ECONOMIE Loskoppelen uitkeringen kan vier jaar Aflossingsvrije hypotheek heeft de toekomst Gure wind haalt Nederlanders uit polderslaap Voetbal kijken in skybox is ook belastbaar loon Goed, slecht en lelijk - Bonden woest over brief De Geus WAO op spel door CAO-eis use minister G7 schieten - De Franse minister van ;iën Mer laat de vergade- aii de zeven grootste in- >landen(G7) - dit week in Dubai - schieten. Hij Ie gisteren al zijn aan- te willen besteden aan de van Alstom. Het is zeer ierlijk dat een bewinds iet overleg van de minis- m financiën en centrale- iresidenten niet bijwoont is binnenlandse omstan den. Ook Eurocommissa- inti heeft een afspraak in afgezegd. Industriecon- Jstom, fabrikant van de reinen en cruiseschepen, ;rote problemen. Het red- ilan van de Franse over- door 'Brussel' afgewezen andag moet er een nieuw ggen. cht INC tegen hter in Mexico Irdam - Het bank- en ver- jngsconcem ING heeft in |o een klacht ingediend [de rechter die vorige p bankrekeningen van de fermaatschappij Comer- merica had bevroren. De ping werd eind augustus iggedraaid. De stap van Ide zoveelste in een dis- jussen de verzekeraar en pdcaanse kunstmestpro- it Fertinal. Aanleiding van fcchil is de schade die Fer- n september 2001 leed Ie orkaan Juliette. De e was gedekt door een Idie net voor de catastrofe ingepast om ook verze- fczijn tegen natuurram- fcgt Fertinal. ING bestrijdt imse krant op dag bij bakker l - De twee populairste den in Vlaanderen, Het blad en Het Laatste hebben vergevorderde voor een zondagsedi- t Nieuwsblad wil vanaf jtember het eerste zon- nmer verspreiden. Het b Nieuws, dat bij de con- pnde Persgroep behoort, l niet lang te zullen ach- i. In Nederland broedt ;raaf op plannen voor dagskrant. Grootste jlblok is de bezorging. In kpeelt dat probleem niet, ,,de meeste nummers los t worden. Op zondag ":er die bijna overval «te rechtbank raccountants ïzfc - Er komt een aparte 2Rnk voor accountants die 9 rekeningen van bedrij- ïtroleren. Volor de Ac- ntskamer worden kanto- B laagd die zich niet aan ^hebben gehouden. Ver- - gt de Autoriteit Financi- )d ;kten (AFM) het toezicht q ccountants in handen, ïe i een eerder stadium al '0 jk was geworden. De de beroepsorganisatie :ountants die vooral in G lden- en kleinbedrijf ac- 24, is niet te spreken over q( svoorstel. „Controle —je AFM is prima, maar g h moeten beperken tot enoteerde bedrijven", al- Drzitter Verdiesen. stopt met ht Eindhoven siJveen - De KLM stopt op i3( imber met de lijnvluch- ig sen Schiphol en Eindho- t vanwege de huidige en kostenontwikkelin- 71 lus de maatschappij. De ja adt passagiers aan aifen de trein te nemen, en reizigers gebruik van de vliegverbinding ^iSchiphol en Maastricht, de luchtvaartmaat- ij weten. zaterdag 20 september 2003 den haag/anp - Lange tijd leek Nederland demonstratiemoe. Al het ongenoegen werd ge smoord via het poldermodel, waarin mogelijke oproerkraai ers een stem kregen en zo de achterban monddood werd ge maakt. Maar het tij keert, klinkt het uit de monden van oude en nieuwe demonstranten. 'De gu re wind die het kabinet laat waaien, zal Nederland snel uit zijn polderslaap halen', is de eerste demonstratieve tekst. De individualisering, lagere or ganisatiegraad bij vakbonden en het rijkere leven van Neder landers in het algemeen. Alle maal factoren waarom de Ne derlanders de laatste jaren niet meer voor een paar 'oneffenhe den' in het regeringsbeleid uit huis kwamen om gewapend met spandoeken pleinen en straten te bestormen. „Jaren lang werden zaken met de werkgevers in onderling goed overleg opgelost. Er was geen herrie nodig om tegen beleids maatregelen te vechten", blikt Herman Bode terug, destijds vi- ce-voorzitter van de FNV naast Wim Kok als voorzitter. Het poldermodel heeft volgens hem in sociaal-economisch op zicht goed gewerkt, maar het was er in zijn ogen ook om de slechte beleidsmaatregelen aan het zicht van de mensen te ontrekken. Bode werd vooral bekend met zijn opzwepende slogan tijdens een demonstratie in 1980 tegen CAO-plannen 'Willen we naar de Dam, dan gaan we naar de Dam'. Vakbondshistoricus Ger Harm- sen, emeritus hoogleraar van de Rijksuniversiteit Groningen, stelt dat in Nederland nooit sprake is geweest van demon stratiemoeheid. „Kijk maar naar zaken als het 'rondje rond de kerk'. Daar hadden werkne mers hun vakbonden niet eens bij nodig om NS'ers tot staken bereid te krijgen. Ook de ambu lancestaking van kort geleden is toch geen kleintje geweest. Mensen kunnen nog steeds spontaan erg boos worden en daarom de straat opgaan." Dat Nederland niet meer mas saal demonstreert, heeft vol gens hem te maken met het ontbreken aan grote kwesties, zoals de komst van kruisraket ten destijds en de ingrepen in Een massale demonstratie van het FNV in 1982. Achter het spandoek Herman Bode(links), Wim Kok(tweede van links) en rechts naast hem Karin Adelmund. Archieffoto:ANP de WAO. „Dat zijn dingen die wel heel erg tot de verbeelding spreken. Vooral toen die kruis raketten kwamen; mensen dachten echt dat ze eraan zou den gaan." FNV-voorzitter Lodewijk de Waal en woordvoerder René Danen van het Platform Keer het Tij dat de demonstratie vandaag organiseert, zeggen dat mensen op de been bren gen veel tijd kost. „Zoiets bouw je op. Ik ben nog uit de tijd van de Vietnam-demonstraties. Die begonnen met vijftien mensen, maar kwamen uiteindelijk uit op 150.000 mensen", zegt De Waal. „De kabinetsplannen zijn nog maar een paar dagen be kend. Nu al komen er 10.000 mensen naar de demonstratie. Ik denk dat het de voorbode is van een veel massalere demon stratie later", aldus Danen. Volgens hem komt het gevoel om weer actie te voeren weer van onderaf. Het verbaast hem enigszins dat de FNV het lande lijk laat afweten bij Keer het Tij, maar lokale FNV-afdelingen zich wel bij het platform aan sluiten. Danen verwijst naar de laatste resten van het polder model waaraan ook De Waal met zijn vakcentrale deelnam. „Net als de politiek weet die niet meer precies hoe je lokaal mensen in groten getale moet mobiliseren." Volgens De Waal ligt het an ders: „Dat wij ons bij het plat form moeten voegen heeft een beetje het beeld van de olifant die zich bij de muis moet aan sluiten. En of wij nu gebundeld moeten worden met organisa ties als de Wilde Kokkels en de Iraans Communistische Arbei derspartij; ik heb daar niet zo veel mee. Als FNV gaan wij de acties van onderaf organiseren. Als het moment daar is, kijken we of we ons aansluiten bij Keer het Tij. Tot nu toe wil ik me eerst druk maken over mijn eigen organisatie." Oud-collega Jan van Hoof, ooit als algemeen directeur organi sator van veel FNV-acties waar schuwt voor tegenwind. Hij denkt dat het niet makkelijk wordt om demonstranten tegen de kabinetsplannen te organi seren. „De mensen zijn er in middels aan gewend geraakt dat ze iedere keer door het ka binet worden gepakt. De laatste grote demonstraties in 1991 te gen de WAO-plannen waren weliswaar massaal, maar heb ben niet het gewenste effect ge had. De plannen gingen toch gewoon door. Ik ben bang dat dat nu ook het geval zal zijn. Je kunt er met grof geweld tegen aan gaan, maar of je er iets mee bereikt..." Ruim 350 maatschappelijke organisaties, verenigd in plat form Keer het tij, demonstreren vandaag in Amsterdam tegen de kabinetsplannen. Het platform verwacht tiendui zenden demonstranten. De actie is voornamelijk gericht op de bezuinigingen in de sociale sector, zoals bijstand, WAO en huursubsidie. Uit 25 steden door het heel Neder land rijden bussen naar Amsterdam. Gezellig samen in de skybox in de Amsterdamse Arena. Foto: Hans van Weel eindhoven/gpd - Een bedrijf dat een skybox huurt in een voetbalstadion kan een nahef- fing van de Belastingdienst te gemoet zien als het bedrijf niet duidelijk kan maken dat de aanwezigen er om strikt zakelij ke redenen zijn. Zomaar genie ten van een voetbalwedstrijd op kosten van de baas - de baas betaalt tenslotte de skybox of business-unit - wordt door de Belastingdienst beschouwd als loon in natura. „Alle voordeel die je als werk nemer hebt uit een dienstbe trekking is loon," zegt Roel van Koperen, woordvoerder van de Belastingdienst. „Dat is de standaardformulering van de Belastingdienst." Hij geeft het hypothetisch voor beeld van tien werknemers die met één klant in de skybox naar het voetballen zitten kijken. „Dan kun je toch moeilijk vol houden dat je tien mensen no dig hebt om één klant te bewer ken. Bovendien moet niet ver geten worden dat we het hier hebben over belastinggeld. Een bedrijf kan de huur van een skybox van de belasting aftrek ken als zakelijke kosten. Maar als het zakelijk gebruik van de skybox niet zonneklaar is, dan zullen wij het betrokken bedrijf vragen om aan te tonen dat de business-unit inderdaad alleen zakelijk wordt gebruikt", zegt Van Koperen. Als het bedrijf kan aantonen dat de werknemers gedurende de tijd dat ze in de skybox verblij ven gewoon doorbetaald wor den, is er niets aan de hand. „Maar als je baas zegt 'ga zon dag maar eens lekker naar de wedstijd kijken, hier is het kaartje voor de skybox', dan is dat loon in natura. „Van iedere belastingplichtige wordt verwacht dat hij een vol ledige aangifte doet. Maar als de Belastingdienst het vermoe den heeft dat de aftrekposten onterecht zijn opgevoerd, dan vragen wij om een nadere on derbouwing. Net als bij iemand die bijvoorbeeld zijn huis heeft verbouwd. Als hij de kosten wil aftrekken maar hij kan geen bonnetjes overleggen, zal de Belastingdienst die aftrekpost niet accepteren." Overigens zal de Belasting dienst geen invallen doen in voetbalstadions, stelt Van Ko peren gerust. „Maar een belas tinginspecteur die bij een be drijf op bezoek komt en vast-* .stelt dat het een skybox heeft, zal wel informeren hoe het ge bruikt wordt. Dan is het aan het bedrijf om het zakelijk gebruik ervan geloofwaardig te maken." ttijd bij ingrijpende wijzigingen van de hy- ^caftrekis onvoorspelbaar wat in de praktijk seften zijn. De laatste operatie zorgde ervoor >ndhensen waren die gingen verhuizen omdat ïurjer voor het hele aankoopbedrag een hypo pion worden afgesloten die van de belasting ^vorden afgetrokken. De overwaarde kon ■jdkosten van de belastingbetaler worden be- -an het fameuze luxe jacht (of iets anders), jarji die in hun eigen huis bleven wonen had- °Jh mogelijkheid niet. gelijkheid wordt per 1 januari onmoge- laakt. En passant scheelt dat het rijk heel 1 aan belastingaftrek (als zich geen ont- le bewegingen voordoen). De overwaarde irst in het nieuwe huis worden gestoken, it als volgt. Van de verkoopprijs van de ou- mogen eerst de verkoopkosten (make- irden afgetrokken. Dat bedrag minus het noj[van de hypotheek is de overwaarde. Bij de netfijs van de nieuwe woning mogen de 'kos- ndi)er' (notaris, overdrachtsbelasting, make laar; totaal ca. 10 procent) worden bij geteld. De overwaarde van de oude woning wordt in mindering gebracht. Het res tant is het hypotheekbedrag dat maxi maal van de belasting mag worden af getrokken. Als de bank een hogere hy potheek wil geven, is dat prima, maar dat deel is dan niet aftrekbaar. Het is geen oplossing het huis te verko pen, even een half jaartje iets te huren en dan een nieuw huis te kopen. Na verkoop van de woning houdt de Be- EIGEN BEURS meeste eigen-woningbezitters vanaf 2005 een voordeel van 40 tot 45 pro cent hebben. De gemeenten krijgen compensaties uit het gemeentefonds. De mensen met geen of heel lage hy potheek krijgen vanaf 2005 een mee valler op gebied van eigen-woningfor- fait. Dat is het bedrag dat bij het inko men moet worden geteld en waarover belasting wordt betaald. Geen hypo theek betekent geen eigen-woningfor- fait. Een kleine hypotheek betekent nooit méér eigen-woningforfait dan er lastingdienst gedurende tien jaar aan- O C U II j aan rente wordt afgetrokken. tekening van de gerealiseerde over waarde. Als binnen tien jaar een ander huis wordt gekocht, moet die over waarde worden ingebracht. Als die overwaarde inmiddels is opgesou peerd, is dat gewoon pech. Eigen-woningbezitters krijgen, zoals de plannen nu zijn, vanaf 2005 enkele compensaties. Het is de bedoeling dat het gebruikersdeel van de on- roerendezaakbelasting dan vervalt. Dat is ook het ozb-stukje dat huurders betalen. Meestal is dat deel iets minder dan het eigenarendeel zodat de Nu de kanttekeningen bij het hypo- Jos van Rijsingen theekpakket. De maatregel gaat per 1 januari in. Het zou komende maanden wat extra drukte op de woningmarkt kunnen opleveren. Mensen die over wegen te verhuizen zullen dat wellicht proberen te versnellen om nog een fiscaal gunstiger hypo theek op hun nieuwe woning te kunnen vestigen. Dat zou de prijzen kunnen opstuwen. De keerzij de is dat na 1 januari de doorstroom stagneert hetgeen weer dempend kan werken op de hui zenprijzen. den haag/anp - Minister De Geus(sociale zaken) gaat ervan uit dat de uitkeringen de komen de vier jaar kunnen worden los gekoppeld van de lonen. Dat blijkt uit een brief aan de Soci aal-Economische Raad waarin hij voorstelt de koppelingssystema- tiek te wijzigen. De minister geeft SER, waarin werkgevers- en werknemersorganisaties zit ten, vier weken om op zijn plan nen te reageren. Een SER-woord- voerster noemt dat 'krankzinnig kort'. De minister wil de koppeling loslaten als tegenover elke 100 werkenden meer dan 70 inac- tieven staan. Nu geldt de regel dat uitkeringen net zoveel om hooggaan als de gemiddelde stijging van de ambtenarensala rissen en de lonen in het be drijfsleven. De minister mag van deze regel afwijken als te genover 100 werkenden 82,6 in- actieven staan. De Geus schrijft de SER dat hij verwacht dat de verhouding in- actieven/actieven 1 tot 2 pro cent boven 70 uitkomt. Daarbij beroept de minister zich op be rekeningen van zijn ministerie gebaseerd op cijfers van het Centraal Planbureau. De minis ter wijst er op dat 'een reëel perspectief op handhaving van de koppeling ontstaat, als de lo nen 1,25 procent worden gema tigd ten opzichte van de raming van de contractloonstijgingen. Dat komt neer op het vrijwel bevriezen van de lonen. Het CPB raamde in de doorreke ning van de kabinetsplannen de contractloonstijging in 2004 namelijk op 1,5 procent. „De minister is echt belachelijk bezig. Eerder heeft hij heel hard gezegd dat hij in zijn bewinds periode de ontkoppeling niet zou meemaken. Door het nu zo hard voor te leggen aan de SER geeft hij aan hoe integer hij is", aldus CAO-coördinator Van Splunder van het CNV. FNV-voorzittter De Waal ver trouwt de berekeningen van de minister niet. Bovendien schof feert De Geus in zijn ogen de SER door een reactie te eisen binnen vier weken. Bij wijziging van de koppeling is het een ge woonte dat het kabinet advies vraagt aan de deskundigen en maatschappelijke organisaties in de raad. leersum/anp - FNV Bondgeno ten wil bij de komende CAO- onderhandelingen bewerkstelli gen dat zieke werknemers hun volledige loon krijgen. De grootste vakbond riskeert daar mee dat de overheid zieken de toegang tot een WAO-uitkering zal weigeren. Nu moeten werkgevers ziek personeel een jaar lang 70 pro cent van het loon doorbetalen. In veel CAO's wordt dat gerepa reerd tot (bijna) 100 procent. Als eerste stap naar een nieuw WAO-stelsel verlengt het kabi net per 1 januari 2004 de ver plichte loondoorbetaling naar twee jaar. De regering waar schuwt daarbij dat alleen werk nemers die in het tweede ziek tejaar maximaal 70 procent van hun loon krijgen, voor de WAO in aanmerking komen. FNV Bondgenoten gaat in de onderhandelingen voor de nieuwe CAO's de looneis van zijn vakcentrale volgen. De FNV maakte maandag bekend dat ze in de CAO-onderhandelingen voor volgend jaar maximaal 1,25 procent meer loon zal vra gen. In totaal is er volgens de bond en de vakcentrale ruimte om 4 procent loonsverhoging te eisen. De overige 2,75 procent willen zij gebruiken om de in grepen van het kabinet in onder meer de prepensioenen en de sociale zekerheid ongedaan te maken. Met de gematigde loon eis hoopt FNV Bondgehoten de koppeling van uitkeringen en lonen in stand te houden. BEURS IN ZICHT Omdat de overwaarde wordt gebaseerd op ver koopprijs minus restant hypotheekschuld zal de neiging ontstaan om bij de eerste woning zo hoog mogelijke hypotheek af te sluiten en vooral nog aflossingsvrij ook. Op die manier wordt de overwaarde die bij een volgende verhuizing moet worden ingebracht zo klein mogelijk. Startende huizenkopers gaan zo grotere risico's aan. En de overheid raakt het ingecalculeerde voordeel ge deeltelijk kwijt vanwege de extra hoge en aflos singsvrije hypotheken. Mensen die op latere leeftijd van een groot vrij staand huis verhuizen naar een kleinere patio- bungalow of appartement zouden tot de ontdek king kunnen komen dat de overwaarde van hun oude woning groter is dan de prijs van de nieuwe woning. In dat geval mag de bestaande resthypo- theek worden meegenomen. Natuurlijk kan er met de verkoop van de oude woning ook gekozen worden voor een overstap naar een huurwoning of huurappartement. De verwachting is dat komende jaren meer huurap- partementen in het luxe segment zullen worden gebouwd. Huren is een maldcelijke manier om al het geld 'uit de stenen' te halen en ervan te gaan genieten. Het is ontzettend rustig aan het aandelenfront. Ging het een jaar geleden met smakken op en neer - vooral neer -de laat ste weken ziet het er heel an ders uit. De ondertoon op de beurzen is positief, maar de overtuiging ontbreekt. Omzet ten blijven bescheiden, koers fluctuaties zijn beduidend klei ner geworden en niemand die het eigenlijk goed weet. Het voelt aan als een natte hand doek, een kleffe hand, een plat geslagen biertje. Geen beurs waar je opgewon den van raakt. Geen stemming om 's avonds de beleggingsblaadjes nog eens na te le zen. De particulie re belegger heeft zich goeddeels te ruggetrokken en laat zijn beleggin gen over aan fondsbeheerders. Wijs geworden door schade en schande, richt hij zijn aandacht nu liever op familie en vrienden, of op het dagelijkse werk, of op de zorg om aan het werk te blijven. Bij de kapper gaat het nu weer over de komende feestweek in het dorp, over het laatste tv- programma, of over de ingrij pende veranderingen in het zorgstelsel. Er zijn geen interes sante beleggingstips meer. De lucht is eruit. We staan weer met beide benen op de grond. Een van de meest succesvolle spaghetti-westerns uit de jaren zestig is The Good, the Bad and the Ugly. Uitgesproken karak ters, sterke verfilming, meesle pend verhaal. Een absolute top per, klassieker en trendsetter. Tegenwoordig is de naam van de film weer helemaal terug, maar in een totaal ander ver band. Elektronische veilinghui zen bieden van alles en nog wat te koop aan onder de titel 'the good, the bad and the ugly'. Ie dereen die wat te verhandelen heeft of juist op zoek is naar iets speciaals, kan hier terecht. Wat eens de titel was van een trotse kraker, is gedegenereerd tot de Wim Fonteine Private Banking ABN Amro Haarlem verzamelnaam voor alledaagse en niet-alledaagse snuffigheid- jes. De betovering verbroken, de grandeur voorbij. De tijden zijn veranderd. Het is een beetje leven tussen hoop en vrees. Mooie berichten van de overkant van de grote plas. Ze krijgen het toch weer voor elkaar, die Amerikanen. De ramingen van de economi sche groei in het derde en vier de kwartaal liggen duidelijk bo ven het gemiddelde. Dankzij de zeer lage rentestand en de be lastingrestituties zit er weer le ven in de brouwerij. Nu alleen nog hopen dat er ook weer nieuwe banen bijkomen, zodat het herstel sterker wordt. Daar kunnen de Eu ropeanen en Aziaten dan van meeprofite ren, zelf staan zij op te dunne beentjes. Voer voor zowel opti misten als pessimis ten. Ook vanuit het bedrijfsleven komen gemengde signalen. Zowel in oude als ietme e in de nieuwe econo mie zijn er bedrijven, vaak zelfs uit dezelf de bedrijfstak, die volstrekt tegenstrijdige geluiden laten horen. Met de één gaat het weer de goede kant op, de ander zucht en steunt nog altijd voort. Hoe duurzaam is het winstherstel? En dan die elfde september. De koude oorlog voorbij, maar een nieuwe vijand opgestaan. Zijn de ingrepen in Afghanistan en Irak nu wel of niet succesvol? Hoe veilig is onze samenleving? Ik ben van nature een optimist, die zich laat meeslepen door de romantiek van de film. We zit ten in een periode van aanko mend herstel en beurzen lopen daarop vooruit. Voorlopig zul len Greenspan en Duisenberg (en zijn opvolger Trichet) de rente niet verhogen, zodat er een goede kans is dat het her stel ook aanslaat. Dat er nog tal van onzekerheden en risico's zijn, is in een dergelijke fase heel normaal. Per slot van reke ning is een goede film ook spannend en onderhoudend.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7