10 MUSICAL Grote Van den Ende-productiq Kruiswoordraadsel E Goed in bijzondere vakanties HOC 160 HOC 38! CD VAN DE DAG Genre: rock/americana Guided By Voices Earthquake Glue Matador Records/distr. V2 Records OLE 574-2 Guided By Voices behoort een kleine twintig jaar tot de top in in die rock. De zelfwerkzaamheid van de Amerikanen en vooral de dagdromerij van de onvermoeibare songschrijver en zanger Robert Pollard vormen al die tijd een bron van inspiratie voor iedereen die het nog eens echt hoopt te maken. De berucht slechte geluids kwaliteit van hun uitgebreide oeuvre vormt een extra verkoopar gument. Wie droomt er nou van roem en fortuin in panavision en breedbeeld? Ondertussen gebeurde het onvermijdelijke: Pollard schreef steeds betere songs. Guided By Voices wordt gekoesterd door verzamelaars en hun platen duiken op in de Amerikaanse al- bumlijsten. Op Earthquake Glue klinkt de gesjeesde onderwijzer Pollard steeds meer op een kruising van Peter Towshend en Roger Daltrey. Songs als Dead Cloud, The Main Street Wizards en Apolo gy In Advance hebben diezelfde rondruisende luidruchtigheid als The Who rond 1968, met een verschil: de puntigheid en hitgevoe ligheid ontbreken. Niet wanhopen maar. BOEK VAN DE DAG Wie denkt dat de wereld één groot global village is, met CNN en McDonald's als alomtegenwoordige ikonen, komt heel soms nog bedrogen uit. Lees Bittereinders van Koert Lindijer, waarin de Afri- ka-correspondent uitgebreid verslag doet van zijn ontmoetingen met Afrikaanse nomadenstammen. Als een ware volgeling van Wil fred Thesiger, de jongstleden augustus overleden legendarische Britse ontdekkingsreiziger, trekt Lindijer rond. Risico's lijken hem eerder aan te moedigen dan af te stoten. Hij spreekt met nomaden over uiteenlopende onderwerpen als de seksuele drift van kame len, de kunst van het vervelen en over de zwarte toekomst: veel Afrikaanse regeringsleiders zijn het rondreizende volkje liever kwijt dan rijk. Petterik Wiggers schoot er prachtige, sfeenijke foto's bij. KOKKERELLEN Kippenlevers met champignons Voor 2-3 hoofdgerechten Het gerecht van vandaag hoort thuis in de wereld keuken en kan het beste in een wok worden be reid. U kunt verse kip penlevers na het schoonmaken eventu eel een half uurtje in melk laten weken. De levertjes worden er wat lichter van kleur door en 1 de soms aanwezige ietwat bittere bijsmaak (galsporen) wordt er grotendeels door weg genomen. 200 - 250 gram verse kip penlevers; 150-200 gram kleine champignons; 2 eetl. olijfolie, traditio neel; 2 bosuitjes, gesnip perd; 2 eetl. tomatenpu ree; 1/2 theel. scherpe paprikapoeder (Rosen); 1 dl gevogeltefond, uit potje; 11/2 theel. al- lesbinder; 1 mespunt suiker; zout; witte pe per uit de molen; even tueel 2-3 eetl. kookroom; IJj 1 eetl. fijngehakte (blad) peterselie. Bereiding Spoel de kippenlevers enkele malen in ruim koud water. Kijk ze stuk voor stuk na op onge rechtigheden zoals peesjes en galsporen. Laat de kippenlevers op een zeef uitlekken. Maak de cham pignons schoon met een bor steltje of een vochtig stuk keu kenpapier. Snijd de grotere exemplaren in vieren en laat de kleintjes ongemoeid. Neem wel van elke paddestoel het onder ste deel van het steeltje weg. Verhit een wok en laat de olie er even in rond wal sen. Voeg kippenle vers en champignons tegelijk toe. Laat al les, onder regelmatig roeren en omschep pen 3 minuten zachtjes bakken. Strooi er tegen het einde van de baktijd bosuitjes en paprika poeder over. Schep er na het bakken toma tenpuree door en voeg de fond en dezelfde hoeveelheid kokend water toe. Schep alles enkele malen goed om. Laat er even de kook over komen. Schuif kippenlevers en pad destoelen naar een zij de van de wok. Strooi allesbinder over het vocht op de bodem van de wok. Roer al- 1 les krachtig door. Voeg er suiker en wat zout en peper aan toe. Roer, het is niet per se noodzake lijk, de kookroom door de saus. Schuif daarna kippenlevers en paddestoelen door de saus. Houd alles nog 2 minu ten tegen de kook aan. Presentatie Dien het gerecht op in een voorverwarmde schaal. Strooi er peterselie over. Geef er droog gekookte rijst, couscous of een kleine soort Italiaanse pasta bij. Geef er een eenvoudi ge groene salade bij. Overigens kunt u er ook een mandje met knapperig stokbrood bij geven en geef er dan ook een komme tje met fijngeraspte Parme zaanse kaas bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij 's-Hertogen- bosch en A2 bij Breukelen. Vrijdag: A2 bij Waalre en Al bij Barne- veld. Zaterdag: Al2 bij Woerden en AS7 bij Bladel. Zondag: Al5 bij Kesteren en Al bij Eemnes. (advertentie) Horizontaal: 1Paal die een overweg afsluit; 9. nader overeen te komen (afk.); 10. zwaardwalvis; 11. reeds; 12. een zekere; 14. soon én slee; 15. steenafval; 17. koning (Fr.); 19. belang; 21. spoedi 22. woud; 23. soort papegaai; 25. godin van de dageraad;-' voor een bepaald doel gereserveerd kapitaal; 30. voorzetsel 32. Russisch voor vrede; 33. thans; 34. Bulgaarse munt; 3(j uitroep van zeelui; 38. gevaarlijk werk. Verticaal: 1. Veerkrachtige draad; 2. aardkluit; 3. deel van de bijbel; gele verfstof; 5. baken; 6. ondernemingsraad; 7. rivier in Rusland; 8. afzetgebied; 13. ingebeeld meisje; 15. herkauw J 16. lieftallig persoon; 18. lofdicht; 20. wisselgebruik (It.); hitsig; 24. enkelvoudig; 26. glad neerliggend; 28. oliestaai; onbesliste wedstrijd; 31. voorzetsel; 33. gevangenis; 35. V' Universtiteit; 37. symbool helium. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Mirakel; 5. egelskop; 7. belt; 9. fiks; 10. postere" Verticaal: 1. Single; 2. panlat; 3^-reukoffer; 6. pakweg; 8. Laos. door Hans Visser Joop van den Ende vond het te duur worden om met een grote productie door het land te trekken. En tevreden maakte hij onlangs bekend dat veel Nederlanders geen bezwaar hebben tegen wat reizen om 'iets groots' te kunnen zien. Dus zet de producent een punt achter zijn steeds groter wordende reisproducties om zich te rug te trekken op zijn vaste 'burchten': Scheveningen, Utrecht en op dit moment nog Rotterdam. Maar een blik op het komende theaterseizoen leert dat wie in het theater de voorkeur geeft aan avontuur en artisticiteit, ook goed uit is in de thea ters in Leiden en omgeving. Want er zijn nog genoeg producenten die met musi cals durven te reizen. Het feit dat Van den Ende de rechten bezit van tal van veel internationaal bekende en toonaangevende oude en nieuwe musicals, die een an der daarom niet hier mag brengen, heeft zelfs geleid tot een zekere creativiteit. Het gezin Von Trapp beleeft de finalevoorstellingen van The Sound of Music' in het Scheve- nlngse Circustheater. Foto: Deen van Meer 6veV, Wl£ VW£T WANNER H&T VUUR. ONTVfKT In het nieuwe seizoen is daarom heel veel nieuw, origineel Neder lands werk te zien. Maar makkelijk hebben de Nederlandse musicalma kers het niet. Kwaliteit kost geld en dat is er niet altijd. Dat is sommige voorstellingen duidelijk aan te zien. Producenten moe ten vaak kiezen tus sen een rijkere aan kleding, meer spe lers en een wat gro ter orkest en dus wat duurdere kaar ten of een lagere en tree en dus ook een minder 'gelikte' show. Niettemin zijn er deze winter minstens acht nieu we Nederlandse musicals te zien. Zo als de bewerking van het beroemde boek Een zomerzot heid van Cissy van Marxvelt uit 1927, een verhaal over vijf jonge dames, vijf jonge heren en een dame. Regisseur is Bruun Kuijt, altijd goed voor theater met een brede caba reteske glimlach. Er wordt gespeeld door veelbelovend jong talent en de ervaren Diana Dobbel- man. Ook de muziek komt uit die tijd: Gershwin, Porter en Weill. Na tuurlijk gespeeld door een salonor kest. Ivo de Wijs en Frank Affolter schrij ven teksten en mu ziek voor Alleen op de wereld naar de roman van Hector Malot. Heddy Lester en Bert Simhoffer spelen de hoofdrol len. De honden worden getraind door Toni Boltini. De televisieserie Ha- melen krijgt een the aterversie waarin de liedjes van weleer terugkeren. In de hoofdrollen: 'good old' Loekie Knol en het Saturday Night Fever-duo Chantal Janzen en Joost de Jong. Van Nonsens is komend seizoen een versie te zien waarin de rollen van een groep nonnen wor den gespeeld door mannen. Nieuw is ook de be werking het scheepsjournaal van de Hoomse schip per Bontekoe uit 1618, met Lottie Hellingman en Frans van Deursen en teksten van Sjoerd Kuiper. Het gezelschap Opus One brengt Jungle- book van Coot van Doesburgh en Ton Scherpenzeel en het gezelschap reist nog even door met Tyl Uilen spiegel. Veel van die bekende titels duiden trouwens wel op een soort trend: nostalgie. Caroline Dijkhuizen en Robby Kensmil Sf Klng'. Foto: Govert de Roos Van 'Isch', een heel nieuwe vorm van jongerentheater, reist een derde versie rond. Nieuw in dat genre is The art of breaking, een productie met nogal wat hiphop en break dance. En voor de allerjongsten gaat de al even succesvolle musical Kik ker opnieuw het land in, net als Een zomerzotheid Muzikale komedie naar het boek van Cissy van Marxveldt over vijf jonge meiden op vakantie, 7 mei 2004 in de Leidse Schouwburg. Alleen op de wereld Le Familiemusical naar het boek van Hector Malot over het jongetje Remi K dat verkocht wordt aan de Italiaanse Do straatmuzikant Vitalis, 29 en 30 de- kei cember in de teidse Schouwburg Lei Kunt u mij de weg naar Hameien ver- Do tellen, meneer? T Een van de best bekeken Nederland- de se tv-series nu als musical in het the- vo< ater, 18 en 19 november in de Leid- api se Schouwburg. Nonsens Lieve Heren N Vijf swingende en zingende nonnen, b waarachter deze keren heren schuil P blijken te gaan, doen zo'n beetje al- re les wat god verboden heeft, 4 juni D 2004 in de Leidse Schouwburg. S Scheepsjongens van Bontekoe D« De reisavonturen van oer-Hollandse D« jongens verwerkt tot spannende een h romantische musical, 30 en 31 sc maart 2004 in de Leidse Schouw- h burg. d in The Art of Breaking Breakdance-legende Niels 'Storm' H Robitzky met acht andere dansers In N een programma met hiphop en 0 breakdance, 8 februari 2004 in de ja m Bijna 6400 langdurig zieken en gehandicapten gaan met de Zonnebloem op vakantie. U kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten betaalbaar DE REC 'Alleen op de Wereld', het klassieke kinderboek over het weesjongetje Remi, nu als musical. Foto: Maarten Pieterse te houden. few! de Zonnebloem* Tel. (076) 564 63 62 wsvw zonnebloem.nl AJepE

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 30