Verkerk proost 'bibberitis' weg SPORT Z Volleybalsters vernederen wereldkampioen Italië op EK in Turkije Zo'n Kenyaan is ook maar een Kenyaan Nederland blijft in wereldgroep Davis Cup Isidro Nozal houdt stand in Ronde van noga| Spanji EK badminton in Nederland den bosch - De Europese kam pioenschappen badminton 2006 worden in Nederland ge houden. Dat heeft de Europese badmintonunie EBU zaterdag avond besloten. Zowel het indi viduele toernooi als de landen- wedstrijden zijn aan Nederland toegewezen. Als opwarmertje mag Nederland een jaar eerder ook de EK voor de jeugd orga niseren. Met de EK-senioren in 2006 kan de Nederlandse bad- mintonbond op feestelijke wij ze het 75-jarig jubileum vieren. De organisatie heeft nog niet besloten in welke plaats de eve nementen worden gehouden. Yao Jie wint Dutch Open den bosch - De Zuid-Koreaan Lee Hyun II heeft gisteren in Den Bosch de Dutch Open badminton op zijn naam ge schreven. De als eerste ge plaatste speler was in de finale in drie games te sterk voor de Maleisiër Hafiz Rashim: 5-15 15-8 15-6. Daarmee comple teerde Lee Hyun II de Zuid-Ko- reaanse hegemonie in de Bos sche Maaspoort. In alle catego rieën, behalve het vrouwenen kelspel, ging de zege naar een Zuid-Koreaan. De Nederlandse Yao Jie vormde de uitzonde ring: zij won de Dutch Open bij de vrouwen. Bartoli wint Ronde van Lazio rome - De Italiaan Michele Bartoli heeft zaterdag de Ronde van Lazio gewonnen. Bartoli klopte na 196 kilometer in de sprint zijn landgenoot Mirko Celestino. Het tweetal was ont snapt uit een grotere vlucht- groep van 24 renners. Juan An tonio Flecha was mee met de twee Italianen, maar de Span jaard kwam zonder ernstige ge volgen 200 meter voor de streep ten val. Zijn landgenoot Daniele Nardello heeft de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen. Zijn leidende positie kwam gisteren in de slotrit niet meer in gevaar. Zaterdag had Koos Moerenhout de vierde etappe gewonnen. Wonderkind mist cut in golftoernooi boise - Michelle Wie, het 13-ja- rige wonderkind, is er niet in geslaagd de cut te halen in het golftoernooi in Boise, Idaho. Ze eindigde met 154 slagen, twaalf boven par, na twee ronden als 153e en voorlaatste. Wie werd de derde vrouw na Annika So renstam en Suzy Whaley die de eerste schifting niet overleefde in een mannentoemooi. Ze werd dit jaar de jongste speel ster die een seniorentoernooi op haar naam bracht. Op de US Open voor vrouwen eindigde de speelster van Hawaii als 39e, op het US Players Champion ship als negende. Miljoen dollar voor China los angeles - De Chinese voet balbond heeft een miljoen dol lar van de FIFA ontvangen als compensatie voor het verlies van de organisatie van het WK voetbal voor vrouwen. Dat heeft Urs Linsi, de secretaris van de FIFA, in Los Angeles ver klaard bij de opening van het WK. De Verenigde Staten loste China af als organisator van de eindronde na het uitbreken van de SARS-epidemie. China werd als organisator aangewezen voor het WK vrouwen in 2007. In de VS doen zestien landen teams mee aan het WK, dat 32 wedstrijden telt Er zijn 280.000 kaarten in de voorverkoop van de hand gegaan. maandag 22 SEPTEMBER door Frank Buschmann antalya - Wie een wedden schap wil afsluiten op de Ne derlandse volleybalsters, kan dat maar beter uit het hoofd la ten. Op de eerste dag van het Europees kampioenschap in Turkije verzaakten ze tegen Po len (3-2 verlies), een outsider op dit toernooi maar zeker geen internationale grootmacht. Ruim vierentwintig uur later klopten ze doodleuk Italië. Het vrouwenteam won gisteren niet alleen van de wereldkam pioen, het vernederde de Italia nen zelfs. Met de keiharde cij fers 25-20, 25-19, 25-18 repa reerde Oranje de gigantische deuk die het zelfvertrouwen een dag eerder had opgelopen. „Ik heb de meiden vandaag wat extra pepperoni gegeven," grapte de Italiaanse bonds coach Angelo Frigoni na de ver rassende triomf op zijn landge noten. Tijdens de Grand Prix eerder deze zomer won Nederland ook van Italië. Twee keer zowaar, telkens met 3-2. Maar 3-0 winst, daarvoor moest worden terug gegaan naar 11 september 1997, naar een vriendschappe lijk potje in Matera. In een tijd dat sets nog tot de vijftien gin gen. Aanvoerster Ingrid Visser was er destijds al bij. .Angelo moti veert ons echt niet extra als we tegen Italië moeten spelen. Wedstrijden tegen Italië zijn voor ons sowieso speciaal. Al tijd strijd. Ik denk dat je het een beetje kunt vergelijken met wat er in het voetbal leeft tussen Nederland en Duitsland." Vergeten was de miskleun te gen Polen, op de openingsdag van het EK. De start was vals geweest. Gênant zelfs om naar te kijken. De eerste twee sets van Neder landse zijde waren een Europe se titelstrijd onwaardig. In het veld had Visser een kwaal be speurd die haar deed denken aan het wereldkampioenschap van verleden jaar. „Het was door René van Hattum zwolle - Dankzij de overwinning op India mag het Nederlands Da- vis Cup team volgend jaar weer meedoen in de wereldgroep, tus sen de zestien beste tennislan- den. Dat is niet alleen prettig voor de mannen van Oranje. Duizenden tennisfans wreven zich na de beslissende 3-0 zater dagmiddag in de Zwolse Ussel- hallen in de handen. Het werd op zondag nog 5-0. Kunnen ze volgend jaar lekker weer tennis- gek doen. Typisch toch, die aan trekkingskracht. Het leuke aan de Davis Cup is dat je voor één, twee en heel soms drie keer per jaar - in 2001 haalde Nederland de halve fi nale - zo gek mag doen als je wilt langs een tennisbaan, waar anders altijd rust en orde wordt geëist. Prik een colbertje vol tennisballen, trek een Konin- ginnedaglaken uit de la, zet bij dertig graden boven nul een oranje pruik, fleece- of Unox- muts op, en je hoort erbij. Als het allemaal maar oranje is. Hoe gekker, hoe beter. Een oranje Pipi Langkous-pruik en oranje overall met ingebouwde boezem bijvoorbeeld. Kan alle maal. Er waren vrijdagmiddag om twaalf uur kinderen in de IJsselhal die op school zelfs een briefje hadden ingeleverd dat ze naar de tandarts moesten. Het spannende aan de Davis Cup is dat er bijna altijd een zinderende sensatie in de lucht hangt. Er is elke keer wel een potje a la Verkerk-Bopanna. Niet goed, maar wel bijna vijf uur 'op het puntje van je stoel zitten'. Soms tandenknarsend omdat er knullig wordt gemist, terwijl er op papier zo makke lijk zou moeten worden gewon nen. En dat je je daarbij dan heerlijk mag laten gaan. Zelfs mag ldappen voor een dubbel- fout van de tegenstander, of-ie nu uit India komt, of volgende keer misschien wel weer uit Amerika, Andy Roddick ofzo. Tegen Sjeng van Oranje. Kan ook zomaar. Dat is het onvoorspelbare aan de Davis Cup. Dat het volgende keer zomaar weer Australië kan zijn, met Hewitt en Philippous- sis. Of Spanje, met Ferrero en Moya. Jammer is alleen dat je nog geen kaartjes kunt kopen, omdat nog niet bekend is of het uit of thuis is. Dat hangt van de loting af en wie er de laatste keer thuis heeft gespeeld. Al sinds het begin van de Davis Cup in 1900 wordt dat bijge houden. Volgende keer tegen India bijvoorbeeld wordt weer uit. Zelfs het verbroederende is leuk. Dat je in Zwolle op een tribunetrap staat met een In diër die ook in knal oranje is ge kleed en die in prachtig koloni aal Engels, compleet met rol lende rrrr, vraagt of jullie bij el kaar kunnen gaan zitten. Hij houdt ook wel van een beetje leut langs de lijn. En dat 'orrrange' vindt hij wel 'funny'. Het is de idiotie. De spandoe ken. 'Martin laat je ballen zien'. Dezelfde categorie als 'Hard diep en met gevoel'. Over 'Nie mand kan ons verSchalken', leek langer nagedacht. Klopte bovendien ook beter, want van de superballen die Verkerk een paar maanden geleden in Parijs tevoorschijn toverde, was in Zwolle niets te bekennen. Hij worstelde en won maar nipt En dan zijn er die speciale mo menten die het landentennis Australië en Spanje naar finale Davis Cup melbourne/malaga (anp/rtr) - Australië en Spanje hebben gis teren de finale bereikt van de strijd om de Davis Cup. Australië versloeg Zwitserland in het Melbourne Park met 3-2. Spanje was in Malaga met dezelfde cijfers te sterk voor Argentinië. Eind november duelleren beide landen om de Cup op gras in Mel bourne Park. Lleyton Hewitt knokte zich gisteren tegen Roger Federer terug van de achterstand van 0-2 in sets, 5-7 2-6 7-6 7-5 6-1. In de be slissende vijfde set bleek Federer vermoeid in zijn derde partij in drie dagen. De Zwitserse nummer drie van de wereld verloor tweemaal zijn service waarna Hewitt het duel eenvoudig uit sloeg. Australië ontvangt Spanje in de finale (28-30 november). Zon der de geblesseerde toppers Coria en Nalbandian vormde de Argentijnse ploeg op de eerste dag geen obstakel van betekenis. Vooral niet nadat Zabaleta tegen Moya in het tweede enkelspel een voorsprong van 2-0 in sets door fysiek ongemak verspeelde. In het dubbel tekende het Argentijnse dubbel Arnold/Calleri voor de revival. In vier sets (6-3 1-6 6-3 6-2) halveerden ze tegen Corretja/Costa de achterstand. Calleri, zeventigste van de we reld, bezorgde de twaalfduizend Spaanse toeschouwers hart kloppingen door Juan Carlos Ferrero, de winnaar van Roland Garros, in drie sets (6-4 7-5 6-1) van het gravel te slaan. Moya had in de slotpartij geen kind aan Gaudio. De Argentijn had de schrik van zijn afstraffing tegen Ferrero, waarin hij slechts vier games bijeensloeg (4-6 0-6 0-6), nog in de benen. Tegen Moya verzamelde hij zeven games, 6-1 6-4 6-2. weer eens een kippenhok. Ie dereen gaf aanwijzingen, maar niemand deed iets. Veel praten en intussen stilstaan." Falende poppetjes. Een te korte opleving. En een black-out in de vijfde set. Dat was het ver haal van het treffen met Polen (22-25, 19-25, 34-32, 25-23, 5- 15). Maar het verhaal van Polen was ook dat van Chaïne Stae- lens. Van een (vooralsnog) mis lukte terugkeer op het hoogste niveau na bijna drie jaar aan de kant te hebben gestaan met een knieblessure. Frigoni had het aangedurfd te starten met de aanvalster die nog maar een maand geleden apart met assistent-bonds- coach Han Abbing stond te trainen op het KNVB-sportcen- trum in Zeist. Pas een week ge leden maakte Staelens voor het eerst sinds lange tijd deel uit van de basisformatie. Ze miste ritme. Gevoel. Finesse. De gok van Frigoni pakte dan ook verkeerd uit. „Wat had ik anders moeten doen," vroeg hij zich zaterdag af. „Met Titia Su- string moeten beginnen? Ja, zij heeft op de Grand Prix laten zien goed te kunnen spelen. Maar ze heeft op het kwalifica tietoernooi voor de Grand Prix van volgend jaar, niet veel later, ook laten zien niet te kunnen spelen." En dus bleef hij achter zijn keus staan. Zelfs gisteren. „Ik heb er geen spijt van." Chaïne Staelens trok na het ver lies tegen Polen overigens het boetekleed aan. Ze wuifde alle excuses weg en nam het op voor zus Kim, die een buitenge woon slechte dag had. „Haar set-ups lagen goed. Daar lag het echt niet aan", zei de oudste Staelens. „De ballen kwamen inderdaad hoog, waren daar door misschien voorspelbaar, maar dan nog sta ik er om ze erin te slaan. Maar ik kwam er gewoon niet langs. Punt." Ze haalde de statistieken erbij. „Ik heb normaal een scoringsper centage van zestig, nu was dat 26. Dramatisch laag." Het kostte Chaïne Staelens haar plek tegen Italië. Frigoni' het opstellen van Sustrinjji te ditmaal goed uit. 0 twintig aanvalspogingen i< geboren Friese ondernaS verden er elf een punt 0 a net geen zestig procen ri Staelens in betere dager j het komt aardig in de bui k Sustring kon dam ook >1 zoals iedereen in het landse kamp. Elles Leferink omschri omslag wellicht nog hel „Hoe mooi het had kuni als we ook van Polen gewonnen? Daar wil ik over hebben. We doei mee. Dat telt, de rest niel 1 typeren. Die trouwens lang niet iedereen ziet. Een moment dat op de uitslag geen enkele in vloed meer had, maar dat Mar tin Verkerk wel heel goed deed. Het was kort na de overwinning met John van Lottum in het dubbelspel. De Alphenaar piep te even om de hoek van de persruimte. Een glaasje cham pagne in de hand en hij proost te. „Gezondheid hè jongens", zei hij en weg was-ie weer. Hij had zich behoorlijk gestoord aan de vele zaterdagse kranten stukken over zijn bibberitis in de openingswedstrijd tegen Bo- panna. Alsof hij verloren had in plaats van gewonnen. Misschien moet hij zich niets van 'verhalen' aantrekken, had hij vrijdag al gezegd. Maar hij is nog niet zo lang een topper, dus dat doet hij nog wel. Kraji- cek deed dat na jaren toptennis trouwens ook nog steeds. Het geheven glas was een soort van lange neus tegen het journaille. „Ik heb ook helemaal geen zin om lang te lullen", zei hij iets later. In naam van Oranje aan de borTel. „Of ik morgen speel? Dat zie ik wel als ik uit bed kom. Als ik trouwens al uit bed kom." Met John van Lottum viert Martin Verkerk de overwinning in het dubbelspel. Nederland blijft in de wereldgroep. Foto: Reuters/Michael Kooren door Pim van Esschoten zaandam - Het was zijn eerste race van dam tot dam. „Véél bochten," was Kamiel Maase opgevallen. En die bijzondere sfeer langs de route, die bij de Dam tot Damloop veel weg heeft van de Elfstedentocht? „Je krijgt er weinig van mee, eerlijk gezegd. Je bent geconcentreerd, je hebt het meeste niet in de ga ten. Nou ja, die vijftig mensen met een glas bier in de hand die daar zo lallend staan, ontgaan je natuurlijk niet..." Maase eindigde achter vier Ke- nyanen als eerste van liefst 28.000 Nederlanders, een mas sa die over tien Engelse mijlen (16.090 meter) vooral vocht te gen de warmte. Kamiel Maase niet. Hij had voor de afstand slechts 46,47 minuten nodig, 62 seconden langzamer dan win naar Francis Kibiwott. Organisator Le Champion zag Maase graag komen. Hij is een van Europa's besten en rond zo'n naam kan een mooie race worden 'neergezet'. Het publiek kent Maase immers. En die tra ditioneel acht, negen Kenyanen rondom hem zijn in feite onbe Organisatie Dam tot Damloop blij met Maase tussen fletse Afrikanen kenden. Het is een gegeven dat zich vertaalt in geld. Frans De- nissen, manager van enkele Ke- nyase atleten voelt de gevolgen van de inzakkende economie bij wegwedstrijden. „De waarde van die jongens zakt." Komt ook door het enorme aanbod. Michel Boetink, werkzaam voor Global Sports in Nijmegen, schat dat zo'n zeshonderd Ke nyanen internationaal actief zijn. „En het wordt steeds moeilijker om ze ergens in Eu ropa aan de start te krijgen." Bij Nederlandse wedstrijden heeft het bureau van manager Jos Hermens veelal een stevige vinger in de pap. Sterker nog, Global Sports wordt zoals bij de Dam tot Damloop ingehuurd het topveld samen te stellen. „Maar," zegt Boetink, „bij wed strijden in bijvoorbeeld Frank rijk kan ik onze atleten nauwe lijks kwijt. Al bied je een we reldkampioen aan, het is heel moeilijk om binnen te komen. Er staan er dan al dertig inge schreven." Zo gek is het in Nederland niet. Winnaar Francis Kibiwot van de negentiende Dam tot Damloop, zon der hemd, duldt de nummer twee, Charles Kamathi, pas naast zich op het bankje in een Zaanse bushalte. Foto: ANP/Marcel Antonisse Hoewel gek? De Kenyanen do mineren nu eenmaal wereld wijd de races op asfalt, zoals Chinezen heersen in het ping pong. Maar hoe goed ook, Ke- nyase atleten zijn zelden per soonlijkheden. En de Europese markt eist juist aparte karakters, sporthelden met een verhaal. „Wat je ziet," vertelt Boetink, „is een lokale ontwikkeling. In Nederland staan Kenyanen van Nederlandse managers aan de start. En in Frankrijk Kenyanen met Franse managers." En zo heeft de winnaar van gis teren in Martijn Venhuizen een Nederlandse manager. Of ei genlijk, een vriend die hem hier helpt. Venhuizen wilde zo'n vijf jaar terug onder de naam Run ning Team Simba een manage- mentsbedrijf opzetten. Dat mis lukte omdat hij in Kenya de verkeerde contactpersonen trof. „Het heeft me een hoop geld gekost. Maar ach, da's het le ven." Hij hield aan dat avontuur één atleet over. Omdat Kibiwott er een is op wie Venhuizen kon bouwen. „Een rustige jongen, die kan vechten en de focus he* lemaal op lopen heeft gericht." Van zijn prijzengeld van giste ren hoeft hij geen cent aan zijn 'manager' af te dragen. Venhui zen: „Hij leeft er van, ik niet." Hoe hard Kibiwott ook loopt, een sponsor heeft hij niet en binnenkomen bij de betere Eu ropese wedstrijden is voor hem moeilijk. „Je moet eerst een heel goede prestatie neerzet ten," weet Venhuizen. „Zoals vandaag. Misschien dat het nu allemaal wel voor hem komt." Hoe simpel is het atletenleven dan voor Maase. De 31-jarige atleet bereidt zich voor op de Amsterdam Marathon. Op trai ningsstage in St. Moritz - vooraf aan de WK in Parijs - werd hij benaderd om in Amsterdam te starten, want ook daar zien ze zo'n sterke Hollandse atleet graag tussen de Afrikaanse overmacht. Maase toonde al zo vaak dat hij zich behoorlijk staande houdt tussen de Afrika nen. Hij had aanvankelijk wel even getwijfeld over 'Amsterdam' op 19 oktober, maar vond vervol gens dat het in de planning richting de Spelen van Athene 2004 eigenlijk wel goed zou uik- omen. „En ik kreeg een mooi aanbod, dat ook." Zo eerlijk is Maase ook wel weer. Uiteindelijk is hij net als al die Kenyanen atleet van pro fessie en voor z'n inkomsten dus afhankelijk van zijn presta ties. Zijn sportieve doelen staan echter los van het geld. Maase wil vooral 'mooie tijden lopen' op de marathon. „Want dat is de marathon. Mooie tijden." siërra de la pandera (anp)- Heel voorzichtig kan Isidro No- zal gaan denken aan de eindze ge in de Ronde van Spanje. De Spanjaard uit de ONCE-ploeg weerstond gisteren in de vijf tiende etappe een aanval op zijn gouden leiderstrui. Nozal verloor weliswaar tijd op La Pandera, een zware klim in de Sierra Nevada aan het einde van een 172 kilometer lange rit, maar heeft nog altijd 3.03 mi nuten voorsprong op zijn voor malige kopman Igor Gonzalez de Galdeano en 4.02 minuten op US Postal-kopman Roberto Heras. De etappewinst ging naar Kel- me-renner Alejandro Valverde. De Spanjaard won ook de Pyre- neeënrit in Andorra. Zijn on stuimige tempo in de slotkilo- meter van La Pandera, waar het stijgingspercentage op sommi ge stukken 15 procent bedroeg, was erkende klimmers als Felix Cardenas, Heras en Oscar Sevil- la te machtig. Cardenas kwam als tweede boven. Hij arriveerde nog voor Heras, de Spanjaard die zegevierde in de Vuelta van 2000, en gisteren hoopte op La Pandera het gat met Nozal een stuk lqj maken dan nu het g^ De verrassende klasseiL der leek op de steile slL bezwijken, maar toondj ter en hield uiteincL schade redelijk beperkf j minuut. Er volgen nL: bergritten en een klinfr de Vuelta, maar No^! moraal, liet hij weten:L heel tevreden. Ik verL minder tijd dan ik fe wacht." k Ook de verrassende D, chael Rasmussen van a,! landse Rabobankplo^ stand op de flanken val lige col. Hij finishte alsL in de etappe op 56 &s van Valverde en die pL kleedt hij ook in het klassement. k De rit van zaterdag, eé^ etappe van 167 kilontj sen Albacete en VaL was opnieuw een pre, Alessandro Petacchi. fj] aanse sprinter was voo^ de keer in deze Ro[{ Spanje de snelste in eeU sprint. Hij won voor cr kaan Rodriquez en dL Zabel. Vandaag rust dejr

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14