Limiet aan knakenplan medicijnen Pianist verdenkt Leiderdorpse van ontvoering eigen kinderen Politie alert na aankondiging van zelfdoding op concert VS Leidsch Dagblad Eigen bijdrage maximaal 100 euro Italianen struikelblok bij alliantie KLM/Air France 3 October Vereeniging piekt lïratir PROEFLES! Willem-Alexander opent 'HartsTocht' in Naturalis Angst voor ziektes na watersnood Klokkenluider Van Buitenen keert terug bij oude werkgever www.woonbeurs.nl Leidsch Dagblad vrijdag 19 september 2oo3 OPGERICHT 1 MAART 1860 «ten en veel kade door kaan Isabel ksp mijdt dit xelfs !t terras ïidentikoos ntbijt met lampagne igboek van iderdorpse ltsuurmoeder VEG&WIEL rart eeuw oude da Niva opeens ter in de mode MMENTAAR Leidsch Dagblad MET- unuui lEincrunar.man mi NR. 43339 LOS De gróótste selectie 1 kantoormeubelen .2000 m2 SHOWROOM! K^Uobrmeubelen INTERNET: www.leidsch dagblad.nl NR. 43339 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 door Janneke Dijke hamont - ach el/leider dorp -Twee kinderen van de Leiderdorpse Constance Scheers en de Russische concertpianist Alexander Waren- berg zijn gisterochtend op spectaculaire wijze ontvoerd in het Belgische dorpje Hamont- Achel. Het echtpaar ging twee jaar geleden uit elkaar en voert sindsdien een harde strijd om hun drie kinderen. Warenberg, die de kinde ren in december vorig jaar niet terugbracht na een logeerpartij, verdenkt zijn ex-vrouw ervan de ontvoerders te hebben ingehuurd. De twee kinderen, Constance (10) en Philip (7), werden gisterochtend gekidnapt toen hun vader ze naar school bracht. Vlakbij de school werd de auto van de pianist klemgereden door drie Nederlandse auto's. Acht gemasker de mannen sprongen uit de auto's en graai den Constance en Philip mee. Het ging zo snel dat Warenberg onthutst in zijn auto ach terbleef. Zijn oudste zoon, Tim (11), was ziek thuis en ontsprong de dans. Warenberg en zijn advocaat C. Liefting, be kend als verdediger van Rochelle Rikkers' va der Martin Huisman, weten zeker dat de moeder van de kinderen de ontvoering op haar geweten heeft. „Op 24 oktober dient er een zitting waarin de zaak over de toewijzing wordt behandeld. De moeder voelt, denk ik, op haar klompen aan dat meneer Warenberg gelijk heeft en dat de kinderen bij hem mogen blijven", zegt Liefting. J. Smits van de Stich ting Kinderontvoering bevestigt dat Constan ce Scheers plannen had haar kinderen bij hun vader weg te laten halen. „Ze heeft me een paar maanden geleden om hulp ge vraagd, maar ik heb de boot afgehouden. Haar verhaal was zo raar. Ik hoorde alleen maar ikke-ikke-ikke, terwijl een moeder altijd aan het belang van het kind hoort te denken." Toen de Leiderdorpse de naam van kidhun- tersbureau Llobera noemde, was voor Smits de kous af. „De handelwijze van Llobera stuit mij tegen de borst." Hij weet 'voor 99 pro cent' zeker dat het Haagse Llobera achter de ontvoering zit, omdat hij hun werkwijze in het verhaal herkent. „Wat lopen die kinderen voor een trauma op als ze door acht figuren met maskers worden meegenomen? Wij ne men altijd een ouder mee, dat schept vertrou wen. Dit vergt weer jaren psychologische be geleiding voor die kinderen." Volgens Smits heeft de Belgische justitie, be halve met hemzelf, inmiddels al contact ge had met A. Llobera. Llobera was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. De Belgi sche persofficier doet op laste van de onder zoeksrechter geen enkele mededeling. Vol gens advocaat Liefting is er een internationaal opsporingsbevel uitgegaan naar de moeder. Warenberg weet zeker dat de kinderen na de ze ontvoering aan hem worden toegewezen, ook al handelde hij in december vorig jaar in strijd met de wet door zijn kinderen na een logeerpartij niet naar huis te brengen. Zijn kinderen zouden geweigerd hebben terug naar hun moeder te gaan. Desondanks loopt er een dwangsom van 5000 euro per dag te gen Warenberg. „Formeel is meneer niet goed bezig, dat Idopt", geeft Liefting toe. „Maar de Raad voor de Kinderbescherming en het bureau Jeugd zorg vinden dat ze bij Warenberg moeten blij ven. De kinderen zijn gelukkig in België en het gaat goed op school." Pagina Binnenland i: 'Dat doet een moeder niet!' GELDPOTTEN timmerde de Britse pre- Margaret Thatcher met choen op de Europese ver- afel om haar strijdkreet mijn geld terug' kracht bij en. Toch al geen fan van al iropese bureaucratie, wil- IJzeren Dame vooral niet contributie aan 'Europa' n dan het Verenigd Ko- jk via de Brusselse geld- terugkreeg. De achter- gende Nederlandse rege- bedienden zich niet van lort ruwe methodes. Het aat mag er zijn: ook vorig etaalden wij per hoofd van rolking het meeste aan de ese Unie. Per saldo kostte eaal ons land 2,19 miljard Terwijl we echt niet meer jkste land van het conti- In. nialang profiteerde Ne- id vorstelijk van de Euro enwording. Onze handel - boliseerd door de Rotter- haven - bloeide door de ndkoming van één Euro- markt. De landbouw werd kosten van Brussel - dras- gemoderniseerd. Toen de je ook niemand klagen: )a was het ideaal, en we enden er ook nog aan. inslag kwam in 1992, toen lier Lubbers zich in Edin- lh committeerde aan een kende contributieverho- Elk land vocht daar voor eigenbelang: de Duitsers de Europese steun aan de malige DDR, de Fransen lie- pld reserveren voor de boe- Lubbers kwam niet verder wat extra geldelijke hulp Flevoland. Hij was destijds al bezig met de oorlog in Klavïë, de benoeming van lartijgenoot Hans van den in de Europese Commis- i met zijn eigen campagne een Europese topbaan. 2 dat moment van onoplet- e| fteid - of slecht begrepen ei- l£ «lang - betaalt Den Haag iddels een hoge rekening. voor het kritiekloos be nvan het Europees ideaal, premier Balkenende zit er anders op dan voortaan maar eens zijn poot stijf te |W den en vast te houden aan nationaal veto over de Euro- begroting. Nederland is zo armlastig dat we in Brus- *1 hoeven te gaan bedelen, om van alle landen het Be bij te dragen is weer het uiterste. de Vries den haag/anp - De 'medicijnen- knaak', de eigen bijdrage per re cept die het kabinet volgend jaar wil invoeren, komt er, maar het kabinet wil er een 'plafond' van ioo euro per jaar in aanbrengen. Premier Balkenende zei dat van nacht tijdens het slot van de al gemene politieke beschouwin gen in de Tweede Kamer. Het plafond kan wel tot gevolg hebben dat de bijdrage niet zo als aangekondigd op 1,50 euro uitkomt maar wat hoger, aldus bronnen rond het kabinet. Balkenende kwam met zijn toe zegging na kritiek van de Twee de Kamer. Coalitiepartijen CDA en de linkse oppositiepartijen vreesden dat de medicijnenkos- ten voor vooral chronisch zie ken te veel zouden oplopen. Een poging van het CDA om de 'medicijnenknaak' helemaal van tafel te vegen strandde, omdat de christen-democraten geen steun konden vinden voor de financiële dekking van hun wens. Het CDA wilde het schrappen van de medicijnen knaak dekken door een verho ging van het eigen risico vanaf 2005. Dat vonden de oppositie partijen onacceptabel. De regeringspartners WD en D66 wilden de medicijnen knaak wel handhaven omdat zij verwachten dat die de patiënt bewust kan maken van de kos ten van de gezondheidszorg. D66 stelde eerder al wel voor een plafond van 50 euro aan te brengen. Het debat over de medicijnen knaak leidde tot veel irritaties over en weer in de Tweede Ka mer. De WD was gepikeerd omdat het CDA steun zocht bij de oppositie voor zijn plan. De christen-democraten ergerden zich aan de PvdA omdat die de motie om de medicijnenknaak te schrappen niet wilde steu nen. Volgens fractieleider Ver hagen van het CDA had PvdA- leider Bos woensdag de indruk gewekt dat wel te zullen doen. Tijdens de algemene beschou wingen verdedigde premier Balkenende urenlang het harde bezuinigingspakket van zijn ka binet. Balkenende liet door schemeren wel een aanpassing te willen doen. Hij zei 'goede nota' te hebben genomen van de forse kritiek om het omstre den plan om werknemers die met VUT gaan vanaf 2005 in één klap een belastingaanslag voor vijf jaar op te leggen. Het kabinet zal er nog nader over spreken met werkgevers en werknemers en er over twee weken op terugkomen tijdens de financiële beschouwingen in de Kamer, zei de premier. Hij maakte op aandrang van de Tweede Kamer bovendien dui delijk dat het kabinet de onder handelingen met werkgevers en werknemers over loonmatiging niet met lege handen ingaat. „Het is geen gesloten boek." De premier wilde niet zeggen hoe groot de onderhandelingsruim te is. „We verdedigen hier het kabinetsbeleid, we gaan hier niet onderhandelen met de so ciale partners." Pagina Binnenland i: Meer over debat Miljoenennota Politiek Den Haag eist harde garanties door Richard Mooyman schiphol - De positie van Ali talia is het grootste obstakel geworden bij het sluiten van een alliantie tussen de KLM en Air France. Dat zegt vice-voorzitter H. Popelier van de Vakbond voor Nederlands Cabineper soneel. Verder wil politiek Den Haag harde garanties over het voortbestaan van de KLM en de mainportpositie van Schiphol. De Nederland se overheid heeft als mede- aandeelhouder van de KLM een vetorecht. De Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia werkt al lan ger samen met Air France in SkyTeam, maar vreest in de knel te komen als de KLM toetreedt. „De Italianen zijn bang voor de positie van Ali talia en de Milanese luchtha ven Malpensa", aldus Pope lier. De verwachte officiële aankondiging van een coalitie tussen de KLM en het veel grotere Air France bleef deze week uit, wat een golf van speculaties opleverde over de oorzaak. De betrokken bedrijven wil len geen commentaar leve ren, maar duidelijk is dat de kwestie Alitalia een lastig punt begint te worden. Vol gens Popelier groeit in Italië de angst dat het verlieslijden de Alitalia en het vliegveld Malpensa het gaan afleggen tegen een combinatie KL M/Air France met luchtha vens in Amsterdam en Parijs. De Italianen willen ook niet buitenspel komen te staan. Topman Mengozzi zei van ochtend in de Financial Ti mes dat Alitalia wil toetreden tot de gezamenlijke holding die de KLM en Air France op het oog hebben. Volgens Franse kranten komt er zo'n houdstermaatschappij waar bij de KLM en Air France on der hun eigen naam verder werken. De besparingen zou den per jaar circa 450 miljoen euro bedragen. De verhouding tussen de KLM en Alitalia is nogal pro blematisch. De KLM besloot drie jaar geleden een fusie met Alitalia af te blazen nadat Rome beperkingen had opge legd aan de groeimogelijkhe den van luchthaven Malpen sa. De Italianen reageerden woedend op het 'verraad' en begonnen een juridische pro cedure die de KLM een boete opleverde van 181 miljoen euro netto. Op zijn zachtst gezegd zien de Nederlanders en Italianen elkaar dus met gemengde ge voelens terug in de club Sky Team van Air France. leiden - De 3 October Vereeniging heeft sinds gisteren bijna 9000 betalende leden. „Voor zover ik weet het hoogste aantal ooit", zegt bestuurslid Rens Heruer. De vereniging heeft gisteren actief geworven on der de lange rij wachtenden voor de Waag. Daar konden mensen zich inschrijven voor het jaarlijkse ha ring en wittebrood op 3 oktober. Ruim 32.000 haringen zijn dit jaar besteld. „Dat zijn er 2500 meer dan vorig jaar", zegt bestuurslid Heruer. Pagina Ri: Had iedereen altijd maar zoveel geduld. Foto Hielco Kuipers (advertentie) ssnobJbJORLinp KICK-OFF WINTERSEIZOEN 2003/2004 www.snowworld.nl T: 079 3 202 202 brussel/anp - Paul van Buite nen, de Nederlandse EU-amb- tenaar die met zijn onthullin gen over fraude de vorige Eu ropese Commissie in een crisis stortte, is terug bij zijn oude werkgever. Sinds enkele dagen werkt hij bij het directoraat Administratie van de Europese Commissie. Van Buitenen kreeg met zijn verhalen over fraude in 1998 internationale bekendheid. In 1999 moest de commissie als gevolg daarvan zelfs aftreden. De 'klokkenlui- dèr' kreeg geen bedankje, maar een berisping en een overplaatsing. Teleurgesteld nam Van Buite nen vorig jaar zomer ontslag, met het recht om na een jaar terug te keren. new york/anp-dpa - De Amerikaanse hardrock band Hell on Earth heeft aangekondigd dat een van de fans, die een ongeneeslijke ziekte heeft, tijdens een liveconcert in Florida zelfmoord zal plegen. Dat meldde het muziektijdschrift 'Rolling Stone' op zijn internetsite. De politie wil de zelf doding verhinderen. De niet nader geïdentificeerde fan gaat volgens Hell on Earthzanger Billy Tourtelot een eind aan zijn leven maken tijdens een optreden van de band op 4 oktober in het State Theater in St. Pe tersburg in Florida. Tourtelot zei dat de band had ingestemd met het verzoek van de fan omdat Hell on Earth 'achter het recht om waardig te sterven staat". De naam van de fan wordt op de dagfc/an het concert bekendgemaakt. B^ieke door Theo de With leiden - Kroonprins Willem- Alexander opent woensdag 8 oktober de tentoonstelling 'HartsTocht' in het Leidse mu seum Naturalis. Deze nieuwe expositie valt samen met een andere tentoonstelling, 'Lijf- Reis' geheten. Ze behandelen allebei de werking van het men selijk lichaam en die van het hart in het bijzonder. Willem-Alexander is voor de opening gevraagd omdat hij he- schermheer is van de Neder landse Hartstichting. Deze stichting heeft de tentoonstel ling in samenwerking met het Leidse nationaal natuurhisto risch museum ontwikkeld. De expositie 'HartsTocht' toont het belang van het hart als motor van het menselijk lijf. Bezoekers kunnen zelf experimenten uit voeren en daardoor bijvoor beeld hun hartslag veranderen. Ook wordt inzichtelijk gemaakt wat er gebeurt bij een hoge rajshahi/anp-rtr - De Benga- lese autoriteiten zetten medi sche teams in om de uitbraak van ziektes tegen te gaan in het door overstromingen ge troffen noordwesten van het land. Door de recente over stromingen is er onder de dui zenden vluchtelingen een dringend tekort ontstaan aan voedsel en drinkwater. Negen mensen zijn door de watersnood om het leven ge komen. Circa 300.000 inwo ners zijn van de buitenwereld afgesloten en nog eens 200.000 zijn op de vlucht geslagen. Lo kale functionarissen geven In dia de schuld van de overstro ming. Dat land zou via haar Farakka-dam water hebben doorgelaten. Sinds de moes son begon in juni, zijn er door overstromingen ten minste honderd mensen omgekomen en duizenden gezinnen dak loos geworden. Ook de mate riële schade is groot, aldus de autoriteiten. (advertentie) BEL Wll-sl! 30 SEPT-5 0KT AMSTERDAM RAI bloeddruk of slagaderverkal- king. Niet alleen het lichamelijke as pect van het hart krijgt aan dacht op de tentoonstelling. Studenten van de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht ma ken met behulp van korte ani matiefilmpjes duidelijk dat het hart ook allerlei symbolische kanten heeft. Belangrijke eigen schappen als moed, angst of liefde worden nog altijd aan het hart toegedicht. De andere expositie met de titel 'LijfReis' is oorspronkelijk uit Finland afkomstig. Bezoekers van Naturalis kunnen een ont dekkingsreis maken langs be kende en onbekende plekken in het lichaam. Het is bijvoorbeeld mogelijk de elementen te zien waaruit het menselijk lijf bestaat: water, calcium en vet. Verder krijgt het publiek de kans zijn eigen bloedcellen te bekijken of de ei gen huid uitvergroot in beeld te krijgen. Verdachte moord Lindh langer vast Stockholm - De Zweedse aan klager die is belast met het on derzoek naar de moord op de minister van buitenlandse za ken, Anna Lindh, heeft vandaag gevraagd om de hechtenis van de hoofdverdachte te verlen gen. De politie houdt sinds dinsdagavond Per Olof Svens- son vast op verdenking van de moord. Ongeveer 1300 vrien den, collega's, diplomaten en internationale hooggeplaatsten wonen vandaag in Stockholm een herdenkingsdienst bij voor Anna Lindh. De begrafenis is morgen. Defensieminister Saddam gepakt mosul - De voormalige minister van defensie van Saddam Hus sein, Sultan Hashim Ahmad, heeft zich in de Iraakse stad Mosul overgegeven aan de Amerikanen. Ahmad was de nummer 27 op de lijst van meest gezochte Irakezen. Bij een aanval op een Amerikaans legerkonvooi even buiten Tikrit zijn gisteravond drie Ameri kaanse1 soldaten doodgescho ten. De aanval was de tweede van die dag. Eerder werd in Centraal-Irak een Amerikaanse patrouille in een hinderlaag ge lokt. Daarbij raakten volgens een legerwoordvoerder twee soldaten gewond, al meldde de Arabische nieuwszender Al- Arabiyah dat acht militairen warén gesneuveld. fan wil met zijn zelfdoding op het toneel een sta tement maken over het recht van doodzieke mensen om waardig te sterven. Hij schreef in een verklaring dat hij de voorkeur zou geven aan eu thanasie onder toezicht van een arts. „Maar tot de wet verandert moeten mensen als ik blijven lijden of er zelf een eind aan maken". Op welke wijze de fan zijn leven gaat beëindigen, is niet duidelijk. De politie vindt dat de zelfdoding tij dens het concert niet mag doorgaan omdat er sprake is van een misdrijf. „Ik weet niet of het een publiciteitsstunt is, maar wij gaan proberen het tegen te houden en hen duidelijk te maken wat de wet zegt", aldus een woordvoerder. Vol gens de Amerikaanse wetgeving is hulp bij zelf moord strafbaar. y Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Postcode Telefoon Wij gaan zorgvukfg om met persoonsgegevens, In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement Staatslot met automatische betaling 54,50 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 55,00 Bij automatische betaling ts mijn Handtekening: 712141 400114 nk-gironumma- Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DEv WERELD OM JE HE

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1