Een surfzeil, golfballetjes en een duploblq REGIO 'Ik ben de kerkfusie aardig zat' Verplichte samenwerking dorpen is beter idee dan fusie Vreemde zaken op de bodem van de Klinkenbergerpias Magere vangst NAVRAAG ..Leiden deed het afgelopen weekeinde niet mee aan de autoloze zon dag. De organisatoren van de vorige afleveringen hadden er geen zin in. Als de Autoloze zondag moet meer gemunte 7 7 7 j niet kiest zijn dan een leuk evenement voor een principieel standpunt slaat een dag met straatspelen nergens op, vindt JOKE JJQLTHOFF. Vorig jaar werd autoloze zondag voor de derde keer in Leiden gehouden Waarom is er geen vierde ge komen? „We hebben de activiteiten van vorig jaar geëva- lueerd en naar de gemeente ge stuurd, met een feeks aanbeve lingen. En daar hebben we geen antwoord op gekregen. Toen dacht ik: laat maar." nè Maar u organiseerde toch een programma dat geheel los stond van de gemeente, samen met het wijkcomité Vreewijk? V.Ik heb een programma voor de binnenstad georganiseerd, maar de gemeente liet toen wel al het verkeer door de Breestraat rijden. Dat reed af en aan. Kijk, je doet een autoloze zondag of je doet het niet. Als de gemeente niet meedoet, rest het organiseren van een 'leuk evenement'. Maar daar zijn er al genoeg van lijkt me." Dus u heeft de gemeente gevraagd om een actievere rol in de au toloze zondag? Sjja. Maar de gemeente wil niets afsluiten. Op 28 augustus hebben we pas antwoord gekregen op onze evaluatie en aanbevelingen en daarin staat dat het voortouw voor een autoloze zondag ligt bij particulier initiatief en dat er altijd 'ruimte moet zijn voor gemoto riseerd verkeer'. Wij hadden graag gezien dat ze een principiëler "Standpunt zouden kiezen." Als de gemeente eerder had gereageerd was er dus ook geen auto loze zondag geweest? „Misschien niet. Dan hadden we in ieder geval meer tijd gehad om te lobbyen." Is het niet zonde dat zo'n initiatief doodbloedt? „Kijk, ik zit niet te wachten op allerlei dingen. Ik heb vorig jaar best veel werk gehad aan de organisatie. Het gaat mij niet om iets leuks, maar om iets waar de stad wat aan heeft. De stad wordt beter van neen autoloze zondag. Als de gemeente zegt: we sluiten straten af, dan doen we weer mee, anders niet." tekst: Ema Straatsma foto: archief UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 22 September INGEZONDEN— Mijnheer de Redacteur! Dezer dagen kwam ons meermalen een klacht onder de oogen over de -onwellevendheid van een gedeelte van ons publiek, tegenover vreem delingen, die ons land bezoeken. Zeker, dergelijke feiten verdienen •ten hoogste afkeuringen doen elk rechtgeaard Nederlander een blos "Op de wangen komen. Ook onze Leidsche stadgenooten ondervinden maar al te dikwijls de bespottingen, beleedigingen, ja soms zelfs mis- -handelingen, op hen gepleegd door benden kwajongens welke zich aan de hoeken der stegen ophouden. Als ge denkt, dat ik overdrijf, ga dan 's avonds eens naar onze Haarlemmerstraat en overtuig u dan eens van de ernstige baldadigheden, avond aan avond daar gepleegd, en oordeel dan of de publieke veiligheid daar niet zeer veel te wen- schen overlaat. Meermalen heb ik hooren bevestigen, dat het nergens zoo erg is als te Leiden. Loop in Amsterdam in de Kalverstraat of Nieu- wendijk, ge kunt er altijd loopen, zonder lastig gevallen te worden. Als ik mij zoo 's avonds op de Haarlemmerstraat waag, ontmoet ik van af Donkersteeg tot aan de Haven doorgaans 2, hoogstens 3 agenten. Was het een rustige straat, dan was dat ruim voldoende, maar nu acht - ik het niet overbodig, als de veiligheid daar wat meer verzekerd was. -<Een abonné ANNO 1978, vrijdag 22 september REIDEN - De uitdeling van haring en wittebrood in het Waaggebouw op 3 oktober is nog steeds een levende traditie. Al lang voor het tijd stip waarop de inschrijving in de Stadsgehoorzaal zou beginnen, hadden zich al tientallen Leidenaars op de Breestraat tussen de dranghekken verzameld. Ruim 13.500 Leidenaars volgden het voor beeld. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 5Upiaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. -9b -9£ 19 L COLOFON Leidsch Dagblad Directie; B.M. Essenberg, C.P. Arnold 'j W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl .Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van r Ider Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) BV E-mail; redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR 1 Rboseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 1 Postadres; Postbus 54,2300 AB Leiden. <3 Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 f^DVERTENTIES P71-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE ,071-5128 030 jf-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN 3 ^vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abpnnees die ons een machtiging verstrekken tpt,het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting 9p4r betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za; 10-13 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Naar aanleiding van de berichtge ving in het Leidsch Dagblad over de herindelingplannen voor de Leidse Regio en de Duin en Bollenstreek willen wij graag de volgende kantte keningen plaatsen. Uw berichtgeving over het accepte ren van de voorstellen van de Pro vincie Zuid-Holland door de bevol king van Warmond kunnen wij niet serieus nemen. Het interviewen van enkele personen en daar de conclu sie aan verbinden dat bijna iedereen in Warmond achter deze herindeling staat, is niet juist. U weet dat u aan de mening van enkelen geen alge mene conclusies kunt verbinden. Een betere berichtgeving, gebaseerd op een uitgebreide enquête gehou den in de betrokken gemeentes, zou een realistischer beeld hebben opge leverd. Wij - beiden oud-wethouder van de gemeente Warmond - hebben enke le jaren geleden voorgesteld om te onderzoeken of Warmond een deel gemeente van Leiden zou kunnen worden. In de hoorzittingen die wij hebben gehouden, bleek dat daar een grote emotionele weerstand te gen was. Wij hebben als toenmalige wethouders onderschat dat dit tot deze reactie zou leiden. Wij kunnen het ons zelf verwijten dat de bood schap niet helder is overgebracht. Toch is de instelling van deelge meentes de oplossing voor de vele uitdagingen waar de Leidse Regio en de Duin- en Bollenstreek voor staan. De beperkte zelfstandigheid, met ei gen begrotingen van de deelraden en gekozen deelraadvoorzitters, houdt het bestuur dicht bij de bur gers en geeft de gehele regio de mo gelijkheid om boven regionale pro blemen en uitdagingen op een ade quate manier aan te pakken. De voorstellen die nu zijn gepresen teerd door de provincie geven daar geen oplossing voor. Het creëren van grotere eenheden leidt tot een verdergaande moeizame samenwer king. Zeker gezien de problematiek van het bijeenvoegen van de ver schillende plaatsen is het te ver wachten dat in de komende lange periode er in deze regio nog weinig van de grond zal komen. Het regelen van interne zaken (nieuw gemeente huis, organisatie ambtelijk apparaat) gaat boven die van de externe! Een bijkomend probleem voor de nieuwe eenheden zal het voorzie ningenniveau in de verschillende kernen zijn. De kleinste zal altijd het onderspit delven gezien de geringe invloed die kan worden uitgeoefend op het geheel. Een voorbeeld kan dit verduidelij ken. Neem Voorhout, Sassenheim en Warmond, drie plaatsen met een totale inwonertal van ongeveer 35.000. Warmond met minder dan 5000 inwoners is slechts 14 procent (en dit wordt nog minder als Voor- 5 VOOR 12/12 Twaalf december 2003 is voor veel regiogenoten een belangrijke datum. Dan valt het definitieve besluit over het samengaan van drie protestant se kerken in Nederland. Voor de één reden tot juichen, voor de ander een zwarte dag. Vandaag: de hervormde predikant Ad van Houwelingen uit Noord wijk. „Noordwijk is mijn derde gemeente in 21 jaar predikantschap, en tel kens ging de start in een nieuwe plaats gepaard met een achterstand op het gebied van Samen-op-Weg. Alsof je na twee passen vooruit, er weer één achteruit moet Toch wil ik niet te pessimistisch klinken. In Noordwijk aan Zee gaat het goed met SoW. „De winst van het fusieproces is het uitzicht op eenheid, na een einde loze geschiedenis van afscheidin gen. In onze gezamenlijke evangeli sche bron is veel heilzaams te vin den. De verwachting is dat we dit als één kerk duidelijker naar voren kunnen brengen. En dat is nodig in een wereld waar mensen onder sneeuwen in een onoverzichtelijke aanbod van religies, kerken en le vensovertuigingen. Ze zijn daar door alsEet ware gedwongen hun eigen religie bij elkaar te shoppen. „Ik hoop dat de kerk door de fiisie, net als na de Tweede Wereldoorlog, een nieuw elan krijgt. Eén waarin mensen met hartstocht over theo logie discussiëren. Waarin het ge loof weer een vitaliserende kracht wordt. Met andere woorden, het moet niet gaan over de fusie, maar over de boodschap van Christus, zijn visie op het Koninkrijk en wat dat betekent voor kerk en samenle ving. „Ik ben een voorstander van het sa mengaan van de kerken. Maar wel één met reserves. Ik word al het ge doe over juridische, financiële en organisatorische zaken aardig zat. Hoe langer ik bezig ben hoe moei lijker het is optimistisch te blijven. „De toekomst moet echter uitwij- hout, een Vinex-locatie, verder door groeit) van het totaal en dit houdt in dat 3 tot 4 zetels van een totale raad van ongeveer 25 leden door de in woners bepaald zal worden. En dit laatste is slechts het geval als ieder een op dezelfde partij zou stemmen. Het voorstel, als door de provincie gedaan, heeft een slechte invloed op de betrokkenheid van de burgers en het streven is toch om de burgers dichter bij de politiek te betrekken. In dat licht is het voorstel van War mond om door middel van verplich te samenwerking de bestuurlijke problemen op te lossen het best haalbare alternatief. Geografisch ge zien is het voorstel van de provincie om Voorhout, Sassenheim en War mond tot de gemeente Teylingen te laten samenvloeien niet goed te ver dedigen. De gemeentes Voorhout en Sassenheim groeien min of meer al aan elkaar vast, terwijl er een duide lijke scheiding in de bebouwing is tussen deze twee gemeentes gemeente Warmond. Buurgemeente Oegstgeest zi naar onze menig dan ook ni< ten terugtrekken uit de gesprk die op dit moment gaande zijH( de ambtelijke en bestuurlijkek menwerking. Verwacht kan n[ worden dat in de volgende rok over vijf tot tien jaar een verdf schaalvergroting zal plaatsviik Dit is weliswaar niet expliciet) te vinden in het voorstel van I vincie, maar tussen de regelsK wordt het natuurlijk wel al aaM ven. Het is ons inziens een gemistl van het Leidsch Dagblad omi kele onderwerp meer inhoud) benaderen in plaats van de nl van een enkeling weer te gev^j Kees van den A John van dia Wj lv\ zen of de nieuwe kerk niet een te log instituut wordt. Niet dat ik er een hard hoofd in heb, maar het is toch allerminst zeker of dit gaat lukken. Al hou ik mijzelf voor dat tegenstanders zoals de orthodoxe Gereformeerde Bonders ook in 1951 hevig in het geweer zijn geko men tegen de vernieuwde Nedas landse Hervormde Kerk. Nu béd pen ze zich in hun verzet tegeij b huidige fusie juist op de artikehe uit 1951. Zo zie je maar." er I tekst: Onno van 't Klooster j foto: Hielco Kuipers ,'n SCHRIJVENDE LEZERS NO JUMPING NE PASSAUTER (NO SAI.TAR NON SAITATE NICHT SPRINGEN NIET SPRINGEN HDC 970 NO DIVING NEPASP10NGER HO ZAUBULUm, NON TUFFATEVIfcfl NICHT TAUCHEN NIETOUKEN In Thailand was het afgelopen weekeinde grote schoonmaak. En in Micronesië, op de Antil len, in Egypte langs de Rode zee en Australië. In vele tiental len landen gingen Padi-duik- scholen met hun duikers onder water op jacht naar zwerfvuil. Ook in Nederland. Duikschool Tibia uit Voorschoten dook on der in de Klinkenbergerpias op de grens van Oegstgeest, War mond en Sassenheim. Niet voor het eerst: duikschooleige naren Ceraldo Keijzer en Jo- landa Neeft hebben 'de Klink' zo ongeveer geadopteerd. Acht keer eerder werd de bodem van de plas, die verder eigenlijk niet eens zo vaak door duikers wordt bezocht, uitgekamd op zoek naar blikjes, flessen, plas tic en andere troep. Neeft voorspelt vooraf dat de buit waarschijnlijk niet zo heel erg groot zal zijn. „Het is hier verschrikkelijk schoon", zegt ze. De vuilnisbakken langs het strandje worden keurig bijgehouden door de gemeente Oegstgeest. Zwerf vuil is er bijna niet. Al zijn sommige plekken rond de plas in trek bij hangjeugd. En die wil tijdens het hangen nog wel eens een flesje of blikje leegmaken en vervolgens het water in smijten. Maar dan nog is het zoeken naar de spreekwoordelijke speld in de hooiberg. Na een lange, warme zomer is het zicht in de Klink belabberd: in ondiep water op sommige plekken nog geen halve me ter. Dieper wordt het stukken helderder, maar daar is het weer zo donker dat je een lamp nodig hebt om iets te kunnen zien. Ruim twintig duikers vinden dat geen bezwaar. „Als we he lemaal niet vinden, is het ook gewoon goed", zegt Neeft, die voor tussendoor en voor als het echt niets wordt een alter natief heeft bedacht Ze heeft een opblaasbad vol water ge pompt. Kunnen de kinderen, die deze middag het strandje hebben opgezocht, in een vei lige omgeving eens proberen hoe het is om onder water adem te halen. Ondanks alle bedenkingen vooraf geeft de Klink uiteinde- Terwijl geoefende duikers op de achtergrond de Klinkenbergerpias schoonvissen, mogen jonge beginners in een zwembadje uitproberen hoe het is om in troebel^1 te duiken. Foto: Taco van der Eb lt lijk toch opmerkelijke zaken prijs. Peter: „Een tennisbal en een duploblok. En we hebben een markeerboei aan een surf- mast met giek en zeil gehan gen. Een onhandig groot ding, die mast. En bovendien lag hij al behoorlijk vast in de bo dem. Die mag straks met een hefballon omhoog worden gehaald." Danny: „Een kapotte veiling- kist. Het valt hier inderdaad heel erg mee. Dat is in landen waar je geen water uit de kraan kan drinken nog wel eens anders. Daar liggen bo ven en ook onder water overal plastic flessen." Jolanda: „Een zinken wasbak. En een paar golfballetjes. Ik denk dat een van de omwo nenden hier op het grasveld heeft lopen oefenen. Nou, ja, Tibia schat de hoeveelheid afval die gisteren van de bodem van de Klinkenber gerpias werd opgedoken op 75 kilo. „De vangst was ten opzichte van voor gaande jaren mager te dat is dus een aantal keren mis gegaan." Jaap: „Niet zo heel erg veel, dit keer eigenlijk. Een aantal colablikjes en veel balletjes. Speelgoedballetjes van hon- den, vermoedelijk. Het ligt er ook een beetje aan in welke hoek van de plas je duikt. Waar we nu zaten, lag niet zo veel. De eerste keer, dat ik noemen", meldt de duik school. „Dankzij het be leid van de omliggende ge meenten en de plaatsing van afvalbakken is er min der vervuiling op de oevers en onder water." meedeed, hébben we een fiets omhoog gehaald. En ook wel eens een kolenkit. Mathijs: „Een blinkertje, dat is toch wel raar. Ja, er wordt hier veel gevist. Die visser daar verderop haalde net nog een flinke karper naar boven. En er zitten hier ook flinke snoe ken." Geraldo: „Nee, vandaag niet gedoken. Maar eerder heb ik tijdens een schoonmaakactie een keer op een duik twee transistorradio's gevonden. Opmerkelijk, niet? Zal wel af komstig zijn geweest van dief stal." Geraldo maakt zich samen met Jolanda Neeft toch wat zorgen om de verrichtingen van de duikers. Er zijn er twee die in hun enthousiasme - of uit frustratie - maar zijn gaan tillen aan een paar grote be tonnen blokken sloopafval. Dat is her en der in de plas gestort en had daar eigenlijk moeten blijven liggen. Weer twee anderen kwamen vlak voor de kant een flink aantal los liggende geïmpreg neerde palen tegen. Ook die liggen nu - een flinke teer stank verspreidend - op het droge. De voorwerpen zijn ei- e genlijk veel te zwaar oijn der hefballonnen en ai j, bergingsmateriaal veilig de kant te krijgen. c Op het grasveld klimt i sen het ene na het andi kind in het zwembadje migen vol bravoure, ai toch een beetje angstij water staat nog geen tak centimeter hoog maarl witte zeil van de bodeq eens meer te zien. „Wa water vies", zegt een vr kinderen nadat hij - ml duikbril op - zijn hoofir water heeft gehouden.) nee, dat valt op zich w6 Het water in de Kfinkep. gerplas is na de schoort actie van gisteren opni^, een stukje schoner ge\ir Het is alleen niet zo heL 1 Annet van Aarsen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8