ECO SERVICE ÖÉLp r.'*nL lilcoluifr mms? 1 Mosselen met prei Droog Goed in bijzondere vakanties fe HDC160 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 2( CD VAN DE DAG Genre: country The Handsome Family Singing Bones Carrot Top/Bertus SAKIO36 Time Magazine zette wijlen Johnny Cash afgelopen week monu mentaal op de cover. The Man in Black leeft echter voort in zijn composities en door de wijze waarop hij opkwam voor de rechten van native Americans (indianen) en de talloze slachtoffers van het Amerikaanse strafrechtsysteem. Het echtpaar Brett en Rennie Sparks, beter bekend als The Handsome Family, schept muziek die sterk onder invloed staat van Cash en diens eveneens dit jaar over leden echtgenote, zangeres June Carter. Brett zingt met een diepe, sonore stem zoals in The Bottomless Hole en het meerstemmige a capella-stuk If The World Should End In Fire teksten waarin Ren nie werkelijk elk plattelandscliché nieuw leven inblaast. Omdat dat alles gebeurt met grote inzet en met de oprechtheid die het echte levenslied karakteriseert, moet hun nieuwe album Singing Bones gezien worden als het voorlopige hoogtepunt in him carrière. Het titelstuk beschrijft zo'n Amerikaanse shop die 24 uur open is en die tijdens de stille uurtjes het decor vormt van ronddolende zie len. Misschien wel die van de Cash-dynasty. BOEK VAN DE DAG tlmb XT IO Onderwerp: literatuur Umberto Eco Over literatuur Uitg. Bert Bakker Prijs: 29,90 Hoe schrijf je een boek? Als de Italiaanse successchrijver Umberto Eco De naam van de roos, De slinger van Foucault, Baudolinó) op een van zijn vele tournees de vraag voorgelegd kreeg, volstond hij met een kort en kernachtig: „Van links naar rechts." Gelukkig neemt hij in het slothoofdstuk van Over literatuur, een verzame ling van door Eco gehouden lezingen, wat royaler de tijd. Eco be schrijft hoe hij als puber allerhande kronieken en stripverhalen voor zijn vrienden schreef en vervolgens bijna veertig jaar droogstond. Pas op z'n 53ste debuteerde hij met De naam van de roos, een roman die hij schreef omdat hij geïntrigeerd raakte door het spontaan in zijn brein opgedoken beeld van een vergiftigde monnik in een klooster. Wat bij Eco opvalt is zijn grondige onder zoek. Drie lullige treetjes in De slinger van Foucault rijn goed voor dagenlange studie. Van het klooster waar De naam van de roos zich afspeelt, tekende hij tientallen plattegronden. Over literatuur is vooral interessant voor Eco-fans, die in de eerste hoofdstukken bovendien kunnen lezen welke auteurs hun favoriet op het spoor van het schrijven hebben gezet. KOKKERELLEN Voor 2 hoofdgerechten De gekookte mosselen in een Ijchte saus met prei kunnen, op kleine bordjes, heel goed als ap petizers bij een glas koele dro ge witte wijn of droge sherry worden gepre senteerd. Geef er dan ook dunne sneetjes licht geroosterd (oven) stokbrood bij. Met de aangege ven ingrediënten stelt u met groot ge mak appetizers voor 12 personen sa men. Ingrediënten 300 - 400 gram ge kookte mosselen; (zee)zout; 2 middel grote preien, schoongemaakt ca. 350 gram; 30 gram bo ter; 1 eetl. Japanse soja saus (Kikkoman); 3 eetl. saké, mirin of droge sherry 1 mes punt suiker; 1 theel. limoen- of citroensap; 11/2 theel. alles- binder; witte peper uit de mo len; 1 eetl. fijngehakte (blad)pe- terselie. Bereiding Spoel de mosselen enkele ma len in ruim koud water. Kijk ze na en neem eventueel aanwezi ge ongerechtigheden weg. Voeg eventueel aan het laatste spoel water wat zeezout toe. Laat de mosselen op een zeef uitlekken. Maak ze daarna met keukenpa pier zo droog mogelijk. Maak de preien schoon. Snijd de witte en licht geelgroene delen in ui terst smalle ringen. Verhit een wok en laat de boter er even in rond walsen. Schep de prei er door en voeg 11/2 deciliter water, sojasaus, sake of alternatief toe. Laat alles aan de kook ko men. Voeg het limoen- of citroensap toe. Schuif alle ingrediën ten naar een zijde van de wok. Strooi alles- binder over het vocht op de bodem van de wok. Roer alles goed door en schuif daarna de terzijde geschoven ingrediënten door de saus. Voeg naar smaak wat zout en peper toe. Warm de mosselen in de saus met prei even op. Presentatie Verdeel het gerecht over voor verwarmde (diepe) borden. Strooi er peterselie over. Geef er knapperig stokbrood en een komkommersalade bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A12 bij Woerden en A67 bij Bladel. Zondag: A15 bij Kesteren en Al bij Eemnes. HET WEER door Jan Visser In Nederland blijft het maar droog. Na een kille, ver regende 10de september is het op de meeste plaat sen alweer ruim een week droog en dat blijft nog even zo. Pas maandag kan een uitloper van een vol gende diepe depressie, op weg van IJsland naar de Noordkaap plaatselijk enige regen of een bui veroor zaken. Aan de achterzijde van de uitloper (een kou front) wordt dinsdag met een noordwestelijke stro ming minder warme lucht aangevoerd. De verwach ting is dat het kwik dan op 18-19 graden blijft steken. Woensdag, met de astronomische herfst op de ka lender, profiteren we weer van een hogedrukgebied. Het is echter niet de verwachting dat de tempera tuur weer gemakkelijk sterk stijgt: waarschijnlijk houden we temperaturen van zo rond 20 graden. Vandaag ontstaat boven de Noordzee een zwakke hoogtestoring. Enkele buien die met het systeem sa menhangen zouden met name de komende nacht het noorden van het land kunnen bereiken, bij ons blijft het droog. Verder flink wat zonneschijn en middagtemperaturen omstreeks 24-25 graden. De wind is meest zwak uit het zuidwesten. Morgen is het eveneens droog met geregeld zonneschijn en middagtemperaturen omstreeks 23 graden. Gisteren hadden we tijdens de ochtenduren te maken met bewolking, daarna werd het zonniger. Om 12 uur was het op de meeste plaatsen alweer 20, in Limburg 24 graden. De orkaan Isabel is tijdens het afgelopen etmaal conform de verwachtingen sterk in kracht afgeno men. Vrijdagochtend om 11 uur waren de gemiddel de windsnelheden nog slechts zo'n 80 km/uur (een week geleden ten noordoosten van de Bovenwindse eilanden 260 km/uur). De tot tropische storm gede gradeerde voormalige 'hurricane' bevond zich bo ven het noordoosten van de staat West Virginia. Het systeem heeft vooral in Virginia zeer veel regen ver oorzaakt. In Augusta county viel circa 350 mm. Temperatuur min/max Jk Bijna 6400 langdurig zieken en gehandicapten gaan met de Zonnebloem op vakantle- u kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten betaalbaar I Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties Giro 145 Breda 81 de Zonnebloem Tel. (076) 564 63 62 goimSmun www.zonnebloem.nl Horizontaal: 1. Liefkozing; 5. familielid; 7. bevrachten; 10. reeds; 12. schaakterm; 14. symbool ijzer; 15. graanpakhuis; 17. kruis schrift; 19. grondtoon; 20. het Romeinse Rijk; 21. meetkuiu, figuur; 23. vrouwelijk zoogdier; 25. vogelproduct; 26. donn 28. voorzetsel; 31. smijten; 33. slaghout; 34. Spaanse eretirr ie Verticaal: fei 2. Tandeloos zoogdier; 3. rivier in Oostenrijk; 4. vulkaniscr' gesteente; 5. cijfer; 6. Frans lidwoord; 8. in fasen verdelen^ appelgebak; 11. Chinese afstandsmaat; 12. devies; 13. dwiL land; 14. franco (afk.); 16. lieden; 18. teug; 22. bolgewas; \a item; 27. wild zwijn; 29. voorzetsel; 30. paardje; 31. bazig&c vrouw; 32. Engelse ontkenning. Ko ff r Oplossing van vrijdag: v Horizontaal: 4. Lijfstuk; 5. andermaal; 8. jut; 9. lint; 10. entree.' Verticaal: 1. Klontje; 2. afzetting; 3. aula; 6. Malerij; 7. Arnhem

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22