WETENSCHAP Coffie werkt louter Beringstraatbrug technisch en financieel haalbaar bij drie bakjes als igeheugensteuntje fieuwe graansoort belofte voor coeliakie-patiënt Spinnen spinnen al heel lang Chinees-Amerikaanse ingenieur werkt al dertig jaar aan brug tussen werelden H DC 298 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 2003 door Ron Buitenhuis [will Gerritsen litis nou jammer. Het drinken ;én kop sterke koffie acti- jra thet geheugen in geen en- pzicht, althans dat van sen tussen 45 tot 60 jaar. koppen koffie trouwens naar de statistieken wijzen it mensen bij het klimmen aren steeds minder bakjes it tot zich te nemen. De in- inden spelen op, ze heb- ast van slapeloosheid of :hien zijn er ook nog ande- lenen. Dat is uitgezocht Jeroen Schmitt en diens 's van de afdeling psy- ie en neuropsychologie le Universiteit Maastricht, srslag van hun onderzoek ir dagen gepubliceerd in td Journal of Nutrition and Aging. Bij het on- >ek naar de werkzame stof ie in de koffie gaat de aan- van onderzoekers uit wee zaken: activeert het Estofje 45 minuten na con- )tie het geheugen en ande- gnitieve aspecten van onze cellen (zoals concentra- *•1 ïprenting, oriëntatie, aan- t en plannen)? En doet het -9 p de lange duur? 311 de laatste vraag kan 111 ïitt kort zijn: de geleerden iet er niet over eens. imige onderzoekers con- lerden wel een positief ef- anderen niet. Ook wij hebben in een eigen studie geen sterke aanwijzingen hier voor gevonden." Wel staat vast dat 250 milligram cafeïne - drie sterke koppen koffie - het ge heugen en andere cognitieve functies activeert, althans 45 minuten na het drinken. Hier plaatst Jeroen Schmitt een belangrijke kanttekening. Dit geldt voor mensen van middel bare leeftijd, maar uitgerekend niet voor jongeren. Hun geheugenkracht gaat er juist op achteruit. Een mogelij ke verklaring is dat het geheu gen Vein jongeren al dichtbij een optimaal niveau zit. Cafeïne prikkelt hun brein zodanig sterk dat het stofje een averechts ef fect geeft. Teveel van het goede dus. Voor mensen in de mid delbare leeftijd geldt echter dat hun geheugen achteruit is ge gaan, op een lager pitje staat: die hersencellen kunnen zo'n cafeïne oppepper van drie kop pen koffie best gebruiken. Schmitt: ,,Hoe groot het effect dan is? Nou, dat gaat in de rich ting van het prestatieniveau van jongeren." Bij zestigplussers blijkt de drie- koppen-koffie-formule niet te werken, het geheugen is waar schijnlijk nog meer achteruit gegaan. „We denken dat ze voor een geheugenoppepper nog meer zouden moeten drin ken, maar dat is nooit onder zocht." itigeren gaat het geheugen bij gebruik van koffie er juist op ach- I. Foto: GPD/Harmen de Jong Met een negentig kilometer lan ge brug over de Beringstraat kunnen Alaska en Siberië weer met elkaar verbonden worden, net als in de laatste ijstijd, 20.000 jaar geleden. Economen juichen, maar bouwingenieurs zien één groot vraagteken: hoe bouw je pijlers die bestand zijn tegen de gigantische kracht van het kruiende ijs? Stel je voor: een brug van ne gentig kilometer lengte, dwars door een van de meest desolate gebieden van de aarde, waar temperaturen van veertig gra den onder nul heel gewoon zijn. Het betonnen gevaarte rust op 220 pijlers die 75 meter boven het ijskoude water van de Beringstraat uitsteken. Elk hanggedeelte tussen twee pij lers overspant vijf voetbalvel den. Op het bovenste wegdek rijden auto's en vrachtwagens, althans de vier warme maanden van het jaar. Een etage lager, in de holle buik van de brug razen personen- en goederentreinen van Alaska naar Siberië en in het onderste deel lopen meer dere olie- en gasleidingen. Be rekeningen leren dat de brug voor 105 miljard dollar kan worden gebouwd. Een gigan tisch bedrag, dat via tolheffin gen (deels) terugverdiend wordt. De twee belangrijkste vragen zijn echter: wat heb je aan zo'n brug en is zo'n bouw werk technisch wel te bouwen? Economen schijnen de bouw van de brug toe te juichen, ze ker die uit Amerika en Rusland. Dankzij de brug zou olie en gas vanuit Rusland rechtstreeks naar Alaska kunnen stromen, waardoor Rusland minder af hankelijk is van duur en moei lijk transport via olietankers. Ook zou door de brug, 20.000 jaar na de laatste ijstijd, weer een rechtstreekse verbinding ontstaan tussen Azië, Europa en Noord-Amerika. Economen geloven dat dit plan de totale wereldeconomie nieuwe impul sen kan geven. De tweede vraag, over de tech nische haalbaarheid, is heel wat moeilijker te beantwoorden. Een brug van 90 kilometer leng te, 32 keer de beroemde Golden Gate in San Francisco, is hoe dan ook een technisch huza renstuk. De langste brug van dit Het ontwerp van de Beringstraatbrug. Onder de weg is een holle ruimte waar treinen rijden en daaronder ruimte voor gas- en olieleidingen. Illustratie: Discovery Channel. moment, nabij New Orleans, komt niet verder dan 38 kilo meter. Wat de bouw van een Beringstraatbrug zo'n bijzonde re uitdaging maakt zijn de pij lers. Hoe bouw je 220 pijlers die bestand zijn tegen de giganti sche krachten van drijvend en kruiend ijs? Sinds 1999 ligt in Canada de twaalf kilometer lange Confede- rationbrug naar de Prins Ed ward eilanden. Ofschoon deze brug honderden kilometers zui delijker ligt dan een toekomsti ge Beringstraatbrug, komen ook hier in de wintermaanden massa's ijsschotsen voorbij. Ge wone, cilindervormige pijlers zijn niet bestand tegen de kracht van het ijs, die te verge lijken is met de kracht van 25 vrachtauto's die 50 kilometer per uur rijden. Analoog aan de boeg van een varende ijsbreker hebben de in genieurs de pijlers van de Con- federationbrug tot net boven de waterspiegel een bolle, kogel- vorm gegeven. Op die manier kruipt het ijs tegen de pijler omhoog, tot het moment dat het vanzelf uit elkaar breekt. Allemaal leuk en aardig, maar de ijsmassa in de Beringstraat vereist pijlers van 500.000 ton elk, 5 keer zo dik en zwaar als die van de bestaande Confede- rationbrug. Met het beton dat voor die 220 pijlers nodig is, zou je 140 keer het beroemde Empire State Building in New York kunnen bouwen. Bijko mend probleem is dat vanwege het extreme klimaat, ter plekke slechts vier maanden per jaar kan worden gebouwd. De reste rende acht maanden kunnen in grote hallen weliswaar allerlei betonnen prefab stukken wor den gemaakt, maar dan nog wordt de bouwtijd van een Be ringstraatbrug geschat op vijf tien jaar. Met de brug alleen is het pro ject pas halverwege. Om de brug te bereiken moeten dui zend kilometer autoweg en treinrail worden aangelegd door het ijzige en desolate land van Alaska en Siberië. Dus rijst de vraag hoe realis tisch is het hele project? Het enige harde feit totnogtoe is dat de Chinees-Amerikaanse inge nieur Lyn al dertig jaar op zijn tekentafel aan de Beringstraat brug werkt en in de wereld van de bruggenbouwers steeds meer medestanders krijgt. De investering van 105 miljard dollar is gigantisch, maar tege lijkertijd minder dan een derde van het jaarbudget van het Amerikaanse leger. Financieel en technisch lijkt de brug dus een haalbaar project. De poli tiek zal de knoop moeten door hakken. Daarbij speelt het stra tegisch argument dat grootver bruiker Amerika door de brug minder afhankelijk wordt van zijn 'olievriendjes' in het Mid den-Oosten, mogelijk een door slaggevende rol. Oorlogen voe ren om je energiebehoeften vei lig te stellen kost ook miljarden, en bovendien mensenlevens. Zo bezien is een Beringstraat brug een koopje. I.» 'eter de Jaeger ;een graan dat geen gluten ten daarmee geschikt voor En die deze eiwitten niet fen verdragen (coeliakie-pa- i). Onderzoek moet helpen de kaartte zetten. een verjaardagsfeestje teren rond Emmen is het itstaan. Er moest nodig worden naar een nieuw 9_6 om de akkerbouw in het len uit het slop te halen. speurwerk viel de keu- teff, een graangewas uit >ië. Na een proefopzet op :are vorig jaar, telen in- ïls 91 boeren, verenigd in uit zes provincies dit op 620 hectare. !et aanslaat is er in de toe- ruimte voor drieduizend e", meent Hans Turken- j, directeur van Soil and •piprovement (S&C) uit L Dit bedrijf maakt zich poor introductie in Neder- Het heeft het wereldwijde bi verworven voor de teelt werking van dit gewas, eer wegheeft van gras dan 'u irwe of gerst. ijaar zal het eerste teff- worden gebakken en op irkt gebracht. ,,Voor een bakkwaliteit dien je gra it meerdere landen met l te mengen. Daarom heb- 'e proefvelden in Duits- n Frankrijk. In Amerika (luwen we dit jaar ruim 200 rs e op contractbasis." seste percelen zijn net ge- ai De minieme korrels wor- iaji een glutenvrije maalderij en door Koopmans Meel uwarden en verkocht aan ivrije bakkers door heel a.Dit jaar is spannend, moet blijken of teff kan ürreren met andere glu- je producten uit tapioca, ie i aardappelzetmeel." ilc brengst schommelt rond e zend kilo per hectare, jxi i dat voldoende, omdat de in een relatief hoge prijs be- Vlaar als je een groter el op de glutenintolerante wil, zullen grotere area- beten worden verbouwd Het oogsten van teff in Drenthe. Foto: GPD en dient de productie per hec tare omhoog", zegt Turken steen. Er wordt gestreefd naar hogere opbrengst door selectie uit ruim 700 varianten uit Ethi opië om te kijken welke rassen het beste floreren in ons kli maat. ,,Dat doen we samen met de hogeschool Larenstein, die van ouds veel contacten heeft met de Derde Wereld en Wagenin- gen Universiteit. In Wagenin- gen wordt vooral gekeken naar manieren om de teelt te verbe teren. Dat komt neer op zaken als de juiste stikstof-afgifte per plant, zaaidiepte en beste mo ment van zaaien en oogsten. Samen met Koopmans worden de gevolgen van de teeltwijze voor de smaak, samenstelling van het meel en de bakkwaliteit bekeken." Het medisch centrum van de universiteit Leiden heeft studie gedaan naar teff. Zo is onder meer getoetst hoe teff reageert op vijftig peptiden, delen van eiwitten, die glutenintolerantie veroorzaken. „Uit de studie blijkt dat teff deze onderdelen niet bevat. Dat is noodzakelijk voor coeliakie patiënten die in tolerant zijn voor gluten." Het bedrijf in Assen mikt ook op topsporters. Teff is namelijk zeer rijk aan ijzer en calcium dat viij beschikbaar is voor op name door het lichaam. Dit in tegenstelling tot andere granen die deze stoffen niet aan het li chaam afstaan. „Tweehonderd gram teff per dag, bijvoorbeeld in de vorm van pasta, levert het lichaam genoeg ijzer om tot een topprestatie te komen", zegt Turkensteen. door Ben Apeldoorn In een stukje versteend hars, barnsteen, is een heel klein draadje spinrag gevonden. Bij zonderheid: het is 90 miljoen jaar ouder dan het oudste tot dan gevonden fossiele spinrag. En ook bijzonder: het ziet er net zo uit als hedendaags spinrag, compleet met minuscule lijm- druppeltjes om argeloze insec ten te betrappen. De spinnen- soort die dat draadje vermoede lijk maakte, leeft ook nu nog, 130 miljoen jaar later. Het stukje doorzichtige barn steen, waarin het draadje opge sloten zit, lag ruim 30 jaar in een vitrine van het Staatsmuse- um voor Natuurkunde in het Duitse Stuttgart. Al die tijd wist niemand van dat draadje spin rag. Totdat de Zwitserse bio loog Samuel Zschokke het even vast mocht houden. De spinnenkenner zag het vier millimeter lange draadje vrijwel meteen. Omdat het stuk barn steen in 1969 was gevonden in 130 miljoen jaar oude aardla gen in Libanon (in een gebied waar veel barnsteen werd aan getroffen), drong het direct tot Zschokke door dat dit een bij zonder stuk barnsteen was. Tot dan toe in barnsteen gevonden resten van spinrag waren niet ouder dan 40 miljoen jaar. Fossiele resten in barnsteen vertegenwoordigen eigenlijk tijdmachientjes. Barnsteen was ooit kleverig hars, dat soms in overvloedige hoeveelheden langs de boomstammen in de uitgestrekte wouden, die de aarde miljoenen jaren geleden rijk was, naar beneden biggel de. Bloemen, zaden, bladeren en insecten werden geregeld met het kleverige goedje over goten. Door de chemische aard van het hars werden deze her metisch en luchtdicht van de buitenwereld afgesloten. Daar door verging het organische materiaal niet en ontstonden, na uitharding van het hars (tot barnsteen), schitterend be waard gebleven fossielen, waar Dit schorpioenachtige insect werd ruim 30 miljoen jaar geleden ge troffen door een paar grote druppels hars. Foto: GPD van zelfs de kleinste details rag fijn werden geconserveerd. Daarom is barnsteen zo gewild bij paleontologen (wetenschap pers die oude levensvormen bestuderen). Bioloog Zschokke zet in het blad Nature uiteen dat het draadje vermoedelijk werd ge sponnen door een kogelspin. Dat is een spinnensoort die ook nu nog voorkomt, ook in Ne derland. Ze zijn herkenbaar aan hun kogelronde, meestal licht- gelige achterlijf. Spinnendeskundige Peter Koo- men van het Nationaal Natuur historisch Museum Naturalis in Leiden, kan zich wel vinden in de conclusie van Zschokke. „Kogelspinnen maken tegen woordig webben in de vorm van een aantal willekeurig door elkaar getrokken draden, zo'n tien centimeter boven de grond", legt Koomen uit. „Van daaruit trekt hij een aantal onder spanning staande ver bindingsdraden naar de grond, en bekleedt deze met lijmdrup- peltjes. De bevestiging van die draden met de grond is heel losjes, en dat heeft een reden. Want stoot een langs lopend in sect tegen zo'n draad, dan schiet die los, en hangt het in sect aan een lijmdruppel te bungelen. Een biologische booby-trap dus. De spin haalt de draad vervolgens in, en heeft zijn prooi te pakken." Volgens Koomen is de vondst van zo'n oud stukje spinrag ver rassend, maar toch ook weer niet. „Spinnen maken draden met behulp van hun spinte pels", zegt hij. „410 Miljoen jaar oude fossielen van spinnen, of spinachtigen, laten al spinte pels zien. Toen moet dus al spinrag zijn gemaakt. Alleen waren er toen nog lang niet zo veel klassen en ondersoorten van spinnen als thans." „Vermoedelijk maakten de soorten van toen nog geen vangwebben. Spinrag diende in die tijd een ander doel. Bijvoor beeld om er eieren in te verpak ken, of er het interieur van ho len in de grond mee te verster ken. Spinnen die webben maakten om prooien te vangen ontstonden pas veel later." Maar wanneer dat gebeurde, is niet bekend, al werd er eerder in een 130 miljoen jaar oude aardlaag in Spanje het fossiel van een spin gevonden, die wielwebben moet hebben ge maakt, op dezelfde manier waarop onze tegenwoordige kruisspinnen dat doen. B Zschokke houdt echter nog een slag om de arm: hij houdt het niet voor onmogelijk dat het draadje in het stukje barnsteen ooit onderdeel vormde van een spinnenweb, dat nu niet meer wordt gemaakt. Koomen: „We hebben echter te weinig fossiel materiaal om daarover iets zinnigs te kunnen zeggen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21