REGIO 'Iedereen had het kunnen bedenken, 'Rozenreddingsbrigade' komt maar ik ben op het idee gekomen' rozen langs Rijndijk te hulp 'Jimi Hendrix is er niets bij' Prinses Margriet gaat in turbotred door Swaenendrift k tien maanden voor eigende Alphenaar richt aan onze abonnees John Vroom: automakelaar met geruite broek Weghalen prachtige bloemen te zot voor woorden' Eerste Veense kampioenschappen luchtgitaar spelen I AAN DEN RIJN - Justitie (tien maanden celstraf, if maanden voorwaarde- [ëist tegen een 39-jarige Er van Alphen aan den tij wordt ervan verdacht Jgenten te hebben be ft zijn voormalige vrien- bben mishandeld, lenaar was ten tijde van gde feiten, in juli van verslaafd aan cocaïne d. Op 3 juli meldde hij de EHBO-post van een ziekenhuis, met het de verzoek hem te laten i in een afkickkliniek. r was geen plek", zei de feteren tijdens de zitting. 5 de man sloegen daar- jj hem de stoppen door. e later kreeg hij slaande let zijn toenmalige vrien- haar flat in Alphen. Dat danig uit de hand dat r woning verliet en de politie alarmeerde. Nadat vier agenten waren gearriveerd, ging de verdachte helemaal door het lint. Vanaf de zesde verdieping van het flatgebouw waar hij zich bevond, riep hij bedreigende teksten naar de agenten. Daarna gooide hij een bierflesje in hun richting, en nog later dreigde hij met een mes, roepend: 'De agent die naar boven komt, maak ik af.' De man toonde met name be rouw over wat hij de agenten had aangedaan. Hij heeft dat al middels een brief kenbaar ge maakt. Toch eisen de agenten een schadevergoeding. De officier van justitie eiste tien maanden onvoorwaardelijke celstraf plus vijf maanden voorwaardelijk. Ook eiste zij dat hij de vier agenten 250 euro schadevergoeding betaalt. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. (advertentie) jnstijgingen maken voor de Nederlandse Dagbladen een Using van de abonnementstarieven noodzakelijk. In ver- liiermee zijn de abonnementsprijzen vanaf 1 oktober 2003 het Leidsch Dagblad als volgt vastgesteld: |>tgiro per: Zaterdagabonnement: 20,20* per kwartaal: 23,70 tal 56,70 per halfjaar: 46,40 111,80 per jaar: 90,70 216,90 iling via automatische incasso geldt een korting van p per betaalperiode. ^rtrouwen erop dat abonnees die een machtiging tot auto- Jhe incasso hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij fstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt pouden. ^^maandabonnement alleen mogelijk per automatische incasso ifie Hollandse Dagbladcombinatie ijverij Zuid Nancy Ubert beest - Vrouwen vinden ito kopen net zo vreselijk rtelkanaalbehandeling bij darts. Althans, dat stelt Ie Dijkman die onlangs af- :rde met een proefschrift e relatie tussen de auto- ie en de vrouwelijke con- it. Dames, wanhoop niet In Oegstgeest is een red engel opgestaan die een evorm van dienstverle- nceert. Zijn naam is John en hij is het best te type- automakelaar. over Vroom (1951) weet, t zijn nieuwe beroep nog Ie Oegstgeestenaar, die in edingkast vooral geruite en heeft hangen ('zo ben p herkenbaar') heeft zijn i tijdsbesteding zelf be- vertelt hij. Na een 'aardi- pbaan stapte hij een paar leden uit het arbeidspro- n mijn laatste job werkte commercieel directeur et Zuid-Koreaanse auto- 1 (Daewoo." Het ging een aar geleden slecht met io. Uiteindelijk is het opgenomen in de familie 1 General Motors. Maar I heeft Vroom niet ge- „Ik was 50 toen ik stopte erken. Die mogelijkheid gelukkig. Ik had geen zin blijven zitten tot het licht ikelijk stortte hij zich op latselijke politiek. Vroom bestuurslid van WD u eest. „Omdat ik vind dat rtij zich continu moet J jren, niet alleen in de pe- ivoor de gemeenteraad- fingen, heb ik wat leuke fes verzonnen." Met I begonnen de liberalen ten. Heel het dorp mocht ien. Op zondagmiddag Swing'n Oegstgeest en april met de Koningin- van Oegstgeest, de fe Danceparty. Verder a I Vroom ervoor dat de 7 Ich nadrukkelijker in de ^ïschap liet zien. De wijk- Badeurs werden geïntro- _d. Los van de politieke Stond de man met 'bur- roek' aan de wieg van gsic Car Club en richtte ml clubje voor liefhebbers t gerstenat op: de Bier „Ik heb een spelende Voor zover John Vroom weet, besl Foto: Dick Hogewoning geest", verklaart hij zijn initia tieven. Nu is het tijd voor een nieuw project. „Iedereen had het kun nen bedenken, maar ik ben op het idee gekomen. Niet alleen in de tijd dat ik in de autobran che werkte, maar ook als con sument heb ik ervaren dat er het één en ander hapert tussen verkoper en klant. Die situatie is naar mijn mening structureel at zijn nieuwe beroep nog niet: au en verandert niet snel. Zeker vrouwen die op pad gaan om een auto te kopen, krijgen over het algemeen niet de behande ling waar zij recht op hebben. De autowereld heeft een eigen sfeer. Als een echtpaar een auto wil aanschaffen, wordt dikwijls alleen de man in het verkoop praatje betrokken. Dat lees je ook in de vakbladen, bij de mis- tery-onderzoeken." makelaar voor vrouwen. Mijmerend over die verschijn selen vond Vroom een gat in de markt. „Ik besloot een soort au tomakelaar te worden." Onder de naam VroomAutoConsult treedt hij op als onafhankelijk expert. Wie geen zin of geen tijd heeft om dagen achtereen naar de juiste auto te zoeken, kan hem voor 150 euro inhuren. „Ik adviseer, bemiddel bij de aan koop en zorg ervoor dat mijn klanten de beste deal krijgen met een probleemloze afleve ring. Vaak is een auto, op je huis na, de kostbaarste aan koop die je doet. Als je de wa gen eenmaal hebt, moet je je blij voelen en niet rondrijden met het gevoel dat de dealer je misschien heeft genaaid." Shoppen en onderhandelen. Daar draait het volgens de au tomakelaar allemaal om. „Als je naar Tunesië op vakantie gaat, weet je dat je moet afdingen maar in de showroom durven mensen dat niet of hebben ze het idee dat het not done is." Van 150 euro per opdracht kan Vroom nooit rijk worden. Als hij het hele verkooptraject bege leidt, is hij minstens een dag kwijt. „Mijn marges haal ik dan ook bij de dealers. Met hen maak ik voor mezelf wat afspra ken." Niet dat hij van plan is elke klant hetzelfde automerk aan te smeren. „Ben je betoeterd. Zo werkt het natuurlijk niet. Ik wil juist met alle dealers in de Leid- se regio zaken gaan doen. Ik heb als voordeel dat de meeste dealers me al aardig hebben le ren kennen." Voor het plaatselijke huis-aan- huisblad schrijft Vroom zijn over zijn belevenissen als auto tester. De ene keer probeert hij een klein blik uit, de keer daar op een kostbare bolide. Hij koestert een diepe liefde voor Italiaanse merken. In zijn gara ge staan een Alfa Romeo Spider Cabriolet en een Lancia Kappa Coupé. „Twee karaktervolle au to's." Voor Vroom is een auto niet onzijdig, geen man maar een sensuele vrouw. „Zeker als je naar de prachtige belijning van sommige exemplaren kijkt. Raspaardjes, stuk voor stuk." Zoals een ruiter het paard moet kiezen waarmee hij het verst komt, moet een automobilist voor een auto kiezen die het meest bij zijn persoonlijkheid en omstandigheden past, vindt Vroom. „Dus ga ik met de klant eerst eens even de wensen en behoeften op een rijtje zetten. Wil iemand een kleine, zuinige vijfdeurs, dan valt in dat eerste gesprek al meteen een aantal merken af. Is de keuze eenmaal gemaakt, dan gaat de automa kelaar shoppen bij de dealers. „Onlangs heb ik de verkoop be geleid van een BMW 530. De man die me had ingehuurd, is alleen naar de garage gegaan op de dag dat hij zijn auto kon op halen." door Marieta Kroft HAZERSWouDE-RijNDiJK - Hulp troepen zijn in aantocht om de 30.000 rozen langs de Hazers- woudse Rijndijk te redden van de shovel. Het Leidse oud raadslid Margje Vlasveld, tegen woordig actief voor de Vereni ging Mooi Zuid-Holland, heeft met drie andere sympathisan ten de Rozenreddingsbrigade opgericht. De brigade stelt alles in het werk om de rozen in de grond te houden of desnoods een andere plek te geven, als het maar niet de composthoop wordt. Vlasveld vindt het 'te zot voor woorden' en 'kapitaalverniet- ing' dat de gemeente Rijnwou- de bij nader inzien geen rozen in de openbare plantsoenen langs de Rijndijk wil. „Het zijn zulke prachtige bloemen." Rijkswaterstaat plantte dit voor jaar bijna 30.000 rozen op ver zoek van de gemeente. Maar enkele maanden later gaf die zelfde gemeente aan dat het onderhoud haar toch te duur is. Daarom moeten ze er maar weer uit om te worden vervan gen door lage struikbeplanting: bodembedekkers die bijna geen onderhoud vergen. Vlasveld schrijft een boze brief naar de gemeente. Ze vindt dat op zijn minst de bewoners be trokken moeten worden bij het besluit om de bloemen weer weg te halen. Sommige bewo ners van de Rijndijk houden het openbare rozenperkje voor hun huis al keurig bij. „Ik kan me zo voorstellen dat er meer burgers zijn die als ze dit horen, de perkjes willen bijhouden." Mocht dat allemaal niet lukken, dan heeft de Rozenreddingsbri gade inmiddels berekend dat er 25 vrijwilligers moeten worden gemobiliseerd om in één dag alle bedreigde bloemen weg te halen en elders te planten. Volgens Wilbert Vermeulen van rijkswaterstaat, die de laatste hand legt aan het verkeersluw maken van de Rijndijk, bete kent de vervanging van de ro zen door bodembedekkers een schadepost van circa 100.000 euro. .Aardig wat gemeen schapsgeld", schampert hij. Hij vermoedt dat die rekening bij rijkswaterstaat terecht komt. De rijksdienst heeft na de kran tenpublicatie van maandag tientallen reacties van bewo ners gekregen op de dreigende teloorgang van de rozen. Huub Verdegaal van de Vrienden van de Bemardus in Hazerswoude haalde deze week 120 rozen uit een plantsoen weg. Ze staan nu in het perkje voor de Bemar- duskerk en zijn daar verzekerd van een goede verzorging. In middels heeft ook een kweker uit Hazerswoude-Dorp zich ge meld die alle rozen wel wil overnemen. Over het lot van de bloemen nemen rijkswaterstaat en de aannemer die ze heeft ge plant, woensdag een besluit. Nu de Rozenreddingsbrigade toch is opgericht, richten Vlas veld en haar companen zich niet alleen op de Rijndijk. „Ook het prachtige rosarium in Lei derdorp tegenover het Waard- eiland is bedreigd", zegt Vlas veld. „De gemeente zou daar een woning willen bouwen. Daar gaan we ons dus ook hef tig tegen verzetten." door Joris Rietbroek ROELOFARENDSVEEN - Er Zijn rockmuziekliefhebbers die de verleiding soms niet kunnen weerstaan. Met de stereo op tien voor de spiegel denkbeel dig meespelen met hun favorie te gitaarsolo. Dit playbacken van gitaarpartijen staat bekend als luchtgitaar spelen. Voor de 'spelers' is het de ultieme ma nier om zich een gitaarheld te wanen en met de muziek mee te voelen, ook al kunnen ze zelf vaak geen noot spelen. Al enkele jaren worden er we reldkampioenschappen 'Air Guitar' gehouden, zoals begin deze maand in het Finse Oulu. Concertzaal Paradiso in Am sterdam was in juni het toneel voor de 'Dutch Championships Air Guitar.' Roelofarendsveen kon niet ach terblijven en beleefde daarom gisteren de eerste editie van de Veense kampioenschappen luchtgitaar spelen. Zo precies mogelijk de vingerbewegingen van het gitaarspel nabootsen, dat is de kunst. Tien jonge deelnemers, de jongste is vijf jaar, durven het aan om zich voor een enthousi ast publiek op een denkbeeldi ge gitaar uit te leven. In de feesttent van het collectief DAT, een initiatief van Derk van Ber- kel tijdens de Oranjefeesten van deze week, spelen de deelne mers een verplicht nummer - Beat It van Michael Jackson - en een zelfgekozen stuk. Zo imiteren de soms vreemd uitge doste luchtgitaristen bekende bands als Status Quo, Nirvana en Rammstein. Al lijkt het spel van sommigen meer op drum men dan op gitaarspelen, de lol is er niet minder om. De tieners Bo Marsiglia en Len van Brussel winnen uiteindelijk met een uitvoering van metal- band Iron Maiden. De hoofd prijs: een lege gitaarkoffer. De vijfjarige Otto van der Poel had zijn ouders gestrikt als begelei dingsmuzikanten voor een imi tatie van de Texaanse gitaar held Johnny Winter. Met z'n drieën krijgen ze de tweede plaats. „Jimi Hendrix is er niets bij, hoor", moedigt de driekop pige jury hem aan. Jony Nederend, tijdens de wed strijd beter bekend als meneer Arie, wordt derde met een ste vig nummer van de Britse band Muse. Aangemoedigd door een heuse fanclub zet hij voor het spelen zelfs een denkbeeldige versterker aan en plugt hij zijn instrument in. De jury vindt zijn rockpastiche echter niet goed genoeg om hem te laten winnen. „Mijn vrienden hadden me hiervoor opgegeven", vertelt hij na de wedstrijd. „Het lied kende ik eerst niet eens, dus heb ik zeker twintig keer voor de spiegel ge oefend." De winnaars, met hardrock T- shirts aan, hebben juist niet ge oefend. „Len heeft het nummer zelfs nog nooit gehoord", be weert Bo. „Ik luister wel vaak naar Iron Maiden. Goeie mu ziek man." door Nancy Ubert vervolg voorpagina ALPHEN AAN DEN RIJN - Dat prin- ses Margriet niet is gevraagd voor het avondfeest, vindt Ineke Weerheim echt niet kunnen. De medewerkster van afdeling De Bruggen van de regionale sociale werkvoorziening Alphen aan den Rijn (SWA) lapt elk protocol aan haar laars. „Kom jij eens effe hier", roept ze de Hoogheid toe. Een saamhorig onderonsje volgt. Ineke nodigt de prinses op per soonlijke titel uit voor 'het grote feest'. „Wat ontzettend lief van je", antwoordt prinses Margriet. Ze heeft helaas andere verplich tingen. De spontane inval van Ineke Weerheim levert het meest hila rische moment op van het be zoek dat Hare Koninklijke Hoogheid vrijdagochtend aan de nieuwe SWA brengt. In turbotred gaat prinses Mar griet de afdelingen langs van Swaenendrift. Het nieuwe SWA-gebouw is vernoemd naar de boerderij die ooit op de plek stond die nu de SWA toebe hoort. De prinses heeft nauwe lijks tijd om een echt praatje te maken met de mensen op de werkvloer. Algemeen directeur Frankes en commercieel direc teur Posthoorn verzorgen de rondleiding. Ook commissaris van de Koningin Franssen loopt mee. Net als burgemeester Schoof, wethouder Voogd en tal van andere genodigden. De 'Tour de Swaenendrift' begint bij de afdeling elektro en ein digt straks bij De Bruggen; de afdeling die bedoeld is voor mensen die vanwege hun ern stige verstandelijke handicap niet kunnen 'meedoen aan de reguliere werkzaamheden van de SWA. Gijs Domburg van de elektroaf- Prinses Margriet opende gisteren de nieuwe sociale werkvoorziening in Alphen aan den Rijn. Foto: Henk Bouwman deling is totaal niet onder de in druk van het hoog bezoek. „Het is een gewoon mens, zoals ie der ander." Onverstoorbaar gaat hij door met zijn werk. Domburg doet vandaag de be drading van ovalo's. „Spatwa- terdicht." Een ovalo is de basis van een badkamerlamp. Dom burg mist het buitenleven, be kent hij. „Ik heb 28 jaar buiten kunnen werken. Strepentrek- ken op het wegdek. Dat was pas mooi." In tegenstelling tot Domburg zit Ruud Kramer te wippen op zijn stoel van enthousiasme. „Leuk. Leuk. Leuk. Ik ben echt fan van het koninklijk huis. Prinses Maxima is de allerleukste en daarna komt Margriet. Die heeft zo'n aardige uitstraling." Ruud Kramer is geboren met de ziekte van Down. „Maar ik ben een hele slimme jongen, hoor. Ik ga nu naar de avondschool om te leren lezen en schrijven." Even later is hij weer aan het popnagelen. Hij heeft nog heel wat halogeenlampen te gaan. Bij de groep 'spotjes' zit Gita Matai. Zij weet precies wat er van de werknemers wordt ver wacht bij het bezoek van de Ko ninklijke Hoogheid. „Niet op staan, gewoon blijven zitten, doorgaan met je werk als ze bij. je komt." Zelf hoeft ze niet fe werken. „Ik ben een dagje vrij maar kom graag terug voor de zus van onze koningin." Voor de medewerkers van de afdeling elektro het door heb ben, is de prinses al weer ver dwenen. „En ik sta niet eens op de foto", moppert Nel van Mee. „Ik ook niet en ik ben nog wel haar naamgenoot", doet Mar griet Rodenburg daar een schepje bovenop. Commissaris Franssen heeft meer tijd voor een gesprek dan prinses Margriet. Op de afde ling montage laat hij zich uit voerig voorlichten door Kees Klein, die met plastic voor zetstukken voor luchtroosters bezig is. „Voor boten", verdui delijkt Klein. Op de afdeling metaalbewer king, waar van staaldraad van drie tot zes millimeter verschei dene constructies worden ge maakt, krijgt de prinses een tulp van ijzerdraad. „Dit is ten minste een licht boeketje", is haar reactie. Ze blijft de bloem de rest van haar bezoek in de hand houden. Aan het einde van de rondlei ding komt de prinses in De Bruggen aan, waar het een stuk minder gedisciplineerd is. En thousiast en luid wordt ze be groet. Een van de medewerkers begint te huilen. Ineke Weer heim vertelt over haar speel goeddieren Truus de mier en Bram de hond. Die mogen elke dag mee naar het werk. „Nou, dat heb je dan goed voor el kaar", vindt prinses Margriet. Even later zit een groot deel van de 550 personeelsleden in het bedrijfsrestaurant. Niet alleen het restaurant is mooi, vindt Weerheim. „Heel het gebouw is goed." Het kunstwerk van Vin cent van Leeuwen dat prinses Margriet met de oudste en jongste werknemer van de SWA onthult, valt in de smaak bij het personeel. Het is een abstract beeld van glas. „Juist glas toont de ware aard van ons bedrijf', legt Frankes uit. „Als je het ver keerd aanpakt, is het breekbaar en kwetsbaar. Maar als je alle afzonderlijke delen op de juiste wijze bij elkaar voegt, ontstaat een enorme kracht." Het kunst werk heeft verschillende 'zui len' die de vijf afzonderlijke vestigingen van de oude SWA vertegenwoordigd. In het mid den staat de hoogste zuil, dat is de nieuwbouw waarin alle oude gebouwen zijn verenigd. Ineke Weerheim luistert naar het verhaal, maar is duidelijk elders met haar gedachten. Misschien wel bij dat feest, van avond. „Want dan zie ik Leen, mijn schat", heeft ze al een paar keer gezegd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15