Spetterend songfestival voor jeugd GESPREK VAN DE DAG Kermis Vierde Emmy voor serie West Winnaar Roel: Dit is beter dan DAGELIJKS LEVEN WE kUWMEN B\) PE- PAKKEN AM 7TEA', AAAF*Y*- «K- STEE VOÖR. HET ALT etAV MIEOWE UlTOACi/A/G' TE. -Bes-cHOCWETVI MENSELIJK De Zwitserse acteur BRUNO GANZ is bang voor de reacties die hij op straat zal krijgen over zijn ROL ALS HITLER in de film Der Untergang van Oliver Hirschbiegel. Hij zei dat in een interview met de krant Frank furter Allgemeine Sonnttagszeitung. De 62-jarige Ganz heeft het moeilijk met zijn rol, bekende hij. Hij wil dat de kijkers niet alleen de 'duivel' zien, maar „ook de verleider Hitier met al zijn stoornissen. Wat mij daarna op straat gebeurt, daar ben ik bang voor. Maar wat moet ik doen? Ik heb gezegd dat ik meedoe en dan moet ik dat ook doen." Hir- schbiegels film laat de laatste da gen van Hitler in zijn bunker zien, verteld vanuit de optiek van Hitiers secretaresse Traudl Junge. De opna men voor Der Untergang worden in München en Sint-Petersburg ge maakt. Het is de bedoeling dat de film dit najaar in de bioscopen komt. Erfgenamen van twee van de rijkste BANKIERSFAMILIES uit Groot-Brit tan nië zijn gisteren in de Oost-En gelse plaats Bury St. Edmunds ge trouwd. De 21-jarige Kate Roth schild en de 23-jarige Ben Goldsmith gaven elkaar het JA WOORD tijdens een Anglicaanse kerkdienst. Die volgde op een jood se ceremonie de avond tevoren op het nabijgelegen landgoed van de Rothschilds, meldde de krant Mail on Sunday. Tot de zeshonderd gas ten behoorden de voormalige Rol ling Stone Bill Wyman, enkele leden van de koninklijke familie en talrijke persoonlijkheden uit de wereld van de media en de film. Kate Roth schild, die een mode-opleiding volgt, had volgens de krant zelf haar bruidsjapon ontworpen. Ben Goldsmith, de jongste zoon van de in 1997 overleden James Goldsmith, werd onlangs door een Brits modeblad aangeduid als de 'meest begeerde vrijgezel' van Groot-Brittannië. Foto: AP Ex-ruimtevaarder WUBBO OCKELS is benoemd als hoogleraar Aero space Sustainable Engineering and Technology (ASSET) aan de Techni sche Universiteit Delft. Hij gaat zich op deze nieuwe leerstoel bezighou den met onderzoek naar de ontwik keling van objecten die kunnen wor den gebruikt voor voortstuwing en het opwekken van energie. Voor beeld daarvan is de milieuvriendelij ke bolide Nuna. Ockels (57) is al tien jaar aan de TU Delft verbonden als deeltijd-hoogleraar ruimtevaart techniek. Daarnaast was hij werk zaam bij de Europese Ruimtevaart organisatie ESA. In 1985 verwierf Ockels bekendheid als eerste Ne derlandse ruimtevaarder. Hij vloog mee met het Amerikaanse ruimte veer Challenger. Archeologen hebben in het oosten van Servië het MAUSOLEUM van de ROMEINSE KEIZER Caius Valens Hostilianus Messius Quintus gevon den. Volgens de leider van de opgra ving gaat het om een vondst van gro te betekenis. Hostilianus, een uit het leger voortgekomen keizer, re geerde maar een jaar in het Romein se bolwerk Viminatium, het huidige Kostolac. Hij overleed in 251 voor Christus aan de pest. Hij werd bui ten de muren van de stad gecre meerd en zijn as werd in een mauso leum begraven. Bij de recent afge ronde opgravingen is een twintig bij twintig meter groot monumentaal graf met verbrande resten en kost bare kunstvoorwerpen ontdekt. De tussen de as gevonden botresten worden in Australië onderworpen aan een dna-onderzoek. Als daarbij zou blijken dat de dode aan de pest is gestorven, dan zou dat volgens de archeologen het onomstotelijke be wijs zijn dat het graf van keizer Hostilianus is. Viminatium wordt wel omschreven als het 'Pompeï van de Balkan' omdat het grotendeels goed bewaard is gebleven nadat het in de zesde eeuw was verlaten. De zwangere PRINSES MAXIMA is gestopt met haar werkzaamheden met het oog op haar bevalling in ja nuari. Haar artsen hebben de prin ses, die nu ruim vijf maanden zwan ger is, dit geadviseerd. Een voor de hand liggend advies, vindt verlos kundige G. Lucas van het Kraam zorghotel in Rotterdam. „Het is een algemeen advies aan elke vrouw die vijf maanden zwanger is om het KALMPJES AAN te gaan doen." Na de aanvallen van misselijkheid ge durende de eerste maanden krijgt menige zwangere vrouw juist in de vijfde maand last van vermoeid heidsverschijnselen. „De buik wordt dan zichtbaar dikker, het gewicht neemt toe, en door samentrekkin gen van de baarmoeder krijgt je last van een 'harde buik'." De remedie tegen al te vaak een harde buik is: kalmpjes aan, orltspan jezelf. „Je moet als aanstaande moeder de tijd voor je zwangerschap nemen. Wie dat niet doet, wie hectisch leeft en dat blijft doen, loopt het risico dat de zwangerschap voorbij is zonder dat men er goed bij stilgestaan heeft. Dat wreekt zich vervolgens zo wel geestelijk als lichamelijk", al dus Lucas. Foto: ANP Met een geroutineerd 'Ik rij wel' schuift mijn zoon achter het stuurwiel, trapt het gaspedaal stevig in, draait scherp bij om een voorganger te ontivijken en kijkt mij verbaasd aan als onze voorwaartse bewe ging vloeiend overgaat in een achteruitgaande. Twee seconden afstand moet het wagentje - bestuurd door een vader met een kind dat eruit ziet alsof het net uit de Maxi-Cosi is geplukt - achter ons houden, maar we zijn nog geen tiende van een seconde verder als het met een misselijkmakende klap tegen ons aan botst. Een vermoedelijke whiplash, geschaafde knie- en en zeker twee dagen bloed plassen, luidt de eerste voorzichtige diagnose als ik mijn lijf betast. Mijn zoon lacht. De wegpiraat blijft meestal ongedeerd, het zijn altijd de passagiers die er bekaaid afkomen. Nog twee muntjes te gaan. Angstvallig probeer ik het hele jaar door pretparken en speeltuinen met gemotoriseerde attracties te ont wijken, maar minimaal één keer per jaar zoekt deze vorm van vermaak jou op. In de periode dat het ka binet het Nederlandse volk maant tot soberheid draaien de kermissen hun rondjes in de streek, waar om de één of andere reden elk dorp zijn eigen na jaarsfeest moet organiseren. Toen ik alleen nog mijn dochter had om me over te bekommeren, was een bezoek aan de kermis een veilig uitstapje. Drie keer touwtje trekken, twee keer in de draaimolen en dan vroeg ze zelf of we weer naar huis gingen. Dat was in de tijd dat ik het kermisbezoek zelf nog wat wilde rekken. Bij de attractie met de grijpers, bijvoorbeeld, waar je horloges, knuffels en andere prullaria om hoog kan takelen. „Zeg maar wat je wilt hebben blufte ik, waarna ze een tijdje aarzelde tussen een aangeklede aap en een leren American Footbal-cap van de Los Angeles Raiders. Ik gooide een gulden in de gleuf, stuurde het grijpertje naar voren, een klein stukje naar rechts, liet het zakken en haalde in één greep zowel de aap als de pet binnen. Doordat ik net op tijd mijn openvallende mond dichtklapte, denkt mijn dochter tot op de dag van vandaag dat dit voor mij de gewoonste zaak van de wereld is. Mijn zoon is uit ander hout gesneden. Hij heefteen voorkeur voor kermisattracties waarvan de opbouw nauwkeurig wordt gadegeslagen door de dienst bouw- en woningtoezicht. Met angst en beven wacht ik op het moment dat ik geen gebruik meer kan ma ken van het argument dat hij overal te klein voor is. Bij de botswagens verpest de vader met het kind dat net uit de Maxi-Cosi is gehaald, de markt. Oké, oké dan, één muntje wil ik halen, maar de Hollander in mij kan niet om de voordeelregeling heen, waardoor ik uiteindelijk toch met een handvol penningen langs de kant sta. Omdat alle wagens in de arena zijn bezet door mensen met dezelfde combiregeling, duurt het even voordat ik aan den lijve mag onder vinden dat botswagentjes niet zijn gebouwd op Licht dat uitviel, paniekerig rond rennende technici, tv-schermen die niet meer werkten: even leek het er op of de live-uitzending van de na tionale finale van het eerste Junior Eurovisie Songfestival nog voor de start in het water zou vallen. Een kapotte veiligheidsnippel van een stroomaggregaat bleek zaterdag avond de boosdoener. Slechts een paar minuten later dan gepland kon, onder oorverdovend gejuich, de eerste van in totaal negen deel- nemertjes toch het podium op. De 14-jarige Roel is uiteindelijk door zowel publieksjury als vakju ry tot winnaar gekozen. Zijn liedje Mijn ogen zeggen alles wordt op single uitgebracht en hij vertegen woordigt Nederland op 15 no vember tijdens de Europese finale van het festival. Vóór hij zijn overwinning kon gaan vieren hadden de kijkers echter al heel wat jeugdig talent aan zich voorbij zien trekken. De eis dat de deelnemende kinderen zelf hun liedje moesten schrijven, bleek uiteindelijk een prima vondst Onder het wakend oog van ouders, opa's, oma's, zusjes, broertjes en klasgenoten zetten de kinderen, in leeftijd variërend van elf tot vijftien jaar, in een afgela den Pepsi Stage in Amsterdam een onverwacht spetterende en originele show neer. Om dat voor elkaar te krijgen had de Avro vooraf trouwens wel alles uit de kast getrokken: zangeres en songfestival-veterane Esther Hart deed de muzikale begeleiding van de kandidaten terwijl dansdocen- te en choreografe Lucia Marthas zorg droeg voor de choreografieën en van de avond een visueel in drukwekkende spektakel wist te maken. Enige vraag is waarom Angela Groothuizen in plaats van een voor kinderen wat meer aan sprekend Avro-gezicht als -bij voorbeeld- Z@ppelin-presentator Sipke Jan Bousema de avond aan elkaar praatte. Het mocht de pret echter niet drukken, net zó min als het feit dat niet alle optredens van een leien dakje gingen. Met name vo caal liep er nog wel eens iets mis, maar het aanwezige publiek liet zich niet van de wijs brengen door een enkele vals zingende kandi daat. Voor publiek en vakjury -Ja- mai, Bastiaan Ragas, Brigit Schuurman, Sylvana Simons en Gijs Staverman- werd echter al snel duidelijk dat de avond een Wie van de drie-ontknoping zou krijgen: Tom, Roel en de 13-jarige Valerie uit Almere behoorden te recht tot de favorieten. Zowel de kijkers als de vakjury waren het er uiteindelijk roepend over eens wie volgens hen het meeste kans maakt tijdens de Europese finale waaraan zestien landen zullen deelnemen. Die uitzending zal eveneens live door de Avro op de buis worden gebracht. Monique Brandt Foto links: actrice Debra Messing van de comedy Will and Grace. Foto boven: de spelers Edie Falco en James Gandolfini uit de serie The Sopranos. Foto's: mannen van 1,94 meter. Je knieën komen net tegen de bovenrand van de zitkuip en je nek steekt een heel eind boven de steun achter de stoelen. En als je angstig kijkt, weet je jezelf een mikpunt van de opgeschoten jeugd en vaders met kin deren die net uit de Maxi-Cosi lijken te ko men. Met m'n linkerhand houd ik me vast aan de stang voor me en met m'n rechter hand probeer ik greep te krijgen op het stuur van m'n zoon, die niet doorheeft dat het wagentje achteruit rijdt als je te ver doordraait. Na vijf muntjes wankel ik aangeslagen weg, om direct na de botswagens te stuiten op de kraam met de grijpers. „Pak even een horlo ge", zegt mijn zoon, die mijn reputatie uit overlevering kent. Tien euro later valt het laatste klokje voortijdig uit de slappe lepels van het grijpertje. Naast ons vist de enge man met het kind uit de Maxi-Cosi een knuffelbeer uit de bak. Meteen superieur lachje verdwijnt hij met zijn koter weer in de richting van de botswagentjes. „Wij gaan ook nog een keer", zeg ik grimmig tegen mijn zoon. „En nu rij ik." Reageren: column@dickvanderplas.nl Voor het vierde achtereenvolgende jaar heeft de serie The West Wing, die zich af speelt in het Witte Huis, de Emmy Award gewonnen voor het beste televisiedrama. Everybody Loves Raymond werd winnaar in de categorie comedy van de felbegeer de 'televisie-Oscars', de hoogste Ameri kaanse televisieonderscheidingen. De Emmy's werden gisteren in Los Angeles uitgereikt. De prijzen voor de beste hoofdrolspelers gingen naar James Gandolfini en Edie Fal co, allebei uit de serie The Sopranos. Zo wel Gandolfini, ofwel de neurotische maf fiabaas Tony Soprano, als Falco, Sopra no's echtgenote, kreeg de prijs al eerder. Ook een van de ondersteunende rollen in dit maffia-drama viel in de prijzen. De se rie was in totaal goed voor vier Emmy's. Bij de comedy's vielen de hoofdrolspelers van Monk en Will and Grace in Grote verliezer was de serie Six der, over een familie van dernemers. De serie was in categorieën genomineerd, maar enkel beeldje mee naar huis Feet Under is net als The op de Nederlandse televisie te Friends, de serie die vorig jaar al comedy bekroond werd, viel dit heel buiten de boot, evenals Sex City. In de categorie variety ging de het eerst in zes jaar niet naar Show with David Letterman. T Show with John Stewart kreeg derscheiding. Bill Cosby kreeg dr pe Humanitarian Award, die voo tweede keer werd uitgereikt. ij ANP-AP-Reuters J Hij is pas veertien jaar oud, zijn goudvis heet Twee- ty, hij is dol op spaghetti en hij heeft een beugel. Tot zaterdagavond dróómde hij van een carrière als mu sicalster. En nu opeens lopen hordes kinderen hem bijna onder de voet in een poging zijn handtekening te bemachtigen. De uit Goes afkomstige Roel lijkt nog lichtelijk verdoofd onder zijn zojuist behaalde succes. Het winnen van de Nederlandse finale van het Ju nior Eurovisie Songfestival levert hem, behalve veel aandacht ook een platencontract en een retourtje Kopenhagen op, waar hij op 15 november mag mee doen met de eerste Europese finale. „Ongelooflijk", stamelt hij. „Het ene moment ben je een gewone jongen, het volgende moment ben je een ster en sta je handtekeningen uit te delen. Dit is echt een droom die uitkomt." Een droom die de jongen naar eigen zeggen al koes tert sinds jonge leeftijd. Op zijn zevende jaar begon hij met het schrijven van liedjes. „Ik heb een paar keer in een musical gespeeld, werd een keer v, het Vara kindersongfestival. Misschien heb :u dichterstalent, ik weet het niet, maar ik vind woon leuk om te schrijven. Ik wil graag emoti f brengenmensen kippenvel bezorgena Als hij oud genoeg zou zijn geweest, had hij z sj misschien wel ingeschreven voor de Idols. .Alhoewel, misschien ook niet. Bij dit tival moet je je eigen liedje schrijven, bij je een liedje. Dat is best wel leuk, maar il liever zelf invloed op wat ik zing en hoe 't Daarom is dit eigenlijk beter dan Idols." Zijn eigen voorbeelden zijn zangeres Trijntje huis en Paskal Jakobsen van Blöf, die het plaa e mee-produceerde. Zijn winnende nummer 'ft ogen zeggen alles', over een verlamde man di n zijn ogen nog kan bewegen, klinkt onmiskenl een Blöf-liedje. „Dat is helemaal niet erg, ik b hartstikke trots op. En ik geloof zelfs dat ik je maak, straks in Kopenhagen. GPD Aan het eind van de nationale finale zingt de 14-jarige Roel nog een keer het winnende lied, dat hij zelf s< en componeerde. Foto: ANP/Olaf Kraak

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2