G7 wil flexibeler wisselkoersen ECONOMIE Kabinet maakt ontslag ouderen nog dramatischer Irak gaat eigen economie ingrijpend hervormen 'Alle grote contracten openbaar aanbesteden' Oproep vooral gericht aan Aziatische landen Pornosurfer niet simpel te ontslaan Oogst kool en biet in hoog tempo Mak schaap in voorste taxi 1 man Motorola nt het veld ork - Bestuursvoorzitter Galvin van het Ameri- e telecombedrijf Motorola op. Galvin verklaarde dat e bestuurders het niet /aren met zijn maatrege- n de problemen op te los- hris, kleinzoon van op- r Paul Galvin, schoof in ioor naar de top. Al snel r 2 a kwamen verwijten uit ïai inciële wereld dat hij niet et rachtig genoeg optrad, rn ola is na Nokia de tweede ant van mobieltjes ter we- laar het concern verliest 2,1 iarktaandeel en ziet de ei rrentie, zoals het Kore- Samsung oprukken. ;ische posterij: fei o banen weg ej Bij de Belgische pos- zullen tot 2007 in totaal lanen verloren gaan. Dit rdwijnen al 1000 banen, ft topman Thys van De vo iterdag in Belgische kran- tegd. Volgend jaar wil hij ns 2000 banen schrap- laarbij zullen geen ge- ;en ontslagen vallen. De eeft 40.000 werknemers. V derneming koerst dit jaar en verlies van 40 miljoen oor te trage postbezor- y\ edrijven stappen naar Tenten voor vervoer van pakketten. Particulieren ken fax en e-mail om de igen bij de brievenpost lijden. Thys heeft eerder gd het Nederlandse TPG )eutsche Post als ideale r te zien om mee verder maandag 22 september 2003 .J jng< mijdt [en beslissen T Alstom er.f Dertig schuldeisende ejaivan het Franse indu- Alstom maken bekend of ze akkoord het een nieuw reddings- itejior het concern, dat zich ene financiële problemen t jat. De Franse overheid f lor Alstom, onder meer dant van de TGV-treinen een red- opgesteld. De Euro- immissie keurde dat if omdat het in haar ijdig was met de regels vrije concurrentie. De ie Commissie gaf Frank- ijd tot vannacht de tijd een aanvaardbaar plan den. tument kan doen wiag - De Consumenten- hejresenteert zondag 28 3etber een persoonlijke mi mi op het jubileumfestival ritj VARA-radioprogramma vjVogels in Apeldoorn, van de test kun- nipsen kijken hoe milieu- eeizij leven, aldus de Con- tenbond. Daarna is de iriflt93 vragenin te vullen déiternetsite van de bond. Rijiomvat acht categorieën: energie en water, voe- vaiis en tuin, vervoer, kle in schoeisel, afval en ap- tea. De uitkomst wordt nkiken met het Nederlands ;erïelde. m ;;rin topman tijtsche Bank yWrt - De topman van nejie Bank, Josef Acker- t limoet volgens de Duitse |rs van financiën en eco- lefce zaken aanblijven zo- d(h schuld niet is bewe- eeikermann is dat ook van ie bankier moet terecht- refegens zijn rol in de ge- overname van hojglomeraat Mannes- en veroordeling zou tot kunnen oplopen. De in Düsseldorf be- Sjdag tot vervolging. De lanciële wereld zou n bezig zijn de rijen te slui- het optreden van jus- grootste Duitse bank overwegen zijn hoofd- :rankfurt te sluiten en buitenland te vertrek teer justitie de zaak dubai/anp - De rijkste zeven in dustrielanden verenigd in de G7 hebben zaterdag een oproep ge daan voor flexibeler wisselkoer sen op de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank in Dubai. De G7 bestaat uit de VS, Groot-Brittannië, Canada, Duits land, Frankrijk, Italië en Japan. De oproep lijkt vooral gericht aan Aziatische landen, die hun valuta hebben gekoppeld aan de dollar. Daardoor zijn de Azi atische munten in waarde ge daald. Op de koers van de euro heeft dat een opwaarts effect, waardoor Europese producten amsterdam/anp - Bedrijven die medewerkers willen ontslaan die in werktijd pornosites be zoeken, krijgen hiervoor geen toestemming meer. Kanton rechters willen eerst een inter ne gedragscode zien, die uit drukkelijk verbiedt om niet-za- kelijke websites te bezoeken. In deze code moeten bovendien sancties staan. Dat concludeert het tijdschrift P People Planet Profit uit on derzoek naar vijf jaar recht spraak over internetmisbruik. Meerdere rechters en arbeids- rechtdeskundigen onderschrij ven die lijn. Vijf jaar geleden kon de KLM een werknemer, die porno had gedownload, nog op staande voet ontslaan. Kan tonrechters eisen echter steeds vaker een toetsingsinstrument. Chemieconcern DSM kreeg bij voorbeeld te horen dat er in een code geen sanctie was opgeno men, toen een medewerker strafrechtelijk verboden kinder porno op zijn pc had staan. De meeste grote ondernemin gen hebben inmiddels een code ingevoerd. Vooral kleinere be drijven hebben problemen om werknemers te ontslaan, die misbruik maken van de inter nettoegang op het werk. Tijd schrift P+ is opgezet door be drijvennetwerk Samenleving Bedrijf, pensioenfonds PGGM, SNS Reaal Groep, twee ministe ries en de vakcentrale FNV. Laurus verlost van Belgische winkels den bosch/gpd - In oktober komt er een eind aan de super marktactiviteiten van Laurus in België. Van de acht overgeble ven winkels zijn er zes verkocht aan Spar Belgium. De twee res terende winkels in Seraing en La Calamine gaan dicht. In april werden 26 winkels verkocht aan het Belgische supermarktcon cern Colruyt waarna in augus tus Carrefour 20 winkels over name. Ook kantoren en distri butiecentra werden verkocht. Laurus is alleen nog in Neder land actief. Eerder werd ook de verliesgevende tak in Spanje af gestoten. duurder worden. De Aziatische landen zijn ge baat bij een goedkope munt omdat hun producten dan ook goedkoper worden. Analisten menen echter dat bijvoorbeeld in China een forse revaluatie op zijn plaats zou zijn. De lage yuan heeft ook een negatief ef fect op de economie van de VS, waar de lonen veel hoger zijn dan in China. De VS hebben met China groot handelstekort en dringen bij Peking al langer aan op een flexibeler wissel koersbeleid. President Duisenberg van de Europese Centrale Bank zei dat nu internationaal erkend is dat de eurolanden en een aantal kleinere economieën de dupe worden van de koppeling van een aantal munten aan de dol lar. Hij .sprak van een wijdver breid probleem dat vraagt om een brede aanpak. In de verkla ring worden de Aziatische lan den overigens niet bij naam ge noemd. De Nederlander zei in genomen te zijn met de G7-ver- klaring. De Amerikaanse minister van financiën, die ook deelnam aan het G7-overleg, zei dat andere landen meer werk moeten ma ken van stimulering van hun binnenlandse economie. De G7-verklaring gaat ook in op de mislukte besprekingen in Cancün over liberalisering van de wereldhandel. De zeven lan den zijn erg teleurgesteld over het stranden van de conferen tie, een week geleden. Ze hopen dat alle partijen de draad snel weer oppakken. Volgens minister Van Ardenne (ontwikkelingssamenwerking) biedt het mislukken kansen om de belangen van landen in de Derde Wereld serieuzer te ne men. In dat opzicht spreekt de bewindsvrouw zelfs van 'een zegen'. Zij streeft ernaar om in 2007 15 procent van haar budget te be steden aan basisonderwijs. De komende vijf jaar geeft de mi nister 1,9 miljard euro uit aan basisonderwijs in ontwikke lingslanden. Ze riep vanoch tend in Dubai andere landen op haar voorbeeld te volgen. De ontwikkelingslanden zijn volgens haar terecht teleurge steld omdat hun in het verleden meer in het vooruitzicht is ge steld dan ze uiteindelijk hebben gekregen. Ze wees onder meer op een eerdere conferentie over ontwikkelingshulp in Mexico. Lang niet alle rijke landen ko men de beloften na die ze daar deden. Het mislukken van Cancün heeft volgens Van Ardenne het schermerhorn/wieringermeer - De oogst is op het ogenblik in vol le gang. Telers in ondermeer de Wieringermeer halen de suikerbieten van het land. De Suikerunie verwacht af te stevenen op een hoge op brengst. In Schermerhorn werd het afgelopen weekeinde hard ge werkt met het binnenhalen van de rode kool. De grote worden in kooien gegooid, kleinere krijgen een zachtere behandeling. Foto's: GPD/John Oud/Bas Beentjes dubai/anp-ap-afp-rtr - De Iraakse interim-minister van fi nanciën Kamel al-Kilani heeft gisteren ingrijpende economi sche hervormingen aangekon digd. Die moeten zijn land openstellen voor buitenlandse investeerders, die het recht krij gen Iraakse ondernemingen voor 100 procent over te ne men. Een uitzondering geldt voor de olie-industrie. Buitenlandse ondernemingen kunnen ook samenwerken met Iraakse ondernemingen en zij kunnen bovendien filialen ope nen in Irak. Er komen wijzigin gen in de regels voor de ban- kensector en in het belasting en tarievenstelsel van het land. Zes buitenlandse banken kun nen in de komende vijf jaar Iraakse banken opkopen, aldus de minister. Wanneer de her vormingen ingaan, zei al-Kilani niet. „In de nabije toekomst", wilde hij alleen kwijt. Eind ok tober zal de Wereldbank waar schijnlijk besluiten over finan ciële ondersteuning voor de wederopbouw van Irak. „Het probleem is dat we nu nog niet weten wat het land precies no dig heeft", zei de Duitse minsi- ter van financiën Eichel in Du bai. Er circuleerde een bedrag van 75 miljard dollar voor de komende drie jaar, maar dat ontkende Wereldbank-direc teur Joseph Saba later weer. Rusland, Frankrijk en de andere landen die nog geld te goed hebben van Irak moeten die schulden kwijtschelden, zei gis teren dé hoogste Democraat in de commissie voor buitenland se zaken van de Amerikaanse Senaat, Joseph Biden. Irak heeft 600 miljard dollar buitenlandse schuld. De schuldeisers hebben beloofd tenminste tot 2005 niet op aflossing aan te dringen, maar sluiten kwijtschelding uit. Biden: „Het idee dat de nieuwe regering aan het werk kan met zoveel schuld is absurd." Sad dam Hussein bouwde onder meer door wapenaankopen grote buitenlandse schulden op. |via Marmelstein :h - „Ontslagen worden was al maar wordt in de toekomst Iramatisch." De directeuren Eric en Harald van Wordragen van 'ijf Ontslagnet zien het kabi- ^ji om de ontslagvergoeding in te top de WW-uitkeringen abso- i zitten. 4n werknemers krijgen nu vaak of ontslagvergoe- ji hun werkgever mee en krij- jrnaast een WW-uitkering. Dat n heeft de gemiddelde werkne- gens De Haan keihard nodig Ieriode dat ze nog geen nieuwe jbben te overbruggen, volgens het CBS dagelijks 600 j worden ontslagen en het aan- tures blijft dalen duurt de zoektocht naar een baan steeds langer. Vooral oudere werknemers zitten rela tief lang thuis en worden zwaar getrof fen worden door de maatregel. Gemiddeld krijgt een werknemer een ontslagvergoeding mee van 49.000 eu ro. Dat wordt gebruikt om de extra kosten na ontslag op te vangen. Wie zijn baan verliest ziet vaak zijn kosten stijgen omdat de auto van de zaak en telefoonkostenvergoeding wegvallen. Ook moeten ontslagenen uit de collec tieve ziektekostenverzekering. Ruim 150 mensen kloppen dagelijks bij Ontslagnet aan voor hulp. Ze vullen de interactieve vragenlijst in op de website die hen leidt naar een per soonlijk advies. Ter vergelijking: dat is ongeveer een derde deel van alle men sen die in Nederland worden ontsla gen. Soms bestaat de hulp uit het simpel doorverwijzen naar de vakbond waar ze lid van zijn of naar de rechtsbij- standsverzekering. Mocht de werkne mer daar niet terecht kunnen dan be middelen zij hen naar een jurist. Ont slagnet heeft een landelijk netwerk van 25 ontslagjuristen die veelal werken op basis van no cure no pay. „Bij een ge wone advocaat ben je sowieso honora rium op basis van een fors uurtarief verschuldigd", zegt Van Wordragen. Kantonrechters die de ontslagvergoe ding toekennen zullen -zodra het kabi netsbesluit wet wordt- de ontslagver goeding niet meer zonder meer toe kennen, verwacht Van Wordragen. „De rechters hebben de vergoeding namelijk ingesteld om werknemers fi nancieel tegemoet te komen als ze worden ontslagen. Als dat financiële voordeel wegvalt bereiken de rechters hun oorspronkelijke doel niet meer." Dat zou een flinke tegenvaller kunnen zijn voor de politiek. „Zonder ontslag vergoeding houden veel werknemers gewoon recht op een WW-uitkering. De bezuinigingen op de WW die De Geus met deze maatregel hoopt te be reiken, zullen dan gering zijn, ver wachten De Haan en Van Wordragen. Onduidelijk is nog wanneer iemand geheel of voor een deel het recht op WW verliest. Ook voor sommige werkgevers kan het financiële voordeel tegenvallen. Van Wordragen verwacht namelijk dat CWI's en kantonrechters ontslag kriti scher zullen beoordelen waardoor dat minder vaak zal doorgaan. „Dan wordt de arbeidsmarkt dus heel infexibel", zegt Van Wordragen. Zonder ontslagvergoeding is het bo vendien voor werknemers vaak het beste om hun baan te behouden. Ze zullen hun ontslag blijven aanvechten waardoor bedrijven die willen reorga niseren niet snel afkunnen van werk nemers die ze niet meer kunnen ge bruiken. Van Wordragen schat zelfs dat werkge vers soms meer geld kwijt zijn aan ontslagvergoedingen. „Als ze vinden dat een werknemer echt heel onte recht ontslagen is bijvoorbeeld. Dan zullen ze toch een flinke financiële vergoeding willen toekennen. Dat kunnen ze alleen bereiken door een zeer hoge ontslagvergoeding te eisen. De aftrek van de WW is dan minder voelbaar." Ook zullen er problemen ontslaan bij de uitvoering, verwacht Van Wordra gen. Als werknemers hun ontslag blij ven aanvechten duurt de afhandeling nog langer dan nu. „Als ze een redelijke vergoeding mee krijgen berusten werknemers eerder in hun ontslag." Maar zelfs nu draaien CWI's en kantonrechters al overuren om alle zaken op tijd af te handelen. „Als het kabinet de plannen doorzet krijgen CWI's en kantonrechters te maken met nog meer drukte. Dan kunnen ze het werk niet meer aan." Kritiek op reddingsplan Argentinië Nederland heeft kritiek op het internationale reddingsplan voor Argentinië, dat eerder deze maand werd opgesteld. Dat maakte minister Zalm (financiën) gisteren bekend op de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank in Dubai. De overeenkomst is door het IMF bekrachtigd maar Nederland onthield zich van stemming. Afgesproken is onder meer dat Argentinië langer de tijd krijgt om 21,6 miljard dollar terug te betalen. Het gaat hier om schulden die het land bij mulilaterale instellingen heeft uit staan. De totale buitenlandse schuld is veel hoger. Zalm vindt dat de schuldenproblematiek niet is opgelost. Minister Van Ar- denne(ontwikkelingssamenwerking) heeft besloten de komen de drie jaar 47,5 miljoen dollar voor de ontwikkeling van Afgha nistan beschikbaar te stellen. Ze verklaarde vanochtend met Af ghanistan een langetermijnrelatie te willen aangaan en dat het mooi zou zijn als Nederland meer zou kunnen bijdragen aan de veiligheid in het land. zelfbewustzijn van de ontwik kelingslanden vergroot. Het zelfde geldt ook voor het zelf respect. „Ze verdienen dat ook", aldus de bewindsvrouw. „Ontwikkelingslanden laten zich niet meer afschepen met een fooi." Bolkestein waarschuwt overheden brussel/anp - Nederlandse overheden als provincies en ge meenten moeten voortaan in principe alle grote contracten voor aanschaf van goederen openbaar aanbesteden. Als de regering niet snel met een goed voorstel komt, kan eurocom missaris Bolkestein (interne markt) Nederland zelfs voor de Europese rechter in Luxemburg slepen om dat af te dwingen. Officieel moet bijvoorbeeld een gemeente een goederencon tract ter waarde van 200.000 eu ro of meer openbaar aanbeste den. Voor bouwwerkzaamhe den geldt een grenswaarde van 6,2 miljoen euro. Volgens de woordvoerder van Bolkestein gaat het daarbij om het hante ren van specifieke procedures, zoals publicatie van de over heidsopdrachten in een specia le EU-uitgave en strikte regels voor het openen van de enve loppen mét de offertes. „Dat ontslaat een lidstaat ech ter niet van de verplichting om ook in alle andere gevallen con currentie uit het buitenland niet bij voorbaat uit te sluiten", aldus de woordvoerder zater dag. „De Europese verdragen voorzien erin dat ook hiervoor openbare aanbesteding moet gelden. Er dient sprake te zijn van non-discriminatie van leve-, ranciers uit andere lidstaten. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, heeft de Nederlandse praktijk voor openbare aanbesteding extra onder de loep genomen nadat de gemeente Assen de aankoop van 6000 huisvuilcon tainers wilde regelen door vijf firma's zelf telefonisch om een offerte te vragen. De waarde van dit contract bedroeg 150.000 euro. Ook hier hadden volgens Bolkestein andere leve ranciers de kans moeten krijgen een offerte uit te brengen. ECONOMIE WIJZER Taxi nodig in Bangkok? Wrie melende mensenmassa, enor me drukte op straat, overal la waaierige knetterpotjes op drie wielen en gewone taxi's. Je houdt er een aan, vraagt de prijs, doet een tegenbod en als het je niet zint stuur je hem ge woon verder. Pas als je het met een chauffeur eens bent gewor den over de prijs ga je op pad. Aanbod genoeg. Taxi nodig in Amsterdam? Voor het Centraal Station staat een keurige rij stevige zwarte au to's, je loopt naar de kop van de stoet en stapt in. Aan het eind van de rit betaal je de me- terprijs, je rondt wat gunstig af, en vriendelijk groetend vervolg je je weg. In deze simpele tegenstelling ligt de oplossing van een frap pante economische puzzel. We vonden in Nederland de taxi's te duur. In de frisse wind van dg vrije-markteconomie die de verstikkingen van regulering door branche en overheid moest verjagen, kwam ook de taxi- markt aan de beurt. Geen vergunningen, maar vrije toetre ding, geen vaste prijzen, maar onder handelingen tussen klant en chauffeur. Elke econoom zou je voorspellen dat met die liberalise ring het aanbod van taxi's omhoog gaat en de prijzen dalen. Dat is immers de standaardtheorie. En de praktijk: als je het PTT-monopolie opheft en meer bedrijven toe laat, dalen de telefoontarieven (en stijgt bovendien de kwali teit). Zelf had ik gewaarschuwd kun nen zijn. Jaren geleden sprak ik een Britse collega die adviseer de over de vrijmaking van de taximarkt in Stockholm. Daar waren na het openstellen van de markt de prijzen niet ge daald, maar gestegen. Zijn ver klaring: de kwaliteit is gestegen. Meer betrouwbaarheid, snelle re reactie op een bestelling, meer service. Ik heb dat niet van de daken geroepen toen ze hier begonnen met de liberali satie, en daarmee misschien wel mijn maatschappelijke ver antwoordelijkheid verzaakt. Ik weet niet of de plannenma kers indertijd hun licht hebben opgestoken in Stockholm. Feit is dat we nu in Nederland met een dubbele verrassing zitten: de taxi's zijn duurder geworden en de kwaliteit is gedaald, zo luidt de klacht. Die kwaliteits daling zit dan vooral achter het stuur, begrijp ik uit de media: chauffeurs die geen Neder lands spreken en de stad niet kennen. Er gaan nu stemmen op om maar weer regulering op te leg gen: verplichte scholing voor taxi-chauffeurs, voor gegaran deerde klantvriendelijkheid en kennis van taal en plattegrond. Onzin! Niet de chauffeurs moe ten worden opgevoed, maar de klanten! Bij een vrije markt horen geen consumenten die het dictaat van een aanbieder gedwee ac cepteren. Bij een vrije markt horen klanten die waar voor hun geld eisen. Die dus de vrij heid van onderhandelen ge bruiken om een andere aanbie der te kiezen als de geboden waar niet bevalt. Die meteen weer uit de taxi stappen als de chauffeur hen niet verstaat, of niet weet waar in de hoofdstad de Sarphatistraat is. Als Albert Heijn te duur is ge worden gaan we toch ook naar Dirk van den Broek? Wie als mak schaap in de voorste taxi stapt, is de gevan gene van de chauf feur en maakt hem zelf tot monopolist! Hij gooit zijn eigen kooi in 't slot. Nou zit ik als echte doorsnee Hollander, natuurlijk ook op gescheept met mijn gebrek aan routine in het onderhande len over prijzen. De ervaring leert welis waar dat je zo'n routine snel kan opbouwen in Bang kok, maar je kan moeilijk je kinderen naar Bangkok sturen voor een training als taxi-gebrqjker. Wij zijn meer gewend aan concur rentie als reactie op gegeven prijzen. Dus moeten we gewoon even wachten tot de markt ons echt gaat dienen. Je zou immers wil len dat je kon kiezen uit ver schillende aanbieders, met vel schillende prijzen. Taxi's direct op straat herkenbaar aan hun maatschappij: VeiligVlugVoor- delig, ChiqQque!, Fast/Food (met hamburgers en cola), ie der met zijn eigen prijssysteem, net zo ondoorzichtig als bij de telefoon, maar wel heftig con currerend. Eigenlijk is het verbazingwek kend dat er nog geen interna tionale keten van taximaat schappijen is, zoals McDo nald's, Hilton en Best Western: overal dezelfde standaard, overal dezelfde prijspolitiek. Ik vind het zelf een gouden idee. Geheel vrijwillig opgesloten in mijn studeerkamer geef ik het hierbij zomaar weg. Gratis! Nou ja, een commissariaatje zou ik nog wel leuk vinden. Joop Hartog hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11