BINNENLAND Pleidooi voor nieuwe aanpak zware misdaad Adoptiekip doet het zonder batterij Extra jaar basisschool voor getalenteerde allochtoon Meerderheid is voor Europese grondwet 'Dat heerlijke oude linkse gevoel komt weer boven' Eneco schort inning van dubbele rekeningen op Dineren op niveau Dit jaar telt recordaantal warme dagen d verwoest e hifi-zaak - Een felle brand slopen zaterdagavond laag een speciaalzaak -apparatuur volledig k Het bedrijf van Stuut [genoot lange tijd lan- aam omdat het in 1957 hifi-zaak van Neder- Maar ook nu nog was toonaangevend op au- ied. De schade bedraagt iderdduizenden euro's. al branden emskerk Twee branden gisteren in Heemskerk cele miljoenen euro's reroorzaakt. De bran- vrijwel zeker aangesto- i mensen raakten licht Ook waren er in de g nog twee kleine liet de politie weten, dstichter is spoorloos, n politiewoordvoerder. »ie verwoest en Slenaken De politie tast nog het duister omtrent de Ivan een explosie vrij- it Zuid-Limburgse waarbij twee wonin- lig werden vernield. IJdde de politie Limburg tteren. De technische re- (TR) is zaterdag begon- een onderzoek naar de [van de explosie, maar ~|g zeker tot en met mor- 1 Ijig, De panden werden 1als vakantiewonin- op het moment van ie waren er geen laag schrapt llaarkoffie - Het Haagse ge- stuur vindt Max Ha- ie te duur om aan de tbtenaren te schen- W hadden laten uit- 'correcte' koffie uit de een optie was, 1 ketste af op de prijs, felaar betaalt koffieboe- fatsoenlijke' prijs voor ie in plaats van de af- [tiek van de multinatio- Haag ziet het pro- it zozeer in de kilo- in de hoeveelheid ;n die nodig zijn. Van koffie is 4,5 gram kof voor een kopje en 6 ir een bekertje. maandag 22 september 2003 Iven lekt: ]rerkeer plat Een lekkende raaruit tonnen vloei- |wegstroomde, heeft eergisteren het ir in Limburg lang- emd. Een stalen silo \Pllaastrichtse bedrijf ispack dreigde te smel- de honderden tonnen van 1200 graden let gevaar bestond dat het naast het bedrijf ipoor terecht zou ko- 'effo: ANP/Amaud Nilwik ld tie j bij ongeluk liekenauto Bij een aanrijding met dance in Utrecht is za- la irgen een 21-jarige ^ngekomen die in de ce werd gereanimeerd, lance raakte door de g op zijn kant waar eanimatie ophield en overleed. De twee e undigen achterin lie- reuken en kneuzingen -jarige vrouw was ehaald nadat ze in ing onwel was gewor- ïoedelijk had ze een and. in (17) gestoken ER - Een 17-jarige Hel- Ülliaan is zaterdag- jor het centraal station leider doodgestoken Antilliaanse plaatsge- 16. Hij werd na een j^en twee vrienden- 1 de hartstreek gesto- hemaal in de rug. De bog niet aangehouden, "re betrokkenen wel. ipkwekerij rand Nulde In een rietkraag bij Ulde heeft de politie Bnde hennepkwekerij pld. In een kas op een |den bijna 200 planten I bakken met aarde, peers van de recreatie- phap en de gemeente ebben het bouwsel af- De politie stelt een !kin. door Maarten Molenaar deift - Steeds meer scholen bieden geta lenteerde allochtone kinderen met een taalachterstand na groep 8 een extra jaar basisonderwijs aan. Het doel van 'kop- klassen' is dat meer allochtone leerlingen een opleiding op havo- of vwo-niveau kunnen volgen. De nadruk ligt tijdens het extra jaar op intensief taalonderwijs. Er zijn reeds kopklassen in Delft, Utrecht, Leiden, Almere, Rotterdam en Amster dam. Huisarts worden. Die droom van de Delftse Zeynab Fahmi (14) is door het volgen van een extra jaar basisonderwijs een stuk dichterbij gekomen. „Ik zit nu in de brugklas havo/vwo. Als ik het extra jaar niet had gedaan, zou ik op het vm- bo hebben gezeten. De van oorsprong Iraakse Zeynab is één van de acht allochtone kinderen, die het afgelopen schooljaar in Delft een kop- klas voor talentvolle scholieren met een taalachterstand hebben gedaan. Ze ging na de basisschool niet meteen naar het voortgezet onderwijs, maar volgde eerst een jaar intensief taalonderwijs. Delft is één van de zes Nederlandse ge meenten waar allochtone kinderen met een taalachterstand een extra jaar basis onderwijs kunnen volgen. Landelijk co ordinator Karin Vaessen verwacht dat de komende jaren veel meer scholen die mogelijkheid gaan bieden. „De resulta ten zijn bijzonder positief, waardoor de belangstelling om mee te doen groeit. De kopklas is bedoeld voor zowel al lochtone kinderen die in Nederland zijn geboren als voor jongens en meisjes die later zijn gekomen. In de Delftse kopklas zitten vooral kinderen uit de laatste ca tegorie, in onder meer Utrecht volgen ook veel in Nederland geboren Turkse en Marokkaanse kinderen het extra jaar basisonderwijs. Het lesrooster van de kopklas is tamelijk eentonig. De meeste lesuren staan in het teken van de Nederlandse taal, waarbij veel accent wordt gelegd op de woor denschat en begrijpend lezen. De Iraanse Anahita Poprkyanizadeh (14) die net als Zeynab vorig schooljaar in de kopklas zat, vond al die aandacht voor taal niet erg. „Ik was op de basis school een keer blijven zitten, omdat ik niet goed Nederlands sprak. Als ik deze klas niet had gedaan, had ik het ook in het voortgezet onderwijs erg moeilijk ge kregen. Nu kan ik alles goed begrijpen." De kopklassen zijn alleen bedoeld voor allochtone leerlingen met een taalach terstand. Vaessen krijgt van gemeenten en scholen soms de vraag of ook au tochtone kinderen met onvoldoende be heersing van de Nederlandse (school) taal kunnen worden toegelaten. „Wij ra den het af, omdat bij deze categorie leerlingen dikwijls sprake is van achter standen op meer gebieden. Het is overi gens wel mogelijk aparte voorzieningen voor talentvolle Nederlandse kinderen met achterstanden in het leven te roe pen. Maar dat gebeurt nog nergens", al dus Vaessen. rotterdam/anp - Ruim de helft van de stemgerechtigde Neder landers is voor een Europese grondwet. Een op de vijf is te gen, terwijl 29 procent er geen mening over heeft. Dat blijkt uit een enquête van Intomart in opdracht van NRC Handelsblad onder vijfhonderd mensen. Meer dan een kwart dacht bij aanvang van de enquête dat uiteindelijk de Nederlandse grondwet zal worden vervan gen. De helft wist dat dit niet zo is, maar dat de Europese grondwet de Europese verdra gen moet vervangen. Bijna 80 amsterdam/gpd - De Amster damse politie moet de zware misdaad in de hoofdstad meer integraal bestrijden. Dat bete kent bijvoorbeeld meer financi eel onderzoek van verdachte personen en bedrijven en het aanpakken van 'de hele indu strie' van bedrijven die al dan niet bewust criminelen helpen. Dat staat in 'De zwakste scha kel', een rapport over criminele netwerken in Nederland dat is opgesteld door criminologen van de Vrije Universiteit en de politie Amsterdam-Amstelland en Gooi- en Vechtstreek. Volgens het rapport heeft de Amsterdamse politie nauwelijks kennis over bepaalde groepen criminelen. Amsterdam is een internationale marktplaats met een gunstig ondernemerskli maat voor criminelen, aldus de onderzoekers. Er is een 'divers' aanbod van illegale goederen en diensten en de stad kent een goed netwerk voor het wisselen en verplaatsen van misdaad geld. De criminalieit in Amsterdam is voornamelijk 'transit-criminali- teit', gericht op de invoer, door voer en uitvoer van illegale goe deren of personen, waarbij ge bruik wordt gemaakt van de le gale bedrijven en diensten. De ze 'criminele facilitaire indu strie' bestaat onder meer uit woning- en autoverhuurbedrij ven, transportondernemingen, makelaars, horecagelegenhe den, leveranciers van tablet- teer- of verpakkingsmachines, leveranciers van chemicaliën, reisbureaus, wisselkantoren, administratiekantoren en fi nancieel adviseurs. Over deze industrie is nog wei nig kennis vergaard, zo stellen de onderzoekers vast. Strategi sche analyse zou meer inzicht moeten bieden, aldus het rap port, dat melding maakt van garagebedrijven die zich geheel op de onderwereld richten en criminelen complete leasepak ketten aanbieden. Het aanpak ken van dit soort bedrijven moet hoog op de prioriteiten lijst van politie en justitie ko men te staan. Hoewel misdaadgroepen steeds diverser zijn samengesteld, speelt etniciteit nog steeds een grote rol, constateren de onder zoekers. Turkse samenwerk- insgverbanden houden zich bij voorbeeld bezig met de invoer van grote partijen heroïne, ter wijl de tussenhandel wordt ver richt door Surinaamse groepen. Nederlandse groeperingen pro duceren xtc, terwijl de interna tionale distributie van drugs in handen is van Israëliërs en Co- lombianen. Pakistanen wisse len en verplaatsen geld en au tochtone financiële deskundi gen houden zich volgens het rapport bezig met het 'echte' witwassen. De politie heeft volgens het rapport weinig zicht op bepaal de criminele groepen. Er be staat bijvoorbeeld nauwelijks kennis over Chinese groepen die zich bezighouden met men sensmokkel en de leverantie van grondstoffen voor xtc en amfetamine, Thaise groepen (handel in synthetische drugs en illegale prostitutie), Russen (vrouwenhandel) en Colombia- nen (handel in coke). den haag/anp - Energiebedrijf Eneco Netbeheer heeft het in nen van extra geld aan afne mers van goedkope groene stroom stopgezet. Het bedrijf wil eerst de uitkomst van een rechtszaak hierover afwachten. Eneco gaat ervan uit met het sturen van rekeningen in de geest van de wet te handelen. Eneco heeft veel kritiek gekre gen op zijn handelswijze. De netbeheerder heeft facturen verstuurd naar mensen die ge bruik hadden gemaakt van diensten van het failliete Ener- gyXS voor het krijgen van groe ne stroom van energieleveran ciers als Evolta en GreenPoweR. EnergyXS zorgde ervoor dat ze via de kabels van onder meer (advertentie) harfsen - Parachutist Jean-Louis Becker brengt al abseilend gerech tenpakketjes naar de luchtballon. Drie aan elkaar gekoppelde lucht ballonnen hebben zaterdag zwevend in de lucht dienst gedaan als keuken en restaurant. In de keukenballon is voor vijftig mensen een drie-gangen-menu bereid door meesterkok Angelique Schmeinck. Foto: ANP procent zei niets tot zeer weinig te weten over de inhoud van de grondwet. Aanvankelijk was 37 procent voor, 15 procent tegen en zei 49 procent het niet te we ten. Die percentages verander den tijdens de ondervraging waarin ook informatie over de Europese grondwet aan de res pondenten werd gegeven. Re geringsleiders van de EU-lan- den praten de komende maan den over de grondwet. In de Tweede Kamer bestaat er een ruime meerderheid voor het plan de bevolking te raadplegen over een Europese grondwet. de bilt/anp - Het jaar 2003 heeft gisteren een recordaantal warme dagen opgeleverd. Doordat het kwik gisteren in De Bilt tot boven de 20 graden steeg, was het de 115de warme dag van het jaar. Dat meldt weerinstituut KNMI. De record jaren 1921 en 1947 telden 113 warme dagen. De eerste warme dag van dit jaar was 24 maart. Vandaag kwam er een einde aan de ex treme warmte, zodat de astro nomische herfst morgen in stijl van start gaat met buien, wind en veel lagere temperaturen. De afgelopen week waren op verscheidene plaatsen in het land zomerse dagen (boven de 25 graden). Gemiddeld telt sep tember slechts één zomerse dag. Maastricht boekte vrijdag met 30,2 graden zelfs een tropi sche dag. Heel uitzonderlijk voor de tijd van het jaar, meldt het KNMI, maar geen record want op 20 september 1926 werd het daar 31,8 graden. Ondanks de hitte was deze zo mer niet de warmste ooit. In 1947 lag de gemiddelde tempe ratuur in juni, juli en augustus met 18,6 graden 0,1 graad ho ger. Elders in Europa, bijvoor beeld in Zwitserland, Frankrijk en Portugal, zijn deze zomer hitterecords gesneuveld. In Zwitserland was het de warm ste zomer sinds 1540. Eneco bediend werden en be taalde de netbeheerder daar voor een vergoeding. Door het faillissement zijn deze betalin gen uitgebleven. Eneco heeft daarop de stroomgebruikers aangeslagen om deze vergoe ding alsnog te krijgen. Zo ont vingen deze mensen naast een rekening van hun eigen stroomleverancier ook een een malige opdracht om de netbe heerder te betalen. Een van de leveranciers, Evolta, heeft een kort geding aange spannen. Het bedrijf vindt dat Eneco geen rekeningen aan zijn klanten kan sturen. De Consu mentenbond is een actie be gonnen onder de slogan 'Eneco energie, niet mijn energie'. door Frans Bosman Amsterdam - Ongeveer 25.000 mensen, hebben zater dag in Amsterdam gedemonstreerd tegen de bezuini gingsplannen van het kabinet. Veel meer dan waar het organiserende actiecomité Keer het Tij op rekende. Links Nederland is boos, maar ongezellig werd het niet. Jupijn Haffmans en zijn vriendin Roosien Verlaan heb ben zich met geverfd schuimplastic omgetoverd tot groene draak en vreemde vogel. Ze vinden dat de Ne derlandse politiek xenofoob is, vandaar. Onder de hete middagzon gutst het zweet van hun gezichten.Alles wat anders is heeft voor mij juist een meerwaarde", zegt Haffmans. Zijn vriendin vat het lekker ouderwets samen. „We moeten gewoon lief zijn voor elkaar." De stad die eens het toneel was voor grote vredesdemon straties vormde zaterdag het podium voor de grote on vrede. Vanuit 25 steden had Keer het Tij speciale bus sen laten rijden. En daar stonden ze dan om een uur op de Dam. Door Groenlinks voorzien van witte bal lonnen, terwijl aanhangers van de SP herkenbaar wa ren aan ludieke bordjes als: Stop de vergrijzing. Pil uit het ziekenfonds! Wanneer de demonstratie onder de leuze 'Balkenende Twee Weg Ermee' naar het Museumplein vertrekt, pro beren ongeduldige automobilisten tevergeefs de fluit- Kritiek bisschoppen De rooms-katholieke bisschoppen hebben bij monde van bisschop Van Luyn kritiek geuit op het beleid van het kabinet-Balkenende. De lasten zijn niet redelijk verdeeld, zei Van Luyn, namens de bisschoppenconferentie woordvoerder voor kerk en samenleving, gisteren in het RKK-programma Kruispunt. De Troonrede viel mij tegen, zei Van Luyn. Daarin werd zes keer de eigen verantwoor delijkheid voor iedereen benadrukt „Maar er wordt te weinig rekening mee gehouden dat men sen bepaalde verantwoordelijkheden niet kunnen dragen. En er wordt te weinig gesproken over een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het alge meen welzijn." De sterkeren moeten volgens hem meer lasten dragen dan de kwetsbare mensen. jes van de demonstranten met geclaxonneer te over stemmen. Rijp en groen loopt mee. Grijzende actie voerders, studenten, rolstoelers, de laatsten der hanen kammen en punkers, en ouders met kinderen. Naast kerkelijke organisaties doen ook milieu-migranten-, en vluchtelingenorganisaties mee. Bij Keer het Tij heb ben zich ruim 350 organisaties aangesloten, met een achterban van 250.000 leden. Wat door de stad trekt onder Che Guevarra-, Palestijnse- en Iraakse vlaggen mag dan ook een staalkaart van links Nederland wor den genoemd. Op het Museumplein staan zes tenten waar debatten over onderwijs, milieu en vluchtelingen worden ge voerd. Drukker is het rond de vijver met kramen waar zo'n vijftig maatschappelijke organisaties informatie geven. Op de rand van Museumpleinvijver eet Geert van Leeuwen een boterhammetje. „Nederland doet zich voor als het braafste jongetje van Europa. We dragen het meest bij en krijgen er het minst voor terug. Mijn vrouw werkt drie dagen en kan daarmee maar net de kinderopvang betalen. Ik heb een volle baan. Maar met een hypotheek van zestienhonderd euro, blijft er niets van over en staan we elke maand in het rood." Blauw gemutst kijkt Johanna Maasen (51) tevreden naar een groep bont uitgedoste slagwerkers die tot hun knieën in de vijver staan te trommelen. Ze heeft een vlaggetje op haar hoofddeksel met: 'Als ik uw kop zie krijg ik zo'n zin in ruzie'. Ooit nam ze deel aan de grote demonstraties tegen kernwapens. „Ik krijg een warm hart van zo'n dag als vandaag. Heerlijk dat oude sfeer tje." nijmegen/gpd - Een bijdrage le veren aan diervriendelijker boe renbedrijf? Neem een adop tiekip. De aangenomen hen leeft vorstelijk in volle vrijheid op een boerderij met ongekende ruimte. En doet het zonder legbatterij. Bij iedere crisis in de agrarische industrie nemen veel consu menten het zich weer voor: geen producten meer uit de doorgedraaide bio-industrie. Om vervolgens bij de schappen in de supermarkt prompt weer te zwichten voor prijs en ge mak. Tot de volgende vogel pest, mond- en klauwzeer of gekke-koeienziekte. Onder het motto 'doorbreek de kip-eisituatie' startte zaterdag een nieuwe poging de onver biddelijke patronen van consu merend Nederland te verande ren. In het Drentse Wapse, waar de landerijen nog weids en de luchten nog rein zijn, werd de aftrap gegeven voor de campagne 'Adopteer een kip'. Verzameld in het platform Bio- logica vraagt een keur aan orga nisaties uit de alternatieve sec tor ons een bijdrage te leveren aan diervriendelijke pluimvee houderij. De adoptiekippen van het echtpaar Donkers in Wapse. Foto: ANP/Eric Brinkhorst Het principe van de adoptiekip is simpel. Voor een bedrag van 29,50 euro krijgt de betrokken consument de virtuele voogdij over een legkip. Biologica zorgt er voor dat met dit geld een plek wordt gereserveerd op een boerderij waar de kip gewoon kip kan wezen. En dat betekent: samen met soortgenoten en ha nen in een ruime stal en alle vrijheid om ook buiten te scharrelen. De snavel wordt er niet afgehaald, zoals in de leg batterijen, evenmin als de ve ren. En het voer is honderd procent biologisch. In ruil voor zijn donatie mag de adoptieouder een jaar lang elke maand een doosje met zes eie ren van zijn pleegkip (of waar schijnlijker, van een van haar zusterhennen) ophalen bij de Natuurvoedingswinkel. En tus sendoor kan hij thuis achter de computer zo vaak als hij wil even controleren of het wel goed gaat met zijn aangenomen hennetje. Dat gebeurt via web- cams die zijn opgesteld op de biologische boerderij. Verder krijgt hij de Kippenpost en Kip- penmail met onder andere eier- recepten. Er leven in Nederland ruim vierhonderd miljoen kippen en het overgrote deel daarvan komt nooit buiten. Sterker nog, leeft onder onder erbarmelijke omstandigheden in krappe kooien zonder een reep bewe gingsvrijheid. Dat is bij Gied en Els Donkers in Wapse wel anders. Naast de forsbemeten stal van hun dui zend troetelhennen is een com pleet maïsveld omheind. Daar mogen de te adopteren kippen naar hartelust rondscharrelen. Om 's nachts écht op stok te gaan en in alle rust een ei te produceren. Dat ei wordt 's morgens gelegd in een heuse legkast en niet, zoals in de eier- fabriek, boven de lopende band. Het kippenadoptieplan wordt een succes, denkt landbouwmi nister Veerman. Hij heeft er zelf vorige week al een geadopteerd en vertelde toen dat de regering ernaar streeft in 2010 tien pro cent van de landbouw biolo gisch te hebben.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3