Japanners richten zich op Europa Kwart eeuw oude Lada weer in de mode Voor voetganger en fieti Nederland veiliger dan ANWB houdt contact per Van Golf GTi tot langere versie Scénic Achttiende Daewoo Lacetti 5-deurs Nubira vianen - Het klinkt als een duur tassenmerk, maar het gaat bij de Lacetti om een nieuw model van Daewoo. Deze 5-deurs hatchback is gebaseerd op de recent geïntroduceerde mid denklasse sedan Nubira. De au to is ontworpen door de Itali aanse ontwerper Giugiaro, die eerder al tekende voor het de sign van de Daewoo Matiz en Kalos. De Lacetti zal worden geleverd met keuze drie benzi nemotoren, een dieselmotor ontbreekt. De nieuwe Daewoo debuteert deze week op de au toshow van Frankfurt, in febru ari 2004 verschijnt hij in de Ne derlandse showrooms. Meer luxe in mpv Corolla Verso raamsdonksveer - De Gezins auto van het jaar2003, de Toy ota Corolla Verso is er nu in een extra luxueuze Executive-versie. Kenmerkend voor deze uitvoe ring is onder meer leren stoel- beldeding, het met leer beklede stuurwiel met geïntegreerde au- diobediening, automatische airconditioning en 15 inch lichtmetalen wielen. De Corolla Verso Executive is er met 1.6 en 1.8 liter benzinemotoren en de 2.0 liter common rail-diesel. De prijzen beginnen bij €26.090. Roetfilter voor Mercedes-diesels utrecht - Als eerste autofabri kant brengt Mercedes dit najaar dieselmotoren op de markt voorzien van een roetfilter dat zonder toevoegingen werkt. Te vens voldoen deze motoren aan de EU4 emissienorm die in 2005 van kracht wordt. Diesel motoren zijn op veel gebieden schoner dan benzinemotoren, maar ze stoten wel minuscule roetdoeltjes uit die kankerver wekkend kunnen zijn. Een roet filter moet deze deeltjes opvan gen, maar dit werkt alleen goed met een toevoeging aan de brandstof. Mercedes heeft nu een techniek ontwikkeld waar bij een toevoeging overbodig is. De nieuwe roetfilters komen vanaf oktober eerst op de 4-ci- linder common rail-diesels, la ter volgen de zescilinder die sels. Jubileumversie van Porsche 911 leusden - Dit jaar is het precies 40 jaar geleden dat de Porsche 911 werd gepresenteerd. In sep tember 1963 debuteerde de sportwagen op de autoshow in Frankfurt. Om het jubileum van de 911 te vieren brengt Porsche een speciaal model op de markt. Het gaat om een in zil vermetallic uitgevoerde Carrera met achterwielaandrijving met speciale kenmerken als gepo lijste 18 inch wielen, luchtinla ten in de bumper die gelijk zijn aan die van de 911 Turbo, dor- pelverbreders, een verlaagd on derstel, leren interieur en sport stoelen. De 3.6 liter motor is voor deze gelegenheid opge pept tot 345 pk, zodat hij nu 290 km/u kan halen. De jubile- um-911 verschijnt in een opla ge van 1963 exemplaren. Speciale Skoda's met extra extra's leusden - Fabia Flash, Octavia Rider en Octavia Drive heten de bijzondere uitvoeringen van deze Skoda-modellen, die tegen een bescheiden meerprijs zijn voorzien van een flink pakket extra's. Al deze actiemodellen zijn bijvoorbeeld standaard voorzien van airconditioning. KALENDER SEPTEMBER t/m 21 Autotentoonstelling IAA Frankfurt, www.iaa.de 19 Hot Street Night, legale straatrace. Vliegveld Drachten. www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl 21 All American Sunday 2003 tourrit, Wognum en omstreken. www.bigcityrollers.com 21 Deutsche Tourenwagen Masters (DTM), Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 26 Hot Street Night, legale straatrace. Vliegveld Drachten. www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl 27-28 Full Speed, IJsselhallen, Zwolle, www.full-speed.nl 28 British Race Festival, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl www.britishracefestival.nl 28 Simca/Matra/Talbot-dag, Midlandcircuit, Lelystad. 023 5356 587, 049 7572 696 www.simcamatrasportsclub.nl www.simcaclub.com 28 GP Amerika, Formule 1, Indianapolis Motor Speedway. www.usgpindy.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Occasions met veel ervaring... Weg&Wiel ...en veel garantie www.kamsi Washington/AFP - Voetgangers en fietsers lopen in de Verenig de Staten een veel grotere kans om om het leven te komen dan in Nederland of Duitsland. Dat blijkt uit onderzoek dat in het American Journal of Public Health is gepubliceerd. Het risico dat voetgangers lo pen op een dodelijk ongeluk is in de VS maar liefst zes keer ho ger dan in Nederland en drie keer hoger dan in Duitsland. Fietsers lopen in Amerika een drie keer groter risico dan in Nederland en het gevaar is er twee keer groter dan in Duits land. Volgens wetenschappers ligt het grote verschil in het feit dat Nederland en Duitsland de afgelopen twintig jaar ve ben geïnvesteerd in voet fietspaden en voetgange nes. Bovendien worden peanen niet alleen de ve regels bijgebracht, maar „hoe ze defensief kunne delen en fietsen en kum ticiperen op gevaarlijke ties". Volgens de onderz ontbreekt het de Amerii volledig aan dergelijke k overdracht. Vergeleken met automo lopen wandelaars in de 23 keer meer gevaar op delijk ongeval, zo blijkt onderzoek. Fietsers lopt twaalf keer hoger risico zij in de auto zouden rij den haag - Als proef bij de voertuighulpverlening infor meert de ANWB Alarmcentrale vanaf deze zomer pechklanten behalve telefonisch ook per sms. Hulpverleners moeten meestal meerdere keren bellen naar mobiele telefoons om contact te krijgen. Dat k tijd, terwijl het vaak om voudige mededelingen Een sms-bericht heeft h deel dat als de mobiele maar eventjes contact k met het netwerk het sm richt ontvangen wordt. De Lada Niva is verreweg de voordeligste modderbedwinger in onze contreien. Foto: Archief door Bouwe van Norden Groningen - Een nog uit de ja ren zeventig stammende ter reinwagen is plotseling weer een beetje in de mode. Impor teur Lada Holland BV in Gro ningen krijgt steeds vaker tele foontjes van nostalgisch ge stemde dertigers en veertigers, die informatie vragen over de Lada Niva, met een vanafprijs van 11.899 euro verreweg de voordeligste modderbedwinger in onze contreien. „De auto blijkt plotseling weer aan te slaan bij vrij jonge men sen. Ze vinden het een leuke wagen, een voertuig met smoel", zegt Lada-importeur Roelof Noordman. Hij verwacht dit jaar zo'n veertig Niva's af te zetten in Nederland. Het groot ste deel daarvan -24 stuks- staat nu in Zuidhorn bij garage Boe- rema voor de 'pre-delivery in spection'. Binnenkort gaan ze naar de Lada-dealers in het land. Noordman rijdt zelf dage lijks in een Niva, een model dat in 1978 op de markt kwam. „Ik ben echt een liefhebber van die auto. Ook in het stadsverkeer is het een handige wagen. Je zit hoog, de hoekige carrosserie is overzichtelijk en het compacte formaat maakt dat je de Niva overal kunt parkeren", zegt Noordman. Hoewel General Motors in een joint-venture met Lada ook een nieuwe 'jeep' bouwt -de Niva Chevy- wordt de productie van Lada's oerterreinwagen volgens de Nederlandse importeur voorlopig gewoon voortgezet. Dat de Niva ineens weer in de mode raakt, helpt Noordman door een taaie periode heen. De verkoop van de gewone Lada's -110 sedan, 111 combi, 112 hatchback- stagneert, omdat de wagens door de fabriek nog steeds niet van stuurbekrachti ging worden voorzien. Noord man: „Dat kost ons klanten. Ik heb 60 orders voor auto's met stuurbekrachtiging, maar ik kan ze nog niet leveren." De eerste verbeterde exempla ren met stuurbekrachtiging ver wacht Lada Holland BV vol gend jaar. In 2005 komt boven dien de nieuwe, kleine Lada Ca- lina op de markt. De importeur hoopt dat zijn 38 dealers dan jaarlijks weer tenminste 200 au to's kunnen verkopen, zoals in 2000 en 2001 lukte. Noordman denkt dat het totale aantal nieuwe Lada's dat dit jaar in Nederland op kenteken wordt gezet uitkomt op ongeveer 70. frankfurt/gpd - Nadat ze de Amerikaanse markt al voor bijna een derde veroverd hebben, rich ten de Japanse autofabrikanten zich heel fanatiek op de Europe se markt. Terwijl de automarkt in dit deel van de wereld bijna drie pro cent omlaag ging, steeg het Ja panse aandeel daarin met één procent naar 12,3 procent. Veelzeggend daarin is de pres tatie van Toyota, de nummer één van Japan en nummer drie van de wereld. Topman Saito maakte bij de start van de 60ste internationale autotentoonstel ling (IAA) in Frankfurt bekend, dat zijn merk al zes jaar achter een recordverkopen boekt in Europa en alleen al goed is voor een marktaandeel van 4,8 pro cent. Vooral in Spanje en Polen (+48 procent) zijn de Toyota's geliefd. Het merk had in het jaar 2005 800.000 auto's in Eu ropa willen verkopen, maar dat aantal wordt dit jaar al gehaald. Toyota wil nu in 2010 het magi strale aantal van 1,2 miljoen au to's afzetten in Europa. Het succes van het merk schrijven de Japanners zelf toe aan de kwaliteit en bewezen betrouw baarheid, het dealernetwerk en de steeds meer Europees ge sneden modellen. Dat laatste geldt geenszins voor Honda, dat de kopers buiten de VS en Japan maar niet kan be-> koren. Ook al heeft Honda de signstudio's in Duitsland, het speelt nog bij lange niet klaar wat Mazda en Nissan (met steun van respectievelijk Ford en Renault) bereiken. Intussen is wel duidelijk dat na een aan tal magere jaren de Japanners weer fors van zich zullen doen spreken. Daarbij wordt ook zwaar ingezet op alternatieve aandrijving. Want de vorige eeuw was die van de fossiele brandstoffen, nu komen lang zaam maar zeker de andere in beeld. Zoals biomassa, water stof en aardgas. Toyota ver koopt wereldwijd al een kleine 80.000 modellen van de hybride Prius en gelooft er heilig in dat binnen niet al te lange tijd au tokopers zullen kunnen kiezen uit een hybride met afwisselend elektrische en conventionele aandrijving. Diesel en benzine zullen blijven, maar uiteindelijk worden overvleugeld door de andere brandstoffen, waaron der synthetische. frankfurt - In het enorme Mes- se-complex in het centrum van Frankfurt laten fabrikanten uit heel de wereld tot en met zon dag zien waar ze mee bezig zijn. Tussen al het spektakel zijn de nieuwe VW Golf -waarvan ook een GTi geshowd wordt- en de komende Opel Astra -die het ploeterende merk vanaf maart weer winstgevend moet maken zonder twijfel de belangrijkste. Nog nooit vertoonden de Golf en de Astra zoveel overeenkom sten en stonden ze zo dicht bij elkaar. De andere Duitse mer ken zorgen op hun eigen stands voor veel pk-geroffel, zoals BMW met de midi-vierwielaan- drijver X3 en de slanke coupé 645Ci die voor begin volgend jaar op stapel staat. Mercedes-Benz heeft de super- latieve sportwagen SLR klaar en Audi toont een prachtig studie model Le Mans, dat met V10 bi- turbomotor en 610 pk de con currentie zoals die van Merce des meteen al naar de kroon steekt. Frankfurt is ook het toneel van de nieuwe Volvo S40 die dus geen Nederlands product meer is, maar naar de Belgische Vol- vo-fabriek verhuist. Wel een Nederlands product is de Spij ker van entrepreneur Victor Muller, die tijdens het verorbe ren van een bekertje yoghurt wel kwijt wilde dat in zijn fa briekje te Zeewolde nu de eer ste Spijkers C8 voor de Ameri kaanse markt worden gemaakt. Indrukwekkend is verder de Renault staat in Frankfurt met de langverwachte 7-persoons uitvoering van de succesvolle midi-mpv Scénic. Foto: Renault verschijning van de kleine Kia, een leuke, ruime mini die Pi- canto gaat heten en vanaf mei bij ons te koop komt. Subaru heeft vanaf februari zijn nieuwe Justy, dezelfde auto als Suzuki's Ignis maar dan met vierwiel- aandrijving en gefabriceerd in Hongarije. Het tegen de verdrukking strij dende Fiat is in Frankfurt grootscheeps van de partij. Van de nieuwe Panda staat er al een vierwielaangedreven versie naast de mooie Idea-mpv op basis van de Punto. Op de stand van Alfa Romeo zijn het de ravissant ogende sportwa gen 8 Competizione en de GT Coupé die alle belangstelling naar zich toetrekken. De laat ste, een 3-deurs van Bertone op basis van de 156, wordt over enkele maanden al geïntrodu ceerd. Bij Renault veel aandacht voor de Grand Scénic, de succesvolle midi-mpv in 7-persoons uitvoe ring. Er staat overigens ook een Renault Clio ruimtewagen in de startblokken, die gaat concurre ren met nieuwe compacte mpv's als de Opel Meriva. Maar eerst is het de beurt aan de grote Scénic, de langver wachte concurrent van de Opel Zafira. Weliswaar beconcur reerden de Scénic en de Zafira elkaar al maar dan vooral waar het de verkoopcijfers betrof. In zet: de titel 'best verkopende ruimtewagen'. De laatste jaren was de Zafira de gelukkige en daarom verschijnen er nu ein delijk wat echte concurrenten op de markt. Een daarvan is de Grand Scénic. In plaats van het opkrikken van de Scénic naar Zafira-propor- ties heeft de Franse fabrikant er dus voor gekozen naast de nor male een grotere variant op de markt te brengen, net zoals de Espace die kent. De 4,49 meter lange Scénic komt in de lente van 2004 op de markt. Dit is de week van de Mercedes- Benz Classic Days 2003. Rond 500 deelnemers uit 20 verschil lende landen brengen in Salz burg 230 auto's van het merk met de ster bijeen, uiteenlopend van bouwjaar 1925 tot 1983. Deze verzameling geeft een mooi beeld van de Mercedes-historie in die periode. Naast een groot concours d'élégance in de oude Mozart-stad trekt de stoet Mer- cedessen er ook op uit, waarbij ze onder meer de bergen aan doen (foto). De diverse excursies en alle andere activiteiten begin nen en eindigen tijdens klassieke MB-dagen op e trale plek, te weten het Salzburgring. Het grootst een aantal Daimler-Benz kendubs opgezette even bestaat sinds het jaar 20j Foto: DaimlerChrysler Honda heeft voor het eerst een door brandstofcellen aangedre ven auto aan een privébedrijf geleverd. Deze FCX komt voort uit het laatste prototype FCX-V4 en heeft dankzij een grotere tank een actieradius van 355 ki lometer. Honda heeft de brand stofcelauto ontwikkeld tot een verontreiniging maar uitsluitend water uitstoot, is deze voortstu wingsbron een serieus alterna tief om de problemen die ver band houden met het broeikas effect, de zware emissie-eisen en de wereldwijde afhankelijkheid van olie aan te pakken. Foto: Honda raamsdonksveer - Liefhebbers van miniatuurauto's kunnen zondag 21 september weer hun hart ophalen in het Nationaal Automobielmuseum te Raams donksveer, tegenwoordig Louwman Collection geheten. In het museum met de ronde koepel, op het terrein van Toy ota- en Lexus-importeur Louw man Parqui wordt dan weer de jaarlijkse Koepelbeurs ge houden, inmiddels voor de 18de keer. Het aanbod van mo delauto's is zeer groot selend, van klein tot goedkoop tot bijna baar en van versleten kelnieuw. De beurs is de 21ste geopend van uur. Entree voor het en dus ook de Koepelbei 8 euro per persoon, kinc tot 12 jaar betalen 4 eur< Louwman Collection be zich aan de Steurweg 8 i Raamsdonksveer langs weg A27. (advertentie) Deze Beste Koot occasions hebbe gebruiksauto die in gelimiteerde aantallen gebouwd zal worden. De FCX is de eerste brandstofcel auto die een typegoedkeuring heeft verkregen. Honda gaat de komende jaren meer brandstof celauto's in een leaseconstructie aanbieden. Doordat de brand stofcel geen enkele vorm van veelal wat kilomi gereden, maar ui door ons evenwf geleverd n ijzersterke VolksM Voorkeur of AudM A-selectie Garant Vanaf €6.950,-. f Kom kijken op oH site of bij Kamstf Auto Plaza. A

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22