k haat term roddeljournalistiek' MEDIA Ziekenhuisdrama ER moet gekuist nico Glorie terug bij Veronica 'Gewoon je stinkende best doen' Even genoeg van de natuur :eft het westen een schuldige nodig? 'rivéverslaggeefster Barbara Plugge kwart eeuw op glitter- en glamourfeestjes ld zaterdag 20 september 2003 an van Stipriaan Luïscius ISUM - „Leeg wat ik doe?" lie vraag hoeft ze nauwe- a te denken. „Ja, héél naai- ook héél erg leuk." ra Plugge loopt voor jlad Privé al meer dan 27 >1 verve feesten en partij- in duikt daarnaast en- ast in het privéleven van de Nederlanders. „Een even heb ik nauwelijks. Ik ei :el te druk met mijn zegt de 55-jarige in he woonachtige journalis- ag presenteert Plugge in >ndy restaurant Le Garage op Braakhekke haar eer- elc Van glitter naar gla- wegwijs in het societyle- b het mooiste vak van de 1," zegt Plugge. „Ik kan verhalen schrijven, ik izen en ik zie dus de hele I. Ik voel me als een vis in iter. Je komt natuurlijk estnummers tegen, men- je overal tegenkomt, jok mensen die wat te en hebben." gebied van glamourfees- lie zij beschrijft in de ru- iciety - is er de afgelo- vart eeuw veel veranderd, Plugge. „In mijn begin- Eelden die feesten zich de schuifdeuren af. n kwamen in spijker- in en dikke truien aan. ?en première was, gingen odigden er rechtstreeks hun werk naar toe. In erkkloffie. In de VS zijn ze ire begonnen om aan pre- feestjes te verbinden, ooie en feestelijke kle- trend is komen over- naar Europa. Hoewel er te trend aan het ontstaan lelijk zo vies mogelijk emières gaan. Sommige hebben daar een hand- is mij opgevallen." }tc|en ijk is er veel uiterlijk ver- een deel van de fees eik boek heb jij het laatst zul je nooit horen. Vel hoor je 'wat zie je er uit zeg'. Veel vrouwen •ort feestjes vinden het ig om complimentjes te 'in te ontvangen. Ge- of niet gemeend." Plug- Vt middenin, in dit we- ■AEn dat kan soms ook be lt lastig zijn. „Met vele pjle Nederlanders ben ik id geraakt, met sommige er bevriend. Ik kom ook luis. Dan ontstaan er is problemen, als ik wat at niet naar buiten mag. tar dat ik dan in gewe- od verkeer. Iets van: oh ie los ik dit nou weer op. an praat ik op ze in. En tel het nou maar, het h wel uit. Bij een grote ing zeg ik ookja luister ben wél journaliste Barbara Plugge wordt op handen gedragen door tv-stylist Maik de Boer. Beiden waren begin deze week aanwezig op een show van mode-ontwerper Ronald Kolk in het Renaissance Hotel in Amsterdam. Plugge staat, blijkt uit Privé, graag met bekenden op de foto. Foto: Frans van Zijst k° an hoor. Ik móet hier iets mee doen. Gelukkig weet ik ze altijd wel over de streep te trekken." Barbara Plugge, één van de eer ste verslaggeefsters van Privé, haét het woord roddeljournalis tiek. „Onthullingsjournalistiek is het, of entertainmentjournalistiek. Roddel is onware prietpraat. Zo onthullen wij deze week bij voorbeeld dat de Bachelor hele maal niet zo'n brave jongen is, zoals hij zich naar buiten toe presenteert. Hij roept dat hij bijna nooit vriendinnetjes heeft gehad. Nou, het tegendeel is waar. Het blijkt dat vriendinne tjes bij hem heel snel konden opzouten. Op onze oproep om iets over hem te vertellen, heb ben we talloze foto's ontvan gen, ook dat hij deelnam aan orgies. Dat mag van mij hoor, begrijp me goed, maar zeg niet dat je een soort heilige bent. Kijk, dat is onthullingsjourna listiek" .Onthullingsjournalistiek en respectloosheid richting priva cy worden vaak in één adem genoemd. .Absoluut onzin," reageert ze als door een wesp gestoken. „Je ziet nu toch ook dat het NOS Journaal en zoge naamde kwaliteitskranten als NRC en de Volkskrant zich op bijvoorbeeld Méxima hebben geworpen? Wie bekende Neder lander is of wil zijn, staat in de schijnwerpers. En wie A zegt, moet ook B zeggen. Vergeet ook niet dat ze ons nódig heb ben. Hoe populairder, hoe meer kijkers. Zo werkt het. En wij kunnen bijdragen aan die populariteit. Dus laat die arties ten niet zeuren dat ze hinderlijk worden gevolgd. Ze weten dat ze meer status krijgen als ze met ons meewerken. Een heel slecht voorbeeld vor men Wendy en Xander. Ze stonden altijd klaar voor een praatje, ook voor de publiciteit, maar toen hun voorgenomen huwelijk niet doorging, gaven ze niet thuis. Toen heeft Xander zelfs nog een fotograaf een klap gegeven. Kijk, zo werkt dat niet." Huwelijken „Dan wordt er ook gezegd dat wij huwelijken kapot maken. Onzin. Wij schrijven over hu welijken die kapot gaan of al zijn. Wij schrijven geen huwelij ken kapot. Daar gaan wij zeer zorgvuldig mee om. Wij kunnen ook geen mensen kapot maken. Je kunt bij wijze van spreken dagelijks over André Hazes schrijven en daarbij de meest verschrikkelijk foto's bij afdruk ken, maar die man krijg je echt niet kapot. Mensen met talent krijg je namelijk niet stuk." Privé wordt vaak getipt door le zers. „We kregen een keer foto's toegestuurd van een bekende tv-persoonlijkheid die innig op de Vogeltjesmarkt in Antwer pen liep. Met een dame die niet zijn vrouw was. Toen we hem confronteerden met de foto's, ontkende hij woedend en zei dat het z'n dochter was. Later gaf hij toe dat hij een vriendin had. Maar vroeg ons niet te pu bliceren, omdat zijn vrouw een hersentumor had. Het was vre selijk thuis en de presentator had behoefte aan wat ontspan ning. Van zo'n avontuurtje zei hij energie te krijgen. Als het bekend zou worden, zou dat een ramp betekenen voor zijn vrouw. Toen hebben wij die fo to's niet gepubliceerd. Daar wordt echt wel over gepraat op de redactie." Party's, je kunt Barbara Plugge er voor wakker maken. Maar aan onthullingsjournalistiek doet ze ook graag. Ernstige ver halen maken. „Ik was de eerste die meldde dat Harry Mens al jaren een vriendin had naast zijn vrouw en bij haar ook twee kleine kinderen had. Hij belde mij een keer op en zei: 'We moéten lunchen. Ik heb een be langrijke mededeling voor je.' Ik heb daar een mooi verhaal van gemaakt. Ik heb ook uitge breid met Nina Brink gepraat. En met Sylvia Kristel, over haar ziekte. Nina Brink kende ik al een beetje en ik belde haar op toen ze vijftig werd. Het is een prachtig en emotioneel verhaal geworden. Daar was ik heel trots op. Dan hoor ik van lezers: 'Wat een verhaal zeg.' Dan glunder ik. Want daar doe ik het allemaal voor." Van Glitter naar glamour, weg wijs in het societyleven, door Barbara Plugge. Uitgever: BZZ- TöH. Winkelprijs: €12,50 Net 5 maakt serie geschikt voor kinderen door onze mediaredactie Hilversum - Fans van de Ame rikaanse ziekenhuisserie ER kunnen hun hart ophalen bij Net 5, die oude afleveringen elke werkdag vroeg in de avond herhaalt. Vreemd genoeg is de serie te genwoordig geschikt voor kin deren van zes jaar en ouder, terwijl de Kijkwijzer vroeger aangaf dat ER uitsluitend ge schikt is voor kinderen van mi nimaal twaalf jaar. En dat be tekent dat een omroep het programma pas na negen uur mag uitzenden, en niet vlak na Sesamstraat. De AVRO, die destijds herha lingen van ER om zes uur 's avonds in het schema had staan, moest de serie zelfs om die reden naar de late avond verhuizen. Is de reeks inmid dels minder bloederig gewor den? „Nee, ER is nog hetzelf de", aldus een woordvoerster van het Nicam, de instelling achter de Kijkwijzer. Knippen De woordvoerster van het Ni cam: „Het is inderdaad zo dat ER in principe geschikt is voor kijkers van minimaal twaalf jaar. Maar we begrepen van SBS dat die zender alles uit de serie knipt wat niet volgens onze regels is toegestaan. Er schijnt iemand een complete dagtaak aan te hebben, want in bijna elke scène komt wel iets voor wat eigenlijk niet zou mogen. Omdat de omroepen zelf de Kijkwijzer-classificaties verzorgen via dit systeem, we ten ze precies wat wel en niet is toegestaan. Vandaar dat ER nu geldt als geschikt voor een jongere kijkersgroep, zij het met de opmerking dat er in is geknipt." „Klopt", aldus een SBS- woordvoerder. „We wilden de serie heel graag in de voor avond uitzenden, vandaar dat we 'm hebben gekuist. Dat doen we ook wel eens met films." Michelle Collins over Two thousand acres of sky Hilversum - Wekelijks zien we haar in actie in de ruige Schotse natuur: actrice Michelle Collins kruipt elke zaterdag in de huid van de ondernemende Abby Wallace in de Britse dramaserie Two thousand acres of sky. In de serie, die in Engeland overi gens na drie seizoenen is ge stopt, verruilt ze samen met haar kinderen en huisvriend Kenny het stadsleven voor een stil bestaan op het Schotse - fic tieve - eiland Ronansay. In het echte leven is ze echter een waar stadsmens: Collins, net als haar personage Abby een alleenstaande moeder, woont in hartje Londen. „Ik be grijp heel goed dat Abby haar leven een nieuwe impuls wil geven en de stad uittrekt. Zelf ben ik daar alleen in mijn dro men aan toe. Ik merk om me heen dat veel vrienden met kin deren een verhuizing naar rus tiger oorden overwegen. Ik ben echter teveel gebonden aan de stad." In de drie jaar dat Collins aan de BBC-serie werkte, vertoefde ze echter meer op het platte land dan haar lief was. Elk sei zoen verbleef ze vijf maanden lang in Schotland, ver van haar familie en vrienden. „Ik heb in die periode echt genoeg natuur gezien. Eerst moest ik naar Glasgow vliegen en dan nog eens twee uur rijden. Ik ging zo veel mogelijk terug naar Lon den, maar het was wel steeds een enorme onderneming. Zo'n tijd is natuurlijk funest voor je sociale leven, daarom had ik het na drie seizoenen echt wel gezien. Jammer genoeg, want de serie was erg populair in En geland en had nog wel een paar jaar door kunnen lopen. Het thema van de serie bleek erg aan te slaan bij de kijkers: het Michelle Collins in Two thousand acres of sky. Foto: GPD haastige moderne leven, en daartegenover de voor- en na delen van het leven in een klei ne gemeenschap waar iedereen alles van elkaar weet. Daarbij genieten de kijkers kennelijk erg van het decor: de Schotse natuur." De serie heeft het toerisme in Schotland een ware opleving bezorgd: duizenden mensen trekken tegenwoordig naar de plekken waar de serie is opge nomen. „Ik hoor zelfs veel ver halen van mensen die erdoor worden geïnspireerd en zelf ook naar die gebieden verhui zen. Een goede zaak, want het probleem van vergrijzing is er groot. En voor het bedrag datje in Londen kwijt bent voor een appartement met twee slaapka mertjes kun je in Schotland bij na een kasteel kopen." De actrice, wiens doorbraak zes jaar geleden kwam door een rol in de serie Eastenders, is net klaar met opnamen voor een paar series en tv-films. Zo zal ze dit najaar bij ITV te zien zijn in een dramareeks over een al leenstaande moeder die via inr temet op zoek gaat naar een vriend. Verder is ze bezig met het opzetten van haar eigen productiemaatschappij. Aan de eerste productie wordt gewerkt: een film over zangeres Dusty Springfield. Zelf neemt ze de hoofdrol voor haar rekening. Ondanks het feit dat Collins in de tachtiger jaren in de band van Mary Wilson te zien was als zangeres, zal ze in die film niet zelf zingen. „Die tijd is voorbij, ik zing alleen nog maar in bad. Het was een leuke tijd, maar zangeres en actrice, die banen waren zeker in die tijd niet te combineren. Ik heb toen overi gens ook nog in een Hilversum- se studio opgetreden voor een tv-programma. Top of the Pops, nee Toppop, was dat het? Bij die presentator met die hele grote bril." Monique Brandt Two thousand acres of sky, we kelijks op zaterdag, NCRV, Ne derland 1, 23.18 uur visiezender start vanavond op V8 Junior Songfestival gaat dieper dan Idols en, um - Unico Glorie is te- Radio Veronica. Vanaf jk i presenteert hij iedere ,k(;avond tyssen acht en p, tr het programma The ersions. 'k< Dgramma staat geheel in en van de lange versies :iale mixen van de beste de jaren tachtig en ne- Vroeger produceerde Glorie het programma Van Inkel waarin hij ;lf items deed. Hierna hij door naar de functie ecteur radio en televisie mica. Momenteel is hij lid van de raad van bestuur van Endemol. Unico Glorie: „Veel mensen kennen mij voornamelijk van bestuurlijke functies in de me dia. De passie voor muziek en het medium radio heb ik echter nooit verloren. Ik ben dan ook zeer enthousiast over het pro gramma The Long Versions, waar ik zelf de muziek van sa menstel." Veronica keert vanavond terug op televisie. Om tien uur wordt V8 omgedoopt in Veronica met achtereenvolgens de films Gla diator en Trainspotting. Daar naast lanceert Veronica de ko mende dagen Amerikaanse tv- series als Enterprise, uit de Star Trek-cyclus, Ed, een komische dramaserie over een New-York- se advocaat, Robbery Homicide Division, van de makers van Miami Vice en X-Files, en Fast- lane, ook wel de opvolger van Miami Vice genoemd. De zender hoopt bovendien te profiteren van herhalingen in de vooravond van de hitseries The Fresh Prince of Bel Air, Lois Clark en Seinfeld. De auto liefhebber kan vanaf donderdag terecht bij het BBC-programma Top Gear. De ziekenhuisserie Scrubs, eerder te zien op V8, wordt vanaf maandag voortge zet bij Veronica en voor reizi gers buiten de gebaande paden is er vanaf dinsdag Travel Sick. De zender 'voor de moderne man' komt opnieuw met eigen producties. Zo mikt Veronica op Fear Factor met Fabienne de Vries, Judas Game, waarin twintig deelnemers en éen Ju das strijden om twintigduizend euro, het lifestyleprogramma Veronica Vibes met Jorinde Moll en tot slot het van SBS 6 overgenomen De waarheid. Ium - Sinds Slobodan Milosevic twee eden in de Scheveningse strafgevan- ferd afgeleverd, staat het vast: hij is g aan de gruwelijkheden tijdens de n voormalig Joegoslavië. Aan Carla jite, hoofdaanklaagster van het Joe- jë Tribunaal, de taak om daar het be- Jor te leveren. Het tribunaal wordt 'ogrammamaker Jos de Putter tegen It gehouden in het opzienbarende jfcht-tweeluik 'De zaak van Milose- (jrgenavond bij de VPRO. bankelijkheid van dit instituut staat e oprichting ervan al ter discussie 'dt ook in deze documentaire aan de Jsteld. lerste deel is er aandacht voor de joe het beeld dat in de loop der tijd -losevic is ontstaan, zich verhoudt tot ifcelijkheid. De Putter ontdekt dat er [dig wordt gemanipuleerd door alle ten partijen. Milosevic moet zich 'ien verdedigen tegen de formele ihten, maar ook nog eens tegen de timing. Wie herinnert zich niet de ^beelden van sterk vermagerde Slobodan Milosevic Foto: AP mannen achter prikkeldraad? Volgens de media was dit hèt bewijs van genocide. De Duitse journalist Thomas Deichman ont dekte echter dat deze beelden puur bedrog waren. De mannen bevonden zich niet achter, maar vóór het prikkeldraad. Ze wa ren zo gefilmd dat het leek alsof ze gevan gen waren, de vergelijking met de concen tratiekampen in de Tweede Wereldoorlog was snel gemaakt. Er zijn tal van voorbeelden op te noemen waarin duidelijk wordt dat het beeld niet zo zwartwit is als het in de media wordt voor gesteld. In de documentaire is bijvoorbeeld te zien hoe Milosevic keer op keer een weerwoord heeft op getuigenverklaringen en daar soms zelfs regelrecht doorheen prikt. Heeft hoofdaanldaagster Del Ponte een schuldige nodig in de persoon van Slobodan Milosevic? Heeft het westen een schuldige nodig om een punt achter deze geschiedenis te zetten? De programmama ker worstelt met de vraag in hoeverre Milo sevic nog op een rechtvaardige manier wordt berecht. Journaliste Liljana Smajlo- vic claimt dat het tribunaal besmet is, om dat de getuigen 'dan wel niet liegen, maar ook niet de hele waarheid vertellen'. Jelle Vaartjes Amsterdam - Zelf ternauwer nood bijgekomen van het 'vol wassen' songfestival in Riga, is ze alweer razend druk met de junior versie: zangeres/zangpe dagoge Esther Hart begeleidde de afgelopen maanden de ster retjes in spe die vanavond deel nemen aan de nationale finale van het eerste Junior Eurovisie Songfestival. In een rechtstreekse uitzending vanuit het Pepsi Stage in Am sterdam, zal een vakjury samen met het Nederlandse publiek bepalen wie van de deelnemer- tjes tussen de acht en vijftien jaar op 15 november naar Ko penhagen mag. Daar doen maar liefst zestien landen mee aan de groots opgezette eind ronde van het festival. „We maken echt een kans. De deelnemers en hun liedjes zijn van een hoog niveau", oordeelt Hart, die werkzaam is als zang pedagoge aan de Rockacade mie in Tilburg. In die hoedanig heid was ze de afgelopen perio de ook betrokken bij de selectie en de zangtechnische begelei ding van de deelnemers aan het songfestival. De jonge kandidaten hebben in vergelijking met de deelnemers aan het 'echte' Songfestival overigens een fiks extra strui kelblok: zij moesten zélf het liedje schrijven waarmee ze een retourtje Kopenhagen proberen te bemachtigen. Met die eis wordt het inhoudelijke deel naar een veel hoger niveau ge tild dan een programma als Idols, zo vindt choreografe Lu cia Marthas. .Idols is vooral buitenkant, het is bestemd voor een breed pu bliek. Het zijn mensen die een liedje van een ander zingen. De De deelnemers van het Junior Songfestival. Foto: GPD/AVRO deelnemers aan het songfestival zijn, ondanks hun jonge leef tijd, al echt 'innerlijk' bezig, ze hebben dat nummer geschre ven en daar heel goed over na gedacht. Aan de andere kant zorgt die eis er ook wel weer voor dat kinderen die een fan tastische stem en presentatie hebben maar gewoon niet zo tekstgericht zijn, voortijdig moeten afhaken. Dat is ook wel weer een beetje jammer. Lucia Marthas, de drijvende kracht achter de Amsterdamse Dansacademie, verzorgde de choreografie en bracht de kan didaten alvast de eerste, voor een artiest hoogst noodzakelij ke beginselen der bewegings leer bij. Volgens het deskundige oog van Marthas, die al zo'n vijftien jaar betrokken is bij tv- projecten als Kinderen voor kinderen en de Miniplayback- show, zitten er in ieder geval vijf kanjers bij. „Die vréten het vak, echt natuurtalenten. Er zitten hele creatieve kinderen tussen. Sommige teksten zijn echt briljant. Voor de eerste editie van dit Junior Songfesti val al met al een hele aardige score. Wat ik ze meegeef is dat ze vooral geen sterallures moe ten hebben. En het belangrijk ste vind ik dat ze kind blijven. Niets ergers dan een kind die teksten zingt die helemaal niet bij hem of haar passen. Esther Hart: „Wat ik ze meegeef is de stelregel: doe je stinkende best, maar geniet van alle heisa. Het is een unieke ervaring. Op de uitslag is geen peil te trek ken, zeker omdat hier een pu blieksjury meestemt. Junior Eurovisie Songfestival, AVRO, vanavond 19.30 uur, Ne derland 2.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29