Bologna: een stad om op te vreten TOERISME Vacansoleil pompt miljoenen in eigen campings REISBERICHTEN Marionettenfestival Voor de dertiende keer inmiddels wordt in de Noord-Franse Charleville-Mezieres het internationale Marionettenfestiva houden. Van vandaag tot en met 28 september treden tal va zeischappen op in diverse theaters, maar ook op straat. Uit N land komen het Stuffed Puppet Theater uit Amsterdam en Le Amersfoort. Het festival heeft slechts een keer in de dri< plaats, en liefhebbers boeken hun kaarten snel. Dat kan i meer via het festivalbureau, tel. 0033-324599494. Er is een gratis brochure beschikbaar via de VVV Franse Arde tel. 0033-324-560608, www.ardennes.com Vleermuizensafari Vleermuizen eng? Het ligt er maar net aan hoe je ze bekijkt een paar weken lang worden in de omgeving van Bestwig i Duitse Sauerland vïeermuissafari's gehouden. Een desku gids, uitgerust met onder meer een vleermuisdetector en rood-apparatuur, probeert deelnemers enthousiast te maker deze diertjes. Na afloop van de expeditie krijgen de vleer speurders een kleine hartversterking en een oorkonde. De maakt deel uit van een driedaags arrangement vanaf 84 eu persoon. Meer informatie: tel. 0049-29619343227, info@! Iand.com Q Azteken in Bonn Vanaf 26 september is in de Kunst- und Ausstellungshalle in een grote expositie te zien over de Azteken. Meer dan 350 ten geven een beeld van de cultuur van de Azteken, die v< verovering door de Spanjaarden in Midden-Amerika leefde de voorwerpen in Bonn behoren kunstwerken in goud en alsmede een kopie van een tempel. De expositie is te zien to nuari 2004. Meer informatie: tel. 0049-22891712013, www.bi kunsthalle.de Q Wintervakantie zonder sport Wintersportreizen mag je ze eigenlijk niet noemen, het zijn wintervakanties die staan vermeld in de nieuwe brochure v; ro Scandinavia. Hondensledetochten, ijsvissen, varen op e breker, noordelijke hoofdsteden verkennen, de Kerstman ken of logeren in een van ijsblokken gebouwd hotel. Variat op voor wie wel van een wintervakantie houdt, maar niet op de- lange latten wil staan. Dat laatste kan uiteraard wel, Noorwegen, Zweden en Finland beschikken over goede en r pistes. En om met het hardnekkige dure imago af te rel heeft Buro Scandinavia laten berekenen dat een wintersp kantie in Noorwegen of Zweden ten opzichte van een ver baar verblijf in Frankrijk 51 euro goedkoper is! Meer informat 020-46210 40, www.ouroscandinavia.nl Goedkoop auto huren In zes Duitse steden kan voor weinig geld een auto gehuuri den. Het gaat om wagens van het nieuwe verhuurbedrijf Six een Smart a vijf euro en een Ford Focus a acht euro aanbie gebruiker heeft honderd vrije kilometers ter beschikking, gaans genoeg om een stad te verkennen. De wagens zijn ti ift Berlijn, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Keulen en Müi Meer informatie: www.sixti.de Kindertips in Zeeuws-Vlaanderen De WV Zeeuws-Vlaanderen heeft een vernieuwd gidsje Tip Kids uitgegeven, met tal van ideeën voor een dagje uit of e< jaardagsfeest in dit deel van Zeeland, of net over de gr Vlaanderen. Vooral de spannende speurtochten zijn een aai De brochure is verkrijgbaar bij plaatselijke VW-winkels e 1,50 euro. Bestellen kan ook via www.landjeapart.nl Railrunner op internet Sinds enige tijd is de NS-website www.railrunner.nl actief. I te, speciaal voor kinderen en hun (groot)ouders of ven biedt spelletjes, educatie én informatie. Op de site kunnen I ren spelenderwijs kennismaken met de spoorwereld, ma? ideeën opdoen voor een spreekbeurt. Railrunner, de haas di( bool staat voor het NS-kinderkaartje, neemt de bezoekers r reis langs verschillende stations. Verre fietsreizen Fietsvakantietouroperator Cydetours houdt zondag 5 oktd( café eetgelegenheid Het Ponthuys in Amsterdam een int tiemiddag over Verre Exotische fietsvakanties. Tussen 12I 15.00 uur geven medewerkers en reisbegeleiders tekst en£ over de verre fietsbestemmingen in het Cydetours fietsprcf ma. Om 15.15 uur wordt er een presentatie gegeven ove fietstochten van Cydetours in Marokko. Toegang inclusi consumptie is gratis. Het Ponthuys ligt aan de Buiksloterwc- de overzijde van het IJ achter het Centraal Station. Aanmeld e-mail: sales@cycletours.nl. Meer informatie: www.cycletouj door Joep Crolla Vacansoleil investeert de komende jaren 300 tot 500 miljoen euro in dertig tot vijftig eigen campings in - met name - Zuid-Europa. De Eind- hovense organisator van camping- reizen wil vooral bestaande cam pings kopen en verbouwen, maar zal ook zelf een aantal nieuwe campings aanleggen. De eerste Vacansoleil-camping, dicht bij Disneyland Parijs, gaat ver moedelijk al volgend jaar open. De rond driehonderd kampeerter reinen waar het bedrijf nu 9.000 sta caravans en 3.500 bungalowtenten verhuurt, kunnen doorgaans niet nóg meer plekken voor Vacansoleil reserveren. Die tenten en caravans werden de laatste jaren zo vaak vol geboekt, dat alleen al vorig jaar tien duizenden keren 'nee' moest wor den verkocht aan potentiële vakan tiegangers. De nieuwe campings worden - la Center Pares - voorzien van luxe zwembaden met waterglijbanen, restaurants en winkeltjes. De plannen voor dertig eigen cam pings zijn 'hard' en de financiering is rond. Volgens algemeen directeur Bart van der Linden van Vacansoleil moet binnen drie jaar blijken of dat aantal verder uitgroeit tot vijftig. Te gen die tijd worden vermoedelijk ook een franchise-formule en een kampeerartikelenwinkel via internet opgezet. Vacansoleil zet zijn activi teiten op de overige campings ge woon door. De plannen van Vacansoleil worden voor een deel gefinancierd met ei gen geld. Een bank en drie particu liere investeerders tekenen voor de rest van de investeringen. Verdere mededelingen daarover worden niet gedaan. „Overigens zullen, naarma te er straks meer eigen campings ko men, de andere vooral ook kunnen worden gefinancierd uit de op brengst van die eerste", aldus Van der Linden. Geen terugval „Ons plan voor de eerste dertig cam pings is gemaakt op basis van voor zichtige prognoses. Onze verwach ting is eigenlijk dat de verdere plan nen zich sneller zullen gaan ontwik kelen. Van een eventuele teruggang in vakantieboekingen, als gevolg van de terugval in de economie, merken wij niets." Van der Linden verwacht dat voor alsnog 25 bestaande campings wor den gekocht om te vertimmeren tot Vacansoleil-camping. Het bedrijf zal vijf nieuwe kampeerterreinen bou wen. Vacansoleil gaat de eerste camping, in de buurt van Disneyland Parijs, nog deze winter op de schop ne men. Er liggen verder vier koopcon tracten voor campings in de Ceven- nen en in de Provence. Van der Lin den: „Na de winter wordt die koop geformaliseerd. Met twee andere camping-eigenaren worden mo menteel afrondende onderhandelin gen gevoerd." Een camping van vijfhonderd plaat sen gaat, inclusief aankoop en ver bouwing, 5 miljoen euro kosten. Voor een twee keer zo grote cam- ping worden die kosten geschat op 10 miljoen. Vertiervoorzieningen als zwemba den, een disco, tennisbanen, speel tuinen en winkelcentra met een su permarkt en bijvoorbeeld een boe tiek zijn straks overal min of meer hetzelfde, maar elke camping krijgt zijn eigen streek- of plaatsgebonden thema. Vacansoleil wil vooral uitblinken op het gebied van sanitaire voorzienin gen. Zo komen er aparte we's en douches voor kinderen, of douches waar vader en zoon of moeder en dochter - elk op hun eigen hoogte - samen kunnen poedelen. Verder zullen, ook in de omgeving van de camping, allerlei activiteiten worden georganiseerd. „Wat is' er mooier dan een mooie stad eerst te verkennen aan de hand van een des kundige gids? Dat soort zaken willen we gaan regelen. Dat hoeven men sen niet zelf uit te zoeken", meldt Van der Linden. Volgens de direc teur worden de vakanties op de ei gen parken niet duurder dan die op andere campings. Vacansoleil is marktleider in Neder land, België en Denemarken op het De hele wereld eet spaghetti bolognese, maar wie kent de stad waar de saus naar vernoemd is? De stad komt immers vrijwel alleen in het nieuws wanneer zij, zoals eerder deze week, getroffen wordt door een aardbeving. Bologna is een onbekende parel in de lange ketting van prachtsteden die Italië rijk is. Grote -scheve- stadstorens, kilome ters arcades, prachtige kerken, het heerlijkste ijs, de stad heeft toeris ten alles te bieden. Ook die beroemde pastasaus, al is het even zoe ken. door Hans van Alebeek In pizzeria Pino is het moeilijk kiezen uit alle overheerlijke pasta's. Maar we zijn in Bolog na dus willen we 'spaghetti alia bolognese'. Maar die staat niet op de kaart, nergens. Niet bij Pino, niet bij osteria Alle due Porte en ook niet op de over heerlijke kaart van restaurant Buca di S. Petronio. Hoe kan dat nou? Het befaamde Wan- née kookboek van de Amster damse Huishoudschool wijst Bologna toch echt aan als de De beste tijd om Bologna te bezoeken is in het voor- of na jaar. 's Zomers wordt het zo ongenadig heet in het Mid deleeuwse stadscentrum dat de Bolognezen de stad ook zo veel mogelijk ontvluchten. In het centrum is alles goed te belopen maar fietsen huren is mogelijk. De meeste restaurantjes en cafés zitten in de wijk die wordt begrensd door de Via del Prateilo en de Via Sant'l- saia. Winkelen doe je op en aan de hoofdstraat van Bo logna, de Via dell'lndipenden- za. Voor de dure merkshops en de delicatessenwinkeftjes (met name Tamburini en Atb') moetje achter de San Petro- nio-kerk zijn (Via Caprarie). Op vrijdag en zaterdag is er op het Piazza Otto Agosto een enorme markt met buitenge woon veel kramen met schoe nen, tassen en kleding. Toeristische aanraders in Bo logna zijn: - De twee stadstorens aan het Piazza di Porta Ravegnana. De hoogste (de Asinelli-toren) is dagelijks tussen 9-18 uur te beklimmen. - De San Petronio kerk (aan het Piazza Maggiore) en de San Domenico (Piazza di San Domenico) waar de heilige Dominicus begraven ligt. Aan zijn eregraf in deze kerk heeft onder anderen de jonge Mi chelangelo meegewerkt. - Piazza Maggiore met de di verse palazzo's. Bologna heeft diverse musea. De bekendste zijn de Pinaco- teca Nazionale (Middeleeuw se kunst), het Universiteits museum (van antropologie tot zoölogie), het museum van het Instituut voor kunst en wetenschappen en het Ar cheologisch museum. Dit verhaal is gebaseerd op een City Trip uit de (zomer) gids van Holland Internatio nal. De prijzen voor deze reis (3 dagen, twee persoonska mer, inclusief directe vlucht met KLM op Bologna) begin nen bij 382 euro p.p. Meer informatie: www.hoi- landinternational.nl en bij het ANVR-reisbureau. keuken waar deze saus vandaan komt Tegen beter weten in zoeken we drie dagen lang naar een van de beroemdste gerech ten ter wereld. Al snel wordt duidelijk dat voor spaghetti bo lognese hetzelfde geldt als voor profeten: bekend en bemind maar niet in eigen land. Spa ghetti bolognese eet je overal op aarde maar nooit in Italië zelf. Het gerecht is namelijk een hele 'foute' combinatie van glibberige spaghetti (oorspron kelijk uit Napels) en de beroem de saus uit -jawel- Bologna. Ei genlijk een combinatie van niks, want -zoals iedereen weet- de saus plakt niet lekker aan de slierten. In Bologna heb ben ze daar de oplossing voor gevonden. Bologna is in zekere zin een beetje het 'Utrecht van Italië'. De stad is namelijk vermaard om zijn talloze beurzen en con gressen, terwijl de toeristen uit wijken naar bekendere buur- plaatsen als Rimini (strand), Modena (Ferrari), Verona (ope ra) en natuurlijk Venetië. Ge volg: Bologna is nog een échte Italiaanse stad. En daardoor zo verschrikkelijk leuk. Zo compact ook dat je ander half uur nadat het vliegtuig ge land is, in de smalle straatjes het halve vliegtuig tegenkomt. Allemaal mensen die ook met een aan het zwerven zijn gesla gen. Want dat kun je in Bolog na. En of het nu regent of de zon ongenadig gloeit: je loopt bijna altijd overdekt want de hele stad is vergeven van de prachtige arcades. Alles bij el kaar telt Bologna bijna 35 kilo meter van die beschermende wandelgalerijen. Portico's Zo'n getal zegt weinig. In de praktijk komt het er gewoon op neer dat je in bijna elk straat onder zo'n fraaie arcade wan delt. Een paar stukjes dateren nog uit de Middeleeuwen toen deze arcades ontstonden als lo gisch gevolg van de extra ka mers die aan de voorkant van de huizen geplakt werden. Woonruimte die hard nodig was om alle aanwas van volk van buiten de stadsmuren te kunnen huisvesten. En ook toen al was de ambtenarij ake lig accuraat. De toenmalige af deling Bouw- en Woningtoe zicht verordonneerde namelijk dat alle zogeheten portico's mi nimaal 2,66 meter hoog moes ten zijn: de hoogte waarop een man te paard nog zonder hoofdpijn onder de arcades door kon. Die kilometers arcade geven de stad een heel knus en eigen ka rakter. Maar minstens zo type rend -en nog opvallender- zijn de hoge stadstorens die je her en der boven de rode daken ziet uitpriemen. In de goeie, rijke Middeleeuwse tijd stonden er wel 180 van die bakstenen breinaalden in de stad. Om de buren de ogen uit te steken kon je toen nog geen Ferrari voor de deur zetten en dus bouwde men deze hoge torens om in druk op elkaar te maken. Boven op de hoogste toren is goed te zien dat beide stadstorens enorm uit het lood staan. Foto's: GPD/Hans van Alebeek gebied van kampeervakanties. De helft van de activiteiten krijgt zijn beslag in Frankrijk, de overige zijn verdeeld over veertien andere Euro pese landen. Koopkantoren Tot midden jaren '90 verhuurde Va cansoleil, behalve tenten en cara vans, ook appartementen, bunga lows en grotere vakantiehuizen. Die activiteit zorgde voor 40 procent van de omzet. Daarna is het bedrijf zich volledig gaan toeleggen op verhuur van bungalowtenten en stacaravans, met name in Frankrijk, Italië en Spanje, maar ook in Nederland. Sindsdien zijn verkoopkantoren ge opend in Denemarken, Duitsland, Polen, België, Frankrijk, Hongarije en Engeland. Sinds de reclame-activiteiten eind jaren '90 fors zijn opgevoerd, groei de de omzet met zo'n 35 tot 50 pro cent per jaar. Vacansoleil stapte vo rig jaar ook weer in de verhuur van luxe vakantievilla's met zwembaden en bungalows op vakantieparken. Komend jaar begint het bedrijf ook met campervakanties in Europa. Vacansoleil boekte vorig jaar een omzet van rond 100 miljoen euro. Er werden meer dan 100.000 vakanties geboekt. Bij het bedrijf, met de hoofdvestiging op het bedrijfsterrein bij Eindhoven Airport, werken 125 mensen. Vacansoleil gaat de komende jaren miljoenen pompen in tientallen eigen campings. Foto: PR bij het rode gebouw met de groene luiken). Zo geeft de stad aan de lopende band mooie dingen prijs. Neem nu die prachtige -gerestaureer de- snijzaal (aan de Via d. Ar- chiginnasio) waar de adel voor een avondje griezelen naar toe kwam. En dat heerlijke studen tensfeertje over de hele Via Zamboni, waar alles ademt naar die andere bijnaam van de stad: Ta Dotta', de geleerde, een verwijzing naar de universiteit van Bologna; de oudste van Eu ropa. Of zwerf tussen kleurige Middeleeuwse huisjes aan de Via Mirasole. Maar het leukste van Bologna heeft toch ook weer met eten en drinken te maken. Helemaal op het eind van de slingerende Via Castiglione ligt bijvoorbeeld een van de beste ijstenten van de stad. Op hete dagen staan de auto's hier in de file voor een versgeschepte gelato bij La Gas- tiglione. Voor de pasta en andere lekker nijen keren we echter terug naar het centrum. Naar de klei ne straatjes als Via Clavature en de Via Caprarie waar de Bolog-i nesen van heinde en verre naar toe komen om het mooiste fruit, de verste vis en de heer lijkste pasta te kopen. Bij Tam burini worden alle tortellini nog met de hand gemaakt. Beter ge zegd: om de pink gedraaid. Kost dan ook 25 euro per kilo, maar goddelijk lekker. En natuurlijk eten we uiteinde lijk ook dat beroemde stadsge recht. Want dat is er natuurlijk wel, alleen heet het hier anders: spaghetti al ragii. Zoals het hoort, een saus van runderge hakt, tomaat, ui, bleekselderij, wortel en de geheime ingredi ënten van de kok of la mamma. In elk restaurant weer een ietsje anders, maar zo bolognese als het maar zijn kan. En op het bord dan dus geen glibber-spa- ghetti maar tagliatelle of holle 'penne' waardoor saus en deeg waar wel makkelijk naar binnen glijden. Van die stadstorens staan er nu nog maar een klein dozijn over eind. Maar vraag niet hoe. De twee bekendste torens van de stad bijvoorbeeld staan zo scheef dat de toren van Pisa er jaloers op zou worden. De zo geheten Garisenda-toren was ooit 60 meter hoog, nu nog 'maar' 47,50 meter. Zo scheef (3,22 meter uit het lood) en zo dicht tegen de Asinelli-toren aan dat hij zijn grote broer, ruim 97 meter hoog, om lijkt te willen duwen. Veel is daar niet voor nodig, want ook deze sta- tusfallus hangt stevig uit het lood (2,25 meter). Heel mooi zie je die afwijkingen als je boven op het dak staat, de hoogste toren is namelijk ge woon open voor het publiek. Voor wie durft een unieke plek om over de stad uit te kijken, de andere torens te ontdekken en - omlaag kijkend- je af te vragen wanneer ze omdonderen. Bologna zou dan in één klap zijn bekendste symbolen kwijt zijn. Voor de buitenwacht al thans want voor de Bolognees is de San Luca-kerk, buiten de stad op heuvels, het enige echte thuisbaken. Eén keer per jaar daalt het beeld van moeder Ma ria uit de kerk naar de stad af. Maar blijf dan weg, want naar het schijnt regent het daarna de hele week. Rel Zoals elke Italiaanse stad sterft Bologna van de kerken. Veruit de belangrijkste, de San Petro nio, staat aan het centrale plein Piazza Maggiore. Half afge bouwd en half zo groot als ei genlijk de bedoeling was, maar nog altijd imponerend mooi. In deze kerk liet Karei de Vijfde zich in 1530 tot keizer kronen. Bijna 500 jaar later werd de kerk bekend door de 'rel rond de ka pel'. In een van de elf zijkapel len in deze kerk (bij binnen komst de vierde links) is een enorm grote afbeelding van Het Laatste Oordeel te zien, afge beeld door Giovanni da Mode na. Tussen alle figuurtjes in de ze geschilderde hel staat ergens ook de profeet Mohammed. Vanwege die 'blasfemie' werd na de aanslagen van 11 septem ber 2001 even gevreesd dat ook deze kerk doelwit zou zijn van moslimfundamentalisten. Maar het gebouw staat er nog steeds. En om eerlijk te zijn: knappe jongen die -tussen de spijlen door- Mohammed kan ontdek ken. Zoals het ook niet eenvoudig is om bij het Complex van de Ze ven Kerken aan het Piazza S. Stefano in de plattegrond van de gebouwen de parallel met het lijdensverhaal van Jezus te zien. Mooi zijn de kerkjes wel. Maar minstens zo interessant (vooral voor de Italianen) is de beroemde buurman van dit complex: EU-voorzitter Prodi (als hij thuis is hangt de vlag uit Bologna, één grote overdekte galerij. Waar je ook loopt, altijd is er een arcade.' In totaal telt de stad bijna 35 kilometer aan portico's.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24