mijdt dit jaar zelfs het terras GESPREK VAN DE DAG Gehandicapte kapper knipt weer 'staand' Dot bulkt tijmelijk inwikgekijld Het ligt niet aan jou... vrijdag 19 SEPTEMBER DAGELIJKS LEVEN HEfi Jt 6'ÊW4/lR5CHüWl^ZtVF>J (SEIEPEM TfttfUVV NOOIT ££fj 3CHOfZyioEK/,ZEl t|< ,VA/tET J£. MOiS 7 MENSELIJK Het secretariaat van prinses MAXI MA en de Rijksvoorlichtingsdienst zijn de afgelopen twee weken 'plat- gebeld' door zwangere vrouwen die samen met de prinses ZWANGER- SCHAPSYOGA wilden doen. Deze krant had gemeld dat Méxima in de Haagse regio op zoek was naar an dere zwangere vrouwen die bij haar thuis wilden oefenen. Volgens een woordvoerder van de RVD zijn meer dan honderd brieven en telefoontjes binnengekomen, genoeg dames om alle kamers van Maxima's huis te vullen. Maar de vrouwen krijgen nul op rekest omdat het gaat om een privé-zaak van de prinses. De voor lichtingsdienst wil en mag zelfs niet bevestigen of Méxima inderdaad vrouwen heeft gezocht en of ze daar in is geslaagd. Ook het Hof bemoeit zich er niet mee. „Bellen heeft dus geen zin", aldus de zegsman. Vorige maand werden enkele zwangere vrouwen in Den Haag op discrete wijze benaderd met de vraag of zij met Maxima aan zwangerschapsyo- ga zouden willen doen. De Duitse minister van buitenlandse zaken, JOSCHKA FISCHER, is voor de vierde keer GESCHEIDEN. Het huwelijk van de 55-jarige groene po liticus met de 21 jaar jongere jour naliste Nicola Leske eindigde 8 sep tember, zo maakte de rechtbank van Berlijn-Pankow gisteren bekend. Fi scher en Leske waren vier jaar gele den in Frankfurt am Main met el kaar getrouwd. Fischer geldt als de populairste politicus van Duitsland. Volgens het boulevardblad Bild heeft hij nu een relatie met een stu dente, die onlangs haar intrek heeft genomen in zijn woning in het cen trum van Berlijn. Foto: AP De Siciliaanse MAFFIABAAS Ber nardo Provenzano vierde gisteren een bijzonder jubileum: hij is pre cies veertig jaar VOORTVLUCHTIG. Algemeen wordt aangenomen dat Provenzano na de arrestatie van 'baas aller bazen' Toto Riina in 1993 de leider van de georganiseer de misdaad op het eiland is. „Ik ben de baas en woon in Palermo", schreef hij aan het openbaar minis terie in de Siciliaanse hoofdstad. Politiefunctionarissen zijn er echter redelijk zeker van dat de 70-jarige Provenzano, de 'man zonder ge zicht' en 'het spook' genoemd, zich elders schuilhoudt: in de bergen rond het maffiabolwerk Corleone in het centrum van Sicilië. „Een vorst kan slechts in zijn eigen land rege ren. Hij is in de omgeving van Cor leone", zegt een hoge functionaris van de justitie in Palermo. Proven zano is zes keer bij verstek tot een levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Meermalen heeft de politie gezegd dat hij dood zou zijn. Hij zou problemen met zijn nieren hebben gehad en in ziekenhuizen in Paler mo en het Noord-Italiaanse Genua zijn behandeld. Anderzijds is er het verhaal dat hij eind jaren negentig bij een politiecontrole is aangehou den. Omdat de agenten niet besef ten wie ze in handen hadden, kwam hij weer op vrije voeten. De Britse DIERENBESCHERMING heeft de grootste REDDINGSACTIE uit haar geschiedenis uitgevoerd, maakte zij gisteren bekend. Vorige week haalden de dierenbeschermers 244 honden, zestien papegaaien, zeven katten, een konijn en een chinchilla uit een vierkamerwoning in het noorden van Engeland. Een woordvoerster zei dat de reddingsac tie gebeurde op advies van een die renarts en dat er mogelijk juridische stappen volgen tegen de eigenaren van de woning. Een 70-jarige Amerikaanse vrouw heeft de rapsterren EMINEM en DR. DRE AANGEKLAAGD, omdat ze zonder haar toestemming op de cd The Slim Shady LP muziek van haar overleden man zouden hebben ge bruikt. Dit meldde de muziekzender MTV gisteren. Harlene Stein be weert dat op een van de nummers van de cd, Guilty conscience, frag menten zijn gebruikt van een mu ziekstuk van haar man. De vrouw wil vijf procent van de opbrengst van de verkoop van de cd in de Verenigde Staten. Dat zijn er inmiddels 4,6 miljoen. Van de opbrengst van de verkoop in het buitenland eist ze 2,5 procent. De advocaten van Stein hebben nog geen bedrag vast gesteld, maar de eis zou boven drie miljoen euro uit kunnen komen. londen - Britse onderzoekers hebben aangetoond dat het niet uit maakt in welke volgorde de letters van een woord worden afgedrukt. Zolang de eerste en de laatste letter maar op de juiste plaats staan, kan de lezer het woord moeiteloos ontcijferen. Dit komt, aldus de onderzoekers, omdat we niet elke letter als zodanig lezen maar het woord als geheel. Als u een beejte intlliegnet bnet, mag u met dzee tkést dus geen moetie hbbeen, evran uigtaadne dat de geddimelde Birt neit awfkijt van de geddimelde Nelanderder. Ites adnres wrodt het, als tssuenoodr ook adrene, in het orenegile wrood niet vookromende ltteers werdon ogpemonen. Dot bulkt don tach tijlemijk inwikgekijld. Mosschein kun ein Nulanderdse unosi- vertiet hoer eons eun odnerzuker vlij vuur moeken. Huugste toed! f Doorgaans zijn ze een ware plaag: wespen. September is het ergst. Wie op een terrasje een glaasje prik en een slagroomge bakje neemt, moet al snel om zich heen meppen. Maar deze zomer zijn de wespen op veel plekken weggebleven. „We hebben niet eens wespenvangers opge hangen. Klanten vragen vaak: 'kunnen we buiten zitten of worden we weggestoken'. Nou, dit jaar dus niet," zegt Jeannet Berends. Deskundige bij uitstek, want ze staat in een pannenkoekhuis, met alle stroop een eerste aanvalsdoel voor de wesp. Een willekeurige steekproef leert dat ook ca fés en eethuizen geen last hebben gehad. Bij een wijnmaker in Nijverdal worden de zachte witte druivenrassen doorgaans weggegeten door de wesp, 'maar dit jaar is er geen centje pijn'. Waar is de wesp dan? Doodgegaan door het koude voorjaar? Was de zomer te heet? Of be rust de observatie op toeval. Jan Willem Boot houdt het op het laatste. Hij is bijendeskun- dige bij de vakgroep entomologie van de Landbouwuniversiteit Wageningen, maar doet wespen 'erbij'. Een constatering over de wespenstand kan niet anders dan subjectief zijn, zegt hij. In Nederland, waar altijd alles wordt onderzocht en bekeken is nooit echt onderzoek gedaan naar de wespenstand. „En volgens mij zijn er helemaal niet weinig wes pen. Net zomin als het er in andere jaren 'veel' zijn. Allemaal onzin: de ervaring van hoeveel wespen er zijn hangt van de plaats af. Zit je naast een groot nest, dan voelt dat be slist anders dan als er geen nest in de buurt zit." Inderdaad: er zijn algemeenheden. „Met een extreem koud voorjaar kunnen prille wes penvolken niet overleven. Maar daarvan was dit jaar nauwelijks sprake. Wespenvolken kunnen een hete zomer goed aan, als ze een maal tot wasdom zijn gekomen." Een deuk in de wespenstand kan nooit door één oorzaak komen, als een lage temperatuur of veel regen. „Net als met de bijen is het een complex en ondoorzichtig systeem." Verder is het lokaal bepaald: het kan lokaal al heel erg verschillen. Vol gens Boot maakt het ook niet hit of je over de stad of het platteland praat: „Daarvoor is Nederland te veel één grote stad geworden." Vreemd genoeg heeft Ongedierte Be strijding Nederland in Hasselt een ande re mening: als er wespennesten moeten worden weggehaald (gemiddeld drie mel dingen per dag) dan komen die bijna altijd van het platteland, zegt een woordvoerder. Een wespenvolk begint in het voorjaar met een dolende koningin, die ergens neerstrijkt. „Je ziet ze wel eens vliegen, hele grote wes pen", zegt Boot. „In die startfase is de konin gin kwetsbaar, één op de honderd slaagt er misschien maar in om een wespenvolk te starten. Weersomstandigheden, gulzige vo gels, sluipwespen, parasieten em meppende mensen zorgen er wel voor dat veel begin nende nesten het niet halen." In het begin talen de wespen nog niet naar zoetigheid op een campingtafel of uit een af valbak. Ze voeren de zuigelingen met een ei- witdrabsel en krijgen in ruil zoete druppels terug.Aan het eind van het seizoen zijn de larven uitgevlogen. Zoetigheid is nodig om energie te hebben voor het vliegen. Omdat de zoetigheid in de natuur nu beperkt is, komen de wespen naar de mensen." In oktober is dat weer over: „De volken storten in, alleen de koninginnen overleven. En je hebt kans dat die op een heel andere plek weer met een volk beginnen. Waar ze het ene jaar last van wespen hebben, kan het in het andere jaar opeens gedaan zijn. Of andersom. Als je nu op een plek woont waar geen wespen zijn? Tel uw zegeningen, zou ik zeggen.' GPD Terrassen zijn d'rt jaar redelijk 'wespvrij'. Foto: Archief Foto: Moré Gallert li „De pijnen waren zo heftig dat ik echt momenten heb gehad dat ik afwil de haken." FotoGDP/Joop Boek Cuts, Curls Colours komt er aan de gevel. Onder die naam pakt de 45-jarige gehandicapte Peter van Rooij zijn oude vak weer op en be gint een kapsalon. Hij knipt vanuit een speciale rolstoel, waardoor hij ondanks zijn verlamde beenspie ren 'staand' kan knippen. Op 29 september opent oud-staatssecre taris Elske ter Veld zijn nieuwe zaak en viert Van Rooij zijn rentree 'in de wereld'. Van Rooij werkte zijn hele leven als zelfstandig kapper of als be drijfsleider in andermans zaak. Tot zeven jaar geleden het nood lot toesloeg. Een onschuldig lij kende tekenbeet had catastrofale gevolgen. De ziekte van Lyme tastte zijn beenspieren aan. Sindsdien gaat Van Rooij als rol stoeler door het leven. „Natuurlijk is het een enorme klap als het je overkomt. Maar ik weigerde te capituleren. Terwijl ik die eerste jaren behoorlijk ziek was, dwong ik mezelf om te spor ten. In een speciale sportrolstoel begon ik kilometers te vreten. Marathons, duurproeven. Hoe zwaarder hoe beter. Die sport en mijn vrouw Saskia hebben me er boven op geholpen." Van Rooij zocht naar manieren om zijn leven meer invulling te geven. Zo kwam hij uit bij de Baanbrekersprijs van de Start foundation. Minder validen kon den een geldbedrag winnen met een plan voor een eigen bedrijf. „Ik heb een plan ingediend waar bij ik de indeling zo had gemaakt dat ik door de verschillen in vloerhoogte vanuit mijn rolstoel mijn werk kon doen. En ik werd een van de winnaars." Maar het idee dat de klant zich aan mij aan moest passen, stond hem niet aan. „Emcast in Aven- hom wees me op een superlichte rolstoel waarmee je kunt staan. Het is een Zwitserse vinding." Van Rooij geeft een demonstratie. Hij gort twee simpele banden om. Een vlak onder de knieën en een op borsthoogte. Beiden die nen als steun als de stoel, aange dreven door een elektromotortje, rechtover eind komt. Als Van Rooij eenmaal staat, maakt hij zelfs de borstband los. En leunt een stukje voorover, alsof hij zich over een klant buigt. „Zo wordt het een normale kapsalon. Bo vendien staat een kapper alleen als hij bovenop knipt. Voor de rest zitten ze allemaal op een krukje. Nou, ik zit dan in mijn rolstoel. In feite is er geen enkel verschil." Hoewel op en top sportman merkte Peter dat zijn benen aan vankelijk heftig protestcerdi 1( zeer zelfs dat hij ziek moest ni ken. „Door die zeven jaar in ;t rolstoel zijn mijn beenspier 0 krompen. Die moeten nu w worden uitgerekt. Door fysi rapie, medicijnen en trainei het steeds beter." „De pijnen waren zo heftig echt momenten heb gehad af wilde haken. Er was trouv nog iets dat ik moest overwi j Hoogtevrees! Na zeven jaar a zie je de wereld vanuit een 1 j, perspectief. Man, ik wist nie me overkwam toen ik de eet p keer stond. Ik werd helemaa zelig. Maar alles gaat goed. I er helemaal klaar voor. En h verschrikkelijk veel zin in." j Aanvankelijk vond de uitkei e instantie UWV (uitvoering v j nemersverzekeringen) de ri^, te groot. „Ik snapte dat stan e punt wel", zegt Peter van Ro „Maar ik ben toch doorgega v heb een brandbrief naar het h hoofdkantoor geschreven. E stelde ik dat ik wel ziek ben i me goed voel. En dat ik daai mijn brood zelf wil verdiene mand anders kan mijn uitke veel beter gebruiken. Daarn ik alleen maar steun gekregt van de UWV." j Leo van Gelderen E 'Het ligt niet aan jou, het ligt aan mij...had hij te gen haar gezegd en zichzelf daarmee genomineerd voor 'grootste cliché-eikel ever'. Ze hadden elkaar misschien drie keer gezien. Niets serieus, slechts een paar vlotlopende oriëntatieavondjes in het bijzijn van een figurerende vriendenkring om het luchtig te houden. Waar het bij hem dan precies aan lag, werd niet duidelijk en zij kon toch niet veranderen. Nee, want waarom? Dat zei hij toch al, dat was het pro bleem niet. Zij had in dit prille stadium van vrijblij vend sjansen sowieso geen problemen gezien, maar dat er problemen waren wist ze zodra hij 'ik wil even met je praten' op haar voicemail had ingespro ken. Toen kelderde zijn beurskoers dramatisch, want dat is in principe 'het probleemal bij de ander neerleggen. Zelfs mijn redelijk nuchtere vriendin sloeg op hol met worst-case-scenario's bij het horen van deze mededeling en was dan ook op het ergste voorbereid toen ze hem uiteindelijk aan de telefoon kreeg. 'Ik ben gedumpt...zegt ze even later, 'al wist ik niet dat we überhaupt al in de fase waren dat ik gedumpt kon worden.je bent gered!', zeg ik. Misschien dus maar beter, maar gelukkig wordt ze er niet van. Ik ook niet. Ik draag van hetzelfde laken een pak en ik zou niets liever willen dan me omkle den. Er is een ontwikkeling gaande waarbij het lijkt alsof vraag en aanbod niet meer op elkaar aartslui- 1 j ten. Wat op werkgelegenheidsgebied al jaren aan de gang is, lijkt nu ook op het gebied van de liefde te ge beuren. Liefde is datgene waar bijna niemand zon der schijnt te kunnen, waar iedereen naar hunkert, maar het is niet te koop, niet te herkennen ofte be wijzen. Het is als buitenaards leven. Ieder heeft z'n eigen verhaal, maar wetenschappelijk kan er niets worden aangetoond. Zoals er een vastgeroest beeld bestaat van een alien, bestaat er een beeld van de liefde: datgene wat in films in anderhalfuur ont staat, wordt ontivricht en weer goed komt. Ze krij gen elkaar en ik krijg met rooddoorlopen oogjes en een gapend gat in m'n hart de aftiteling. Alsof dat alles is. In praktijk komt het er meestal op neer dat A ver liefd is op B, maar B op C, terwijl C al een relatie heeft met D, die vreemd gaat met E. Maar dat is alle maal meestal niet bekend. Ik ben alle letters van het alfabet al geweest. Het komt er op neer dat je eigen lijk nooit weet waar je aan toe bent. Want als er iets klikt, is het altijd weer de vraag of je er hetzelfde van verwacht. Het begint tenslotte allemaal met een spelletje en of de ander het speelt om te spelen of om te winnen, tja, dat is de vraag. En zo zijn er einde loos veel vragen. Het is een raadsel Waarom ik hem wil, maar hij mij niet. Waarom hij mij wil, maar ik niets voel. En hoewel ik nog lang niet in de officiële gevarenzone terechtkom waardoor het een gegronde reden is vooralle vormen van verslaving aan ge notsmiddelen, bij voorkeur wijn en sigaretten, is het ook op mijn drieëntivintigste soms een on wenselijke situatie: single. Ik ben niet de enige, de meeste van mijn vriendinnen hebben geen vaste relatie. En dat is vreemd, want ze zijn mooi, intelli gent en sympathiek. Ze hebben een eigen stijl en een eigen mening, maar als dat het probleem is, onderschat ik de poten tiële mannen die er rondlopen, maar op de een of andere manier niet bereikbaar zijn. Het vervelendst zijn de mannen die schijnbaar wel bereikbaar zijn, preten deren als de langvenvachte lover een leegte op te vullen, maar bij de eerste de beste serieuze stap afbellen. Daar zit je dan met je haren gewassen, na eindeloos beraad met de klerenkast en spiegel bloody hot klaar om dat kwetsbare hart achter dat onafhankelijke masker te to nen en dan laat ie je zitten. Dat is wat ik om mij heen vaker van de liefde zie, dan al die hoogdravende onzin. Maar ja, dat ligt niet aan de liefde, dat ligt aan mij...

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2