Lang, blond en flamenco CONCERT 3 TjratiF ng eigen kinderen proefles! Leidsch Dagblad Willem-Alexander opent 'HartsTocht' in Naturalis Angst voor ziektes na watersnood Klokkenluider Van Buitenen keert terug bij oude werkgever Politie alert na aankondiging van zelfdoding op concert VS 1www.woonbeurs.nlI Leidsch Dagblad Gitarist Tino van der Sman in Katwijk, Wassenaar en Alphen Willem Hoogendoorn Bomt er natuurlijk van ais sncogitarist, maar als je op- lesgeeft aan de belangrijk- amencoschool van het nse Sevilla, knijp je toch in je arm. Inmiddels weet van der Sman niet beter, migen vinden je alleen al eoed omdat je een buiten- r bent.' i urlijk kijken ze in Sevilla nstreken wel eens vreemd ze die lange, blonde Ne- nder flamenco horen spe- Isof hij nooit anders heeft |e m. Flamenco, is dat niet 3 [dusieve domein van zi- e ers, en anders toch van H ibloedige Spanjaarden? er jaar Spanje verbaast Ti- n der Sman (29) zich er elijks meer over. „In het was dat natuurlijk wel u s", vertelt hij, „maar dat y im ben ik voorbij. Som- moeten er niks van heb- e at een buitenlander fla- o speelt en vinden niets ran wat je doet, maar je ^ok het omgekeerde. Dan je op in een dorp en rea- mensen overdreven en- iast. Dan ben je niet maar meteen verschrik - goed, omdat je een bui lder bent. Spannend is oral omdat je de pech lebben dat er een paar irikkelijk goede gitaristen zaal tten. Het is veel en- Span je te spelen dan in land." maanden per jaar - als idere activiteiten het toe geeft Van der Sman, onkelijk uit Nootdorp tegenwoordig woonach- Jtrecht, les aan de Fun- Cristina Heeren in Se- ij is de enige niet- se docent op deze toon- rende Andalusische fla- ischool. Dat zit zo. In teeg Van der Sman, na aservatoriumopleiding, ars van het Fonds voor iumkunsten om een ir te studeren in Sevilla. ikelijk was hij niet van iar de Fundación te lie toen pas enkele jaren d. „Ik kende de docen- en bovendien geven ze n groepslessen. Het tie absoluut niet aan. Idiumkunsten moest ik naar een officiële in- dus ik ben toch maar Na een week was ik [verkocht. Er ging een voor me open, vooral er op de Fundación veel »g wordt gewerkt. Aan d vroegen ze of ik wilde l Dat was een ontzet- rvolle uitnodiging. Ik ir verbaasd. Ik had al accepteerd dat het ou lukken in Spanje aan te komen. Er zijn daar joede gitaristen." dación werd in 1995 ge- Flamencogitarist Timo van der Sman in een sfeervolle setting. Publiciteitsfoto sticht door een Amerikaanse, een liefhebster, met volgens Van der Sman heel veel geld. Door het aantrekken van de juiste docenten en het comple te lesprogramma staat de school inmiddels te boek als de autoriteit op flamencogebied in Andalusië. „Het is een bij zondere school omdat alle dis ciplines van de flamenco wor den onderwezen: niet alleen gitaar, maar ook zang en dans. In het begin waren het vooral buitenlanders die de school bezochten. Dat maakt het zo leuk. Er wordt hard gewerkt, maar tegelijkertijd is het een soort vakantieschool, de sfeer is altijd ontspannen. Tegen woordig zitten er ook meer Spanjaarden op de opleiding. Hoewel de kosten op zich niet hoog zijn, is het voor Spanjaar den nog altijd heel wat. Boven dien is het in Spanje niet ge bruikelijk flamencoles te ne men aan een school. Flamen co, dat leer je van vader op zoon, of van vrienden. Door een beurzensysteem is de aan loop van Spanjaarden wel toe genomen. Het gekke is dat de Spaanse overheid alleen de conservatoriumopleiding offi cieel heeft erkend; daardoor kunnen flamencoscholen bij voorbeeld ook geen subsidie krijgen. Dat is merkwaardig. Flamenco is een belangrijk ex portproduct, maar de overheid weet de flamenco geen plaats te geven." Het bijzondere en aangename voor Tino van der Sman is dat hij genoeg verdient aan de Fundación om ervan te kun nen leven en niet zo gebonden is dat hij nergens anders meer aan toekomt. „Ik heb geen contract, als ik optredens heb kan ik gewoon weg. Dit najaar geef ik bijvoorbeeld zelfs hele maal geen les, ik begin pas in januari." Dat komt door de reeks optre dens die hij dit najaar geeft met danser Rafael Campallo (in Mexico en de VS) en met 'Flamenco Grupo La Primave- ra'. De groep bestaat acht jaar en is opgericht door Van der Sman en zijn vriendin, flamen codanseres Mascha Meijman. Dit seizoen bestaat het gezel schap uit drie danseressen, een Spaanse danser, twee Spaanse zangers, een percussionist en twee gitaristen, naast Van der Sman Arturo Ramón, Hage naar van Spaanse komaf. „We zijn heel klein begonnen met een paar optredens per jaar, maar sinds we vorig jaar de boel in eigen handen hebben genomen, is het een stuk gro ter aan het worden. Het is wel heel veel werk, maar het is ook een grote inspiratiebron. We spelen traditionele flamenco in een modem jasje. Het is beslist geen theaterspektakel zoals Fiesta Flamenca, al heb ik daar overigens helemaal niks op te gen. Ze zijn best wel goed, maar het is wat commerciëler. Het is ook lastig flamenco in Nederland te verkopen als het niet die presentatie heeft. Met negen mensen zijn we eigenlijk al iets te groot voor kleine za len." Bovendien gaat Van der Sman dit najaar de studio in om een cd op te nemen. „Dat is het be langrijkste doel dat ik me voor lopig heb gesteld. In Neder land is het moeilijk jezelf te verkopen als je niet een cd hebt. Ik ga de plaat in novem ber opnemen in Sevilla, met een aantal muzikanten en zan gers. Ik heb wel aan cd's van anderen meegewerkt, maar dit keer gaat het om mij, om mijn eigen composities." Hij werkt voor de opnames sa men met zangers en muzikan ten van de Fundación. „Voor mij is de school een uitstekend vertrekpunt. Ik ben de enige buitenlandse docent en ook een beetje een uithangbord. 'Kijk eens, buitenlanders, jullie kunnen het ook!' Maar ik blijf alleen in Spanje omdat ik daar als muzikant beter word. Ik werk daar met de beste muzi kanten. Je moet ook naar Spanje als je beter wilt worden. Je moet de cultuur snappen, op de een of andere manier gaat dat in je spel zitten. Dat vind ik ook de aantrekkings kracht van de flamenco. De combinatie van cultuur en mu ziek. Flamenco is kracht, over tuiging. Er is geen enkele ande re muziek die me zo boeit. De beleving en intensiteit heb ik in geen enkel ander genre gevon den. Het is complete muziek. Flamenco heeft te maken met temperament, maar het gaat erom dat je dat temperament controleert. Als ik Camerón hoor, een van de grootste zan gers, dan heb ik telkens het ge voel dat er nog net iets meer in zit, maar juist omdat hij dat kleine beetje inhoudt, wordt het spannend. Dat is een kwes tie van techniek." Flamenco Grupo La Primave- ra - 19 september Woerden (Kloostertuin), 26 september Katwijk Tripodia), 27 septem ber Alphen a/d Rijn (Parkthe ater), 11 december Wassenaar (Ware nar) indkoming van één Euro- markt. De landbouw werd kosten van Brussel - dras- gemodemiseerd. Toen ide je ook niemand klagen; pa was het ideaal, en we enden er ook nog aan. mslag kwam in 1992, toen Dier Lubbers zich in Edin- committeerde aan een kende contributieverho- Elk land vocht daar voor eigenbelang: de Duitsers de Europese steun aan de malige DDR, de Fransen lie- pld reserveren voor de boe- Lubbers kwam niet verder wat extra geldelijke hulp Flevoland. Hij was destijds al bezig met de oorlog in Jslavië, de benoeming van partijgenoot Hans van den tk in de Europese Commis si fn m t zijn eigen campagne Def een Europese topbaan. dat moment van onoplet- tsi heid - of slecht begrepen ei- 1 Wng - betaalt Den Haag ddels een hoge rekening, als voor het kritiekloos be ll van het Europees ideaal. premier Balkenende zit er anders op dan voortaan maar eens zijn poot stijf te den en vast te houden aan nationaal veto over de Euro- begroting. Nederland is a3; TO armlastig dat we in Brus- hoeven te gaan bedelen, om van alle landenhet We bij te dragen is weer het uiterste. de Vries Folitiek Den Maag eisi narae garanues door Richard Mooyman schiphol - De positie van Ali talia is het grootste obstakel geworden bij het sluiten van een alliantie tussen de KLM en Air France. Dat zegt vice-voorzitter H. Popelier van de Vakbond voor Nederlands Cabineper soneel. Verder wil politiek Den Haag harde garanties over het voortbestaan van de KLM en de mainportpositie van Schiphol. De Nederland se overheid heeft als mede aandeelhouder van de KLM een vetorecht. De Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia werkt al lan ger samen met Air France in SkyTeam, maar vreest in de knel te komen als de KLM toetreedt. „De Italianen zijn bang voor de positie van Ali talia en de Milanese luchtha ven Malpensa", aldus Pope lier. De verwachte officiële aankondiging van een coalitie tussen de KLM en het veel grotere Air France bleef deze week uit, wat een golf van speculaties opleverde over de oorzaak. De betrokken bedrijven wil len geen commentaar leve ren, maar duidelijk is dat de kwestie Alitalia een lastig punt begint te worden. Vol gens Popelier groeit in Italië de angst dat het verlieslijden de Alitalia en het vliegveld Malpensa het gaan afleggen tegen een combinatie KL M/Air France met luchtha vens in Amsterdam en Parijs. De Italianen willen ook niet buitenspel komen te staan. Topman Mengozzi zei van ochtend in de Financial Ti mes dat Alitalia wil toetreden tot de gezamenlijke holding die de KLM en Air France op het oog hebben. Volgens Franse laanten komt er zo'n houdstermaatschappij waar bij de KLM en Air France on der hun eigen naam verder werken. De besparingen zou den per jaar circa 450 miljoen euro bedragen. De verhouding tussen de KLM en Alitalia is nogal pro blematisch. De KLM besloot drie jaar geleden een fusie met Alitalia af te blazen nadat Rome beperkingen had opge legd aan de groeimogelijkhe den van luchthaven Malpen sa. De Italianen reageerden woedend op het 'verraad' en begonnen een juridische pro cedure die de KLM een boete opleverde van 181 miljoen euro netto. Op zijn zachtst gezegd zien de Nederlanders en Italianen eflcaar dus met gemengde ge voelens terug in de club Sky Team van Air France. =ZnOLILJORljD0 KICK-OFF WINTERSEIZOEN 2003/2004 www.snowworld.nl T: 079 3 202 202 DE VOORKEUR VAN: Foto: Henk Bouwman SUSANNELAMMERS- theater-en muziekrecensent Voor iemand die niet kan kiezen tussen 'muziek' en 'theater', is het bepaald een zegen dat de Schouwburg steeds meer opera naar Leiden haalt. Het komend seizoen mogen we drie opera's verwachten - en een operette. De Nederlandse Reisopera komt naar Leiden met een bijzondere Handel, Opera Trionfo doet een geheel nieuwe opera voor kinde ren. En Jan Willem de Vriend, de meeslepend eigenwijze leider van het Combattimento Consort, heeft bij Der Stein der Weisen (van onder meer Mozart) en Die Fledermaus van Johann Strauss een stevige vinger in de pap. De Vriend staat voor flitsende, tin telende interpretaties en naar zijn Fledermaus zie ik het meest uit. Operette is inmiddels een zwaar miskend genre, dat volkomen onterecht categorisch weggezet wordt als suikerzoete Weense kitsch. En Die Fledermaus is wel de laatste operette die dat ver dient: cynische wereldsheid ge paard aan meesterlijke muziek, dat komt dichter in de buurt. Het cliché wil dat operahelden en -heldinnen op hun sterfbed hun laatste (en mooiste) aria zingen. Operettefiguren daaren tegen weten meestal donders goed aan welke kant hun boter ham besmeerd is. De complexi teit van het moderne leven is niet aan ze voorbij gegaan, zou je kunnen zeggen. Die Fleder maus is eigenlijk altijd goed. Het Muziektheater Usti uit Tsje chië is gespecialiseerd in ope rette en belooft ons een vernieu wende uitvoering. Van De Vriend verwacht ik dat hij de verrukke lijk bittere chocoladesmaak ste vig zal aanzetten. Onder zijn handen zal de dubbelhartigheid van het genre - het tegelijkertijd spinnen en blazen, kopjes geven en krabben - vast mogen schitte ren. Die Fledermaus - Johann Strauss. Door Muziektheater Us ti. Te zien: 28 januari, Leidse Schouwburg. blad vrijdag 19 SEPTEMBER 2003 mmmm "Muur De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! K^itobrmeubelen NR. 43339 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 a op als ze door acht figuren orden meegenomen? Wij ne- uder mee, dat schept vertrou- veer jaren psychologische be- ie kinderen." ieeft de Belgische justitie, be- 2elf, inmiddels al contact ge- >era. Llobera was vanochtend voor commentaar. De Belgi- r doet op laste van de onder zen enkele mededeling. Vol- iefting is er een internationaal l uitgegaan naar de moeder, t zeker dat de kinderen na de- san hem worden toegewezen, hij in december vorig jaar in strijd met de wet door zijn kinderen na een logeerpartij niet naar huis te brengen. Zijn kinderen zouden geweigerd hebben terug naar hun moeder te gaan. Desondanks loopt er een dwangsom van 5000 euro per dag te gen Warenberg. „Formeel is meneer niet goed bezig, dat Idopt", geeft Liefting toe. „Maar de Raad voor de Kinderbescherming en het bureau Jeugd zorg vinden dat ze bij Warenberg moeten blij ven. De kinderen zijn gelukkig in België en het gaat goed op school." Pagina Binnenland i: 'Dat doet een moeder niet!' ik weet orven on- jkse ha- leer dan door Theo de With leiden - Kroonprins Willem- Alexander opent woensdag 8 oktober de tentoonstelling 'HartsTocht' in het Leidse mu seum Naturalis. Deze nieuwe expositie valt samen met een andere tentoonstelling, 'Lijf- Reis' geheten. Ze behandelen allebei de werking van het men selijk lichaam en die van het hart in het bijzonder. Willem-Alexander is voor de opening gevraagd omdat hij be schermheer is van de Neder landse Hartstichting. Deze stichting heeft de tentoonstel ling in samenwerking met het Leidse nationaal natuurhisto risch museum ontwikkeld. De expositie 'HartsTocht' toont het belang van het hart als motor van het menselijk lijf. Bezoekers kunnen zelf experimenten uit voeren en daardoor bijvoor beeld hun hartslag veranderen. Ook wordt inzichtelijk gemaakt wat er gebeurt bij een hoge rajshahi/anp-rtr - De Benga- lese autoriteiten zetten medi sche teams in om de uitbraak van ziektes tegen te gaan in het door overstromingen ge troffen noordwesten van het land. Door de recente over stromingen is er onder de dui zenden vluchtelingen een dringend tekort ontstaan aan voedsel en drinkwater. Negen mensen zijn door de watersnood om het leven ge komen. Circa 300.000 inwo ners zijn van de buitenwereld afgesloten en nog eens 200.000 zijn op de vlucht geslagen. Lo kale functionarissen geven In dia de schuld van de overstro ming. Dat land zou via haar Farakka-dam water hebben doorgelaten. Sinds de moes son begon in juni, zijn er door overstromingen ten minste honderd mensen omgekomen en duizenden gezinnen dak loos geworden. Ook de mate riële schade is groot, aldus de autoriteiten. brussel/anp - Paul van Buite nen, de Nederlandse EU-amb- tenaar die met zijn onthullin gen over fraude de vorige Eu ropese Commissie in een crisis stortte, is terug bij zijn oude werkgever. Sinds enkele dagen werkt hij bij het directoraat Administratie van de Europese Commissie. Van Buitenen kreeg met zijn verhalen over fraude in 1998 internationale bekendheid. In 1999 moest de commissie als gevolg daarvan zelfs aftreden. De 'klokken!ai- dér' kreeg geen bedankje, maar een berisping en een overplaatsing. Teleurgesteld nam Van Buite nen vorig jaar zomer ontslag, met het recht om na een jaar terug te keren. new york/anp-dpa - De Amerikaanse hardrock band Hell on Earth heeft aangekondigd dat een van de fans, die een ongeneeslijke ziékte heeft, tijdens een liveconcert in Florida zelfmoord zal plegen. Dat meldde het muziektijdschrift 'Rolling Stone' op zijn internetsite. De politie wil de zelf doding verhinderen. De niet nader geïdentificeerde fan gaat volgens Hell on Earthzanger Billy Tourtelot een eind aan zijn leven maken tijdens een optreden van de band op 4 oktober in het State Theater in St. Pe tersburg in Florida. Tourtelot zei dat de band had ingestemd met het verzoek van de fan omdat Hell on Earth 'achter het recht om waardig te sterven staat". De naam van de fan wordt op de dagjg/an het concert bekendgemaakt. E&^ieke (advertentie) BEL&WIN! 30 SEPT-5 0KT AMSTERDAM RAI bloeddruk of slagaderverkal king. Niet alleen het lichamelijke as pect van het hart krijgt aan dacht op de tentoonstelling. Studenten van de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht ma ken met behulp van korte ani matiefilmpjes duidelijk dat het hart ook allerlei symbolische kanten heeft. Belangrijke eigen schappen als moed, angst of liefde worden nog altijd aan het hart toegedicht. De andere expositie met de titel 'LijfReis' is oorspronkelijk uit Finland afkomstig. Bezoekers van Naturalis kunnen een ont dekkingsreis maken langs be kende en onbekende plekken in het lichaam. Het is bijvoorbeeld mogelijk de elementen te zien waaruit het menselijk lijf bestaat: water, calcium en vet. Verder krijgt het publiek de kans zijn eigen bloedcellen te bekijken of de ei gen huid uitvergroot in beeld te krijgen. Verdachte moord Lindh langer vast Stockholm - De Zweedse aan klager die is belast met het on derzoek naar de moord op de minister van buitenlandse za ken, Anna Lindh, heeft vandaag gevraagd om de hechtenis van de hoofdverdachte te verlen gen. De politie houdt sinds dinsdagavond Per Olof Svens- son vast op verdenking van de moord. Ongeveer 1300 vrien den, collega's, diplomaten en internationale hooggeplaatsten wonen vandaag in Stockholm een herdenkingsdienst bij voor Anna Lindh. De begrafenis is morgen. Defensieminister Saddam gepakt mosul - De voormalige minister van defensie van Saddam Hus sein, Sultan Hashim Ahmad, heeft zich in de Iraakse stad Mosul overgegeven aan de Amerikanen. Ahmad was de nummer 27 op de lijst van meest gezochte Irakezen. Bij een aanval op een Amerikaans legerkonvooi even buiten Tikrit zijn gisteravond drie Ameri kaanse soldaten doodgescho ten. De aanval was de tweede van die dag. Eerder werd in Centraal-Irak een Amerikaanse patrouille in een hinderlaag ge lokt. Daarbij raakten volgens een legerwoordvoerder twee soldaten gewond, al meldde de Arabische nieuwszender Al- Arabiyah dat acht militairen waren gesneuveld. fan wil met zijn zelfdoding op het toneel een sta tement maken over het recht van doodzieke mensen om waardig te sterven. Hij schreef in een verklaring dat hij de voorkeur zou geven aan eu thanasie onder toezicht van een arts. „Maar tot de wet verandert moeten mensen als ik blijven lijden of er zelf een eind aan maken". Op welke wijze de fan zijn leven gaat beëindigen, is niet duidelijk. De politie vindt dat de zelfdoding tij dens het concert niet mag doorgaan omdat er sprake is van een misdrijf. „Ik weet niet of het een publiciteitsstunt is, maar wij gaan proberen het tegen te houden en hen duidelijk te maken wat de wet zegt", aldus een woordvoerder. Vol gens de Amerikaanse wetgeving is hulp bij zelf moord strafbaar. y? Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM Vf|^ Wi| gaan zotgvufdkj Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 persoonsgegevens In het cololon van de krant treft u nadere informatie ai Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betalrg is mqn bank-gironummer Handtekening: I 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23