GESPREK VAN DE DAG Voetbalplaatjes Panini terug Menu McDonald's ook in braille Legende eindigt lange reis bij planeet Jupiter Para Nomon ooOOOC Prinses Laurentien in verwachting ZATERDAG 20 SEPTEMBER 2< DAGELIJKS LEVEN k&ES' 2«u ZXJL.KE- Kunst HET lie-fST VERSIE-ftA/ MENSELIJK Voor de tiende achtereenvolgende maal staat BILL GATES (foto) boven aan de lijst van 400 RIJKSTE Ameri kanen. Het vermogen van de 47-jari- ge Microsoft-topman groeide het af gelopen jaar met 3 miljard dollar. Vol gens de samensteller van de lijst, het tijdschrift Forbes, is Gates nu goed voor 46 miljard dollar. Gates' collega en medeoprichter van Microsoft Paul Allen (50) staat met 22 miljard dollar op de derde plaats. Tussen Gates en Allen in bevindt zich de 73-jarige Warren Buffet, topman van de inves- teringsgroep Berkshire Hathaway. De vijf plaatsen daarna zijn voor leden van de familie Walton, de eigenaars van de Amerikaanse supermarktgi gant Wal-Mart, met elk 20,5 miljard dollar. Filmmaker Steven Spielberg (56) staat op een gedeelde 71ste plaats, met 2,5 miljard dollar. Media magnaat Rupert Murdoch bezet met 7,2 miljard de 27ste plaats. Burge meester Michael Bloomberg (61) van New York, en oprichter van het finan ciële persbureau Bloomberg ziet zich zelf terug op de 36ste plek en is goed voor 4,9 miljard. De 78ste plaats wordt gedeeld door Apple-topman Steve Jobs (48), modeontwerper Ralph Lauren (64) en CNN-oprichter Ted Turner (64). Zij hebben elk 2,3 miljard te verteren. Foto: GPD De BRITSE REGERING dient op korte termijn een wetsvoorstel in om de 92 leden van het Hogerhuis die hun positie geërfd hebben, hun par lementszetel te ontnemen. Het plan is onderdeel van de tweede fase van de MODERNISERING van het 700 jaar oude House of Lords. In 1999 werden al zo'n 600 erfelijke leden het Hogerhuis uitgezet. Premier Blair kondigde al voor zijn aantre den in 1997 aan dat hij af wilde van de erfelijke parlementszetels, een archaïsch en ondemocratisch ge bruik volgens de Britse regeringslei der. In de plannen wordt het aantal Hogerhuisleden teruggebracht tot 600. Het House of Lords bestaat nu uit 702 leden, van wie de meeste zijn benoemd. Zesentwintig van hen zijn bisschop van de anglicaanse kerk. Ook de rechters van het hoog ste Britse rechtsorgaan, de Law Lords, maken deel uit van de ka mer. De wijzigingsvoorstellen moe ten nu aanvaard worden door beide kamers van het Britse parlement. Een groot deel van conservatieve oppositie lijkt zich tegen de plan nen van Blair te keren. Zangeres DO zal dinsdag in het Land van Ooit de eerste nieuwe KINDER POSTZEGELS bestellen. Ze geeft daarmee het startschot voor de 55ste landelijke Kinderpostzegelac tie. Vanaf woensdag gaan 250.000 basisschoolleerlingen op pad om be stellingen voor de postzegels en wenskaarten te verzamelen. Het the ma van de actie 2003 is Kind en Cultuur. Do, die wereldwijd bekend werd met de hit Heaven, zal haar be stelling met een speciaal lied bege leiden, verkleed als een minstreel uit de Middeleeuwen. De Kinder postzegels zijn dit jaar ontworpen door grafisch vormgeefster Annelys de Vet. Met de opbrengst van de ac tie steunt de Stichting Kinderpost zegels projecten voor kwetsbare kin deren in binnen-en buitenland. Een legende onder de ruimteverken ners, de sonde Galileo, begint zon dag aan zijn laatste reis. De Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA brengt Galileo, die in veertien jaar 4,6 miljard kilometer heeft afgelegd, dan op ramkoers met de planeet Ju piter. Daar moet de sonde zondag avond om 21.49 uur (Nederlandse tijd) in de atmosfeer verbranden. NASA hoopt dat Galileo tot op het laatst zijn dienst zal bewijzen en in formatie doorgeeft over de atmosfeer van de ijzige gasbol. „We hopen dat Galileo ons ook in zijn laatste uur nieuwe informatie over Jupiters om geving zal geven", aldus Claudi Alexander, de directeur van het Gali leo-project. Naar verwachting laat de sonde ze ven minuten voor de verbranding voor het laatst van zich horen, al kan de schadelijke straling van Jupiter al eerder roet in het eten gooien. Gali leo zal snel verbranden door de wrij ving met de atmosfeer van Jupiter, waar het met een snelheid van 170.000 kilometer per uur induikt. Het ruimteschip dat in oktober 1989 in de ruimte werd gebracht, behoort tot de meest succesvolle missies van het Amerikaanse ruimtevaartagent schap. Nog voor het Jupiter in de cember 1995 bereikte, was Galileo de eerste satelliet die vlak langs een as teroïde scheerde en van nabij foto grafeerde. Het vloog daarna 34 keer rond de grootste planeet van ons zonnestel sel en onderzocht ook enkele ma nen. Galileo vond onder meer aan wijzingen voor het bestaan van on dergrondse zoute oceanen op de manen Europa, Ganymede en Callis- to. Wetenschappers zijn vooral geïn teresseerd in de mogelijkheid dat er onder de ijskorst van Europa vloei baar water voorkomt, wat specula ties over het bestaan van buitenaards leven voedt. Deze verwachtingen zijn ook de re den voor het vurige einde van Gali leo. De energie aan boord van de sonde, die zes jaar langer is gebruikt dan vooraf was gepland, is bijna op. Daardoor dreigt Galileo stuurloos te worden. NASA wil voorkomen dat de sonde onverhoopt op Europa te rechtkomt en de maan met aardse bacteriën bevuilt. Betrokkenen komen zondag bijeen om stil te staan bij het dramatische einde van de succesvolle verkenner. „Het zal vermoedelijk het karakter van een wake hebben", aldus Alexander. ANP Wat jij doet, is altijd para nomon", zei de leraar Grieks op de middelbare school tegen mij. 'Para' bete kent langs en 'nomon' betekent grens. Langs de grens dus. En die grens scheidde goed en kwaad, niet spie ken en wel spieken, braaf en stout. Niet vreemd gaan maar wel stiekem tongzoenen: para nomonEen stic kie roken maar niet inhaleren, dat is het eigenlijk. Dit weekend was ik in Brabant, Nederlands grootste para nomon-provincie. In het Land van Ooit werd oud-premier Wim Kok tot baron van Ooit geslagen. Ik was uitgenodigd voor de feestelijke lunch en trof daar mijn oude vriend Ad Knibbeler die commissaris is in dat pretpark. Hij was vroeger penningmeester van de voetbalclub Willem H en kan met smaak ver tellen over zijn belevenissen uit die tijd. Hoe ooit twee bejaarde dames zich meldden die van hun stokoude vader ieder een voetballer hadden geërfd. De voorzit ter van de club bleek zijn schplden bij de oude heer voldaan te hebben door de transferrechten van die spelers af te staan. Of hoe na verre uitwedstrijden met het elftal gegeten moest worden in obscure restau rants omdat in de nette zaken langs de route nog re keningen open stonden van diezelfde voorzitter. Al- O O O o O O O p) c> O O0OO co oc cl O v.' ouC C) O V Prinses Laurentien is opnieuw in verwachting. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gis termiddag meegedeeld. De geboorte van het tweede kind van prinses Laurentien en prins Constantijn wordt begin april 2004 verwacht. Het is de bedoeling dat het kind in Nederland geboren wordt, hoewel de ouders in Londen wonen. Het eerste kind van het paar, Eloïse, kwam op 8 juni vorig jaar ook in Nederland ter wereld. Het meisje was toen vierde in de lijn van troonopvolging, maar zakt al een plaatsje door de baby van prins Willem-Alexander en prinses Maxima, die kort na de jaarwisseling wordt verwacht. De nieuwe broer of zus van Eloïse wordt nummertje zes. Het wordt volgend jaar april waarschijnlijk weer een maand vol emotie voor de koningin. Niet alleen krijgt ze dus opnieuw een kleinkind, maar prins Friso zou van plan zijn op 24 april in Delft te trouwen met Mabel Wisse Smit. Prinses Laurentien is van plan haar professio nele activiteiten tot het einde van de zwanger schap voort te zetten vanuit Londen, aldus de RVD. Sinds mei 2003 is Laurentien vanuit de Britse hoofdstad onafhankelijk communicatie adviseur. Daarnaast vervult zij de functie van European Director of Strategy voor UBMC African Parks, een management en financieringsmaatschappij die zich inzet voor het behoud van de nationale parken in sub-Sahara Afrika. Onlangs was zij nog met prins Bemhard in Afrika. Naast haar professionele werkzaamheden zet Laurentien zich in voor de bevordering van al fabetisering. Vorige week maakte ze nog met een bus een toer lang vier alfabetisëringsprojec- Prinses Laurentien en prins Constantijn. Foto: AP ten in het land. Ze pleitte toen voor een onder zoek om uit .te vinden welke mensen in welke omstandigheden het meeste kans maken onge letterd te blijven. Prins Constantijn is sinds 1 augustus op deel tijdbasis in dienst van het ministerie van bui tenlandse zaken als adviseur Europa-communi catie. In deze functie adviseert de prins de staatssecretaris voor Europese Zaken over de opstelling en uitvoering van de communicatie strategie inzake Europese samenwerking. ANP Blinden en slechtzienden kun nen vanaf deze maand in braille lezen hoe duur een Big Mac is, of welke sausjes er zijn bij de kipnuggets. Alle 224 McDo- nald's-vestigingen in Nederland hebben nu op de toonbank een speciale braille-menukaart lig gen. Voor slechtzienden staan alle snacks er ook in extra grote letters op, met een plaatje er naast. McDonald's heeft geen 'gewo ne' menukaarten en er worden geen bestellingen aan tafel op genomen. Klanten moeten hun keus maken met behulp van een groot, verlicht menubord dat achter de toonbank hangt. Slechtzienden kunnen de me nuteksten daardoor niet van dichtbij bekijken en blinden kunnen de kaart minder makke lijk laten voorlezen. Voor de on geveer 625.000 mensen in ons land met een visuele handicap was het daardoor af en toe lastig om iets bij McDonald's (of een andere hamburgerketen) te be stellen. McDonald's heeft daarom de braillekaart laten drukken, als initiatief in het kader van het Europees Jaar van mensen met een handicap. Volgens het be drijf zijn er al veel positieve re acties van klanten binnengekt men. De kaart is ontwikkeld in sa menwerking met de Federatie Slechtzienden- en Blindenbe- lang. Die organisatie streeft nj 'volwaardig burgerschap' voo mensen met een visuele hand cap in ons land. De menukaai is, voorafgaand aan de produi tie, door een groep blinden ei slechtzienden getest. Het menu in braille en met gi te letters en plaatjes is gedruk bij Proson, het werkbedrijf va blindencentrum Sonneheerdt Ermelo. Proson heeft de groot ste brailledrukkerij van Europ Er werken zowel blinden en slechtzienden als mensen die wel goed kunnen zien. Tot nu toe hebben alleen vest gingen in Nederland een brai kaart, maar McDonald's Nedi land sluit niet uit dat andere landen het idee overnemen. 1 halve voor blinden en slecht zienden is de menukaart met grote letters en afbeeldingen ook handig voor kinderen, ve standelijk gehandicapten en mensen met dyslexie. GPD Geen Panini-album ontbreekt aan de collectie van verzamelaar Bernard Nauta. Foto: GPD/Tom van Dijke Heel wat voetbalharten gaan vol gende week sneller kloppen. Na een afwezigheid van vier seizoenen komt uitgever Panini weer met een Nederlands voetbalalbum op de markt: Voetbal 2004. Voetbalplaat jes sparen kan ook op gevorderde leeftijd met een goed gevulde por temonnee. Geen Panini-album ontbreekt aan de collectie van verzamelaar Ber nard Nauta (42). Niet de editie uit 1990 met PSV-topscorer Romario, niet die 1111*1985 met Ruud Gullit in Feyenoord-shirt, niet de editie uit 1980 met Tsjeu La Ling als Ajax-vedette en ook niet de laatste editie van seizoen 2000/2001 met bijvoorbeeld een mindere voetbal god als Johan Abma van Cam- buur. Aan zijn verzameldrift kwam in 2001 een gedwongen einde toen uitgever Panini stopte met albums over de Nederlandse competitie. De plaatjes werden voor kinderen onbetaalbaar omdat spelers als Frank en Ronald de Boer giganti sche bedragen vroegen voor foto's met hun tronie. Nu het portret recht onlangs collectief is geregeld door voetbalvakbond WCS, is het ook weer mogelijk om betaalbare albums uit te brengen. Zwollenaar Bernard Nauta gaat ook de nieuwe serie weer kopen. Eind volgende week liggen ze in de schappen van de meeste tabaks en tijdschriftenwinkels. Maar als hij de prijs van de nieuwe plaatjes hoort verzucht hij: „Belachelijk duur." De Italiaanse producent gaat 50 eurocent per zakje van 5 plaatjes vragen, waar dat in 1994 75 guldencent (35 eurocent) voor zes plaatjes was. Om het nieuwe boek vol te krijgen zijn 332 plaatjes nodig. Maar voor dat zover is moet de verzamelaar bijna het dubbele aantal stickers kopen. Hij kan zo met drie, vier of zelfs vijf keer Fer ry Bodde van ADO Den Haag op gescheept komen te zitten. Het is de bedoeling dat hij die Bodde met andere verzamelaars ruilt te gen ontbrekende plaatjes. Nauta koopt zijn boeken meestal tweedehands. Dan zijn ze vaak een stuk goedkoper, tegen de 20 euro voor een compleet boek. Al wordt voor een zeldzaam album als WK Mexico 1970 grof geld ge vraagd en betaald. Onlangs ging Mexico 1970 via internetveiling huis e-bay van de hand voor 800 euro. Nauta heeft 16 jaar lang moeten sparen om alles compleet te krij gen. Overal is hij geweest, alle mo gelijkheden zijn gebruikt. „Vaak vond ik de b'oeken op speciale beurzen met voetbalprullaria. Maar soms ook op gewone boe kenbeurzen en een aantal keren bij een kraam van kinderen op een vlooienmarkt. Tegenwoordig gaat het allemaal een stuk makkelijker door internet. Op een stuk of vier veilinghuizen staan tientallen ad vertenties." Door hetzelfde internet is het aan tal spaarders van de boeken de laatste jaren flink toegenomen, weet Nauta. En daardoor schieten de prijzen voor schaarse oude boeken omhoog. „Waar ik begin jaren negentig nog vijftien gulden betaalde voor een boek, wordt nu voor de zeldzamere exemplaren 45 euro gerekend." Aan de andere kant zijn er niet zo veel zeldzame edities. De WK-boe- ken van '70 en '74 zijn nauwelijks meer te krijgen. Maar het WK- boek Argentinië '78, de grote door braak van Panini in Nederland, is nog redelijk voorhanden. Vanaf 1978 begon Panini ook met het jaarlijkse boek over de ere- en eer ste divisie. In die reeks is vooral 1985 duur. Dat jaar verhuisde Pa- nini-Nederland, waardoor de dis tributie en de marketing in de knel raakte. Hét boek over 1985 doet dan ook 50 euro. Omdat Nauta van Panini alles heeft, is hij overgestapt op voet balplaatjes van vóór het Panini tijdperk. Hij probeert voor een vermogen voetbalplaatjes bijeen te krijgen te krijgen uit de jaren der tig en vijftig van de vorige eeuw, toen dergelijke afbeeldingen meestal deel uitmaakten van ver pakkingen van zeep, sigaretten (Miss Blanche) of kauwgom. Der gelijke plaatjes zijn zo zeldzaam dat hij nog jaren zoet zal zijn. Voor het nieuwe Panini-album zal hij dit keer een beproefd verza- melrecept toepassen. Hij koopt bij de tijdschriftenwinkel in één keer een doos met 100 zakjes. „Dan heb ik het album vermoedelijk op een twintigtal plaatjes na vol. De laatste dertig kun je bij Panini be stellen." Alex Bogers De plaatjesalbums van Pan zijn het succesnummer var broers Giuseppe en Benito ni. Om de omzet van hun k tenkiosk in de Italiaanse st; Modena op te stuwen besli zij in 1961 door hen zelf ont kelde voetbal plaatjes te ga verkopen die de klanten in boek moesten plakken. Tot toe kregen verzamelaars pr jes bij pakken chocolade, ze sigaretten etc. De eerste voetballer op een nini-plaatje is Inter Milan-v diger Bruno Bolchi, de inmi 63-jarige trainer van de in c rie B ploeterende voetbalpl Messina. In 1978 kwam Pan met een boek over de Ned< landse voetbalcompetitie. Panini is vooral groot gewo door eigen vindingen. Zo 0 wikkelden de broers een m ne, de 'fifimatic', die plaatje sorteert en verpakt in zakje Niet één zakje heeft twee c zelfde plaatjes. Met de twe innovatie komt in 1970 de reldwijde doorbraak. Vanaf jaar krijgen de plaatjes een kleeflaag en hoeven verzar laars niet meer zelf te lijme Concurrenten worden erdo uit de markt gedrukt. In 1964 brengen de broers il lië de eerste albums op de markt die niet over voetbalt gaan. Het eerste Nederlandf boek met een ander thema schijnt in 1983: Robin Hood jaar zijn tot nu toe 11 Nedei se boeken verschenen. Panini lokt de jeugd door ir dertijdschriften te adverter met een stuk of vier gratis plaatjes. Wereldwijd heeft ni inmiddels zo'n 6 miljard plaatjes verkocht. Het eersl boek is zo nu en dan nog t< koop. De laatste keer ging voor 1000 euro van de han tijd werkzaam geweest in de olie, Ad Knibbeler. Maar hij ijverde ook in een van zijn talloze bestuursfuncties voor het veilig verkeer in de buurt. Chicanes moesten er komen zodat de boze automobilist de kinderen geen kwaad zou doen. „En elke keer als ik zo'n auto weer hoor optrekken, denk ik: omzet voor de oliehan del". De heer heeft gegeven, de heer heeft genomen. En het Brabantse woord is vleesgeworden en heet Ad Knibbeler. Omdat Ad de para nomon-specialist bij uitstek is, legde ik hem het obscure geval voor dat ik kortgele den hoorde: een projectontwikkelaar had in een of ander dorp veertien huizen aanbesteed waar van heinde en ver belangstelling voor was. Bij de notaris zou geloot worden. De wethouder van het dorp had vóór de loting gezegd: Eigen inwoners eerst!" En ver domd: veertien briefjes werden uit de koker gehaald en veertien keer was een ingezetene van dat dorp de gelukkige. Ra ra? „Dat is eenvoudig", zei Ad, „de na men van de inwoners gaan in de ene koker en alle andere namen in een andere koker. Dan kwik je die kokers eens (kwikken is Bosch dialect voor wegen op de hand) en de koker met de eigen mensen is bij voor beeld het lichtst. Als het moment daar is, pak je de lichtste koker, je zet hem op tafel en zegt: „Gaat uw gang, meneer de notaris"! En warempel: allemaal eigen volk! „Oplichterij dus", zei ik. Opkomen voorde belangen van de mensen die aan jouw zorgen zijn toevertrouwd", zei Ad. Want om een handig woordje zit het Brabantse pa ra nomon-volk nooit verlegen. Even later gingen we lunchen. Het kaartje met mijn naam lag op een tafel vlakbij het raam maar Knib beler bleek aan de hoofdtafel te zit ten. Recht tegenover onze gewezen premier, de kersverse baron. Ik had durven zweren dat ik kort daarvoor Ads kaartje op een andere tafel had zien liggen. Kennelijk had iemand vlak vóór de lunch de kaartjes omge wisseld om mijn vriend een loer te draaien. In Brabant gebeuren die dingen nu eenmaal.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2