Dagboek van een spitsuurmoede REGIO Levenslied is betere we smartlappen tegen el kaar op. De organisatie biedt op de valreep nog vijfentwintig toegangsbe wijzen aan voor de prijs van twintig kaarten. Navraag bij organisator FRANK VAN LEEUWEN over deze speciale aanbieding. remedie dan defies NAVRAAG Is er deze sombere tijden nog wel behoefte aan levensliederen? „Juist, zou ik zeggen. Een levenslied is niet per definitie een naar verhaal. Soms gaan ze ook over vrolijke dingen, zoals bijvoorbeeld de liefde. Het is een mooie manier om de narigheid even te verge ten. Een levenslied lijkt me een betere remedie dan grijpen naar de fles." tekst: Theo de With foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. COLOFON Vijf kinderen, lange avonden, humorvolle gesprekken en vooral veel vuile was Het gezin van 'spitsuurmoeder' Saskia Stoelinga. Vanaf links: Sam, Fleur, Theo, Saskia, Marc en Olivier. De oudste, Frédérique, ontbreekt. Foto: Taco van der Eb door Saskia Stoelinga Knallende ruzies, heftige verliefdhe den, ouderparticipatie, huishoudelijke bezigheden, werk en domme man- /vrouwdiscussies vallen volgens des kundigen allemaal onder de noemer gezinsstress. Het is haast een besmet telijke ziekte, waaraan niemand ont komt. Als je met andere slachtoffers praat, heeft iedereen dezelfde hilari sche verhalen. Kleine kinderen kleine zorgen, grote kinderen grote zorgen. Veel doorzettingsvermogen en af en toe flink huilen helpt, maar ook la chen en uitgebreid eten geven ont spanning. Wat gebeurt er toch alle maal in een gezin? Een dagboek van een vrouw, omdat die volgens de on derzoekers van het Demografisch In stituut het meest lijden. Zaterdag 13 september Alle tekenen wijzen erop dat het een mooie hockeydag gaat worden. De zon schijnt nog ongehoord fel. Bof fen, want drie kinderen, Olivier (12), Fleur (15), Sam (15) spelen thuis en vragen (eisen) of we komen kijken. Theo, mijn echtgenoot, is al vroeg boodschappen gaan doen. Geen eenvoudige klus in deze tijd. Wat moet je nu waar kopen? De twee oudsten Fré (22) en Mare (20) die op kamers wonen, hebben aangekondigd zondag thuis te ko men eten. Dat betekent dat er bij zondere dingen in huis moeten wor den gehaald. Via C1000, Digros en de markt komt hij enkele uren later bepakt en bezakt thuis. Albert Heijn is even besmet gebied, niet alleen vanwege het salaris van Moberg, maar ook omdat ze vorige week de shoarma in de reclame hadden, maar geen shoarmabroodjes hadden ingekocht. Ik maakte me daar zo boos over. Stop! Dat was stress van de vorige week. De was, mijn taak. Het is weer een grote opstopping op de zolder. Waarom gooit iedereen alles maar neer? Er staat toch een grote mand? Het is overal rommelig, trouwens. Mijn trouwe hulp is verhuisd en nu probeer ik het allemaal een beetje erbij te doen. De twee pubers stam pen door het huis. Ze gedragen zich als verwende topsporters. Hangend in stoelen met MTV te hard aan wachtend tot het apparaat het sein tje geeft dat hun tosti klaar is. Moet ik ze nu waarschuwen of laat ik die krengen gewoon zwart worden. Het eeuwige dilemma. Net zoals de sportkleding bij elkaar zoeken. De gele sokken liggen weer overal verspreid over de speciaal daarvoor aangeschaftè bakken. En niemand weet ooit waar. Ook is er een aantal van die sokken heel dun geworden bij hiel en zool. Daar krijg je blaren van, blèren ze. En sportkle ding hoeven ze toch niet van hun kledinggeld te doen? Natuurlijk, ik had dat allemaal moeten begrijpen. Niet alleen scholen houden van ou derparticipatie, ook sportclubs zet ten je overal in. In vijf hockeyende kinderen moet je investeren, daarom zijn we uitverkoren tot kookouder, rijouder, major domus of scheids rechter. En sinds een paar weken ben ik overtuigd manager van Alecto C3, het team van Olivier. Daarom sta ik zaterdag om twaalf uur appeltjes te schillen, bidons te vullen en pro beer ik wegwijs te worden uit een wedstrijdformulier. Gelukkig belt coach IGop of ik alles onder controle heb. Over een uur moeten we aan de bak. We winnen met 10 - 0. Een dreamteam, roepen de ouders aan de kant. Fleur verliest van Rotterdam. Ze voelt zich zoals ze gespeeld heeft. Bij vlagen goed, bij vlagen slecht. We proberen te achterhalen wat er aan de hand is. Ze is moe, dat weet ik ze ker, maar als ze 's avonds uitgaat wordt dat heftig ontkent. Ze denkt zelf aan de ziekte van Pfeiffer, want dat heeft iedereen tegenwoordig. Gewoon niet uit en vroeg naar bed, denk ik. Toch breng ik deze gedach te niet in stelling. Soms moet je niet te diep op van cfie opmerkingen in gaan. Vrienden die net een woede-uitbar sting van hun zoon in banen hebben geleid, vragen ons te eten. Kunnen we samen de gezinsstress in hun tuin opvangen. Met vijf kinderen en vier ouders lukt dat aardig. De rest gaat uit en komt gezamenlijk terug. Pas na de wijn zijn we staat om te zeggen dat we het zo slecht niet doen. Tegen tienen zijn we thuis. Ja, hoor discussie. Sam is niet uit en gaat daarom nog niet naar bed. Ik hoef toch niet eerder naar bed dan Fleur, roept hij ferm. Ik vouw de droog- trommel leeg en al neuriënd vraag ik mij af wat de omloopsnelheid van de was is. Theo heeft zijn soepvlees uit de vriezer gehaald voor de dag van morgen. Ik tol het bed in. Hij snurkt. Zondag 14 september Uitslapen gaat tegenwoordig moei zaam omdat je in zo'n vast ritme zit, blijft die wekker in je kop gaan. Toch lui blijven liggen tot half tien. De dag des heren wordt altijd begonnen met een lekker ontbijtje. Daarna het gebruikelijke ritueel van poetsen en stofzuigen in pyjama. Een scenario dat gedoemd is om te mislukken, omdat mijn humeur niet ideaal is vanwege een knetterende hoofdpijn en een lichte keelpijn. Pfeiffer mis schien? De hele week snotterde al een colle ga tegenover me en die slecht inge stelde airco in ons bedrijf zorgt er voor dat iedereen het krijgt. Daar komt nog eens bij dat ik ook nog een interview moet uitwerken dat al veel te lang ligt en dat kinderen niet kun nen opruimen. Ze verplaatsen de rotzooi en gooien alles wat ze tegen komen zo in de was. Mannen hebben weer hele ander normen voor schoon. Theo gaat met de fles Antikal naar de badkamer voor één kraan, de rest doet hij mor gen. Waarom laat ik nu de stofzuiger niet midden in de kamer staan om ook de rest morgen te doen? Plichts getrouw stop ik de natte handdoe ken, bezwete shirts en ronkende sokken in een snel wasprogramma. Huiswerk, ook zo'n terugkerend pro bleem van de zondag. Hoe zullen we dat vandaag aanpakken? Het is nog steeds mooi weer. Ik ga bijna hype- ren als ze uit zichzelf melden waar mee ze beginnen. Sam legt mij nog eens uit waarom die tweede fase hem zo goed bevalt. Fleur vindt het sprookje dat ze in het Frans moet schrijven hoogstaand. Ik ben gestopt met denken als ik over hun schou ders meekijk. Ik stap op de fiets en volg Theo. De tweede hockeyhelft van Dames 1 Alecto is spannend. De strafcorner van onze dochter knalt niet vandaag. Jammer. Ik keer onmiddellijk terug om heerlijk in de zon de kranten te lezen. Het is rustig thuis, de kinde ren lijken te begrijpen dat ze even niets moeten zeggen. Overigens stilte voor de storm. Te gen zessen druppelt iedereen bin nen. Theo heeft nog een wedstrijd gefloten en komt met rode konen te rug. Zo'n moment van immense lief de borrelt spontaan op. De soep staat te pruttelen. De rollades staan in de oven en saus staat op het vuur. Een goeduitziende salade staat in de steigers. Mare en Fré willen per se in de keuken met ons van gedachten wisselen, de rest volgt. De tafel wordt buiten gedekt. De troep smult. Het is beregezellig, daar doe je toch allemaal voor, zeg gen wij ouders zachtjes. Als ze alle maal weg zijn en op bed liggen, ga ik huilen. Het weekeinde zou nog een dag moeten hebben. Zo'n paniekge- voel. Ik weet niet hoe ik alles rond- krijg deze week. Maandag 15 september De wekker gaat om 6 uur 10. Tijd voor Theo. Ik blijf nog even liggen en begin de dag met de was. Ik ben nu verkouden en heb nog steeds hoofd pijn. Ik luister niet naar de douche- stralen en het gekwetter voor de deur van de badkamer. Het verhaal dat ze in het koninklijk paleis zuinig met water omgaan, heeft geen enke le impact meer. Een pil en de fiets doen wonderen. Olivier, die met me meefietst, be looft vandaag lief te zijn voor de meester. Ik moet het artikel vandaag af hebben. Het lukt, ondanks de drukte op de krant. Veel nieuwsklus- jes en dat moet er altijd tussendoor. Tegen drieën gooi ik het interview in de bus ter lezing. Onze buren die enkele weken op Texel hebben vertoefd zijn terug. Zij zitten in die gunstige leeftijd dat ze alles nog kunnen, niet meer hoeven te werken en hun kinderen een ei gen gezinsleven aan het opbouwen zijn. Ze vinden het altijd heel leuk om op gezette tijden mee te eten. Hebben ze weer even het gevoel midden in de maatschappij te staan. Een soort kruisbestuiving, want zij geven ons het gevoel dat we er even uit kunnen stappen. Na een eenvoudig doch lekker maal, behandelen we het leven. Rond de klok van half tien breken we op. Het duurt even voordat alles in ruste is. Tegen elven gromt de afwasmachi ne. De was laat ik zitten. Ik kijk wel o^ de apparatuur uit is. Nee, dus. Dinsdag 16 september Inderdaad 6 uur 10. Blij dat deze structuur in ons leven zit. Alweer schijnt de zon door het zolderraam. Leuk voor prinsjesdag. Snel de droogtrommel leeggehaald en opge vouwen. Overal gaan nu wekkers. Al les ontwaakt. Ik bespreek even hoe we het doen met het eten. Alles traint vandaag tussen vijf en acht uur. We hebben drie dagen goed en gezond gegeten, vanavond dus mak kelijk. Soep, broodjes en sla. Ook staat er een ouderavond op het pro gramma. Theo meldt telefonisch dat hij met een na het werk een oude computer naar het studentenhuis van Fré aan de Hoge Woerd gaat brengen. Zij zit erom te springen. Het laatste jaar van de academie voor lichamelijke opvoeding moeten er veel scripties worden ingeleverd. We zien elkaar bij de ouderavond van het Bona voor Sam. Goed, dat we zo investe ren in die kinderen. De eerste berichten van de voorge nomen bezuinigingen van de rege ring sijpelen door. Zouden wij nog iets aan pensioen opbouwen? Het is schrapen, ook in mijn eigen porte monnee. Het is pas halverwege de maand en nu al rood. De schoolboe ken, ouderbijdragen en collegegeld hebben een enorm gat geslagen. We zien het weer helemaal zitten te rug op de fiets van de ouderavond op het Bona. Een goede vriendin rijdt mee. Bij de Zijlpoort besluiten we in een opwelling gedrieën een glaasje wijn op het terras te nuttigen. Het is wederom een schitterende avond. We kleppen anderhalf uur vol met lief en leed. Het werkt loute rend. Tegen twaalven thuis. Ieder een slaapt. Woensdag 17 september Mijn vrije dag. Nou ja vrij. Ik rij in een uur naar mijn ouders. Mijn 72- jarige moeder heeft even lucht no dig. Na haar borstamputatie, twintig jaar geleden, heeft ze nog steeds veel pijn. Mijn 76-jarige vader bagatelli seert dat een beetje. Toch gaat het goed met ze. Als we 'over gezinsstress komen te spreken, zegt mijn moeder dat wij - mijn twee broers en mijn zus - schatten waren. Onmogelijk. Als ik herinneringen met ze ophaal, blijken ze vreselijk te hebben gele den onder onze terreur, maar blijk baar raak je dat beeld weer kwijt als je ouder wordt. Gelukkig vooruit zicht. Mijn moeder zegt verder dat ze niet meer in mijn schoenen zou willen staan. Kind, wat hebben jullie het druk. Ze heeft bewondering voor het huidige ouderschap, maar tussen de regels door laat ze toch even weten dat we strenger moeten zijn, moeten plannen, een schooi hulp moeten nemen en de k veel meer moeten laten doei huis. Ik probeer niet te zeggf ons dorpse leven in de achte niet te vergelijken is met het nu. Voor de file uit weer thuis. E dampt van eieren en spek. A welijk, de afzuigkap heeft ni aangezet. Fleur is een beetje nog steeds moe en weet het lemaal niet. Ze zegt dat jong lomp zijn. Ze verwacht veel van die kerels op dezë leeftij praten er wat over. Ze vertel zichzelf dat ze het erg naar 1 heeft op de Vrije School. W11 herkanst ze. Sam heeft training gegeven jonge hockeyers, komt onge neerd binnen, vraagt om eei ham en verdwijnt naar zijn training. Fré belt voor het ge de computer, die we gisterei ben gebracht. Schrijven doe der geluid, studenten niet. E belt ze dat het is opgelost, z< plug in de verkeerde ingang Theo komt thuis met vis en 1 Dat betekent dat we niet al t eten. Hij werkt niet in een sc Kan ik nog even een verhaal ken. Al mijn buurvrouwen z weg naar de crèche, terwijl i woon thuis achter de compi Wat is het leven mooi, ondai harde rockgeluid van de gita Olivier. Hij is net een veelbe bandlid geworden. Donderdag 18 septeml Theo meldt dat hij niet weet hij thuis is. Ik reken nergens Fleur denkt dat ze pas tegen avond thuis is. Theatraal mf een schooldag van wel nege hebben. Ik krijg tranen in d( alsof ik niet tegen alle deadl zit. Lekke fietsband, potverdorit zegt dat ik even naar mijn vt moet kijken. Hij denkt dat h aan ligt. Met een opzetstukj dat controleren. 'Doei, ik ga dat bandenplakdoosje? Cha gereedschapskast. Mijn ver! slaat op mijn ogen. Rustig b het gaat lukken. Hibrydebai ik aan de zijkant, dat overko weer. Vandaar dat opzetstul pruts de pomp erop. Er kon in en er blijft lucht in. Bezweet kom ik op de krant de redactie is een discussie over de strip Dirk Jan van d( dag. Ik doe driftig mee. Zoie gairs pikt mijn gezin niet. D redacteur staat de lezers te 1 die klachten hebben. Terecl strip verdwijnt. Commotie c to regelen voor dit dagboek schrijven. Ik weet ook niet h thuis ben. De rubriek Leidsch Dialect schuift naar de krant van 0 ANNO 1953, Zaterdag 19 September ALPHEN AAN DEN RIJN - Onder enorme belangstelling is gistermid dag de Koningin Julianabrug, de nieuwe gemeentelijke oeververbin ding over de Alphense Rijn in gebruik genomen. Niet alleen de drukte bij de opening, ook het eclatante succes van de ter gelegenheid hier van gehouden braderie op het Toussaintplein illustreerde de vreugde in de centrumgemeente van de Rijnstreek, over het feit, dat thans ein delijk, na zovele jaren ergernis, het bruggen probleem in deze zich snel uitbreidende gemeente zo goed als geheel is opgelost. Wel is de oplossing duur betaald. In 1928 reeds werd over de moge lijkheid van deze brug gesproken, doch de gemeente besloot toen een veer in te stellen. Een brug had in die jaren f. 150.000.- gekóst. De kosten van de gisteren geopende brug bedroegen het dertienvoudige, namelijk f. 1.960.000.-. Vele verheugde autoriteiten verzamelden zich in het gemeentehuis waar burgemeester Ed. C. Witschey hen welkom heette. De burge meester wees op het grote belang van deze brug, zowel gemeentelijk als provinciaal en nationaal. Verheugend was, dat Koningin Juliana haar naam aan deze brug heeft willen schenken. Die naam immers is een symbool van overbrugging en vereniging van allen. ANNO 1978, dinsdag 19 september RUNSBURG - Rijnsburg is een van de zeven plaatsen in Nederland waar gedurende zeven dag snufjes Oostenrijk worden geserveerd. Een initiatief van het Oostenrijks Verkeersbureau dat de Nederlan ders warm probeert te maken voor een vakantiebezoek aan dit land. De Oostenrijkse fotograaf deed goede zaken. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. In de Stadsgehoorzaal van Leiden wordt morgen de finale van het Festival van het Levenslied gehouden. Tien finalisten nemen het met klassiekers en met nieu- Leuk zo'n aanbieding nuiar het klinkt ook als een wanhopige poging de kaartverkoop op gang te brengenIs dat zo? „Nee hoor, het gaat eigenlijk heel goed met de kaart verkoop. We zitten op dit moment voor driekwart vol. De actie was meer bedoeld voor bedrijven, in stellingen en scholen die misschien met een groot gezelschap willen komen. Er zijn twee partijen die van de aanbieding ge bruik hebben gemaakt." Vorig jaar werd het festival nog in de Leidse Schouwburg gehouden. Is zo'n kleinere zaal met veel rood pluche niet geschikter voor levensliederen? „De schouwburg heeft de tarieven de laatste twee jaar bijna verdubbeld. Voor ons is dat financieel niet meer haalbaar. Het gekke is dat we nu voor een grotere zaal minder betalen. Het festival hoort er ook thuis. De Stadsgehoorzaal is tenslotte bedoeld voor muziek. Misschien dat er in eerste instantie niet voor gekozen was uit angst de zaal niet vol te krijgen. Voorlopig willen we hier blijven. Als ze althans geen gekke dingen met de tarieven gaan doen." Wie tipt u als winnaar voor morgenavond? „Daar doe ik niet aan. Dat laat ik graag aan de deskundige jury over. Het wordt in elk ge val een mooie finale. In de voorronden is - om het oneerbiedig te zeggen - het kaf van het koren gescheiden. Er zit van alles bij. Twee deelnemers uit Leiden, een groep die tegen de Nederpop aanzit en natuurlijk Harmina uit Assen, die wordt gezien als de opvolgster van de Zangeres Zonder Naam. Er wordt immers gestreden om de Mary Bey Bokaal." n

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14