1= REGIO Eigenaars snackbar loven 500 euro uit voor gouden tip Een half miljoen plantjes voor de koffiebrander orgen om aantasting Loetheveld Beestenspul op Safari! w Ouderzorg en Vogelwijk met enig geduld bereikbaar R5 Wassenaar dirigeert verkeer Tina-dag Fotokiekborden bij villa Eikenhorst snel weer weg aanvraag ir Mariënweide OND - Ontwikkelaar ERA d heeft een aanvraag inge- voor de bouw van een eden appartementen- |ex in Warmond. Op de an het kloosterbejaarden- rtariënweide wil de ont- laar drie ronde gebouwen met in totaal 63 apparte- 9, m, in prijs variërend van iof 10 tot 750.000 euro. De ns< sie over de bouw van het it. ex loopt al jaren. Veel onders zien liever dat niet gebouwd in de groene G ring van Mariënweide. woonmaak e 'Klink' la geest - Duikschool Tibia Drschoten houdt zondag ichoonmaak in de Klin- mg rgerplas in Oegstgeest. >of|ie is onderdeel van het A t AWARE (Aquatic World nrn ness, Responsibility and ayi tion. De deelnemers ma- ochtends en 's middags ilnljiik en nemen wat niet on- iter hoort weer mee naar rdlblikjes, plastic en ander uil. Kinderen van zes tot >sti ir kunnen tussen de twee imaakduiken gratis een )th uik nemen in een zwem- 9. van de duikschool. Wie af, jgt tussen 12.00 en 14.00 ,di|(D duiksetje om. ds ens Ontzet vrudag 19 SEPTEMBER 2003 'Overal in Oegstgeest zie ik van die afschuwelijke leuzen' door Nancy Ubert oegstgeest - Zoon Rob en vader Henk Heems kerk, eigenaars van snackbar 't Haasje aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest, hebben een be loning uitgeloofd van 500 euro. De twee hopen dat de gouden tip leidt naar de 'vervuilers' van het Boerhaaveplein. Het plein werd deze week vol gekalkt met hakenkruisen en discrimine rende uitlatingen. Straatmeubilair, blinde muren, travo-huisjes, lantarenpalen. Het maakt allemaal niet uit. Oegstgeest wordt vol geschilderd en bespoten met antisemitische en fascistische uitlatin gen. De politie heeft inmiddels een verdachte opgepakt, maar de discriminatieterreur houdt aan. De 19-jarige verdachte heeft bekend, maar ook gezegd dat er meerdere daders in het spel moeten zijn. Na de Apollobuurt, de Lange Voort en tal van andere wijken in het dorp werd onlangs het Boerhaaveplein 'besmet'. ,,Met van die zwar te gemene graffiti", aldus Henk Heemskerk. De gemeente heeft onmiddellijk actie onder nomen. Er is (weer) aangifte bij de politie ge daan. Het gespecialiseerde schoonmaakbe drijf, dat tegenwoordig een aardig belegde boterham aan de gemeente Oegstgeest ver dient, heeft vrijwel direct de hakenkruisen, Duitse spreuken en andere fascistische uitla tingen verwijderd. „Het ziet er dan meteen een stuk leuker uit", zegt Heemskerk. De ondernemer maakt zich zorgen over de 'vervuiling' van Oegstgeest. Naast de snack bar die voornamelijk door zijn zoon wordt ge rund, rijdt Henk Heemskerk als melkboer door het dorp. „Overal zie ik van die afschu welijke leuzen. Dat is frustrerend." Omdat de directe omgeving van hun snack bar 'van onder tot boven was verminkt', be sloten vader en zoon tipgeld uit te loven. Op een reclamebord voor de snackbar maakten vader en zoon hun initiatief bekend. „We wil len een daad stellen." Als een serieuze tipge ver zich bij Rob of Henk Heemskerk meldt, gaan de twee niet voor Vledder en De Cock spelen. „We schakelen natuurlijk de politie in." Blijkt de tip inderdaad een gouden te zijn, dan trekt Heemskerk zijn portemonnee. Overigens blijft het tipgeld geen weken be schikbaar. „We willen snel resultaat zien, aan deze walgelijke terreur moet zo spoedig mo gelijk een einde komen." Er heeft zich al een aantal tipgevers bij de snackbar gemeld, maar volgens Heemskerk zijn hun aanwijzingen vaag gebleven. „Dan krijg je van die opmerkingen als 'het zou die of die wel eens kunnen zijn'. Daar hebben we niets aan." r ouderen jorp - Voor Leiderdorpse »n die wel Leidens Ontzet vieren, maar niet naar kunnen, is er op 2 okto- lan isoosmiddag in verzor- uis Dillenburg die in het taat van 3 oktober. Tus- 30 en 16.30 uur wordt er leo met historische beel- ds Leiden vertoond, is er zingen en worden er en drankjes geserveerd. :n bij Pluspunt tussen 12.00 uur: 5413536. 19 s F< dü (Ol Itoernooi elocitas Het Leiderdorpse 5C'1 ;orfbaltoernooi heeft Pw )p woensdag 24 septem- raalf scholen met in to- kinderen strijden op ein van korfbalvereni- locitas in sportpark De ird om de beker. Vooraf- 0 lan het toernooi organi- EU( Velocitas schooltrainin- er"j het toernooi kunnen :n drie keer gratis trai- de korfbalvereniging. door Annette Lameijer aarlanderveen Kweker Ar thur Spruit uit Aarlanderveen loopt nog steeds te stralen. Zijn bedrijf Kwekerij Aardam Plan ten BV levert een half miljoen koffieplantjes aan Neerlands grootste koffiebrander Douwe Egberts. DE geeft de plantjes cadeau tijdens winkelacties ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de onderneming. De koffiebrander deelde op de jaarmarkt in Alphen aan den Rijn ook gratis koffieplantjes uit. Niemand kwam woensdag langs de veilingkarren zonder een plantje in de handen ge duwd te krijgen. Een jaar geleden kwam Spruit toevallig aan de praat met een kennis die bij de koffieboer op de marketingafdeling werkt. „Hij vertelde dat ze al druk be zig waren met de voorbereidin gen van het jubileumjaar." Spruit zei grappend: „Weet je dat ik ook in de koffie zit?" En zo ontstond het idee om pak ken koffie te laten vergezellen van een geschenkje: de Coffea Arabica. „We wilden de consu ment laten zien hoe een onge brande koffieboon uitgroeit tot een plantje", zegt Spruit. De marketingman legde het idee voor aan de directie van Douwe Egberts, die enthousiast rea geerde. Om te kijken hoe het Neder landse publiek zou reageren op de combinatie koffie en kamer plant begint de koffiebrander met een pilotproject in Zoeter- meer en Alphen aan den Rijn. Voor de eenmalige marketing actie zijn speciale potjes, hoe zen, steeketiketten en display- Arthur Spruit: „Op topdagen gingen er wel zo'n 50.000 planten de deur uit." Foto: Mark Lamers dozen ontwikkeld. „We hebben ook van te voren getest hoelang de plant houdbaar is in een plastic hoesje. Er is veel overleg met de supermarkten geweest. We wilden weten hoe ze de kof fieplantjes uitstalden: in dozen of op displays of nog anders. Allemaal zaken die een belang rijke rol spelen bij de houd baarheid van de Coffea Arabica. De plantjes moesten er fris en levendig uitzien." De voorliefde van Nederlanders voor een bakkie leut is bekend maar deze actie sloeg alles: de pakken kof fie en de koffieplantjes uit Aar landerveen vlogen de winkels uit. Vervolgens kon het serieuze werk beginnen. „Er is een heel logistiek plan opgesteld, want DE wil geen 'nee' verkopen aan de klant", zegt Spruit. Nadat de cijfers boven tafel waren geko men, kon de kwekerij aan de slag. De zaden werden inge kocht, de kweekruimtes inge deeld en het vervoer werd gere- geld. „Zo'n grote order sleep je niet elke dag in de wacht. Alle ogen waren op ons gericht, dus er mocht niets fout gaan." Spruit, die toeleverancier is voor kweekmateriaal, belt met twee andere collega's in de regio: VDE plant BV in Woubrugge en De Barreveld in Honselersdijk. Spruit levert de babyplantjes en de collega's zorgen voor de op kweek van de koffieplant. „Dit soort samenwerkingsverban den is toch de toekomst", al- dusSpruit. „Vroeger was het ie der voor zich, je kweekte een plant en je keek of er een lief hebber voor was. Met deze gro te order waarbij je van tevoren al weet voor wie je produceert, kun je de zorg en het risico be ter delen met collegakwekers." Normaal verlaten zo'n 100.000 koffieplanten jaarlijks de kwe kerij, nu is die hoeveelheid ver vijfvoudigd. „Op topdagen gin gen er wel zo'n 50.000 planten de deur uit," zegt Spruit tevre den. De Coffea Arabica is in hon derdduizenden Nederlandse huiskamers te vinden. Het compacte plantje heeft donker groene, glimmende bladen en is gemakkelijk te onderhouden, meent de kweker. Veel licht ge ven, regelmatig een scheutje water en af en toe bijmesten, dat is alles. 'Tijdens de bloe semperiode komen er groene bessen aan het struikje, die langzaam roodverkleuren' staat er op het steeketiket Lukt dat bij de gemiddelde kamerplant liefhebber? „Je moet je wel goed aan de voorschriften hou den", zegt Spruit lachend. SEI* en ^'S w"c'en n,e* Pose,;en °P Loetheveld. „Het gaat om de bomen." Deze kinderen wilden wel. Foto: Hielco Kuipers Zijachtige entree van Zoeterwoude moet blijven' ly Nihof ivouDE-DORp - Van de en struiken op en rond- Loetheveld moeten ze k vinden Patricia Drie- istreeP Connie Vis. Er is vol- Loethe-bewoonsters de nfMd :n al genoeg kaal- nP iveest. Driebeek en Vis hun hart vast voor de m een appartementen- aan de rand van het eld. 1 met een enorme kap men gepaard gaan. Ie- in Zoeterwoude moet eseffen", waarschuwt k. „We willen een dis- op gang brengen, de I wakker schudden. Als len straks weg zijn, is het 'oonsters van de Loethe fieids^ich al langere tijd zor- t het openbaar groenge- 113 3hter hun huizen waar ideren spelen. Voor de ran een bergbezinkbas- an mi part neldp ran zi )0 uu 0. en ahoud, ïf 07 iden) lende inele jen sin onder het Loetheveld is in hun ogen al te veel groen ver dwenen. Een groep kinderen maakte Driebeek en Vis daarop attent. De kinderen waren zo boos dat ze in actie kwamen en handtekeningen gingen verza melen. Ook maakten ze tijdens een gemeenteraadsvergadering hun zorgen over de kap ken baar. Sinds kort zetten Driebeek en Vis de actie van de kinderen voort. Daarbij richten ze hun aandacht allang niet meer op wat 'er is verknald'. Dat heeft weinig zin meer. Ze willen alles op alles zetten om te voorko men dat er nog meer bomen sneuvelen, ditmaal voor de luxe appartementen die moeten ko men aan de Dr. Kortmann- straat, langs het Loetheveld. Sommige bomen daar zijn wel zestig jaar oud. Driebeek pleit voor behoud van 'Het bosachti ge gevoel als je het dorp bin nenrijdt'. „Zet die appartemen- tenmeer op een plek die niet zo beeldbepalend is voor Zoeter woude", luidt haar advies. Als de bouw van de apparte menten bij de gemeente ter sprake komt, gaat het altijd over 'de rand van het Loetheveld'. Dat is volgens Driebeek verwar rend. „Wat is 'de rand'? Het zorgt ervoor dat mensen niet doorhebben waar het om gaat." Volgens haar vormen bomen én open veld samen het Loet heveld. „Kom je aan de bomen langs de Dr. Kortmannstraat, dan tast je het Loetheveld aan." Vis en Driebeek hebben inmid dels de Bomenbond Rijnland in de arm genomen. Met de bond maakten zij een inventarisatie van de bomen in het gebied. Zij telden meer dan honderd grote bomen. „Als er straks kapver- gunningen worden aange vraagd, dan hebben we een na slagwerk." De Loethe-bewoon- sters houden de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten. Vis: „Het is niet zo dat het ons leven beheerst. We zijn niet in de stress, maar wel oplettend." De angst dat hun huizen min der waard worden, speelt vol gens Driebeek en Vis geen en kele rol. „Het is ons om de bo men te doen. Ik denk ook hele maal niet dat onze huizen min der waard worden. Het is de leefomgeving van Zoeterwoude die in waarde daalt." leiderdorp - Bewoners van de wijken Ouderzorg en Vogelwijk in Leiderdorp hoeven niet bang te zijn dat ze de komende maanden uitsluitend met een omweg hun huis kunnen berei ken. De gemeente garandeert dat de wijken tijdens de weg werkzaamheden, die tot eind dit jaar duren, steeds via de En- gelendaal bereikbaar zijn. Wel krijgen de bewoners te maken met verkeershinder. Het kruispunt van de Laan van Ouderzorg met de Van Diepe- ningenlaan is afgesloten voor auto's. Er worden kabels en lei dingen verlegd als voorberei ding op de bouw van de vier woontorens langs de Laan van Ouderzorg. Maandag begint het veiliger maken van de Vronken- laan en de Van Poelgeestlaan. Hierdoor ontstond bij bewo ners de indruk dat de Vogelwijk en Ouderzorg de komende twee maanden uitsluitend via de Van der Valk Boumanweg bereik baar zouden zijn, een omweg voor wie vanaf de Engelendaal komt. Het leek er immers op dat de Vronkenlaan en de Laan van Ouderzorg tegelijk op slot gaan. Die angst is ongegrond, meldt gemeenteambtenaar Vink. „We gooien absoluut niet alles tege lijk dicht." Niet alleen omdat dat ongemak voor bewoners oplevert. „Ook vanwege de bus sen van Connexxion en de brandweer en andere hulpdien sten kan dat niet." Er wordt wel tegelijk aan de wegen gewerkt, (advertentie) zat. 20 en zon. 21 september van 10.00 tot 18.00 uur GROENOORDHALLEN LEIDEN wassenaar - De jaarlijkse Tina- dag in Duinrell brengt duizen den meisjes op de been. Daar door lijdt Wassenaar onder een grote verkeersdrukte. De ge meente probeert de pijn te ver zachten. In het pretpark komen de leze ressen van meisjesblad Tina bijeen om schoonheidstips te verzamelen en te praten over hun meidenproblemen. Zater dag 4 oktober is het zo ver. Voor de zevende keer barst het eve nement los. De gemeente houdt rekening met zo'n 13.000 bezoekers. De meisjes, vanaf een jaar of negen tot een jaar of veertien, arriveren met auto's en bussen omstreeks 9.00 uur in Duinrell. Net als vorig jaar proberen ge meente, Duinrell, politie en brandweer het verkeer dat die dag naar het attractiepark gaat in goede banen te leiden. Het verkeer met bestemming Tina- dag gaat via een speciale route naar een vaste parkeerplaats. Op de Rijksstraatweg wordt de route met borden aangegeven. De route naar de parkeerplek- gaat via de Katwijkseweg. Vanaf de parkeerplaats worden pen delbussen ingezet om de be zoekers naar Duinrell te bege leiden. De organisatie verwacht met deze maatregelen te voorko men dat het verkeer vastloopt. De bezoekers hoeven niet doel loos rond te rijden, op zoek naar een parkeerplek. Verkeershinder in Leiderdorp dus verkeershinder is er wel. De wegafsluitingen volgen elkaar echter op, zodat er altijd een manier is om de wijken te be reiken. Als volgende week de Vronken laan op de schop gaat, kan het verkeer er met wat geduld wel door. Pas vier weken later, als de Laan van Ouderzorg weer opengaat, gaat de Vronkenlaan ter hoogte van de Van der Marckstraat dicht. Drie weken later is dat kruispunt in een nieuw jasje gestoken. Borden geven voortdurend aan welke straten gestremd zijn en wat de alternatieve routes zijn. Hoewel de straten waaraan ge werkt wordt wel begaanbaar zijn, heeft de gemeente het liefst dat zoveel mogelijk ver keer voor een andere route, en dus een omweg, kiest. „We hebben het verkeer daar liever niet, want er kunnen opstop pingen zijn." In november gaan de Vronken laan en de Van Poelgeestlaan nog een keer twee dagen dicht in verband met de asfaltering. Daarna zijn de twee doorgaan de wegen weer piekfijn in orde en een stuk veiliger, hoopt de gemeente. Dat moet ook wel, want vanaf begin volgend jaar is dit de hoofdroute om de Vo gelwijk en Ouderzorg te berei ken. Dan gaat de Laan van Ou derzorg ter hoogte van park De Houtkamp voor eeuwig op slot voor auto's. Op het wegdek ver rijzen de vier woontorens. Fotostunt bij villa Eikenhorst. Foto: Van Walbeek Etcetera door Nancy Ubert wassenaar - Lang hebben de dagjesfotografen er niet van kunnen genieten. Nog geen 24 uur hebben de fotokiekborden bij villa Eikenhorst in Wasse naar gestaan. Wie een plaatje wil schieten van het stulpje van prins Willem-Alexander en prinses Maxima moet het voortaan weer zonder de aan wijzingen van Kodak doen. Niet iedereen heeft de beschik king over een scherp fotogra fisch oog. Soms is een beetje hulp welkom. In de Efteling, bijvoorbeeld, staan op strategi sche plaatsen fototipborden. Steek de camera door het gat van het bord en je schiet gega randeerd het mooiste plaatje dat op die plek is te maken. Een cadeautje van Kodak. Met de slogan 'Fotoverbod wordt fototip' zijn er ook een paar van die borden bij Eiken horst neergezet. Onder toe ziend oog van de marechaussee werden die bij de ingang van het landgoed geplaatst. Op die plek heb je namelijk met wat geluk nog een beetje zicht op de woning van het koninklijk paar. „En welk sprookjeskasteel is er nou mooier dan dat van onze eigen Willem-Alexander en prinses Méxima?", vraagt di recteur Jan Knaap van het Am sterdamse reclamebureau Van Walbeek Etcetera retorisch. Zijn reclamemakers hebben 'voor de grap' ingehaakt op de perikelen rond het fotoverbod dat Wassenaar aanvankelijk had ingesteld. Nadat de Neder landse Vereniging van Journa listen en het Genootschap van Hoofdredacteuren hun kort ge ding tegen de gemeente had den gewonnen, mochten weer plaatjes worden geschoten in de directe omgeving van de vil la. „Op die koninklijke dorps klucht hebben we ingespeeld", aldus Knaap. „Een actie met een glimlach, een leuk klein dingetje." „We hebben absoluut geen po litieke bedoelingbenadrukt Jaap Dekker van Kodak Neder land. „Het was een eenmalige ludieke actie. We zija ook niet van plan om met elke volgende campagne in te spelen op de actualiteit" Nog geen 24 uur heeft de actie geduurd. Hoeveel mensen de fotokiektip hebben gebruikt, is niet duidelijk. Maar de gedach te dat je het allermooiste kiekje kunt schieten op de plek waar nog niet zo langgeleden persfo tografen door de politie zijn op gepakt, is op zijn minst verma kelijk, vinden Knaap en Dekker. De politie Haaglanden kon van morgen nog niet zeggen wie de borden heeft verwijderd. (advertentie) rijnland kozijnen KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? [toonaangevend in kunststof reu Et ronjnen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17