Sport en welzijn moeten bloeden IETS Tl Leidsch Dagblad Chirac: Geen veto over VS-resolutie Irak O verkopen? Aanslag bij VN-hoofdkwartier Leidsch Dagbkd HTt MENTAAR Kunstenaars ontzet na wegzagen houten beelden op strand Katwijk Hoogervorst zet mes in tientallen subsidies MASTERS Masters op een rij Stoiber bezorgt SPD kater in Beieren Miljoen euro voor kinderen met kanker Soldaat VS doodt zeldzame tijger WWW.WOONBEURS.NLl Leidsch Dagblad f jeugd idoptiekip t het zonder terij REGIO lig vluchten irandveiligste van Leiden emde zaken todem van kenbergerplas wijk geeft isrechter chuld Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad i maandag 22 SEPTEMBER 2003 SPRINTERS katwijk/wassenaar - De drie houten beelden op het strand tussen Katwijk en Wassenaar zijn weggezaagd door Rijkswaterstaat De Leidse kunstenaars zijn ontzet door het weg halen van hun werk. Het bewerken van de strandpalen die eigendom zijn van Rijkswater staat, is verboden. Formeel is het vernieling van rijkseigendommen, zegt woordvoerster M. van den Akker. In dit geval tilt Rijkswaterstaat daar verder niet zwaar aan, omdat de betreffende palen geen functie meer hadden. Rijkswaterstaat krijgt de informatie over onder meer aangroei of afkalven van het strand in middels met modernere middelen. „We willen met dat afzagen vooral voorkomen dat we an dere mensen op allerlei creatieve ideeën bren gen met dingen op en om het strand die we nog wel degelijk gebruiken. Dat iemand bij voorbeeld zegt: goh, die boei, daar weet ik nog wel wat leuks voor." In eerste instantie zei Rijkswaterstaat de mo gelijkheid van vervolging van de kunstenaars open te houden, maar daar is volgens Van den Alcker geen sprake van. De kunstenaars ont dekten gisteren dat de beelden waren verdwe nen. „Woensdag stonden ze er nog. Toen ben ik nog even langs geweest om foto's te ma ken", aldus Merijn, een van de zichzelf 'Uit schot' noemende kunstenaars. „Het is jam mer, we wilden er nog veel meer gaan maken. Bovendien hoopten we dat die beelden er ze ker nog vijftig jaar zouden staan." Hij trok al onmiddellijk de conclusie dat Rijks-, waterstaat aan het werk moest zijn geweest. „Zo mooi dat een kunstliefhebber er mee aan de haal zou gaan, zijn de beelden nou ook weer niet Bovendien, je haalt ze niet weg met een gewone zaag. Daar is het hout veel te hard voor. Je moet echt met een jeep het strand op en met een motorzaag aan de slag." Het weghalen van de beelden houdt Merijn en zijn maten niet tegen. „We gaan zeker weer aan de slag over een paar weken." den haag/gpd - Sportbonden, jeugdorganisaties en verenigin gen van beroepsgroepen krijgen over twee jaar geen subsidie meer van het ministerie van volksgezondheid (VWS). Alle overige instellingen worden 10 tot 30 procent gekort. Dat heeft minister Hoogervorst vanmor gen bekendgemaakt. Organisaties als Scouting Ne derland, het Nederlands Huis artsen Genootschap en stich tingen als De Ombudsman en Alcoholpreventie moeten op ei gen kracht verder. In totaal schrapt het ministerie 130 sub sidies, waarmee deze kabinets periode 129 miljoen euro wordt uitgespaard. Hoogervorst zet het mes in het subsidiebeleid om een eind te maken aan de 'ongezonde ver vlechting' tussen de directora ten op het ministerie die de subsidie verstrekken en de in stellingen in het veld. Van cor ruptie wil hij niet spreken, maar hij vindt wel dat ambtenaren nu te veel naar de instellingen luisteren. Ook vindt de minister dat de organisaties op eigen be nen moeten staan. Beroeps groepen als huisartsen en ver loskundigen zijn voortaan zelf verantwoordelijk voor hun in stelling. De instellingen bepalen zelf hoe ze de korting gaan opvan gen. Ze kunnen bijvoorbeeld onderkomens delen, gezamen lijk de administratie voeren of de contributie verhogen. Vol gens staatssecretaris Ross, die de bezuinigingsoperatie heeft laten doorrekenen, levert dat laatste nauwelijks problemen voor de leden op. „De contri butie voor leden van een grote bond als de Koninklijke Neder landse Lawn Tennis Bond gaat dan met 88 eurocent per jaar omhoog. Voor de kleine bon den betekent het een verhoging op jaarbasis van maximaal 10 euro per lid. Dit kan voor nie mand een belemmering zijn om zijn sport te beoefenen." De subsidies worden in twee jaar afgebouwd. Clubs en instellingen die met een goed plein komen, kunnen straks wel aanspraak maken op projectsubsidies, die alleen op contractbasis worden afgeslo ten. De helft van het bedrag dat Volksgezondheid op jeugdorga nisaties en sportbonden be spaart, wordt opnieuw geïnves teerd in lokale projecten. De 1 miljard euro die gemeenten ontvangen voor verslavingszorg en jeugdwerk blijft ongemoeid. MONSTRATIE d veel mensen gaven in Amsterdam uiting ongenoegen over het esdag ontvouwde kabi- cL Dat beleid is - hoe ook tegenaan mag laj- enlijk in één woord sa- ratten: bezuinigen. Op itszin heeft nog nie- Ikenende en zijn paarse van financiën Zalm >etrappen. In tegenstel- Duitsland en Frankrijk ten koste van alles het jstekort onder de drie louden. te 'volkswoede' - een motto van de demon- was zaterdag nog geen naar wat niet is kan ko- eerste tekenen waren rweL Hoewel er vo- zeer uiteenlopende meeliepen en elk fooral zijn eigen belan- het daglicht probeer- ïgen, liepen er toch lend veel 'gewone' mensen kwamen in itantie op voor de r- in de samenleving, efinitie de hardste klap- gen. Maar er was toch zekere onvrede te be- bij Jan Modaal zelf. 0^ hij merkt in zijn por ie de gevolgen van de I; van de euro en de 11de economie. Werken- irs met schoolgaande n [kunnen zich steeds ge- ker identificeren met tidsmoeder en de WAO- ls geen ander weten hoe het is de eindjes aan el- nopen. t bijdraagt aan de alge- Del van onvrede is het boodschappen doen bij eijn een vermogen kost, i top schaamteloos zijn uit Over eigen verant- jkheid gesproken! Wel de demonstratie van 1 die onder een heerlijk "innetje in een gezellig eindigde, het begin een kentering in de berusting waarin de er zo lang onder in de materiële welvaart :rd. Want als Jan Mo- weging komt, moet iet wat nieuws gaan leiden - Het Leidsch Dagblad Masterstoernooi zit erop. Gisteren was de finaledag bij tennisvereniging Unicum aan de Haarlemmerweg. De Masters op een rijtje, van links naar rechts: Valeria Podda, Roy Jutte, Theo Driessen, Carlijn Kruijt, Julian Vandenbussche, Wimpe Thomas, Heddy Boers, Joke Smith, Henk Star, Cas Coebergh, Siny Evers, Thomas de Mooy, Hannie Boskamp, Wil de Bruin en Trudi Lansbergen. Pagina S8: De beste speler wint niet altijd/Heddy Boers voltooit trilogie na zeven jaar. Foto: Taco van der Eb mönchen - CSU-leider Edmund Stoiber nam zaterdag tijdens de opening van de Oktoberfeesten in Mün- chen al een slok bier op de goede afloop van de parlementsverkiezingen de dag erna. De stembusstrijd leverde inderdaad het verwachte succes voor Stoiber op. De CSU verpletterde de socialistische SPD en won 60,7 procent van de stemmen. Hiermee behaalde de partij voor het eerst een tweederde meerder heid. De oppositionele SPD in de Beierse deelstaat leed onder leiding van Franz Maget een historische ne derlaag. De partij kreeg 19,6 procent van de stemmen. Bij de vorige verkiezingen, in 1998, was dat nog 28,7 procent. Op de 170ste editie van de Oktoberfeesten worden tot 5 oktober zes miljoen bezoekers in München verwacht, die geacht worden vijf miljoen liter bier weg te zetten. Foto: AP/Ferdinand Ostrop Opnieuw doden en gewonden in Bagdad bagdad/ap-anp - Zeker twee mensen zijn vandaag om het le ven gekomen toen een auto die het terrein van de Verenigde Naties in de Iraakse hoofdstad Bagdad wilde oprijden ontplof te. Elf mensen zijn gewond ge raakt. De meeste gewonden zijn politiemannen. De aanslag komt aan de vooravond van de jaarlijkse bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de VN in New York waar de situa tie in Irak ter tafel komt. Vorige maand kostte een aan slag met een autobom op het VN-kantoor in het Canal Hotel aan 23 mensen het leven, onder wie de speciale VN-gezant Ser gio Vieira de Mello. De VN zijn na de aanslag in het onbeschadigde deel van het ho tel blijven doorwerken. De Amerikaanse president George Bush zal de VN naar verwach ting woensdag in een toespraak tot de Algemene Vergadering een grotere rol aanbieden bij de wederopbouw van Irak. VN-se- cretaris-generaal Kofi Annan heeft al gezegd dat uitbreiding van de rol van de VN gepaard moet gaan met veiligheidsga ranties voor het VN-personeel in Bagdad. Toen de vorige aanslag werd gepleegd hadden de VN in Bag dad ongeveer 300 man perso neel eh in de rest van Irak nog eens ruim 300. Na de aanslag is het aantal VN-medewerkers in Irak drastisch teruggebracht. De doden van de aanslag van vanmorgen zijn de chauffeur van de auto en een Iraakse poli tieman. De auto ontplofte bij de ingang van een parkeerplaats op 150 tot 200 meter afstand van het Canal Hotel, waar de VN in Bagdad zijn gehuisvest. Volgens de Amerikaanse leger- woordvoerder Sean Kirley gaat het waarschijnlijk om een zelf moordaanslag. Hij zei dat het niet duidelijk is of de agent werd gedood door de explosie, of werd doodge schoten. De explosie deed zich voor toen de agent op de auto afliep. Kirley zei ook dat de politie en kele minuten voor de explosie was gewaarschuwd dat er mo gelijk een aanslag gepleegd zou gaan worden. noordwijk/anp - Tijdens het Quality of Life Gala is zaterdag avond een recordbedrag van ruim een miljoen euro ingeza meld. Het geld komt ten goede aan de afdeling kinderoncolo- gie van het Academisch Zieken huis Groningen, liet de organi satie vandaag weten. Het gala in Noordwijk had voor de vierde keer plaats. Op de vei ling werd onder meer een schil derij van prins Bemhard ge veild, dat ruim 53.000 euro op bracht. Verder bood Erik de Zwart, directeur van radio Noordzee, 100.000 euro voor een billboardcampagne. De kinderen van het Groningse ziekenhuis hadden ook 'zelf kunstwerken gemaakt, die voor hoge bedragen van de hand gingen. De opbrengst gaat naar het project 'de kwaliteit van overle ven', dat gericht is op kinderen die van kanker zijn genezen maar ernstige gevolgen hebben van de zware behandelingen. Permanentkapje redt vrouw (91 na val in sloot wolvega/gpd - Een 91-jarige vrouw uit het Friese Wolvega heeft een overnachting in een droge sloot overleefd dankzij haar plastic permanentkapje en het doen van lichaamsoefenin gen. Daardoor bleef zij warm genoeg om de nacht door te ko men. Toen zij zondagmorgen rond half negen werd gevon den, maakte ze zelfs een mon tere indruk. De bejaarde dame viel zater dagmiddag rond vijf uur tijdens een wandelingetje met haar rol- lator in een diepe droge sloot. Zij wist de rollator nog wel op de kant te duwen, maar had daarna geen kracht meer om zichzelf te bevrijden. De vrouw bleef de hele nacht tevergeefs om hulp roepen. Zij hield zich zelf warm door het doen van oefeningen en door haar plastic permanentkapje om haar hoofd te binden. De volgende och tend werd ze ontdekt door twee plaatsgenoten. Na een warme douche en wat rust maakte de vrouw het weer goed. bagdad - Een Amerikaanse mi litair heeft in de dierentuin van de Iraakse hoofdstad Bagdad een zeldzame Bengaalse tijger doodgeschoten. Acht Ameri kaanse soldaten kwamen 's avonds met eten en bier naar de dierentuin. Eén van de mili tairen, die veel had gedronken, ging de kooi binnen en pro beerde het dier te voeren. De tijger verwondde hem ernstig aan zijn arm. Eén van de ande re militairen schoot de tijger toen dood. De Bengaalse tijger is een beschermde diersoort. Het Amerikaanse leger heeft het incident bevestigd en stelt een onderzoek in. (advertentie) BEL Wlhsl! 30 SEPT-5 OKT AMSTERDAM RAI new york/berlijn/anp/afp/ap - Frankrijk zal geen veto uitspre ken over de Amerikaanse reso lutie over Irak die deze week in de Veiligheidsraad zal worden besproken. In de New York Ti mes van vandaag zegt president Chirac dat Frankrijk wel wil dat er een datum in de resolutie wordt genoemd waarop de Amerikanen de macht in Irak overdragen aan de Irakezen. Bovendien moeten de Verenig de Naties een 'centrale' rol toe bedeeld krijgen. Als dat niet het geval is, zal Parijs zich van stemming onthouden. In dat geval zullen de VS waarschijn lijk de benodigde negen stem men in de Veiligheidsraad ha len, zo meldde de New York Ti mes. De ontmoeting van de Europe se top drie, zaterdag in Berlijn, heeft geen overeenstemming opgeleverd over het Europese Irak-beleid. Chirac, de Britse premier Tony Blair en de Duit se bondskanselier Gerhard Schroder probeerden hun men- insgverschillen bij te leggen, maar de drie bleven bij hun standpunt: Chirac herhaalde dat de overdracht 'zo snel mo gelijk' moet gebeuren. Overi gens werd het Franse plan voor een vorming van een Iraakse overgangsregering binnen een maand en verkiezingen in het komende voorjaar door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Colin Powell afgedaan als 'volstrekt onrealis tisch'. Volgens de VS zijn de Ira kezen er nu nog niet aan toe om de macht over te nemen. Een te snelle overdracht zou chaos in dé hand werken. Dat standpunt wordt gedeeld door Tony Blair. Jacques Chirac. Foto: DPA Chirac zei ook dat Frankrijk eventueel bereid is om Irakese politieagenten en militairen te trainen, in of buiten Irak. Parijs is vooralsnog niet van plan om troepen naar Irak te sturen, maar Chirac hield de deur wel op een kier door te zeggen dat 'alles kan veranderen'. De Russische president Vladi mir Poetin, die zich in de Irak- crisis aan de kant van Duitsland en Frankrijk schaarde, zei zater dag in een vraaggesprek met het Amerikaanse persbureau The Associated Press dat Mos kou zich niet zal verzetten te gen een internationale strijd macht onder Amerikaans bevel, maar 'dat de voorwaarden en een tijdschema daarvoor door de VN-Veiligheidsraad moeten worden vastgelegd en dat een 'echte rol' voor de VN voor waarde is. Moskou sluit niet uit dat het militairen zal leveren, zei Poetin, maar dat is voorlo pig niet aan de orde. Ruslands verzet tegen de oorlog in Irak blijft overeind, zei Poetin, en de manier waarop de situatie zich daar ontwikkelt is 'de beste be vestiging dat Rusland gelijk had'. Desondanks is Rusland bereid met de VS samen te wer ken voor stabilisatie en weder opbouw van Irak. Poetin noem de Bush een goede partner. „Hij is een open en eerlijk mens en het is aangenaam om met hem te werken." Gerhard Schroder (SPD) wil de komende dagen, waarin een nieuwe VN-resolutie over Irak moet worden geformuleerd, be nutten om als bemiddelaar op te treden. De kanselier voert woensdag in het Waldorf Asto ria Hotel in New York bespre kingen met president Bush, waar ook beider ministers van buitenlandse zaken bij aanzit ten. Dan moet de 'ijstijd', die intrad nadat Schroder heftige kritiek op de Amerikaans-Bjitsé invasie in Irak had geuit, defini tief worden beëindigd. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat Plaats (Lv.m. controle nabezorging) 'el Wij gaan zorgavddg om mei persoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1