Verzekeraars krijgen meer kleine claims Het beste aanbod BINNENLAND 2 Depressie op weg naar eerste plaats op wereldranglijst Automobilist moet over twee jaar 'aan de alcohol' School zonder traditionele vakken Rotterdam bindt de strijd aan met 'loverboys' M Photomode met de NEC N34ii* Vlaak en verstuur je foto's met l-mode Vanaf Primafoon Mobile Business Center 7 sief tegen ndiefstal Iqidam - De gemeente Am- 1 p, politie en justitie zijn n met een nieuw offen- gonnen om fietsendief- n te pakken. In bioscoop- ercials worden mensen iepen zelf ook mee te n. De gemeente vraagt rdammers meer aangifte 5 nvan fietsendiefstal, etsen op straat te kopen alarmnummer 112 te als zij een fietsendief aan rk zien. Volgens de poli- den in Amsterdam jaar- 1.000 fietsen gestolen. :'s boeken miljoen verlies io - De Regionale Oplei- 9 entra (ROC's) hebben miljard euro op de plank maar hebben samen een f 5 van 216 miljoen. Dat zei tter Margo Vliegenthart ancheorganisatie Bve isteren tijdens een bij- C nst van het ROC Oost and in Hengelo. Vliegen- eageert met haar opmer- uitlatingen van voor- v lestuurslid van de raad fcteur van ROC Asa Lens- e stelt dat scholen 'dood /ai reëren door geld op de b< te houden. b osief ^ontsnapt - Het industrieterrein j Rokerij weg in Huizen is st n ongeveer vijf uur afge- geweest. Dat gebeurde een gaslekkage bij een en linoleumfabriek. is een woordvoerder van tie was uit een leiding ïerachtige stof ontsnapt, Ef ilosief kan zijn bij tempe- boven 36 graden. De irdt gebruikt om glans op g te krijgen. vrijdag 19 SEPTEMBER 2003 utrecht/anp - Utrecht krijgt volgend schooljaar een nieuwe vorm van havo/vwo-onderwijs. Leerlingen van de nieuwe school krijgen de traditionele leer stof in een ingedikte vorm aangeboden en gebruiken de tijd die overblijft om persoon lijke en maatschappelijke vaardigheden te ontwikkelen en te werken aan eigen inte resses. Volgens projectleider Drossaert is de school uniek. De nieuwe school kent geen traditionele schoolvakken, maar biedt twee leergebie den aan: natuur en maatschappij, aange vuld met moderne vreemde talen en wis kunde. De leerlingen werken in kleine groepen op hun eigen niveau en in hun ei gen tempo aan taken. Daarbij gaat het niet alleen om het verwerven van kennis, maar ook om de ontwikkeling van persoonlijke vaardigheden. De nieuwe openbare school, genaamd UniC, staat beschreven in het Masterplan Voortgezet Onderwijs van de gemeente. Dat plan is bedoeld om de kwaliteit van het voortgezet onderwijs in Utrecht te verbete ren en een halt toe te roepen aan de zoge naamde 'witte vloed'. Dat is het verschijn sel dat witte leerlingen wegtrekken naar witte scholen buiten de stad, waardoor zwarte scholen in de stad steeds zwarter worden. UniC moet ouders overhalen hun kinderen weer in Utrecht naar school te sturen. ïinginnenacht icht jaar terug jnsterdam dam/anp - In 2004 kun- ig iisterdammers voor het 21 acht jaar weer Konin- id acht vieren. Een meer- leii van de gemeenteraad hoofdstad heeft inge- met de terugkeer van de Dat gebeurde tot onge- van burgemeester Co- ie vreest voor verstoring openbare orde. neester Parijn verbood ninginnenacht in 1996, de nachtelijke festivitei- ik uit de hand waren ge- Grote mensenmassa's zaakten op grote schaal it en brandweer en poli- lden door de drommen nauwelijks toegang tot e delen van de stad. ste partijen in Amster- ider aanvoering van de vinden het jarenlange ken van de Koningin- ït een gemis. „Een Ko nedag zonder Koningin- ït is als een Maastrichts al zonder optocht", al- D'er Huffnagel. „De bur ster is te veel een zwart- Uit onderzoek zou blij ft bijna driekwart van de lammers de nacht terug len als Den Haag en kennen al jaren een lenacht. rotterdam/gpd - De gemeente Rotterdam bindt de strijd aan tegen de zogeheten 'loverboys'. Dat zijn jonge mannen, veelal van Marokkaanse afkomst, die meisjes verleiden en hen dwin gen tot prostitutie. Volgens de Rotterdamse wet houder De Faria, die de actie gisteren aankondigde, is door nog niet bekend hoe groot het fenomeen in Rotterdam is. Er zijn wel signalen over Marok kaanse meisjes die slachtoffer zijn geworden van dergelijke praktijken. Vaak worden de meisjes tot hun 18de in een geheim circuit ge prostitueerd. Zo kan de vrien din van de loverboy tegen beta ling worden 'uitgeleend' aan vrienden. Het zicht op het ver schijnsel wordt belemmerd doordat de slachtoffers niet snel aangifte doen. Rotterdam neemt de Zwolse aanpak als voorbeeld. Daar wordt onder leiding van de ge meente zoveel mogelijk infor matie uitgewisseld over slacht offers en verdachten ten behoe ve van hulpverlening en straf rechtelijk onderzoek. Meisjes in de leeftijd van 14-19 jaar wor den - onder meer op scholen - voorgelicht. den haag/gpd - Verzekeraars krijgen steeds meer kleine claims te verwerken. Nu de Nederlan der zijn portemonnee in de ga ten houdt, claimt hij ook een weggewaaide handdoek of een kapotte zonnebril. Dat blijkt uit gegevens van reisverzekeraars over de afgelopen zomer. „Over een verloren handdoek zeiden mensen een paar jaar geleden 'laat maar zitten'. Nu zeggen ze: 'daar heb ik een ver zekering voor'. Ze zijn een stuk claimbewuster", stelt een woordvoerder van marktleider Europeesche Verzekeringen. Hij kan zijn bewering niet met precieze cijfers onderbouwen, omdat alle gegevens van deze zomer nog niet zijn verwerkt. Het Verbond van Verzekeraars herkent de trend van de kleine claim maar ziet hem niet alleen bij reisverzekeringen optreden. „Vroeger schikten mensen iets nog wel eens onderling. Nu in formeren ze meteen naar el- kaars verzekering. Mensen zijn juridischer geworden", conclu deert een woordvoerder. Overigens kwamen bij de Euro peesche deze zomer vooral claims binnen voor digitale ca mera's, mobiele telefoons en brillen. De Postbank, marktlei der in doorlopende reisverzeke ringen, meldt brillen, fotocame ra's en horloges in de claim-top drie. Bij Uniegarant blijven de brillen ook de onbetwiste num mer één, al zijn hier de digitale camera's en de mobiele tele foons ook in opmars. Het aantal fraudegevallen is volgens de verzekeraars gelijk gebleven. Het gaat om gemid deld één procent van de claims. Grote fraude blijft daarbij uit, stelt een woordvoerster van Uniegarant. „Mensen weten dat bij fraude altijd aangifte wordt gedaan, dat ze uit de ver zekering worden gezet en op een zwarte lijst komen. Dat schrikt mensen af." Van een tijdelijke dip tot een levenslang gevoel van somberheid den haag/gpd - Is depressiviteit vooral genetisch bepaald? Of krijgt iemand juist last van een depressie door bepaalde karak tertrekken en persoonlijke om standigheden? Drie universitei ten en tal van instanties probe ren antwoorden te krijgen op de ze vragen in het grootste Neder landse onderzoek naar depres sies dat ooit is gehouden. Critici noemen het een wel vaartsziekte. Maar zeg dat niet tegen een depressiepatiënt die het leven alleen van de sombe re kant bekijkt. Geen fut meer, concentratieproblemen, of zelfs denken aan de dood. „Er is geen enkel teken dat deze men sen klachten hebben doordat ze verwend zijn", zegt hoogle raar psychiatrie Richard van Dyck. „Depressie is écht een ziekte." Dat vindt ook de Wereldge zondheidsorganisatie. Die ver wacht dat de ziekte in 2020 in fecties van de eerste plaats op de wereldranglijst van gezond heidsproblemen zal hebben verdrongen. Ook Nederland ontkomt daar niet aan. De schatting is dat 1,5 miljoen mensen met depressieve gevoe lens kampen, wat varieert van een dip van enkele weken tot een levenslang gevoel van som berheid. Zo'n 800.000 patiënten voldoen aan de officiële criteria van een depressie. Voor patiënten die kampen met een depressie is niet alleen de waarde van het leven beneden peil, ook de arbeidsmarkt wordt erdoor geraakt. Want iemand met een depressie werkt moei lijker of zelfs helemaal niet. En meer patiënten betekent ook meer medicijnen en meer be zoeken aan de psychiater. Hoe veel dat de samenleving kost is niet duidelijk. Maar alleen al eenderde van de mensen die in de WAO zitten kampt met psy chische klachten, waaronder depressies. Hoog tijd voor een groot scheeps onderzoek naar de pressies, vindt ook de rijksover heid, die 4,5 miljoen euro heeft uitgetrokken voor een tienjarig onderzoek onder 3500 Neder landers. De Vrije Universiteit Amsterdam, de Rijksuniversiteit Vrouwen vatbaarder voor depressie Circa 1,5 miljoen mensen in Nederland hebben last van depressies. Dat is tussen de 10 en 12 procent van de bevol king. Vrouwen zijn ongeveer twee keer zo vatbaar voor de pressies als mannen, blijkt uit onderzoek. Maar sommige deskundigen plaatsen daar kanttekeningen bij. Mannen zouden minder snel geneigd zijn om naar arts of psychiater te gaan. Een eerste depressie wordt in 80 procent van de ge vallen goed behandeld met medicijnen of therapie. Toch valt iets meer dan de helft van deze patiënten terug in een depressie. Een depressie is aan zeven factoren te herkennen: schuldgevoelens, slaapstoor nissen, verminderde of grote re eetlust, vermoeidheid, con centratieproblemen, traagheid of juist aanhoudende onrust en terugkerende gedachten aan de dood. Minstens enkele van deze factoren moeten lan ger dan twee weken het groot ste gedeelte van de dag tot last zijn om van een depressie te spreken. Bij lichte depressies wordt vooral psychotherapie toege past. Zwaardere 'gevallen' krijgen medicijnen. Dat zijn SSïÜ's, in jargon heropname- remmers. Zij bevatten een stof die het brein in balans houdt. Bekende medicijnen zijn Pro zac, Zoloft en Paroxetine. Zo'n 800.000 mensen in Nederland voldoen aan de officiële criteria van een depressie. Foto: GPD/Brand Overeem Groningen en de Universiteit Leiden leggen samen met on derzoeksinstellingen eenzelfde bedrag op tafel. Hoofdvragen van het onderzoek: waarom is de ene persoon meer vatbaar voor een depressie dan de an dere en welke behandelingsme thoden zijn het meest effectief? „We willen duidelijkheid krij gen op de vraag in hoeverre de pressies genetisch worden be paald", zegt Van Dyck, werk zaam bij de VU Amsterdam en de GGD Buitenamstel. Hij leidt het project. „Vaak hebben mensen aanleg voor een de pressie, maar komt dat pas naar binten onder ongunstige om standigheden, bijvoorbeeld bij een sterfgeval. Hoe kan dat en wie zijn extra vatbaar?" De onderzoekers gaan kijken welke biologische kenmerken vooral bijdragen aan neerslach tigheid. Maar ook karaktertrek ken en de psyche van de pa tiënt worden onderzocht. Het vermoeden bestaat dat depres sies vaak volgen op een angst stoornis. „Wat maken mensen mee in hun leven? Onder welke omstandigheden leven ze? Ho pelijk geeft ook dat meer in zichten' zegt Van Dyck. De medicijnen moeten ook be ter, stelt hij vast. Want ondanks het brede aanbod van genees middelen tegen depressies valt de helft van de patiënten na tij delijk succesvol gebruik toch weer in een zwart gat. „We ver moeden dat patiënten na een depressie alleen maar kwets baarder worden. De vraag is of dat afhangt van psychische of biologische factoren. We willen betere behandelmethoden in kaart brengen." De moeilijkheid is dat depres sies lang niet altijd herkend worden, stelt hoogleraar biolo gische psychiatrie Witte Hoo- gendijk. Samen met collega hoogleraren gaat hij het onder zoek uitvoeren. „Slechts de helft van de depressiepatiënten zoekt hulp. En slechts bij de helft daarvan wordt daadwerke lijk een depressie geconsta teerd. Dat komt doordat veel patiënten hun problemen ver talen naar lichamelijke klach ten, zoals hoofdpijn. En dat maakt het voor een huisarts weer moeilijker om een depres sie vast te stellen. „Kortom, er is werk aan de winkel." 'Als je kop niet meer werkt, heb je echt een probleem' Zeven jaar geleden ging ze onderuit. Verpleegkundige Linda Ruysdaal (47) - niet haar eigen naam - uit Nue- nen zakte letterlijk door haar knieën. Ze kon niets meer. Alles was te veel", zegt ze nu. Waarschijnlijkwas ze zichzelf vreselijk voorbij ge lopen. Toch is het geen burnout, zegt ze beslist „Dan kun je thuis nog wel genieten. Alleen kun je dan niets meer over je werk ho ren. Ik kon ook thuis niets." De periode van haar instor ting omschrijft ze als een grote leegte. „Ik voelde niets meer. Geen blijdschap, geen verdriet. Ik was helemaal lamgeslagen." Optelevisie keek ze het liefst naar Natio nal Geographic, want zelfs talkshows gingen voor Linda te snel. Ze kon overdreven reageren en had huilbuien om de meest onbenullige re denen. Ze raakte de grip op zichzelf kwijt. „Ik kende mezelf niet meer, en dat is heel angstig. Ik dacht dat ik nooit het nul punt zou bereiken." Dat ver anderde toen ze in 1999 me dicijnen begon te slikken. Toen ze sneeuw zag, was ze voor hét eerst in jaren echt blij. Langzaam klom ze uit de depressie, maar helemaal zoals vroeger zal ze nooit worden. „Ik gebruik altijd medicij nen. Ik heb mijn dosis een keer verlaagd, maar kreeg daarna weer van die 'duwda- gen'. Dagen waar ik mezelf echt doorheen moet slepen. Weet je wat het is? Als je een been breek heb je krukken. Voor iemand met een dwars laesie bestaat een rolstoeL Maar als je kop niet meer werkt, heb je echt een pro bleem." (advertentie) Nu keuze uit: Gratis easy-to-install carkit t.w.v. 99,- bij een FlexiBel abonnement 3 Maanden lang 2x zoveel belminuten bij een KPN Mobile belbundel Bovendien krijgt u: Geen aansluitkosten Gratis 2 maanden i-mode (tot max. 10 MB) Gratis 60 foto's versturen (MMS) NEC N3411', i-mode toestel met camera gratis accessoires t.w.v. €100,- raag ii de winkel naar de voorwaarden. Bestellen kan ook via wwW.kpn.com of bel 0800 0105. Twijfels over milieuwinst biobrandstof eindhoven/gpd - De automobi list moet aan de alcohol. L:aats- secretaris Van Geel van Milieu wil het rijden met 'biobenzine', een mengsel van gewone benzi ne en alcohol, stimuleren door daar een lagere accijns op te heffen. Toch wordt volop be twijfeld of zo'n maatregel het milieu echt de beoogde winst oplevert. Het idee achter het invoeren van biobrandstof - een in Euro pees verband gemaakte af spraak - is dat bij het autorijden minder van het broeikasgas kooldioxide vrijkomt. Van Geel wil. beginnen met een toevoe ging van twee procent alcohol en dit laten oplopen naar vijf in 2010. Het Europese streven is om in het jaar 2020 twintig pro cent van de klassieke brandstof te hebben vervangen door al ternatieven- niet alleen alcohol, maar ook aardgas en waterstof. Het milieuaspect speelt daarbij een rol en Europa kan door zijn eigen energieproductie minder afhankelijk raken van de olie producerende landen. Van eco nomisch belang is bovendien dat in landen als Polen en Slo wakije veel landbouwgrond ligt om de bieten of het graan te te len die als basis dienen voor de productie van alcohol. De Eu ropese Unie heeft berekend dat een omschakeling van één pro cent naar biobrandstof werk zal opleveren voor 45.000 a 75.000 mensen. Met alternatieven voor de fos siele brandstoffen, die ooit op raken, wordt al tientallen jaren druk geëxperimenteerd. Met name in Brazilië rijden sinds de jaren tachtig veel auto's op de alcoholbrandstof ethanol. Op zienbarend is de 'uitdaging' die staatssecretaris Van Geel pre senteerde dan ook zeker niet. Wel worden er nog heel wat kanttekeningen bij geplaatst. Technisch is het allemaal geen probleem; voor de lage alcohol percentages hoeft een automo tor niet eens te worden aange past, dus de biobenzine kan zo in de tanks. Voor de pompsta tions zijn evenmin aanpassing nodig, zeggen de benzinemaat schappijen. Maar de milieuwinst, het argu ment waar het in eerste instan tie toch vooral om te doen is, blijkt een heel wat ingewikkel der verhaal. De twijfels zijn dusdanig dat milieudeskundige Lucas Reijnders meer heil ziet in andere maatregelen, zoals het stimuleren van zuinige au to's. Ook de Verenigde Neder landse Petroleum Industrie (VNPI), waarin zes Nederlandse oliemaatschappijen vertegen woordigd zijn, denkt dat de mi lieuwinst zeer beperkt zal zijn. Er moet namelijk niet alleen naar de uitstoot in het verkeer worden gekeken, maar ook naar het agrarisch productie proces, met zijn toepassing van kunstmest en het vrijkomen van stikstofoxide. Het omvor men van suikerbiet, koolzaad of hout tot autobrandstof is een bewerkelijk proces. Maar Europa heeft enkele jaren geleden zijn koers uitgezet in de richting van biobrandstof. Het zal dus wel doorgaan in die richting, denkt de oliebranche. Wat een en ander financieel gaat betekenen voor de consu ment, valt op dit moment nog niet te zeggen. „Daar is het alle maal nog veel te vaag voor", zegt Emerentia van ExxonMo bil. „Eerst moet het milieuver- haal maar eens goed worden uitgezocht."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5