rn Kind vaak slachtoffer dodelijk geweld SETS verkopen? Alphense Zegerplas wordt 'bubbelbad' Herfstblad kan treinreizigers weer flink opbreken r.V^jr?T;T:T: UnicefMishandeling en verwaarlozing wereldwijd belangrijkste oorzaken van overlijden Leidsch Dagblad 'Veel bedrijven krijgen foute energienota' Treinen bij Voorhout stil Vlaanderen wil kandidaat zijn voor de Spelen Bosmolen klaar voor transport Kracht Isabel neemt iets af; toch extreem gevaarlijk 1 ouwen kieken kleedhokje: revrijheid? istic taboe nieuw celterrein niuxe lonsloep or een koper Dietrich Izijn de vrienden die I nachts kunt bellen, pellen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.ml Dagblad nr. 43338 los donderdag l8 SEPTEMBER 2003 SPRINTERS NR. 43338 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 den haag/gpd - Jaarlijks overlij den in de geïndustrialiseerde wereld bijna 3500 kinderen als gevolg van mishandeling en ver waarlozing. Dat zijn bijna 10 kin deren per dag. Vaak gaat het om baby's jonger dan 1 jaar. De da der is meestal een van de ou ders, die handelt onder invloed van drugs, alcohol of vanwege armoede en stress. Van de 27 onderzochte landen komt Portugal het slechtste uit de bus; daar zijn 37 op de mil joen kinderen dodelijk slachtof fer van mishandeling. Neder land neemt met 6 op de miljoen kinderen een middenpositie in. Dit staat in een vandaag door Unicef gepubliceerd rapport. Om een eind te maken aan het dodelijke geweld pleit Unicef voor een cultuur van geweld loosheid ten aanzien van kinde ren. Nederland wordt opgeroe pen om in lijn met het ook door Den Haag geratificeerde Ver drag voor de Rechten van het Kind, zo snel mogelijk een ver bod uit te vaardigen op het slaan van kinderen. „De OESO- landen dienen volgens het ge ratificeerde kinderrechtenver- drag alle vormen van geweld te gen kinderen uit te bannen", aldus Unicef. Het kinderfonds van de Ver enigde Naties vermoedt overi gens dat het werkelijke aantal kinderen dat dodelijk mishan deld wordt veel hoger ligt. Uni cef baseert haar rapport op offi ciële overheidscijfers in 27 lan den (zogenoemde OESO-lan- den) en die blijken niet altijd betrouwbaar. Bij nogal wat om gekomen kinderen wordt de doodsoorzaak onjuist of ondui delijk vastgesteld. Dat heeft te maken met ondeskundigheid en onzorgvuldigheid, maar ook met de vrees van autoriteiten om rouwende ouders er ten on rechte van te beschuldigen ver antwoordelijk te zijn voor de dood van hun kind, aldus Uni cef. Van de 27 onderzochte landen is de situatie het minst schrij nend in Spanje, Griekenland, Italië, Ierland en Noorwegen. Bovenaan de lijst staan naast Portugal de Verenigde Staten en Mexico met tussen de 24 en 30 dodelijke slachtoffers van mishandeling per 1 miljoen kinderen. Sinds de jaren zeventig is in 14 van de onderzochte landen de situatie overigens verbeterd. Unicef signaleert in haar rap port een duidelijk verband tus sen huiselijk geweld onder vol wassenen en mishandeling van kinderen. Zo'n 40 tot 70 pro cent van de mannen die geweld gebruiken tegen hun partner mishandelen ook hun kinde ren. Verder blijkt dat dodelijke ge weld tegen kinderen vaak is toe te schrijven aan een plotselinge uitbarsting van agressie, stress of frustratie. Uit onderzoek in de VS blijkt dat bij 60 procent van de door mishandeling omgekomen kin deren geen sprake was van ge weld. Leiden maakt van 2007 Boekenjaar leiden - Leiden staat in 2007 in het teken van boeken, lezen en schrijven. Boekhistoricus Paul Hoftijzer van de Universiteit Leiden en het Stedelijk Muse um De Lakenhal willen in dat jaar de rijke Leidse boekenge- schiedenis onder de aandacht brengen. De overige Leidse mu sea is gevraagd om tentoonstel lingen te maken, bijvoorbeeld over de vele lees- en schrijftra dities in antieke en niet-wester- se culturen. Het is de bedoeling dat ook boekhandels, antiquari aten en veilingen bij het 'Leidse boekenjaar' worden betrokken. Pagina Ri: Nergens leefden zoveel mensen van boeken' ;aat 'nieuws' het bevat- c"|miogen van een mens te Volgens Unicef sterven jke landen jaarlijks 3500 en aan mishandeling en lozing. De dader is in de meeste gevallen een ouders, veelal onder in- an een mix van drugs, al- tress en armoede. ;en land staat nota bene reft het aantal sterfgeval- miljoen kinderen op de ilaats. Spanje scoort het Portugal het hoogst In e de cijfers betrouwbaar jft natuurlijk de vraag. In ind worden de statistie- houden, in Spanje ver- Ijk niet Hoe dan ook, irmoedt dat het aantal werkelijkheid veel ho- imdat lang niet alle kin- en worden onderzocht jk geweld - of het nu te- lers of kinderen is ge- een groeiend probleem landen. Het is te ge- ijk om abstracte begrip- armoede' de schuld te Het heeft vermoedelijk maken met de algehele ig van de maatschap- het gebrek aan weder- spect en innerlijke be- g. Met de algehele ver- ig en 'verdomming' dus. aarom ook lastig om een verandering teweeg te Een soft debat over 1 en normen is in elk ge- de remedie. Wat dan renger straffen als me an afschrikking zou een tap kunnen zijn. Te vaak politie, justitie en hulp- j[ig de ogen voor schrij- ;evallen van huiselijk ge- eweld tegen kinderen of n binnen een gezin is bij- t incidenteel van aard. ïl geweld tegen kinderen bovendien nog veel te ïstraft. Nederland heeft internationale verdragen it fysieke straffen tegen strafbaar te stellen, in een verbod is het nog liet gekomen. Het bont- ;en de Belgen het: Mare is na zeven jaar voorar- altijd niet voor de rech- acht Wij gaan zorgvukig om met persoonsgegevens In het colofon van de krant treft u Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl .lAVIJIJI.W.VBUIUJ.'N zoetermeer/anp - Na de libera- liserig van de energiemarkt is het aantal onjuiste energiereke ningen voor bedrijven fors toe genomen. Tussen de 30 en 40 procent bevat fouten. Voor het vrijmaken van de markt was dit ongeveer 10 tot 15 procent. Dat heeft een woordvoerder van de werkgeversorganisatie voor de metaalindustrie FME/CWM vanmorgen op Ra dio 1 gezegd. Volgens hem gaan bedrijven soms voor aanzienlij ke bedragen het schip in. Ze kunnen 5 tot 10 procent te veel betalen, maar in sommige ge vallen gaat het om 500 procent. Initiatief van hoogheemraadschap alphen aan den rijn - De Alphense Zegerplas wordt volgend jaar zomer een bubbelbad, als het aan het Hoogheemraad schap van Rijnland ligt. Want een 'bubbelinstallatie' is de enige manier om 's zomer van de blauwalgen af te komen die het zwemwater in de plas verontreinigen. Wanneer bui zen onder water lucht uitblazen, blijft het water in beweging en heeft algengroei minder kans. Wat hoogheemraad J. Steegh betreft kan het 'bubbelbad' ko mend zomerseizoen al aan. „Als iedereen meewerkt tenmin ste, want we hebben bijvoorbeeld ook nog een bouwvergun ning nodig." Een projectgroep waarin behalve het Hoog heemraadschap ook de gemeente Alphen en de provincie zitten, gaat het plan voor kunstmatige beluchting snel verder uitwerken. utrecht/anp - Treinreizigers kunnen deze herfst toch last ondervinden van gladde sporen en 'vierkante' wielen. Dit ondanks de uitgebreide voorzorgsmaatregelen die de Nederlandse Spoorwegen hebben genomen om problemen te voorkomen. De natuur laat zich niet bedwingen, liet de vervoerder van de NS vandaag weten. Vorig najaar vielen veel treinen uit wegens be schadigde wielen. Door een combinatie van boombladeren, roest, olie en vocht werden de rails erg glad. De treinen hadden een langere remweg en kwamen langzaam op gang. Daarbij blokkeerden of slipten de wielen geregeld. De wielen vlakten af en moesten worden gerepa reerd. De NS hebben zich naar eigen zeggen dit jaar goed voorbereid op de herfst. Het bedrijf heeft 17 miljoen euro geïnvesteerd in allerlei maatregelen om de 'vierkante' wielen te voorkomen. Zo be schikt de NS over een waarschuwingssysteem voor gladheid. De bedoeling is dat machinisten een sms'je krij gen als ergens gladde sporen worden gesigna leerd. Drie treinstellen hebben bovendien als proef een zandstrooier aan boord. Als de wielen slippen, spuit dit apparaat zand op de rails. Daarnaast zijn alle wielbanden van de treinen vernieuwd en zijn er extra voorraden met reser veonderdelen. De capaciteit van de kuilwielen- banken, waar 'vierkante' wielen worden gerepa reerd, is uitgebreid. De onderhoudsbedrijven staan de komende we ken 24 uur per dag en zeven dagen per week pa raat. De NS informeren de reizigers uitgebreid over de maatregelen die herfstproblemen moe ten voorkomen. Bovendien biedt de onderne ming voordeelacties om meer passagiers te lok ken. voorhout - Het treinverkeer tussen Haarlem en Leiden is vanmorgen vanwege een onge val ten noorden van het station Voorhout ruim anderhalf uur gestremd geweest. Het ongeval in de Boekhorstpolder in Voor hout had plaats om kwart over acht. Politie, brandweer en de technische dienst van de Ne derlandse Spoorwegen zijn meer dan anderhalf uur bezig geweest om het spoor weer be schikbaar te maken voor het treinverkeer. Bij het ongeval kwam een man om het leven. Politie en de Nederlandse Spoorwegen gaan uit van zelf doding. brussel/gpd - Vlaanderen wil in 2016 de Olympische Spelen or ganiseren. De Vlaamse minis ter-president Bart Somers, die het nieuws vandaag bekend maakte in enkele Belgische kranten, heeft opdracht gege ven voor een haalbaarheidstu die naar de kandidatuur van Vlaanderen. Kosten: 250.000 euro. Als de studie positief uitvalt, is het volgens Somers de bedoe ling om Vlaanderen in 2007 of ficieel kandidaat te stellen bij het Internationaal Olympisch Comité. Twee jaar later, in 2009, valt de beslissing. In wel ke stad de Zomerspelen gehou den zouden moeten worden, is nog niet duidelijk. Volgens de minister-president komen zo wel Brussel en Antwerpen als Gent in aanmerking voor het evenement. De Olympische Spelen werden al een keer in België gehouden: in 1920 in Antwerpen. Opmerkelijk is dat Somers na drukkelijk Vlaanderen naar vo ren schuift als kandidaat voor de Olympische Spelen, en niet België. Normaal gesproken wordt de kandidatuur van een stad ondersteund door het gastland, en niet door een re gio. Toch zijn de reacties op het initiatief van Somers overwe gend positief. De Waalse pre mier Jean-Claude van Cauwen- berghe spreekt over een 'ge durfd idee' en is bereid om met Vlaanderen samen te werken. Ook de eerste reactie van de voorzitter van het Belgisch Olympisch Comité, Francois Narmon, is positief. hoogmade - Het echte spektakel is volgende week zaterdag. Dan gaat de Bosmolen in zijn geheel op transport van de werkplaats van molenmaker Ver bij in Hoogmade naar zijn nieuwe plekje op de hoek van de Ruigekade en Ofwegen op de grens van de gemeente Jacobswoude en Rijnwoude. Maar vanmorgen was er bij Verbij al een klein voorproefje te beleven van wat komen gaat. Met een kraan werd eerst de staande spil - de centrale as die de beweging van de wieken overbrengt op de vijzel onderin de molen - in het onderhuis ge hesen. Daarna kon het bovenhuis van de gerestau reerde molen op de onderbouw worden getakeld. De Bosmolen is vorig jaar december van zijn oude plek in de Bospolder verwijderd. De wipmolen moest plaats maken voor de aanleg van de HSL. De gemeente Leiderdorp betaalde de restauratie, die door wat tegenvallers uiteindelijk ruim 40.000 eu ro duurder uitviel en nu in totaal op 200.000 euro komt. De HSL betaalt de transportkosten. Het is de bedoeling dat de molen volgende week zaterdag om zeven uur 's ochtends vertrekt van de molenwerkplaats, om rond negen uur aan te ko men op de nieuwe locatie. Om het vervoer moge lijk te maken, moet het toegangshek van Verbij worden verwijderd en moeten langs de route hier en daar wat borden aan de kant. Op het laatste deel van de tocht, bij Ofwegen, moeten volgende week nog bomen worden gesnoeid en rijplaten worden gelegd. Dit deel van de tocht wordt overi gens het spannendst. Door het hoge zwaartepunt van de molen mag de constructie tijdens het trans port over het smalle dijkje niet te scheef komen te staan. Anders bestaat het gevaar dat de molen in de sloot valt. Foto's: Hielco Kuipers 176 kilometer per uur. „Dat is nog steeds heftig." De meteorologen verwachten donderdag niet alleen winden van orkaankracht, maar ook he vige regenval en tornado's. Het KNMI in De Bilt houdt or kaan Isabel sinds vorige week maandag nauwlettend in de ga ten. Het is volgens Geurts 'een or kaan met een lange geschiede nis'. Isabel is volgens hem da genlang een zogenoemde hurri cane 5 geweest met windsnel heden boven de 250 kilometer per uur. Het is de eerste keer sinds or kaan Mitch (1998) dat een der gelijke krachtige orkaan heeft rondgeraast. Pagina Buitenland: Amerika zet zich schrap de bilt/ANP - Hurricane Isabel, die op de Amerikaanse oostkust afkoerst, is volgens het National Hurricane Center in Miami ex treem gevaarlijk. Het oog van de orkaan wordt tussen 18.00 en 20.00 uur (Ne derlandse tijd) aan land ver wacht. De meteorologen hou den de koers van de orkaan nauwlettend in de gaten. „Nu hebben ze er aan de Ameri kaanse oostkust al last van", zegt meteoroloog H. Geurts. De wind neemt de komende uren toe en er is sprake van hevige regenval. Uit de meest actuele peilingen blijkt dat de kracht van Isabel licht afneemt. Volgens het National Hurricane Center in Miami is er niet lan ger sprake van een hurricane 3, maar van een hurricane 2 op de schaal van Saffir-Simpson met windsnelheden tussen 153 en Op de vlucht voor de orkaan Isabel, waarvan de VS het oog vanavond tussen 18.00 en 20.00 uur (Neder landse tijd) aan land verwachten. Foto: Reuters/Jason Reed

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1