BUITENLAND VS zetten zich schrap voor Isabel Deze winter vooral niet met de auto naar België Schroder zoekt rugdekking van Chirac en Blair De Hoop Scheffer heel dicht bij Navo-topbaan Berlusconi zegt sorry tegen Italiaanse joden Israël gaat door met doden Hamas-leiding X Orkaan legt hele openbare leven aan de oostkust plat VS gewend aan orkanen Prodi in de bres voor 'spek en bonenlanden' Spaanse rechter wil aanklacht tegen Bin Laden Saudi-Arabië droomt vdh eigen kernbom Orkaan Isabel nadert oostkust VS )aeda fantast kelt studenten (burg - De Amerikaanse Je heeft gisteravond een (doodgeschoten die in een rsiteit in Tennessee vijf- tudenten en een hoogle- ïad gegijzeld. De 26-jarige 'd Kilpatrick jr. uit Mem- jrklaarde tegenover de [e lid te zijn van al-Qaeda noord te willen plegen, patste mislukte omdat de Te hem doodschoot nadat |het rond begon te schie- wee gegijzelden raakten ind. si-dossiers van hl vrijgegeven - De Stasi-dossiers over irmalige Duitse bonds- lier Helmut Kohl mogen icipe worden vrijgegeven, •ft een rechtbank in Ber- laald. Kohls advocaten Bgen de beslissing in be- gaan. De Oost-Duitse ge- e dienst Stasi heeft van s*e tot de val van de Berlijnse rin november 1989 de te- B0 n van Kohl afgeluisterd, (j. enst legde daarover een bj er van 6000 tot 7000 pagi- lan. ididos rekenen et afvallig lid donderdag l8 september 2003 ihagen - Een voormalig de Deense motorbende idos is gisteren in Kopen- Öi met een autobom opge- 1. Stukken van het wrak haamsdelen werden tien meters weggeslingerd. De ige Borgfjord Larsen zat reclasseringscentrum het 4F e deel uit van een celstraf g cht jaar wegens ontvoe- ■0( geweldpleging en de dief- •0( in zes miljoen sigaretten. w jaren negentig vielen in ;t ndeoorlog tussen de Ban en de Hells Angels twaalf et- p ider procestijd air Milosevic gi h« aag - Slobodan Milosevic it van het Joegoslavië-tribu- 1 ;een twee jaar, zoals hij ja: evraagd, maar drie maan- Ira e tijd om zijn verdediging iel e bereiden. Eind dit jaar 1 e aanklagers klaar met bfeel van de zaak. Dat zou ;nen dat Milosevic in april •in jn verdediging kan begin- ce Abele straf in oep kampbeul aag - In hoger beroep is aif voor de Bosnische Ser- ilorad Kmojelac door het slavië tribunaal verdub- ^an 7,5 naar 15 jaar cel. ■Iplac, een voormalige wis- leraar, was tijdens de in Bosnië commandant in gevangenenkamp i De ongeveer duizend en, overwegend moslims kamp werden dagelijks ndeld. Zeker 26 van hen B n doodgeslagen. Vorig e( erd Krnojelac vrijgespro- '0j in moord en etnische zui- maar daar dacht de be- camer van het tribunaal pi Horde maakt I rzorgslanding Opknapbeurt snelwegen drijft menig chauffeur tot wanhoop door Pascale Thewissen neufchateau - Wie komende winter via België richting zuiden wil rijden, kan z'n borst natmaken. Wegwerkzaamheden zullen automobilisten op de Autoroute du Soleil tot wanhoop drijven: er dreigen lan ge files op de snelwegen door de Arden nen. Het wegdek is abominabel. Het lawaaie rige asfalt van de snelweg naar de zon, de E25 van Luik naar Luxemburg, zit vol gaten en bulten. En ook de E411 van Brussel naar Luxemburg is dringend aan een opknapbeurt toe. Liefst 127,5 kilo meter wegdek moet worden vernieuwd. Niemand die twijfelt aan de noodzaak. Alleen over de manier waarop lopen de meningen uiteen. „Het is een typisch Belgisch verhaal. Een farce", zegt Pascal Vanrobays, bedrijfs leider van het Truck-center in Habay, langs de E25. „Door de oliecrisis, begin jaren tachtig, werd bij de aanleg be spaard op de betonnen onderlaag. Nu blijkt het asfalt van dermate lamentabele kwaliteit dat alles vernieuwd moet wor den." De Waalse overheid had het onzalige plkan opgevat om beide wegen tegelijk uit te laten voeren. Daardoor zouden de twee belangrijkste verkeersaders naar het zuiden op sommige plaatsen gedu rende drie jaar worden afgesloten. Al leen in juli en augustus zou het werk worden opgeschort om het vakantiever keer niet te hinderen. Maar dat was buiten de transporteurs en ondernemers langs de twee autosnelwe gen gerekend. Vanrobays: „Er bleek he lemaal niet te zijn nagedacht over de ge volgen van dergelijke drastische maatre gelen. De transportsector zou gecon fronteerd worden met kilometers lange omleidingen en urenlange vertragingen. Dorpjes langs de twee doorgaande rou tes zouden geteisterd worden door sluipverkeer. De inkomsten van de be drijven langs de E25 en E411 zouden op drogen." Ondernemers, transporteurs en dorps bewoners schopten een enorme stam pei, en uiteindelijk besloot de Waalse overheid af te zien van het afsluiten van de twee verkeersaders. Inmiddels is, tot grote opluchting van alle betrokkenen, afgesproken dat in beide rijrichtingen één rijstrook openblijft. „Een blokkade had grote gevolgen gehad. Met deze op lossing kunnen we leven. Want dat er iets aan de toestand van het wegdek ge- door Jaap van Wesel Washington - De orkaan Isabel heeft het hele openbare leven aan de oostkust van de Verenig de Staten plat gelegd. In de hoofdstad Washington blijven thuis, ligt het openbaar vervoer stil, blijven scholen blijven en wordt in het Witte Huis en het Capitool gespijkerd aan verster kingen, om aan de windstoten van ioo km per uur het hoofd te kunnen bieden. Isabel zal van daag de Amerikaanse kust berei ken. Honderdduizenden inwoners van North Carolina en Virginia zijn op aanraden van de over heid dieper het binnenland in getrokken. Maar een onbekend aantal mensen heeft besloten een flinke voorraad voedsel en drinken in te slaan en de ge beurtenissen thuis af te wach ten. Gistermiddag waren doe- het-zelf-zaken door hun voor raden spaanplaat (om ramen af te dekken) heen en kaarsen en batterijen waren nauwelijks meer verkrijgbaar. De orkaan is iets in kracht afge nomen, maar bereikt nog steeds windsnelheden tot 170 kilometer per uur. Meteorolo gen denken dat Isabel voor der tig centimeter regen per vier kante meter zal zorgen, waar door er grote kans bestaat op overstromingen in het reeds doorweekte oosten van de Ver enigde Staten. Dat Isabel iets aan kracht inge- bqet is een schrale troost. De orkaan is extra gevaarlijk omdat hij niet zoals de meeste orka nen langs de kust naar het noorden zal afbuigen, maar frontaal naar binnen komt en dan rechtstreeks doorstoot naar het binnenland. Daardoor moet berekend worden met veel meer schade dan gebruikelijk. Terwijl het oog van de orkaan over het land trekt, wordt hij aan alle kanten gevolgd en voorafgegaan door honderden kilometers van storm en zware neerslag. Vliegvelden in grote delen van de oostkust, met inbegrip van Washington, gaan dicht, wat tot een ontregeling van het lucht verkeer zal leiden. In Washing ton wordt verder rekening ge houden met het op grote schaal uitvallen van elektriciteit. De kans is namelijk groot dat bo men omwaaien en op elektrici teitsdraden terechtkomen. iet I Enkele weken voor de stfe vlucht op 24 oktober ;1j :en piloot van British Air- ijn Concorde uit voor- v( an de grond gezet in Op weg van New York onden traden er proble- ip met een van de moto- emanning en passagiers n niet in gevaar zijn ge- nEen ongeluk met een rde van Air France kostte 2000 113 mensen het le- c' ir France heeft de dertig Concordes al opge- igtkse politie 'el t pedonetwerk e - De Griekse politie [isteren in Athene een elennetwerk opgerold. eldden bronnen die bij e litieonderzoek betrokken z e politie zou de eigenaar n videotheek, zijn doch- een Afghaanse medewer- bben gearresteerd. Dui- pornografische video- n zijn in beslag genomen, m velen sex met kinde va tt en. ie o afgehakt sl fd mag in Bild 2 De Duitse tabloid Bild e% niet verkeerd aan ge- en foto te publiceren van [ehakte hoofd van een 2 iffer van de burgeroorlog ria. Dat heeft de Duitse oor de Journalistiek be- De foto kan lezers be van de gruwelen :n rlog en dat is een van de et/an de pers, oordeelde de eventien lezers van Bild n een klacht ingediend. Duitse bondskanselier wil Europese eenheid in kwestie Irak door onze correspondent Wierd Duk berliin - Hoeveel tijd en aandacht krijgt de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) dinsdag tijdens zijn be zoek aan New York van de Amerikaanse president Bush? Schroder, die de Bonds dagverkiezingen vorig jaar onder meer won dankzij zijn verzet tegen de oorlog in Irak, wordt door het Witte Huis ge wantrouwd. Om zich in de rug gesteund te voelen tijdens zijn besprekingen met Bush overlegt Schroder zaterdag met de Franse president Jacques Chirac en de Britse premier Tony Blair. Schroder, die aan zijn tweede ambtster mijn bezig is, wil de geschiedenis ingaan als één van de 'grote kanseliers', in de traditie van Adenauer, Brandt en Kohl. Zo'n reputatie, weet Schroder, bouw je alleen op als je in buitenlands politieke vraagstukken sterk voor de dag komt. De kanselier wil Duitsland op de kaart zet ten als een trotse regionale macht. Bijna zestig jaar na de Tweede Wereldoorlog moet Berlijn niet langer schromen om in belangrijke kwesties de eigen belangen te laten prevaleren, redeneert hij. Nood zaak is echter wel dat je met de Ameri kanen in gesprek blijft. De kwestie-Irak is het centrale thema tij dens de discussies de komende dagen in Berlijn en ook in New York, waar Schro der de Verenigde Naties zal toespreken. Zaterdag willen de drie machtigste man nen van Europa in Berlijn hun menings verschillen over Irak bijleggen. Tot voor kort stonden Chirac en Schroder nog te genover Blair, die de kant van de VS koos. Maar Blair ligt in eigen land zwaar onder vuur wegens Irak en verwacht wordt dat Blair de kant van Europa kiest. Ook de Amerikanen lijken bereid tot een compromis omdat de kosten voor de operatie in Irak de pan uitrijzen. De bondgenoten zoeken daarom naar de formulering van een nieuwe VN-resolu- tie, waarmee alle partijen kunnen in stemmen. Frankrijk en Duitsland hame ren op een snelle overdracht van het be stuur aan Irakezen. Duitse commentatoren vinden dat Chi rac en Schroder de Amerikanen tege- moet moeten komen. .Anders verslindt de Transatlantische kloof niet alleen de Navo, maar ook de Europese aanspraak om in de wereld een beduidende rol te spelen", aldus Die Welt. daan moet worden, staat als een paal boven water. Zowel de E25 als de E411 zijn er erg slecht aan toe", zegt een woordvoerster van de Nederlandse werkgeversorganisatie voor logistiek en transport, EVO. Vanrobays: „Nu merken we nog weinig van de werkzaamheden. Maar ik ben als de dood voor de winter. Bij de eerste sneeuw gaat het vast dramatisch mis. Want sneeuw, mist en ijzel staan in Bel gië garant voor zware verkeersongeluk ken. Wat als er straks ergens een vracht wagen slipt? Dan staat in één klap alles stil. Ik moet er niet aan denken." Deze week is ter hoogte van Neufcha teau, waar de twee snelwegen samenko men, een begin gemaakt met het afzet ten van een deel van de rijweg. De ko mende drie jaar zal er voor 100 miljoen euro aan het asfalt vernieuwd woren. door Hans Celeijnse rome - Premier Berlusconi heeft gisteravond in een ge sprek met leiders van de joodse gemeenschap in Italië spijt be tuigd over zijn verdediging van Mussolini als een 'goedaardige dictator'. „Ik heb geen pijn wil len veroorzaken", zei Berlusco ni tegen Amos Luzzatto, voor zitter van de Unie van Italiaan se joden. Vorige week werd bekend dat Berlusconi in een niet gepubli ceerde passage van een inter view met een Britse weekblad heeft gezegd dat de fascistische dictator Benito Mussolini nooit iemand heeft vermoord, alleen „mensen op vakantie stuurde" en kort samengevat eigenlijk best meeviel. De jodenvervol ging in Italië begon in 1938 toen Mussolini rassenwetten uitvaardigde. In 1943 bezette het Duitse leger het noorden en midden van Italië. Bijna 7000 joden werden gedeporteerd, van wie 5910 om het leven kwa men. De vier joodse bestuurders ver lieten het door hen aangevraag de gesprek van ruim een uur in de synagoge van Rome gister avond echter met gemengde gevoelens. „Hij had alle Italia nen excuses moeten aanbie den, niet alleen ons", zei een van hen. Berlusconi heeft, zo luidde het gisteravond in een regerings verklaring de 'omstandigheden en het waarom' uitgelegd van zijn geruchtmakende gesprek met de Britse journalisten. „Hij zei dat het niet om een inter view ging, maar dat hij een op merking plaatste tijdens een praatje bij een glas champag ne", vertelde een van de joodse gesprekspartners na afloop. Volgens de regeringsverklaring van gisteren waren Berlusconi's ld woorden opzettelijk negatief geïnterpreteerd (een favoriete verdedigingslinie van Berlusco ni). „Deze regering is tegen alle dictaturen, en dat van Mussoli ni was een autoritair bewind. Maar in aantallen slachtoffers niet op een lijn te stellen met de bloedige dictaturen van Hitier of het Sovjet-communisme of regimes zoals dat van Hoes sein", zei een woordvoerder van Berlusconi. miami/anp - Het oosten van de Verenigde Staten is gewend aan orkanen. De afgelopen eeuw wa ren het er 165, waarvan er 65 in de drie zwaarste categorieën. Dat blijkt uit cijfers van het Na tionaal Orkaan Centrum in Mia mi. De orkanen krijgen om de beurt een vrouwen- of mannen naam. Isabel is de negende or kaan dit jaar. Een overzicht van de zwaarste orkanen sinds 1990: 1991: Negen doden vallen wan neer Bob onder andere de staat Massachusetts „aandoet". 1992: Orkaan Andrew richt enor me schade aan in Florida en Louisiana en kost vijftig mensen het leven. 1995: De orkaan Opal teistert Florida, Georgia en North Carolina. Deze kost zeven men sen het leven. 1996: Fran eist 22 levens aan de oostkust. 1998: Orkaan George treft vooral het Caribische gebied waar bijna vierhonderd slachtoffers vallen. In Florida en Louisiana vallen vier doden. 1999: Een rampjaar: Dennis trekt over de zuidoostkust van de VS en eist drie levens. Later is Floyd verwoestender: minstens 48 do den. Irene eist vervolgens nog eens zes levens. 2001: Orkaan Allison eist min stens 35 levens en trekt twee we ken lang over Amerika. 2003: Orkaan Claudette kost in Texas twee mensen het leven. door Hetty van Rooij brussel - Ieder land, ook het al lerkleinste, moet een volwaar dige eigen vertegenwoordiger houden in het dagelijks bestuur van de Europoese Unie. Dat zegt voorzitter Romano Prodi van de Europese Commissie. Volgens Prodi is het heel goed mogelijk om een bestuur van 25 leden zo te organiseren dat het goed en efficiënt werkt. In de toekomst zal de EU uit 25 landen bestaan, en in de ont- werpgrondwet voor Europa staat dat het dagelijks bestuur, de Europese Commissie, moet worden beperkt tot vijftien le den met stemrecht en tien le den die er 'voor spek en bonen' bijzitten. Daardoor zouden na de uitbreiding van de Unie tien landen het zonder volwaardige eigen commissaris moeten doen, wat in de ogen van veel kleine landen een gruwel is. Voor het Nederlandse kabinet is een roulatiesysteem accepta bel, maar de Tweede Kamer heeft in een WD-motie be zwaar aangetekend. Commissievoorzitter Prodi pre senteerde gisteren een ander idee: hij wil een Europese rege ring van vijfentwintig leden mèt stemrecht, een voor ieder EU- land, die om praktische rede nen in groepen georganiseerd worden. Duitsland heeft al met een geroepen dat Berlijn een extra commissaris wil als ook de kleine landen een eigen commissaris krijgen. Prodi wil ook dat de Europese Commissie meer macht krijgt dan in de ontwerp-grondwet is voorzien. Prodi wil dat het veto recht afschaffen voor onder meer belasting- en begrotings zaken. Nu kan elke lidstaat met een veto bepaalde besluiten torpederen. Prodi waarschuw de dat Europa daardoor onbe stuurbaar zal worden. Op 4 oktober begint in Rome het beslissende debat over de grondwet. Dat belooft een Poolse landdag te worden: niet alleen Prodi heeft opmerkingen over de Europese grondwet, bij na alle 15 lidstaten en de 10 as pirant-leden hebben al wijzi gingsvoorstellen laten horen. jeruzalem/gaza/rtr/anp/afp - Israëlische militairen hebben vanmorgen in de Gazastrook een lid van de militaire tak van Harnas gedood. De poging tot arrestatie van Jihad Abu Swerah in het vluchtelingenkamp Nus- eirat liep uit op een hevig vuur gevecht. Het huis waarin de man zich schuilhield werd uit eindelijk vanuit een helikopter met raketten in puin geschoten. Sinds een bloedige aanslag van Harnas op een bus in Jeruzalem op 19 augustus heeft Israël veertien Hamas-kopstukken vermoord. De Israëlische actie volgt op een hernieuwde oproep van de Palestijnse president Yasser Arafat om een wapenstilstand. In een interview met de Israëli sche televisie zei Arafat: „Ik wil een bestand. De hele wereld wil vrede, voor het welzijn van het Midden-Oosten en de toekom stige generaties van beide vol ken". Volgens hem is er genoeg bloed, leed en verwoesting ge weest. Islamitische Jihad en Harnas, verantwoordelijk voor de meeste aanslagen, zouden bereid zijn aan een wapenstil stand mee te werken. Israël heeft al laten weten weinig te voelen voor een wapenstil stand. De aanvallen op leden van terreurgroepen gaan door zolang de Palestijnse Autoriteit hen niet ontwapent. Arafat reageerde in een inter view met het Britse persbureau Reuters ook op het Israëlische besluit om hem te 'verwijderen' na nieuwe aanslagen. „Sharon geeft zelf toe dat hij me zeven tien keer probeerde te doden in Beiroet. Maar hier ben ik, met een geweer naast me. Wanneer was ik ooit niet voorbereid?" Ook meldde hij dat hij zichzelf zou doden wanneer Israël hem zou proberen te arresteren. madrid/ap - De Spaanse onder zoeksrechter Baltasar Garzon wil Osama bin Laden berech ten. Hij heeft een internationale arrestatiebevelen uitgevaardigd voor Bin Laden en zeventien anderen. Elf verdachten op zijn lijst van 34 zitten al in Spanje in de gevangenis. Hij houdt Bin Laden en 34 anderen medever antwoordelijk voor de aansla gen van 11 september en ande re terreurdaden. Volgens Gar zon vormt Spanje voor al-Qae da „een plaats of basis voor rust, voorbereiding, opleiding, ondersteuning en financie ring". Garzon komt in actie omdat er bij de aanslagen ook Spaanse burgers zijn gedood. Garzon was de onderzoeks rechter die probeerde de Chi leense ex-dictator Pinochet uit geleverd te krijgen. Pinochet zat maanden in huisarrest in Enge land tot de Britse rechters be sloten niet op het uitleverings verzoek van Garzon in te gaan. Nog twee kandidaten over in stoelendans rond opvolging Robertson Jaap de Hoop Scheffer en secretaris-gene raal van de Navo Robertson. Foto: AP/Fred Ernst. door Hetty van Rooij brussel - De eindstrijd om de hoogste politieke baan bij de Navo gaat tussen minister van buitenlandse zaken Jaap de Hoop Scheffer en de Canadese vice- premier en minister van financiën John Manley. De Europese landen en de VS staan achter De Hoop Scheffer, maar zolang Manley zich niet terugtrekt, kun nen de negentien Navo-landen geen overeenstemming bereiken. Navo-di- plomaten in Brussel gokken op een be noeming van De Hoop Scheffer tegen het einde van deze maand. De komende dagen moet duidelijk wor den of Manley bereid is zijn ambities op te geven, en welke rol Frankrijk speelt in het diplomatieke spel. Frankrijk staat buiten de militaire structuur van de Navo, maar heeft wel een stem in de be noeming van de politiek hoogste baas. Frankrijk zou als enig Europees land voorkeur hebben voor Marïey, die in te genstelling tot De Hoop Sorieffer open lijk kandidaat is. Maar de Franse ambas sade in Den Haag liet deze week weten dat Parijs de kandidatuur van de Neder landse bewindsman 'niet zal tegenwer ken'. Binnen de Navo is het regel dat de hoogste militair uit de VS komt, terwijl de hoogste politieke baas - de secreta ris-generaal - een Europeaan is. Door de benoeming van een Canadees zou Eu ropa niet meer vertegenwoordigd zijn in de top van de alliantie. „Onwenselijk", zei gisteren een Amerkaanse diplomaat. Bovendien zou De Hoop Scheffer (55) de Verenigde Staten achter zich hebben als dank voor de Nederlandse steun voor de Amerikaanse aanval op Irak. Als Parijs daadwerkelijk heeft gekozen voor De Hoop Scheffer, moet alleen de Canadese regering nog moet worden 'bewerkt' om zich bij de meerderheid aan te sluiten. Probleem is, aldus een Navo-diplomaat, dat Manley geen ge heim maakt van zijn kandidatuur en dat de Canadese regering zonder gezichts verlies uit de strijd r>,oet komen. Volgende week treffen de Navo-minis- ters van buitenlandse zaken elkaar in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. De kans is groot dat de knoop daar wordt doorgehakt. Opvallend is dat De Hoop Scheffer steeds meer openlijke steun krijgt. 'Mr Scheffer', zoals hij bin nen het Navo-hoofdkwartier heet, wordt in Brussel plotseling alom geprezen vanwege zijn no-nonsense-stijl, zijn be trokkenheid en zijn voornemen om van de Navo een modem, slagvaardig bond genootschap te maken. Volgens de ver trekkende secretaris-generaal George Robertson is hij 'een uitstekende kandi daat'. De Noorse minister van defensie Kristin Krohn Devoid, aanvankelijk zelf in de race, zegt dat 'de nieuwe secreta ris-generaal uit Nederland moet ko men'. De Belgische premier Guy Ver- hofstadt, aanvankelijk geen voorstander van de kandidatuur van De Hoop Schef fer, heeft al laten weten dat deze alsnog op zijn steud kan rekenen. londen - Het koninkrijk Saudi- Arabië overweegt de aanschaf van kernwapens, gezien de hui dige spanningen in het Mid den-Oosten. Dat meldt het Brit se dagblad The Guardian van daag. Volgens de krant circu leert „in de hoogste Saudische kringen" een strategisch docu ment waarin drie opties zijn opgenomen. Het verwerven van een nucleair wapen ter af schrikking, een alliantie met een kernmacht ter bescherming of proberen het Midden-Oos ten kernwapenvrij te maken. Tot nu toe ging Washington er volgens The Guardian vanuit dat Saudi-Arabië onder Ameri- ka's nucleaire paraplu zou wil len blijven. De relatie tussen beide landen is echter verslech terd na de aanslagen van 11 september. Veel kapers kwa men uit Saudi-Arabië. In het Midden-Oosten bezit a^een Is raël nucleaire wapens. Isabel Andrew Camille N,J. Washing KENTUCKY ^ENN. Charlotte1'» S.C Charleston* New °ri6anS FLORIDA Miami CUBA OHiü omvang grote stormen 500 100 km 2000 Isabel /4) JÉ windkracht: (D tropische wind tt orkaan (1) categorie schaal 1 t/m 5 Hug° \(a sept. 1989 1 Andrew I Golf van Mexico Caribische Zee Camille (5) anp bron: krt

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7