ilHulshoff Zomer 2003 evenaart weer record BINNENLAND 1 Vlaamse gemeente Hamont-Lo verbijsterd door ontvoering eet smakelijk.. Mantra Balkenende ergert Kamer DTM-RACES OP CIRCUIT PARK ZAIMDWOORT 21 SEPTEMBER 2003 en schuift u maar aan: Politie haalt demonstranten weg bij Binnenhof Kabinet wil militairen inzetten bij de politie Tweede verdachte ontvoering vrij Nijmeegse 'afvalbaas' bij kantoor doodgeschoten Schorpioenen ontsnapt vrijdag 19 september 2003 ^minister jar overleden louwEN - Oud-minis- lilieu Leendert Ginjaar icht van woensdag op in het ziekenhuis in irleden. Hij was 75 jaar. 'er, die tot mei dit jaar lid was van de Eerste tonde in Westen en. Hij was gehuwd met aar-Maas, oud-staats- is van onderwijs. Zowel als buiten de VVD gold rt Ginjaar (Leiden, 1928) iympathiek en be- bestuurder. In 1977 minister van Volksge- d en Milieu in het kabi- Agt-Wiegel. In 1986 njaar landelijk voorzit- de WD. Leendert Gin- tit dinsdag 23 septem- üddelburg gecremeerd. erlander bij vermoord wen - Bij het Portuge- [Tabua nabij Porto is het Ie overschot gevonden 7-jarige Nederlander R. Dat melden Portugese Wagner, afkomstig uit maar al enige tijd in |1 wonend, werd sinds igen vermist. Zijn stof- ichot werd gevonden ji Nederlandse buur- >t lijk lag verstopt en be ier plastic. De Portuge- le gaat er dan ook van IVagner door een mis- I het leven is gekomen. eren 1 in riool jm - Politie en brand- n Brunssum hebben enige tijd gezocht naar eren die om onduidelij- ïen in de riolering wa- chtgekomen. De jonge- sen de 14 en 20 jaar n weer terecht en on een medisch onder- uurtbewoners alarmeer- politie toen ze de jon- t riool in zagen kruipen, tie spoorde de zes op en mee naar het bureau. ir"' idergaan ze een me- nderzoek, omdat ze mo- 11 jn blootgesteld aan kwa 'er olgassen. Het is nog niet w k waarom zij het riool in ysii hamont-lo/gpd - Heidi Volders is moeder van twee kin deren. Jong, kittig, kordaat, een plezante tante. Maar nu even niet. Trillende lippen, geen kleur in het gezicht, schrik in de ogen. „Ik krijg het niet uit mijn hoofd", zegt ze. Zij heeft het zien gebeuren. Ze vond het al vreemd toen ze 's ochtends naar school fietste. Twee grote donkere wagens, plus een grote jeep, alledrie uit Nederland, met draaiende motoren op het kerkpleintje, in alle vroegte. Raar. Toen ze een paar minu ten later terugkwam gebeurde het. De wagens reden de auto van vader Warenberg klem. Gemaskerde mannen graaiden er twee kinderen uit, trokken hen zwarte kappen over het hoofd en gooiden ze achterin de jeep, die weg- gierde. De overgebleven mannen sneden alle vier de ban den van Warenbergs auto door en raceten toen ook het dorp uit. Heidi rende op vader Alexander Warenberg af, die versuft uit de auto klom. Ze wilde hem ondersteunen, maar hij rukte zich los en rende naar huis waar zijn oudste zoon, Tim, ziek in bed lag. „Die willen ze ook", riep hij. Moe- 'Dat doet een moeder niet!' ders komen bij elkaar, al uren voordat de school uitgaat. Ze zijn woest. Een aantal van hen heeft met een sprong het vege lijf moeten redden toen de zwarte wagens weg scheurden. Kwader nog zijn ze om de ontvoering zelf. Het is afwachten welk trauma hun kinderen er aan overhou den. Maar wat Constance (10) en Philip (7), de twee slachtoffertjes, zelf moeten doormaken, lijkt hun met geen pen te beschrijven. „En dat doet dan een moeder? Nou, dat doet een moeder niet", foetert Anne Van den Abeele. Niemand kan het geloven. Hoe het gebeurde („Ge doet toch geen zakken over hun hoofd"), dét het gebeurde („Nu zullen de kinderen moeder gaan haten") en vooral: dat het hiér gebeurde. In Hamont-Lo, een buurtschapje van een handvol straten. Het heeft een Rijkswachtpost. Vlakbij school. Maar die is al jaren dicht. Ja, hij heeft de politie regelmatig op bezoek gehad. Hij vertelt het moei zaam. Want Willy Gielen mag dan al tientallen jaren hoofd der school in Hamont zijn en dus heel wat voorbij hebben zien komen, nu weet hij alleen met veel slikken en knipperen zijn ogen droog te houden. Bijna. Ja, natuurlijk wist hij van de problemen rond de kinderen Warenberg. Vorig jaar was er ook al een poging. Toen pro beerde moeder zelf de kinderen weg te snaaien toen ze van de gymzaal naar school liepen. Maar omstanders gre pen in. Hevige commotie, grote trauma's. „En die komen nu allemaal weer terug", weet hij. Een deur verder is nog een school. Het Salvator-college, waar de 12-jarige Tim sinds kort zit. Ook directeur Isidoor Matthijs heeft de politie op bezoek gehad die hem inzage gaven in het 'hoederecht', de voogdijregeling. 'Wat het Nederlandse recht ook zegt, de kinderen blijven hier, bij vader, tot het Belgische recht de moeder gelijk geeft.' „Dat leek niet gauw te gebeuren. Het was duidelijk bij wie hun hart lag." Ook hij slikt en kijkt naar buiten. Hij gaat zo naar vader toe, om te overleggen wat ze met Tim zullen doen. Want al duikt die onder, hij moet toch lessen krij gen. Vader Warenberg (51) neemt de telefoon op, maar hij is nauwelijks te verstaan. Zijn Vlaams-Russische accent wordt verder afgeknepen door alle emoties. Hij is droef en boos. Boos op zijn ex die - zo weet hij zeker - de kwade genius is. Nee, hij heeft haar niet gebeld. „Zij heeft al ja ren elk contact verbroken. Ook de kinderen wisten niet hoe haar te bellen," zegt hij. Raar, want moeder heeft vol gens een Nederlandse uitspraak recht op de kinderen. Zo simpel ligt het trouwens niet, probeert hij uit te leggen, maar hij krijgt het nu niet op een rij. Tim staat aan zijn mouw te trekken, de kamer zit vol, men wacht op advoca ten, en vooral: het is gecompliceerd want volgens de Ne derlandse Kinderbescherming mogen de kinderen, in hun belang, wel bij vader blijven. Alexander Warenberg pruttelt verwensingen aan het adres van de Nederlandse rechtelijke macht. Wat hij gaat doen? Hij weet het niet. Of zijn zoon naar school kan, of hij onderduikt, of hij moeder aanklaagt, of hij een beloning uitlooft, of hij zelf gaat zoeken? „Ik ga bidden", zegt hij. se jongen (13) ;!,uto naar Venlo De politie heeft in de iar an woensdag op don- in Venlo een 13-jarige me ibilist van de weg ge- ee' De jongen uit het Duitse (bij Duisburg) had vol- politie stiekem de sleu- n,1 de auto van zijn ouders Met zijn 14-jarige ker e was hij gaan toeren. y litieman zag de auto 115 end over de weg rijden. e jongens en 'hun' auto 1 naar het politiebureau ht. De Duitse politie ^et huwde de ouders, die 1- D ideren in Venlo ophaal- "ii u icitatieplicht Kamerleden tAG - Tweede-Kamerle- vertrekken krijgen te met een sollicitatie- Een Kamermeerderheid ich daarvoor vannacht ens de algemene politie- :houwingen. Dat gebeur- nitiatief van de SP. Coali- ijen CDA en WD toon- :h ook voorstander, maar inden de motie niet. Zij eerst het verslag van de issie onder leiding van 7D-leider Dijkstal af in. Die doet onderzoek e beloning van politieke Iragers. e Nederland truba over visa Nederland en Aruba met elkaar overhoop e visumplicht. Minister op Scheffer van Buiten- Zaken vindt de versoe- in die Aruba heeft door- $d op de visumplicht on- dbaar, en dreigt ze voor tiging voor te dragen in 2 sministerraad. Een be- in een land in het ko- k voordragen voor ver- 2 ng is een uitzonderlijke ie pas in beeld komt als ^tijen er echt niet uit ko- KAARTEN IN DE VOORVERKOOP VERKRIJGBAAR BIJ TICKETBOX Bij aankoop van een eetkamertafel 4 stoelen: de 4e stoel cadeau. den haag/gpd - Op straat loopt een deel van de mensen al in winterkleren, maar het is nog zomers warm. Vandaag wordt zelfs een warmterecord geëve naard. Voor de 113de dag in een jaar is het warmer dan 20 gra den. De 114de dag is volgens de meteorologen van het KNMI makkelijk te halen. Het is lang geleden dat het vori ge 'warme dagen'-record werd neergezet. Volgens het KNMI was het de afgelopen 44 jaar niet zo vaak warm. De jaren 1921 en 1947 telden 113 warme dagen, 1959 kwam tot 112 da gen. Normaal telt een jaar gemid deld 77 warme dagen. Maar nu al zijn de drie zomermaanden juni, juli en augustus goed voor 83 warme dagen. Dat is een ab soluut record. Het vorige record op dit gebied dateert uit 1976: 76 dagen. De eerste dag met meer dan 20 graden was 24 maart. Die nacht vroor het nog licht aan de grond op sommige plaatsen in Nederland. De mooie zomer heeft een keerzijde in de aanhoudende droogte. Ondanks een paar fik se regenbuien vorige week daalt het waterpeil weer. Vooral de binnenvaart en de overslag ko men hierdoor in de problemen. De binnenvaartschepen kun nen minder meenemen waar door niet bederfelijke waar in de haven achterblijft. Naar verwachting van Rijkswa terstaat daalt het waterpeil aan staande zaterdag tot 7,15 meter boven NAP bij Lobith. Dat is een centimeter onder het laag ste punt dat dit jaar op 17 au gustus werd gemeten. Of de nieuwe lage waterstand een record betekent is moeilijk te zeggen. De bodem van de Rijn daalt gemiddeld 2 centi meter per jaar door erosie en zandwinning. Veel vooruitgang op korte ter mijn zit er niet in. Ook in het westen van Duits land valt volgens de voorspel lingen de komende dagen geen regen. Dat betekent geen aan voer van regenwater naar de Nederlandse rivieren. Leiden, Nieuwe Rijn www.hulshoffwonen.nl Design centers in Rotterdam, Alexandrium III I Amsterdam. Villa ArenA Den Haag. Spui Leidschendam, Leidsehage den haag De politie heeft gisteren in Den Haag enkele demonstranten moeten los maken die zich hadden vastgeketend bij het Binnenhof. De actievoerders maakten zich vast aan met beton volgestorte vaten uit protest tegen de aanwezigheid van de Spaanse minister van buitenlandse zaken bij een conferentie over terrorisme en men senrechten. De politie hield tussen de 25 en 30 personen aan. De demonstranten wil den de Nederlandse regering van het voornemen afbrengen gevangenen uit te leveren aan Spanje. Met name leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA zouden in Spaanse gevangenissen worden gemarteld. Foto: GPD/Jacques Zorgman den haag/anp - Het kabinet be kijkt in hoeverre het mogelijk is overtollig geworden defensie personeel in te zetten bij de po litie. Premier Balkenende noemde gisteren bij de algeme ne beschouwingen in de Twee de Kamer deze suggestie van WD-fractievoorzitter Van Aartsen „de moeite van een on derzoek waard". De premier ontkende overigens dat er volgend jaar een pro bleem optreedt bij de polities terkte, zoals Van Aartsen eerder in het debat zei. Volgens de premier loopt de sterkte in 2004 slechts met 100 agenten terug, op een totaal van 50.000. Minis ter Remkes van Binnenlandse Zaken overlegt nog met de korpschefs of er meer geld voor agenten op tafel kan komen in 2004. leeuwarden/gpd - De man uit Tweede Exloërmond, die door de politie was aangehouden in verband met de ontvoering van Lus- anne van der Gun, is weer op vrije voeten gesteld. De 63-jarige ontvoerder van Lusanne was op de dag van haar vrijlating nog met het meisje bij hem langs geweest. De mannen kenden elkaar van de duivensport. De man verklaarde dat hij de ontvoerder heeft overgehaald Lusan ne vrij te laten. De politie hoorde hem toch als verdachte, want wie kenm? heeft van een misdrijf moet dit aan de politie melden. I www.circuit-zandvoort.nlwww.ticketbox.nl (advertentie) den haag/gpd - De oppositie raakt de tel kwijt. „Eigen verantwoordelijkheid", klinkt het om de ha verklap uit de mond van premier Balkenende. Meer dan zes uur achtereen is de premier tijdens de Al gemene Beschouwingen aan het woord. Tot erger nis van veel Kamerleden. „De burger moet niet vragen wat de overheid voor hem kan doen, maar wat hij voor de over heid kan doen", parafraseert hij telkens de Ame rikaanse president Kennedy. „Ik hoor de premier niet anders praten dan over eigen verantwoordelijkheid van de burger," zucht PvdA-leider Wouter Bos. „Maar het is een doorzichtige poging om de ingrijpende bezuini gingen van een hoogdravend motief te voor zien." De sfeer tussen premier en oppositiepartijen is deze twee dagen niet best. Keer op keer ontwijkt de minister-president de aanvallen van Bos, Ma- rijnissen (SP), Halsema (Groenlinks) enRouvoet (Christenunie). Zijn defensietechniek bestaat uit het voortdurend herhalen van het mantra over eigen verantwoordelijkheid. Vaak begint Balkenende met: „Waarom luistert u niet?" Tot het op een gegeven moment zelfs de anders zo nette Rouvoet te gortig wordt: „Dat moet u niet steeds zeggen." De techniek van Bal kenende hangt hem de keel uit: „Het begint te ir riteren. U wilt ouderen stimuleren aan het werk te gaan, maar trekt daar geen geld voor uit. Het enige wat u voortdurend doet is een appèl doen op de eigen verantwoordelijkheid van mensen. Dat is goedkoop." Voor het eerst sinds jaren proberen de oppositie partijen bij de Algemene Beschouwingen een ge zamenlijke vuist te maken. PvdA en SP nemen el kaar nu eens niet de maat wie de beste socialisti sche partij is. Vanuit hun bankjes klinkt voortdu rend hoon over de gevolgen van het kabinetsbe leid voor zwakke groepen in de samenleving, met name AOW'ers en chronisch zieken. Maar hoe hard de oppositie ook haar best doet, ze dringt niet door de verdedigingslinie van Bal kenende heen. De enige die dat zouden kunnen zijri de drie regeringspartijen CDA, WD en D66. Maar dit trio staat pal voor het regeringsbeleid. Vanuit hun bankjes klinkt voortdurend hoonge lach richting oppositie. In het bezuinigingspak ket van 17 miljard euro willen de drie slechts op enkele punten veranderingen doorvoeren. Zoals het schrappen van de medicijnknaak. Dat wil de oppositie ook. Maar weer niet op de manier die CDA-ffactievoorzitter Verhagen voorstelt: via het verhogen van het eigen risico. Tekenend aan het twee dagen durende debat is dat het enige bewijs van dualisme tussen Kamer en kabinet komt van Kamervoorzitter Weisglas. Spinnijdig schorst de WD'er 's avonds om half tien het debat. „Tijdens het betoog van meneer Van Aartsen staan vier ministers op de gang en zie ik de staatssecretaris van financiën voortdu rend achterin staan kletsen. Ik schors de verga dering totdat iedereen terug is. En dat geldt ook voor de minister-president!" nijmegen/gpd - De 53-jarige Jan Burgers, directeur van een af valverwerkingsbedrijf in Nijme gen is gisterochtend bij zijn kantoor in Nijmegen neerge schoten. De in Weurt woonach tige Burgers werd onder meer in zijn hoofd geraakt en over leed vrijwel direct. Aanhoudingen zijn nog niet verricht, maar de politie zegt wel vermoedens te hebben in welke hoek de dader moet wor den gezocht. Burgemeester Zijl mans van de gemeente Beunin- gen, waar Weurt onder valt, zegt de dood van Burgers zeer te betreuren. „Zeker nu iemand 'het recht in eigen hand heeft genomen." Burgers en Zijlmans waren jarenlang in een juridi- scl. strijd verwikkeld. Burgers beschuldigde de burgemeester - naar later bleek ten onrechte - van machtsmisbruik. Zijlmans liet Burgers in 1997 gedwongen opnemen in een psychiatrische ziekenhuis. De baas van Burgers Afval Service viel toen al geruime tijd directie en medewerkers lastig van het concurrerende afvalverwer kingsbedrijf ARN in Weurt. Bij dat bedrijf zat Zijlmans in de Raad van Commissarissen. Bur gers verzette zich eerst niet te gen de gedwongen opname, maar deed later aangifte tegen de burgemeester. De rechtbank sprak Zijlmans in 2001 vrij, al vonden.de rechters zijn gedrag wel onwenselijk, omdat hij de schijn van belangenverstrenge ling had gewekt. brielle/anp - In de gemeente Brielle is een onbekend aantal gevaarlijke schorpioenen ont snapt. Het gaat mogelijk om ze ventien Sahara-schorpioenen. Na een beet van zo'n dier ben je binnen een minuut dood, zegt A. Bom van Reptielenzoo Iguana in Vlissingen. Burgemeester G. van Viegen meent dat de situatie niet zo ernstig is. De dieren zijn acht weken geleden ontsnapt. Het risico is volgens haar buiten gewoon klein dat ze nog in leven zijn. Bom is het niet met haar eens. Volgens hem gedijen ze prima tussen min 60 en plus 60 graden. „In de woestijn worden ze ook blootgesteld aan extreme omstandigheden." Onduidelijk is hoeveel schorpioenen in Brielle rondlopen. Tussen dertig en 35 jonge dieren wisten het terrari um te ontvluchten. Achttien werden in de kamer teruggevon den. De schorpioenen zijn het gesprek van de dag in Brielle. De burgemeester: Je schrikt je rot." Foto: ANP (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3