SERVICE Warme eindsprint (2h - Hé verplegendeZin in een werkvakantie? VRIJDAG 19 SEPTEMBER 20(1 CD VAN DE DAG Genre: klassiek/nieuwe muziek Valentin Silvestrov: Metamusik;Postludium/ Alexei Lubimov/RSO Wien/ Dennis Russell Davies ECM Records 472 081-2 Waar het werk van Oost-Europese tijdgenoten als Alfred Schnittke, Sofia Goebaidoelina en Arvo Part inmiddels gefundenes fressen is in het Westen, geniet de Oekraïner Valentin Silvestrov (1937) hier een beperkte status. Vergelijkbaar met Peteris Vasks en Edison De- nisov, hoewel Silvestrov al in 1968 in Amsterdam meedeed aan de Gaudeamus-competitie voor nieuwe muziek. Zijn latere werken als Metamiisik (Symphony for piano and orchestra, 1992) en Post huiium (Symphonic poem for piano and orchestra, 1984) worden gekenmerkt door trage tempi, lange noten en plotseling aanzwel lende clusters. Er ijlt voortdurend een onuitgesproken dreiging in de uitstervende echo's. Voor een deel is dat te verklaren uit Silves trov's voorliefde voor drama. Zijn muziek is sterk lyrisch van natu re, maar ze drijft op sterke tegenstellingen. Alexei Lubimov doet je Metamiisik ervaren als een zinsbegoochelende voorstelling: nu eens ingekeerd, dan weer expressief en extreem. Zeer de moeite van de concentratie waard. BOEK VAN DE DAG Antonio Damasio 1 Ift gelijk van Spinoza Genre: filosofie Antonio Damasio Het gelijk van Spinoza uitg. Wereldbibliotheek Prijs: €24,90 De Italiaanse hoogleraar neurologie Antonio Damasio kreeg inter nationale aandacht met zijn boek De vergissing van Descartes. Daarin betoogde hij dat Descartes ongelijk heeft met zijn stelling dat lichaam en geest onafhankelijk van elkaar functioneren. De rol van gevoelens wordt, naar de mening van Damasio, door Descar tes ten onrechte over het hoofd gezien. In zijn nieuwe boek Het ge heim van Spinoza borduurt de hoogleraar daar op voort. Hij stelt dat de denkbeelden van Spinoza, die precies het tegengestelde van Descartes beweerde, door de moderne neurologie geheel worden onderschreven. De flaptekst noemt Damasio gedachtengangen 'uiterst leesbaar'. Dat klopt, mits de lezer de nodige medische ter minologie ('ventromediale prefontale schorsgebieden') voor lief neemt en zich concentreert op de erachter liggende redenering. KOKKERELLEN Gevulde zalmfilet met bleekselderij Voor 2 hoofdgerechten Dankzij het feit dat tegenwoor dig de zalmen zich met succes laten kweken worden de in de vrije wateren voorkomende 'wil de' zalmen niet langer door overbevissing bedreigd. Smaak en kwaliteit van de met name in Noorwegen gekweekte zalmen doen nog maar weinig onder voor de 'wilde' zalmen. Dat culinaire snobs des ondanks kiezen voor 'wilde' zalmen heeft met de prijs te maken. Die is voor de 'wilde' zalmen vier- of vijfmaal zo hoog dan die van de gekweekte zalm. Ingrediënten 2 grote dunne (ca. 1 cm) plakken verse Noorse zalmfilet, elk ca. 175 gram; 2 theel. limoen- of citroensap: 1 eiwit; 1 eetl. kook room; 1 theel. milde kerriepoe der (Djawa - Conimex); 1 bos uitje, met veel fris groen, ge snipperd; 4-6 bleekselderijsten- gels; 1 eetL droge witte ver mouth (Noilly Prat); zout; witte peper uit de molen; ca. 40 gram boter. Bereiding Snijd de plakken zalm in vier kanten met een gewicht van ca. 150 gram per stuk. De afsnijd sels (samen ca. 50 gram) wor den gebruikt voor de vullingen. Spoel de vierkanten onder stro mend koud water. Maak ze droog met keukenpapier en wrijf ze in met limoen- of ci troensap. Laat ze tenminste 10 minuten liggen. Gebruik de keukenmachine (food processor) om van de af snijdsels van de zalm een fijne puree te maken. Voeg er 2 eet lepels losgeroerd eiwit, kook room, 1/2 theelepel kerriepoe der en wat zout en peper aan toe. Laat de machine hierna nog 10 -15 seconden draai- m. Doe alles over in een kom metje en roer er 1 eetlepel gesnipperde bosui door. Plaats het kommetje tot verder gebruik in de koelkast. Maak de bleekselderij schoon. Snijd de stengels in smalle boogjes. Beboter een ovenvaste schaal en verdeel de bleekselderij over de bodem. Strooi er wat zout, peper, de rest van het kerriepoeder en de bosui over. Besprenkel alles met droge vermout en 2 eetlepels water. Maak de zalmplakken opnieuw droog met keukenpapier en wrijf ze aan weerszij den in met wat zout en peper. Bedek een zalmplak met de vul ling. Strijk het er zo gelijkmatig mogelijk over uit. Leg de twee de plak er op en snijd de zalm diagonaal in tweeën. Steek de driehoeken vast met houten prikkers. Leg ze op het bed van bleekselderij. Verdeel de rest (ca. 30 gram) van de boter in kleine vlokjes over de vis en de omringende bleekselderij. Leg het deksel op de schaal of dek alles af met aluminiumfolie. Plaats de schaal in het midden van de tot 200 o C. voorver warmde oven. Reken op een oventijd van 20 minuten. Presentatie Dien het gerecht in de oven schaal op. Geef er gekookte kleine aardappeltjes of aardap pelpuree bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij Waalre en Al bij Bameveld. Zaterdag: Al 2 bij Woerden en A67 bij Bladel. Zondag: Al 5 bij Kesteren en Al bij Eemnes. HET WEER door Jan Visser September startte stroef maar heeft dankzij een for midabele 'midseptembernazomer' aan prestige ge wonnen. Met een maximumtemperatuur van 28,6 graden registreerde De Bilt gisteren niet alleen een datumrecord, het was de op een na warmste dag zo laat in het seizoen. In het verleden werd het slechts op 19 september 1947 met 30,1 graden nog warmer. Net zo warm als gisteren was het wel op 20 septem ber 1926. De meeste late zomerse dag vanaf 1901 in De Bilt komt voor rekening van 10 oktober 1921 toen 26,7 graden werd gemeten. Het kwik kreeg vooral gistermiddag toen de zuidwestenwind aantrok vleu geltjes. Aan zee koelde het daardoor juist af: Wijk aan Zee bleef met 24,9 graden net onder de zomerse grens van 25 graden steken. Doordat de warmbloedige hoogterug boven Europa van geen wijken weet - wat dat betreft is er ten op zichte van juni en de tweede helft juli en augustus weinig veranderd - wordt de nazomer tot en met het weekeinde geprolongeerd. Boven de Noordzee be vindt zich vandaag weliswaar een koufront, de snelle opbouw van een nieuw luchtdrukmaximum op weg van Schotland naar de Oostzee smoort het front. Pas na het weekeinde dringt een oceaanfront tot ons land door hetgeen maandag wat regen of een bui tot gevolg heeft. Ook de temperatuur gaat beneden maar komt maandag nog wel boven 20 graden uit. Morgen drijven er mogelijk nog enkele wolkenvel den van het zwakke koufront over, meestentijds draait het om zonneschijn bij temperaturen oplo pend naar waarden omstreeks 23-25 graden. De wind is meest zwak uit het westen of zuidwesten. Zondag is het opnieuw overwegend zonnig en warm met temperaturen tot ruim boven 20 graden. De in middels snel in betekenis afnemende orkaan Isabel heeft in het oosten van de Verenigde Staten erg veel regen veroorzaakt. In Augusta county, in het westen van de staat Virginia, viel tot 355 mm. o o U- V d O j}- x}- i}- ooi}- zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Bel de weerman vc het meest actuelt weerbericht in de rt (advertentie) Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicap- -= IMHs ten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kostje 7r»fl nphlflPITI een weekje van je vrije tijd, maar v4C t,UIIIICUIUCIII je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Horizontaal: 4. Wordt gespeeld als een deel van het lichaam (7); 5. Wederom een gevarieerd diner (9); 8. Die stranddief krijgtE zijn kop (3); 9. Bij doorgang verliest men zijn zelfbeheersi (4); 10. De prijs van een gerecht (6). Verticaal: 1. Zo klaar in de koffie (7); 2. Het bezinksel van een oplicU (9); 3. In deze zaal wordt een noot voelbaar (4); 6. Wordt werkplaats er fijn van? (6); 7. De meisjes uit deze plaats g erin als koek (6). Ie Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail info@zonnebloerr/1, Internet www.zonnebloem.nl Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Spoorboom; 9. notk; 10. orka; 11. al; 12. ene; 14. ar; 15. gruis; roi; 19. nut; 21. dra; 22. bos; 23. kea; 25. Eos; 27. fonds; 30. om; mir; 33. nu; 34. leva; 36. ahoi; 38. stuntwerk. Verticaal: 1. Snaar; 2. pol; 3. OT; 4. oker; 5. boei; 6. OR; 7. Oka; 8. markt; lp nuf; 15. giraf; 16. snoes; 18. ode; 20. uso; 23. krols; 24. uni; 26. s et 28. Oman; 29. draw; 31. met; 33. nor; 35. VU; 37. he. Jf ar

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12