'Omhoog - en dan met een rotvaart de diepte in' CABARET 5 ng eigen kinderen Politie alert na aankondiging van zelfdoding op concert VS Leidsch Dagblad m Bert Visscher is gek op snelheid gratir PROEFLES! LTOraS"™! -^f^Cieba Willem-Alexander opent 'HartsTocht' in Naturalis Klokkenluider Van Buitenen keert terug bij oude werkgever Angst voor ziektes na watersnood www.woonbeurs.nl Verdachte moord Lindh langer vast Defensieminister Saddam gepakt m Leidsch Dagblad vrijdag 19 SEPTEMBER 2003 Bert Visscher staat in Leiden vier keer voor een uitverkochte zaal. Foto: GPD/Marco Tjassing n b^iwste programma wrdes is Visscher een 5 die een enorme olie - 'een achtbaan is raatg' - naar het dorp wil rukitdat lukken? „Nou jen ^.natuurlijk niet." s zijn stuk voor dut. „Ze hebben de let- ou|isgroot op hun voor- De M van misluk- oedin niet dom maar roefeelf geloven ze heilig dsploen. Maar van grote f sAmen wij al zien..." - ijft in zijn handen - ijkétuurlijk hartstikke ofij jngeneeslijke opti- liurlijk maak ik ook ohajgen mee. Maar ik blijf lofcngen. Mijn moeder geleden overleden, nog steeds vreselijk, mens. Maar daar ten niet mee lastig, je kost geven: men- :en feest met een lang gezicht in een hoekje zit ten. Dat moet je niet doen. Je moet verder. Ik laat me niet ka potmaken door tegenslagen." Visscher heeft een sprookjes boek geschreven, Het dagboek van de reizende nar. Over een man - met de kop van de ko miek - die oplossingen heeft voor alle problemen. Een ko ning verveelt 2ich in zijn paleis en verwaarloost zijn volk. De nar weet raad. Hij laat een glij baan, een flipperkast en een reuzenrad bouwen in iedere koninklijke werkkamer en alles komt goed. „Ik lijk op de nar en op de koning. Zorgeloos. Hup pelend door het leven. Maar ik maak er geen puinhoop van zo als de koning. Ik lijk chaotisch maar verzorg alles tot in de puntjes." Deel 2 van het sprookjesboek verschijnt eind dit jaar. Elf jaar geleden ontving Vis scher De Nar, de toenmalige VSCD-cabaretprijs. Hij pakt de trofee voorzichtig uit de ven sterbank. „Mooi beeldje hè. Youp van 't Hek kreeg de Hof nar, de prijs voor de gevestigde orde. Het was de laatste keer dat de prijzen werden uitgereikt want het gezelschap kreeg ru zie. Maar ze komen terug, eind september. Voor de nieuwe ca baretprijzen kom ik niet in aan merking. Volgens de criteria zou de cabaretier meer teweeg moeten brengen dan alleen de lach. Dan houdt het voor mij op. Ik bouw een feestje. Een avond dolle pret. Meer niet." De Groninger voelt zich geen cabaretier maar komiek. „Van de honderd cabaretiers in dit land, lijken er zeker vijftig op el kaar. Wat ik doe is spektakel theater. Mooie decors met veel kleur en poespas. Een trapeze of een zwembad op het toneel. Ik vind het prachtig als mensen de hele avond denken: hij zou toch niet echt... hij zou toch niet... en ja hoor, dat doet-ie wel. Met rolstoel en al duik ik in het bassin." Geen engagement of actualiteiten voor de komiek. „Al die me ningen, ik krijg ze domweg mijn bek niet uit. Ik kan de mensen wel vertellen wat er speelt maar dan denk ik: als jullie dat nog niet weten, sjongejonge laat dan maar.' En het publiek staat in de rij voor Bert Visscher- „Geen Bertje Vis meer, ik ben bijna 43." Uit verkochte voorstel lingen drie of vier avonden achter el kaar in dezelfde stad, zoals straks ook in Leiden. Een maand Carré. Waar in schuilt zijn popu lariteit? Hij zoekt niet overdadig de publiciteit. ,,Tv- spelletjes of quizzen doe ik niet. Ook een verzoek van Rik Fel- derhof sla ik af. Ik zie me al zitten in Zuid-Frankrijk snik kend boven de fa miliefoto's. Dat is privé." Visscher kan zijn succes niet ver klaren. „Misschien omdat ik op nie mand lijk. Een re censent schreef over mijn laatste programma: 'Ik zou hem willen zien zonder al die rot zooi. Als stand-up- per achter een micro foon'." Visscher brengt zijn handen naar zijn gezicht. „Waarom zou ik? Dat wil ik he lemaal niet, dat kan ik niet eens." Is het zijn gelijkenis met Tom my Cooper of zijn verwant schap met John Cleese? „Ik heb Tommy Cooper ooit gezien in Nottingham, een half jaar voor zijn dood. Absurd, krankzinnig! John Cleese, ook fantastisch! Die man in dat hotel, heerlijk hoe alles in elkaar stort. Monty Python op toneel, zoiets wil ik. Al mijn losse grappen brei ik aan elkaar. Hoe kom ik van de kangoeroe naar de Spaanse stierenvechter? Dat kost dagen denktijd." In het theater zit Vis scher aan zijn top. „Mij hoor je niet klagen. Terug naar af zou ik niet meer kunnen. Van de grote naar de kleine zaal? Nee, dan is het mooi geweest. Dan stop ik. Er komt altijd iets anders." Bert Visscher staat op 20, 21, 22 en 23 april in de Leidse Schouwburg. fcidkoming van één Euro- rmarkt. De landbouw werd tosten van Brussel - dras- gemoderniseerd. Toen Me ie ook niemand klagen. ,pa was het Ideaal, en we Benden er ook nog aan. ïmslag kwam in 1992, toen nier Lubbers zich in Edtn- kh committeerde aan een Kende contribuüeverho- Elk land vocht daar voor eigenbelang: de Duitsers de Europese steun aan de malige DDR, de Fransen be- eeld reserveren voor de boe- Lubbers kwam niet verder wat extra geldelijke hulp Flevoland. Hij was destijds al bezig met de oorlog in feslavië, de benoeming van [partijgenoot Hans van den leiik in de Europese Commts- ,<Jh met zijn eigen campagne een Europese topbaan. a. t dat moment van onoplet- Jheid - of slecht begrepen et- "telang - betaalt Den Haag ediids een hoge rekening, ■als voor het kritiekloos be lt van het Europees ideaal. premier Balkenende zit er >V» anders op dan voortaan [maar eens zijn poot stijt te Ben en vast te houden aan "hationaal veto over de Euro- begroting. Nederland is %o armlastig dat we in Brus- ithoeven te gaan bedelen, 'r om van alle landen het tte bij te dragen is weer het jreuiterste. |r de Vries Politiek L>en Haag eist narae garanties door Richard Mooyman schiphol - De positie van Ali talia is het grootste obstakel geworden bij het sluiten van een alliantie tussen de KLM en Air France. Dat zegt vice-voorzitter H. Popelier van de Vakbond voor Nederlands Cabineper soneel. Verder wil politiek Den Haag harde garanties over het voortbestaan van de KLM en de mainportpositie van Schiphol. De Nederland se overheid heeft als mede aandeelhouder van de KLM een vetorecht. De Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia werkt al lan ger samen met Air France in SkyTeam, maar vreest in de knel te komen als de KLM toetreedt. „De Italianen zijn bang voor de positie van Ali talia en de Milanese luchtha ven Malpensa", aldus Pope lier. De verwachte officiële aankondiging van een coalitie tussen de KLM en het veel grotere Air France bleef deze week uit, wat een golf van speculaties opleverde over de oorzaak. De betrokken bedrijven wil len geen commentaar leve ren, maar duidelijk is dat de kwestie Alitalia een lastig punt begint te worden. Vol gens Popelier groeit in Italië de angst dat het verlieslijden de Alitalia en het vliegveld Malpensa het gaan afleggen tegen een combinatie KL M/Air France met luchtha vens in Amsterdam en Parijs. De Italianen willen ook niet buitenspel komen te staan. Topman Mengozzi zei van ochtend in de Financial Ti mes dat Alitalia wil toetreden tot de gezamenlijke holding die de KLM en Air France op het oog hebben. Volgens Franse kranten komt er zo'n houdstermaatschappij waar bij de KLM en Air France on der hun eigen naam verder werken. De besparingen zou den per jaar circa 450 miljoen euro bedragen. De verhouding tussen de KLM en Alitalia is nogal pro blematisch. De KLM besloot drie jaar geleden een fusie met Alitalia af te blazen nadat Rome beperkingen had opge legd aan de groeimogelijkhe den van luchthaven Malpen sa. De Italianen reageerden woedend op het 'verraad' en begonnen een juridische pro cedure die de KLM een boete opleverde van 181 miljoen euro netto. Op zijn zachtst gezegd zien de Nederlanders en Italianen elkaar dus met gemengde ge voelens terug in de club Sky Team van Air France. |jSnObJUORLDyp KICK-OFF WINTERSEIZOEN 2003/2004 www.snowworld.nl T: 079 3 202 202 DE VOORKEUR VAN: Archieffoto: Hielco Kuipers WIJNAND ZEILSTRA- theaterrecensent Vraag een veelvraat nooit naar zijn voorkeur. Kieskeurigheid past immers niet bij hem. Wie aan het begin van het theater seizoen door de brochures bla dert, moet wel gulzig worden. Wat brengt Youp dit keer? Hoe is het (voorlopig laatste??) pro gramma van Hester Macrander? Wat voor moois en subtiels heeft de eigenzinnige Kees Torn in petto? Hoe dwaas blijkt Bert Vis scher weer voor de dag te ko men? Wat gaan De Bloeiende Maagden of NUHR of Nilgün Yerli doen? Stuk voor stuk voor stellingen om met enige ver wachting naar uit te kijken - om over het evenzo aantrekkelijke toneelaanbod nog maar te zwij gen. Neem alleen al Het licht in de ogen, het speciaal voor Hans Croiset en Annet Nieuwenhuij- zen geschreven toneelstuk. Een toneelliefhebber mag een thea teravond met zo'n sterbezetting toch niet missen?! En toch is er één productie die extra nieuwsgierig maakt: Stes- sen. De cabaretiers Paul Groot, Plien van Bennekom, Bianca Krijgsman en Owen Schuma cher gaan zich aan toneel, ja zelfs aan een soort klucht wa gen. De alom geroemde imitator van het televisieprogramma Kopspijkers, Paul Groot, schrijft de tekst hiervoor en speelt dus ook mee. Maakt deze productie de hooggespannen verwachtin gen waar? Niets moeilijkers dan het doseren van kluchtige leukigheid. Kunnen vier ijzer- sterke 'komedianten' hiermee optimaal uit de voeten? Als het lukt, krijg je waarschijn lijk een zeldzame synthese tus sen cabaret en toneel. De beide genres vallen op dat moment op spannende wijze samen. Voor een veelvraat telt zo'n combina tie van toneel en cabaret als een dubbele portie. Stessen - 6 april, Leidse Schouwburg blad De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! KOTitoormeubelen NR. 43339 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 a op als ze door acht figuren orden meegenomen? Wij ne- uder mee, dat schept vertrou- veer jaren psychologische be- ie kinderen." leeft de Belgische justitie, be delf, inmiddels al contact ge- iera. Llobera was vanochtend voor commentaar. De Belgi- r doet op laste van de onder- ;en enkele mededeling. Vol- iefting is er een internationaal 1 uitgegaan naar de moeder, t zeker dat de kinderen na de- >an hem worden toegewezen, hij in december vorig jaar in strijd met de wet door zijn kinderen na een logeerpartij niet naar huis te brengen. Zijn kinderen zouden geweigerd hebben terug naar hun moeder te gaan. Desondanks loopt er een dwangsom van 5000 euro per dag te gen Warenberg. „Formeel is meneer niet goed bezig, dat klopt", geeft Liefting toe. „Maar de Raad voor de Kinderbescherming en het bureau Jeugd zorg vinden dat ze bij Warenberg moeten blij ven. De kinderen zijn gelukkig in België en het gaat goed op school." Pagina Binnenland i: 'Dat doet een moeder niet!' ik weet orven on- jkse ha- teer dan brussel/anp - Paul van Buite nen, de Nederlandse EU-amb- tenaar die met zijn onthullin gen over fraude de vorige Eu ropese Commissie in een crisis stortte, is terug bij zijn oude werkgever. Sinds enkele dagen werkt hij bij het directoraat Administratie van de Europese Commissie. Van Buitenen kreeg met zijn verhalen over fraude in 1998 internationale bekendheid. In 1999 moest de commissie als gevolg daarvan zelfs aftreden. De 'klokkenlui der' kreeg geen bedankje, maar een berisping en een overplaatsing. Teleurgesteld nam Van Buite nen vorig jaar zomer ontslag, met het recht om na een jaar terug te keren. new york/anp-dpa - De Amerikaanse hardrock band Hell on Earth heeft aangekondigd dat een van de fans, die een ongeneeslijke ziekte heeft, tijdens een liveconcert in Florida zelfmoord zal plegen. Dat meldde het muziektijdschrift 'Rolling Stone' op zijn internetsite. De politie wil de zelf doding verhinderen. De niet nader geïdentificeerde fan gaat volgens Hell on Earthzanger Billy Tourtelot een eind aan zijn leven maken tijdens een optreden van de band op 4 oktober in het State Theater in St. Pe tersburg in Florida. Tourtelot zei dat de band had ingestemd met het verzoek van de fan omdat Hell on Earth 'achter het recht om waardig te sterven staat". De naam van de fan wordt op de dag£/an het concert bekendgemaakt. E&'^ieke door Theo de With leiden - Kroonprins Willem- Alexander opent woensdag 8 oktober de tentoonstelling 'HartsTocht' in het Leidse mu seum Naturalis. Deze nieuwe expositie valt samen met een andere tentoonstelling, 'lijf- Reis' geheten. Ze behandelen allebei de werking van het men selijk lichaam en die van het hart in het bijzonder. Willem-Alexander is voor de opening gevraagd omdat hij he- schermheer is van de Neder landse Hartstichting. Deze stichting heeft de tentoonstel ling in samenwerking met het Leidse nationaal natuurhisto risch museum ontwikkeld. De expositie 'HartsTocht' toont het belang van het hart als motor van het menselijk lijf. Bezoekers kunnen zelf experimenten uit voeren en daardoor bijvoor beeld hun hartslag veranderen. Ook wordt inzichtelijk gemaakt wat er gebeurt bij een hoge rajshahi/anp-rtr - De Benga- lese autoriteiten zetten medi sche teams in om de uitbraak van ziektes tegen te gaan in het door overstromingen ge troffen noordwesten van het land. Door de recente over stromingen is er onder de dui zenden vluchtelingen een dringend tekort ontstaan aan voedsel en drinkwater. Negen mensen zijn door de watersnood om het leven ge komen. Circa 300.000 inwo ners zijn van de buitenwereld afgesloten en nog eens 200.000 zijn op de vlucht geslagen. Lo kale functionarissen geven In dia de schuld van de overstro ming. Dat land zou via haar Farakka-dam water hebben doorgelaten. Sinds de moes son begon in juni, zijn er door overstromingen ten minste honderd mensen omgekomen en duizenden gezinnen dak loos geworden. Ook de mate riële schade is groot, aldus de autoriteiten. (advertentie) E3EEL_ WIN! 30 SEPT-5 0KT AMSTERDAM RAI bloeddruk of slagaderverkal king. Niet alleen het lichamelijke as pect van het hart krijgt aan dacht op de tentoonstelling. Studenten van de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht ma ken met behulp van korte ani matiefilmpjes duidelijk dat het hart ook allerlei symbolische kanten heeft. Belangrijke eigen schappen als moed, angst of liefde worden nog altijd aan het hart toegedicht. De andere expositie met de titel 'LijfReis' is oorspronkelijk uit Finland afkomstig. Bezoekers van Naturalis kunnen een ont dekkingsreis maken langs be kende en onbekende plekken in het lichaam. Het is bijvoorbeeld mogelijk de elementen te zien waaruit het menselijk lijf bestaat: water, calcium en vet. Verder krijgt het publiek de kans zijn eigen bloedcellen te bekijken of de ei gen huid uitvergroot in beeld te krijgen. Stockholm - De Zweedse aan klager die is belast met het on derzoek naar de moord op de minister van buitenlandse za ken, Anna Lindh, heeft vandaag gevraagd om de hechtenis van de hoofdverdachte te verlen gen. De politie houdt sinds dinsdagavond Per Olof Svens- son vast op verdenking van de moord. Ongeveer 1300 vrien den, collega's, diplomaten en internationale hooggeplaatsten wonen vandaag in Stockholm een herdenkingsdienst bij voor Anna Lindh. De begrafenis is morgen. mosul - De voormalige minister van defensie van Saddam Hus sein, Sultan Hashim Ahmad, heeft zich in de Iraakse stad Mosul overgegeven aan de Amerikanen. Ahmad was de nummer 27 op de lijst van meest gezochte Irakezen. Bij een aanval op een Amerikaans legerkonvooi even buiten Tikrit zijn gisteravond drie Ameri kaanse soldaten doodgescho ten. De aanval was de tweede van die dag. Eerder werd in Centraal-Irak een Amerikaanse patrouille in een hinderlaag ge lokt. Daarbij raakten volgens een legerwoordvoerder twee soldaten gewond, al meldde de Arabische nieuwszender Al- Arabiyah dat acht militairen waren gesneuveld. fan wil met zijn zelfdoding op het toneel een sta tement maken over het recht van doodzieke mensen om waardig te sterven. Hij schreef in een verklaring dat hij de voorkeur zou geven aan eu thanasie onder toezicht van een arts. „Maar tot de wet verandert moeten mensen als ik blijven lijden of er zelf een eind aan maken". Op welke wijze de fan zijn leven gaat beëindigen, is niet duidelijk. De politie vindt dat de zelfdoding tij dens het concert niet mag doorgaan omdat er sprake is van een misdrijf. „Ik weet niet of het een publiciteitsstunt is, maar wij gaan proberen het tegen te houden en hen duidelijk te maken wat de wet zegt", aldus een woordvoerder. Vol gens de Amerikaanse wetgeving is hulp bij zelf moord strafbaar. f Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V tl Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens I Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 712141 400114' i hel colofon van de krartl treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mjn V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25