'Het laatste oorlogsjaar heeft me gevormd REGIO Neem een kijkje in de van het vuilnis'. keuken van het vuilnis boten zijn in ge reedheid gebracht om bezoekers naar de dienst milieu en beheer aan de Admiraal Banc- kertweg en de 'milieustraat' en het kringloopbedrijf aan de Willem Barentszstraat te brengen. ROB BEURSE van de gemeente Leiden hoopt op een grote opkomst. Ellebrood Wim van Hartveld over onderduiken, pillen pleisters, gapers, de KRO en de laatste levensfase NAVRAAG Leiden en Voorhout ruimen vandaag op. Afval en afvalverwerking staan centraal in beide gemeenten. Leidenaars kunnen een kijkje ne men 'in de keuken 7 7 7 .7.5 Shuttlebussenen Verwacht u veel bezoekers?Afval bekijken lijkt me nietzo'n leuk uitstapje. „Nee. maar mensen zijn misschien wel geïnteresseerd in de wer king van een borstelmachine: hoe ziet dat eruit, hoe wordt ie ge bruikt? We geven ook uitleg aan de bezoekers over hoe Leiden schoon wordt gehouden." Wat zijn vandaag de attracties? „Mensen kunnen in een vuilniswagen zitten. Als je altijd al eens in een vrachtwagen had willen zitten, dan kan dat vandaag. Wij mer ken dat kinderen dat heel leuk vinden. En de vaders eigenlijk ook wel. Verder organiseren we een afvalrace voor kinderen. Ze moe ten zelf maar komen kijken wat dat is. Het is educatief en toch leuk, zal ik maar zeggen. Kringloopbedrijf Het Warenhuis heeft ook een bijzondere actie. Je kunt er boeken per kilo kopen." Dus het wordt vandaag druk? „Ja. We hebben een shuttlebus klaar staan om mensen vanaf het parkeerterrein op de Haagweg naar beide locaties te brengen. En we hebben onze visvlet ingeschakeld. Daar kunnen mensen op de Stille Rijn instappen, tegenover nummer dertien. Onze milieu straat is ook open, de hele bliksemse boel is te zien. En verder wordt de hele dag natuurlijk opgeleukt." tekst: Ema Straatsma foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 20 september KOUDEKERK AAN DEN RIJN - „Dit is in elk geval uniek voor Neder land. Nog niet eerder vonden we een nederzetting uit zes-, zevenhon derd na Christus èn een grafveld bij elkaar. Veld-archeoloog A. Buis man van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek spreekt met bescheiden enthousiasme over de opgraving onder zijn leiding in een weiland ten noorden van Koudekerk aan den Rijn. Die beschei denheid wordt ingegeven door het nog ontbrekende overzicht van het vroeg-Middeleeuwse dorp. Dat die nederzetting er was, staat inmid dels wel vast, maar hoe groot die nederzetting geweest is, kan voorals nog niet bepaald worden. „Elke opgraving is in feite een schot in de ruimte". Een deel van een huis heeft men kunnen lokaliseren. Verder werden ook de nodige scherven opgegraven, die mede het bewijs leve ren van menselijke bewoning in die tijd. Die scherven betreffen dan vooral stukken aardewerk en Romeinse stenen en dakpannen. Niet dat er Romeinen hebben gewoond, de Oude Rijn was de noordgrens van hun rijk. Buisman: „Steen was zeldzaam. De mensen die hier ge woond hebben zullen ongetwijfeld alles wat nog bruikbaar was van de vroegere Romeinse nederzettingen op de andere oever als bouwmateri aal hebben gebruikt". ANNO 1978, woensdag 20 september LEIDEN - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) heeft vanoch tend het busbanenproject Leiden-Oegstgeest-Rijnsburg-Katwijk offi cieel geopend. Links van hem gedeputeerde Borgman, rechts NZH-di- recteur Dollekamp en burgemeester Vis. Dankzij een voorrangsposi tie op diverse kruispunten kunnen de bussen tussen Katwijk en Lei den in het vervolg sneller en beter op tijd rijden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld(datum van plaatsing^ of door contante betaling aan de Dalle van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Velen van u zullen niet de beschikking hebben over de cd-rom van het Woordenboek der Ne- derlandsche Taal, dat grote woordenboek dat in Leiden is gemaakt. Er is van 1851 tot 1998 aan gewerkt en het beslaat vier meter van mijn boe kenkast. Die cd-rom heeft een doorsnede van een centimeter of 10. En daar staat, o wonder van de techniek, die vier me ter boek helemaal op. Het is heel erg jammer dat u dat schijfje niet in uw bezit hebt, want je kan er zo lekker mee spe len. Hoe? Heel eenvou dig. Je wil bijvoorbeeld weten hoe vaak het woord Leidenaar in dat woordenboek voorkomt, want je denkt 'het wordt hier, in Leiden, gemaakt, dus zullen die redacteu ren hun eigen stadgeno ten wel eens de eer gun nen om in dat woorden boek te figureren'. Je tikt dan het woordje Leide naar in op je computer en op je scherm staat te lezen dat het 65 keer wordt vermeld. Zo schrijft de achttiende- eeuwse, Leidse hoogle raar Le Francq van Berk- hey over onze stadgeno ten uit die eeuw het vol gende: 'Over 't geheel be hoort de inschikkelyke verzoenbaarheid tot het egte karakter der Lei- denaaren'. De Leienaar zou dus volgens de hoog geleerde een gemakkelijk en tolerant persoon zijn. Johannes Kneppelhout, Leids studentenauteur uit de negentiende eeuw, vindt hem ook een beetje bang uitgevallen. Zeker als hij met promotiefees ten werd geconfronteerd. Want daar ging het, door overmatig drankgebruik, nogal ruw aan toe. 'Welk dier Leidenaren sidderde niet, wanneer hijde mare vernam, dat juist eene Promotiepartij bin nen de muren der stad gevierd werd, en de fees telingen, met woest ge tier en ruw misbaar dwaaseüjk toegetakeld en uitgemonsterd, met den Doctor aan de spits, de zaal binnen stoven?'. Geweldig toch, dat je al die gegevens met één druk op de knop uit je computer kunt toveren! Ik kan er eindeloos mee doorgaan. Hoe vaak staat Leiden in het WNT? Het is bijna niet te geloven: 1982 keer. Hoe dat komt? Ik heb wel eens meer iets verteld over een van de redacteuren van het WNT, dr. A. Beets. Hij was de zoon van Nico- laas Beets, beter bekend als de schrijver Hilde- brand. Beets noteerde in het be gin van de twintigste eeuw alle Leidse woor den die hij uit de mond van Leienaars hoorde. Vooral uit die van zijn dienstbode. En vervol gens kwamen die woor den weer in het WNT te recht. Door het intikken van Leiden kom je die woorden op het spoor. Bij paal bijvoorbeeld staat te lezen dat het in Leiden wordt gebruikt voor een langwerpig, smal krentenbrood. Kij ken we in het boek 'Een stem uit de achterbuurt' van Wout Bodrij (jammer dat ik die nooit heb ont moet!), dan zie je dat hij het nog kent. Maar dan niet in de betekenis 'krentenbrood', maar ge woon als een 'lang, smal brood'. En dat wordt in Leiden ook vvel een elle brood genoemd. Bakbrood. Vroeger bak ten de mensen vaak zelf hun brood. Maar dan moest je wel over een oven beschikken. En als je arm was, dan had je die natuurlijk niet. Dat gemis loste je als volgt op. Je maakte zelf deeg en bezorgde dat vervol gens bij de bakker. Die bakte het voor je. Je be taalde daar wat geld voor, maar je was na tuurlijk aanmerkelijk goedkoper uit dan wan neer je het kant-en-klare brood bij diezelfde bak ker moest kopen. Bak brood heette dat brood hier, heel begrijpelijk. Er was nog een ander soort brood, maar ik ver moed dat de naam ervan in Leiden niet bekend is. Een van de vele mensen die ik bij mijn dagelijkse zwempartij spreek, is Jaap Barendsen. Hij komt oorspronkelijk uit Rijnsburg. Als de bakker aan de deur kwam (goeie ouwe tijd) dan bestelde zijn moeder meestal twee huisbakkies. Dat is na tuurlijk eigenlijk een brood dat in huis zelf ge bakken is. Maar de taal doet rare dingen: het gaat ook betekenen 'een brood dat door de bakker is bereid'. Jan Jaap verhuisde op zijn zesde naar Leiden. Ook daar bezorgde de bakker nog aan huis. Ze woonden net in Leiden, de bakker belt, moeder vraagt aan Jan Jaap 'be stel jij even twee huis bakkies'. Hij doet wat moeder hem heeft opge dragen en moet consta teren dat de bakker per plex staat. Het woord huisbakkie was hem vol strekt onbekend. Vijf ki lometer afstand, en een ander dialect. Nonsensantwoorden. Op de vraag 'waar gaan jullie naar toe' kon het antwoord luiden 'naarr de bossies van boi bokkie'. Nonsens? het ergens op geb( Borneo, misschien een met 'waar ga j toe?' (uit Rotterdaj 'naar scheetjeboe, tje begraven, mag kissie dragen'. En deren vervelend w een beetje aan het nen, niet wetend v gaan doen, dan ko wat vermoeide ou zeggen 'ga maarr c rekneutje spelen'. Met dank verder ai vrouw A. Gijzenij geest), mevrouw 14 Hoven- van 't Wou se) en Liesbeth van Velden Noordwijl Reacties en tips vot rubriek kunt ustu naar de redactie vt krant, postbus 54, AB Leiden, onder ding van 'Leids di E-mailen naar de kan ook: heester- mans@inl.nl Hans Heestermans Draait het vandaag allemaal om afval? „Ja, we laten alles zien. Hoe we vegen, vuilnis ophalen en afval scheiden. On der het motto: kom eens in de keuken kijken." Bij de kreet 'Leiden ruimt op' denk je aan een koopjes- markt. „Blijven we leuk? Het project 'Leiden ruimt op' is drie jaar geleden begonnen, heel intensief. We vragen er regelmatig aandacht voor. Dat had u kun nen weten." 20 SEPTEMBER 2( HDC 970 Wim van Hartveld: „Met de komst van de Etos of het Kruidvat is er veel moois verloren gegaan, zoals de gapers." Foto: Dick Hogewoning LEIDS DIALECT le kelen in de winkel verkocht: zemen, borstels, kwasten. Ook deed winkel toen dienst als EHBO-post. Het was een leuke buurtzaak. We hadden spullen voor elke beurs en waren een vraagbaak voor iedereen en alles. De ene keer was ik een hal ve apotheker of medicijnman, de an dere keer sociaal werker. Ik haalde splinters onder nagels vandaan, maakte zalfjes voor eczeem en legde pleisters op kapotte knieën. Ik was er altijd. In een mooi pak heb ik zelfs een slagaderlijke bloeding van een vriend van een buurjongen gestelpt. Gewoon de vuist erin gestoken. De chirurg gaf er geen cent meer voor, toch heeft hij het overleefd. Daarna kon ik met mijn bebloede pak nog net de diploma-uitreiking van mijn dochter als verpleegkunde halen. Zulke momenten vergeet je nooit meer. Met de komst van de Etos of het Kruidvat is er veel moois verloren gegaan, zoals de gapers. Drogisten horen nu veelal tot grote winkelke tens die zelden nog een gaper in hun beeldmerk hebben. Ik had een mar kante kop hangen. Ik heb hem even op tafel gezet, want ik ben er enorm door geboeid geraakt. Met hun wijd open gesperde mond laten ze vrijwel allemaal op overdreven wijze het achterste van hun tong zien. Verder zijn er tussen de vele koppen meer verschillen dan overeenkomsten. De kleuren en uitdossingen geven aller lei prachtige aanwijzingen. Gapers met een gele gelaatskleur en een karakteristieke slaap muts maken duidelijk dat zij medicijnen no dig hebben. In de vitrinekast in de hal staat mijn ver zameling gapers, mortieren, vijzels, flessen en zalfpot ten. Al mijn vier kinderen hebben er prachtige spreek beurten over gehou den. Dat is een mooie herinnering. Evenals deze metershoge flessen uit de etalage. Hier lees het etiket. Het is zo bekend geweest: eau d'cologne van 4711. Prachtig spul. Dat was de kurk, waarmee je de handel drijvend kon houden. Ik heb eindeloos veel liters verkocht uit een speciale bijge leverde pompfles. Iedereen gebruik te het. In geen vrouwentasje ontbrak zo'n klein flesje, net zoals peper munt. Als je flauwviel in de kerk werd je met dit spul op een zakdoek weer bijgebracht. Het had een sterke geur, waardoor je snel weer tot leven kwam. Zieke mensen gebruikten het ook veel. Na het afscheid van de zaak had ik al snel weer andere dingen. Ik kan niet stilzitten en moeilijk nee zeggen. Ik was jaren commercieel bezig ge weest en toen ik thuis zat, had ik het gevoel dat ik een andere invulling aan mijn tijd kon geven. Allemaal vrijwilligerswerk. Als je daar eenmaal in zit, rol je van het een naar het an der. Mijn vrouw doet ook van alles. Dat is fijn, want op die manier loop je elkaar niet in de weg en heb je toch een innig contact met elkaar. Het is boeiend over nieuwe ideeën te kunnen vertellen. Voor de Katholieke Radio Omroep help ik met de organisatie van aller lei speciale evenementen. Ik denk mee met een team over advents- tochten, symposia en speciale pro gramma's. Meedenken doe ik ook in de raadscommissie Bestuur, Midde len en Organisatie van de gemeente Rijnwoude. Ik vind het prettig om dicht bij de burgers te staan en hun ideeën te ventileren. En ik heb net een project afgerond voor het MKB bij het ministerie van economische zaken. Dat ging over de verlaging van de administratieve lasten in het bedrijfsleven. Ze denken altijd: Wim klaart het wel. Inderdaad, ik klaar het vaak. Toch heb ik bij het opzetten van een hos pice, een huis voor mensen in hun laatste levensfase, vaak gewanhoopt. Het duurde heel lang voordat we een geschikt pand vonden en alle financiën bij el kaar hadden. Lange tijd had den we onze zinnen gezet op i ld' voormalige fabrikantenvilla v< Nieuw Werklust aan de Oude ui Hazerswoude maar de eigen; Is wilden niet onderhandelen. NpP loop van tijd kwam Leiden in zier. En dat pand aan de Plant!n prachtig geworden. Zo intiem zellig. Er hangt een sfeer van warmte. Het idee om iets te doen voor sen in de laatste levensfase is stig van mijn dochter Jacinta. werk als verpleegkundige maaL/| nogal eens mee dat mensen ii <j, zaamheid dood gingen. Zij wi 0jj daar iets aan doen. Met die in ;r] zijn we begonnen in 1997. Aa ]e kelijk was ik alleen bezig met aa de kant zoeken van sponsore ken van geïnteresseerden, het Vi ten van een stichting. Naarm; jp ouder wordt, ga je bijna gedv/ 0 steeds meer met de dood te n rj< krijgen. Ik kende iemand die 5 vende was en thuis lag, maar alleen. Op dat moment begre ys pas heel goed dat zo'n hospic moest komen. p Onmiddellijk na de opening li t< vol. Lang niet iedereen heeft 1 gelijkheid om in een warme, I lijke omgeving te sterven. En volgens mij ook vreselijk omJ in een ziekenhuiskamer te str* Bij het doodgaan komen zove emoties los. Niet alleen bij de vende, maar ook bij familie ei den. Als je daar met elkaar ov a) praten, is al een deel van de king begonnen. Toen mijn vr ik vijf jaar geleden 40 jaar war trouwd, hebben we ons cade, de stichting geschonken. Dat zo'n logisch gebaar. Natuurlijk behartig ik nog ste zakelijke kant. We hebben ne folder uitgebracht waarin alle matie staat. De getekende vei dagkalender, die ik hier voor heb, moet ook voor geld in hi zorgen. Er zijn nog steeds he< ties nodig om het huis draaie houden, maar ik ben zo danlc dat zoveel vrijwilligers helper daartoe ook mag behoren. Hi prachtig instituut. Nu ga ik zi Niet bij het koor van de Bern kerk in Hazerwoude, maar bi t. begrafeniskoor van de Petru Leiden. Er is een uitv< Saskia Stoelin |e Wim van Hartveld zit er een beetje gespannen bij. Aan de ene kant houdt hij van publiciteit, aan de andere kant wil hij graag de regie in eigen hand houden. Zijn leeftijd is 72, maar hij voelt zich 62 en ziet er ook zo uit. Tien jaar geleden toen hij dus echt 62 jaar was, stopte hij met zijn drogisterij aan de Zeemanlaan in Leiden. Sinds die tijd heeft hij zich gestort op het vrijwilligerswerk. Hij was initiator van het Leidse hospice Issoria aan de Plantage, is burgerlid in de raad van Rijnwoude, medewerker van de KRO, zit op diverse koren en denkt nog steeds mee met het Midden- en Kleinbedrijf (MKB). Verder probeert hij een leuke opa te zijn voor zijn tien kleinkinderen. En gesprek met een man die zijn leven wil blijven invullen. „Er zijn dingen die voorbijgaan, maar mooie nieuwe dingen komen er steeds weer aan." DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN „Het is raar gelopen. Ik denk dat het laatste oorlogsjaar mij heeft ge vormd voor de rest van mijn leven. Misschien verklaart dat iets van mijn gedrevenheid. Mijn vader zat in het verzet. Ik was 14 jaar toen ik zag hoe hij samen met anderen geweren in de Leidse Petruskerk verstopte. Het was een gevaarlijke tijd en de Duit sers zaten de groep op de hielen. Omdat ze bang waren dat als het ontdekt zou worden, ik zou door slaan, ben ik een jaar bij een onder- duikgezin in Hoogwoude geweest. Een boerengezin waar nog meer on derduikers zaten. Zo van de ene op de andere dag ging ik daar naar toe. Ik heb het er heel goed gehad, hoe wel ik daar een vreselijke ervaring opdeed met een onderduiker die toch nog werd doodgeschoten. Dat achtervolgt me nog steeds. Gelukkig, heb ik nog een goed contact met die mensen uit Hoogwoude. Dat helpt. Een keer per jaar ga ik naar ze toe en op 5 mei bellen we altijd. Toen ik op 15-jarige leeftijd terug kwam was er voor mij wel het een en ander veranderd. Ik was heel zelf standig geworden. Ik ben diploma's voor drogist gaan halen en in dienst geweest. Mijn vader - Jo van Hart veld - kwam uit Amsterdam, waar hij als drogist is begonnen. In 1935 opende hij zijn winkel aan de Zee manlaan in Leiden. De Professoren- wijk was nog klein en we keken uit op weilanden. Het was een moeilijke tijd met een omzet van twee kwart jes per dag. Het bloed kruipt waar het niet gaan kon. In 1948 kwam ik erbij. En nadien ook mijn vrouw Lydia. In die dagen wer den naast ge neesmiddelen veel huishoude lijke arti-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12