Legioen is apathisch na afstraffing Katwijk geeft grensrechter de schuld jnpische 1 iinatie ij r Van Dijk Feyenoord kansloos tegen PSV Elleboogstoot Luijten verdacht echt SPORT maandag 22 SEPTEMBER 2003 a 1 kans voor |erpoloploeg - gein - De nationale iwaterpoloploeg is als- ;eroepen voor het olym- 12 valificatietoemooi dat anuari tot en met 1 fe- n Rio de Janeiro wordt en. In de Braziliaanse ooi liggen drie, en mo er, startbewijzen voor 2004 klaar. Het nationa- ital slaagde er de afgelo- ner niet in zich recht te plaatsen voor het atietoernooi. Het werd de Europese titelstrijd nië en miste daardoor (ïing aan de wereldtitel- Barcelona waar een Rio kon worden afge- De wereldzwemfede- IA zette Nederland als p de reservelijst. Neder - i meedoen omdat een Afrikaanse landen heeft ige rellen igkiel Napoli Tijdens ernstige onge- iden voor het voetbal- sen Avellino en Napoli ag een supporter na n coma geraakt Dertig moesten zich na aan- met supporters uit an verwondingen laten tien. Het duel in de Se- d afgelast. Napoli-aan- iergio Ercolano viel uit unevak 20 meter naar l Artsen vrezen dat hij al komen uit een coma. werden aangevallen (zenden Napoli-fans die i.oo on van Avelino waren edrongen. ,50 iland valt rereldgroep 2°! - De malaise in het heeft gisteren ge smadelijke degrada- ;40| wereldgroep van de L2ijp. Nadat Rainer in drie sets had verlo- Mimyi, was de 3-1 i.osjng voor Wit-Rusland nederlaag een feit. (intig jaar niet voorge- lat Duitsland geen deel van de tenniselite. Verkerk proost bibbe- 1 Gatlin wint lieve sprint 2 - De Amerikaanse at- h Gatlin verdiende za- 3 ij de Moskou Challenge 0 cheque met het win- I7 de 100 meter sprint 8 van 10,04 seconden opzienbarend, maar leg wel Europees kam- rain Chambers (10,18), 5 jcordhouder Tim 10 jiery (10,19) en wereld- •3 h Kim Collins (10,36). casseerde 500.000 dol- 11 K)0 euro). Bram Som, e werd op de 800 me- 15 als enige Nederlander 14 'nodigd voor het Russi- waar een voor atle- ppen royaal prijzen- 2 miljoen dollar werd g '5 jjoeri van Dijk is nog en kleine stap verwij- o deelname aan de :he Spelen. Zijn negen- 50 I tijdens het WK in Ca ts iloende voor een olym- 33 bminatie. De surfer uit hoeft volgend jaar al- maar vormbehoud te ji zeker te zijn van een 35 anvankelijk leek Van verwijderd van zijn j5 or een aantal slechte am hij op een 26ste het algemeen klasse- echt. Van Dijk maakte ballende klassering in ie wedstrijden ruim- 72 goed. Hij werd twee »de en een keer eerste. zijn 24ste plek in de ichoof hij in de eind- [lang een positie op. 50 |nde plaats was ruim voor een nominatie, moest bij de beste vijf- jgen, of in het landen- tit (van elk land telt de lier) bij de beste acht. r voldeed aan beide den. door Jaap van Essen Rotterdam - Hoe kan een crisis bij Feyenoord worden voorko men? Die vraag is actueel nu de Rotterdammers daadwerkelijk niet meer dan een middenmoter zijn in de eredivisie. Feyenoord verloor gisteren kansloos van heersend lands kampioen PSV. Het werd 1-3 in De Kuip en dat was nog een be scheiden uitslag. PSV-trainer Guus Hiddink meende dat het net zo makkelijk 2-6 had kun nen worden, zijn collega Bert van Marwijk was het met hem eens. „Ik vond de nederlaag ge flatteerd. Hij had veel hoger uit kunnen vallen. En dat is erg, want ik vond PSV nog niet eens niet zo goed spelen." De meningen van beide coa ches zijn veelzeggend over de positie van Feyenoord. De ploeg is de aderlating, het ver trek van ervaren spelers de voorbije zomer, nog steeds niet te boven. De vraag is of dat dit seizoen nog gaat gebeuren. Van Marwijk kan zijn huidige spe lers niet eens zo heel veel ver wijten, want ze werken zich werkelijk kapot. De conclusie is dat er gewoon niet genoeg kwa liteit in zit om dit seizoen een rol van betekenis te spelen. Vijf wedstrijden (waarvan drie in eigen huis) leverden de Rot terdammers slechts zeven pun ten en een negatief doelsaldo op. De achterstand op PSV en Ajax bedraagt inmiddels res pectievelijk zes en vijf punten. Feyenoord is koploper, maar dan wel van het 'tweede rijtje'. De kwestie is voorlopig dus vooral wie de echte concurren ten van Feyenoord zijn, dit sei zoen. Met andere woorden: is de traditionele topdrie een toptwee geworden? De reacties van de normaal zo fanatieke Feyenoord-aanhang waren gisteren veelzeggend. Met nog een half uur te spelen en een 1-2 stand op het bord, zweeg het doorgaans zo rumoe rige Legioen. Dat is, nog geen anderhalf jaar na de gewonnen finale in de UEFA-Cup, een rare gewaarwording. Nadat Venneg- oor of Hesselink een kwartiertje voor tijd de 1-3 had laten aante kenen, verlieten zelfs al duizen den Feyenoord-aanhangers ontgoocheld het stadion. Vorig seizoen was Feyenoord nog de enige club in Nederland die (tweemaal zelfs) van PSV won. Een positief resultaat zat er gisteren geen minuut in. Het duel werd furieus gestart, met fikse overtredingen wederzijds. Met dat soort intimidatievoet bal blufte Feyenoord de club uit Eindhoven in het verleden nog wel eens af, zodat het verschil in kwaliteit werd gecompen seerd. Dit seizoen is het verschil echter te groot om met een to meloze inzet te overbruggen. De Nooijer ontsnapte in de zes de minuut aan rood na een smerige overtreding op Kezman (die zelf vervolgens natrapte). Nog geen zestig tellen later scoorde de Joegoslaaf 0-1. PSV maakte vervolgens de foüt die eerder al eens puntverlies uit bij Roda JC opleverde. De ploeg weifelde tussen door drukken en consolideren, waar door Feyenoord zowaar een beetje in de wedstrijd kwam. De eerste de beste kans werd ook omgezet in de gelijkmaker. Kuijt (nu eens centrumspits omdat Lazovic aan de kant V> PSV'er Wilfred Bouma duelleert met Dirk Kuijt van Feyenoord. Foto: ANP/Jasper Juinen bleef) zette voor op Buffel, die de bal binnen gleed. Kuijt kreeg na een half uurtje ook zelf nog een kans, de twee de van Feyenoord en naar later zou blijken ook de laatste. PSV daarentegen leek bij vlagen wel een schiettent te beheren. Nog voor rust kregen Kezman en Van Bommel een grote kans en troffen Park en Vennegoor de paal en de lat. Na de pauze ging het schutters feest vrolijk verder. Kezman mocht na een vrije trap van Robben na 55 minuten zomaar voor de tweede maal scoren, zijn honderdste alweer in de competitie. Het fenomeen had nog geen minuut later ook nog nummer 101 op de schoen, maar miste. „Hij had geen T- shirt met 101 bij zich", merkte Hiddink droogjes op. Hoe dan ook, Feyenoord was vervolgens machteloos en krachteloos. Van Marwijk zag het met lede ogen aan. „We speelden een dramatische tweede helft. Vooral verdedi gend was het heel knullig wat we lieten zien. Er zijn nauwe lijks excuses, na de rust speel den we slechter dan ik in lange tijd heb gezien. Alleen Paauwe, Kuijt en Pardo haalden hun ni veau.' De traditionele 'wat-nu-vraag' wist Van Marwijk ook nog niet te beantwoorden. „Ik heb nog geen plan. Ik ben nu heel te leurgesteld en voel me ook ver antwoordelijk. Juist in deze wedstrijd hadden we een stap kunnen zetten in de goede rich ting. We hebben nu een flinke achterstand en hebben over duidelijk tijd nodig om te groei en. Maar tijd, dat heb je niet bij een club als Feyenoord." Feyenoord: Zoetebier; Song, Van den Berg, Paauwe en De Nooijer (46. Gha- ly); Van Wonderen (70. Lazovic), Ono, Schreuder en Pardo (67. Van Persie); Buffel en KuijL PSV: Waterreus: Colin, Ooijer, Bouma en Lee; Park, Van Bommel, Vogel (74. De Jong) en Robben (90. Van der Schaaf): Vennegoor of Hesselink en Kezman. ARC blijft ook op vierde plaats strijden voor handhaving door Anton Diedrich alphen aan den run - De wed strijd ARC - Katwijk werd gete kend door één incident. Da's raar, voor een duel dat in 4-3 eindigt en waarvan de tweede helft een spektakelstuk van je welste was. Uiteindelijk ver dienden de Alphenaren de ze ge, op basis van de eerste helft. En leert Katwijk misschien dat een wedstrijd al bij het allereer ste fluitsignaal begint. Het incident dat de wedstrijd tekende, gebeurde in de 55ste minuut. De ingevallen Alphe- naar Robin Kant kopte, Katwijk doelman Max de Jong stopte en de assistent-scheidsrechter wees resoluut naar de midden stip. Hij meende dat De Jong de bal achter de lijn in zijn handen kreeg. Tot verbazing, ontzetting en woede van de Katwijk-spe lers. Het doelpunt betekende 3- 1, en betekende daarmee tege lijk dat Katwijk de inhaalrace opnieuw moest beginnen. Die inhaalrace was het gevolg van een uitstekende eerste helft van ARC en een zwak begin van Katwijk. De Katwijkse aanval - Sander Molenaar, Tim Kluivers en Erwin Hermes - kwam nau welijks in het stuk voor. De thuisploeg domineerde het middenveld en dwong Katwijk tot lange ballen, waar de Al- phense verdedigers veel kop- sterker waren dan de Katwijkse aanvallers. „We wisten dat Klui vers de bal graag in zijn voeten krijgt aangespeeld", verklaarde ARC-trainer Dennis van den IJssel na afloop. „Dus moesten we hen al op hun eigen helft vastzetten, zodat ze daar geen kans voor kregen. Dat lukte in de eerste helft uitstekend." Een gevolg daarvan was dat het mat ogende Katwijk geen drie pas ses achter elkaar kon knopen. Na een kwartier kwam ARC op voorsprong door een droge knal van Wouter Verheij in de verre hoek, en na krap een half uur was het al 2-0. Een door kopbal van Stefan Schaafsma bereikte Maurice Bartels, die het leer langs De Jong in het doel schoof. Katwijk had tot dat moment welgeteld één kansje gehad. Ronald Pronk kwam net te laat om een voorzet van Ka- rim Hajji binnen te tikken. Als ARC met een nog grotere voorsprong de kleedkamer in enschede/gpd - Hij was even de meest besproken scheidsrech ter van Nederland. Hugo Luij ten zag vrijdagavond zelf de tv- beelden terug op zijn hotelka mer en kon niet ontkennen dat zijn vermeende elleboogstoot tegen een speler van Eindhoven er verdacht echt uitzag. De Limburgse leidsman wilde vrij dagavond tijdens het duel He racles Almelo tegen FC Eindho ven in de Gouden Gids divisie een gele kaart geven aan Eind- hoven-speler Van Kouwen. Pro testerende medespelers verza melden zich om de leidsman en daarbij raakte Luijten een spe ler vol met de elleboog in het gezicht. „De kaarten zitten in het borstvakje van onze shirts en daar zit een rits in. Ik was bezig de kaart te pakken toen een speler van Eindhoven tegen mijn elleboog aanliep. Domme pech, want ik ga natuurlijk geen elleboogstoten uitdelen", zegt Luijten. ARC'er Marvin Redjosetiko zet Erwin Hermes van Katwijk onder druk. Foto: Hielco Kuipers was gegaan, had geen Katwijker kunnen klagen. Het tegendeel gebeurde echter. Uit het niets - zo dominant waren de Alphe naren - kopte Hajji de bal voor en gleed Molenaar op slag van rust de 2-1 binnen. Juist in een fase dat vooral Schaafsma de aanjager was op het Alphense middenveld en keer op keer ge vaarlijk doorkwam op links. Het enige dat ontbrak was de eind- pass op spits Verheij. Wat Katwijk-trainer John Eel- man in de rust heeft gezegd is niet bekend, maar het moet on geveer hetzelfde zijn geweest als vorige week. Ook nu kwam Katwijk veel sterker uit de kleedkamer dan het erin was gegaan. En ook met een extra aanvaller erbij: Mare Helder als 'echte' rechtsbuiten, in plaats van de wat hangender spelende Hajji. Maar terwijl Katwijk op de gelijkmaker joeg, gevaarlijker was dan ARC en gangmaker Schaafsma in een verdedigende rol drukte, viel het omstreden doelpunt aan de andere kant. Boze Katwijkers belaagden de assistent-scheidsrechter, die echter voet bij stuk hield. De fu rieuze keeper De Jong kreeg een gele kaart, Katwijk mocht aftrappen en het gat was weer twee goals. Tot Erwin Hermes drie minuten later de hernieuwde aansluiting in de touwen kopte. En Katwijk opnieuw op de gelijkmaker be gon te jagen. Nog steeds waren de passes niet zuiver, maar het tempo ging tenminste een paar tandjes omhoog. ARC bleef echter overeind, en liet zien dat het een moeilijk te kloppen ploeg is. Daarnaast kregen de Alphenaren de ruimte voor snelle tegenstoten. Terwijl de meegereisde Katwijk se toeschouwers zich afvroegen hoe de wedstrijd eruit had ge zien zonder het omstreden doelpunt, besliste ARC de wed strijd. De net ingevallen Brian Simons gleed door de verdedi ging en liet Kant de 4-2 binnen- tikken. Weer een koude douche voor de Katwijkers. Dat Mo hammed Bougrine er vijf minu ten voor het einde 4-3 van maakte, was terecht maar te laat. Na het eindsignaal gingen De Jong en Bougrine nog maar eens verhaal halen bij de man die de 3-1 had binnengevlagd. En ook een aantal supporters had zich verzameld bij het hek naar de kleedkamers, om de man luidkeels te laten weten wat zij van hem dachten. Wie er ook gelijk had, Katwijk was te laat bij de les om aanspraak op een punt te mogen maken. ARC had laten zien in de hoofdklas se thuis te horen en staat nu vierde op de ranglijst. Dat verandert niets aan het doel voor dit seizoen, bena drukt Van den IJssel: „Handha ven. Er zijn heel veel ploegen die qua kwaliteit dicht bij elkaar liggen, dus we willen zo snel mogelijk een gat slaan met de onderste plaats." Op deze ma nier lukt dat aardig, zag ook Van den IJssel. „We krijgen langzaam maar zeker een eigen gezicht. Vorig seizoen in de eer ste klasse hebben we kunnen wennen aan deze speelwijze, zonder vrije verdediger achter de laatste linie en één op één spelen. Dat betaalt zich nu uit." ARC: Tuinenburg, Toxopeus .Strobbe (23. Van Dorp), Van Schie, Verlaan, Balkhoven, Redjosetiko, Schaafsma, Graanoogst (42. Kant), Verheij, Bartels (62. Simons). Katwijk: De Jong .Bougrine, Cruyff, l'Ami, Buijs, Pronk, Hajji, (46. Helder), Meeuwisse, Molenaar (66. Price), Klui vers, Hermes (66. Verkade). De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Henk Angenent, die met Ruud Bröring en Jan Siemerink wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de marathonpartij van de Alphense tennisser Martin Verkerk tegen Bopanna uit India in de herhaling. Martin Verkerk heeft voor eens en voor altijd bewezen dat hij een blijvertje is. Zelfs zijn criti ci moeten toegeven dat hij vrij dag in de Davis-Cupwedstrijd itegen Bopanna uit India ka rakter heeft getoond. Dat werd hem nogal eens ontzegd. Ver kerk, zo heette het, zou bulken van het talent Maar met alleen goed tennissen haal je de we reldtop niet, dus Verkerk kon het zonder dat ka rakter wel schud den. Ik heb dat nooit geloofd, ik denk niet dat Verkerk een eendagsvlieg is. Zo'n etiket kun je maar op één manier kwijtraken: door karakter te tonen. En dat kan weer het best als je geen superpartij speelt, maar toch wint. Ver kerk speelde tegen die onbe kende Indiër inderdaad geen superpartij. Waarschijnlijk een geval van onderschatting. Dat gevaar ligt voor iedere sporter op de loer. Ook ik be trap mij er wel eens op, vooral als alles op rolletjes loopt. En kijk eens naar de wielersport. Hoe vaak wint daar de trage renner de spurt niet van een betere sprinter? Voor mij was Verkerk al we reldtop, maar sinds zijn zwaarbevochten overwinning van vrijdag weet ik het zeker. Ik heb alleen die lange vijfde set gezien. Ook al steeg die In diër boven zichzelf uit, ik heb er steeds in geloofd dat Verkerk het zou redden. Als het om geld was gegaan, had Verkerk geheid verloren. Maar hij streed voor zijn eigen eer en voor die van zijn vaderland. Dat de Nederland se tennissers de overwinning zo uitbundig vierden, vind ik begrijpe lijk. Nee, ik ben niet te nuchter voor zo'n vorm van chauvinisme. Dat spreekt me juist aan. Achteraf kun je stellen dat Verkerk die eerste wedstrijd best had mogen verliezen, want Nederland won uiteindelijk met 5-0 van India. Maar zo simpel is het niet. Verliest Verkerk die pot, dan verlopen die andere par tijen daarna misschien ook heel anders. De eerste klap is een daalder waard. Verkerks vreugde kan ik na al die ellende van afgelopen zo mer, toen hij bijna geen wed strijd won, goed begrijpen. Bo vendien vind ik dat je blij moet zijn met elke overwin ning. Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd. Henk Angenent uit Wou- brugge is marathon- en lan gebaanschaatsen Hij won de Elfstedentocht in 1997.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13