Staat verkoopt deel van 'golden share' in KPN ECONOMIE Interbrew veroorzaakt storm in groter glai Nederland ontvan minste uit EU-pott] Minder luchtvervuiling ondanks uitdijend wagenpa Dvd's geven videobanden 'de nekslag* 'Bezuiniging is doodsteek voor zonne-energie' Belang terug naar 19,3 procent, opbrengst ruim 2 miljard Zes eieren per maand als rer Duitsland en Frc geven economie zetj< 'Herfstklaar' maken van NS-wielen Brinkhorst: 'Fröbelwerk door energiebedrijven' Levenspolissen van Univé verhuizen naar Hooge Huys Reparatiewetten na uitspraak hof luxemburg/den haag - StaatS- secretaris Wijn heeft vandaag twee 'reparatiewetten' naar de ministerraad gestuurd om de schade te verminderen door de uitspraak van het Europese Hof van Justitie over de vennoot schapsbelasting. De schade blijft dan beperkt tot 1,2 miljard eenmalig en 550 miljoen struc tureel. In de begroting van dit en volgend jaar is al rekening gehouden met deze bedragen, omdat de nederlaag niet onver wacht kwam. Bedrijven moch ten alleen (rente)kosten aftrek ken voor dochters in Neder land. Maar volgens het hof moet die aftrek ook gelden voor dochters elders in de EU. Pensioenpremie PGGM fors hoger zeist - PGGM verhoogt de pen sioenpremie voor de ruim een miljoen werkenden in de zorg en de welzijnsector de komen de drie jaar van 10,3 naar 17,5 procent in 2006. De hogere pre mies zijn nodig om extra buf fers aan te leggen. Het herstel plan is goedgekeurd door de PVK. Deze toezichthouder geeft PGGM acht jaar om een dek kingsgraad van 120 procent te bereiken. Eind vorig jaar lag de verhouding tussen het vermo gen en de verplichtingen op 100 procent. Nu is dat 106 procent. Verder voert PGGM volgend jaar het middelloonstelsel ver sneld in. Baggerbedrijven werken aan fusie bunnik - Koninklijke BAM is met baggerbedrijf Van Oord ACZ in gesprek over een fusie van zijn baggerpoot Ballast Ham Dredging (BHD) met het bedrijf uit Gorinchem. Bij de gesprekken zitten ook de aan deelhouders van de Van Oord Groep, MerweOord en NPM Capital aan tafel. BAM wil BHD te gelde maken om zo de aan koop, eind vorig jaar, van het Rijswijkse bouwconcern HBG te kunnen financieren. BHD zat voor tweederde in de boedel van HBG, dat BAM voor 710 miljoen euro kocht. Maar het noodlijdende Ballast Nedam dwong BAM ook de rest, een derde deel, over te nemen, waarvoor BAM nog eens 210 miljoen op tafel moest leggen. Gratis trein voor de Waaijmannen utrecht - Wie Waaijman, Voor dewind of Woei heet mag zon dag gratis 'treinen'. En in de herfst volgen meer aan het weer gerelateerde families. Met de actie wil NS-topman Veenman vertrouwen terugwinnen na het debacle vorig jaar. Volgens Veenman is de ambitie binnen NS groot om beter de herfst door te komen. „We zetten alles op alles, doen veel meer pre ventief om de situatie van vorig jaar te voorkomen." Toch be nadrukt hij dat iedereen realis tisch moet zijn. „De natuur laat zich niet beïnvloeden. Aan de andere kant staan we er zowel qua menskracht als techniek nu veel beter voor dan vorige herfst." Casino geeft in 2004 hoger loon Amsterdam - Aan de oproep van minister De Geus van Soci ale Zaken om de lonen niet te laten stijgen geeft Holland Casi no, een overheidsinstelling, geen gehoor. In de gisteren af gesproken CAO krijgen de 4800 werknemers in 2004 een struc turele loonsverhoging van 1 procent. Ook komt er een een malige uitkering van 1 procent. Dit jaar krijgen de medewerkers van de gokpaleizen een loons verhoging van 2 procent en een eenmalige uitkering van 1 pro cent. Weer lagere prijs autobrandstoffen den haag - De prijzen van ben zine en diesel zijn donderdag omlaag gegaan. Het is de twee de prijsverlaging deze week. Diesel werd 0,6 cent goedkoper. Marktleider Shell rekent nu een adviesprijs van 75,9 cent Ben zine werd een cent goedkoper. Een liter super plus kost nu 1,193 euro en euro ongelood komt op 1,139 euro. Helder beeld gsm met nieuwe chip san jose - Softwareconcern In tel heeft een chip ontworpen waarmee mobiele telefoons en kleine spelcomputers een veel beter beeld geven dan tot nu toe. Het concern toonde een prototype, dat volgens direc teur Smith beelden oplevert met dezelfde helderheid als die van een moderne videocamera De nieuwe chip heeft maar de helft van de stroom nodig die de huidige chips gebruiken, al dus Intel. De eerste apparaten met de nieuwe halfgeleider ko men in de loop van volgend jaar op de markt. vrijdag 19 september 2q hilversum/anp -De dvd lijkt de video definitief uit de markt te drukken. Het aantal verkochte beeldschijfjes steeg het eerste halfjaar met 55 procent tot 7,3 miljoen stuks. De omzet liep met 45 procent op tot 143,5 miljoen euro, aldus branche vereniging NVPI. De gemiddel de prijs van een dvd bedroeg 19,79 euro. Een jaar geleden was dat nog 21,15 euro. Video banden daalden in prijs van 8,43 naar 6,59 euro. De eerste zes maanden van 2003 werd er voor 21,1 miljoen euro aan videobanden ver kocht, een daling van 61 pro cent ten opzichte van een jaar eerder. In aantallen daalde de verkoop met de helft tot 3,2 miljoen. Lichtpuntjes op de vi- deobandenmarkt zijn films als Harry Potter' en 'Ja Zuster, Nee Zuster'. Deze 'familiefilms' ver kopen nog steeds goed, hoewel de opmars van de dvd daar ook duidelijk is te merken. De omzet in de totale beeld branche steeg met 8 procent tot 164,6 miljoen euro. In stuks kwam de verkoop uit op 10,5 miljoen, een daling van 6 pro cent. De verhuur liet ook groei cijfers zien. In totaal werd 16 procent meer geld uitgegeven aan het huren van banden en schijfjes. De stijging is vooral te danken aan de verhuur van dvd's. Daaraan werd 104 pro cent meer uitgegeven. Dit jaar werden 10,2 miljoen banden verhuurd, een daling van 32 procent. utrecht/anp - De bezuiniging op de Energie Premie Regeling is fataal voor de sector zonne- energie in Nederland. Honder den banen dreigen te verdwij nen, kennis wordt vernietigd en innovaties in de woningbouw worden gefrusteerd. Dat zegt Holland Solar, de branchevereniging voor zonne- energie, en DE Koepel, waarin organisaties op het gebied van duurzame energie samenwer ken. Het kabinet wil 48 miljoen euro bezuinigen op de EPR. Dit jaar was nog 54 miljoen be schikbaar. De regeling maakte het aan trekkelijker om woningen en gebouwen te voorzien van zon nepanelen en zonneboilers. Hiermee is werkgelegenheid ge moeid van circa 1000 mensen. De organisaties vrezen het ver lies van 750 arbeidsplaatsen als het bezuinigingsplan doorgaat. Ook komen vergevorderde plannen om in 2004 nieuwe fa brieken voor zonne-cellen te bouwen op losse schroeven te staan. den haag/anp-rtr - De Neder landse staat heeft een deel van zijn belang KPN afgestoten. Het ministerie van financiën maak te bekend gisteravond 300 mil joen aandelen in het telecom- concern te hebben verkocht aan Citigroup Global Markets. Bere kend met de slotkoers van 6,75 euro ontvangt de staat ruim 2 miljard euro. Een woordvoerster van het mi nisterie wilde vanochtend nog niet zeggen wat de opbrengst is, omdat het Amerikaanse Ci tigroup de aandelen weer gaat doorverkopen op de aandelen markten. Handelaren in Lon den meldden dat de financiële instelling de aandelen tussen de 6,75 en 6,80 euro wilden plaatsen. De verkoop komt neer op 12 procent van de uitstaande aandelen. Het Rijk heeft hierna nog een belang van 19,3 pro cent in KPN. Met de opbrengst kan het kabinet de druk op de begroting verlichten. Het aandeel KPN stond de laatste tijd al onder druk we gens de vrees onder institutio nele beleggers dat de staat aandelen zou verkopen om aan de begrotingsregels van de Europese Unie (Stabiliteits pact) te voldoen. De staat heeft met Citigroup verder afgesproken in het jaar na afronding van de transactie niet opnieuw aandelen te ver kopen, enkele niet nader ge noemde uitzonderingen daar gelaten. Citigroup moet dan wel toestemming verlenen, al dus de woordvoerster van Fi nanciën. De overheid zal in de loop van de komende jaren haar belang in KPN wel verder verkleinen. De overheid is al langer bezig haar belang af te bouwen. Twee jaar geleden bezat de overheid nog 34,7 procent. Eind 2002 was dat verminderd tot 31,4 procent. Als Citigroup er voor kiest niet meer dan on geveer tweederde van het KPN-pakket door te verkopen, dan wordt het naast de staat de tweede partij die meer dan 5 procent van de aandelen be zit. Eerder dit jaar ontstond er op schudding over het zogeheten gouden aandeel van de over heid in bedrijven zoals KPN en TPG. Door dat ene aandeel houdt de overheid, hoewel het een minderheid van de aande len bezit, zeggenschap over bijvoorbeeld postbezorging in dunbevolkte gebieden en over belangrijke besluiten als fusies en samenwerking. De Europese Commissie wil dat deze vorm van bescher mingsconstructies zoveel mo gelijk wordt afgebouwd. Het Europese Hof van Justitie oor deelde vorig jaar dat zulke re gelingen alleen mogen gelden als er een zwaarwegend alge meen belang wordt gediend. Volgens de woordvoerster van Financiën handhaaft de staat zijn 'golden share'. Pas als het aandelenbelang in KPN 'sub stantieel' is verminderd, is vol gens de woordvoerster de staat bereid van dit voorkeursaan deel af te zien. Om welk percentage het in dat geval gaat, wilde het ministerie niet kwijt. utrecht/anp - Geen geld, maar eieren als rente. Triodos komt met een nieuwe rekening waarbij klanten elke maai biologische eieren krijgen. Met het openen van de reld adopteert de klant ook een biologische kip. De „kip-en-ei-rekening" staat volgens de bank „dichter natuur" dan iedere andere vorm van sparen. Spaarders sj eenmalig een bedrag van 1000 euro. Met die inleg wordt vj lang de biologische landbouw gesteund. Na vijf jaar worj geld voor 100 procent uitgekeerd. Wie zo'n rekening opent krijgt toegang tot een speciale cam, waarmee het wel en wee van de geadopteerde ki| worden gevolgd. De nieuwe rekening hoort bij de actie teer een kip', die de bank samen met enkele andere org ties, waaronder de Stichting Wakker Dier, heeft opgezet. berlijn/dpa/afp - Duitsland en Frankrijk willen de Europese economie extra stimuleren door de komende jaren op gro te schaal te investeren in trans port, telecommunicatie en on derzoek en ontwikkeling. Bondskanselier Schroder en president Chirac zijn dit giste ren overeengekomen in Berlijn. De investeringen zijn voorzien in tien projecten. Daaronder bevinden zich de spoornetwer- ken van de hogesnelheidstrei nen ICE en TGV. Voor 2007 moeten de netwer ken op elkaar aansluiten door een verbinding tussen Frank furt en Straatsburg. Ook willen Duitsland en Frankrijk geld ste ken in digitale radio en tv, breedbandkabelnetwerken, het Europese satellietproject Gali leo en duurzame energiebron nen. Schroder en Chirac riepen de andere landen in de Europese Unie op meer gemeensd lijke initiatieven te ontj om economische werkgelegenheid te beul ligen. Het Duits-Frai sluit aan bij een voord Italië, voorzitter van de i tot 2010 circa 50 miljard] de Europese infrastruci investeren. Uit Franse regering; werd duidelijk dat het d circa 3 miljard euro. F pese Investeringsbank (I voor het merendeel vai nanciering moeten waardoor Duitsland enl rijk niet verder in de tingsproblemen komen, der en Chirac benadi zij financiële discipline! blijven nastreven, maai stimulering van de niet mag uitsluiten, namen ze opnieuw stel gen het Europese stal pact. Amsterdam - In een werkplaats van NedTrain in de hoofdstad worden de de wielen van 1200 rijtuigen van de Nederlandse Spoorwegen voor zien van een beter antiblokkeersysteem. Het is een van de middelen in de strijd tegen gladde sporen in de herfst waardoor 'vierkante wielen' kunnen ontstaan. NS investeren dit jaar ruim 17 miljoen euro in remsystemen, gladheidsbestrijding en extra reparatiecapaciteit. Hiermee ver wachten de spoorwegen minder uitval van treinen als gevolg van schade op de rails. Foto: ANP/Marcel Antonisse brussel/anp - Nederland heeft vorig jaar in verhouding de minste bijdragen gekregen uit Europese subsidiepotten. Daar door was Nederland met af stand de grootste nettobetaler aan Brussel. Subsidies waren in 2002 goed voor 0,3 procent van het natio naal inkomen van Nederland. Spanje kreeg de meeste EU- subsidies met 3,3 procent van zijn totale inkomsten. Dat land heeft recht op allerlei projecten om de grote economische ach terstand in te lopen. De meeste regeringen zijn meer geïnteresseerd in de nettoposi- tie(het verschil tussen ontvan gen subsidies en verplichte be talingen). Voor Nederland was dat vorig jaar 2,19 miljard euro negatief of 0,51 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Geen enkel ander EU- land is een zo sterke betaler. Op I de tweede plaats staat met 0,29 procent. Grool tieve ontvanger vorig Griekenland (netto 2,391 van z'n bbp). Spanje krij 1,29 procent. Bij deze berekening hl Europese Commissie, hj lijks bestuur van de IJ geen rekening met de il heffingen die de lidstata ten doorsluizen naar I Nederland heeft relatj douane-inkomsten dooi ven van Rotterdam. D meetellen zou de netti van Nederland nog nel maken. De Nederlandse regerin op gebrand om de kq toom te houden. Vorig i heeft premier Balkend een Europese top in door keihard onderhand stijging van de landbouf dies een halt toegeroepd volgens FME/CWM veel fout bij de overdracht van gegevens tussen meetbedrijven, netbe heerders en leveranciers. Brinkhorst zegt niet van me ning te verschillen met de gro te energiebedrijven over de wenselijkheid van de liberali sering, maar wil wel dat de stroombedrijven orde op za ken gaan stellen. Nu de liberalisering van de consumentenmarkt in zicht komt, is voor de D66-bewinds- man 'de maat vol'. „De eerste de beste bakker op de hoek weet hoe hij een factuur moet opstellen, maar de energiebe drijven die een rol denken te gaan spelen op de internatio nale markt blijken daartoe niet in staat." „Het hindert mij dat mensen die zichzelf rijp achten voor de hogeschool van de Europese Unie, in eigen land fröbelwerk laten zien," aldus Brinkhorst. den haag/zoetermaar/anp - Minister Brinkhorst(economi- sche zaken) is geschrokken van de kritiek van de metaal werkgevers over de foute stroomrekeningen. Hij schreef de top van de ener giebedrijven gisteren direct een brief op poten. De be windsman wil dat ze volgende week op zijn departement tekst en uitleg geven. Bij dat gesprek zal ook de toezicht houder op de energiebedrij ven, Dte, aanwezig zijn. De werkgeversorganisatie FME/CWM meldden gister morgen via Radio 1 dat 30 tot 40 procent van de energiereke ningen van de bedrijven fou ten bevat. Voor het vrijmaken van de elektriciteitsmarkt voor middelgrote bedrijven, twee jaar geleden, was dat nog 10 tot 15 procent. Nu bedrijven kunnen kiezen uit stroomleveranciers gaat er Amsterdam/anp - Het Nederlandse wagenpark is sinds 1980 met bijna 40 procent gegroeid tot 6,9 mil joen vorig jaar. Maar de uitstoot van schadelijke stof fen slonk in die periode drastisch. Uitgaande van in dex op 100 daalde de emissie van stikstofoxiden (NOx) volgens deze schaal vorig jaar naar 20 en die van koolmonoxide (CO) naar 30. Dat meldde auoto- branche-organisatie Bovag-RAI gisteren. Natuur en Milieu bevestigt de cijfers grotendeels. „Ka talysatoren zijn erg effectief." Maar de organisatie zet er wel een kanttekening bij omdat de meting nog niet optimaal is. „Er zijn aanwijzingen dat de reducties kleiner zijn dan wordt beweerd en dat de uitstoot in dertijd groter was", zegt een woordvoerder. Volgens hem wordt er veel te veel 'gemiddeld' getest en te wei nig op onderscheid in bijvoorbeeld stadsritten, ritten bergop of op een landelijke weg. „De huidige globale test vertegenwoordigt de emissies in de praktijk niet." Zweden, Nederland en de Duitse overheid zijn in Eu ropa aanjagers van de uitgebreide testcyclus. Maar de industrie voert een stevige lobby tegen. Bovag-RAI noemt het opmerkelijk dat ook de uitworp van kooldi oxide (C02), een stof waarop een katalysator geen in vloed heeft, ondanks het uitdijend autobezit omlaag gaat. C02 komt met elke liter verstookte benzine naar buiten. De moderne auto's zijn zuiniger en bovendien is de brandstof schoner geworden. De industrie en de Europese Commissie hebben mid den jaren '90 afspraken gemaakt over zuiniger schonere auto's. Die afspraken liggen grotendei schema, een nieuwer model heeft weer een lagé stoot. Auto' zijn wel fors duurder geworden. Vorig jaaL te een nieuwe gemiddeld 21.000 euro, vier jaar f den was dat nog 18.000. De schatkist int daarvaj geveer 35 procent, berekent Bovag-RAI. Ze voeg daaraan toe dat het Rijk dit jaar een kleine 15 ni euro aan verkeersbelastingen incasseert in de vi van BPM, accijnzen en BTW. t Van dit bedrag gaat circa eenderde naar verbetq van rijkswegen, het spoor of andere infrastructij projecten. f utrecht/anp - Univé schuift volgend jaar zijn portefeuille levensverzekeringen door naar Hooge Huys en gaat levenpro ducten van Hooge Huys ver kopen. Hooge Huys, dochter van SNS Reaal, gaat profiteren van het distributiekanaal van Univé. De samenwerking werd gisteren bekendgemaakt. Onze klanten hebben geen hinder van de samenwerking, stelt Univé. „Onze levensverzekeringen blijven we onder de naam Univé aanbieden. Wij kopen alleen de levenproducten voortaan in bij Hooge Huys", aldus een woordvoerder. In to taal heeft Univé 3,5 miljoen polishouders die de verzeke raar een premie-inkomen van 1.4 miljard euro bezorgen. Uit de levensverzekeringen krijgt Univé 23 miljoen aan premie binnen. Hooge Huys is vooral een le vensverzekeraar. Vorig jaar be droeg het bruto premie-inko men uit het levenbedrijf 1,2 miljard euro op een totaal van 1.5 miljard euro. Deze zomer nam Hooge Huys de Neder landse levensverzekeringen van Zurich Financial Services door Peter de Brie breda - Interbrew, brouwer van Oranjeboom, Dommelsch en Hertog Jan, vervangt oude vaas jes en fluitjes door 1,5 miljoen grotere bierglazen. De consu ment, horecaschuw door de dure euro en de recessie, moet meer waar voor zijn geld krijgen. Interbrew Nederland heeft deze en volgende week circa 125 mensen vrijgemaakt om met 50 gehuurde busjes zo'n 5000 ho recagelegenheden te bezoeken. De nieuwe fluitjes bevatten geen 18 maar 22 centiliter en de vaasjes groeien van 23 naar 25 cl. In tegenstelling tot de oude glazen zijn de nieuwe varianten gelijk in hoogte, wat het af schuimen voor de kastelein makkelijker maakt. Zo'n 80 procent van de horeca- bazen doet mee aan de inruil, maar sommige tegenstanders tappen uit een ander vaatje. Ze zeggen dat het Interbrew niet te doen is om de consument, maar om de hectoliters. Meer bier afeetten om een groter marktaandeel te kunnen clai men. Uit een biertank van 1000 liter komen ruwweg 4160 'oude' en maar 3700 'nieuwe' glazen. Bij gelijke prijzen krijgt de kas telein per tank ruim 800 euro minder in het laatje. De meerkosten, zegt Interbrew, bedragen 3 eurocent per glas. Maar de tarieven opschroeven vinden velen geen optie omdat de horeca toch al het imago heeft veel te duur te zijn. Vlaming Eric Lauwers, direc teur horeca spreekt onvermoei baar over positieve prikkels voor de consument. „Die krijgt echt waar voor zijn geld met zo'n stevig glas bier. Met het nieuwe ontwerp wordt hem ook de perfecte schuimkraag aangeboden, een mooi stukje biercultuur. En het maatstreep - je op de glazen maakt het pro duct eerlijker. Je weet precies waar je voor betaalt. Lauwers benadrukt dat elke ho recaondernemer vrij is om mee te doen met de actie en om zijn eigen verkoopprijs te bepalen. Hij verwacht drie soorten kaste leins. „Een groep die de prijs handhaaft en het grotere glas als promotie ziet, een aanta*^at Eric Lauwers, directeur horeca Interbrew Nederland, achter het nieu- we(links) en oude bierglas, die voor rumoer zorgden achter de tap kast. Foto: GPD/Ingrid Bertens zijn marge in eurocenten op peil houdt en van 1,70 naar 1,75 euro verhoogt en een deel dat zijn marge in procenten hand haaft door 1,80 euro te vragen" Bas Hoedemakers, regiowoord voerder West- en Midden-Bra bant voor Koninklijke Horeca Nederland (KHN), acht elke prijsverhoging nu funest. „In een fluitje zit straks bijnj procent meer bier, ma; klant wil een kwart mee| len. Ik zelf durf mijn prij elk geval niet zo veel op gen." - Zijn Zeeuwse collega Wi Ginjaar vindt dat Interbl glazen door de strot dut hopen dat je als kastelei klant meer geeft voor h< geld. Maar onze marges) zo smal, velen houden moeite het hoofd boven* We zitten in een spagaat de klant en de eigen botl ham." Tijdens de omruilactie zj nieuwe glazen gratis. Da andert op termijn. „Maa nog liggen de prijzen 201 procent lager dan wanni nu een nieuw glas bestel Ook wie nu nog blanco j< werk heeft, mag meedoff Lauwers is ervan overtuj; positieve signalen de ovo collega's over de streep trekken. Bij Koninklijke k Nederland vrezen ze juili klandizie weglekt en er a sneuvelen. De tijd moet! zen of Interbrew al dan j eigen glazen heeft ingeg

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8