KUNST CULTUUR Einde filmsteun teken vai 'stuitende inzichtlooshek Psychologisch portret maffiabaas Klaas Bruinsma Speciaal bureau tegen kunstrove: Strijd om Mary Bey bokaal barst los Literair C Alphen to met compl progr; Monsters en fabeldieren vrijdag 19 SEPTEMBER 20d Paul Weller. Foto: Lex van Rossen Paul Weller op Pepsi Stage Amsterdam - Popmuzikant Paul Weller, de vroegere front man van The Jam, treedt op 17 november op in Pepsi Stage in Amsterdam. Weller zal zonder band optreden. De Brit stond vorig jaar met zijn band op het podium van de Heineken Mu sic Hall. Hij kiest dit keer voor een 'intiemere setting', aldus de organisatie. 'Fram Liszt in Vredenburg' utrecht - In Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht worden van 21 tot en met 26 oktober vijf concerten van Franz Liszt ten gehore gebracht en is er een masterclass rond de componist. De week 'Franz Liszt in Vreden burg' is in het kader van het 25- jarig bestaan van het centrum en is samen met de stichting Liszt Concours opgezet. leiden - Een lach en een traan. Dat zijn de vaste ingrediënten van het Leids Festival van het Le venslied. Twaalf artiesten nemen het, zingend en snikkend, morgenavond tegen elkaar op in de fi nale van het festival. De deelnemers moeten' met slechts één nummer de jury overtuigen van hun talent. Dat gebeurt op basis van compositie, tekst, vertolking en presentatie. Tijdens de finale, dit jaar gehouden in de Stads gehoorzaal, zullen zes deelnemers in de categorie 'klassiekers' (povers) en zes deelnemers in de ca tegorie 'het nieuwe levenslied' (eigen nummers) strijden om de Mary Bey-bokaal, een eerbetoon aan de in Leiden geboren Zangeres Zonder Naam, en een totaal prijzengeld 4000 euro. Het Festival van het Levenslied wordt voor de vijfde keer gehouden. Tijdens de voorrondes, eerder dit jaar in een aantal Leidse kroegen, zijn twaalf deelnemers geselecteerd. In de categorie 'het nieuwe levenslied' zijn dat: Harde Hond uit Rotterdam, Sjannie uit Budel, Eermoei uit Some ren, Rinke Wïetske uit Dronrijp, Harmina uit Assen en Duo Penotti uit Nieuwegein. In de cate gorie 'klassiekers (covers) treden op: Stefan Mon dial uit Groenlo, Alles uit Groesbeek, Danny uit Leiden, John van Leeuwen uit Delft, Willem Bey uit Leiden en Stefano uit Den Haag. Tijdens het juryberaad is er een optreden van Arie Passchier, winnaar van de Mary Bey-bokaal 2002, en van de Leidse coryfee Wies Cavé. Kaar ten voor de finale zijn nog te koop en te reserve- Arie Passchier, winnaar van de Mary Bey-bokaal 2002. Foto: Taco van der Eb ren bij de VW Winkel (Stationsweg 2d/T: 0900.2222.333) en bij de Stadsgehoorzaal. amsterdam/anp - Filmmakers en belangenorganisaties van de Nederlandse film zijn teleurge steld over het kabinetsbesluit om per 1 januari de zogenoemde film-cv af te schaffen. Met dat pakket van fiscale maatregelen werd de afgelopen jaren de Ne derlandse filmindustrie onder steund. Producent Burny Bos (Minoes, Ja Zuster, Nee Zuster) noemde het besluit gisteren een geval van „stuitende inzichtloos heid." Bos wijst op de grote invloed die de regeling de afgelopen vijf jaar heeft gehad op de ontwik keling van de film in Neder land. ,,Als je de regeling deson danks afschaft dan is dat een gebrek aan inzicht. Het kabinet ziet de Nederlandse film als een bedrijfstak die zichzelf moet be druipen, maar wegens het klei ne taalgebied kan dat niet. De regering wil blijkbaar niet zien dat het steeds beter gaat met de Nederlandse film. Het kabinet heeft de beslissing te stoppen met de regeling ge nomen op basis van een rap port van Bureau Berenschot. Daarin staat dat de filmsteun ook op termijn niet zal leiden tot een zelfstandige bedrijfstak. Volgens de Federatie Filmbe- langen heeft Berenschot die hoofddoelstelling zelf al geken schetst als onrealistisch. ,,Een filmsector in ons kleine land zal altijd steun nodig hebben, dat gebeurt in de landen om ons heen ook." De federatie vindt het jammer dat het kabinet voorbijgaat aan de merendeels positieve conclusies van Beren schot. Zo stelt het bureau dat het maken van meer films voor een breder publiek is gelukt. Filmmaker Johan Nijenhuis (Costa, Volle Maan) denkt dat de toekomst van de Nederland se film er niet heel somber uit ziet. „De cv-regeling was goed voor het maken van big-bud- getfilms als 'Minoes'. Maar de kleinere films als 'Costa' en 'Liever Verliefd' kun je ook zon der deze regeling blijven ma ken. Wat me meer stoort is de subsidieverdeling in dit land. Er gaat ongeveer 141 miljoen euro subsidie naar podiumkunsten en minder dan 20 miljoen naar film. Als je dan de toeschou wersaantallen met elkaar verge lijkt is het, denk ik, tijd om daar eens beter naar te kijken." Directeur D. Boonekamp van het Nederlands Film Festival vindt dat het kabinet met een andere vorm van filmst ring moet komen. „De r< moet inzien hoe belang filmindustrie voor onze schappij is. Ze moet mo met een nieuwe strate( men, anders valt de Nedi se film in een nieuw gat." Tweede-Kamerlid Van hoven-Kok (CDA) is hei mee eens, maar heeft nit een een pasklare oplossi denk dat we naar zoii moeten als cultureel be net als groen beleggen. N vraag is of Europese reg toelaten. De cv-regelin overigens niet Europees baar. Voor de film moe zoeken naar structurele regelen. Misschien kon er in november in het kat de cultuurnota over ken." Baantjer scoort met 60ste boek den haag - Appie Baantjers zes tigste avontuur, 'De Cock en geen excuus voor moord', is binnen gekomen op de hoogste plaats van de Bestseller 60, de CPNB-lijst met verkoopgege vens van meer dan 300 boek winkels. Tegen Baantjers gou den formule blijkt geen Donna Tartt, Isabell Allende ofNicci French bestand. Zij moeten al len hun meerdere erkennen in de oud-rechercheur van het bureau Warmoesstraat. Baan tjer scoort overigens twee keer in de toptien: zijn 59ste avon tuur, 'De Cock en moord in re clame', al 22 weken op de markt, staat op de vierde plek. Stedelijk tijdelijk in PTT-gebouw Amsterdam - Het Stedelijk Mu seum wil zich volgend jaar tij delijk vestigen in het voormalig PTT-gebouw op het Amster damse Oosterdokseiland. Mu seumdirecteur Van Beers hoopt deze maand de onderhandelin gen over de huurprijs af te ron den. Volgens Van Beers is het gebouw ideaal om de collectie van het Stedelijk onder te bren gen gedurende de verbouwing en uitbreiding van het museum aan de Paulus Potterstraat. Hij wil voor ongeveer drie jaar twee verdiepingen in gebruik ne men, met in totaal ongeveer zesduizend vierkante meter tentoonstellingsruimte. Volgen de week praat de gemeenteraad weer over de verbouw- en uit breidingsplannen van het Ste delijk. Daarvoor zoekt het ge meentebestuur nog steeds een aantal sponsors. Veiligheidszorg helpdesk voor mus amsterdam/anp - De Neder landse Museumvereniging (NMV) wil dat er een natio naal bureau wordt opgericht om diefstallen uit musea te gen te gaan. Dit 'Bureau Vei ligheidszorg' moet een soort helpdesk worden voor musea, waar directies vragen kunnen stellen over beveiliging en er advies kunnen inwinnen. Mu sea missen nu zo'n instantie. Dat blijkt uit een advies van de NMV dat gisteren naar buiten kwam. Het stuk is een reactie op de kunstroven uit diverse museale instellingen in de afgelopen periode. Zo verdween deze zomer een doek van schilder Josef Isra els uit de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Verleden jaar werden er diamanten gesto len uit het Haagse Museon en doeken uit het Van Gogh Museum in Amsterdam en het Frans Hals Museum in Haarlem. Het idee van een Bureau Vei ligheidszorg is gebaseerd op een Brits model. Rapportop steller G. de Baay wil verder dat er meer mensen bij de recherche van het KLPD zich met de bestrijding van dief stal van kunst gaat bezighou den en dat die afdeling con tact houdt met Interpol over gestolen cultureel erfgoe Diverse aspecten uit hei vies kwamen al eerder buiten. Zo bepleit de I ook de oprichting van 'MuseumlncidentenRegi dat diefstallen en bijna- stallen moet gaan regi ren. De kenmerken var stolen voorwerpen mo bij dat register bekend zodat objecten bij doo handeling worden herk Ook uit de registratie va wijze van inbreken en sl valt veel te leren, en da; moet zo'n register ook gegevens in kaart brengt De NMV heeft in een aan staatssecretaris Van Laan (Cultuur, D66) dt verse plannen toege Daarin suggereert de ve ging ook nog om exper beveiligingsgebied bij e te brengen en beveilig maatregelen regionaal stemmen. Een woordvoerster van der Laan gaf gisteren aai haar ministerie al veel op het gebied van bestri van kunstroof. „We vi het een belangrijk or werp. We hebben een tieve grondhouding me trekking tot het realii van een incidentenreg maar we gaan het ra] eerst bespreken met dt trokken partijen." ALPHEN AAN DEN RIJN - rair Café Alphen aan heeft op het laatste toch de financiering rcp< kregen van het projp voor het seizoen 20(p Door financiële problem het erop dat een deeljd programmering afgj^ moest worden. Met de Si Kunst bij Koster is nu een sponsor gevonden, ij Vorig jaar waren er al d| tekenen van een dreig! kort. De voornaamste j is de stijging van de fc van de auteurs.Het liteiF opent woensdag 24 sejfr met een optreden vanjt ster Rascha Peper. Autp van Alken volgt op woeiy oktober. Op woensdagP vember staat Annietf Schmidt centraal. Diep komt haar biografe Annff der Zijl op bezoek. D(i bijeenkomst in het nieip (29 januari) is een opeff um. Daarna komt op w 25 februari hoogleraar Ri er uit Oegstgeest larft schrijft bij voorkeur oveP meinse tijd. Ter gelegenheid van w kenweek treedt schrijvf Tellegen op woensdag 2Q samen met muzikante van Binsberg op in het I1' ater. De andere literairf1 den vinden in het Park!1 plaats. De afsluiting van^ zoen is woensdag 28 P handen van hooglera£ man Pleij. 'Oranjegevo^1 thema van zijn lezing, j}1 raire avonden beginrfl 20.00 uur. d den bosch - Griffioenen, allerlei gedrochten, saters, een draakje op sterk water en een opgezette zeemeermin. Het is vanaf morgen allemaal te zien in het Noordbra bants Museum in Den Bosch op de tentoonstelling 'Mon sters en Fabeldieren, 2500 jaar geschiedenis van randge vallen'. De expositie opent met een kakofonie van beel den: griezelfilms uit de jaren vijftig met enge mutanten, spektakelfilms met knullige trucages van griffioenen, gorgonen en zeedraken, sciencefiction met buitenaardse wezens en tekenfilms van Disney met vertederende monsters en grappige fabeldieren. Fabeldieren en monsters speelden al een rol in de hei dense oudheid. Ze verbeelden onverklaarbare natuurver schijnselen en onbenoembare angsten. Later zijn ze ge bruikt om de christelijke moraal te verspreiden. In de vroegmoderne tijd voerden geleerden felle debatten over het al dan niet bestaan van draken, eenhoorns en zeemeerminnen. Ze ontmaskerden restanten van fabel dieren in rariteitenkabinetten als vervalsingen. De tentoonstelling bestaat uit een groot aantal voorwer pen van zeer uiteenlopende aard: Griekse vazen beschil derd met griffioenen, middeleeuwse manuscripten met monsterrassen en gotische waterspuwers. Er zijn echter ook pronkstukken te zien uit de Renaissance zoals zilve ren schalen met saters, bronzen beeldjes van centauren en schilderijen met fabeldieren. De expositie eindigt met een aantal rariteiten, waaronder een draakje op sterk water en een opgezette zeemeermin uit de achttiende eeuw. De rond 1800 in Japan gemaakte vervalsing van de zeemeermin bestaat uit een vissenstaart en een apen- lijf (foto). De tentoonstelling is te zien van tot en met 4 januari. Foto: ANP/Kunstkammer Georg Laue. 'Hij liet mensen ijskoud doodschieten, maar aaide ook de poes' door Paul Vugts Amsterdam - Het is markt in de Bloemstraat, Jordaan. De Waterloo- pleinmarkt, welteverstaan, waar Am sterdams eerste echte maffiabaas. Klaas Bruinsma, langs de kramen struint, en langs de zorgvuldig, slordi ge hoopjes rommel en plukjes fietsen die de filmset completeren. Als altijd is 'De Dominee' in geheel zwarte outfit gestoken, ditmaal een lange jas boven glimmende puntlaarsjes. Het kappers- hoofd zorgvuldig in het gelid, een ge stage tred zoals een godfather be taamt. Het meisje dat in haar Mini de markt opdraait, wordt Bruinsma's gro te liefde, maar dat weet hij nu nog niet. Zoals dat gaat, moet het loopje een keer of vijftien over - figurant zwaait naar camera, dat werk - maar dan kan de vijftigkoppige crew aan de lunch. Bewoners hangen met foto toestellen uit ramen, een buurman maakt zich kwaad omdat zijn straat door de filmmakers is geannexeerd. Rot toch op, aanstellers. In 1991 kocht regisseur Gerrard Ver- hage de rechten van 'De Dominee', de biografie die Parooljournalist Bart Middelburg schreef van de geliqui deerde maffiabaas Bruinsma. Maar Verhage worstelde nogal met de vorm waarin hij het verhaal wilde gie ten. Het vergevorderde script voor een film die Bruinsma's leven betrek kelijk waarheidsgetrouw reconstru eerde, was best naar de zin van de geldschieters, maar Verhage vond het te ééndimensionaal. „We konden die film zo gaan draaien, maar ik wilde een meer persoonlijk portret, zoals we nu maken." Nadeel van een waarheidsgetrouwe reconstructie is natuurlijk ook dat de nog levende erven-Bruinsma daarvan niet houden. Die zien meer in een ro mantischer thriller. Verhage heeft nu odk nog geregeld contact met Bruinsma's nabestaanden, die aan zijn film meewerken. Van voormalig lijfwacht Etiënne Urka heeft hij nu een tijd niets gehoord. De acteurs spraken ook met een vriend ('geen crimineel') over 'de mens' Waas Bruinsma. Nu wordt 'De Dominee' meer een psychologisch portret. Om de film spannender en dramatisch sterker te maken, zijn allerhande be staande personages die de maffia baas omringden, 'samengevat' in fic tieve karakters. Zo draaide de crew afgelopen week einde de liquidatie van Bruinsma's boezemvriend kickboxer 'Adri' - het personage waarin het werkelijke ge volg van Bruinsma, van tweede man Etiënne 'Eutje' Urka, lijfwacht Geurt Roos en de inderdaad doodgeschoten bodyguard André Brilleman in één karakter is samengebald. Dat de film makers het pad van de fictie hebben gekozen, maakt het overigens niet makkelijker medewerking van, allerlei betrokkenen te krijgen, zoals produ cent René Huybrechtse en regisseur Verhage hadden gehoopt. De Bijlmerbajes, bijvoorbeeld, blijft verboden terrein, omdat justitie niets moet hebben van een film over de grootste crimineel die Nederland heeft voortgebracht. Ook de haven werd niet gevonden, die nodig is voor de scènes rond het fiasco dat Bruinsma's nekslag werd - het ver geefs binnenhalen van De Grote Berg hasj, de grote klapper die Bruinsma's grote misser werd. Evenmin als de paranoia en wordt doodgeschoten. Het kwaad wordt zo bestraft. Wat wil men nog meer?" Maar ja, Nederland heeft nu eenmaal geen cultuur van gangsterfilms, zoals Amerika. Ook de Nederlandse penose gedraagt zich volgens de stereotiepen van The Godfather-cyclus en andere Amerikaanse gangsterfilms, niet zoals de boeven in Baantjer. Als het om cri minaliteit gaat, filmt men in Neder land doorgaans door de ogen van de rechercheur of de misdaadverslagge ver of zo, in elk geval vanuit het per spectief van de good guy. Bad guy- hoofdrollen zijn onontgonnen ter rein. Verhage: „In Nederland zijn crimine len óf monsters, óf romantische figu ren. Maar in 99 van de honderd ge vallen zijn de levens van die grote cri minelen tragische, zielige verhalen die in ontluistering aflopen. Dat gold voor Bruinsma ook. Hij komt uit de film als een paranoïde, doorgedraai de figuur die door een aaneenschake ling van fouten alles verliest dat hij had opgebouwd. Dat noem ik geen verheerlijking" Aan Peter Paul Muller (Mark uit 'All Stars') de eer Bruinsma te doen her leven. Een stage in het criminele cir cuit zat er niet in. „Maar dat was ook niet nodig. Ik heb me vooral verdiept in het scenario, waarin hij naar voren komt als een complex karakter met aandoenlijke charme én machtswel lust. Uit het persoonlijke drama en zijn manier van handelen in zijn rela ties en in het criminele milieu - zijn arena - komt hij uiteindelijk vanzelf naar voren." De film 'De Dominee' moet in het najaar van 2004 in de bioscopen draaien, vervolgens verzorgen de ma kers voor de Vara een uitgebreider te- levisié-versie in drie delen van vijftig - minuten. 1 enorme villa die voor andere sleu telscènes nodig is, en die uiteindelijk via special effects in vlammen moet opgaan. De onuitgesproken vrees van de weigerachtige eigenaars: dat de meedogenlozetshasjbaron Bruinsma wordt neergezet als èen romantische figuur, best een lieve jongen eigenlijk, die alleen het verkeerde vak koos. Die vrees is onzinnig, vindt Verhage. „Bruinsma liet mensen ijskoud dood schieten, )Ênaar aaide ook de poes. Zijn vermogen vriendschappen te sluiten, is soms zelfs belangrijker dan dat doodschieten. Althans, het kan verklaren waarom iemand iets doet. Maar Bruinsma komt er in de film echfiïiiet goed af. Hij raakt gek van Klaas Bruinsma (Peter Paul Muller) ontmoet zijn grote liefde Annet (Chantal Janzen) op een Amsterdamse markt. Foto: ANP/Marcel Antonisse

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18