Glossy's bestormen markt voor meiden MEDIA Bevallen met hele cameraploeg Travel Sick: goedkope onderbroekenlol Reclame zit in verdomhoekje Grotere afstand politiek en pers Radio voor immigranten achterhaald Bruins Slot wil praten met personeel Steeds meer tieners lezen tijdschrift Steunzender voor Radio 1 in Arnhem lÏ De Vlieger gaat internationaal Hilversum - Multimedia-onder- nemer Erik de Vlieger wil zijn krantenimperinm uitbreiden naar West-Europa. Na de lance ring van zijn Engelstalige stads krant The Amsterdam Times, afgelopen vrijdag, denkt de on dernemer aan vergelijkbare ver sies in Rotterdam, Antwerpen, Hamburg, Rome en Parijs. Een termijn noemt De Vlieger niet: „Eerst kijken hoe The Amster dam Times volwassen wordt." Volgens De Vlieger bieden Eu ropese steden met meer dan 800.000 inwoners en een inter nationale bevolking een goede markt voor Engelstalige stads kranten. Miljoen kijkers bij start Veronica Hilversum - De terugkeer van Veronica op televisie is niet on opgemerkt geleven, blijkt uit de kijkcijfers. Op het hoogtepunt keken zaterdagavond ruim een miljoen mensen naar de ope ningsfilm Gladiator, wat voor de late aanvangstijd van tien uur 's avonds veel te noemen is. Gemiddeld werd de film door bijna 838.000 mensen gevolgd. Veronica belooft nog meer films als Enemy of the state, Deuce bigalow: male gigolo, Romeo must die en de tv-pre- mière van Snatch. Schuiteman directeur ROOS Hilversum - Gerard Schuiteman (36) wordt op 1 december di recteur van ROOS, de stichting Regionale Omroep Overleg en Samenwerking. Hij volgt Robert Zaal op die met ingang van 15 september directeur bij RTV Noord-Holland is geworden. Gerard Schuiteman is nu nog als accountmanager landelijke en regionale publieke omroep actief bij Nozema NV. Eerste programma in Andere Tijden Hilversum - In het NPS-pro- gramma Andere Tijden is van avond het oudst bewaard ge bleven Nederlandse televisie programma te zien. Het gaat om een bijbelvertelling voor kinderen door de Antilliaanse acteur Otto Sterman. Het expe rimentele programma werd op genomen bij Philips in Eindho ven, dat het tussen 1948 en 1951 produceerde. Televisie stuitte vroeger op veel weer stand. De ministerraad zwichtte uiteindelijk onder druk van Phi lips. De uitzending begint om 20.55 uur. Hilversum - De dagelijkse ra dio-uitzendingen voor Turken, Marrokanen en Chinezen op 747AM worden vervangen door een nieuw programma. Uit on derzoek blijkt dat er nauwelijks luisteraars zijn die de uitzen ding in hun eigen taal willen horen. Volgens programmaleider R. Heukels van de NPS-radio zijn de huidige programma's voor de eerste generatie immigran ten enigszins achterhaald. „Mensen kunnen via de satel liet programma's in hun eigen taal ontvangen en jongeren spreken Nederlands, waardoor ze niet afhankelijk zijn van deze uitzendingen." De NPS wil op de zender een dagelijks pro gramma maken voor jonge im migranten met de naam 'Urban Radio'. Het programma begint volgens Heukels in het voorjaar en wordt Nederlandstalig. De uitzendingen in de eigen taal verdwijnen echter niet hele maal. hilversum/anp - H. Bruins Slot, voorzitter van de raad van be stuur Publieke Omroep, wil in gesprek met bezorgde omroep medewerkers die het niet eens zijn met de wijze waarop de omroep de bezuinigingen in vult. De personeelsleden hebben een website opgezet (www.be- zorgdeomroepmedewerkers.nl) waarop klachten en suggesties kunnen worden doorgegeven. De omroepen moeten volgend jaar van de politiek 40 miljoen euro bezuinigen. Medewerkers vrezen dat veel programma's zullen verdwijnen. De actie groep is verder bang dat talent volle programmamakers het veld moeten ruimen. Ruim honderd medewerkers hebben zich via de website ge meld die mee willen denken over oplossingen. Zij willen on der meer dat zendgemachtig den het eigenbelang onderge schikt maken aan het belang van de omroepen als geheel. Het aantal overlegorganen van 31 moet worden teruggebracht. dinsdag 23 SEPTEMBER 20( Hilversum - Jongeren lezen steeds meer tijdschriften. Deze trend ontgaat Nederlandse uit gevers niet. Met de lancering van Elle-girl, Cosmo-girl en een eenmalige uitgave van Beau-girl, richten bladenmakers zich vooral op tienermeiden. In de Verenig de Staten en Groot-Brittannië zijn deze bladen al razend popu lair. Uit het Jongerenonderzoek dat Qrius onlangs presenteerde, blijkt dat bijna 70 procent van de tieners tussen de 12 en 19 jaar zeker een keer per week een tijdschrift leest. Dat is 10 procent meer dan in het vorige onderzoek, twee jaar geleden. De nieuwe bladen gaan vooral over de wereld van 'glitter en glamour' en zijn het jongere zusje van vrouwenglossy's Cosmopolitan, Elle en Beau- Monde. Volgens de uitgevers le zen meer meisjes dan jongens tijdschriften. De belangstelling voor be roemdheden neemt toe, oorde len ze. „Vroeger had je alleen Hollywood-sterren, maar te genwoordig is iedereen een ster. Jim en Jamai, David Beck ham en alle soapies", verklaart J. Zijlstra, uitgever van het vrou wencluster bij de Telegraaf Tijdschriften Groep. Ook draagt het groeiend aantal televisie programma's over 'beroemdhe den' een steentje bij aan de toe nemende interesse in het doen en laten van sterren. De populariteit van tijdschrif ten komt onder meer door de drukke levens van jongeren. Ze willen niets missen, blijkt uit het Qrius-onderzoek. „Tieners doen tegenwoordig van alles te gelijk; televisie kijken, chatten, sms'en. Ze vinden het fijn als ze zich even kunnen terugtrekken met een tijdschrift. Dat is een cadeautje voor ze", weet J. Jansma, marketingmanager ad vertentiemarkt van Sanoma Uitgevers. Doordat de tienertijdschriften zich richten op dezelfde doel groep komen veel vergelijkbare onderwerpen aan bod. Volgens de uitgevers onderscheiden ze zich wel degelijk. Zo zijn leze ressen van Cosmo-girl en Elle- girl volgens Zijlstra brutalere meiden dan die van Fancy of Girlz. „De nieuwe glossy's bie den een soort ondersteunende functie, ze proberen meiden het zelfvertrouwen te geven waardoor ze een bepaalde schroom kunnen overwinnen. Je kunt bijvoorbeeld een ver haal over vrijen plaatsen vanuit de onzekere hoek, dat het alle maal doodeng is, maar je kunt het ook luchtiger benaderen." Volgens de uitgevers is er niet direct sprake van harde concur rentie tussen de bladen. „Veel meiden hebben een lijfblad, maar lezen ook andere bla den", stelt Zijlstra. Zij erkent dat in de tijdschriftenbranche snel verschuivingen zijn en dat er constant scherp naar de markt moet worden gekeken. „Natuurlijk is niet elk blad een succes. Het gaat toch om 'het beste idee wint'." Zijlstra gelooft niet dat de tijd schriften lijden onder de slech te economische omstandighe den. De verkoop neemt elk jaar toe en het aantal titels groeit ook nog altijd. „Juist in deze tij den lezen mensen graag een tijdschrift. Ze hebben de be hoefte zich even terug te trek ken in een andere wereld. Voor 2,50 euro krijgen ze toch een beetje luxe-gevoel." Presentatrice Christien van der Aar is met een nieuwe serie van De Bevalling begonnen. Foto: GPD/SBS 6 Waarom baren vrouwen op televisie? door onze mediaredactie Hilversum - Weinig mensen zijn positief over reclame. De meeste mensen vinden dat pro ducten alleen maar duurder worden door reclame. Ook vin den ze reclame onbetrouwbaar, niet leuk en misleidend. En er is veel te veel reclame. Dat blijkt uit onderzoek onder duizend Nederlanders door bureau In- tomart. Al met al beoordelen Nederlan ders reclame met een 5,5 als hen wordt gevraagd naar het persoonlijk nut van reclame boodschappen. De klachten- stroom, die Intomart in op dracht van reclameweekblad Adformatie heeft verzameld, is imposant. Zo ergeren mensen zich vooral aan reclame via sms en de vaste telefoon. Die vor men zouden zelfs verboden moeten worden. De consument blijkt geen moeite te hebben met reclame via huis-aan-huisbladen en dagbladen. Ook sponsoring van bijvoorbeeld evenementen door bedrijven vinden de con sumenten prima. Aangezien reclame zo verve lend is, ontlopen consumenten de boodschappen. Bijvoorbeeld door wat anders te gaan doen tijdens televisiereclame. Maar liefst 83 procent doet dat regel matig, 61 procent zapt ook wel eens weg en 40 procent zet het geluid zachter. Vijf jaar geleden werd een ver gelijkbaar onderzoek gedaan. Reclame komt er nu slechter van af. Het persoonlijk nut dat mensen ervaren, is nagenoeg gelijk gebleven. den haag/anp - Politici laten zich in hun optreden te veel lei den door de media. Dat consta teert de Raad voor het open baar bestuur (Rob). In het ad vies Politiek en media, pleidooi voor een lat-relatie stelt de raad dan ook dat er meer afstand moet komen tussen politiek en journalistiek. .Volksvertegenwoordigers moeten het politieke debat te rughalen naar de Tweede Ka mer. Het debat wordt nu te veel in de media gevoerd", zei voor zitter Van Kemenade van de raad gisteren, voordat hij het rapport overhandigde aan Tweede-Kamervoorzitter Weis glas. Het Haags huwelijk kan beter omgezet worden in een lat-relatie, vindt de raad. De kwaliteit van de informatie en de beeldvorming van de po litiek staan volgens Van Keme nade door de innige verhou ding tussen politiek en journa listiek onder druk. Tijdens een bijeenkomst in Den Haag ver wees hij naar de algemene poli tieke beschouwingen die vorige week in de Kamer werden ge houden en volgens hem in de media waren teruggevoerd tot een „wedstrijd tussen Balke nende en Bos" en de strijd om de 'medicijnenknaak'. De Rob pleit ervoor dat politici zelf meer hun eigen agenda be palen en meer contact zoeken met hun kiezers. Vooral de overheid zou informatie over haar handelen beter moeten uitdragen. „Deze communicatie kan niet zonder meer overgelaten wor den aan de media", aldus De Rob. arnhem - De ontvangstpro blemen van Radio 1 in en om Arnhem worden met voorrang aangepakt. De stad krijgt zeer waarschijnlijk een of meerdere steunzenders. Arnhem wordt een pilotpro- jec, de stad wordt als eerste aangepakt", zegt zender coördinator Jan Westerhof van Radio 1. Hij kan nog niet zeggen op welke termijn de problemen in Arnhem en el ders in het land worden op gelost. Westerhof, zelf woon achtig in Arnhem, voerde gisteren overleg met de werkgroep die zich buigt over de slechte radio-ont vangst. De werkgroep komt op 1 ok tober met een rapport met daarin alle ontvangstproble men en de oplossingen. door Dolf Rogmans Hilversum - Waarom doet ie mand mee aan een programma als De Bevalling? Met de benen wijd op televisie tijdens één van de intiemste momenten uit een mensenleven. Krijgen de deel nemers er soms geld voor? San dra uit Roosendaal en Janrtie uit Den Haag vertellen waarom zij overstag gingen. Het eerste fabeltje is al snel uit de wereld geholpen. „Je krijgt er geen geld voor. Dat vind ik ook nergens voor nodig, overi gens. Na afloop kreeg ik een ca deaubon van dertig euro. Daar had ik geen rekening mee ge houden en dat vond ik erg aar dig", aldus Sandra. Bevallen op televisie is popu lair. Nederland telt maar liefst vier eigen programma's waarin puffen en kreunen centraal staan. Zo begint op 4 januari bij de EO weer Beschuit met muis jes. Hofleverancier is zonder twijfel SBS 6 met drie programma's over bevallen. Morgenavond volgt een nieuwe reeks afleve ringen van De Verloskundigen praktijk (presentatie Mariëtte Fehmers), zondag gevolgd door De Bevalling (presentatie Chris tien van der Aar) en in novem ber start De Kraam afdeling. En dan is er nog Yorin die tot en met januari elke werkdag een aangekocht, buitenlands, programma over bevallen uit zendt. Jannie werd twee weken gele den in het Haagse Westeinde Ziekenhuis aangeklampt door een verpleegkundige. „Die vroeg wel vier keer of ik mijn bevalling wilde laten filmen voor het SBS 6-programma De Kraam afdeling. Ik was daar om dat de weeën zouden worden opgewekt. Ik heb eerst met mijn vriend Keith overlegd en met de mensen van het pro gramma. Die zaten daar te wachten totdat er een bevalling zou beginnen." Mariëtte Fehmers presenteert De Verloskundigenpraktijk. Foto: GPD/SBS 6 Jannie zei 'ja' omdat „het apart is zoiets mee te maken. Het is toch leuk om te laten zien dat je kind wordt geboren. En het wordt heel netjes opgenomen. Bovendien krijg ik de opnamen voor uitzending eerst te zien en kan dan nog bezwaar maken te gen bepaalde opnamen." Toch schrok Jannie wel even toen direct na haar toestem ming een cameraploeg van vijf mensen de verloskamer bin nenstormde om het geheel vast te leggen. In het begin wilde ze nog wel even toegedekt worden als het gezelschap voor een kort interview de kamer betrad. „Maar als de bevalling vordert, let je daar niet meer op. Boven dien was de afspraak dat ze me niet frontaal zouden filmen." Jannie heeft inmiddels met Kyle een wolk van een zoon. Tijdens de bevalling van de oudste, Ro my van 2 jaar, had ze er liever geen camera's bij gehad. „Zo'n eerste keer weet je toch niet wat je te wachten staat." Jannie kan niet wachten totdat de uitzen ding op televisie is. „Hoe er in mijn omgeving gereageerd wordt? Geen flauw idee." Sandra weet dat wel. De beval ling van haar derde kind, Mika, werd in november 2001 gefilmd voor De Bevalling en in sep tember 2002 uitgezonden. „De dag daarna ben je echt er kende Nederlander. Menj stoten elkaar aan in de si%, markt en sommige spreki aan. Ik heb bijna alleen nP positieve reacties gehad. L na de herhaling trouwenip Sandra had tijdens haar ii gerschap een aantal keerP haar man Eric gezegd dafc wel mee wilde doen aan ld valling. Dus meldde EricP aan. Waarom? Ach ja, wh eigenlijk? Gewoon, nieuw F righeid. Het is toch leuk q zelf terug te zien." Het Fiji cus Ziekenhuis in RooseiP dacht daar anders over ejp, maakte bezwaar tegen d«k men „Dus ging een cam^ met een kleine camera n£ broer van Eric. Een leugeim om bestwil. Dat gaf na aflo nog wel problemen, wan' ziekenhuis gaf aanvankeL geen toestemming voor ij), ding. Pas nadat niemand) het personeel er herkent^; stond, gingen ze akkoor^, ziet van de gynaecoloog z'n stropdas." Sandra heeft haar opn; middels vele malen teru| zien. Jannie nog niet. D; nog een belevenis voor J^ voorspelt Sandra. „Heelu, dat. Het duurt toch een pik maanden voordat je de bm ziet en dan ben je zelf al 1 normale doen. En om jeL weer dik te zien en je hoifei; zelf praten. Heel apart. Rid was dat." Zou Sandra het weer dofo „Dat weet ik niet. Één ke(2 genoeg. Je neemt toch e^ co, want je weet niet hoe1^ bevalling verloopt. Ik hefet aan de buitenwereld lattf c hoe ons gezin eruit ziet r daarmee is het wel genoj' Jb. De Verloskundigenprakti 6 woensdags om 20.30 ui Bevalling, SBS 6 iedere zt j Beschuit met muisjes, Ed-1 4 januari. Yorin, elke wetf rond 20.00 uur. L3. Kijkers die een informatief reisprogramma verwachten, komen bedrogen uit Hilversum - Reisprogramma's zijn er al genoeg op tv. Het reis programma Travel Sick is tot dusver enig in z'n soort. En ge lukkig maar. Grub Smith, min of meer de presentator, doet er namelijk alles aan de titel van het programma tot werkelijk heid te maken. Travel Sick zou in het Nederlands iets worden als 'ziekelijke reisavonturen'. Opvallend is dat het program ma door Veronica wordt uitge zonden. De omroep Veronica liet eerder weten niet al te ex treem te willen worden met haar programmering. Het zou een nette zender moeten wor den. In elk geval zonder seks. Maar met Travel Sick zoekt Ve ronica toch weer de grens op van wat nog 'netjes' genoemd kan worden. Presentator Smith reist voor het programma onder meer naar landen als Turkije, IJsland, Spanje en Australië. Daar kan hij eigenlijk alles doen behalve vakantie vieren. Hij moet na melijk op elke bestemming vijf extreme, smerige en kinderach tige opdrachten uitvoeren. De ze moet hij binnen vijf dagen tot een goed eind hebben ge bracht. Opdrachten zijn bijvoorbeeld tongen met Miss IJsland, golfen op een gletsjer, het smerigste toilet van Korea vinden en thee drinken met een aap. Lijkt re delijk, maar ook het opeten van Grub Smith, de presentator van Travel Sick, doet er alles aan om de titel van het Veronica-programma eer aan te doen. Foto: GPD/Veronica insecten en van de straat ge raapte dieren horen erbij. Lukt het Grub niet om die opdrach ten goed uit te voeren, dan krijgt hij 'straf. Die straf bestaat uit een andere, vaak nög ergere en viezere opdracht. Grub voert zijn taken boven dien niet altijd even subtiel uit, zeker niet als hij de opdracht krijgt om een haai te vangen. Verschillende dode en halfdode vissen komen er aan te pas om deze klus te klaren. Wat grappig moet lijken, wordt na loop van tijd flauw en ergerlijk. Wat ook snel verveelt is het patriottisme van Grub. Hij laat geen kans voorbij gaan om te zeggen dat hij Engels is en dat hem dat pri ma bevalt. Travel Sick is een leuk pro gramma voor melige tieners of bezopen studenten maar men sen die een informatief vakan tieprogramma verwachten, ko men bedrogen uit. Behalve een enkele Australische traditie of een IJslands gebruik heeft het programma niets leerzaams te bieden. Travel Sick is ook abso luut verboden terrein voor die renliefhebbers. Er wordt niet al tijd even zachtzinnig omgegaan met dieren, zo werd er gevoch ten met alligators, gejaagd op haaien, geracet met padden en insecten worden al dan niet le vend verorberd. Zinloos Het programma is nog het best te vergelijken met Fear Factor, maar dan zonder wedstrijdele ment. De meest vieze en zinlo ze taken moeten worden uitge voerd, zonder dat ook maar ie mand daar beter van wordt. Grub Smith, journalist bij de Engelse versie van het mannen blad FHM, schuwt voor Travel Sick helemaal niets. Zo wordt hem in de aflevering waar hij een bezoek brengt aan Marok ko verzocht om seks te hebben met een watermeloen. Hij lukt hem. Nu is het onderwerp seks hem niet helemaal vreemd, voor FHM schrijft hij maande lijks een seks- en relatiecolumn, die in veertien landen over de hele wereld verschijnt. Er zijn zelfs twee boeken gepubliceerd van Grub: Real Sex en Real Lo ver. Maar daarin lezen we niets over watermeloenen... Rianne Vaartjes Travel Sick, vanavond, Veroni ca, 23.55 uur. KI JKC JFERS 0 Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio sport (zo, 19u) NOS 2. 2. AC Milan-Ajax NOS 2. 3. PSV-AS Monaco NOS 2 4. Spoorloos KRO 2 5. Journaal (zo, 20u) NOS 2 6. Miljoenenjacht TROS 2 7. Kopspijkers VARA 1 8. Goede tijden, slechte tijden RTL 4 1 9. Hart van Nederland SBS 6 10. Vermist TROS 1 Top 10 meest bekeken kinderprogramma 1. Jeugdjournaal NOS 2. Klokhuis NPS 3. Villa achterwerk VPRO 4. Hamtaro Fox Kids 5. Pokémon Fox Kids 6. Klik VPRO 7. Shinchan Fox Kids 8. Digimon Fox Kids 9. Buurman en buurman VPRO 10. Ernst, bobbie en de rest Fox Kids Marktaandelen in Nederland 1 12,1 (12,2) Nederland 2 20,4 (15,6) Nederland 3 7,4 (6,7) RTL 4 15,5 (15,4) RTL 5 4,7 (3,9) Yorin 5,8 (5,8) SBS 6 10,5 (16,1) NET 5 6,0 (6,0) V8 4,2 (3,8) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en ifc onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers f" De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat r kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de IE aandelen van vorige week. vs ka

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10