SERVICE 75 Z5 Omelet met paddestoelenrijst Flinke afkoeling <£3= (2b sar f f 75 75 Hé verplegendeZin in een werkvakantie? HDC160 MAANDAG 22 september CD VAN DE DAG Genre: rock David Bowie Reality ISO/Columbia 512555 2 David Bowie beschrijft New York, zoals in diverse songs op zijn nieuwe album Reality, niet als outsider. David, zijn vrouw I man en hun driejarig dochtertje leven op anderhalve kilometer van Ground Zero. Dat en het feit dat Bowie inmiddels 56 is, maken dat hij wat anders naar het leven kijkt dan in zijn gouden glitterjaren als Ziggy Stardust. Met Tony Visconti achter de knoppen kan het niet anders dan dat de nieuwe plaat, zoals in sterke stukken als Ne ver Get Old en Looking For Water soms nadrukkelijk naar de jaren zeventig verwijst. Reality is evenwel geen fotokopie van die dagen noch een reflectie op de daden van Osama Bin Laden. Meer een intrigerende plaat waarop Bowie even de tussenbalans opmaakt „I'm the luckiest guy not the loneliest guy in the world", zingt hij nadrukkelijk. En, als in verwarring: „All the pages that have turned. All the errors left unlearned." Geen wonder dat Bowie tot inkeer komt bij spiritualiteit: hij covert George Harrison's Try Some, Buy Some prachtig. Bring Me To The Disco King is terecht de finale: „Li fe wasn't worth the balance." BOEK VAN DE DAG Genre: literair tijdschrift Bunker Hill 23/24 Uitg. Thomas Rap Prijs: 7,50 Het literaire tijdschrift Bunker Hill bestaat vijf jaar en het is, voor zichtig gezegd, niet onopgemerkt gebleven. Om de inhoud van het blad fris te houden, besloot de oude redactie haar zetel ter be schikking te stellen en een nieuwe generatie redacteuren carte blanche te geven. In de nieuwe Bunker Hill vinden we bijvoor beeld tekeningen van Erik Bindervoet, een geestige serie van car toonist Gummbah (die omslagen maakt voor niet-uitgegeven boe ken) en een groot schrijversinterview dat in elk nummer moet te rugkeren. In de eerste aflevering komt Marcel Möring aan het woord, die onder meer uitgebreid over zijn debuut Mendels Erfenis spreekt „Ik had me nog zo voorgenomen om nooit over joden te schrijven. Ik had bedacht dat hij Adenauer heette, dan kon het nooit een jood zijn." Verder in dit nummer veel nieuwe poëzie, buitenlands proza én het schrijversadagium van Charles Bukow- ski: 'als het niet uitje komt barsten ondanks alles, doe het dan niet, tenzij het ongevraagd komt.' KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2 personen De omelet wordt gevuld met ge bakken rijst met in stukjes ge sneden of gehakte paddestoelen. De gedroogde Chinese cham pignons spelen daarbij een voorname rol omdat zij een belangrijk deel van de smaak van het gerecht voor hun rekening ne men. Paddestoelen die gedroogd worden, onder gaan daarbij een lichte fermentatie die de smaak van de padde stoelen accentueert. Bij proeverijen van verse en gedroogde paddestoelen gaat de voorkeur meestal uit naar gerechten met de gedroogde exempla ren. Bekend is dat in ons land veel top-koks kiezen voor het gebruik van gedroogde morieljes in plaats van de verse exemplaren. Ingrediënten 3 grote of 4 kleinere eieren; 3 eetl. melk; 1 eetl. fijngehakte (blad)peterselie; zout; witte pe per uit de molen; ca. 20 gram boter. Voorts: 60 gram droog kokende rijst; 4 grote gedroog de Chinese champignons (oos terse toko's); 100 gram gemeng de verse paddestoelen (cham pignons, shi-take, oesterzwam men, cantharellen); 2 eetl. (zon- nebloem)olie; 2 bosuitjes, met veel fris groen, gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn ge hakt; 2 tomaten, ontveld. Bereiding Klop in een kom eieren en melk los. Roer er peterselie en wat zout en peper door. Bak in een koekenpan in weinig boter 2 dunne omeletten. Houd ze warm. Kook de rijst volgens aanwijzingen op de verpakking in water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de gekook te rijst op een zeef volko men koud worden. Leg de gedroogde paddestoelen in een kommetje en schenk er zoveel ko kend water bij tot ze ruim onder liggen. Laat de paddestoelen zolang 1 weken tot het weekwa- ter koud is geworden. Neem de stelen en de hard gebleven delen van de paddestoelen weg. Druk tussen de han den nog wat vocht uit de geweekte paddestoelen. Snijd ze daarna in kleine stukjes (snippers). Maak de verse paddestoelen schoon met een borsteltje of een stuk vochtig gemaakt keukenpapier. Hak of snijd de verse paddestoelen eveneens in kleine stukjes (snippers). Verhit een wok en laat de olie er even in rond walsen. Schep alle paddestoelen door de hete olie en voeg onmiddellijk daarna bosuitjes en knoflook toe. Laat alles, onder voortdurend roeren en omscheppen, 3 minuten zachtjes bakken. Schep er daar na, bij gedeelten, de koude ge kookte rijst door. Ga door met het omscheppen tot de rijst door en door warm is gewor den. Presentatie Leg de omeletten op voorver warmde borden. Schep de rijst met paddestoelen op een helft van elke omelet. Sla de onbe dekte helften er over. Schik er in plakjes gesneden tomaten, dakpansgewijs, bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. HET WEER door Jan Visser De grandioze midseptembernazomer loopt ten ein de. Op de eerste dag van de astronomische herfst, morgenmiddag om 12,47 uur staat de zon boven de evenaar, is het maar liefst een graad of 10 minder warm dan het de afgelopen dagen het geval is ge weest. De omschakeling naar aanmerkelijk lagere temperaturen heeft enerzijds te maken met een ac tieve depressie tussen IJsland en Noorwegen met bestemming Scandinavië en anderzijds een oost waarts koersende depressie ter hoogte van Zuid- west-Engeland. Het koufront van het tweetal trekt vanavond en de komende nacht met regen van bete kenis over ons land. Op veel plaatsen kan er zo'n 10 mm vallen. Bovendien is het niet uitgesloten dat de regen vergezeld gaat van onweer en zware windsto ten. Na de koufrontpassage ruimt de wind naar west tot noordwest. Morgen wordt met een sterke noord westelijke luchtstroming (aan zee is de wind krachtig tot hard) relatief koude, onstabiele lucht aange voerd. Daarin komen enkele buien tot ontwikkeling en op de meeste plaatsen worden geen hogere tem peraturen dan een graad of 16 verwacht. Woensdag en donderdag profiteren we alweer van een nieuw hogedrukgebied dat zich over de Britse eilanden naar het oosten verplaatst en donderdagmiddag bo ven Polen arriveert. Dankzij dit hogedrukgebied ne men de neerslagkansen af, laat de zon zich geregeld zien en gaat vooral donderdag de temperatuur weer wat omhoog. Tijdens het weekeinde lijkt het met de komst van een depressie boven de Britse eilanden opnieuw wisselvallig te worden. Met uitzondering van de kustgebieden zijn afgelo pen zaterdag de hoogste temperaturen gemeten. Schiphol kwam uit op maximaal 25,6 en Hoofddorp 25,3 graden. Op Soesterberg werd het 27,3 en op het vliegveld van Maastricht 31,2 graden. Gisteren was het minder warm (passage zwakke storing: 's och tends enkele wolkenbankjes) maar aan zee waren de temperaturen wel hoger dan zaterdag: Wijk aan Zee mat 23,2 tegen 20,6 graden zaterdagmiddag. o o Vo zon licht bewolkt bewolkt Dl Temperatuur min/max WO <3 0 O lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist DO min m«x min max min max 9 15 8 17 5 17 WNW 4 Neerslagkans Neerslag-mm 70% 2-5 NW 2 20% 0 ZO 3 10% 0 VR 7 19 Z2 10% 0 STRANDWEER Verwachting voor de komende dagen vandaag morgen Weertype later buien buien Zon 70 30 Mlddagtemperatuur 24 15 Windkracht In Beaufort ZZW 4 WNW 4 Gevoelstemperatuur 25 17 UV index (0-10) 3 3 Watertemperatuur 19 19 Terrasindex (0-10) 7 1 Strandindex (0-10) 5 1 STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muytwijck wie WAS CAT 'fc PBAJK c«p»vjrsc»+ zieKG --. oie: GAAAER HA&-C op achre"Rui-r. Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uir ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B Omschrijving "dierenverblijP'. Antwoord zou zijn "stal", maar in; moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, j ken uit de kruisende woorden.) (advertentie) Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 ^^"jlhT, kBFc langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicap- "1"^ ten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. He, kost je 2(^6^0601" Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail info@zonnebloem.nl lnternetwww.zonnebloem.nl NATIONALE VERENIGING een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. I l Horizontaal: 1. Laddertrede; 4. oefentijd; 7. metselspecie; 9. val; 10. lattenkist; 11. afgelegen; 13. nevel; 14. voedingsmidd( zacht hout onder de schors; 18. drinkgeld; 19. teelt; 21. graani keten; 26. schrijfgerei; 27. kwaad; 29. energie; 30. standaardm geestelijke; 33. euvel. Verticaal: 1. Deel v.e. dier; 2. totaal; 3. losse naad; 4. vlek; 5. vestibule; 6. rangtelwoord; 8. bevlieging; 11. horizon; 12. klee 13. laag; 15. plotseling; 16. schilderij; 17. modder; 19. spekhu vordering; 22. groente; 23. rijgsnoer; 25. mikpunt; 27. geldkai teug; 30. moment; 31drinkbakje. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Aai; 5. zus; 7. inladen; 10. al; 12. mat; 14. fe; 15. silo; 17; ut; 20. RI; 21. ruit; 23. apin; 25. ei; 26. oen; 28. te; 31. kogelen; 33. bat; 3| Verticaal: 2. Ai; 3. Inn; 4. lava; 5. zes; 6. un; 8. faseren; 9. beignet; 11. li: 13. tiran; 14. fr; 16. lui; 18. nip; 22. ui; 24. it; 27. ever; 29. tot; 30. ked; 31

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24