zieke kinderen REGIO Vluchten uit 'de brandveiligste plek' van Leiden Kiezen is nog lang niet makkelijk DagOPVaïlg VOOr Gymnasium wil bijgebouw in Leeuwenhoek Sezelen bij ijfestenspuï 'Hier is ze in goede handen' Pre-University College telt 16 deelnemers Een bloedende h ld als z ivenir •n i" Warmond Ijfelt over A rindeling cu ïtpartij «estreat - In de nacht van zater- ,^j zondag raakten twee n jongeren slaags in de ïat. Een persoon was p trui aan het rond- 11 en raakte iemand uit ere groep. Dat was aan- 3 voor het nodige duw- en 't. De politie heeft drie i aangehouden, maar niemand aangifte wilde terden ze korte tijd later p vrije voeten gesteld. nkaard ramt el van huis Een dronken automo- g^'i zaterdagochtend vroeg efje gevel van een woning TVrijheidslaan gereden, ^„pf ongedeerd, maar zijn totaal vernield. De 27- lidenaar raakte op de van de Zoeterwoudse- de Vrijheidslaan van de door een parkje, igen een verkeerspaal, le in twee voortuinen en |ot stilstand tegen een Jij was zo dronken dat hij Itaat was een ademtest j. Na een bloedproef ijn rijbewijs ingenomen. oo euro ef Kankerfonds Leidse collectanten in september 73.197 ,eJgehaald voor de Neder - /Kankerbestrijding. Zes- l^il collectanten gingen in en|angs de deuren. Het voor 85 procent naar eerhappelijk onderzoek. 'gaat naar voorlichting cj}leidmg. ens Ontzet: toort later ,1 De aanvraag van reis- %nten kan de komende [raging oplopen door de van Leidens Ontzet op 2 ^ober. Normaal gespro- Jmt de afhandeling vijf igen in beslag, maar t de afdeling burgerza- I J2 oktober om 16.00 uur L-Vat en de balies op 3 ok- esloten blijven, neemt *firaag wat meer tijd in and geprezen nilieuaanpak Het Hoogheemraad- ■hfan Rijnland krijgt een tor de manier waarop 'ieuhandhaving uit- alle overheidsinstan- iterbeheerders in Ne- ,1(1 die zich bezighouden ,ij [voorkomen van milieu- ■hingen, scoort Rijnland de beste. AIO VOp Muizen, ratten, konij- ïeihkdieren, spinnen, slan- vnden, katten, kippen, ïoi, geiten, paarden en fret- u hal veel fretten. De Leid- noordhallen stonden dit ide weer in het teken tètenspul en dat evene- kte traditiegetrouw veel ieCrs. Vooral zondag was enjc, ondanks de dit keer zisterke concurrentie van nazomerweer. Bees- D 2003 was meer spul dan de, want vooral de stands is fenhokken, -voer, -boe- iejto's, -kaarten, -kalenders, ;1 k -sierraden en andere Phtsels waren rijkelijk ver- Ia©ordigd. Een van de top- t hs de stand van de Leidse Parva, waar vatrs voor vijf euro op de niflden met 'een eng dier*. dier werd voor deze tige bezoekertjes een py- -r^to: Publiciteitsfoto Samenwerking met universiteit en LUMC moet bètaonderwijs versterken door Wilfred Simons leiden - Het Stedelijk Gymnasi um streeft naar een tweede schoolgebouw op het Leidse Boerhaaveterrein achter de Wassenaarseweg. Het schoolge bouw moet zes a zevenhonderd leerlingen herbergen en ge schikt zijn voor nieuwe onder wijswerkvormen. Het is de be doeling dat de bestaande de pendance aan het Noordeinde sluit nadat de nieuwbouw is voltooid, aldus directeur A. Thomassen. De hoofdvestiging van het Gym blijft aan de Fruin- laan. Vestiging van een school in De Leeuwenhoek past goed in de herinrichtingsplannen voor het gebied. Kenniseconomie, en dan vooral biotechnologie, moet hier ruim baan krijgen. De groei van het Bio Science Park staat of valt echter met de mogelijkheid om gespeciali seerd personeel te krijgen. Om dat de belangstelling voor bèta vakken onder middelbare scho lieren taant, dreigt een tekort aan hoogopgeleide, gespeciali seerde werknemers in deze sec tor. Vestiging van het Stedelijk Gymnasium op het Bio Science Park, dichtbij het LUMC, de fa culteit der wiskunde en natuur wetenschappen, de Hogeschool Leiden en de biotechbedrijven, kan voor een deel een oplossing zijn. Decaan F. Saris van de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen zegt te hopen dat het Stedelijk Gymnasium uitgroeit tot een 'echte bètaschool' en biedt samenwerking aan. Rec tor Thomassen zegt dat zij graag de 'contacten met de uni versiteit wil versterken', maar waarschuwt voor overhaaste conclusies. „Wij zijn nog aan het nadenken over de toekomst van de school." Wethouder Pechtold (D66, on derwijs) laat weten dat vestiging op het Boerhaaveterrein wat hem betreft 'een grote voor keur' heeft. „De nabijheid van universitair en hoger onderwijs, waarnaar deze leerlingen goed deels zullen doorstromen, maakt dat de locatie voor de hand ligt. Ik begrijp de ver wachtingen van de school en van de faculteit." De gemeente overlegt dan ook met de Uni versiteit Leiden en het LUMC, de twee andere belanghebben den in het gebied. Pechtold zegt echter 'ook naar andere locaties te kijken'. Hij noemt de Eijmerspoelstraat, een schoolgebouw dat leeg komt nu het Bonaventura Col lege zich aan de Mariënpoel- straat vestigt en het gebouw van de voormalige Agnes Scho lengemeenschap. „Vestiging in een bestaand gebouw gaat sneller, maar nieuwbouw is na tuurlijk meer een investering in de toekomst." Hij verwacht 'te gen het einde van het jaar' een besluit. Ook woordvoerder W. van Amerongen van het collegè van bestuur van de universiteit zegt dat vestiging op het Boer: haaveterrein 'één van de moge lijkheden' is. Het Stedelijk Gymnasium is dé laatste jaren ongekend popu lair. De school telt dit jaar 152^ leerlingen en begon dit school jaar met twaalf brugklassen. Het hoofdgebouw aan de Fruinlaan telt nu duizend leer lingen, de overigen gaan naar school in een dependance aaij het Noordeinde. LEIDEN Deelnemers tevreden over vijfde Leidse vrijwilligersmarkt O JL De Telefonische Hulpdienst Leiden was een van de veertig deelnemende organisaties aan de vijfde Vrij willigersmarkt. Foto: Hielco Kuipers door Rody van der Pols leiden - Leidse vrijwilligersorga nisaties merken nog geen effect van de stijgende werkloosheid. Dat komt nog, voorspelt een medewerker van Vluchtelingen werk Leiden. „Ik draai al een tijdje mee in dit wereldje. Tij dens de economische neergang van de jaren tachtig nam het aantal vrijwilligers rap toe. Toen het weer beter ging met de economie verdwenen ze weer massaal. En volgend jaar, of het jaar daarna, zoeken veel werklozen hun heil weer bij or ganisaties als de onze." Toch waren de deelnemende organisaties zaterdag tevreden over de Vrijwilligersmarkt op de Beestenmarkt. Enkele honder den bezoekers kwamen een kijkje nemen bij de ruim veertig stands van evenzoveel vrijwilli gersorganisaties. Enkele tiental len mensen schreven zich in voor onbetaald werk. Ruim een op de vijf Leidenaars doet vrijwilligerswerk. Dat vari eert van een avondje in de maand achter de bar van de sportclub staan tot meerdere dagen per week vluchtelingen begeleiden. Er zijn in Leiden nog zo'n 250 vacatures te ver vullen, blijkt uit cijfers van Wa ves, de organisatie die namens de gemeente het vrijwilligers werk coördineert. De Leidse vrijwilligersmarkt, dit jaar voor de vijfde keer gehouden, is een van de manieren om mensen hiervoor te interesseren. Alles had de organisatie dit jaar uit de kast getrokken om de aandacht van passanten te trek ken. Een zestigerjarenband, een zangkoor, rolstoeldansers, een demonstratie van de reddings brigade, een clown die ballon nen vouwt, zelfs twee gratis boottochtjes voor mensen die zich als vrijwilliger aanmeld den. Bovendien maakt iedereen die zich voor 20 oktober in schrijft, kans op een dagje ver wennerij met een limousine, een butler en een eindeloze reeks bloemboeketten. De aandachtstrekkers misten hun uitwerking niet. Het was een komen en gaan bij de ruim veertig stands, van uiteenlo pende organisaties, van Amnes ty tot Radio 0-3-0 en van de Kringloopwinkel tot Stichting Terminale Thuiszorg. Kiezen is nog lang niet makke lijk. Het grote aanbod werkt in de hand dat bezoekers zich ner gens 'echt' durven in te schrij ven, zegt Ludwien Wassink, co ordinator van Thuiszorg Groot Rijnland. „De mensen zijn zich nu aan het oriënteren. Ik heb wel heel veel folders uitgedeeld en met veel mensen gepraat, maar over een maand weet ik pas echt wat het resultaat daar van is geweest. Pas thuis valt het definitieve besluit." De redenen waarom mensen zich bij de thuiszorg aanmel den, zijn heel uiteenlopend, zegt Wassink. „Een grote groep bestaat uit studenten, die op deze manier studiepunten wil len verdienen. Daarnaast zijn er mensen die heel lang voor ie mand gezorgd hebben - een partner, een ouder, noem maar op. Plotseling valt die persoon weg en dan willen ze zich hier graag nuttig maken. Ook kom ik meer en meer buitenlanders te gen. Die hopen op deze manier de taal beter te leren spreken en werkervaring op te doen." Bij de Stichting Dienstverlening Leiden zijn ze tevreden over de oogst: acht mensen hebben zich daar aangemeld. Hetzelfde geldt voor Vluchtelingenwerk Leiden, waar zo'n tien mensen hun naam en adres hebben achtergelaten. De Leidse afde ling van Amnesty heeft vier na men mogen noteren. door Rody van der Pols leiden - Felgekleurd speelgoed en robuust meubilair. Kinder dagverblijf De Schavuiten ziet eruit als ieder ander kinderdag verblijf. Toch is het zaaltje aan de Willem Barentzstraat, dat za terdag officieel werd geopend, speciaal voor de opvang van chronisch zieke kinderen tussen nul en vier. Daarmee is het dag verblijf uniek in Leiden en een zeldzaamheid in Nederland. Het grootbrengen van een chronisch ziek kind valt vaak niet mee. Waar de meeste ou ders al een zware dobber heb ben aan alleen het opvoeden, komt daar voor vaders en moe ders van een kind met suiker ziekte, eenhartafwijking, epi lepsie of astma ook nog eens de medische verzorging bij. 24 Uur per dag, want de reguliere kin- derdagopvang biedt voor deze groep geen uitkomst. „Daar kunnen de leidsters niet de verantwoordelijkheid nemen voor al die zieke kinderen. Er moeten medicijnen toegediend worden, injecties gegeven. En stel dat er iets misgaat met een kind met een hartritmestoornis, dan moet er wel iemand in de buurt zijn die het kan reanime ren", zegt Edith van Vulpen, een van de initiatiefneemsters van De Schavuiten. Omdat de leidsters van dit kin derdagverblijf allemaal gediplo meerde verpleegkundigen zijn, kunnen zij wel de verzorging van de kinderen op zich ne men. Een uitkomst voor veel ouders, zegt Van Vulpen. Want juist bij deze groep is de be hoefte aan opvang erg groot. „Wij hadden hier laatst een me vrouw die aan het einde van de dag met tranen in de ogen haar kind kwam ophalen. Zo geluk kig was ze dat ze eindelijk eens de tijd had gehad om vloerbe dekking uit te zoeken. Het klinkt onvoorstelbaar, maar in al die maanden was ze daar niet aan toegekomen. Je hele dagin deling draait om de verzorging van zo'n kind." Amos Kater bevestigt dat. Zijn zestien maanden oude dochter Abigaël heeft een hartafwijking. Hij en zijn vrouw zijn voortdu rend met de verzorging van het meisje in de weer. „Echt dag en nacht. Om een voorbeeld te ge ven: Abigaël krijgt haar voeding via een neussonde. Maar dat ding moet regelmatig schoon gemaakt en vervangen worden. Ook om vijf uur 's ochtends. Dan geeft het apparaat een piep en sta ik op. Dat geeft niet. Maar het is een feit dat je er continu mee in de weer bent." Sinds kort brengt hij zijn doch maandag 22 september 2oo3 R1 ter daarom een paar dagen per week naar De Schavuiten. „Dat geeft zoveel rust. Het is even een moment van afleiding. Want ik heb het gevoel dat ze hier in goede handen is. En Abigaël zelf heeft het erg naar haar zin. Het is voor haar in middels een vertrouwde omge ving. Ze vindt het leuk om met de andere kinderen te spelen." Een van de doelstellingen van De Schavuiten is om zieke en niet-zieke kinderen samen te laten spelen. Daartoe wordt nauw samengewerkt met het reguliere kinderdagverblijf E»e Watergeuzen, waarmee De Schavuiten het pand deelt. Van Vulpen: „Het idee daarachter is dat het zieke kind zo de kans krijgt om zich normaal te ont wikkelen. Thuis vormt het kind vaak het middelpunt van alle aandacht. Hier niet. Hier is het een kind onder andere kinde ren. De ziekte is van onderge schikt belang." Een wachtlijst is er nog niet voor het 'specialistisch ver pleegkundig kinderdagverblijf, dat een van de eerste in Neder land is. Maar aangezien de ca paciteit slechts beperkt is - acht kinderen per dag -, denkt Van Vulpen dat dat niet lang meer zal duren. „We voorzien in een behoefte. Van zowel de ouders als de kinderen." De Universiteit Leiden heeft zestien middelbare scholen in de Leidse regio uitgeno digd voor deelname aan het zogeheten Pre-University College. Eind deze maand wordt de oprichting van dit college verwacht. Het is de bedoeling dat de scholen drie a vier leerlingen per jaar afvaardigen naar de univer siteit. Het moet gaan om ge talenteerde leerlingen die zich vervelen met de leerstof die zij in 5 en 6 vwo krijgen aangeboden. Op de universi teit krijgen zij een uitdagend a la carte studieprogramma en beginnen zij in feite al met een universitaire oplei- ding. De oprichting van het Pre- University College is een po ging van de Universiteit Lei den om getalenteerde, excel lente studenten al in een vroeg stadium aan zich te binden. Voorzitter A.W. Kist van het college van bestuur kondigde de oprichting al bij de opening van het acade misch jaar aan. Om welke scholen het gaat, kan voor lichter W. van Amerongen van de universiteit nog niet zeggen. „De besluitvorming is nog niet compleet afge rond", zegt hij. Eén van de deelnemers is het Stedelijk Gymnasium in Leiden, zo bevestigde directeur A. Tho massen vanochtend. Zij is enthousiast over de aange kondigde samenwerking. Eigenaar van café Odessa vecht met de gemeente tot in het water van de Nieuwe Rijn door Bas Benneker leiden - Zaterdag, vroeg in de middag. Bert Jansen, eigenaar van café Odessa, zit na het ont bijt klaar op zijn terrasboot, in zwembroek. In zijn strijd met de gemeente gaat hij aantonen dat het water aan de achterkant van zijn zaak aan de Hoge- woerd wel degelijk een goede vluchtroute is bij brand of an dere calamiteiten. „De rechters en de ambtenaren die het papier verwerken zijn hier zelf nog nooit geweest", beweert Jansen, „maar je kunt vanaf het terras makkelijk door het water naar de kant lopen." Omdat er volgens de gemeente - die streng is gaan controleren na de nieuwjaarsbrand in Vo- lendam - geen twee vluchtrou tes zijn, is zijn café gedeeltelijk dicht. Eind vorig jaar besloot de bestuursrechter in Den Haag om de 'gebruiksbeperking' voor Odessa op te heffen. De rechter was het niet eens met de ge meente die zegt dat het pand aan de Hogewoerd te langge rekt is om bij brand een veilige vluchtroute te garanderen. De achterkant, met een terrasboot, is volgens de rechter ook een geschikte nooduitgang. Maar niet volgens de gemeente, die in beroep ging. Ondertussen eist Bert Jansen schadevergoe ding voor de tijd dat zijn café maar op halve kracht kan draai en. Om bij de rechters met fo to's aan te tonen dat mensen via het water naar buiten kun nen, zal hij met twee vrienden in de Rijn duiken. Met het ontbijt net achter de kiezen, springen de 'vluchtelin gen' de Nieuwe Rijn in. Erg koud is het water niet, aan het einde van de zomer. In het midden blijkt het wel wat die- per dan verwacht, maar een oversteek is niet nodig. Achter elkaar waden ze langs de kade, onder de Gansoordbrug door. Moeiteloos, want het water is er niet diep en vlak na de brug lo pen ze met gemak de waterkant op- Om te laten zien dat het ook gaat zonder de tocht onder de brug door, neemt Jansen nog eens de directe route naar de overkant. „De vloer is hier wat ongelijk!' roept hij, af en toe wegzalckend. „Dit hier voelt als een mountain bike." Maar uiteindelijk beklimt de kroegeigenaar zonder proble men de kade aan de overzijde, via het stenen trappetje bij een aanlegplek, waar de gemeente volgens Jansen spreekt van 'metershoge walkant'. Is het niet iets anders met drie mensen, in plaats van de zestig die hier in het geval van brand zouden staan? Jansen: „Probeer maar eens zestig man te vinden om in de gracht te springen, op een zaterdagochtend. Boven dien hoefje bij brand eigenlijk niet met z'n allen het water in, Bert Jansen van Odessa waadt met twee vrienden door het water. Foto: Taco van der Eb op de terrasboot kun je ook vei- zal trouwens niet eens heel hef- brandbare materiaal verwij- beetje de brandveiligste plek lig staan. Een brand in Odessa tig zijn. Ik heb bijna al het derd. Dit is inmiddels zo'n van Leiden."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7