de insecten. In het raamkozijn tussen de plantjes liggen tientallen zwarte 'propjes'. „Dat is toch ver schrikkelijk", zegt Heijkoop, wijzend met een paarse vlie genmepper. „Net een smerig vliegentapijt." Maar veel erger nog dan de dode exemplaren zijn de zwermen die voortdu rend met venijnige tikken tegen het raam opvliegen. „Vanoch tend zaten er een paar op mijn bord. Ik had meteen geen trek meer. En vannacht zaten ze de hele tijd in mijn nek. Ik kon er nauwelijks van slapen." De overlast is al enkele weken aan de gang. Om de vliegen zo veel mogelijk buiten te sluiten, houdt Heijkoop haar deur en ramen potdicht. Ook tijdens de hete zomerdagen. „De zon staat 's ochtends al op mijn ka mer. Vreselijk. Je krijgt geen frisse lucht. Het is hier doods benauwd." Alleen een draaien de ventilator zorgt voor enige verlichting. Alle middelen heeft Heijkoop inmiddels in de strijd gewor pen. Ze is de insecten met een vliegenmepper te lijf gegaan en ook heeft ze haar toevlucht tot bestrijdingsmiddelen genomen. Maar met weinig resultaat. „Zo'n bus helpt wel. Maar eventjes. Er liggen dan een he leboel dooie vliegen in de ven sterbank. Maar een paar minu ten later zoemt er weer een hele nieuwe horde." Ook op de kamer van een over buurvrouw stikt het van het on gedierte. Achter het witte valle tje zoemen ze er lustig op los. Aan de buitenkant werpen de vliegen zich als kamikazepilo ten tegen de ruit. „Ze zitten op bijna alle kamers op deze ver dieping", zegt een schoon maakster. „We ruimen ze tel kens weer op. Maar je doet er niets tegen. Óver een uur liggen er weer een heleboel nieuwe." Het zorgcentrum heeft inmid dels de gemeentelijke reini gingsdienst ingezet bij de be strijding van het ongedierte. Vorige week dinsdag zijn onge- dierteverdelgers met bescher mende kleding het dak op ge weest, waar ze een nest onscha delijk gemaakt hebben. Toch kan het nog even duren voordat de vliegen definitief het loodje leiden - De Leidse basisschool Woutertje Pie- terse kreeg gisteren bezoek uit Juigalpa, Ni caragua. Schooldirectrice Maria Baez (54) en een vertegenwoordiger van het Nicara guaanse ministerie van onderwijs, Donald Carillo (59), woonden op de school de pre sentatie van een internetsite en een digitale quiz over hun thuisland bij. Baez en Carillo zijn in Nederland omdat de stedenband tus sen Leiden en Juigalpa vijftien jaar bestaat. Vrijwilligers van de Stichting Vriendenband Leiden Juigalpa leiden de twee deze week langs Leidse scholen. Op de internetsite ww- w.juigalpa.nl staat behalve de quiz ook meer informatie over Nicaragua, werkbladen en kleurplaten voor de lagere groepen van de basisschool. Foto: Dick Hogewoning Zeven bezwaarschriften tegen nieuwbouw Parnassia door Rody van der Pols leiden - Een 'monotone kolos' die afbreuk doet aan het karak ter van de wijk. Dat is wat de omwonenden vrezen van de nieuwbouw voor het psycho-me- disch centrum Parnassia voor al cohol- en drugsverslaafden aan de Lange Mare. Ook wijzen zij erop dat de hoogbouw het licht uit de Ha- zewindsteeg en Caeciliastraat wegneemt, wat het veiligheids gevoel niet bevordert. De beide straten 'worden nu al regelma tig bezocht door feestvierders, alcoholisten en drugsgebrui kers', schrijft een van de wijk bewoners. Dit komt naar voren in de ze ven bezwaarschriften die zijn ingediend tegen de verbou wingsplannen van R. van den Berg, eigenaar van het Antonius Zalencentrum. Hij wil Parnas sia, dat nu op de eerste verdie ping boven het zalencentrum aan de Lange Mare zit, naar achteren verplaatsen in nieuw bouw boven op het dak. De huidige kantoorruimte van Par nassia, die dan vrijkomt, wil Van den Berg als hotel gebrui ken. De wijkbewoners vrezen ook geluidsoverlast door de entresol die in de bouwplannen is opge nomen, zeker wanneer deze ge bruikt wordt voor activiteiten die bij het zalencentrum horen. „De eigenaar van het Antonius - complex heeft in het korte ver leden een reputatie opgebouwd daar waar het geluids- en buurtoverlast betreft", schrijft een van hen. Tot slot wijzen de bezwaarma kers erop dat de verbouwing niet in overeenstemming is met het bestemmingsplan van het Antonius Zalencentrum. Die luidt momenteel 'bijzondere doeleinden', wat betekent dat het gebouw gebruikt moet wor den voor sociale en culturele doeleinden. „Daar valt kantoor ruimte, horeca, zoals feestzaal, hotel en restaurant, niet on der", aldus een van de be zwaarmakers. Vorige maand oordeelde de rechter al dat de gemeente de bouwvergunning ten onrechte had verstrekt, omdat de goten van de nieuwbouw te hoog zouden zijn. De vergunning werd zes weken geschorst, een termijn die bijna verstreken is. Na het behandelen van de be zwaarschriften neemt het colle ge van B en W een definitief be sluit over de plannen. komstig uit Nederland. Van de mannen is dertien procent ho moseksueel. Laatstgenoemde percentage is verdubbeld ten opzichte van 2001. De toename van het aantal sek sueel overdraagbare aandoe ningen is een landelijk ver schijnsel. Het aantal gevallen van syfilis en hiv is landelijk meer dan verdubbeld in de af gelopen drie jaren. Het aantal gevallen van chlamydia en go norroe is in die zelfde periode met zestig procent toegeno- leiden - De GGD Zuid-Holland Noord registreerde vorig jaar een toename van het aantal tes ten op soa's (seksueel over draagbare aandoeningen) met 64 procent. Ook het aantal hiv- testen nam fors toe, met 44 procent. De dienst schrijft de toename mede toe aan een uit breiding van spreekuren. Het aantal positieve testresulta ten steeg ook. De GGD wijt de stijging van het aantal ziektes aan een toename van onveilige seks. Het aantal gevallen van chlamydia steeg met 29 pro cent. Alle vrouwen die deze ziekte bij zich droegen waren jonger dan 25 jaar, bij mannen was dat percentage veertig. Ook het aantal gevallen van herpes genitalis en bacteriële vaginose steeg. Van de 306 hiv-testen bleek één positief. Het merendeel van de perso nen die zich laten testen bij de GGD is jong. Ruim dertig pro cent is tussen de 20 en 24 jaar. Van de vrouwelijke bezoekers is de helft jonger dan 25 jaar, voor mannen is dit 27 procent. Drie kwart van de bezoekers is af- De vliegenmepper en de anti-insectenspray halen weinig uit tegen de vliegenplaag op de kamer van me vrouw Heijkoop. Foto: Henk Bouwman leggen, zegt een medewerker vervelend voor de bewoners, de reinigingsdienst kunnen we van Roomburgh. „Het is heel Maar meer dan het inzetten van niet doen." leiden - De afgelopen dagen is er ingebroken in huizen aan de Herensteeg, de Pieter de la Courtstraat, de Oostdwars- gracht en de Marislaan. In twee gevallen kwamen de daders binnen door via de brie venbus het slot van de voor deur, te ontgrendelen. Op de Oostdwarsgracht kroop de in breker vermoedelijk door een openstaand bovenlichtje. Van het huis aan de Marislaan werd een raam vernield. Uit de woning aan de Heren straat werden een laptop, een horloge en een herenfiets ge stolen. Aan de Pieter de la Courtstraat verdwenen een Playstation, mobiele telefoons en siéraden. De bewoners van de Oostdwarsgracht missen een laptop, een mobiele telefoon en een portemonnee. Geld, een mobiele telefoon, sleutels en bankpasjes werden vannacht ontvreemd aan de Marislaan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13