SPORT RHflfli i T oeschouwersaantallen? Onderzoek LINKS BUITEN maandag 22 SEPTEMBER j, Lolbroek belt scheidsrechters af Rotterdam - Het bestuur vail het district West II van de KNVB is op zoek naar een grap penmaker. De man, wiens leef tijd wordt geschat rond de zes tig jaar, belt scheidsrechters in de regio Rotterdam/Den Haag met de mededeling dat hun wedstrijd niet doorgaat. Het af gelopen weekeinde kregen drie arbiters een telefoontje. Twee van hen verifieerden het be richt, de derde scheidsrechter niet. Het duel Oud-Beijerland- FC Blankenburg in de vierde klasse ging daarom niet door. Maarten Kabbedijk, weekeinde- coördinator van de scheids- rechterscommissie, werd een week geleden voor het eerst met het probleem geconfron teerd. „Dat was zelfs macaber. De scheidsrechter was op vrij dagavond gebeld met de mede deling dat Slikkerveer - OHW niet doorging omdat een be stuurslid was overleden. Dat was uiteindelijk wel zo, maar het betreffende bestuurslid overleed op zaterdagochtend. Dat was dus vrijdag nog niet aan de orde." Feyenoord boos op nepvoetballer den haag - Feyenoord is van plan juridische stappen te ne men tegen de Haagse 'nepprof Ravi Mohanlal (19). De Suri- naams-Hindoestaanse Mohanl al beweerde maandenlang dat hij toegelaten was tot de profse lectie van Feyenoord. Ook be weerde hij dat hij speelt in Jong Oranje en dat hij eerder uit kwam voor ADO Den Haag. Feyenoord heeft eerder al de internetprovider en webmaster gesommeerd de website van de 'nepprof (www.ravimohanlal- .nl) te verwijderen. Maar de Rotterdamse voetbalclub wil Mohanlal ook aangeven voor oplichterij, valsheid in geschrif te en bedrog met handelsnaam of merk. Zelfs het hoofd van de school waar Mohanlal studeert, doet navraag bij de club. Hij heeft van zijn leerling namelijk het verzoek gekregen drie da gen vrij te krijgen. Ravi zou niet naar school kunnen komen, omdat hij moest voetballen in Praag met Jong Oranje. Dode na honkbalduel los angeles - Een supporter van de Los Angeles Dodgers is gedood na de honkbalwedstrijd tegen de San Francisco Giants. Hij werd vrijdagavond doodge schoten tijdens een ruzie op een parkeerplaats buiten het stadion van de Dodgers. De po litie vond het slachtoffer. De dader(s) en eventuele ooggetui gen waren gevlucht. De Giants wonnen het duel dat ruim 51.000 toeschouwers trok, met 6-4. De Dodgers-fan is de twee de honkbaldode binnen drie dagen. Woensdag verloor een toeschouwer in San Francisco het leven bij een valpartij. Hij viel van een muur toen hij naar beneden wilde klimmen om zijn gevallen bril op te halen. DE KWESTIE door Peter van der Hulst Jarenlang kon de zaterdaghoofdklasse zich verheugen in een groeiende be langstelling. De laatste seizoenen lijken de derby's 'gewoon' te worden. Heeft dat zijn weerslag op de toeschouwers aantallen en zo ja, wat is daarvan de oorzaak? De kenners over het publiek. Jankees Faas, voorzitter van de sup portersclub van FC Lisse: „We hebben pas een thuiswedstrijd gespeeld en dan ook nog op een vreemd tijdstip. Dan zie je dat er pu bliek afhaakt. Het aantal toeschou wers is de afgelopen jaren afgenomen, maar niet enorm. Ik denk dat het tijd wordt om de boel uit elkaar te trekken en voor een andere indeling te kiezen. Niet voor niets is door de Bollen streekclubs al vaker het verzoek inge diend om uit te komen tegen vereni gingen van de Veluwe. De Rotterdam se clubs hebben de meeste mensen wel gezien. Je hebt een vaste suppor terskern en toeschouwers die inciden teel komen. Zij zijn niet clubgebon den en gaan naar Noordwijk en Ter Leede als die elftallen goed draaien. En als Lisse naar Hoek moet gaan heel veel mensen naar Sassenheim. Ik denk dat de onherkenbaarheid van teams ook een rol speelt. Toen FC Lis se voor het eerst op het hoogste ni veau speelde waren Leon Hoep en Paul Veenboer de enige spelers van buitenaf." Dennis van den IJssel, trainer van ARC: „We hebben met Excelsior Maassluis en Achilles Veen twee bij het publiek weinig aansprekende tegenstanders gehad. Toch waren er beide keren zo'n zevenhonderd mensen. Ik ben daar niet ontevreden over. In pricipe maakt het niet veel uit of we nou te gen een weinig aansprekende ploeg uit de eerste of hoofdklasse spelen. Tegen ploegen uit de Duin- en Bollen streek is dat anders. Die nemen veel toeschouwers mee. Ik vraag me dan ook af of een andere indeling nut heeft. Wel als er ploegen als IJssel- meervogels, Bennekom, GVW en DO- VO bij komen. Het is misschien alle maal te gewoon geworden, maar als je een jaar uit de hoofdklasse bent ge weest weet je wat je mist. Vorig sei zoen speelden wij bij HOV. Niet alleen de accommodatie was slecht, het was ook nog voetbalonterend. We konden pas om kwart voor twee aan de war- ming-up beginnen, omdat daarvoor nog een ander team op het hoofdveld speelde. De hoofdklasse A is het toch wel, in alles." Johan Verloop, bestuurslid van de Stichting Topvoetbal Ter Leede: „Wij hebben geen last van teruglo pende toeschouwersaantallen. Alles staat of valt met succes. Speel je ner gens meer voor dan komen er weinig mensen kijken. Je moet niet vergeten dat veel toeschouwers de leuke wed strijden eruit pikken. Vorige week was dat Rijnsburgse Boys tegen Quick Boys. Wordt dat duel een half jaar la ter gespeeld en staat er niets meer op het spel, dan is dat weer anders. Ik denk dat het alleen voor een ploeg als Quick Boys niet veel uit maakt. Die club heeft alleen al tweeduizend le den. Wat wij wel merken is dat som mige jongens stoppen met voetbal omdat ze bij het eerste elftal willen kijken." John Eelman, trainer van Katwijk: „Gevoelsmatig heb ik ook het idee dat de belangstelling is afgenomen. De vorige week is het mij bij Katwijk ook niet meegevallen, maar als je dan ziet hoe druk het vervolgens in de kantine is dan vraag je je af hoe het een en an der te rijmen valt. Feit was wel dat vijfhonderd meter verderop de wed strijd Rijnsburgse Boys - Quick Boys werd gespeeld en er ook nog het duel tussen Ter Leede en ARC was. De neutrale toeschouwer verwacht daar de nodige spanning. De mensen pik ken de leuke wedstrijden eruit. Toen ik bij Noordwijk weg was en een half jaar niets te doen had, zocht ik ook de leuke duels op. Quick Boys heeft er minder last van omdat zij vaak als eni ge regioclub thuis spelen. Dat is al een jaar of twee, drie achter elkaar zo. En als je door voetbal in de regio over voerd wordt is het logisch dat de men sen niet meer zo geprikkeld zijn om naar een wedstrijd te gaan. Je kunt de koek maar één keer verdelen." John Blok, trainer van Schevenin- gen: „Vorig jaar vond ik de interesse al af genomen. Dat er nu nog niet zoveel publiek is, heeft te maken met het be gin van de competitie. Het moet eerst spannend worden voordat de mensen echt komen. Het is bekend dat de clubs uit de Bollenstreek vorig jaar de KNVB verzochten om te worden inge deeld bij clubs als DOVO, maar of de belangstelling daardoor nou gaat aan trekken? We hebben al eerder een pe riode gehad, toen wij net naar het hoogste niveau waren gepromoveerd, waarin het de belangstelling wat min der was, maar daarna trok het toch weer aan." Roger Federer serveert in de Davis-Cupwedstrijd Australië - Zwitserland. Melbourne, september 2003. /n het programma Opsporing Verzocht ver zocht presentator Frits Sissing u maandag uit naam van de politie om hulp bij de zoektocht naar een verdachte, van wie het signalement door een bewakingscamera was vastgelegd. Eerlijk gezegd weet ik al niet meer van welke misdaad deze verdachte verdacht werd, alleen herinner ik mij nog zijn muts. Een ijsmuts. Sissing wees hier ook fijntjes op. Op de muts. Een muts die niet elk van ons in zijn garderobe zal hebben, liet de presentator doorklinken. Het was een zwarte muts met drie witte letters erop. S. O. X. „De naam van een Amerikaanse honkbalvereniging", voegde Sissing er aan toe. Of de makers van het opsporingsprogramma het niet wisten of het onbeduidend von den, is mij een raadsel, maar één te lefoontje en ik had Sissing - gratis, want de politie is je vriend - verteld dat het hier niet om 'een' vereniging maar om 'de' Chicago White Sox ging. Geen vereniging, maar een we reldwijd bekend instituut, een merk zegmaar. Zelf beschik ik over net zo'n muts; met andere letters. Een N en een Y. Wie vóór de Yankees is, is tegen de Sox. Tegen de Red Sox vooral, maar ook tegen de White Sox. Dat pleit mij dus vrij, al weet ik niet meer om welke misdaad het ging. Ik weet alleen nog die muts en dat ik het nooit zo heb gehad op aanhangers van de White Sox. Van de verdachte van de moord op de Zweedse minister Anna Lindh is dagenlang niets meer be kend geweest dan dat hij ten tijde van de moord een honkbalpet droeg en dat hij sindsdien on vindbaar was. Je kunt, lijkt me, in opsporingskwesties niet vol ledig genoeg zijn. Hoe graag we de politie ook behulpzaam zijn, als we niet weten welke honk balpet verdacht wordt, staan we machteloos. Zo'n verdachte is niet van gisteren natuurlijk. Die verstopt zijn baseballcap direct onderin de kast - zou ik ook doen. En omdat alle andere Zweden ook wel gek zouden zijn om nog een honkbalpet te dragen én omdat de politie in het gunstigste geval zo slim is als u en ik (maar niet slimmer), was op slag elke Zweedse man die zich blootshoofds buiten de deur vertoonde netzo suspect als die ene verdachte. Toch is de verdachte dinsdag aangehouden, in een restaurant. Droeg hij zijn honkbalpet nog op het moment van arrestatie? Ik geef toe, het is een tic van mij, maar toch zou ik dit graag weten. Sterker, de be richtgeving omtrent 's mans aanhouding door de correspondente van deze krant riep bij mij meer onbeantwoorde vragen op. Wat dacht u van dit nieuwsfeit? „De man zat in het restaurant naar de Zweedse voetbaltopper tussen Djurgarden en Hammarby te kijken. Djurgardens is de koploper in de Allsvenskan (Zweeds equivalent van de Holland Casino enz. divisie) en de huidige club van de Nederlandse spits Geert den Ouden - ex-RBC en goed voor acht doelpun ten dit seizoen voor de Zweedse nummer één. De vermoedelijke moordenaar van Lindh is aangehouden in een restau rant in een voorstad van Stockholm. Djurgardens en Hammarby zijn, in de woorden van Sissing tivee ver enigingen uit Stockholm. Waarom zat de man niet, zoals 35.611 ande ren, in het stadion, als hij behalve anderszins- ook voetbalgek is? Had de Zweedse politie hem ooit ge vonden, als het stadion niet was uitverkocht? Was hij supporter van Hammarby, dat thuis speelde en met 2-3 verloor, of zag hij - wie weet - nagelbijtend toe dat Djurgardens het in de wed strijd van het jaar moest stellen zonder zijn Ne derlandse held? Bezocht hij temidden van het voetbalkijkend publiek het restaurant in de hoop eindelijk gepakt te worden? Wat was de stand, toen de meest gezochte man van Zweden gearresteerd werd? In het laatste kwartier van de eerste helft werd het van 0-0 in acht minuten tijd 2-2. Waren dat zijn laatste doelpunten in vrijheid? Ik geef toe, het is een tic, maar toch ben ik zo nieuwsgierig dat ik zelfs nieuwsgierig ben naar deze voor de mensheid (en voor het onderzoek) futiele details. Frank Snoeks UIT HET OOG Martien van der Hoorn (50) komt uit een fa milie met een lange adem. Twee familiele den van hem wonnen de Elfstedentocht. Zelf legde Martien van der Hoorn zich toe op de atletiek, maar het schaatsen is ook nog steeds een grote passie van hem. De tegen woordig in Noordwijkerhout wonende atleet blonk vooral uit op de steeple-chase. Naast zijn baan als hoofd groenvoorziening van de Leidse universiteit, begon hij samen met zijn vrouw een agrarisch bedrijf. Dat is inmiddels weer verkocht zodat hij weer tijd heeft voor zijn geliefde sport. „Ik was in de jeugd een middenafstandlo- per, liep alles van 800 tot 5000 meter. De 1500 en 3000 meter lagen mij het best. Op beide afstanden werd ik Nederlands kam pioen bij de A-junioren en op mijn negen tiende pakte ik een Nederlands record. Daarna gooide de diensttijd roet in het eten. Ik had geen mogelijkheden meer om te trainen. Ik ging wat aan voetbal en schaatsen doen en ben later getrouwd. Toen het huisje, boompje en beestje er wa ren ben ik op 27-jarige leeftijd weer gaan lopen. Ik had eigenlijk meteen aansluiting met de top, maar omdat ik het een voor waarde vond dat om mijn sport te combi neren met mijn gezin en werk heb ik de echte top nooit gehaald. Ik nam voor toen nog AV Holland deel aan de competitie. Ik deed aan speerwerpen en liep de 800 en 5000 meter. Daama heb ik me gespecialiseerd op de steeple-chase en kwam in de landenploeg. Hans Koeleman was me steeds voor. Ik ben daardoor nooit landskampioen geworden, maar werd vaak tweede of derde. Koele man liep destijds een nationaal record dat pas kort geleden door Simon Vroemen is verbeterd. Hans trainde twee of drie keer per dag, ik liep vanwege werk en gezin minder. Bij de veteranen boven 40 jaar was ik op de 5000 meter wel de snelste op het NK. Op de steeple eindigde ik tweede ach ter Hans ten Bruggencate. Hij liep in Zierik- zee een Nederlands record en ik zat daar slechts enkele metertjes achter. We zijn van hetzelfde kaliber. In de interlands ema heb ik die tijd nooit meer kunnen benaderen, maar Hans en ik waren in die categorie wel van Europese klasse. De combinatie van sport, werk en gezin is goed gelukt. Ik heb nu drie studerende kin deren. Acht jaar geleden is de sport op een lager pitje komen te staan. We zijn toen verhuisd van Langeraar naar Noordwijker hout en zijn begonnen met een agrarisch bedrijf. We leverden kuipplanten aan de handel. Ik wilde wat nieuws en heb de lijn tjes met de sport afgekapt. Inmiddels is het bedrijf weer verkocht en ben ik weer in trai ning. Ik loop nu voor NSL in Noordwijker hout en had me ingeschreven voor het NK steeple-chase in Vught, maar door een knieblessure kon ik niet meedoen. Nu ben ik bezig met de kermisloopjes in de Bollen streek. Ik stond bij de Masters 50+ tweede achter Henk van Velzen, maar hij haakte met een blessure af waardoor ik nu eerste sta. Ik ben eigenlijk weer net zo fanatiek als vroeger. Ik train in Katwijk op de baan en tijdens strandlopen wordt flink aan de in- UIT GESPROK Leonardo dos tos Silva (AD( Haag) in ELF: Niets doen, n werken, dat doe ik alleen de Lotto win. Dan koop i huis in Brazilië en één in Europa en ga ik papegaa houden. NAC-doelman Gébor Ba VARA TV Magazine: Als je een goed team wil menstellen, moet je met 1 per beginnen en niet - wc vaak ziet - met een spits. Voetbalmakelaar Rob Jj in Quote: „Er zijn in Nederland onif 1200 spelers. Wat moet je godsnaam met 100 make r Driekwart doet het exam woon voor de lol. Ze hebl leuke dag uit." houd gewerkt. Ik heb sinds het afstoten van ons bedrijf ook tijd om alle sociale contac ten aan te halen die ik in de laatste acht jaar heb verwaarloosd. Ik wil ook opnieuw training gaan geven en hoop de steeple- chase op een hoger plan te kunnen bren gen. Ik zou wel centrale trainingen willen geven en iets in organisatorische zin willen doen. Het schaatsen wil ik ook een beetje bijhou den, ik kom niet voor niets uit een schaat senrijdersfamilie. Samen met mijn oom Jan, die ooit de Elfstedentocht won, heb ik de rit in 1985 gereden. Hij werd overal her kend en zelfs toen kwam zijn wedstrijd mentaliteit nog naar boven. We waren op weg naar Dokkum toen ik net vóorbij Bart- lehiem viel. Ik had meteen een nat pak en besloot om een droge broek aan te trekken om niet te verkleumen. Hij zag daarop zijn kans schoon en ging door. Ik heb nog als een gek achter hem aan gereden, maar hij bleef me voor. We finishten beiden binnen zeven uur." Pierre van Hooijdonk in Telegraaf: Weet je wat het met mijl denk dat ik een heel aard zer ben. Maar ik kan levé vaarlijk worden als ze ml ken of proberen te pakke\ Hans van Wel, bestuursl technische zaken van H|* mond Sport, in Goal!: Voetballers mogen de b alle delen van het licht raken behalve met de h Dan gaat de bal over de i, en moeten ze ineens gaaf, gooien In het voetbct gen ze nog steeds de regel iemand een eeuw geledel bedacht. Ik kan dat niet\. pen." Clarence Seedorf over d vesteringen in zijn profr nele motorteam, in Veijj Magazine: Een ander brengt z'n gé1 het casino, dit is mijn ca?' Maar ik zie het zeker niej gok. Integendeel. Ronald Koeman kapil balanalist Youri Muldt Sportweek: Als Youri Mulder roeptl vocaat ontslagen moet dat Van Hanegem ontsU, c moet worden, dat het ai één grote bende is, dan dat geen taal vooreen ex balier die er zelf ook tus\ gelopen.1: Negenvoudig wereldkala' dammen Alexei Tsjizjojj' Telegraaf: n Veel mensen kunnen m c ven schuiven, maar slecr nigen kunnen dammen^ diegenen die kunnen deL kunnen maar weinigeny nen." RKC'er Zeljko Petrovicla „Er waren meer aanbiee- maar mij kun je niet ko\ f geld. Ik ben een gevóefim en heb respect nodig. AR l krijg ben ik bijna gratig io Ruud Gullit, coach van onder 19, in Voetbal Inl®> tional: E „Het valt me op hoe oni5 die trainers eruitzien: dfjj hebben hartaanvallen zijn allemaal grijs ofkdj^ trainerschap is verschrm een hondenbaan, maatf zó leuk om met die joni werken." la Sponsor Gerard Sande1 verklaart in de Volkski waarom hij vorig seizot! openlijk kritiek uitte o?f toenmalige De Graafsfy coach Peter Bosz: au ,Als De Graafschap steö: - verliest dan zal het bedt reclame maakt ook welp deugen, zo luidt ongevé0 gemene opinie. VandaM. niet mocht blijven toeki\ x Coach Jan van Dijk (e/j Groningen, nu Helmon Sport) over zijn voorni|U pupil Arjen Robben in|o Revu: Arjen is op alle gebiedt winnaar. Hij kan primï hij kan extreem goed vc en als hij bingo speelt, S ook." rE Schaatser Gianni Rom^ Sportweek: Ee „Ik ben de Schilderswijk Haag ingegaan voor Jafi- ton, met zo 'n mobiele sf5 gen, die trekt van plein] plein. Veel allochtone k§ natuurlijk en ja, die e 1 kenden mij dus niet. r Vroeg er zo 'n knaap- c je: Ben jij wereld- L[ kampioen?" 9.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22