e LEIDEN REGIO Daklozen en verslaafden maken meubels bij De Zaak Een ark verrijst uit het water van de Morssingel ekker makkelijk, Warenberg draait gewoon alles Woubruggenaar pleegde 'een waslijst aan misdaden' Langere straffen geëist voor gewelddadige roof SPROOKJES BESTAAN NOG... MET OPEL GRATIS 3 DAGEN NAAR woubrugge - Wegens een reeks overvallen, bedreigingen en an dere overtredingen is tegen een 19-jarige man uit Woubrugge tien maanden celstraf geëist, plus vijf maanden voorwaarde lijk. Justitie sprak vrijdag van een 'bijna ongelooflijke reeks misdaden'. De Woubruggenaar wordt ver dacht van 24 misdaden, varië rend van inbraken en vernielin gen tot ernstige bedreigingen. Die werden allemaal gepleegd in een tijdsbestek van amper twee maanden, in mei en juni van dit jaar. De lijst met over tredingen is zo lang, dat rechter en verdachte het spoor tijdens de zitting enkele malen bijster waren. „Wat een waslijst", ver zuchtte de rechter. De verdach te bekende alle daden te heb ben gepleegd, al kon ook hij ze af en toe niet uit elkaar houden. Zelfs zijn advocaat sprak van een 'bizarre serie'. De man bedreigde begin mei van dit jaar zijn moeder en een kennis met de dood. Aangezien de man over een vuurwapen beschikte, werden die bedrei gingen door de slachtoffers ui terst serieus genomen. Vanaf dat moment sloeg de verdachte 'op roverspad', zoals de rechter het uitdrukte. Hij brak in in huizen en auto's, voornamelijk in Woubrugge en Ter Aar, maar ook in Voorschoten, Leidschen- dam en eenmaal in Hoender- loo. De verdachte heeft eerder te genover de politie een verkla ring gegeven voor de lange reeks gepleegde feiten. „Ik liep telkens maar niet tegen de lamp. Toen ging ik door", zegt hij in die verklaring. Tijdens de zitting verklaarde hij gisteren meermalen veel spijt te hebben. Wegens de ernst van de mis drijven, en de grote hoeveel heid, eiste de officier van justi tie een celstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voor waardelijk. De rechtbank doet op vrijdag 3 oktober uitspraak. den haag/woubrugge - Tegen de twee mannen (28 en 29 jaar) uit Helmond, die verantwoor delijk worden geacht voor de gewelddadige roofoverval op een boer in Woubrugge, is gis teren in hoger beroep acht en negen jaar gevangenisstraf ge- eist. Tegen de 36-jarige ex-pros- tituee uit Eindhoven die de overvallers zou hebben getipt is drie jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist. De roofoverval vond plaats in de nacht van 11 februari. Drie mannen, waarvan de derde nooit is opgespoord, drongen het huis van de rijke boer bin nen. Ze mishandelden hem zo zwaar dat hij het ternauwer nood overleefde. Het slachtof fer werd meerdere malen gesto ken, tegen zijn hoofd geschopt en met een paraplu bewerkt. Ook zouden de overvallers heb ben getracht de boer met een riem te wurgen. Uiteindelijk gingen de drie er met een scha mele buit vandoor. Ze namen slechts een paar honderd euro, een fotocamera en een mobiele telefoon mee. Vermoedelijk wa ren ze op zoek naar een kluis die zich volgens een Eindho- vense prostituee in kast huis van de boer zou bevinden. De vrouw had drugsschulden bij een van de overvallers en zou daarom de lucratieve tip heb ben gegeven. De aanklager vond dat de twee overvallers een hogere straf ver dienden dan de zeven en zes jaar die hen door de rechtbank was opgelegd. Tegen de ex- prostituee eiste hij wel dezelfde straf. Het hof doet over twee weken uitspraak. (advertentie) RESORT j#ü Het Motorhuis LM MultiLease Ga naar www.riinlorhuis.nl of naar www.multilease.nl ng Romeins terden in Leiden -Archeologen Tom Ha- erg en Wouter Vos geven idag om 20.00 uur een le- jver Romeinse opgravin- i Woerden in het Leidse •entearchief aan de Bois- e 2a. Spectaculair bij de ving is de vondst van het linse schip dat de nood- Woerden 7' heeft gekre- det het opgraven van het wordt deze maand be en, waarbij het publiek een tribune, vooral in de le helft van oktober, het in volle glorie kan zien. idoeling is, minstens een ra ran het schip, te conserve- i later tentoon te stellen. Is van de opgraving en de >p van deze megaklus :n tijdens de lezing uit de in gedaan. r lenaar rijdt tieagent aan 1%/den haag - Een 33-jari- i| denaar heeft in Den Haag olitieagent aangereden die n -rkeersongeval aan het af- ai ïlen was. De agent is met t aan armen en benen naar efekenhuis gebracht. Zestig el voor het ongeval op het v< kviaduct stond een poli- w d met zwaailichten om Ofrkeer te waarschuwen. De automobilist reed des- iks even verderop tegen e Ustaande politiewagen, ic lie auto stond de 23-jarige Die sprong opzij, maar 1 toch gewond. gaan met choses iiest - De vraag hoe je e t met psychoses staat ^1 tijdens een kennis- en jheidstraining van de est Groep, die binnenkort Voorafgaand aan de g wordt woensdag een atiebijeenkomst gehou- gebouw De School aan p legeesterstraatweg in eest. Aanvang van die ;omst is 19.00 uur. zaterdag 20 SEPTEMBER 2003 'ien geven moeder die kinderen laat ontvoeren groot gelijk ieke Dijke te de Kok '{van voorpagina Bij de Leiderdorpers die ice Scheers en haar kinderen Constance (10) en Philip (7) is het nieuws van de ontvoe- de twee jongste kinderen in- n als een bom. De meeste men- weinig spraakzaam. Op de ba- ol waar Constance en Philip tot ber vorig jaar zaten heerst een verbod, en ook rondom het huis un oma in de Acacialaan komt informatie los. Geen enkele Lei- :r zegt het gezin goed te ken- e één buurvrouw, dis het it voor de moeder en begrijpt le kinderen heeft laten terugha- ice en Philip Warenberg zaten tot een half jaar geleden op de Prins Willem-Alexanderschool aan de Leeu werikstraat in Leiderdorp. Anderhalf jaar eerder waren ze met moeder en broertje Tim uit het ouderlijk huis in het Belgische Hamont-Lo gevlucht. In december bracht hun vader ze na een logeerpartij niet thuis. Sindsdien wa ren ze bij hem op laste van een dwangsom van 5000 euro per dag. Hoe de leerlingen die bij de Warenbergjes in de klas zaten zich nu voelen en wel ke aandacht er in de klassen aan is be steed, willen de leerkrachten in het be lang van de ontvoerde kinderen niet bekend maken. De oudste zoon, Tim, zat op basis school De Schakel aan het Van Al- phenplein. Daar is de impact minder groot dan op de Prins Willem-Alexan- derschool. Oud-leerling Tim was gis terochtend ziek thuis. De acht gemas kerde mannen die bij het schoolplein in Hamont-Lo klaarstonden om de kinderen uit de auto te sleuren, kon den daarom alleen zijn zusje en broer tje meenemen naar hun moeder. Dat hij ongedeerd is, zorgt voor opluchting op de Schakel. Overigens zijn er weinig Schakel-leerlingen meer die Tim goed gekend hebben, omdat ze inmiddels naar de middelbare school zijn. Ook in de Acacialaan, waar Constance en haar kinderen enige tijd bij oma woonden, blijven de lippen op elkaar. Mensen zeggen dat ze het gezin niet kennen. Alleen de naaste buurvrouw wil, nadat ze telefonisch contact met de familie heeft gezocht, haar hart luchten. „Het is zo'n integere en be schaafde familie." Buurvrouw D. Groenendijk walgt van het verhaal van Scheers' ex-man Alexander Waren berg, dat de moeder de kinderen zou mishandelen en verwaarlozen. „Lek ker makkelijk. Hij draait gewoon alles om", zegt één van haar dochters. Vol gens Warenberg krijgen de kinderen geen medische zorg bij hun moeder, en mishandelt ze hen, maar de buren zijn van mening dat het juist anders om is. „Constance is jarenlang als sloofje be handeld. Ze kreeg amper geld om te eten, want Warenberg gaf alles uit aan drank. Toen ze hierheen gevlucht was met de kinderen was ze zo mager, ze zag er niet uit. De kinderen waren zo schuchter. In de jaren dat ze hier zaten zijn ze enorm opgeknapt." Ze speel den met Groenendijks kleinkinderen. Ze vinden het des te frustrerender dat Warenberg keer op keer de publiciteit zoekt. „Doordat hij steeds de eerste is, gelooft iedereen hem. Constance wilde er nooit mee naar buiten treden. Ze is zo keurig. Ze wilde haar kinderen be schermen. Met haar toestemming doen wij het nu voor haar." Groenen dijk vindt het onbegrijpelijk dat de Ne derlandse overheid hun buurvrouw nooit heeft geholpen toen de vader zijn kinderen ontvoerd had. „Als het nou Afghanistan was, maar van je buurland mag je toch verwachten dat het jou wetten respecteert?" De kinderen zijn terug bij hun moeder en zijn heel gelukkig, meldt Groenen dijk. „Ze zegt dat ze niet zo gehersen spoeld zijn als ze vreesde." Zij en haar dochters begrijpen dat hun buurvrouw ze heeft laten terughalen. Van een trauma, opgelopen door de gemasker de mannen, willen ze niet weten. „De kinderen waren doodsbang voor hun vader. Bovendien heeft ze al psychi sche hulp geregeld. Op lange termijn worden ze gelukkiger." en - In de Morssingel, te- Over het museum van Vol- unde, ligt een drijvende :n bak. Nogal wat men- ÜlTagen zich af wat het sterlijke bouwwerk nou dijk is, of moet worden. :erste afwerkplek te water' en ganzenfokkerij', kregen wsgierige voorbijgangers >ren van jachtbouwer Ab :r en zijn meeklussende in. leid is de beton nen bak - achttien bij vijfen- eenhalve meter - het onderste gedeelte van wat een grote woonark moet worden. Bolier, die zelf in een woonboot naast de bouwplek woont, maakt de woonark in opdracht van zijn buurman. In zijn bouwwijze is de ark waarschijnlijk uniek in Nederland. Waterbouwkundig ingenieur Bolier bedacht de methode omdat het bruggetje bij de Morspoort te smal en te laag is om met een betonnen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de 8reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmote us Waarsenburg en Ertc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 42-1 ondergrond langs te varen. Dus goot hij de bak ter plekke. Bolier: „Eerst hebben we een houten bekisting gemaakt, die hebben we op een dekschuit volgegoten met beton, en daarna heeft een kraan de zes afzonderlijke bakken omge keerd in het water gelegd." Onder meer vanwege die bij zondere aanpak ligt de bouw ver achter op schema. Een jaar geleden werd het eerste beton al gestort, maar lang daarvoor was de eerste tegenslag al een feit. De gemeente - in de vorm van de adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit, toepas selijk afgekort als ARK - keurde het rechthoekige ontwerp van Bolier aanvankelijk af. De woonark zou niet goed passen tegenover het museum dat juist voor veel geld was her bouwd in oorspronkelijke staat, „Niet echt een steekhou dend verwijt", vindt Bolier. Om toch tegemoet te komen aan de bezwaren liet hij de scherpe hoeken van de achter kant in een bocht lopen. „Dan lijkt het meer op een boot. en dat wil de gemeente." Om de zelfde reden heeft hij de voor ste randen wat naar elkaar toe laten lopen. „Net een boeg toch?", zegt de scheepsbouwer met nauwelijks verholen spot. Bolier krijgt hulp van een vriend, beeldend kunstenaar Sjef Óltheten. 'Luxe partyten ten' maakt Óltheten in het da- De betonnen bak in de Morssingel, tegenover het museum van Volkenkunde. Foto: Taco van der Eb gelijks leven. „Ik zet tenten neer waar het eigenlijk niet kan: Kwestie van improvise ren; net als met deze boot. Je kan nog zoveel in je plannen zetten, in de praktijk gaat het altijd weer anders." Bolier is het er niet mee eens. „De voorbereiding van dit project was gewoon niet goed. Toen ik nog zat te schetsen was een ander al aan het timmeren. Volgende keer zet ik alles tot het laatste schroefje in het bouwplan." Komt er dan een volgende keer? „Jazeker", zegt Boffer, „ik ga er hierna een voor mezelf bouwen." door Bas Benneker door Erna Straatsma leiden - Verslaafdenopvang De Zaak is een kleine meubelma kerij begonnen. De nieuwe co ordinator van het project, Peter 't Hoen, wil op termijn ook een 'ijzerafdeling' opzetten. De daar gemaakte producten hoopt hij tegen kostprijs te kunnen ver kopen aan buurtbewoners of de gemeente. 't Hoen is sinds 1 september de nieuwe coördinator van De Zaak, een jaar geleden opgezet als dagbestedingsproject voor verslaafde dak- en thuislozen. Hij volgt Simone Regouw op, die in februari van dit jaar op non-actief werd gesteld door haar werkgever, psycho-me- disch centrum Parnassia. Een conflict over de leiding in de verslaafdenopvang leidde tot overplaatsing van de vorige co ordinator. Na een periode van relatieve stilte is 't Hoen druk bezig om het project nieuw leven in te blazen. „Simone heeft best een moeilijke tijd gehad, met weinig collega's. Nu is het aantal me dewerkers met mij erbij zes en hebben we ook nog twee vrij willigers rondlopen. De houtaf deling loopt erg goed; ik denk dat er een heel klein productie- procesje inzit. We zijn nu bezig met het maken van tuinmeube len. Het gaat me overigens niet om winst maken of zoiets. Ik zal al blij zijn als we in deze barre economische tijden ons materi aal kunnen terugverdienen." Op de binnenplaats van De Zaak aan de Middelstegracht staan de eerste resultaten van het timmerwerk te zien. „Ik wil het hier opnieuw inrichten en er één grote tuin van maken. Er komt nieuwe bestrating en ik zet hier allemaal plantenbakken neer. En een barbecue. Het hoeft niet veel te kosten, maar ik wil dat De Zaak een nieuw, fris uiterlijk krijgt. Dat bij wijze van spreken de buurvrouw hier graag komt om een kopje koffie Peter 't Hoen, de nieuwe coördinator van Verslaafdenopvang De Zaak. „Ik wil dat De Zaak een nieuw, fris uiterlijk krijgt." Foto: Henk Bouwman te drinken en ze zich dan hele maal veilig voelt." 't Hoen heeft, 'voor een prik kie', het interieur van een oude ijzerfabriek opgekocht en wil daar in De Zaak mee aan de slag. In de ruimte achter de houtafdeling wil hij diverse ap paratuur neerzetten waarmee dak- en thuislozen kunnen wer ken. „Misschien kunnen we zo iets als dranghekken of afval bakken maken voor de ge meente Leiden." Het is voorlopig nog een idee, want hij weet niet zeker of de spullen wel in de ruimte achter de houtafdeling passen. „Mocht het niet lukken dan is het ook geen ramp. Dan ver scheep ik de hele boel naar Po len, daar kunnen ze het ook goed gebruiken." In het begin mochten alleen ge motiveerde junks De Zaak inko men, maar inmiddels zijn ook minder actieve daklozen wel kom. Regouw stuurde in het verleden regelmatig passieve daklozen weg, maar 't Hoen heeft de lat wat lager gelegd. 'Activering' van dakloze junks en alcoholisten mag dan het doel zijn van Pamassia, maar in de praktijk is dat niet altijd haalbaar. „Sommige cliënten hebben ze nog aardig op een rijtje staan en kunnen op ter mijn misschien terug naar het arbeidsproces. Maar er zijn er ook die van het ganzenbord zijn afgevallen, waar niets meer mee aan te vangen is. De perso nen met double trouble. Die ernstige psychische problemen hebben en als zelfmedicatie drugs gebruiken. Nou goed, dat is meer de groep van pappen en nathouden. Ik .„laat ze hier wel binnen, mits ze zich aan de regels houden. Krijgen ze een warme hap en kunnen ze hun kleren wassen. Zodat ze niet als verschoppeling op straat leven. Je moet daar gewoon wat prag matisch in zijn. In die zin doen wij ook aan een stukje overlast- beperking." De enige groep die niet naar binnen mag zijn ille galen. „De mensen moeten er gens geregistreerd zijn." Een van de huisregels van De Zaak is dat bezoekers niet zwaar stoned of dronken bin nenkomen. „Het zou ook on verantwoord zijn om hen ver volgens op de meubelafdeling te laten werken." Wie betrapt wordt bij het stiekem heroïne roken of alcohol drinken wordt op straat gezet. „De beheers baarheid valt me tot nu toe mee. Je ziet nu dat je een soort sociale controle krijgt onder de vaste groep bezoekers." De drukste uren in de De Zaak zijn de ochtenduren. Dan zijn zo'n 20 tot 35 daklozen in het voormalige LDM-gebouw te vinden. Ze surfen en chatten op internet, timmeren, spelen to neel, kijken tv en drinken koffie. Na de warme hap om half één gaan de meeste bezoekers weer de straat op. „Helaas ja, dan zie je dat de meeste vogels weer ge vlogen zijn", zegt 't Hoen, die elders in Nederland aan het kij ken is hoe andere welzijnswer kers daklozen van de straat pro beren af te houden en te 'acti veren'. Voor de nabije toekomst gaat 't Hoen samenwerken met de naastgelegen buurtwerkmaat schappij. Dit werkgelegen heidsproject werkt onder meer aan het opzetten van een dak lozenkrant.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13