Vrouwen kieken in kleedhokje: persvrijheid? GESPREK VAN DE DAG Prinses Stéphanie van schandaal naar schandaal Sjansen in de file via internei www.autoflirt.i Aanval op aanval DAGELIJKS LEVEN HEB Z)& Nou ÜE J-IN MENSELIJK of In de Amerikaanse stad Milwaukee is een 8-jarige AUTISTISCHE JON GEN OVERLEDEN toen hij in be dwang werd gehouden tijdens een gebedsdienst die hem moest gene zen. Dat heeft de politie bekendge maakt. Een predikant is gearres teerd. Het slachtoffer was door zijn moeder naar de lokale kerk gebracht waar de kerkgangers meer dan uur voor hem baden totdat iemand op merkte dat hij niet meer bewoog. De jongen ging al drie weken met zijn moeder naar de gebedsdiensten. Hij werd in lakens gewikkeld om te voorkomen dat hij zichzelf of ande ren zou krabben. ,,De jongen had een probleem in zijn hoofd, en wat wij deden was God vragen om dat op te lossen. Die oplossing was hem te rug bij zich te nemen. Het enige yvat ik weet is dat ons geen schuld treft", aldus de predikant. Tienduizenden websurfers hebben een beroep op Star Wars-regisseur George Lucas gedaan om een CA NADESE TIENER een rol te geven in het komende deel van zijn science fiction-epos. Dat meldt het Britse dagblad The Guardian. Op internet is een ware sensatie ontstaan rond de 15-jarige Ghyslain Raza, die een vechtscène naspeelt uit de film STAR WARS in een zelf opgenomen filmpje. Het videofilmpje verspreid de zich over het wereldwijde web nadat een aantal van Razas klasge noten de opname op internet had gezet. Een online petitie, die inmid dels bijna 100.000 handtekeningen heeft opgeleverd, moet van Raza nu een ster maken. Volgens Lucas' pro ductiemaatschappij is een verschij ning van de tiener in Star Wars: Epi sode III echter uitgesloten. ,,Het is duidelijk dat er veel support is voor Raza. Verder hebben wij geen com mentaar", aldus een woordvoerder. StarWars: Episode III moet in 2005 uitkomen. De moeder van Raza heeft zijn klasgenoten inmiddels voor de rechter gedaagd. Ze eist een schadevergoeding van 164.000 dol lar wegens psychische schade die haar zoon zou hebben opgelopen. Een Argentijnse STRAATARTIEST heeft eerder deze week ZELF MOORD gepleegd door van de be roemde klokkentoren op het San Marcoplein in Venetië te springen. De 39-jarige Fabian Alejandro Hoi- man, een danser en mimespeler in Venetië en omstreken, klom.op de top van de 90 meter hoge toren over het hek. Terwijl agenten en toeris ten probeerden hem ervan te over tuigen niet te springen, maakte de politie het wereldberoemde plein vrij en haastte de brandweer zich met een vangnet naar de toren. Maar net voor de brandweer arriveer de, precies toen de klok twaalf uur sloeg, liet Hoiman zich vallen. De dagen ervoor was de straatartiest al opgevallen doorzijn vreemde ge drag. De politie had hem al naar een ziekenhuis in Venetië gebracht, waar hij vervolgens weer wegliep. Een ex-miss België is UIT DE KLE REN gegaan voor het mannenblad Playboy. De 22-jarige Brigitta Cal- lens staat deze maand in in de Vlaamse editie, naar eigen zeggen in serene poses. Callens is in Vlaan deren bekend vanwege een opmer kelijke strafzaak. Ze werd ooit over vallen samen met haar toenmalige vriend, eigenaar van de inmiddels gesloten Antwerpse dancing Zillion. De ex-miss en haar vriend beschul digen elkaar nu ervan de opdracht gever te zijn van de overval. Foto: Reuters tfj De voormalige Tsjechische presi dent Vaclav HAVEL heeft besloten zijn oude beroep weer op te nemen: het SCHRIJVEN van toneelstukken. Zijn nieuwe stuk gaat over de peri kelen van de macht. ,,Het is een stuk gebaseerd op het verhaal van King Lear, over een man wiens we reld in elkaar stort op het moment dat hij zijn macht verliest", aldus Havel. Het toneelstuk zal echter geen beeld schetsen van zijn perio de als president van het land. Havel schreef eerder stukken als Tuin feestje en Memorandum. Onder de communisten was zijn werk verbo den. Havel was een van de architec ten van de fluwelen revolutie in 1989 in het toenmalige Tsjechoslo- wakije. Die leidde tot de val van de communisten. Hij werd daarna tot staatshoofd gekozen. Foto: EPA Een BETONNEN MUUR van 2,50 meter hoog moet de familie Postma uit het Friese Haulerwijk vrijwaren van geluidsoverlast en glurende blikken van de baptisten in het naastgelegen kerkgebouw. De twee partijen hebben hun CONFLICT uit gepraat. De familie had een kort ge ding aangespannen tegen de baptis- tenkerk omdat zij zich voelde aange tast in haar privacy. De Postma's storen zich onder meer aan de zang tijdens de wekelijke erediensten. De nieuwe nooddeur die grenst aan de tuin van de familie zou te vaak wor den gebruikt en de baptisten zou den de familie bespieden. Tijdens de eerste zitting in augustus stelde de rechter voor om een schutting te plaatsen. Volgens de advocaat van de familie is de muur die er nu komt zo hoog dat niet gegluurd kan wor den. De betonnen wand zou ook het zingen in de kerk tot een aanvaard baar niveau beperken. ..Ik ben geen rebelse prinses", heeft Stéphanie eens gezegd. Er zullen nog maar weinig mensen zijn die haar geloven. Als geen andere prinses namelijk heeft Stépha nie haar familie in verlegenheid gebracht in haar zoektocht naar vrijheid, geluk en lief de. Dinsdag kwam er weer een nieuw hoofdstuk bij. Het paleis bevestigde dat de prinses in Genève in het geheim is ge trouwd met de bijna tien jaar jongere Por tugese acrobaat Adans Lopez Peres. Stéphanie trok de afgelopen maanden in een super trailer achter haar nieuwste ge liefde aan. In het circuspark zelf was ze naar verluidt niet welkom. Haar vorige minnaar was immers de circusdirecteur zelf: Franco Knie. Die had zijn eigen huwe lijk op de klippen laten lopen, om bij Stéphanie te kunnen zijn. De relatie liep stuk toen de prinses als een blok viel voor Adans. Voor Stéphanie is het haar tweede huwe lijk. In 1995 trouwde ze met haar lijfwacht Daniel Ducruet, met wie ze al twee kinde ren had. „Ik ben zo gelukkig", verklaarde de prinses destijds. Het duurde niet lang. Een jaar later bezweek Daniel voor de ex- Miss Blote Borsten België, die hem bij een zwembad liet kennismaken met haar ma ten. Dat werd vanuit de bosjes vastgelegd. De foto's en video waren reden voor echt scheiding. Vader prins Rainier (80) zal de hoop dat het nog goed komt met zijn dochter hebben opgegeven. De laatste twintig jaar was er steeds weer sprake van verzoening en ver wijdering, waarbij Stéphanie hem keer op keer onaangenaam verraste. Het grote keerpunt in het leven van het op 1 februari Prinses Stéphanie trok de afgelopen maanden in een super trailer achter haar nieuwste ge liefde aan. Foto: EPA/Sigi Tischler 1965 geboren .derde kind van prinses Grace en Rainier kwam in september 1982. Op weg van hun buitenverblijf naar Monaco raakte Grace in een haarspeldbocht de macht over het stuur kwijt. Haar auto stort te tientallen meters naar beneden. Grace overleed, Stéphanie raakte gewond én kreeg (ten onrechte) de schuld van het on geval. Dat trauma draagt ze nog steeds met zich. „Ik voelde me zo eenzaam, daarom deed ik daarna maar wat er in mijn hoofd opkwam", zei ze ooit. Grace omschreef haar dochter als eigenzin nig. koppig en opvliegend. Een verbod om een T-shirt met de tekst 'rebel' te dragen werkte averechts. Stéphanie ging voortaan tegen alle conventies in. Ze was kortstondig het liefje van acteurszoon Paul Belmondo, Mobieltjes waarmee je kunt fotograferen zijn in het streng-islamitische Saudi-Arabië al verboden. Met zo'n apparaat is het mogelijk stiekem foto's te ma ken, Van vrouwen bijvoorbeeld. Dat gebeurde vori ge week in het Dokkumse zwembad, waar een 18- jarige jongen zijn mobieltje onder de deur door stak bij een 44-jarige vrouw die zich aan het omkleden was. Persvrijheid, portretrecht? „Dat in Dokkum kan uiteraard niet", vindt Elly Speet, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). „Maar in algemene zin vinden wij wel dat er vrij veel moet kunnen in het kader van de vrijheid van meningsuiting." Drempels zijn er uiteraard wel. In de niet-open- bare ruimte, waar ook zwembaden onder vallen, kunnen huisregels gelden. Zo zijn er al sauna's in Nederland waar het mobieltje met de kleding moet worden afgelegd, om misbruik te voorko men. Maar de openbare ruimte is in principe on begrensd: het meisje dat in badpak op het strand ligt, 'telefonisch' wordt gefotografeerd en doorge seind naar vrienden of zelfs naar internet, heeft weinig wapens in handen. Ze kan zeggen er niet van gediend te zijn, maar daar houdt het wel zo'n beetje mee op, als ze het al merkt. Speet: „Het enige waar de gefotografeerde zich dan op kan beroepen is het portretrecht. In principe is een af beelding van iemand waarop zijn gezicht herken baar is, juridisch beschermd. „De bescherming komt eenvoudig gezegd hierop neer, dat wanneer een portret openbaar gemaakt wordt, de afgebeelde persoon zich daar tegen kan verzetten, wanneer deze een redelijk belang heeft dat zich tegen die openbaarmaking verzet", schrijft advocaat Alexander Bruinhof, gespeciali seerd in auteursrecht, op het internet. Dat roept natuurlijk al meteen de vraag op wat dan 'een re delijk belang' is. De wet laat dat oordeel aan de rechter, al worden er wel twee soorten redelijk be lang genoemd: van 'morele' en van 'financiële' aard. Het morele redelijk belang is vrij simpel te beden ken: iemand die tegen zijn of haar zin naakt is af gebeeld, kan hier een beroep op doen, net zo goed als iemand die zijn of haar portret gebruikt ziet in een ongewenste politieke context. Zo pro cedeerde in België het mierzoete meisjesgroepje K3 tegen een website waarop hun hoofden ge plakt waren op de ontblote vormen van pomo-ac- trices. Een financieel redelijk belang is al lastiger vast te stellen. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn als een bedrijf een bekende sporter tegen zijn wil 'ge bruikt' voor een reclamecampagne. In Nederland is voor zover bekend alleen de actrice Katja Schuurman naar de rechter gestapt vanwege in breuk op het portretrecht op een internetsite. Meestal blijft het bij dreigen. Zeer onlangs nog dreig de televisiepresen tator Adam Curry met een proces te gen mediagigant En- demol. Aanleiding voor de opschudding 1 was het nieuwe pro gramma Sterrenbeurs, dat deze week voor het eerst te zien is. Hier kun nen kijkers handelen in 'aandelen' bekende Ne derlanders. Curry protes teerde, omdat Endemol bruik zou maken van de kende Nederlanders zonder toestemming van de sterren zelf. Daarmee zou de produ cent inbreuk maken op hun portretrecht. Overigens is die zaak op een voor alle partijen bevredigende wijze geschikt. In der minne, dat mag je wel zeggen. Het program ma wordt namelijk gepresenteerd door... Adam Curry. In Japan klagen winkeliers dat er minder tijdschriften worden ver kocht door de fotograferende tele foon. Mensen kopen een blad niet, maar maken gewoon een foto van de pagina's die ze interessant vinden en lezen ze thuis in alle rust op de compu ter. Criminelen gebruiken de moderne beeldtelefoons om hun doelwitten te verkennen. De inbrekers lopen in alle rust door een winkel en veinzen iets te ko pen. Soms doen ze net of ze telefoneren, maar in werkelijkheid fotograferen zij met hun geavanceerde telefoon het interieur van een pand. Zo leggen ze precies vast welke alarminstalla ties zijn geïnstalleerd en op welke plaatsen de inbraaksensoren hangen. Telefoneren in win kels is zo gewoon dat winkeliers nauwelijks be seffen dat in werkelijkheid een inbraak op sta pel staat. Deze naar de computer thuis doorgeseinde foto's dienen later als basis voor een nauwkeurige plat tegrond van het object. Op deze manier is vorige maand een mega-inbraak bij de exclusieve heren kledingzaak Harvie in Groningen voorbereid. De druk bellende 'klanten' wisten na een bezoekje pre cies dat de voorzijde en de achterzijde van deze win kei goed waren beveiligd. Luuk Kortekaas werd fotomodel, soapster, verkoopstt parfum, mannequin en zangeres. Stéphanie raakte aan de drugs en alc< en verhuisde naar Los Angeles. In die moet koningin Beatrix de schrik van 1 leven hebben gehad toen zoon Willei Alexander vertelde slechts van één Et se prinses onder de indruk te zijn: St< nie. Stéphanie bezorgde de roddelpers ov werk. Eerst was er een affaire met de Rob Lowe, die na de breuk verklapte i prinses 'kuste als een jongen'. De volj was nachtclubeigenaar Mario Oliver, was twaalf jaar ouder, tweemaal gesc den en veroordeeld voor aanranding romance werd bezegeld met een tato op haar bips. Kort daarna was een las operatie nodig want Oliver werd verv door platenproducer Ron Bloom. Me loopbaan in Hollywood werd het ech niks, en Stéphanie keerde terug naar naco. Het onstuimige liefdesleven werd vei De verloving met Jean-Yves Lefur liep nadat uitkwam dat hij een fraudeur v die tijd verscheen Daniel Ducruet. In werd zoon Louis geboren, dochter Pa volgde in 1994. Na de gedwongen sch ding begon Stéphanie een nieuwe zw tocht. De prinses kreeg in 1998 een tv dochter, Camille. De vader is nooit bi gemaakt, vermoedelijk is het ex-lijfw« Jean-Raymond Gottlieb. Nu is er dus Adans. De vraag is alleen hoelang die tie gaat duren. Hans Jacobs Wie er geen oog voor heeft ziet het niet Maar er wordt dagelijks wat af geflirt, g( en naar elkaar gehengeld op het Nederl se wegennet. Oogcontact bij het stoplic knipoogjes bij een knooppunt, eventjes terugnemen bij het inhalen van een mo weggebruiker (m/v). Daar zit brood in, Arno Huberts (49). Sinds vier maanden stiert hij derhalve een speciale website w.autoflirt.nl). Daar kunnen mensen ee mailadres openen en via een speciale si op hun auto aangeven dat ze daadwerk open staan voor gelonk. Het gat in de markt gaapt je bijna tegen vindt Huberts. Er zijn immers mensen hele dag op de weg zijn. Hun auto is eij lijk een etalage voor zichzelf, dóe er dui mee. Je ziet ook elke dag duizenden me weggebruikers om je heen, en daar zitte hele appetijtelijke tussen. Soms sta je el dag naast diezelfde mooie, in die zwarti Golf. Dat schept bijna een band. Maar j weet nooit zeker of je buurman of buur vrouw in is voor een verzetje of relatie. „Wij hebben stickers gedrukt, vrij discri van vormgeving met de tekst autoflirt e kenteken van de auto. De mensen kun lid worden, kost ze zeven euro, en sta; dan in onze de databank. Als iemand dat je in de smaak valt en ziet je stick dan toetst hij op de site het kentekei0 dan opent zich een postbusje en d<1 kun je contact maken. Simpel." Duizend automobilisten hebben y* inmiddels ingeschreven, vooral ii Randstad, Gelderland, Brabant e kop van Noord-Holland, waar h nomeen op onnaspeurbare wij; populairst is. Vaak zijn het mai voor zo'n zeventig procent, en gemiddelde leeftijd ligt tussen 25 en 40 jaar. Daarna ebt de IJ langstelling weer snel weg. J11 tast het de privacy van de nemers niet aan? Huberts '1 van niet: „Ze moeten zelf I stemming geven om het 1 c mer op de sticker te druk u' Dan voldoe je ook aan dP spelregels van de regisü kamer." En of het niet amoreel automobilisten de heid geven om viable af te spreken. Wie we hoeveel handelsi eizig zo een slippertje kuni boeken? „Daar is aan g dacht", zegt Huberts. „Eerst v we losse kaartjes maken, die deelnem gewoon achter hun raam konden legge Maar we willen het wel een beetje netjt londen/anp-rtr - Een 38-jarige schoon- maker is door de Britse politie aangehou den wegens een poging de water- en elektriciteitskabels door te snijden van de glazen kooi van illusionist David Blai ne. Blaine doet een poging om 44 dagen zonder voedsel in een glazen kooi door te brengen, terwijl hij naast de rivier de Theems hangt. De man klom op een stei ger en probeerde een halfuur lang de ka bels en leidingen door te knippen. Daar na klom hij naar beneden, waar de poli tie hem opwachtte. Sinds de New Yorkse illusionist tien dagen geleden begon met zijn stunt, is hij het mikpunt van pesterij en door Londenaren. Hij is bekogeld met eieren en golfballen, bespot door topless vrouwen en uitgescholden door uitgaan spubliek dat met hamburgers naar hem zwaaide. Blaine liet zich bij eerdere stunts voor een week levend begraven en drie dagen opsluiten in een blok ijs. Foto: reuters/Toby Melville houden met ons systeem. Een los kaart j* weg te moffelen, als je getrouwd bent e thuiskomt. Met een sticker gaat dat nie zit goed zichtbaar achterop de auto, en hebben ze trouwens ook in het klein vo zijramen. Die pulk je er niet zomaar af. willen allerlei Don Juans geen kans gev om overspel te plegen." Is Huberts er zelf ook eentje die zich lolv kend en knipogend van A naar B in Ne<1 land beweegt? „Ikke niet", zegt hij. „De:i delijk getrouwd, hoor, maar je hebt gelia dat hoeft niet altijd een garantie te zijn. e er tussen de automobilisten gebeurt al; rj eenmaal via het elektronische postbusj contact hebben gemaakt, weet Huberts „We kunnen de correspondentie in het teem zelf niet volgen." Daarom tast hij in het duister over de mate van succes automobilisten tot dusverre met de flirl ker hebben. Een enquête moet daar str meer inzicht in verschaffen. En mondt M contact van de flirters op vier wielen ui een duurzame verkering, die één van b 'c auto's overtollig maakt, dan kunnen ze bij Huberts terecht. Op zijn andere site op-je.nl) kan iedereen namelijk z'n twe hands autootje aanbieden. Jelle Boonstra

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2