Doden en veel schade door Isabel BUITENLAND Bush: Saddam niet achter 11 september De zinloze jacht van Garzón op Bin Laden I 'Beleid Wereldbank kost tachtig miljoen levens Derde Wereld' Londen bekritiseert mensenrechten VS Vooral moeders en kinderen de dupe Kracht inmiddels afgenomen tot tropische storm 'Lederhosen' kiezen altijd een christen-democraat Stoiber zeker van overwinning Beieren 'Jacques Chirac heeft onwettige tienerzoon' Moeder is galeriehoudster in Tokyo öderook er De Hoop - De Duitse bondskan- jhröder heeft minister >p Scheffer van buiten zaken gisteren 'een ;e kandidaat' genoemd post van secretaris-ge- fan de NAVO. Hij teken- jgens aan dat het 'geen igheid' is dat de hoge jost altijd naar een Eu- gaat. e magistraten n Berlusconi Italiaanse rechters en 5 van justitie hebben gis- jftien minuten lang het •ergelegd. Zij protesteer- tegen de aanvallen die f Silvio Berlusconi gere de magistratuur uit- erlusconi zegt dat het nenspant met de linkse om hem in het nauw |gen. '0: plannen Afghanistan - De NAVO is begonnen t militaire planning voor j reiding van het werkge- n ISAF, de troepen- s n Afghanistan. De 5.500 3 n zijn nu alleen actief in dstad Kabul. In de rest land is het nog een cha- sevic ziek eg verdaagd l ag - Slobodan Milosevic ziek. De zittingen van g en maandag in zijn voor het Joegoslaviëtri- in Den Haag zijn afge- (11 Milosevic' klachten zijn is niet bekend. lj et begin van zijn proces ,c tan 2002 zijn zo'n 60 zit- gen komen te vervallen ziekte van de verdachte. aj ic lijdt aan hoge bloed- heeft geregeld griep. Joden door Jestoelen - In Rusland zijn sinds Tjaar 457 mensen in het buis beland na het eten ge paddestoelen. Vier- ;van hen overleden, vie kinderen. Veel arme verzamelen paddestoe- anvulling op hun dieet I de verkoop als hun 9 ng op hun inkomen, n kverbodin hjca Europa 1 - De Europese Com- nderzoekt de mogelijk- m in alle cafés, bars en II nts in de Europese n rookverbod in te stel- 1 personeel dat in die werkzaam is te be- iejen. Het dagelijks be- kn de Europese Unie maatregel niet zelf op klaar zou richtlijnen opstellen die de lidsta- ie etgeving of andere ef- 1 maatregelen kunnen n( en. n mbia levert aan strafhof - Colombia heeft een /pkomst met de Verenig- p getekend over het In- maal Strafhof (ICC) in r qag. Daarin verzekert lejgeen Amerikanen aan igfte zullen uideveren. itijnse politie Hamas-leden 'alestijnse politieagen- v ben gisteren in Gaza- en Hamas-activisten die een dag eerder zouden hebben td. Toen Hamas-aan- s de straat opgingen en _Jiden in brand staken ïn de arrestaties te pro- 1, opende de politie het ^1 Ij de ongeregeldheden X\ vijftien betogers ge- ^nslang voor -se verdachte ip'Een Marokkaanse Jnk heeft de Fransman Wiobert tot levenslange rbènisstraf veroordeeld luiizijn betrokkenheid bij leiilagen in Casablanca af- hei mei. Daarbij kwamen om het leven, onder n Half daders. Tegen de 31- enpbert was de doodstraf aaflij wordt beschouwd als lotlrvan een islamitische ,Djur verliest snverkiezing stel- De Labour-partij van :o fe premier Blair heeft de dofidse verkiezingen in het rtuise district Brent East ovo aan een kandidaat van ep tal Democrats. Het is de ke feer in vijftien jaar dat juileen tussentijdse kies- er Jliest. Brent East was aetfieel een bolwerk van de anten. vrijdag 19 september 2003 londen/rtr - Meer dan tachtig miljoen moeders en kinderen sterven de komende tien jaar als het huidige gezondheidsbe leid van de Wereldbank wordt voortgezet en er geldgebrek blijft. Dat zegt de Grow Up Free-coalitie in een rapport. Het aantal doden dat de coalitie voorspelt, staat gelijk aan de bevolldng van Kenia, Malawi, Zambia en Sudan bij elkaar. Het gaat hier om doden door ziektes die relatief gemakkelijk te voorkomen zijn, zoals diarree en longontsteking. De coalitie bestaat uit een aan tal hulpverleningsorganisaties die zich onder meer bezig hou den met de bestrijding van ziektes in derdewereldlanden. Wanneer het gezondheidsbe leid zoals voorgesteld door de Wereldbank wordt doorgevoerd en nationale overheden niet meer investeren, dan is het vol gens de Grow Up Free-coalitie onmogelijk de zogeheten Mille nium Development Goals te halen. De Millenium Development Goals zijn overeenkomsten van een aantal internationale instel lingen. De doelstellingen ervan zijn onder meer de bestrijding van armoede, honger en ziek tes, stimulatie van onderwijs en het terugdringen van de sterfte van kinderen en moeders met respectievelijk tweederde en driekwart. Het streven is de doelen voor het jaar 2015 te ha len. Als er niets gebeurt, dan wor den de doelstellingen voor de kind- en moedersterfte pas over 150 jaar gehaald, aldus de coali tie. Op de vergaderingen van de Wereldbank en het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) vol gende week in Dubai, roept de coalitie op tot meer begrip voor het probleem. washington/anp/dpa - De or kaan Isabel heeft in het oosten van de VS aan zeker negen men sen het leven gekost. Zeven mensen kwamen om bij ver keersongevallen veroorzaakt door het noodweer, een persoon werd gedood door een omval lende boom en een werknemer van een energiebedrijf werd geëlektrocuteerd toen hij een stroomstoring wilde herstellen. Ongeveer 2,5 miljoen mensen in het orkaangebied zijn afge sloten van elektriciteit. Er is veel materiële schade. De orkaan is inmiddels afgezwakt tot een tropische storm. Vanochtend bereikte Isabel Washington. Een gezin zou vastzitten op een boot voor de kust van Virginia. Hulpdiensten proberen ook mensen te bereiken die vastzit ten in huizen die door Isabel gedeeltelijk zijn verwoest. Om dat president Bush delen van North Carolina tot rampgebied heeft verklaard, kunnen slacht offers rekenen op federale hulp. Bush zelf was woensdag al uit Washington vertrokken naar het verder landinwaarts gelegen Camp David. De hoofdstad Washington, waar Isabel vanmorgen arri veerde, blijft 'op slot'. Alle over- londen/anp/afp - Groot-Brit- tannië, de belangrijkste bond genoot van de Verenigde Staten in de strijd tegen terrorisme, heeft kritiek op de manier waarop de Amerikanen de ge vangenen op hun basis in het Cubaanse Guantanamo behan delen. Dat staat in het jaarlijkse rapport van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken over de mensenrechten in de we reld. „De Britse regering heeft er steeds bij de Amerikaanse rege ring op aangedrongen een be slissing te nemen over de posi tie van alle Britse gevangenen die worden vastgehouden in Guantanamo Bay", meldt het rapport. „Wat hun status ook is, we hebben ons standpunt dui delijk gemaakt dat de gevange nen recht hebben op een men selijke behandeling en, als ze worden vervolgd, op een eerlijk proces", onderstreept buiten landse zaken in het document. In Guantanamo zitten meer dan zeshonderd gevangenen die worden verdacht van ban den met het terroristennetwerk al-Qaeda. Onder hen zijn negen Britten. In het rapport hekelt Londen ook de doodstraf in de Verenig de Staten. Samen met China en Iran hebben die in 2002 de meeste gevangenen geëxecu teerd. Londen en Washington zijn het fundamenteel oneens over de doodstraf, stellen de schrijvers van het rapport. door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - Voor het eerst heeft president Bush openlijk ge zegd dat Saddam Hoessein niets te maken had met de terreur van n september. Dat lijkt een open deur, maar 69 procent van de Amerikaanse bevolking gelooft nog steeds dat Saddam verant woordelijk was voor de terreur aanslagen twee jaar geleden. De president heeft wanhopig gezocht naar bewijs dat Sad dam en al-Qaeda bondgenoten waren en de regering wekte tot dusver de indruk dat Saddam inderdaad medeverantwoorde lijk was voor '11 september'. Waarom nu opeens de omme zwaai? De meest waarschijnlijke uitieg is dat het beter is zelf met het 'slechte' nieuws te komen dan dit aan de politieke tegenstan ders over te laten. De Democra tische presidentskandidaten proberen de geloofwaardigheid van Bush te ondermijnen en zullen met het argument ko men dat hij de natie heeft mis leid over de betrokkenheid van Saddam. Het Witte Huis heeft nu in een vroeg stadium beslo ten de oppositie dit wapen uit handen te slaan. Het gaat om een wel doordachte strategie, want eerder deze week zei mi nister van defensie Rumsfeld al dat er geen bewijzen zijn voor Saddams rol in 11 september. Vice president Cheney zei afge lopen weekend dat hij het niet wist. President Bush kampt wat be treft Irak op veel fronten met bijna onoverkomelijke proble men. Er zit geen schot in de on derhandelingen over een nieu we resolutie van de Veiligheids raad die tot een grotere rol van de VN moet leiden. Dat komt omdat Frankrijk op het stand punt staat dat Amerika zijn lei dende rol moet opgeven en op korte termijn het gezag in Irak moet overdragen aan een Iraak- se regering. Dat, zeggen de Amerikanen, is een recept voor complete chaos en mogelijke desintegratie van Irak. De reden voor de Franse hals starrigheid ligt voor de hand: diplomaten in Washington zeg gen dat de Fransen er geen be hoefte aan hebben Amerika uit het moeras te helpen waar ze zichzelf in hebben gewerkt. Bo vendien speelt volgens hen ook mee dat de Fransen George Bush niet willen helpen met zijn herverkiezingscampagne. Het gevolg van de patstelling in de Veiligheidsraad is dat er geen buitenlandse troepen naar Irak komen. Turkije, Pakistan en India hebben gezegd zonder een VN paraplu geen troepen te sturen. Ook het geld voor de wederopbouw stroomt niet binnen. Bush heeft het Ameri kaanse congres om 87 miljard gevraagd voor het bezettingsle ger en de wederopbouw van Irak. Op een donorconferentie in Madrid de komende maand hoopt Amerika 10 miljard in te kunnen inzamelen van de rest door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Is in Spanje een nieuwe Don Ouichot opgestaan of gaat het om een man die de wereld wil redden? De menin gen zijn verdeeld na de laatste en verras sende act van Spanje's meest gevreesde en strengst bewaakte onderzoeksrechter Baltasar Garzón. Na zijn mislukte jacht op de Chileense dictator Pinochet, de aan klacht tegen de Argentijnse juntaleden en zijn vergeefse inspanningen de Italiaanse premier Berlusconi in de beklaagdenbank te krijgen, is het nu de beurt aan Osama bin Laden. Garzón heeft woensdag de leider van al- Qaeda aangeklaagd en bij Interpol een bevel tot zijn aanhouding ingediend. Ook daagt hij 34 personen voor de rech ter die medeplichtig zouden zijn aan de aanslagen van 11 september 2001. On der hen de elf leden van een Spaanse al- Qaeda cel die twee maanden na de aan slag zijn opgepakt en sindsdien in Spaanse gevangenissen zitten. In de ruim zevenhonderd pagina's tel lende aanklacht beschrijft de rechter het ontstaan van het islamitisch terrorisme en de geboorte van al-Qaeda. Tientallen geluidsbanden met telefoongesprekken, grote hoeveelheden documenten en vi deo's tonen volgens de aanklacht aan dat er een sterke band bestaat tussen de Spaanse cel van al-Qaeda en de terroris ten van de aanslag in New York. „Spanje diende als basis om uit te rusten, voor te bereiden, op te leiden, ondersteunen en financieren van al-Qaeda." De Spaanse cel behoort tot het laagste niveau van de organisatie, een cel die niet actief is, maar die klaar staat om in actie te komen. Volgens Garzón is het noodzakelijk dit soort groepen te neu- In Spanje zijn gisteren opnieuw vijf personen aangehouden die banden zouden hebben met het terreurnetwerk al-Qaeda. De politie verrichtte de arrestaties in opdracht van onderzoeksrechter Baltasar Garzón. Volgens het Spaanse ministerie van justitie werden de arrestaties verspreid over het land verrricht. In het Zuid-Spaanse Granada werden twee mannen van Syrische afkomst aangehouden. In de Spaanse hoofdstad Madrid werden twee mannen gearresteerd die banden zouden hebben met Bin Laden. De vijfde persoon werd gearresteerd in het Oost-Spaanse Alicante.Foto: AP traliseren, zodat ze niet in actie kunnen komen. Een preventieve tactiek die hij ook graag hanteert bij de vervolging van de Baskische terreurgroep ETA. Volgens de onderzoeksrechter werden de aanslagen op de Twin Towers voor een belangrijk deel in Spanje voorbe reid. De twee zelfmoordpiloten Moha- med Atta en Ramzi Binalshibh waren kort voor de elfde september in de pro vincie Taragona waar de laatste details en de datum van de aanslag werden vastgesteld. Ze hadden daar contact met Abu Dahdah die wordt beschouwd als de leider van de Spaanse cel. Deze wordt ervan beschuldigd nieuwe leden te heb ben geronseld voor al-Qaeda en hun training tot terrorist te hebben georgani seerd en betaald. De dagvaarding tegen de elf Spaanse al- Qaedaleden werd deze week verwacht, maar (jat de aanklacht zich ook zou uit- heidskantoren en scholen zijn dicht. Ook openbaar vervoer rijdt niet meer. De Nederlandse ambassade was gisteren geslo ten. Ruim 1500 vluchten zijn geannuleerd. In en rond Was hington zitten 24.000 huizen zonder stroom. De grootste dreiging vormen nu nog de overstromingen. Op sommige plaatsen wordt meer dan 25 centimeter regen ver wacht. In het oosten is de bo dem al verzadigd door de natte zomer. Daarom wordt rekening gehouden met landverschui vingen in West Virginia, Virgi nia, Maryland, Pennsylvania en New York. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well heeft een reis naar Zweden om de herdenkingsdienst van zijn vermoorde Zweedse ambtscollega Anna Lindh bij te wonen afgezegd omdat er in verband met Isabel geen rege ringsvliegtuig beschikbaar is om hem naar Zweden te bren gen. van de wereld. Dat dreigt echter een fiasco te worden: het lijkt er op dat de donorconferentie niet meer dan een miljard zal ople veren, waairvan een magere 250 miljoen van de EU komt. Bush is weinig populair buiten Amerika en er is een soort van leedvermaak van "eigen schuld, dikke bult" te bespeuren. De columnist Tom Friedman wijst er in de New York Times op dat Frankrijk en de rest van Europa zich daarmee in eigen vlees snijdt: als Amerika faalt en de radicale islam wint zal dat ern stige repercussies hebben voor de moslimbevolking in Europa. Maar de arrogantie van Bush en zijn ploeg voor en direct na de oorlog heeft een stemming ge kweekt om Amerika nu maar in zijn vet gaar te laten koken. strekken tot Osama bin Laden was een grote verrassing. Garzón rechtvaardigt zijn aanklacht tegen de terroristenleider met het argument dat onder de ruim drieduizend slachtoffers iemand was met de Spaanse nationaliteit. Dat bete kent dat de aanslagen een directe relatie hadden met Spanje en dan is het vol gens de jurisprudentie van de Spaanse Hoge Raad mogelijk de terroristenleider in Spanje te berechten. Daarnaast wil Garzón voorkomen dat Bin Laden tus sen de mazen van het juridische net glipt als hij wordt opgepakt en er zou dan geen aanklacht tegen hem zijn inge diend. Die zorg lijkt wat overbodig want de Amerikanen hebben alle fuiken openge zet om de meest gezochte crimineel ter wereld te pakken te krijgen en te berech ten. Ook lijkt de Madrileense rechter te hebben vergeten dat er inmiddels een Internationaal Gerechtshof bestaat dat ongetwijfeld beter is toegesneden op dit soort zaken dan de Spaanse justitie. De Spaanse rechters moeten nu weer heel wat achterstallig werk terzijde schuiven om de publicitair gezien veel interessan tere zaak van Garzón voorrang te verle nen. Nog geen maand geleden moest een van moord verdachte man worden vrijgelaten omdat de maximale periode van vier jaar voorarrest was verstreken. Het was justitie niet gelukt in vier jaar de aanklacht rond te krijgen. Logisch dat de Spanjaarden zich nu afvragen of Garzón zijn krachten niet beter aan deze zaak had kunnen geven. Het dagblad El Mundo wijst erop dat Garzón een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de internationale bewust wording met de zaak Pinochet. Maar met de aanklacht tegen Bin Laden 'lijkt de Spaanse rechter een karikatuur te maken van het internationale recht.' De krant concludeert dat de rechter dit maal slachtoffer is geworden van zijn ei gen ijdelheid en zucht naar bekendheid. münchen/anp - De verkiezin gen in de Duitse deelstaat Bei eren zondag zijn een uitge maakte zaak. Net zoals alle an dere jaren wint de CSU van pre mier Edmund Stoiber. Vorig jaar verloor hij nog nipt de strijd om het bondskanselier schap van de sociaal-demo craat Gerhard Schroder. De CSU-leider wil dan ook re vanche. Hij wil met klinkende cijfers de overwinning binnen halen. Van de kant van de SPD onder leiding van Franz Maget heeft Stoiber in Beieren niet veel te vrezen. De sociaal-de mocraten vechten om niet te veel te verliezen. Ongeveer negen miljoen kies gerechtigden kunnen kiezen uit veertien partijen met meer dan 1500 kandidaten. Zij strijden om een plaats in de 180 zetels tellende volksvertegenwoordi ging. Slechts drie, misschien vier partijen zullen uiteindelijk in de Landtag' terecht komen. De CSU kreeg bij de laatste deelstaatverkiezingen in 1998 bijna 53 procent van de stem men. De partij hoopt op flinke winst en opiniepeilingen wijzen uit dat dit ook gaat lukken. De partij van de 61-jarige Stoiber kan mogelijk rekenen op meer dan 60 procent van de stem men. Er wordt zelfs gespeculeerd dat de partij driekwart van de zetels in het parlement gaat verove ren. Dit is echter afhankelijk van de prestaties van de kleine partij en. Haalt de liberale FDP de kiesdrempel en hoeveel winst halen de Groenen van Sepp Daxenberger. De sociaal-democraten van de onbekende 49-jarige Maget doen het beroerd in de peilin gen. Haalden ze bij de laatste stembusgang nog bijna 29 pro cent, in de peilingen duikelen ze naar 22 procent. Het zou het slechtse resultaat in haar na oorlogse geschiedenis zijn. Stoiber is nog steeds ambitieus. Een gooi naar het bondskanse lierschap namens CDU/CSU in 2006 sluit hij niet uit. Een grote zege in Beieren kan zijn positie versterken. Hij zegt wel met hart en nieren premier van Bei eren te zijn, maar hij sluit een vertrek naar Berlijn niet uit. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Volgens de Franse schrijver Guy Birenbaum heeft president Chirac een onwettige zoon. De jongeman zou bin nenkort achttien jaar worden en zijn moeder is een bekende galeriehoudster in Tokyo. Bi renbaum publiceerde een boek bij de gerenommeerde uitgeve rij Stock en beschuldigt de Franse pers ervan dit „alom bij de Parijse elite bekende ver haal" nooit te hebben uitge zocht. Birenbaum heeft ver klaard tot publicatie te zijn overgegaan omdat hij een eind wil maken aan de sfeer van schijnheiligheid over dit onder werp. Birenbaum (42) zegt be grip te hebben voor het princi pe dat iemands privéleven ge respecteerd moet worden maar hij is gekant tegen de 'institu tionele hypocrisie' die politici in staat stelt het ene te zeggen en het andere te doen. Het is Birenbaums eerste boek. Tot dusver was hij redacteur bij uitgeverij Denoël en bewerkte hij de manuscripten van andere schrijvers. Behalve Chirac laat hij zijn licht ook schijnen op liefdesaffaires van verschillende andere politici, en met name op de verhouding van politici met politieke journalisten. Hoewel het boek een aantal steekhoudende argumenten bevat tegen het misbruik van de Franse privacywetgeving, is het gedeelte over Chirac voorna melijk een opsomming van va ge feiten, roddels en bewerin gen die eerder alleen op inter net zijn verschenen of in infor matiebulletins met een beperk te oplage. De geruchten lijken sterk op die welke zijn voorgan ger, Francois Mitterrand, in de jaren tachtig hebben achter volgd. Het bestaan van Mitter- rands onwettige dochter Maza rine werd slechts bevestigd toen hij al was afgetreden en doodziek was. Langs de kust van Kitty Hawk, North-Carolina, zijn tal van strandhuizen ten prooi gevallen aan de kracht van de orkaan Isabel. Hoewel er veel schade is, was de verwachting dat Isabel harder huis zou houden. Foto: AP/Patrick Schneider

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9