twijfelt over herindeling LEIDEN REGIO Verkeersmarkt flopt door zomerweer Warmond yrnzaal brede chool te duur 'Je wil toch dat het er allemaal netjes uitziet C iatepark langs N206 Zoeterwoude-Dorp R3 Oegstgeestse verspreider hotelbijbels draait goed Rijkswaterstaat experimenteert met geluidswal bij rijksweg 11 sing op A4 gt voor file M - Op de A4 richting Den heeft een verkeersongeval chtend voor veel vertra- ;ezorgd. Ter hoogte van Lde botsten rond acht uur lersonenauto's en een twagen op elkaar. Enkele bestuurders zijn met achten naar het zieken- 'ebracht. Rond tien uur e file opgelost. ilukte ikraak [geest - Onbekenden heb- nochtend rond vier uur nkraak gepleegd bij een Ier aan de Lange Voort in jgeest. De daders reden jen auto diverse malen in lingang van de juweliers- Daarbij werd wel een deur bid, maar de stalen wand Jr de deur hield stand, bp besloten de daders te men. Ze lieten de auto, die jder die nacht in Oegst- jhadden gestolen, met pnde motor achter. maandag 22 SEPTEMBER 2003 ielers van 's gepakt dorp - De Leiderdorpse heeft zondagnacht drie is van dertien, veertien tien jaar aangehouden op iking van de vernieling in groot aantal auto's aan isiuslaan, de Gallaslaan, oba van Beierenlaan en enmolen. Zij zouden op s spiegels van auto's ge- ïebben. In totaal zouden ij 52 voertuigen zijn be- ;d. De dertienjarige zou Ie avond overigens ook ipierbak op de hoek van nsiuslaan en de Vossius- brand hebben gestoken. ies over plash ,e|pi aan den rijn - Whip- atiënten kunnen voor ad- 1 terecht op een informa- [enkomst in de Alphense 0Ijng van het Rijnland Zie- ^is, op 2 oktober. De bij- ï"1lmst wordt gehouden van .tot 14.30 uur. door Jeroen Overduin oegstgeest - Bijna dertig graden in de schaduw is het op de laat ste zaterdag voor de herfst. De allerlaatste kans om naar het strand te gaan, moeten veel Oegstgeestenaren gedacht heb ben, geen dag om langs de win kels van de Lange Voort te lo pen. Op de 'verkeersmarkt' van de Verenigde Verkeers Veilig heids Organisatie (3V0) Oegst geest komt geen kip. Han Prins, voorzitter van de vereniging: „Bij normaal weer is er hier op zaterdag geen doorkomen aan, zo druk is het dan." De manifestatie staat in het ka der van de landelijke 'week van de vooruitgang'. Liefst 186 ge meenten in Nederland laten al ternatieven zien voor het al maar groeiende autoverkeer. Zo riep Oegstgeest zijn ambtena ren op eens per fiets naar het werk te komen. En de 'verkeer- souders' van 3V0 zagen erop toe dat alle ouders hun kroost voor één dag niet met de auto maar op de fiets naar school brachten. Prins: „Dat wierp vruchten af. Niemand durfde die dag met de auto naar school te komen." Kwart over één. De verkeers markt, waar organisaties zich presenteren die iets met verkeer van doen hebben, is nu ruim drie uur aan de gang. De stand houder van de Fietsbond kijkt verveeld. Vandaag repareert hij alle fietsen gratis en voor niets - klanten hoeven alleen de on derdelen zelf te betalen. Het mag niet baten. „We hebben zes klanten gehad", zegt hij. Ook het fietsparcours van 3V0 ligt er desolaat bij. De pylonen vormen een deel van het traject waarop leerlingen van de Oegstgeestse basisscholen deze weken worden getest op hun 'trapvaardigheid'. Vandaag neemt slechts een handjevol kinderen de sleutelhanger en pen in ontvangst die de deelne mers aan het eind van de rit wachten. Even brengen twee brommer- wl tejirschotense raad moet kiezen 101] ,n'lcHOTEN - Als de nog te brede school in Star og II in Voorschoten uitgerust met een gym- kzaal, gaat dit de ge- te jaarlijks ruim 101.000 extra kosten voor de ex- ,.Jie. Ook kan een aantal igen in Starrenburg dan lorden gebouwd, wat een ïlig verlies aan inkomsten [ïgeveer 650.000 euro op- Volgens burgemeester en uders slaat de bouw van ;s jmzaal daarmee een te gat in de gemeentebegro- zofiet college schrijft dit in liejotitie aan de gemeente- in juli vroeg om een fi- zijle onderbouwing van kejrymzaal bij de brede romeente kan de hogere ex- Ahouder Ates polst jongeren A dftarieta Kroft Iwoude - Er komt een ark langs de provinciale >1206 in Zoeterwoude- Dat is althans de wens ethouder Ates. Ze praat oktober met de Zoeter- skatejeugd, zowel uit k als uit het Dorp. De nalen die ze kreeg, erop dat zij het ook wel iden, aldus de wethou- itie ligt net buiten de be- e kom van het dorp, tegenover de instelling rhage. Er staat al een :ktafel. Om er te kunnen moeten jongeren vanuit •rp wel naar de andere an de provinciale weg, olgens Ates is dat goed te ia de fietstunnel. Bthouder is razend en- edast. „Deze plek ligt dicht- bedorp, maar toch net bui- bebouwing. Er zijn geen cehenden die last van de en zouden kunnen heb- 1 Heel belangrijk, aldus 5 dat de provincie er niet ind tegenover staat. „Het is namelijk van de pro- Die wil voorlopig een warmond - De gemeenteraad van Warmond is verdeeld over de naderende herindeling met Sassenheim en Voorhout. Slechts een minieme raadsmeerderheid steunt de provincieplannen voor fusie. De fracties van WD en Progressief Warmond willen sa menwerken, maar niet fuseren. Het Warmondse college moet morgen een standpunt over de kwestie overbrengen aan gede puteerde staten van de provin cie. Maar een eenduidig raads- standpunt kan burgemeester Vosjan niet weergeven. De frac ties in de Warmondse raad zijn verdeeld. Warmond Anders en CDA vinden dat de herindeling zoals door de provincie voorge steld moet worden ingezet. Dat betekent dus een fusie met Sas senheim en Voorhout. Maar de fracties van WD en Progressief Warmond blijken daar niet achter te staan. Zjij pleiten voor een 'SETA', wat staat voor Samen En Toch Apart. Binnen het SETA-model blijven gemeenten zelfstandig, maar worden de ambtelijke diensten samengevoegd tot één centraal facilitair bedrijf. Daar van kunnen de afzonderlijke gemeenten gebruik maken. In Warmond wordt gedacht aan een SETA met Sassenheim, Voorhout en mogelijk ook Oegstgeest. Burgemeester Vosjan betreurt het feit dat zij morgen niet met een eensluidend raadsstand- punt naar het provinciehuis kan. „Dat was natuurlijk pretti ger geweest, maar onze taak is om de meningen binnen de raad heel precies weer te geven. En die zijn nu eenmaal ver deeld." Berijders van opgevoerde brommers konden zaterdag in Oegstgeest een keer straffeloos plaatsnemen op de rollerbank. Foto: Hielco Kuipers helden leven in de brouwerij. Ze zijn de tweede en derde van vandaag die bij het politie- kraampje de snelheid van hun vehikels laten meten - het ach terwiel op de lopende band en de gashendel open. Het geraas trekt al gauw een kring omstan ders. „61 maar?" zegt een te leurgestelde tiener. „Normaal ga ik wel negentig op dat ding!" De andere brommer haalt de 68. Zo'n opgevoerd vermogen komt de berijder normaal ge sproken op 86 euro boete te staan, maar hier knijpt de poli tie een oogje toe. Agent Aart den Bok: „Toen ze een paar da gen geleden ergens aangifte van deden hebben we ze zelf ge vraagd vandaag te komen." Welk signaal de politie denkt af te geven met de snelheidstest blijft onduidelijk. Weg scheuren de jongens. Over de stoep en zonder helm. Alle uitnodigingen van Prins ten spijt, zijn buiten 3VO zelf niet meer dan drie organisaties komen opdagen. Zo had Auto date, een organisatie die ge deeld autogebruik aanbiedt, het volgens Prins al te druk met de week van de vooruitgang in an dere gemeenten. Ook voor Ska- nia Trucks stond te veel op sta pel om Oegstgeest een vracht wagen te leveren voor een de monstratie van het nieuwe do- dehoeksysteem. En waarom is de vrijwillige brandweer er niet? „Over een week geeft die een presentatie in de kazerne", zegt Prins. „Ze vonden het geen zin hebben er hier ook al één te ge ven." Van die kant geen spektakel dus. Geen nood, want 3VO re gelde voor het kraampje van EHBO Oegstgeest extra ruimte voor wat een publiekstrekker had kunnen zijn: creperende 'verkeersslachtoffers' metket- chupbloedingen, stuntglas in het gezicht en andere nepwon- den door kettingbotsingen of airbags die niet open gingen. Maar de Landelijke Opleiding Tot Uitbeelding van Slachtof fers (LOTUS) heeft ze even niet op voorraad, zo deelde de EHBO pas op zaterdagmorgen mee aan Prins. En dus bleef het bij vier kraampjes, een fietspar cours en een rolbank voor brommers. Prins bekijkt het op timistisch: „Gelukkig waren er niet meer standjes, anders had den we gezien de geringe be langstelling van het publiek veel vrijwilligers moeten teleurstel len." oegstgeest - De Bijbelvereni- ging, de Oegstgeestse organisa tie die zich inzet voor de ver spreiding van bijbels op hotel kamers, heeft in 2002 goed ge draaid. De Bijbelvereniging ontving bijna 50.000 euro aan legaten. De vereniging was vroeger be kend onder de naam De Neder landse Gideons. Volgens de ei gen administratie zijn er bijna ploitatielasten eventueel nog wel opbrengen wanneer een andere gymzaal, bijvoorbeeld de 50-jarige Frisozaal of de Vlietzaal uit 1964, wordt afge broken. De schoolklassen die daar nu gebruik van maken, moeten dan gaan sporten in andere gymzalen, die verder van de school verwijderd lig gen. Ook kan een aantal projec ten, waaronder nieuwbouw Im- peesa en de renovatie van het woonwagenpark niet worden uitgevoerd. Voor het verlies aan inkomsten door de bouw van minder hui zen ziet het college nog geen oplossing. De gemeenteraad mag binnen kort beslissen of de gymzaal bij de brede school er uiteindelijk wel of niet komt. Boer Van Zwieten voor zijn monumentale boerderij aan de Leiderdorpse Achthovenerweg. Foto: Hielco Kuipers proef van twee jaar. Als het be valt mogen de toestellen er per manent blijven staan." Al enkele jaren zocht de ge meente naar een geschikte lo catie omdat de funramp die nu op het Loetheveld staat, er weg moet. Op die plek komen ap partementen. Naast het be staande skatetoestel dat moet worden verplaatst, komen op de nieuwe plek nog wat kleine re voorzieningen. De inrichting kost de gemeente ruim 20.000 euro. Als de jongeren er iets voor voelen en de definitieve toestemming van de provincie is er, moet Ates nog wel instem ming van de raad krijgen. „Maar die verwacht ik wel te krijgen." Ze schat dat de jeugd er het komende voorjaar al kan skaten. Gezien de grootte van het ter rein, voelt de wethouder er ook wel iets voor om er een hang plek voor jongeren te creëren. „Ik denk dan aan bijvoorbeeld een bank met een overkap ping." Maar ook hierover wil ze eerst met de jongeren in ge sprek - in dit geval met de plaatselijke hangjongeren. Voor dit gesprek heeft Ates nog geen datum gepland. Eervolle vermelding voor behoud monumentale Leiderdorpse boerderij door Marieke de Kok leiderdorp - Een kat, een paar schapen en vliegen zijn de enige beesten die Hoe ve Ringgraaf nog bewonen. Het paard, de stier, de varkens en de koeien zijn sinds 1989 al weg. In dat jaar stopte boer Van Zwieten (79) met zijn veehoudersbedrijf. In de stallen is nog steeds de indringende lijfgeur van de vroegere veestapel te rui ken. Het rijksmonument aan de Achtho venerweg in Leiderdorp heeft in de wed strijd voor Boerderij van het Jaar een 'bij zonder eervolle vermelding' gekregen. De leilinden staan er mooi bij. „Die laat ik elk jaar snoeien", zegt boer Van Zwie ten terwijl hij een paar rimpels glad strijkt. De jmy van de Boerderij van het Jaar was onder de indruk vqn de manier waarop de boer ook na het stoppen van zijn veehouderij het complex in stand houdt. De gepensioneerde boer is daar vrij nuchter over. „Ja, je wilt toch dat het er allemaal netjes uitziet." Een kat met helgroene ogen gaat voorop naar de houten zolder. De verveloze trap kraakt. „Dit waren de kamers van de meisjes", zegt Van Zwieten, doelend op zijn zusjes. Aan de muur hangt een ver geelde foto van Koningin Juliana met vier dochters. Even later: „In die bedstee daar sliep de knecht. En ik sliep als kind met mijn broer op de achterzolder. Hij zit nu in een verpleeghuis." De dunne, houten vloer zucht zwaar on der zijn voetstappen. Licht spiekt tussen de oude planken door, tocht gaapt langs de oude dakpannen. De vloer geeft mee. „Dit zijgedeelte stamt nog uit 1793", zegt Van Zwieten trots. „Hier recht on der is de koeienstal. Die grote luchtko kers heb ik gebouwd toen ik in 1965 het bedrijf van mijn moeder overnam. Op de landbouwschool heb ik geleerd dat het goed is om de koeien in een goed doorgeluchte stal te zetten. Dat was nieuw." Van Zwieten sloft over de zol der. In een hoek hangt zijn was te dro gen. Het keukentje is simpel, een vierpits- gasfornuis staat op een wankel tafeltje. Onder het granieten aanrecht vier keu kenkastjes met een gordijntje ervoor. „Hiernaast is de bijkeuken met een koel kast en een wasmachine. Je moet toch een beetje met de tijd meegaan." De vochtige kelder die vroeger gebruikt werd om eten in op te slaan, is nu niet meer nodig. Enkele uien liggen te wach ten tot de winter komt. Op een lange tafel legt Van Zwieten een paar eigen 'museumstukken' neer. Een oud wafelijzer, een gasmasker uit de oorlog, een verroeste melkbus van voor de oorlog. In de oude werkruimte, waar vroeger kaas werd gemaakt, staat ook een aantal oude boerenwerktuigen. Een oude ton waarin gekarnd kon worden, en apparaten waarmee kaas werd gefa briceerd. De oude schoorsteen is zwart uitgeslagen en roodbruin gruis brokkelt op de houten vloer als Van Zwieten er met zijn hand overheen strijkt. In de oorlogsjaren kwamen veel stede lingen bij Van Zwieten eten halen. „Wij hebben nooit honger geleden. In onze groentetuin groeide alles wat een mens wensen kan", zegt Van Zwieten terwijl hij zijn klompen aandoet. Even later kleppert hij over het geasfalteerde erf naar de oude stal. „Kijk, deze scheuren komen van bombardementen van de Duitsers. Ze hebben toen een aantal plaatsen gebombardeerd omdat ze dachten dat de legerleiding in een café vergaderde." In de koeienstal wordt de kat geplaagd door vijf vliegen. De tientallen emaillen drinkbakken en de indringende koeien- lucht doen vermoeden dat hier ooit een bloeiend boerenbedrijf heeft gedraaid. Maar afgezien van nette rijen appeltjes, neergelegd op de vloer, is de stal verder akelig leeg. „Die komen uit mijn appel boom. Ze zijn onbespoten, maar door de wormen die erin zitten, wil niemand ze hebben", verzucht de hoogbejaarde boer. De kat is de vliegen zat. Ze springt, hapt en bijt. Eén vlieg minder. 150.000 bijbels geplaatst in 2914 hotels, bungalowparken, ziekenhuizen, schepen en ge vangenissen. Om dat aantal op peil te hou den heeft de Bijbelvereniging door de jaren heen meer dan een miljoen bijbelexemplaren moeten verspreiden. Dat komt doordat bijbels vaak worden beschadigd, weggegooid of meegenomen. door Marieta Kroft HAZERSwouDE-RiJNDijK - Rijks waterstaat is opnieuw aan het experimenteren met Rijksweg 11 ter hoogte van Hazerswou- de-Rijndijk. De komende we ken vinden er proeven plaats met het geluidsscherm bij de Gemeneweg. Onderzoekers passen nieuwe technieken toe op deze betonnen 'Berlijnse' muur, waardoor de geluids overlast door het verkeer voor de omgeving zou moeten ver minderen. De dienst Weg- en Waterbouw kunde van Rijkswaterstaat doet over een lengte van honderd meter twee proeven. Bij het ene experiment worden metalen 'cassettes' horizontaal op de muur geplaatst. Vanaf de weg is dat goed te zien. Bij de andere proef worden houten platen te gen de bovenkant van de muur bevestigd. Voorbij rijdende au tomobilisten zien van deze tweede proef amper iets. Maan dag beginnen de geluidsmetin gen. Afhankelijk van de weers omstandigheden moet de proef over twee of drie weken zijn af gerond. Volgens manager R. Nijland én projectleider L. van Ooststroom gaven deze proeven in het labo ratorium een geluidsreductie van twee decibel. Dat komt overeen met een meter geluids scherm. „De plaatsing van schermtoppen, zoals we ze noemen, heeft twee voorde len", legt Nijland uit. „De ge luidsschermen hoeven minder hoog te worden en de bevesti ging ervan is relatief eenvoudig. Stel dat er een weg wordt ver breed, dan moet de geluidswal vaak ook meer de hoogte in. Voor de toppen heb je geen zwaardere fundering nodig." De omwonenden van de rijks weg schieten voorlopig weinig op met het experiment. Zodra de proef is afgerond, haalt Rijkswaterstaat al het materiaal weer weg. Als blijkt dat de proef is geslaagd, zou de nieuwe techniek vanaf 2007 kunnen worden toegepast. Het is inmiddels de derde keer dat Rijkswaterstaat het Hazers- woudse deel van Rijksweg 11 gebruikt als proefvak. In juni 1998, nog voordat de weg voor het verkeer werd geopend, werd er met succes een proef uitgevoerd met automatische voertuiggeleiding. Vorig jaar probeerde de dienst tevergeefs een verzakking in de weg onge daan te maken door van onder af een piepschuimsubstantie de grond in te persen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9