BUITENLAND Dood Arafat blijft optie voor Israël Bill Clintons pelgrimage naar treurend Srebrenica Naslagwerk over Duitslands vuile verleden Verbanning zou schadelijk zijn 'Arafat hield 900 miljoen buiten boeken' Argentinië wil Engel des Doods niet uitleveren Letland kiest voor toetreding tot de EU Jamaica wil af van Queen Normale leven keert nog niet terug na Isabel De president kan zijn paarden niet betalen Open school in Afghanistan strofe dreigt aalse bajes maandag 22 september 2003 Een staking van ci- idHi de gevangenis in Ar- in België, kan uitlopen catastrofe. Volgens de _-riieur van de provincie i is de situatie in de ge- iag iis onhoudbaar gewor- s- e afgelopen dagen over- j j twee gevangenen door irek aan toezicht. De ci- gden het werk neer, om- lanks toezeggingen van ■ring de benodigde extra eelsleden nog steeds niet ïgesteld. Vier cipiers nu de wacht, daarin J jaan door politieagenten, [j ter geen ervaring heb- t het bewaken van ge en. Donderdag stichtte B'angene brand in zijn irbij deze om het leven JVrijdag hing een andere ene zich op. Er waren /j piers aanwezig om hem ;edden. en bij geweld Maladiven lij een explosie van ge- de toeristenparadijs de in de Indische Oce- drie doden gevallen. Maumoon Abdul Gay- gonnen de rellen vrijdag opstand in de gevange gevangenen protesteer en martelingen door de Bij het neerslaan van de 1 kwamen drie gevange- het leven. Toen op za- ;en van hen werd begra- .ken volgens getuigen iv ongeregeldheden uit. stranten staken het kan- 11 de kiescommissie en ggerechtshof in brand, loging de rust te doen ren op de eilanden- itelde de politie een lok in en werden weg- ringen opgeworpen. IS( leken de onlusten gro- voorbij. gered van iolbasis Jirenas - Een zieke Ame- je medewerker van het Jeksstation Amundsen- de Zuidpool is gisteren peerd. De man zou aan ontsteking lijden. Het b dat de man naar be- gebied zou moeten 1, liep dagen vertraging i slecht weer. Na een [top in het Britse station 1, op zo'n 2200 kilometer indsen-Scott, vloog het i Punta Arenas in i. De actie moest in [ker plaatsvinden omdat las morgen weer op- de Zuidpool. Sinds 21 p het er nacht. rasht in d Canyon - Een helikopter met sten aan boord is zater- rgestort in de Grand in de Verenigde Staten. )t en de toeristen, onder geval twee Duitsers Japanners, zijn daarbij men. De helikopter was taar de bodem van de Na te zijn neergestort !t toestel in brand. Red- rkers moesten te voet plaats van het ongeluk nen daar pas gisteren n ioorzaak van het onge- 1 g onbekend. De identi- "de twee andere toeris- ig niet bekend. jniljarden rt voor aids - Er is minstens zes Hollar nodig voor de sen aids in Afrika, maar pden en -organisaties ;omend jaar slechts drie Hollar over. Dat meldt Jrganisatie die verant- |jk is voor de strijd te- lekte, UNAIDS. In Afri eden van de Sahara jen miljoen kinderen en h tot 24 jaar besmet met I totale aantal besmette fenen in Afrika bedraagt Tiljoen. Het rapport van I is gisteren gepresen- I een internationale ptie in Kenya over aids "te seksueel overdraag- idoeningen in Afrika. [Oêroa redt ralische boer »ne - Een kangoeroe laam Lulu heeft giste- ieven van een Australi ër gered. De man kreeg zijn landerijen inspec- jdens een storm een tak ioofd en raakte bewus- |ulu waarschuwde de an het slachtoffer door ir van het huis te bon- :idde haar naar de plek iils. De kangoeroe was te tien jaar geleden gezin van de boer 'ge- jd', omdat het dier joitan een oog. Lulu en|niet meer de hele tijd ^pzin en ze hadden dan jjdl geluk dat ze er was', tè arts Eddie Wright we- Australische radio, fliad dienst op de ambu- Ha? het slachtoffer naar N?nhuis bracht. Mannen zonder ledematen, wezen, vrouwen in het zwart, bij duizenden kwamen ze door onze correspondent Jaap van Wesel WASHINGTON - De Israëlische vi ce-premier Ehud Olmert blijft er bij dat het doden van de Pales tijnse leider Arafat een optie is voor de Israëlische regering. Ol mert zei gisteren in Washington tegen deze krant: „Ik heb nooit gezegd dat we Arafat moeten vermoorden. Ik heb gezegd, en zeg nog steeds, dat het een optie is als we het hebben over het verwijderen van Arafat. Volgens Olmert is Arafat per soonlijk en direct verantwoor delijk voor de moord op veel Is raëli's. ,,Ik zie niet in waarom hij daarvoor immuniteit zou moeten krijgen. Of hem doden meer negatieve gevolgen zal hebben dan hem in leven laten, is een zaak van inschatting. Ik geloof dat zijn verwijdering een goede zaak is voor het vredes proces op lange termijn." Olmert gelooft niet dat het ver bannen van Arafat, waartoe de regering-Sharon besloten heeft, een goed idee is. Hij voorziet dat een Arafat in ballingschap, die de wereld afreist als Pales tijns leider, grote schade kan aanrichten. dubai/anp/dpa - De Palestijnse Autoriteit onder Yasser Arafat heeft naar schatting van het In ternationaal Monetair Fonds tussen 1995 en 2000 bijna 900 miljoen dollar aan inkomsten buiten de begroting gehouden. Het geld - afkomstig van ver bruikersbelasting op benzine, alcohol en tabak - werd op ge heime rekeningen gestort, waar alleen Arafat bij kon, aldus het IMF in een rapport over de fi nanciële positie van de Pales tijnse Autoriteit. In opdracht van Arafat is vol gens het IMF ongeveer 700 mil joen dollar geïnvesteerd in be drijven in de Palestijnse gebie den en in het buitenland. Dankzij die investeringen kre gen de investeerders een mo nopoliepositie op een aantal terreinen. De corruptie werd in april 2000 ontdekt. Arafat heeft de afgelopen dagen initiatieven genomen om het bestand tussen Israël en de Pa- lestijnen te hernieuwen. Vice- premier Olmert ziet daar niets in. „Ik heb geen belangstelling voor een wapenstilstand. Ik heb alleen belangstelling voor een alomvattende oorlog tegen de terreur." Of Israël zaken zal doen met de nieuwe regering van Aboe Ala hangt volgens Ol mert af van de vraag of die be reid is die oorlog tegen de ter reur te voeren. „Zo niet, dan is het zonde van de tijd." Volgens de Israëlische premier Sharon lijkt het erop dat Arafat zo bang is geworden van het besluit hem te "verwijderen" dat hij sindsdien geen terreur acties meer heeft laten uitvoe ren. Sharon zei dat afgelopen weekeinde in de ministerraad. Hij zei ook dat de veroordeling van het dat besluit door de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties afgelopen vrijdag, geen invloed zal heb ben op het Israëlische beleid. „We zullen manieren vinden om te voorkomen dat de per soon die ons land zoveel scha de berokkent, de zaak kan sa boteren", zei hij, zonder Arafat met name te noemen. door onze correspondent Cees van Zweeden Srebrenica - Als president had hij ze laten bombarderen, maar als oud-president had hij ze no dig voor zijn veiligheid. Duizen den Servische poütie-agenten van de Republika Srpska, de Servische helft van Bosnië, be waakten afgelopen zaterdag plichtsgetrouw de weg waar over Bill Clinton naar Srebreni ca reed. Het was, zoals een di plomaat zei, een proeve van de enorme vooruitgang die het land sinds de burgeroorlog had gemaakt. De zon had de laatste mistflar den verjaagd, toen Clinton op de plaats van de misdaad arri veerde. Op de heuveltoppen achter de begraafplaats open baarden zich de karkassen van kapotgeschoten huizen. Bene den lag het vervallen fabrieks complex waar tienduizenden moslims in juli '95 vergeefs be scherming hadden gezocht bij de Nederlandse blauwhelmen. Toen heerste een hysterische angst in de fabriekshallen, die zeven moslims ertoe dreef zich ter plekke te verhangen. Nu be reidden glimlachende koorm- eisjes-in-glinsterend-wit zich op dezelfde plek voor op hun uitvoering. Maar hun lied maakte aanschouwelijk dat hoewel de oorlog voorbij is, het leed nog niet geleden is. Tranen vloeiden rijkelijk toen het koor zijn 'Hel van Srebrenica' aan hief een ode aan de nabe staanden van de massamoord. Een kleine 15.000 moslims wa ren gekomen voor Bill Clinton. Mannen zonder ledematen, va derloze kinderen, vrouwen in Clinton laat een krans leggen bij het monument voor de duizenden mannen en jongens die zijn ver moord in Srebrenica. Foto: AP/Amel Emric zwart. Zo veel bussen en auto's hadden de reis gemaakt naar Srebrenica, een geïsoleerde ne derzetting in het oosten van de Republika Srpska, dat de wegen in het gebied urenlang verstopt waren. Het verschil met het bezoek van Wim Kok vorig jaar kon niet groter zijn. Kok landde met een helikopter op het terrein dat nu dienst deed als megaparking. Zijn gehoor bestond uit ander halve hulpverlener en een paar denkop. Er waren geen bewo gen woorden, geen grote cita ten, geen rituelen anders dan een eenvoudige kranslegging. Clinton had vele grote woor den. „Srebrenica", zo sprak hij tot zijn immense gehoor, „ver nietigde de illusie met de Kou de Oorlog ook een einde was gekomen aan de genocidale buenos aires/anp/afp - De Ar gentijnse justitie zal de voorma lige marineofficier Alfredo Astiz niet uitleveren aan Frankrijk. Frankrijk had vorige maand om de uitlevering van Astiz - die bekend stond als 'De Blonde Engel des Doods' - gevraagd omdat hij betrokken zou zijn geweest bij de moord op twee Franse nonnen tijdens de mili taire dictatuur in 1977. Astiz is in 1990 in Frankrijk voor de dood van de nonnen bij ver stek tot levenslang veroordeeld. Volgens de Argentijnse wetge ving kan een verdachte kiezen of hij berecht wordt in het land waar hij wordt vastgehouden, of in het land dat om zijn uitle vering heeft gevraagd. Astiz koos deze week voor berechting in zijn vaderland. riga/ap - De bevolking van Let land heeft zaterdag in een refe rendum met een ruime mee- derheid van 67 procent gekozen voor toetreding tot de Europese Unie. De opkomst bedroeg ruim zeventig procent. Letland was de laatste van ne gen kandidaatlanden waar de bevolking zich in een referen dum mocht uitspreken over toetreding tot de EU. In al deze landen - Tsjechië, Slowakije, Polen, Hongarije, Estland, Li touwen, Malta, Slovenië en nu dus Letland - stemde de bevol king voor toetreding. Alleen op Cyprus is geen referendum ge houden. Alle landen zullen naar verwachting in mei 2004 for meel tot de EU toetreden. kabul - Ondanks het nog altijd voortdurende oorlogsgeweld, her neemt het dagelijkse leven in Afghanistan zijn gang. In deze school in Kabul wordt lesgegeven, ook al ligt de hele voorgevel eruit. Meis jes krijgen er onderwijs, iets wat onder het streng religieuze Taliban- regime verboden was. Bij een aanval van Amerikaanse gevechts vliegtuigen op leden van het verdreven Taliban-regime zijn vorige week minstens acht vrouwen omgekomen. Dat heeft de plaatsver vangend gouverneur van de zuidelijke provincie Zabul zaterdag ge zegd. Een bom viel op een tent waarin de vrouwen lagen te slapen. De aanval was onderdeel van de operatie Mountain Viper. Met dat offensief proberen de Amerikanen de honderden guerrillaleden in het zuiden van Afghanistan uit de weg te ruimen. Sinds de start van de operatie, in augustus, zouden tussen de 120 en tweehonderd ver meende strijders zijn gedood. Foto: AP/Wang Lei Duizenden ex-nazi's maakten carrière na de oorlog frankfort/ap - Tal van meer of minder prominente Duitsers werkten onder de nazi's mee aan gruwelijke medische expe rimenten of de juridische en ideologische rechtvaardiging van de misdaden van de nazi's. In het West-Duitsland van na de oorlog maakten ze vaak on gestoord carrière. Een nieuw naslagwerk zet ze allemaal op een rij. Een Duitse ornitholoog diende begin jaren '40 als SS-man in Auschwitz. Tussen zijn activi teiten als kampbewaker maakte hij studie van de vogels in de omgeving. Later trad hij toe tot de Ahnenerbe, het studiege nootschap voor ideologie van de SS. Zijn officiële biografie vermeldt alleen dat deze weten schapper in 1933 promoveerde op kropvorming bij vogels en in 1957 in Bonn hoogleraar werd. Voor de Duitse historicus Ernst Klee is deze vogelkenner maar één voorbeeld van de duizen den onvolledige of vervalste 1 in de Duitse who's who, de Deutsche Biographi- sche Enzyklopadie. „In de we reld van de naslagwerken be staan geen nazi's", schrijft Klee in het voorwoord van zijn nieu we boek, dat vandaag verschijnt en die omissie moet rechtzet ten. Klee's naslagwerk, getiteld 'Per- sonenlexikon zum Dritten Reich - Wer war was vor und nach 1945?', is uniek in zijn soort. Het bevat zo'n 4300 dos siers over Duitsers die onder de nazi's carrière maakten in on der meer de wetenschap, het bedrijfsleven, het openbaar be stuur, de rechtspraak en de me dia. Klee maakte tot nu toe vooral naam met studies over de misdaden van de nazi-art sen. De biografieën in Klee's boek laten zien dat veel mensen met bloed aan hun handen na 1945 ongestoord carrière konden maken. Een arts die in Dachau had meegewerkt aan veelal do delijke malaria-experimenten op gevangenen werd jn 1954 hoogleraar aan de medicijnen faculteit in Freiburg. De facul teit liet zijn verleden 'onderzoe ken' en concludeerde dat de arts „ondanks de moeilijke om standigheden op geen enkele wijze tegen de menselijke en de medische ethiek heeft gezon- digd". Alleen de kopstukken werden na 1945 berecht. Dat de meeste daders vrijuit gingen valt terug te voeren op het feit dat veel mensen bij justitie zelf een na ziverleden hadden. In Klees boek zijn zes voormalige SS- commandanten te vinden die na de oorlog hoge functies be kleedden bij het openbaar mi nisterie. Een voormalige nazi- rechter die speciaal belast was met de uitschakeling van poli tieke tegenstanders heeft in 1968 als topambtenaar bij justi tie gezorgd voor een wetswijzi ging waardoor de meeste Schreibtischtater niet meer konden worden vervolgd. Nog steeds worden in Duits land voormalige nazi's vrijge pleit, zegt Klee. Hij noemt het voorbeeld van de voormalige SS-arts Rudolf Thauer. In 1942 voerde hij in opdracht van het Duitse leger experimenten met extreme kou uit op mensen. Na de oorlog werd hij hoogleraar en directeur van een prestigieus instituut in Bad Nauheim, waar een jaar na zijn dood eind jaren '80 een straat naai- hem werd genoemd. Na kritiek uit de gemeenteraad verklaarde de burgemeester van Bad Nauheim dat Thauer voor de keuze had gestaan: „of toe treden tot de NSDAP, of zijn fa milie niet meer kunnen onder houden". Een typisch voor beeld van de manier waarop misdadigers werden vrijgepleit - en totale onzin, zegt Klee. „Niemand móest lid worden van Hitiers partij, en al hele maal niet om aan de honger dood te ontkomen. Verhonge ren, dat deden anderen: gevan genen in de concentratiekam pen, psychiatrische patiënten, Russische krijgsgevangenen." dwaasheid". Maar Srebrenica was tevens het begin geweest van het einde van die genocide. „Pas na de massamoord kreeg ik de steun van de Navo voor een luchtcampagne die zou lei den tot vrede." De voormalige president, slan ker dan voorheen, oogde waar dig in zijn zwarte pak. De glim lach, het obligate wapen van el ke politicus, bleef achterwege. „Hij is altijd mijn man ge weest", observeerde Marina, een vrouw die haar zoon ver loor. „Zonder Clinton was het niet bij één Srebrenica geble ven." Toen Kok vorig jaar zijn pel grimage naar Srebrenica maak te, was daar weinig meer dan een bescheiden monument. Ruim een jaar later was rond dat monument een immens terrein geschapen, compleet met een begraafplaats en een klein museumpje. Op die be graafplaats waren 882 lichamen bijgezet, allen slachtoffers van de 'genocidale dwaasheid'. Za terdag werden er nog eens 107 andere lijken begraven in een plechtigheid waartoe Clinton de aanzet gaf. Het hoofd gebogen, het gezicht strak, gooide de voormalige president aarde op een kist die het lichaam van Azem Delic be vatte. Azem was pas 15 toen hij werd geëxecuteerd, samen met zijn twee broers en zijn vader. Het lichaam van een van die broers, Azim, werd pas vorige maand geïdentificeerd. Clinton had al gesproken, toen hij de jongen begroef. Maar zijn woorden galmden nog na in de hoofden van de duizenden aan wezigen. „Mensen van Bosnië, ik hoop dat jullie op de puin hoop van Srebrenica een land kunnen bouwen waarin kinde ren veilig zijn. En ik hoop dat jullie die kinderen zullen leren anderen niet te haten, maar te vertrouwen. De uitgestrekte hand te verkiezen boven de ge balde vuist. Vrijheid boven haat. De dromen van morgen boven de nachtmerrie van gis teren." Kingston/AP - De premier van Jamaica wil de republiek uitroe pen. Het staatshoofd, de Britse queen Elizabeth II, moet plaats maken voor een gekozen presi dent. „Ik hou veel van de koningin, maar het moment is gekomen waarop wij een door ons geko zen staatshoofd moeten krij gen", zei premier Patterson gis teren op een partijcongres. De voornaamste oppositiepartij wil ook af van 'mevrouw de konin gin', zoals Elizabeth op Jamaica bekend staat. Het lijkt dus een kwestie van tijd voordat de ko ningin definitief afscheid moet nemen van haar voormalige ko lonie. Patterson wil de zaak nog voor de volgende verkiezingen in 2007 geregeld hebben. Beide partijen verschillen nog van mening over wie de konin gin als staatshoofd moet opvol gen: de oppositie wil een presi dent met een ceremoniële rol, Patterson en zijn partij zien meer in een president met gro te uitvoerende macht. Jamaica was een Britse kolonie tot 1962. Het is lid van het Commonwealth en het is een van de twaalf landen in het Ca- ribisch gebied waar de Britse koningin nog staatshoofd is. door onze correspondent Jaap van Wesel washington/gpd - De oostkust van Amerika gaat nog steeds gebukt onder de nasleep van de orkaan Isabel. Dertig mensen zijn omgekomen en 3 miljoen huizen zijn nog steeds zonder elektriciteit van North Carolina tot New Jersey en een deel van Canada. De schade loopt in de miljarden. Behalve North Caro lina, Virginia en Maryland en Delawere is ook de hoofdstad Washington tot rampgebied verklaard. Overstromingen zijn nog steeds een probleem. Als gevolg van de hevige regenval is het waterniveau van de rivieren blijven stijgen. Een aantal men sen is omgekomen omdat ze besmet drinkwater hebben ge dronken. Dat komt omdat op sommige plaatsen zuiveringsin stallaties door het uitvallen van de stroom niet hebben gefunc tioneerd. De bevolking in een aantal regio's in de staat Virgi nia is gewaarschuwd geen kraanwater te drinken. Een aantal elektriciens werd geëlectrocuteerd bij herstel werkzaamheden van de elektri citeitsleidingen. Die liggen doorgaans bovengronds en zijn daarom kwetsbaar bij een storm. Sommigen gebruiken generatoren om stroom te krij gen; een aantal mensen is ge stikt door de uitlaatgassen van deze installaties. Het uitblijven van elektriciteit is een ernstig probleem. Er is geen licht, de ijskast, de televi sie en de computer werken niet. Zonder ijskast bederft het eten en om droog ijs te krijgen, als koelelement, moet men uren in de rij staan. Flessen drinkwater in de supermarkt zijn ook uitverkocht. Het alter natief is om water te koken, maar zonder elektrische kook plaat is ook dat een probleem. Velen gaan terug naar de "ste nen tijdperk-methode": water koken op de barbecue. Niet alles is negatief. Soms heb ben buren waar men anders nooit contact mee had wel stroom en de solidariteit is groot: met een verlengsnoer wordt de stroom doorgegeven. Het is nog onduidelijk of van daag de scholen worden ge opend. De vooruitzichten voor een snelle normalisering zijn niet goed. Het overstromings water verdwijnt uit de meeste straten. Maar de elektriciteit wordt maar langzaam hersteld. Het zal voor velen tot het eind van de week duren vqfrdat de stroom terugkomt en net nor male leven wordt hersteld. wenen/anp - De Oostenrijkse president Thomas Klestil heeft problemen met de zes Arabi sche volbloeds die hij in 2001 heeft gekregen van de koning van Saudi-Arabië. Het onder houd van de paarden kost hem meer dan hij zich kan veroorlo ven. Dat heeft het Oostenrijkse persbureau APA gemeld. „De paarden ruïneren me", heeft Klestil in besloten kring gezegd volgens de krant Kronen Zeitung. De renstal even buiten Wenen die de edele dieren ver zorgt en traint, brengt daarvoor 500 euro per paard per maand in rekening. Daar komen dan nog de nodige kosten, zoals die van dierenartsen bij. Na afbek van belasting van het salaris van de president, pensi oenpremie, de kosten van zijn officiële limousine en 4500 euro per maand alimentatie voor zijn ex-vrouw, houdt Klestil netto per maand 2600 euro over. De paarden kosten per maand zeker 3000 euro. Volgens de Oostenrijkse media heeft Klestil ook nog twee dro medarissen, ook al een cadeau van de Saudische koninklijke familie. Die vormen geen pro bleem, omdat ze wonen in de dierentuin van Wenen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5