LEIDE Aanpak op oud en nieuw faalde Wokmenu REGIO 'Het is onze handreiking naar de gewone man' liversiteit Leiden houdt aantal bètastudenten op peil Had iedereen altijd maar zoveel geduld /S Uitgekeken op uw collega's www.autoheemskerk.com cwitoex.) koelvers Ij (advertentie) Lieftink komt u overal tit, betere deuren zijn te vinden. Vervaardigd uit Schüco prohelen. n aluminium of kunststof, 'aliteit met KOMO-keur. i en overtuig uzelf. van onze showroom staat open voor u. oom: Produktieweg 15-17 04 CC Alphen a/d Rijn '2 46 96 70 - www.lieftink.nl ningstijden showroom: Ti vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur 3g van 10.00 tot 16.30 uur vrijdag 19 SEPTEMBER 2003 R1 1 dag bij tu en beheer Hoe werkt zo'n vuilnis- irecies en wat doet een gscontroleur eigenlijk? geven medewerkers emeentelijke dienst mi- leheer antwoord op de el andere vragen tijdens n dag. De open dag is el van het al twee jaar project 'Leiden ruimt der die noemer is Lei aantal extra schoon- ies begonnen die on- Te de hondenpoep en het vuil in de Haar- traat en de grachten en )ok daar wordt morgen 'er gegeven. Geïnteres- zijn welkom van 10.00 uur aan de Admiraal weg, de J.C. de Rijp- de Willem Barentsz- het industrieterrein de rekkers PvdA interen zich Wordt Max van den artje van Putten of Ti- elenbos de nieuwe er voor de Europese en voor de PvdA? kunnen belangstel- •pin keuze maken in So- Burcht in de Burg- ar gaan de drie kandi- naf 20.00 uur met e#l- ebat onder leiding van long. De toegang is voor niet-leden. en butler vrijwilliger :en dag lang een limo |iffeur, een heuse butler bloemboeketten. naakt iedereen kans ussen 20 september en er voor vrijwilligers- eiden inschrijft. Mor- !een grote vrijwilligers- fcampagne van start Jinformatiemarkt op de markt. Ruim vijftig or is laten zien welk werk unbieding hebben, kt zijn er optredens en iraties van dichters, een Btoeldansers en een arenband. Voor meer ne, zie ook de website: tmeedoetwint.nl. Harder optreden om chaos als in 2002/2003 te voorkomen De rij hoort erbij. „Het is een soort onthaasten." Foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina De rij voor het invullen van de haring en wittebrood-bonnen was gistermiddag tientallen me ters lang voor het Waaggebouw. Hoewel het allemaal veel effici ënter zou kunnen - een tele foontje, een mailtje - hoort het wachten er blijkbaar bij. Een van de wachtenden is Henk Buster. Begint het weer te kriebelen, rond deze tijd van het jaar? Als het weer koud wordt, 's avonds? „Toen we het erover hadden wel, ja. Ik ben een jaar of zes achter elkaar met vakantie ge gaan, en dit is weer de eerste keer. Toen we net getrouwd waren, gingen we ook in de rij staan om in te schrijven. Nu heeft mijn dochter, die sinds dit jaar in Leiden woont, me ge paaid om weer in de rij te gaan staan." Een kwartier sluit zich Johan Broerse achteraan de rij. Waardoor weet u dat drie ok tober eraan komt? De kou in de lucht? Zijn het de langere avonden? ,,De feestwijzer valt weer in de bus, hè." Maar het gevoel? Waaraan merkt u dat drie oktober al weer in de lucht zit? „Nou, de feestwijzer in de bus dus. En ik ga m'n afspraken er op aanpassen. Je moet je af spraken altijd goed plannen rond drie oktober." Maar hoe zit het dat met het voorgevoel? Waaraan merkt u dat het feest weer dichterbij komt? Ach, dat gevoel. Dat heb ik niet zo. Ik moet zeggen, dat ha ring en wittebrood overvalt me altijd. Meestal vergeet ik het." Een dame mengt zich in de dis cussie. Ze heet Tine. „Zeg, bent u Leidenaar?" Broerse: „Ik ben Amsterdam mer." Tine: „Dat dacht ik al. Mensen die in Leiden geboren zijn, krij gen het gevoel met de paplepel ingegoten. Ik merkte direct aan u dat u geen Leidenaar was. Ik ben het ook niet, maar woon er wel al zestig jaar. De echte Lei- denaren, die zoeken elkaar op, die gaan hutspot bakken met elkaar." Broerse: „We worden getole reerd. En u? Komt u uit Leiden? Ik kom uit Haarlem, Ik heb niet zoveel met drie oktober. Broerse: „O, maar je kan drie oktober ook gedistingeerd vie ren, hoor. Ik ben emeritus hoogleraar van de universiteit en ik wil graag als arme man van deze voorrechten genieten. Zeker als de notabelen straks daar met hoge hoeden in jac quet staan. Dan kan het bij mij niet meer stuk." Horen deze wachttijden erbij? „Het is een soort masochisme." Ton Heijkoop sluit zich aan achteraan de rij, die inmiddels reikt tot Van Berge Henegou wen. Wat is het drie oktober gevoel? „Zodra ik het boekkie in han den heb, begint het te komen. Je hebt het van jongs af aan meegekregen. En hier in de rij praat je met allerlei mensen die je niet kent. Elk jaar praat je met wildvreemden over van al les. Je bent allemaal Leienaar, je staat er allemaal voor hetzelf de." Is dit niet een beetje een raar systeem, zo'n rij? Het lijkt de Sovjetunie wel „Dit hoort erbij. Het is een soort onthaasten. Al zou je twee uur moeten wachten. Met drie oktober staan de rijen nog lan ger. Mensen hebben geduld, die wachten gewoon. Ik wou dat mensen het hele jaar zoveel geduld hadden." door Robbert Minkhorst en Silvan Schoonhoven leiden - De gemeente heeft schoon genoeg van de chaos rond de jaarwisseling. De afgelo pen oud en nieuw-viering was rampzalig, blijkt uit nieuwe cij fers. Leiden neemt daarom maatregelen om nieuwjaarsvier- ders in toom te kunnen houden en pakt extreem gedrag harder aan. „De situatie in de stad is niet meer gezond", zegt burgemees ter Lenferink. Welke maatrege len hij tijdens de komende jaar wisseling wil nemen wil hij nog niet onthullen, om te voorko men dat de vandalen op die in formatie inspelen. Wel vindt hij dat 'het anders moet'. De mate waarin Leiden wordt vernield, is 'naar verhouding buitensporig' voor een middel grote stad, schrijft de gemeente in de evaluatie van de Oud- en Nieuwviering 2002-2003. De ge meente wil voortaan elk jaar nauwkeurig de overlast- en schadecijfers gaan bijhouden. Vorig jaar viel vooral de 'veld slag' op het Alexandrine Tinne plein in de Stevenshof op, maar (advertentie) ook in alle andere wijken was het behoorlijk raak. Ook het aantal brandstichtin gen in Leiden was 'uitzonderlijk veel meer dan in andere ge meenten in de regio'. Politie en brandweer kwamen tijdens de vorige jaarwisseling tegenover veel meer tegenstand te staan dan ze hadden verwacht. Als er tijdens de komende jaarwisse ling net zoveel gebeurt als tij dens de vorige, dan komen po litie en brandweer mensen te kort, is de verwachting. Al op oudejaarsdag ging het mis. Vanaf tien uur 's ochtends was het toegestaan om vuur werk af te steken. „Na elf uur was de toestroom van buiten brandmeldingen dusdanig dat de rijdende autospuit ze niet meer kon verwerken." De brandweer moest uitrukken naar branden in 45 straten in Leiden. In sommige straten wa ren meerdere branden tegelijk. Ondanks het slechte weer was het op nieuwjaarsdag in 38 straten mis, 'ook weer met meerdere brandlocaties'. Bijkomend probleem was de agressie tegen hulpverleners. „Het personeel werd bijvoor beeld belaagd met vuurpijlen Morgen vindt u de baan die bij u past in Studentikoos champagne-ontbijt op de Koombrug door Floor Ligtvoet leiden - In badjas en stropdas genieten van een champagne ontbijtje op de Koombrug. Veel decadenter kan het bijna niet, maar de mannen van het stu dentendispuut Da Vinei trekken graag alles uit de kast om nieu we eerstejaars Quinten, de zo genaamde uappers, te paaien. Tijdens de VAP - de vrije activi teiten periode - krijgen de nieu welingen de kans de vele dispu ten van de studentenvereniging te leren kennen. De Da Vinei- leden maken met hun blote witte benen onder afgedragen kamerjassen alvast een state ment. Wie voor dit gezelschap kiest, kan zijn borst natmaken want ludieke grappen, zoals borrelen in je boxershort, horen er helemaal bij. „Dit ontbijt is ook lekker ab surd", legt Hessel Reimerink uit terwijl hij in zijn badjas bij sponsor Simon Lévelt een gratis kopje koffie haalt. Helemaal aan de dresscode voldoet hij trouwens niet. Reimerink draagt onder zijn kameijas ge woon een lange broek. Met een 'tja, ik moet zo naar college' verontschuldigt hij zich tegen over zijn dispuutsgenoten. De studie mag niet onder het ver enigingsleven leiden, vindt hij. Iets wat de Da Vinei-leden alle maal beamen. „Wij zijn studie- puntenhalers maar geen nerds bevestigt praeses Frank van De champagne was dit jaar een stuk goedkoper. Foto: Mark Lamers IJzerloo. Door hun naam te ontlenen aan een homo univer salis als Leonardo da Vinei, hebben de mannen een reputa tie hoog te houden: „Intellectu eel en eloquent luidt ons de vies!" Toch mag drank ook bij deze studenten niet ontbreken. Nog voor er een hap van de vele croissants, belegde stokbroden of scrambled eggs is genomen, zijn de champagneflessen al ontkurkt. Vappers Erik Lette en Roelof Smit genieten van het studentikoze tafereel midden in de Leidse binnenstad. Hoewel Smit zich gisteravond nog met een ander dispuut op de Kaag heeft laten vollopen, kan hij het Da Vinei-ontbijt van vandaag simpelweg niet weerstaan. Met zijn brakke kop laat hij zich door de ouderejaars enkele uren later alweer trakteren op bubbelwijn uit een plastic be kertje. „Dit ritueel straalt iets moois uit naar de burgerij", bralt dis puutslid Scott Douglas onder tussen met een fijn gevoel voor zelfspot. „We laten zien dat stu denten ook best voor twaalven pe Faculteit der Wis- Natuurwetenschap- de Universiteit Leiden fen de landelijke trend fital eerstejaars op peil houden. Zelfs ont- I faculteit zo'n dertig s; s meer dan vorig jaar. '•lom bij informatica is afgenomen, maar eer bij biologie, na- je, biofarmaceutische lappen en wiskunde Frans Saris en zijn plaatsvervanger Jan Kijne van FWN zien de toekomst daarom positief in. De rijksoverheid en het be drijfsleven maken zich zorgen over een dreigend tekort aan technici en 'harde bèta's'. Ne derland is daardoor niet meer innovatief. Ook Saris en Kijne zien die ontwikkeling met zorg aan. Zij bespeuren in Neder land een 'anti-intellectueel kli maat'. Dat uit zich bijvoorbeeld in de lage aanvangssalarissen van afgestudeerde bèta's die door willen in de wetenschap. Recent zijn de salarissen voor beginnende promovendi wat verhoogd, maar nog steeds lig gen zij maar net boven het mi nimumloon. „Dat is wat Neder land over heeft voor haar afge studeerden, mensen met de hoogste opleiding die Neder land heeft", zegt Saris verbaasd. „Ik kan me voorstellen dat stu denten dan zeggen: 'ja dag, ik ga naar het bedrijfsleven'. Daar liggen de beginsalarissen op zo'n 3000 euro bruto." Aan het bètatekort op landelijk niveau kunnen Kijne en Saris weinig doen. In hun faculteit daarentegen des te meer. On der meer richten zij het onder wijs zó in dat studenten al van af hun eerste jaar met onder zoek in aanraking komen en 'uitdagende' vragen te beant woorden krijgen. Zij streven er naar alle studenten zoveel mo gelijk individueel te begeleiden „Wij kunnen studenten en do centen één op twee aan elkaar koppelen", zegt Saris. „Ga maar na, we hebben 1300 studenten en 650 docenten en promoven di." De faculteit werkt ook aan het versterken van banden met de middelbare scholen in de Leid se regio. Leerlingen met natuur, techniek en gezondheid in hun profiel moeten al tijdens hun schooltijd de faculteit van bin nen zien en natuurwetenschap pelijk onderzoek doen. Door leerlingen al vroeg een beeld te geven van wat bètaonderzoek is, hopen Saris en Kijne de en bekogeld met glaswerk. Dit leek door de feestvierders als normaal te worden ervaren." Tijdens het bestrijden van de branden was de steun van de politie nodig om de veiligheid van het eigen personeel te ga randeren. Omdat die steun er in de nieuwjaarsnacht niet al tijd was, heeft de brandweer een aantal branden niet ge blust. De gemeente heeft ook de ba lans opgemaakt van de schade, uitgesplitst naar bedrijf of in stelling. De Nederlandse Spoor wegen bijvoorbeeld leden voor 84.000 schade, KPN moest voor 11.000 euro aan telefooncellen en brievenbussen repareren. JCDecaux, eigenaar van de bus hokjes en billboards, boekte een schadebedrag van 65.000 euro. In totaal 127 ramen sneu velden, bijna het dubbele van de jaarwisseling daarvoor. „Er hangt een dreigende sfeer met oud en nieuw", verklaart Lenferink. „Er zijn enorme hoe veelheden vandalisme. Er zijn bedreigingen van gemeente ambtenaren, van brandweerlie den. Wij ervaren die sfeer als uiterst negatief en uiterst verve lend." (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T R K Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 actief kunnen zijn. Het is, zeg maar, onze handreiking naar de gewone man." De economi sche malaise heeft ook de stu denten getroffen, constateert hij lachend na een slok te heb ben genomen: „Vorig jaar was het nog champagne van zeven euro per fles en nu nog maar van vijf." Na deze flauwe opmerkingen is de tijd aangebroken om serieus te vappen, vindt Douglas. En dus mengt hij zich net als zijn andere dispuutsgenoten tussen de eerstejaars. De nieuwe lich ting Quinten proeft tijdens het ontbijt van de gemoedelijke sfeer terwijl de dispuutgenoten hun uiterste best doen de leuk ste en grappigste vappers voor zich te winnen. Het feit dat Let te en Smit het lef hebben om ook in badjas en stropdas te ko men ontbijten, telt bij de Da Vinei-leden als een enorme pré. ,,Als je dit ontbijt al te mal vindt, hoor je hier niet thuis", concludeert Van IJzerloo. Liever een paar goede Da Vinei-leden dan veel leden die een geintje niet kunnen waarderen. (Jf zo als een ander het verwoordt: „Aan kneuzen hebben we niets." Helemaal zonder slag of stoot gaat het vappen niet, geeft Lette toe. Zijn studie psychologie leidt er flink onder. De eerste paar colleges heeft hij al laten schieten. „Colleges om negen uur zijn gewoon echt te vroeg." r VEEL SMAAK i WEINIG CAWRIÊEM Een krachtige, heldere bouillon in vijf heerlijke smaken. En het goede nieuws is dat Cup-a-Soup Helder slechts 3 tot 6 kilocalorieën* bevat Ideaal dus "voor mensen die ook na vieren op hun figuur willen letten! Cup-a-Soup Helder is verkrijgbaar in de volgende smaken- Tuinkruiden, Kruidige kip. Paddestoelen, Runderbouillon-met bieslook en Oosterse bouillon met peultjes. U kunt Cup-a-Soup Helder vanaf 1 september vinden in de supermarkt. Cup-a-Soup Helder, heel veel smaak, heel weinig calorieën •perioomi. Vier uur Cup-a-Soup, dat zouden meer mensen moeten doen. [Hlevv, Het grootste geheim van de Oosterse keuken is algemeen bekend: hoe verser hoe lekkerder. En hoe gezonder natuur lijk. Met de introductie van Wokmenu wordt vers en authentiek Oosters eten makkelijker dan ooit. Het is een complete maaltijd voor 1 per soon, die je alleen nog even moet wokken. Binnen 5 minuten zet je een heerlijke authentieke Oosterse maaltijd op talel. Er zijn vijf verschillende Wokmenu's: Thais, Indiaas, Indonesisch, Chinees of Japans. Elk Wokmenu bestaat uit verse groenten, vlees, saus en ri|st; allemaal apart verpakt waardoor kwaliteit en smaak optimaal zijn. Conimex Wokmenu voldoet uitstekend aan de eisen voor een goede maalti|d genieten, gemak en gezondheid. vooroordelen vóór te blijven. „Ons onderzoek is ons visite kaartje", zegt Saris. Vanuit de landelijke politiek ko men wel voorstellen als: af schaffen van het collegegeld voor bètastudenten en het ver hogen van hun studietoelage. Daarin ziet Saris niet veel. „On derwijs moet niet gratis zijn, dan is het ook niets waard." Om studenten aan inkomen te helpen, geeft hij ze liever be taalde assistenschappen. „Dat is beter dan vakken vullen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13