'Bis! Of boe! Fluit, of joel! 2 INHOUD H o"!?: 19 Nieuwe theaterseizoen breekt los in Leiden 21 24 25 31 32 Goed in bijzondere vakanties Sbf| de Zonnebloem* Kruiswoordraadsel INHOUD CD VAN DE DAG -Verwacht Genre: rock/americana Guided By Voices Earthquake Glue Matador Records/distr. V2 Records OLE 574-2 Guided By Voices behoort een kleine twintig jaar tot de top in in die rock. De zelfwerkzaamheid van de Amerikanen en vooral de dagdromerij van de onvermoeibare songschrijver en zanger Robert Pollard vormen al die tijd een bron van inspiratie voor iedereen die het nog eens echt hoopt te maken. De berucht slechte geluids kwaliteit van hun uitgebreide oeuvre vormt een extra verkoopar gument. Wie droomt er nou van roem en fortuin in panavision en breedbeeld? Ondertussen gebeurde het onvermijdelijke: Pollard schreef steeds betere songs. Guided By Voices wordt gekoesterd door verzamelaars en hun platen duiken op in de Amerikaanse al- bumlijsten. Op Earthquake Glue klinkt de gesjeesde onderwijzer Pollard steeds meer op een kruising van Peter Towshend en Roger Daltrey. Songs als Dead Cloud, The Main Street Wizards en Apolo gy In Advance hebben diezelfde rondruisende luidruchtigheid als The Who rond 1968, met een verschil: de puntigheid en hitgevoe ligheid ontbreken. Niet wanhopen maar. BOEK VAN DE DAG Wie denkt dat de wereld één groot global village is, met CNN en McDonald's als alomtegenwoordige ikonen, komt heel soms nog bedrogen uit. Lees Bittereinders van Koert Lindijer, waarin de Afii- ka-correspondent uitgebreid verslag doet van zijn ontmoetingen met Afrikaanse nomadenstammen. Als een ware volgeling van Wil fred Thesiger, de jongstleden augustus overleden legendarische Britse ontdekkingsreiziger, trekt Lindijer rond. Risico's lijken hem eerder aan te moedigen dan af te stoten. Hij spreekt met nomaden over uiteenlopende onderwerpen als de seksuele drift van kame len, de kunst van het vervelen en over de zwarte toekomst: veel Afrikaanse regeringsleiders zijn het rondreizende volkje liever kwijt dan rijk. Petterik Wiggers schoot er prachtige, sfeerrijke foto's bij. KOKKERELLEN Kippenlevers met champignons Voor 2-3 hoofdgerechten Het gerecht van vandaag hoort thuis in de wereld keuken en kan het beste in een wok worden be reid. U kunt verse kip penlevers na het schoonmaken eventu eel een halfuurtje in melk laten weken. De levertjes worden er wat lichter van kleur door en de soms aanwezige ietwat bittere bijsmaak (galsporen) wordt er grotendeels door weg genomen. 200 - 250 gram verse kip penlevers; 150-200 gram kleine champignons; 2 eetl. olijfolie, traditio neel; 2 bosuitjes, gesnip perd; 2 eetl. tomatenpu ree; 112 theel. scherpe paprikapoeder (Rosen); 1 dl gevogeltefond, uit potje; 1 1/2 theel. al- lesbinder; 1 mespunt suiker; zout; witte pe per uit de molen; even tueel 2-3 eetl. kookroom; 1 eetl. fijngehakte (blad) peterselie. Bereiding Spoel de kippenlevers enkele malen in ruim koud water. Kijk ze stuk voor stuk na op onge rechtigheden zoals peesjes en galsporen. Laat de kippenlevers op een zeef uitlekken. Maak de cham pignons schoon met een bor steltje of een vochtig stuk keu kenpapier. Snijd de grotere exemplaren in vieren en laat de kleintjes ongemoeid. Neem wel van elke paddestoel het onder ste deel van het steeltje weg. Verhit een wok en laat de olie er even in rond wal sen. Voeg kippenle vers en champignons tegelijk toe. Laat al les, onder regelmatig roeren en omschep pen 3 minuten zachtjes bakken. Strooi er tegen het einde van de baktijd bosuitjes en paprika poeder over. Schep er na het bakken toma tenpuree door en voeg de fond en dezelfde hoeveelheid kokend water toe. Schep alles enkele malen goed om. Laat er even de kook over komen. Schuif kippenlevers en pad destoelen naar een zij de van de wok. Strooi allesbinder over het vocht op de bodem van de wok. Roer al les krachtig door. Voeg er suiker en wat zout en peper aan toe. Roer, het is niet per se noodzake lijk, de kookroom door de saus. Schuif daarna kippenlevers en paddestoelen door de saus. Houd alles nog 2 minu ten tegen de kook aan. Presentatie Dien het gerecht op in een voorverwarmde schaal. Strooi er peterselie over. Geef er droog gekookte rijst, couscous of een kleine soort Italiaanse pasta bij. Geef er een eenvoudi ge groene salade bij. Overigens kunt u er ook een mandje met knapperig stokbrood bij geven en geef er dan ook een komme tje met fijngeraspte Parme zaanse kaas bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij 's-Hertogen- bosch en A2 bij Breukelen. Vrijdag: A2 bij Waalre en Al bij Bame- veld. Zaterdag: Al 2 bij Woerden en Aj57 bij Bladel. Zondag: Al 5 bij Kesteren en Al bij Eemnes. Canarisc Onderwerp: nomaden Tenerife Koert Lindijer Mc Bittereinders orv Uitg. Atlas f 0 Prijs: 9,90 zon 1 WEERS I DE REC BC IO/II Robby Kensmil speelt de rol van Simba in Disney's The Lion King' Foto: ANP/Govert de Roos Bert Visscher is gek op snelheid Beestenspul op Safari in Croenoordhallen American wine food festival in Cocktail 15 En verder: Musea en exposities Uit in Leiden e.o. Uit Thuis Er op Uit Uit in de Randstad Nieuwe films Filmagenda Leiden Uitschieters Top 40 Uit Eten 4 6 7 8 12 13 15 16 16 18 COLOFON UIT is een wekelijkse uitgave van het Leidsch Dagblad Redactie: Annemiek Ruygrok (coör dinator) en Ad van Kaam Agenda: Antoinette Vonk Eindredactie en vormgeving: Eric de Jager, Ralph Kleinhout, Job de Kruiff en Dick van der Plas Telefoon: 071-5356443 Informatie over activiteiten, evene menten en uitvoeringen kan mini maal een week van te voren worden opgegeven bij: Redactie UIT t.a.v de kunstredactie. Postbus 54, 2300 AB Leiden Fax: 071-5356415 E-mail: redactie.ld@hcd.nl Advertenties: tel. 071-5356300 door Jan Rijsdam Jaloezie, vernedering, be drog en verraad. Balance ren tussen hilariteit en melancholie, tussen een lach en een traan. Poëzie en hartverwarmende vriendschappen. Moord en brand. Oogstrelende dans uit Punjab. Vrouwen in bad met hun idealen en idolen. Heren die hun slap pe gereedschap net zo lang kneden dat ze daar mee de Eiffeltoren of het monster van Loch Ness kunnen uitbeelden. Majes tueuze koralen, engelen- stemmen en overrompel de finales. Het nieuwe theatersei zoen breekt los-in Leiden. De seizoenbrochures be loven een theaterland schap vol verrassingen en contrasten. Voorstellin gen die ons raken, die ons zullen beroeren of kwaad maken. Schouwburgdi recteur Bart van Mossel moedigt het publiek, aan de vooravond van het 299ste seizoen van de Leidse Schouwburg, aan zich niet afzijdig te hou den. Wie op het podium staat rekent op uw ap plaus of hoon. ,,Bis! Of boe! Fluit, joel, breek de tent af, of blijf nog even stil zitten. Diep geroerd, ingelukkig of woest. Kip penvel, angstzweet, klam me handen, rillingen over de rug." Het hoort er alle maal bij. Supersterren komen naar Leiden: Bobby McFerrin (Don't Worry, Be Happy), Willy DeVille en Cristina Branco. De wereldbe roemde cellist Yo-Yo Ma komt in november naar de Stadsgehoorzaal voor een cd-opname met The Amsterdam Baroque Or chestra en Ton Koopman. ,,De Stadsgehoorzaal is gebouwd in dezelfde tijd als het Concertgebouw in Amsterdam en met een akoestiek die daar niet voor onder doet", roemt directeur Petra Unger de muziektempel aan de Breestraat. Dankzij die fraaie akoestiek staat weer een reeks bijzondere producties op stapel: van oude muziek tot symfoni sche meesterwerken, van pop- tot zigeunermuziek, van flamenco tot jazz. Het LAKtheater heeft voor aanvang van het nieuwe seizoen een me tamorfose ondergaan. Hal en foyer kregen een nieuwe vloer, nieuwe ver lichting en meubilair, de muren kleurrijke prints. Op de theatervloer straks weer een keur aan grens- De seizoenbro chures beloven een theater landschap vol verrassingen en contrasten. Pu bliciteitsfoto verleggende toneel-, dans-, muziektheati voorstellingen. Van| vierde theatermakei van onstuitbaar niet lent. In deze Uitkrant blil we vooruit naar enk hoogtepunten vanh mende seizoen. The en muziekrecenseni van het Leidsch Daj spreken hun voorke en geven u misschie een laatste zetje bijl maken van uw kem de seizoenbrochun Daarna is het gedaa de voorpret. Volgen week zwaaien de de van de Leidse Schoi burg en het LAKthe wagenwijd open, e( paar weken later die de Stadsgehoorzaal u meevoeren naan reld die theater hee Brandend van nieu righeid. Naar eens< dat misschien wel a verwachtingen ovei (advertentie) Het leukste dierenevenement zaterdag 20 en zondag 2 I september 2003 van 10.00 tot 18.00 uur Beleef een spannende dag tusserv de dieren. Er zijn dierenverenigingen, een Safari-speelparadijs vol avontuur en vele demonstraties van paarden- en hondendressuur. Kom dus! Toegangsprijzen: volw. 6,50 p.p.; tot 12 jr. 3,50 p.p.; gezinskaart 17,50 (2 volw. en max. 4 kinderen). Alléén voor kinderen tot 12 jr.: I,- p.p. tegen inlevering van een foto van jou met je lievelingsdier en vermelding van je naam en adres. Je maakt dan ook nog kans op een mooie prijs! GROENOORDHALLEN LEIDEN www.groenoordhallen.nl JON6*£NS, Wl£ W££T WANNÉéft VIA*. OMV&CT W£ZP? 1 22 23 26 28 29 30 33 34 35 36 37 38 (advertentie) Bijna 6400 langdurig zieken en gehandicapten gaan met de Zonnebloem op vakantie. U kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten betaalbaar te houden. Tel. (076) 564 63 62 wWw.zonnebloem.nl Horizontaal: 1Paal die een overweg afsluit; 9. nader overeen te komen (afk.); 10. zwaardwalvis; 11. reeds; 12. een zekere; 14. sooéi slee; 15. steenafval; 17. koning (Fr.); 19. belang; 21. spoed 22. woud; 23. soort papegaai; 25. godin van de dageraad;! voor een bepaald doel gereserveerd kapitaal; 30. voorzetss 32. Russisch voor vrede; 33. thans; 34. Bulgaarse munt; 31 uitroep van zeelui; 38. gevaarlijk werk. Verticaal: 1. Veerkrachtige draad; 2. aardkluit; 3. deel van de bijbel; gele verfstof; 5. baken; 6. ondernemingsraad; 7. rivier in Rusland; 8. afzetgebied; 13. ingebeeld meisje; 15. herkau' 16. lieftallig persoon; 18. lofdicht; 20. wisselgebruik (It.); hitsig; 24. enkelvoudig; 26. glad neerliggend; 28. oliestaai onbesliste wedstrijd; 31. voorzetsel; 33. gevangenis; 35. Universtiteit; 37. symbool helium. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Mirakel; 5. egelskop; 7. belt; 9. fiks; 10. posten Verticaal: 1. Single; 2. panlat; 3^-reukoffer; 6. pakweg; 8. Laos.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22